Dialoog over subsidies WSW'ers Toeteren, blazen en trommelen in Westdorpe Menwedstrijd en jaarlijkse fokdag in manege Heikant Zagen, klimmen en klauteren tijdens de Natuurwerkdag Ondersteboven Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Nutteloos De Geus nuanceert woorden staatssecretaris over prestaties sociale werkplaatsen Prins Peewee den Eersten Muzikant Oostburg gehuldigd Matroos gewond bij afmeren Nieuwlander is de beste blazer Schuddebeurse souschef wint Zilveren Garde editie Zeeuws-Vlaanderen door Edy de Witte HEIKANT - Het fokdistrict Zeeuwsch-Vlaanderen van het KWPN (Koninklijk Warmbloed Paard Nederland) hield zater dag in de manege in Heikant de jaarlijkse fokdag. De jury beoordeelde 105 paar den in elf rubrieken. Er werd on der meer gelet op het exterieur en de aanleg voor de hippische disciplines dressuur en of springen. Voor het eerst werden de vierjarige dressuur - en springpaarden ook onder het za del gepresenteerd. Zondag pakte de Zeeuws - Vlaamse aanspanningsvereni ging In de Triem'n bij manege Hippisch Centrum Midden - Zeeuws-Vlaanderen in Westdor- pe uit met een indoor menwed strijd ter afsluiting van het jubi leumjaar. Daar legden 45 aanspanningen, van enkelspan tot vierspan met zowel paarden als pony's een vaardigheidsparcours en een ma- i'athonhindernis af. Dit specta culaire onderdeel moest eerst binnen een vastgestelde tijd ge reden worden terwijl het in de tweede manche om de snelste tijd ging. In Heikant waren de Zeeuwse toppers: springen vierjarige onder de man: 1. Vi go van A. de Vetter (Heikant); tweejari ge merries: 2. Zjadore van T. Picavet (Hulst); driejarige merries: 2. Wurona Van Chr. De Feijter - Seydlitz (Axel); Veulens: 2. Belusiena van C. de Meijer-Haak (Hoek); 3 jarige dressuur- paarden onder zadel: 1. Wurona van Chr. De Feijter-Seydlitz (Axel); 4 jarige dressuurpaarden onder zadel: 1. Vou- lez-Vous van F. van Loon (Eede). Vrij springen tweee jaar: 1. Evita van Zelden- rust van G. Mullaert (Biervliet); Sprin gen vier jaar onder zadel: 1Vigo van A. de Vetter (Heikant); Kampioen dressuur paarden: 1. Wurona van Chr. de Feijter -Seydlitz (Axel). De winnaars in Westdorpe: Enkelspan pony: Jan Willem de Jonge; Dubbels pan pony: Karei de Wandel; Enkelspan paard: Gino de Bruine; Dubbelspan paard: Yeef van Acker;Vierspan pony: Peter van den Ouweland: Winnaar jeugd: Sven van den Ouweland Voor het café was een tent ge plaatst om zodoende de dweil bands en het publiek volop de ruimte te geven om van de muzi kale klanken en vochtige ge neugten te genieten. Om iets voor half negen in de avond be ten de organiserende dweilers van Tandsjen Bei het spits af en speelden kort het publiek toe. Later zouden de Westdorpse dweilers nogmaals het podium van hun oefenlokaal betreden. De bandjes waren behalve uit Zeeuws-Vlaanderen ook van 'd'n overkant' (Goes) en uit Bra bant (Tilburg en Dongen) naar Westdorpe getogen om er hun re pertoire te laten horen. Zo speel den Zonder Drank Geen Klank uit Vogelwaarde al voor de ne gende keer in 't Oude Raedhuys terwijl de Sasse Orange Band en de afsluitende band De Uitslao- pers (Dongen) voor de eerste keer acte de presence gaven. Verder lieten de welbekende Hulsterse Sjores Ambrasband, (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231, OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDATERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 Opel Astra 1.9 CDTI Wagon Bouwjr. 2005, zilvergrijs met,, 65,000 km, airbags, ABS, climate control,radio - stuurwielbediening, stuurbekrachtiging, trekhaak, LM-velgen, centr. vergr. met AB, cruise control, boordcomputer, elektr ramen/spiegels, zij-airbags. 23.950,- zie WWW.RIDA.NL door Paul Begijn AXEL - Tientallen jongeren trokken zaterdag de bossen van Axel in voor broodnodig onder houd aan het landschap. Wilgen knotten, beken schoonmaken en bomen omzagen: allemaal be doeld om de bossen in Axel een fraai aanzicht te geven ter ere van de Landelijke Natuurwerk- dag. De natuurwerkdag fungeerde mooi als aftrap voor het winter seizoen. Elke twee weken trek ken op diverse locaties in Zeeuws-Vlaanderen werkgroe pen de natuurgebieden in om on derhoud te plegen. Zo worden poelen uitgebaggerd en bosjes uitgedund. In de bosjes keren meestal andere, vaak inheemse, boomsoorten terug. Zaterdag werd op een aantal plaatsen in de regio, waaronder de omge ving van de Axelse watertoren, een beginnetje gemaakt. Een rondleiding door Lucien Calle van De Steltkluut door een moerassig gebiedje in de schaduw van de watertoren leidt naar een hoge boom. 