Muziekwinkel ontkent gesjoemel Dit is 'n échte Nacht van de Nacht PZC Marine wordt per direct drooggelegd Herdenkingsbord herinnert aan Hongaarse opstand Generaal Pardon Voor Rutte begint de campagne nu pas Bekladden graven schokt Limburgers Consumentenbond zegt dat online branche niet voldoet aan de wet Nederlander mogelijk dader trammoord Lange mensen vragen meer ruimte Volle bak tijdens museumnacht Nederland wint WK Rummikub Beroofd bij gsm-deal via internet Problemen met Brienenoordbrug maandag 6 november 2006 doorFons Kockelmans on Hfileen Paalvast DEN HAAG - Mariniers en vlootpersoneel mogen voortaan geen alcohol meer drinken tij dens oefeningen, ook niet als ze in het weekend gaan stappen. Commandant der zeestrijdkrach ten vice-admiraal Jan-Willem Kelder heeft dat besloten. De 'drooglegging' gaat onmid dellijk in en geldt tot nader or der. Aanleiding is een aantal inciden ten met mariniers, waarbij alco holmisbruik een belangrijke rol speelde. Zo misdroegen enkele tientallen mariniers zich begin oktober in een discotheek in het noorden van Noorwegen, waar ze verbleven in verband met een oefening. Ook in een discotheek in 't Har de raakten mariniers na alcohol gebruik betrokken bij een vecht partij. Commandant der strijdkrachten Dick Berlijn komt binnenkort met een gedragscode voor alco holgebruik bij Defensie. Iets te ver De militaire vakbond AFMP heeft moeite met de droogleg gingsmaatregel. „Bij militairen lopen vrije tijd en werk in el kaar over. Het gaat ons iets te. ver dat je in je vrije tijd geen biertje kunt drinken", stelde woordvoerster Marlies Verhoef. „Maar tegelijkertijd realiseren we ons na de incidenten dat er moet worden gecontroleerd." Verhoef was er wel „ontstemd" over dat de maatregel via de me dia moest worden vernomen. Met staatssecretaris Cees van der Knaap van Defensie is vol gens haar na de recente publica tie van het rapport-Staal over wangedrag in de krijgsmacht af gesproken dat maatregelen eerst met de vakbonden zouden worden overlegd. ANP floor Eric de Bie DEN HAAG - De Consumenten bond wekt ten onrechte de in druk dat de algemene voorwaar den van legale online muziek winkels niet altijd voldoen aan de wet. Dat stelt online winkel ToosT Music. De bond meldde dit weekeinde dat de muziekwinkels van Mu sic Store, ToosT Music en Com puserve een brief ontvangen met het verzoek de algemene voorwaarden aan te passen. Zo zou daarin staan dat de onderne mingen niet kunnen garanderen dat de muziek die zij verkopen legaal verkregen is. „Dat is vergelijkbaar met een hetsenwinkel die in de etalage een briefje hangt met de tekst niet te kunnen garanderen dat er geen gestolen fietsen worden verkocht", meent de bond. Verder geven deze winkels vol gens de bond geen helderheid over de geluidskwaliteit. Ook zou onduidelijk zijn op welke apparaten de muziek is af te spe len, of en hoe vaak de muziek op cd te branden is en of er een re servekopie te maken is. „Daar kom je pas achteraf ach ter, als je de liedjes al betaald hebt", stelt de belangenbeharti ger. Volgens de wet moeten consu menten weten wat ze aanschaf fen. Volgens ToosT Music is op zijn Website uitsluitend muziek te downloaden die legaal is verkre gen bij platenmaatschappijen. Ook mag het bedrijf naar eigen zeggen van auteursrechtenorga nisatie Buma Stemra muziek BRUSSEL - De man, die vrij dagavond een 26-jarige Antwer penaar onder de tram duwde, is mogelijk een Nederlander. Ge tuigen beweren dat hij uit een auto met Nederlands kenteken stapte. Het slachtoffer overleed ter plekke. Het incident gebeurde vrijdaga vond omstreeks half zeven, in de volle avondspits, op de Frank lin Rooseveltplaats in de Bel gische havenstad. Wat de aanlei ding was voor cle ruzie, is onbe kend. Volgens sommige omstan ders zou het slachtoffer onver wacht de weg zijn overgestoken. De bestuurder van een donker blauwe auto - volgens de VRT mogelijk met Nederlandse