Jeugd drinkt niet in keten PZC Bevrijdingsmars leeft meer dan ooit oPZC Handyclub zit goed bij ROC Geen aanwijzingen voor georganiseerd drankmisbruik Terneuzen Opfriscursus jverkeersregels voor 55-plussers Wintermarkt in Kloosterzande (offieconcert ieniorenkoor n Koewacht Jubilarissen De Lofstem Terneuzen agenda 1 1 Tuinhuis middelpunt activiteiten Muzikanten Heikant scoren Pijproker van het jaar Auto in sloot in Biervliet Postduivenvereniging Clinge kiest kampioenen KLOOSTERZANDE - De afde ling Hontenisse van Veilig Ver- lieer Nederland (WN) houdt op dinsdag 28 november een opfris cursus verkeersregels voor 55-plussers uit de hele gemeente Hulst. De bijeenkomst vindt plaats in hotel De Linde in Kloosterzan- de. De dag is opgesplitst in twee sessies; een van 9.30 uur tot on geveer 12.00 uur en een van 14,00 uur tot ongeveer 16.00 uur. De cursus wordt begeleid door twee rijinstructeurs en behan delt diverse onderwerpen, zoals de nieuwe belijning én bebor- ding, rotondes, oversteekplaat sen, wandelen op de openbare weg en voorrangsregels. De deel name is gratis. Meer informatie en aanmeldin gen bij Stan de Bakker van WN Hontenisse. 0114-682178 of itaba@wanadoo.nl. Aanmelden smogelijk tot en met 26 novem ber. Bij aanmelding wel duide lijk vermelden voor- of na de niddag. KLOOSTERZANDE - Het Her- vomde kerkje in Kloosterzande staat vrijdag 17 en zaterdag 18 november in het teken van de wintermarkt. In het bedehuisje presenteren de lobbyisten onder meer bloe nen, houtgebrande artikelen, taartjes, handwerken, kruiden, alfjes en streekproducten. Er is een knipoog naar de kerst, er kunnen lootjes en uiteraard ook koffie met een wafel worden ge kocht. De opbrengst van de markt is voor het restauratie fonds van de kerk. Het gebouw moet binnen van een nieuw verf- e voorzien worden. Ook zijn er aanpassingen voor brandveilig heid nodig en om het gebouw wind - en waterdicht te houden moet het dak en de loodconstruc- ie aangepakt worden. Vrijdag kan het publiek van 18.00 tot >0.00 uur op de wintermarkt te- echt. Zaterdag staan de deuren ran de kerk van 13.00 tot 17.00 luropen. KOEWACHT - Het Senioren koor Koewacht geeft zondag 12 november een koffieconcert in bet gemeenschapshuis de Vla schaard in Koewacht. Het concert begint om 13.30 uur en de toegang is gratis. Het seniorenkoor, opgericht in 1978, bestaat momenteel uit 55 leden in de leeftijd van 55 tot 88 jaar en kan putten uit een reper toire van ruim tweehonderd bed es. Het zijn zowel godsdienstige lederen, luisterliedjes, nationa- e liederen als Vlaamse liedjes m meezingers. Tijdens het concert zal het koor ndrie blokken van elk tien bed es een idee geven van het geva- ieerde repertoire. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Terneuzen heeft geen aanwijzingen dat de lokale jongeren zich regelmatig bezat ten in schuren of keten alvorens ze zich in het uitgaansleven stor ten. Leerlingen van de bovenbouw van basisscholen en middelbare scholieren worden hoe dan ook stelselmatig gewezen op de geva ren van genotsmiddelen als alco hol en drugs. door Jeanette Vergouwen HULST - „We zitten in deze lo catie gebeiteld", stelt een van de begeleiders van de Handyclub. Zaterdag werd gevierd dat de knutselclub een kwart eeuw be stond. Ook werd de nieuwe zaal officieel in gebruik genomen. Alle wethouders waren present. F. van Driessche mocht probe ren de tweecihnder verbran dingsmotor draaiende houden. Hij drukte vergeefs op de star ter, tot hij een hint kreeg: er moest een pak geld op worden ge legd. De wenk aan wethou ders en gemeenteraadsleden was duidelijk. De Handyclub is dit jaar een zelfstandige stich ting geworden en zonder de fi nanciële hulp van de gemeente is er een jaarlijks tekort van 1700 euro. Elke woensdagmid dag maken meer dan vijfentwin tig kinderen onder begeleiding van zes vrijwilligers allerlei spullen. Er wordt gewerkt met Wethouder C. Liefting (jeugdza ken en volksgezondheid) vindt het prima dat de fractie TOP/Gemeentebelangen aan dacht vraagt voor de landelijk gesignaleerde