voor klarinet 50 jaar liefde Ruim baan voor boerderijen Chronisch zieken en bewegen in beeld Drie jubilarissen bij koor Sint Cecilia Open dag bij duikers Bermuda Divers (HOE GROOT IS JOUW WERELD fl(o)Vlb) Pleidooi voor WSW'ers Extraatje voor 't Verlaet Studiefonds Betsie Perck gespekt b Brommerheler loopt tegen lamp Jeugdgroep Eureka weer terug op zolder De Kauter Word donateur Bel 070 - 3421777 www.novib.nl Gemeente Sluis ijvert voor behoud cultuurhistorisch erfgoed Kerkrentmeesters houden markt TERNEUZEN - De reumapa tiëntenvereniging Zeeuws- Vlaanderen en ziekenhuis ZorgSaam Zeeuvvs-Vlaanderen besteden tijdens de week van de chronisch zieken aandacht aan het thema 'chronisch ziek en be wegen'. Dat gebeurt op de da gen 13,14 en 15 november. Ook voor mensen met een chro nische ziekte is beweging be langrijk. Tijdens de week van de chronisch zieken worden in de ziekenhuizen in Terneuzen en Oostburg kramen ingericht waar belangstellenden terecht kunnen voor informatie over be schikbare hulpmiddelen en over de mogelijkheden voor aange past bewegen. In Terneuzen zijn de kramen te bezoeken op maan dag 13 en dinsdag 14 november van 13.30 tot 15.30 uur en in Oostburg op woensdag 15 no vember van 10.00 tot 12.00 uur. De afdeling fysiotherapie ver zorgt elk van deze drie dagen een proefles aangepast bewe gen. Daarvoor is vooraf aanmel den is gewenst, dat kan via voorlichting@zzv.nl. Op 14 no vember gaat orthopedisch chi rurg A. Corbeij tijdens een infor matie-avond in op de orthopedi sche mogelijkheden voor reuma patiënten. Hij spreekt vanaf 20.00 uur in het restaurant van het ziekenhuis in Terneuzen. Na de pauze geeft een fysiothera peut van het ziekenhuis uitleg over de mogelijkheden van aan gepast bewegen. De toegang is gratis, maar belangstellenden moeten zich wel vooraf aanmel den. Vlnr pastor Cees van 't Geloof, Ad van de Wege, Jo van Vlieberghe en Willy van Broeck. foto Camilie Schelstraete door Jeanette Vergouwen CLINGE - Drie koorleden van het parochieel gemengd koor Sint Cecilia in Clinge wachtte zaterdag een verrassing. Na de Woord- en Communiedienst in de H. Henricuskerk in Clinge, waar ook het koor zong, werden zij gehuldigd. Diaken Kees van Geloof, die de dienst voorging, overhandigde de eretekens. Willy van Broeck, al vijftig jaar lid van het Paro chieel Gemengd Koor Sint Ceci lia en het Gregoriaans Heren koor en momenteel ook voorzit ter van het koor, kreeg van de Gregorius Vereniging de gouden medaille voor bijzondere ver diensten en bijbehorende draagspeld. Voor Jo van Vlieberghe, momen teel dirigent van het Grego riaans Herenkoor en Ad van de Wege, diligent van het Parochie el Gemengd Koor Sint Cecilia en het Dameskoor waren er ere diploma's. Deze eretekens zijn voor mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor de kerkmuziek. Van Vlierberghe zet zich al zes tig jaar in en Van de Wege al een kwart eeuw. Beide dirigen ten kregen ook een Gregorius- kaars. De drie de jubilarissen kregen daarnaast een oorkonde en van het koor het gebruikelijke boe ketje bloemen. Na de huldiging volgden feilici- taties van de andere koorleden. Tijdens de Cecilia-feestavond op 17 november in Malpertuus wordt nog eens feestelijk stilge staan bij de huldigingen. OXFAM NETHERLANDS maandag 6 november 2006 TERNEUZEN - Hoewel hij als beleidsmedewerker va; Dethon zaterdag van minister De Geus (Sociale Zake hoorde dat er nog overleg komt over de rijksbijdrage aaf sociale werkplaatsen, trekt G. van den Berg al aan de be Plet Terneuzense PvdA-raadslid vraagt burgemeester! wethouders om