num merplaat - moest vol op de rem gaan staan en wond zich daar vreselijk over op. Een van de passagiers sprong uit de auto en ging met het slachtoffer op de wist. Na duw- en trekwerk gooi de hij de Antwerpenaar voor een naderende tram. GPD aanbieden. ToosT Music bezit het Truefan-logo, dat de platen industrie aan legale downloadsi tes geeft. „Omdat het niet onze eigen tracks zijn die we aanbieden, maar die van derden hebben we, puur als juridische veiligheids klep, in onze voorwaarden staan dat wij niet kunnen garanderen dat alle rechten altijd geregeld zijn. Dat kunnen alleen de pla tenmaatschappijen zelf garande ren", aldus ToosT Music. Vol gens ToosT Music krijgt de klant alle benodigde informatie over wat hij kan doen met de muziek. „Dat staat duidelijk in de pagina's waar de klant door heen moet klikken voordat er be taald wordt." De andere twee winkels, Music Store en Compu serve, waren dit weekeinde niet bereikbaar voor commentaar. GPD/Novum AMSTERDAM - Mensen bekijken zaterdag de herden kingsplaquette voor de Hongaarse Opstand die net onthuld is door burgemeester Job Cohen van Amster dam en de ambassadeur voor Hongarije in Nederland Gabor Szentivanyi.De ontzetting was volgens de bur gemeester groot in Nederland toen de Russen de Hon gaarse opstand in 1956 op bloedige wijze de kop in drukten. Eigenlijk herinnert het bord ook aan het feit dat de gemeenteraad in de hoofdstad uit protest de straatnaam Stalinlaan veranderde in Vrijheidslaan. Het bord hangt dan ook niet toevallig op de hoek van de Vrijheidslaan en het Victorieplein. Cohen haalde in zijn toespraak de notulen aan van de gemeenteraads vergadering van november 1956. Daarin staat: „Het is thans, mede in verband met het gebeurde in Honga rije, ondragelijk gebleken de naam Stalinlaan nog lan ger in onze stad te handhaven". Volgens Cohen koesterden Nederlanders grote bewon dering voor de Hongaren, die met hun opstand voch ten voor een volledig nationale onafhankelijkheid, het herstel van de democratie en uittreding uit het Pact van Warschau. Het initiatief, voor het herdenkings bord is afkomstig van de Hongaarse Federatie Neder land. De burgemeester nam zaterdagmiddag ook nog het boek 'Hongaren in Nederland - Nederlanders in Hongarije, 50 jaar na 1956', in ontvangst. foto Maartje Blijdenstein/GPD Het was zaterdagavond in de Til- burgse binnenstad een minuutje of tien pikdonker als gevolg van een stroomstoring. In de bio scoop verdween Borat in het duister, cafés staken kaarsen aan. Het was veel donkerder dan vorige week zaterdag, tij dens de milieuactie 'Nacht van de nacht'. WflcHT Tot IK eEN/wvU, in OE K*MEf2 Z» I door Rob Oostelbos en Jeroen Ketelaars) TILBURG - „Wel gezellig met al die kaarsjes", grinnikt Mar- tijn Lensink, net bekomen van de schrik. Als eigenaar van het nieuwe Café Philip op de Korte Heuvel in de Tilburgse binnen stad zit hij zaterdagavond mid den in zijn openingsweekend en dan valt om tien over tien de stroom uit. „Ik dacht: nee hè, niet nu. Dat is geen goede reclame. De hele avond zag ik al in het water val len. Het was dan ook een hele opluchting toen ik naar buiten keek en zag dat het hele cen trum donker was. Wij waren niet de enige. Gelukkig was het nog niet zo druk in de zaak." Dat is het wel in de zalen van de Heuvelpoort-bioscoop. Ineens verdwijnt komiek Borat van het doek in de zaal waar zijn film draait. En iedereen maar den ken dat het normaal gesproken al heel donker is in een bioscoop zaal. Nou, het kan nog donker der. Het enige licht komt van een klein lampje aan het pla fond. Rumoer in de zaal. En ge piep van mobieltjes. „Geld te rug", roept iemand. „Of een nieuw kaartje", roept een ander. Enkele bezoekers verlaten de zaal om in de foyer te kijken, maai- ook daar heerst de duister nis. Na een paar minuten ver schijnt een bioscoopmedewer ker in de zaal. „Dames en heren, er is een stroomstoring in het centrum van