trend dat de jeugd zich massaal en min of meer georganiseerd bedrinkt. Maar in het stadhuis zijn geen boerenschuren of kippenhokken bekend, die in het weekeind als dranklokalen worden gebruikt. De wethouder neemt dan ook aan dat binnen de grenzen van de gemeente Terneuzen geen drankketen zijn te vinden. hout, metaal, verbchting en elek tronica. De club zat jarenlang in het acti viteitencentrum Het Houten kwartier. Na de ontmanteling van het acti viteitencentrum zitten ze sinds vorig jaar in een halve gymzaal van het ROC in de Tabakstraat in Hulst (voormalige Regenboog- school). De belangstebenden, waaronder veel oud-leertingen en begeleiders, keken met nostal gie naar de vele apparaten waar mee gezaagd en geschuurd kan worden. Ook de oud-voorzitter van het Houtenkwartier Gerard van de Voorde kwam een kijkje nemen en haalde herinneringen op aan de woelige beginjaren. „Leo Steffens heeft de Handy club opgericht. Hij was een hal ve uitvinder. Deze vernuftige machine heeft hij nog ge maakt." De huidige leerlingen hadden een bed gecomponeerd waarin onderstreept werd dat de club moet blijven draaien. Liefting: „Er worden natuurlijk wel eens feesten in een schuur gehouden, denk maar aan de eindexamentij d. En bij sportcen trum De Vliegende Vaart kon je afgelopen zomer ook vaker een groepje jongeren zien, die 's mid dags met een kratje bier op het pleintje zaten. Maar dan ga ik er maar vanuit dat één van hen de Bob is. Een cultuur van naar vas te gelegenheden gaan om zich daar goedkoop te bezatten is er echter voor zover ik weet niet in de regio." De wethouder benadrukt dat hij drankmisbruik onder jongeren zeker niet wil bagatelliseren. Hij is dan ook een groot voor stander van het provinciaal ont wikkelde beleid om jongeren zo vroeg mogelijk op de gevaren van diverse genotsmiddelen te wijzen. Lessen Scholieren van de groepen 7 en 8 en leerlingen van het voortge zet onderwijs krijgen lessen van instellingen als GGD en Emer- gis. Kinderen worden daarbij niet al leen op de gevaren van alcohol gewezen. Ook de schadebjkheid van diverse soorten (soft)drugs komt aan de orde in de klas, stelt de wethouder. Een onder zoek naar de aanwezigheid van illegale drankketen, zoals de fractie van TOP /G emeentebe- langen voorstelt, acht Liefting niet nodig. Maar hij zal het on derwerp wel aan de orde stellen tijdens het reguliere overleg met (verslavings)zorginstellingen en vraagt collega's ook bij de poli tie nog eens naar haar ervarin gen te vragen. door Edy de Witte CLINGE - De postduivenvereni ging de Snelle Duif hield giste ren in lokaal de Troubadour de jaarlijkse kampioenendag. Tij dens deze bijeenkomst werden de prijzen van het afgelopen sei zoen uitgereikt. Met een zichtshow van di'ietal- len en een keuring van binnenge brachte duiven zetten de 28 le den van de club hun beste been tje voor. Daarnaast was er een bonnenverkoop voor jonge dui ven van plaatselijke, regionale en Belgische kampioenen. Veel belangstelbng ging uit naar een duivenbon van de Belgische kampioen Mare Aelbrecht en de eveneens uit België afkomstige gebroeders Desbuquois die de eerste nationale vlucht op Barce lona wonnen. Als generaal kam pioen van de Sneüe Duif werd G. Fyen in het zonnetje gezet. De eerste plaats in de eindrang schikking oud vitesse aangewe zen was eveneens voor G. Fyen. Bij oud vitesse onaangewezen ging de overwinning naar de ge broeders van Beveren. I. Merck won de categorie oude midfond aangewezen, G. Fyen pakte de TERNEUZEN - Ruim driehon derd bezoekers genoten zater dagavond van het diamanten ju bileumconcert van christelijk ge mengd koor De Lofstem in de Terneuzense Opstandingskerk. Het koor onder leiding van R. Langendoen zong voor de ge legenheid vooral belijdenisliede ren, wat door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Liefst negen van de dertig Lofstemzan- gers vierden ook zelf een jubi leum. Vijf van hen zingen al vier decennia bij het koor: A. Rijn hout-van den Ende, J. Doese laar - Meeuwsen, E. Boerman - Vinke, A. Boerman en koorvoor zitter