'Klim- boom, wie durft?' vraagt een bordje. Een paar stoere meiden laten zich niet afschrikken en gaan één voor één omhoog. Vastge maakt aan een stevig touw be reikt een jongedame van Scou ting Axel het hoogste punt. Op maar liefst vijftien meter boven de grond. De anderen willen niet achterblijven en klimmen ook omhoog. Een eindje verder op is een groep bezig met het om zagen van bomen, of beter ge zegd het uitdunnen van het bos. „Bomen hebben ruimte nodig om verder te kunnen groeien. Ze ker als er een hoop van dezelfde soort bij elkaar staan. Meer va riatie in het bos is belangrijk voor het ecologisch systeem", legt Calle uit. Of de jongeren zich ook bewust zijn van het doel van het kap pen? „Ik vind het gewoon leuk om te doen", zegt de zesjarige Robbin uit Axel, die er lustig op los zaagt. Volgens Calle houden kleine kinderen zich niet zo be zig met het nut van de werk zaamheden, maar zijn de oudere kinderen zich wel bewust van wat ze doen. „De allerkleinsten vinden het gewoon plezierig om bezig te zijn in de natuur." Terwijl Robbin verder zaagt, steekt ook voorzitter Lous Cop- poolse van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland een hand je toe. Volgens hem is het deelne mersaantal in Zeeuws-Vlaande ren hoog. „In Zeeuws-Vlaande ren leven de mensen van de na tuur. Er is ruimte en dat biedt de jeugd weer mogelijkheden." Coppoolse put moed uit de deel name van zo'n 10,000 kinderen aan de Landelijke Natuurwerk dag in Nederland. „Een teken dat de natuur leeft onder de kin deren." In Zeeuws-Vlaanderen werd zaterdag behalve rond de watertoren van Axel ook op lo caties in Hulst, Clinge, Terneu- zen en Oostburg gewerkt. Op de afdeling speelgoed van dat Vlissingse warenhuis was het, met de feestdagen in zicht, een drukte van belang. Tussen de schappen liep een moeder, vergezeld van een tie nerdochter die onophoudelijk dezelfde vraag stelde, telkens naar iets anders wijzend: „Mag ik dat hebben?" Ook het antwoord was steeds het zelfde: „Nee. Na de zoveelste vergeefse po ging zeeg de elfjarige mok kend ineen tussen de dozen nog onuitgepakt speelgoed op de vloer, en riep theatraal door de winkel: „Moeders! Wat heb je eraan, als ze niets voor je kopen!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl g.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 maandag 6 november 2006 doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Het kabinet heeft nog niet besloten of socia le werkplaatsen al dan niet op een hogere Rijksbijdrage kun nen rekenen. Opmerkingen van staatssecretaris Van Hoof dat de sociale werkplaatsen geld ge noeg krijgen, waren bedoeld om de dialoog over de subsidiehoog te op gang te brengen. Dat zei minister De Geus van So ciale Zaken zaterdag vóór hij het test- en trainingscentrum van het Zeeuws-Vlaamse so ciaal werkvoorzieningsschap Dethon officieel opende, samen met voorzitter J. van Schaik. De Geus viel zijn staatssecretaris niet af, maar nuanceerde het ge zamenlijke, zo benadrukte hij, standpunt van de bewindslie den van Sociale Zaken. Ze heb ben samen een aantal cijfers te gen het licht gehouden toen bleek dat driekwart van de so ciale werkplaatsen in de rode cij fers zit. Na de vaststelling dat negentig procent van de WSW'ers meer dan het minimumloon verdient, constateerden de bewindslieden dat er nog wel enige rek 'in de be grotingen zit. Rijk en gemeenten moeten de kosten van de werk voorzieningsschappen samen dragen. Daarnaast mogen de so ciale werkplaatsen het rond breien van de begroting zelf ook wel 'enigszins als uitdaging zien' als ze lonen en pensioenen redelijk kunnen bedelen, formu leerde De Geus voorzichtig. De minister hield de kerk zater dag in het midden. Hij was het ook eens met Van Schaik (Dethon-voorzitter en Terneu- zens wethouder) dat een sociale werkplaats nooit helemaal valt te vergelijken met een regulier bedrijf. Hij gaf toe dat het on danks aanmoedigingspremies en specifieke beleidsprikkels moeilijk blijft WSW'ers te plaat sen. Maar De Geus is er wel rots vast van overtuigd dat nog beter maatwerk nog meer mensen aan een baan in het reguliere be drijfsleven kan helpen. Het suc ces van de individuele reïntegra- tie-overeenkomsten (Iro's) be wijst dat volgens hem al. Dethon-directeur C. Sponselee onderschreef die woorden, maar stelde na de opening dat De Geus een paar zaken vergat. De sociale werkplaatsen zitten vast aan collectieve-arbeidsovereen- komsten. Salarisverhogingen