Tilburg", vertelt hij kalm. „We doen er alles aan om de film zo snel mogelijk weer te laten draaien." Paniek blijft uit. Ook bij de 19-jarige Miranda van Tilborg uit Kaats heuvel, die in een andere zaal zit te wachten op het begin van de door haar uitgekozen film. „Toen het licht uitging, dacht ik gewoon dat de film zou begin nen." Ondertussen staat zo ongeveer iedereen die in de kroeg zit rus tig op straat. Gezien het tijdstip zijn er dat nog niet zoveel. Pas rond middernacht zullen de kroegen en disco's volzitten. „Dit had vorige week zaterdaga vond moeten gebeuren", ver wijst Marijn Janssen uit Tilburg naar het initiatief van de Bra bantse Milieufederatie om in het kader van de Nacht van de Nacht alle lichten te doven van 28 op 29 oktober. Daar werd nauwelijks gevolg aan gegeven.. „Dit is pas een échte Nacht van de Nacht", aldus Janssen. In popcentrum 013 is nog geen pu bliek, de voorstelling in de schouwburg is al afgelopen en de noodaggregaten van het Eli sabeth Ziekenhuis vangen de stroomstoring vlekkeloos op. „Er zijn geen gekke dingen ge beurd", laat een woordvoerder weten. „Niks spectaculairs ge beurd", verwoordt een woord voer van de politie en brand weer. Om tien voor half elf knalt de stroom er weer in en is het weer licht. Gejuich en ap plaus weerklinken. „We gaan verder zuipen", gaat Janssen over tot de orde van de dag. GPD DEN HAAG - Betogers verkleed als Generaal Pardon zaterdag op het Plein in Den Haag. Zo'n 1500 mensen demonstreerden in de Hof stad voor een pardon-regeling voor asielzoe kers die al meer dan vijf jaar in Nederland ver blijven. Het motto was breed: 'Kies voor een hu maan asielbeleid, te beginnen met een generaal pardon!' foto Henriëtte Guest/GPD pagina 14 veel handtekeningen in Terneuzen UTRECHT - De overheid moet bij de aanschaf van bus sen, trams en treinen rekening houden met de toenemen de lengte van Nederlanders. Dat pleidooi hield Peter Bont van de Klup Lange Mensen zaterdag tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in Utrecht. Bont, zelf 2 meter 11neemt de dubbeldekker treinen van de NS als voorbeeld. „Je kunt daar als lang persoon ner gens staan, behalve in de hal. Als je probeert te gaan zit ten, passen je benen bijna nooit tussen de benen van de reiziger tegenover je." ANP AMSTERDAM - Het was zaterdagavond en -nacht een drukte van belang in de Amsterdamse musea. Maar liefst 26.000 mensen kwamen een kijkje nemen bij de museum nacht. Daarmee was de zevende editie van het evenement uitverkocht, liet een woordvoerster van de organisatie gis teren weten. Voor de veertig deelnemende musea in de hoofdstad ston den lange rijen. Zo was het onder, meer dringen bij het Rijksmuseum, Foam, de Portugese Synagoge en Artis. De museumnacht is in het leven geroepen om een nieuw en jong publiek (18 tot 35 jaar) enthousiast te maken voor de Amsterdamse kunstinstellingen. ANP BERG EN TEF^LIJT - De Nederlandse Jacqueline Beek man (45) heeft gisteren in Berg en Terblijt de wereldkam pioenschappen Ruiuxuikub gewonnen. Beekman won twee van de vier potjes in de finale en liet daarmee de an dere finalisten uit Zulu Korea, Griekenland en Zweden achter zich. Aan de WK, zaterdag en gisteren in Houthem en Berg en Terblijt, namen de nationale kampioenen van dertig lan den deel. Beekman was dubbel gelukkig met haar titel als wereldkampioen, omdat ze gisteren ook nog jarig was. ANP ROTTERDAM - Een 31-jarige Duitser is afgelopen week einde in Rotterdam beroofd van enkele tienduizenden eu ro's. De inwoner van Berlijn was samen met een 21-jarige vriend naar Rotterdam gekomen om een partij mobiele te lefoons te kopen, die via internet was aangeboden. De Duitsers werden opgewacht door drie mannen, die hen naar een flatgebouw brachten. Daar werd het duo be dreigd met een pistool en gesommeerd het geld af te ge ven. De 31-jarige weigerde dat, waarna hij werd geslagen en tegen een muur gegooid. De drie