F. Meeuwsen, De laatste is blij met de redelijk constante omvang van het koor. Lachend: „Hoewel we altijd nog wel een aantal mannen kunnen gebrui ken voor de tenorstemmen. Een paar alten zijn ook zeker wel kom." overwinning bij oude midfond onaangewezen. De eerste plaats bij de categorie oude dagfond aangewezen en onaangewezen gingen respectievelijk naar L. van Vliembergen en G. Fyen. De gebroeders van Beveren scoorden het hoogst bij de jonge vitesse aangewezen en onaange wezen. J. Pardon pakte de eer ste plaats bij zowel de jonge mid fond aangewezen en onaangewe zen. De overwinning navlucht aangewezen ging naar G. Fyen. A. Coenen eindigde in deze cate gorie als eerst in de onaangewe zen klassering. De snelheids wimpel was voor A. van de Bran- de. De gebroeders van Beveren wonnen de trofee Isidoor Mer- ckx. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren, kaartjes maken; 10.00 uur: Vergadering internet café; 10.30 uur: Yo ga; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur: Seniorenorkest Con Amore; 19.00 uur: Schrijven; 19.30 uur: Bijeenkomst IPV; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Sjoelen, mannenpraatgroep; 19.00 uur: Film club; Grand café De Blaauwe Hoeve, 20,00 uur: Lezing 'Waarom houden wij van Mozart' van KVG Hulst; De Korenmarkt, 11.30 uur: Gezamenlij ke maaltijd; Den Dullaert, 20.00 uur: Body pump; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koers bal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, volksdansen KVO; 13.00 uur: Biljarten, internet café, KBO infor matie bijeenkomst; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Repetitie toneelver eniging, bijeenkomst Lotus; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance; Brasserie Xieje, 19.30 uur: Alzheimerca- fé; Ter Schorre, 14.00 uur: Creatieve mid dag Palazzolihuis. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maandag 6 november 2006 HULST - Het team Welzijn van Curamus, locatie de Blaauwe Hoeve wil het tuinhuis uitbreiden en winterge- schikt maken. Het tuinhuis met dierenpark moet dan het middelpunt worden van alle activiteiten. De opbrengst van het Blaauwe Hoeve Weekend viel wat tegen, maar Rob Driehuis blijft zijn grote wens koesteren. „Het Blaau we Hoeve weekend oude stijl trekt minder publiek. Het weekend is ludiek geopend door Jo en Piet Bouman en za terdag en zondag was het vooral leuk om bij elkaar te zijn en te genieten van het amusement. De verkoop van spulle tjes loopt terug en de opbrengst valt wat tegen. We heb ben besloten om het roer om te gooien en in 2007 uit te pakken met een andere opzet. De bewoners en het pu bliek willen gewoon een fijne middag met een hapje en een drankje en een lekker muziekje. We gaan eens goed brainstormen binnenkort." De bezoekers aten met smaak bolussen en wafels en genoten van gouwe ouwe nummers, gebracht door accordeonisten en Semper Gaudete. Deelnemers aan de bevrijdingsmars Hoofdplaat-Knokke. door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Het is natuurlijk ook stikgezellig om met een clubje te wandelen op een mooie herfstdag. De veertienjarige Sharona van havo 3B van scholengemeenschap Het Zwin lacht naar pa Michel. Maar natuurlijk lopen zij en haar klasgenoten de bevrij dingsmars vooral om te herdenken. Klasgenoot Dennis (15) laat weten dat het moeilijk is om helemaal voor ogen te krijgen hoe het is geweest in de oor log. De aanwezigheid van tientallen mi litairen, een pipes-and-drumband en di verse ceremonies onderweg brengen de vreugde om de verworven vrijheid toch boven. Roger Hazebroeck (80) uit Knokke loopt al een jaar of vijftien niet meer ac tief mee. Maar als vaandeldrager van de Weerstand Knokke ('het verzet') komt hij nog elk jaar naar de Hickmanbrug in Retranchement. „Als wij niet meer komen, komt er niemand meer", vreest hij. Maar tientallen derdeklassers van het Zwincollege, Canadese scholieren wier vader bij de Nato in Brunssum is gelegerd, zestig Canadese militairen en honderden herdenkende wandelaars be wijzen zijn ongelijk. Goede zet