vast te houden aan de afgesloten CAI voor WSW'ers. Het college moet de Vereniging van NedeJ landse Gemeenten overtuigen dat ook zij dat standpm r uitdraagt. Medewerkers van sociale werkplaatsen verrici ten volwaardige arbeid en hebben recht op een salaris vel nnr gens een volwaardige CAO, stelt Van den Berg namer. i. zijn fractie. J ren, WESTDORPE - De bewoners van verzorgingshuis 't Ver laet in Westdorpe hebben weer een spaarpotje vooree extraatje. De jaarlijkse fancy-fair trok zaterdag een behoorlijk aan tal bezoekers en bracht 450 euro op. Voor dat geld denke !"v de activiteitenbegeleiders enkele grote gezelschapsspel te kopen en/of een optreden op touw te zetten. „We kun nen natuurlijk ook sparen voor een grote aankoop, mai omdat altijd nog wordt gedacht aan nieuwbouw zoeke we het de laatste jaren niet in verbeteringen of verande ff|' ringen aan het gebouw. Gezellige bijeenkomsten of spe et'v len waar een groot aantal bewoners plezier aan beleef zijn geschikter", meldde één van de activiteitenbegelei sters. ieoj TERNEUZEN - Het Betsie Perck Opleidingsfonds k weer een mooi bedrag van de Zeeuws-Vlaamse afdelii van Tesselschade Arbeid Adelt tegemoet zien. De Al# meen Nederlandse Vrouwenvereniging, zoals de ondert tel van Tesselschade luidt, zamelde zaterdag zo'n 1800 ei ro in tijdens de jaarlijkse verkoopdag in Residentie Tei neuzen. Ruim driehonderd euro is bestemd voor een lokale studei te aan het ROC Westerschelde. Van het geld worden hai boeken voor. de verpleegopleiding aan het onderwijseer trum betaald. De rest van het bedrag gaat naar het landelijke ople yj dingsfonds Betsie Perck. De Zeeuws-Vlaamse vrouwec vereniging verkocht zaterdag vooral veel cirkelhanddoi Jj ken en Chinese babyballen, TERNEUZEN - Surveillerende politieagenten vonden u ra| terdagmorgen vroeg 'per ongeluk' een gestolen brom® terug in Terneuzen. De twee agenten wilden even over half één twee mense Mr aanhouden, die zonder helm op een bromfiets reden. D bijrijder ging er op de Binnenvaartweg vandoor. Debiffl stuurder - een zeventienjarige Terneuzenaar - werd aan gesproken op zijn onverantwoord gedrag. Nadere bestud- rJ ring van de brommer leerde de agenten dat er geen vera keringsplaatje of kenteken op de brommer zat, terwijl h- lllte slot was doorboord. De jongen kon of wilde daar geen verklaring voor geva Nadat bleek dat de brommer in augustus was gestolen,; de jonge Terneuzenaar overgebracht naar een cel in Mid e| delburg. door Jeanette Vergouwen Muzikant Roger Neijt met zijn klarinet. SAS VAN GENT - Voor de foto trekt hij even een ander over hemd aan en zet een andere bril op. „Dat is Gans Anders", grapt Roger Neijt (59). Hij speelt al vijftig jaar in de Vereenigde Vrienden en vierde dit jubileum gisteren tijdens het traditionele najaarsconcert in de Vlaande ren in Sas van Gent gevierd. Roger Neijt weet als metselaar wat het is om met de handjes te wapperen. Maar muziek is voor hem een levenselixir. Dat begon al vroeg. „Mijn beide opa's en mijn vader speelden bariton-tu ba in de harmonie. Ik wilde trompet spelen, maar kreeg een klarinet in mijn handen ge duwd. Ik was even teleurge steld, maar werd direct daarna verliefd op de klarinet. Het is de viool van de harmonie en ik speel er elke dag op. Bram Ran- schaert was mijn grote stimula tor. Ik heb in veel groepen ge speeld, maar De Vereenigde Vrienden gaan altijd voor, al een halve eeuw." Toen hij zeventien was ging Ro ger solo spelen. Vier jaar latei- werd hij onderdirigent, waarna hij veel leerde van dirigent Jo- han de Witte. „Bij hem leerde