mannen pakten het geld en gingen er vandoor. GPD ROTTERDAM - De Van Brienenoordbrug in Rotterdam heeft gisteren korte tijd dienst geweigerd. De brug stond open en kon door een technisch mankement niet meer dicht. Monteurs draaiden de brug handmatig naar bene den, waarna het verkeer weer gebruik kon maken van de oostzijde van de ring Rotterdam (Al6, Rotterdam-Breda vice versa). Aan beide zijden van de brug ontstond een file van circa twee kilometer. ANP door Erwin Buter LUNTEREN - De VVD trapte zaterdag af voor de verkiezings campagne. Na het gerommel in de afgelopen week wezen alle neuzen weer dezelfde kant op. „Mark heeft een goed verhaal." Vooraf voorspelde het campag neteam van de WD dat Mark Rutte tijdens de aftrap van de campagne alle critici de mond zou snoeren. De lijsttrekker voor de Tweede Kamerverkiezin gen lag intern afgelopen week flink onder vuur over zijn 'on zichtbare' manier van campag nevoeren en de voor de WD slechte peilingen. Hij wist zich niet te wurmen tussen de kemp hanen Jan Peter Balkenende (CDA) en Wouter Bos (PvdA). Daarbovenop kwam vrijdag kri tiek van Ed Sinke, de persoonlij ke campagnestrateeg van Rita Verdonk. Die sprak over een gebrek aan vertrouwen tussen de nummer twee en de top van de VVD. Of dat laatste nu waar was of niet, minder dan drie weken voor de verkiezingen konden de libera len alle negatieve aandacht en verdeeldheid niet gebruiken. In de toch al tegenvallende peilin gen viel de WD dit weekeinde verder terug tot 23 zetels. Toen Rutte in het voorjaar aantrad als lijsttrekker waren dat er nog 36. Maar het beloofde vuurwerk van Rutte bleef zaterdag uit. Over de hoofden van honderden aanwezige. VVD'ers verpakte de liberaal zijn bekende verhaal in niet meer dan een nieuw jasje, zei Rutte na afloop zelf ook. „U dacht toch niet dat ik een heel nieuw verhaal ging vertellen." Anders dan CDA en PvdA wil de WD'er niet geloven dat Ne derland 'af is. En wil Neder land blijven meedoen in de we reldeconomie, dan moet het daar wel iete voor doen. Slogan Tegelijk lanceerde hij een nieu we WD-slogan: „Het karwei be gint nu pas echt!" Concreet vulde Rutte zijn idee ën wel in met enkele nieuwe punten: hij wil elk jaar vijftig duizend extra startende onder nemers erbijhet aantal mensen dat zonder diploma school ver laat moet met de helft verminde ren en een derde van alle men sen in de bijstand of WW moet weer aan het werk geholpen worden. Hij rekende voor dat dat tweehonderdduizend banen in vier jaar oplevert. ANP door Frans Dreissen SITTARD - Het Limburgse Lim- bricht heeft met ingehouden woede gereageerd op de beklad ding van minstens 47 graven. De stenen zijn in het wilde weg bespoten met rode spuitverf. Vorige week waren de graf ste nen van het joodse kerkhof in Beek doelwit van onverlaten. Vrijdagnacht moesten de graven op het kerkhof bij het Heilige Salviuskerkje in Limbricht het ontgelden. En zaterdagnacht werden oude beelden in twee voetvallen (kapelletjes) in de Sit- tardse wijk Kolleberg" onherstel baar beschadigd door vandalen. Een politiewoordvoerder houdt het op pure baldadigheid. „Waarschijnlijk stomdronken malloten. Niets duidt op dit mo ment op enig verband." Gewa pend met emmertje, poetsdoe ken, grote borstel, tandenbor stel en een kannetje met thinner waren de koster en vier vrijwilli gers zaterdag in de weer om de zerken te reinigen, wat gedeelte lijk onbegonnen werk bleek, vooral op ruwe steen. De politie heeft twee leeggespoten busjes uit de aangrenzende gracht ge vist. Rechercheurs hebben de zaak in onderzoek. In de nacht van zaterdag op zon dag vernielden jongeren met een stuk hout het gepantserde glas van twee voetvallen op de Kol leberg. „Daarbij zijn ook de his torische beelden geraakt, die nog maar twee jaar geleden vol ledig zijn gerestaureerd", aldus Thei Borrnans van het comité St. Rosa. Er is aangifte gedaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3