Eén wandelaar merkt juist op dat er meer wandelaars dan ooit aan de bevrij dingsmars deelnemen. Hij denkt dat de organisatie een goede zet deed toen ze niet langer vasthield aan de officiële be- vrijdingsmarsdatum van 1 november. Sinds de dichtstbijzijnde zondag wordt gekozen, neemt de belangstelling sterk toe. Hazebroeck moet hem gelijk geven. Op 1 november geeft hij zelf altijd acte de présence in Adegem, net zoals hij op 11 november in Knokke hoort op te dra ven. Het houden van de bevrijdings mars Hoofdplaat-Knokke op een zon dag is dus heel goed, herdenkingstech- nisch gezien. Het Zwincollege speelde niet specifiek op die veranderingen in. De schoollei ding hecht eraan dat jongeren stilstaan bij de verschrikkingen uit de Tweede Wereldoorlog. Ze verplicht haar leerlin gen tot niets, maar vindt toch elk jaar een groot aantal derdejaars bereid mee te lopen. De jeugd zamelt tegelijkertijd een bedrag voor een goed doel in. Giste ren kon een delegatie een bedrag van zeshonderd euro overhandigen aan de Sluise burgemeester Jaap Sala. Die foto Camile Schelstraete moet er weer voor zorgen dat het geld bij het Koningin Wilhelmina Fonds te recht komt. Jongeren zijn niet alleen bij herdenkin gen betrokken als er een gezellige wan deling en een etentje aan wordt gekop peld. Ook bij de monumenten in de streek zijn bijna altijd jeugdigen te vin den, veelal als vertegenwoordigers van een school. De Rede in Terneuzen adopteerde het Oost-Indiëmonument en is tijdens elke plechtigheid aanwezig. Verbondenheid Ook op de zaterdag na Allerzielen had de stedelijke scholengemeenschap enke le leerlingen afgevaardigd om de plech tigheid bij te wonen. Tot vreugde van secretaris J. Roovers van de Stichting Oost-Indië Monument Zeeuwsch-Vlaan- deren. „Gezamenlijk beleven van ver driet schept verbondenheid. Het geeft begrip, steun en troost." TERNEUZEN - Muziekvereniging Heikant uit Heikant dwong zaterdag in het Scheldetheater muzikale promotie af naar de Tweede Divisie Fanfare. Tijdens het KN- FM-Concours behaalde Heikant een score van 85.42, wat recht geeft op het spelen in een klasse hoger. De Delta Brass Zeeland (90.92) uit Veere en Excelsior uit Kloetinge (87.17) een opmerkelijk resultaat. Beide topkorpsen wer den vanwege hun prestatie in de Eerste Divisie, de hoog ste amateurklasse, beloond met een rood-wit-blauwe wimpel uitgereikt. Dit is voor de korpsen het hoogst haal bare gezien promotie niet mogelijk is. In totaal kwamen op het concours voor harmonie, fanfare en brassbands acht korpsen in actie in de vier verschillende klassen. De fanfares De Scheldezonen uit Nieuw-Namen (78.34) en Vrijheid-Eendracht uit Lamswaarde (78.75), de harmonie ën De Vliegende Hollander uit Terneuzen (80.9) en MV Concordia uit Tholen (80.5) alsmede de Hoornse Brass band uit Hoorn (81.17) speelden een goed concours maar behaalden niet de benodigde 85 punten, die noodzakelijk waren voor promotie. MIDDELBURG - In café De Mug in Middelburg is giste ren de pijproker van het jaar benoemd. Dat werd Peter Hendriks, oud-directeur van een groothandel in rookwa ren. Het is voor het eerst dat de Nederlandse Federatie van Pijprokers iemand uit de industrie de titel geeft. Het bedrijf van Hendriks ging enige tijd geleden failliet, vol gens voorzitter Crans van de federatie 'mede door het stringente rookbeleid'. Plij vindt dat voor pijproken in de regelgeving gemaakt zou moeten worden, omdat pijpro ken een cultuurfenomeen is, maar ook omdat pijprokers niet inhaleren. Daarom zou het niet ongezond zijn. BIERVLIET - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Sluis belandde zaterdagavond rond kwart voor zeven in een sloot aan de Braakmanweg in Biervliet. De bestuur der haalde een auto in, maar verloor vervolgens in een bocht van de weg de macht over het stuur. Hij bleef nage noeg ongedeerd en kon op eigen kracht uit zijn wagen ko men, zijn auto raakte zwaar beschadigd. De werkstukken van de Handyclub in Hulst trokken veel belangstelling. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39