ik wat echt muziek maken was. Toen ik 27 jaar was ben ik mee gaan doen aan soloconcoursen van de KNFM in Middelburg. Daar deden driehonderd solis- foto Camile Schelstraete ten aan mee en ik was altijd bij de eerste drie. In 1988 mocht ik me meten met de besten in het topsolistenconcours in Barne- veld. Deze bouwvakker stond tussen allemaal van die conser vatoriumjongens en won het na tionaal kampioenschap. Trots dat ik was." Hij houdt van allerlei muziekdis- ciplines en ruilt de klarinet soms even in voor dwarsfluit, saxofoon of trompet. Neijt richt te samen met Gilbert Rammeloo de blaaskapel de Betekoppen op; speelde tien jaar bij het Jon gerenkoor; heel lang in John White's Big Band; was 23 jaar leider van het dixielandorkest Beet City Jazzband; gaf 37 jaar les aan de jeugdleden van de har monie en leerde in drie maan den doedelzak spelen om de po lonaise te kunnen leiden tijdens het carnaval. „En sinds vorig jaar vorm ik met Johan de Witte een Klezmerduo: hij op accor deon en ik op klarinet." Hij wist al dat hij tijdens het ju bileumconcert een gouden speld zou krijgen van de bond en is daar echt blij mee. „Ik vind dit ereteken belangrijk, ik heb al een koninklijke onderscheiding gekregen, maar deze speld blijft toch een gouden kroontje." Naast Roger Neijt werden tij dens het najaarsconcert van De Vereenigde Vrienden drie 'zilve ren' muzikanten gehuldigd: Mare Parein, Margo Platteeuw en Pierre Samijn. Marceline komt uit Burkina Faso. Een land waar vrouwen niet ouder worden dan 45 jaar. Gezondheidszorg. Een recht voor iedereen. door Edy de Witte NIEUW-NAMEN -Vier Hulster wethouders voegden zich zater dagmiddag tussen de dansende meiden van de jeugdgroep Eure ka in Nieuw-Namen. De meisjesclub opende op mu ziek van haar lijflied officieel het opgeknapte onderkomen op de zolder van het gemeenschaps centrum De Kauter. De club, waar 28 Nieuw-Naamse en Kieldrechtse meiden tussen de tien en achttien jaar om de twee weken op maandagavond knut selen. en kletsen onder leiding van de zussen Bianca, Sabrina en Jessica Smet, is weer terug in het oude vertrouwde honk. Door de steeds strengere brand veiligheidseisen moesten de meisjes de zolder tijdelijk verla ten. Het alternatief, een ruimte delen met de peuterspeelzaal op de benedenverdieping van de Kauter, bleek niet ideaal. De dorpsraad Nieuw-Namen en de Rabobank brachten echter uit komst. De dorpsraad stelde met plezier haar eenmalig wijkbud get van tienduizend euro af aan Eureka. De plaatselijke Rabo bank gunde de meiden 1500 eu ro uit het winstbestemmings fonds. De meisjes staken ook zelf flink de handen uit de mou wen om de oude zolder op te knappen en brandveilig te ma ken. Dit tot genoegen van Mar leen van Domburg, die 28 jaar geleden aan de wieg stond van Eureka. Nu houdt ze zich voor namelijk bezig met het werk achter de schermen, zoals subsi dies aanvragen, knutselspuilen bestellen en het nodige papier werk^ Na de officiële opening kwamen heel wat oud leden en andere be langstellenden de nieuwe zolder bekijken en herinneringen over vendogen tijden ophalen. TERNEUZEN - Het kerkrent- meesterschap van de hervormde gemeente Terneuzen houdt op vrijdag 17 en zaterdag 18 novem ber weer de grote november- markt. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de gebouwen van de hervormde gemeente. Dit onderhoud is een steeds zwaar dere kostenpost op de begroting van de kerkrentmeesters. Op de novembermarkt is een grote collectie van de meest uit eenlopende zaken bijeen ge bracht zoals meubilair, kleding, boeken, langspeelplaten, tijd schriften, speelgoed, huishoude lijke artikelen en allerlei curio sa. De markt is in en om de Goe de Herderkerk aan de Koningin- nelaan in Terneuzen. Openings tijden zijn vrijdag 17 november van 13.30 tot 17.00 uur en zater dag 18 november van 09.00 tot 14.00 uur. Op zaterdag is om 12.00 uur een stuntverkoop. door Ronald Verstraten MIDDELBURG- „Een ander, meer vernieuwend platteland dan jaren terug." Dat ontstaat volgens wethouder A.i Rosen- daal van de gemeente Sluis door economische ontwikkelin gen en door landelijke en Euro pese regels. Die veranderingen zorgen er voor dat boeren gedwongen zijn tot keuzes, zoals schaalvergro ting, maar ook verbreding van hun activiteiten. Of er ten einde raad misschien zelfs maar mee stoppen. Dat laatste wil de ge meente nu juist voorkomen, door beleidsruimte voor nieuwe ontwikkelingen op boerderijen. Dat geldt vooral voor cultuurhis torisch waardevolle boerderij en. Rosendaal benadrukte dat laat ste deze week op een sympo sium in Middelburg. Het be houd van Zeeuwse boerderijen stond daar centraal, met als toe voeging 'tussen de regels door'. Want die regels van verschillen de overheden sluiten niet altijd op elkaar aan en werken soms belemmerend, als het om in- stan.dhouding, een nieuwe be stemming of nevenactiviteit gaat. Het is een uitdaging voor gemeenten om betere voorwaar den te scheppen, werd dan ook vooraf vastgesteld. De gemeente Sluis had die hand schoen al opgepakt, of beter ge zegd, heeft hem al klaarliggen in de vorm van een beleidsnota. Een historische boerderij, legde Rosendaal uit, kan soms lastig zijn, maar wanneer boeren er blijven wonen en werken, dra gen ze bij tot de instandhouding van het landschap. Voor de in standhouding kan uitbreiding of verandering van de gebou wen nodig zijn. Dat geldt voor zowel agrarische, als niet-agrari- sche activiteiten, zoals verblijfs- recreatie. Daar wil de gemeente dus ruimte aan geven, maar ze wil tegelijkertijd wildgroei voor komen. Daarom moet er sprake zijn van een gevarieerde kwali teit en spreiding over de streek. Rosendaal maakte in dit opzicht een onderscheid tussen voorma lige en bestaande boerderijen. De eerste moeten op een lijst staan van de Stichting Histori sche Boerderij en het streven is om de bestaande bebouwing te handhaven, al is nieuwbouw on der voorwaarden bespreekbaar. Boerderijen die nog wel in be drijf zijn, krijgen hoe dan ook de ruimte, of ze nu cultuurhisto risch waardevol zijn of niet. De bestaande bebouwing en het be houd daarvan, zijn daarbij wel de richtlijn. Daarbinnen mogen maximaal drie appartementen worden gebouwd. Soms is dat in de praktijk al gebeurd. door Edy de Witte HULST - De duikvereniging Bermuda Divers zet vrijdag 17 november haar activiteiten met een open dag in de kijker. Be langstellenden kunnen vanaf half negen 's avonds een kijkje komen nemen in het Hulster zwemba'd Reynaertland. De liefhebbers mogen zelf erva ren hoe het is om met een dui- kuitrusting onder water te gaan. Aan de hand van foto - en film materiaal wordt verder de vaak wonderbaarlijke onderwaterwe reld getoond. De duikvereniging Bermuda Divers in Hulst be staat inmiddels vijftien jaar. Van de ruim zestig leden komt bijna de helft van over de Bel gische grens. Tijdens de winterperiode trai nen de leden hun druktechnie ken in het. Reynaertland. In de zomerperiode zoeken de Bermu da Divers het buitenwater op. De Oosterschelde en het Greve- lingenmeer zijn dan populaire bestemmingen om het onderwa terleven te verkennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40