die daaruit voortvloeien, kreeg Dethon in het verleden gecom penseerd. Nu die compensatie in één keer is geschrapt, zit Dethon - ondanks een groeiende orderportefeuille en dalende kosten - met een groot tekort. Van Schaik stelde voor om ge meenten zelf te laten uitzoeken hoe ze gelden voor diverse socia le regelingen en wetten willen inzetten. Oormerken van zulke bijdragen is volgens de wethou der niet nodig, omdat gemeen ten toch meer geld kwijt zijn dan ze van het Rijk ontvangen. Een gemeente kan wel zelf het beste bepalen waar de nood het hoogst is, terwijl bundeling van subsidiestromen meer mensen ten goede kan komen. De Geus ging niet op het voorstel van de wethouder in, maar meldde dat hij de modernisering van de so ciale werkvoorzieningsschap pen nét niet meer rond krijgt voor de verkiezingen. De minister verklaarde niet wel ke kant hij uit wil, maar liet doorschemeren dat nog beter maatwerk meer moet opleveren. Het succes van de rio's noemde hij als voorbeeld. De minister toonde zich tijdens een snelle rondleiding onder de indruk van het uitgebreide dienstenpak ket van Dethon en de prestaties van de werknemers van het be drijf. Het Dethonpersoneel be wees zijn theorie dat veel WSW' ers hard werkende, betrokken én gemotiveerde medewerkers zijn voor elk bedrijf dat hen in dienst neemt. PHILIPPINE - Carnavalsstichting De Mosselkrauwers uit Philippine maakte zaterdagavond bekend wie er het aankomende carnavalsfeest de regent van het dorp zal zijn. Voor de vijfde keer werd in narrentempel Café Mari- net Prins PeeWee I uit hun midden gekozen tot leider in het rijk der Mosselkrauwers. Na een middag en avond vol plezier en leut werd om elf over elf duidelijk dat PeeWee tijdens het carnaval in het Mosseldurp de welbekende scepter zal zwaaien met aan zijn zijde voor eveneens de vijfde keer nar Pazzie H. Tijdens de drukbezochte kinder middag werd Devony van Dierendonk gelauwerd met haar winst in de playbackshow. Daarnaast werd uit het midden van de jeugdige carnavalsfanaatjes ook een nieu we jeugdprins gekozen. Door de onafhankelijke driekop pige jury werd unaniem prins Michael de Eerste als jeugd leider of de kleine Mosselkrauwertjes gekozen. Naast de verkiezing van Prins PeeWee, Prins Michael I en nar Paz zie II werd de Raad van Elf aangevuld met drie nieuwe le den. Het komende leutfestijn zullen John Plellebrand, Li- zenka van Dierendonk en Martin Blauw zich in het raads- pak hijsen. OOSTBURG - Tijdens het concert van Muziekvereniging Harmonie uit Oostburg werd Florimond de Paauw (85) ge huldigd omdat hij al 75 jaar actief muzikant is. Hij kreeg als blijk van waardering uit handen van mevrouw Els de Loos-Jansen, vice-voorzitter van de KNFM, afdeling Zee land, een speld met certificaat uitgereikt. Als 9-jarige heeft hij de eerste stappen in de muziek gezet bij de Mu ziekvereniging Oefening Kweekt Kunst te Schoondijke. Zijn eerste instrument was de bugel, maar dat werd al snel verrruild voor de trommel. De Paauw heeft in de loop der jaren bij meerdere verenigingen meegespeeld. Na een verhuizing naar Oostburg werd hij lid van Muziek vereniging Harmonie Oostburg. TERNEUZEN - Een 40-jarige matroos uit Terneuzen moest zaterdagavond per ambulance naar het ziekenhuis nadat hij gewond raakte bij het afmeren van een schip in de zeesluis. De man kreeg een afgeknapte tros tegen zijn hoofd en een been. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stephan Knuijt (14) uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag cle beste blazer van Nederland gebleken. Hij deed op het Nederlands Kam pioenschap in Weert mee met de solisten in de jeugddivi- sie. De jury gaf de Nieuwlander 92 van de 100 punten. Te Zot en de Pink Panthers uit Goes, Leute Boven Alles uit Hoofdplaat en de dweilers van Valtatege uit Sas van Gent tal van Nederlandstalige krakers en ook Engelstalige pophits uit hun instrumenten rollen. Vooral het afsluitende optreden van De kersverse Zuid-Neder landse kampioen en tweede dweilband van Nederland De Uitslaopers kreeg het publiek massaal op de banken. Met enke le knallende toegiften speelden ze, onder luid applaus van de ruim driehonderd aanwezigen, bij dit tiende festival de spreek woordelijke kers op de taart. Ongedwongen „Als je dan ziet hoe iedereen rea geert en geniet, dan loont al het werk meer dan de moeite. Een heerlijk en ongedwongen avond je spelen en kijken naar je colle ga-muzikanten, dat is waar ie- foto Camile Schelstraete dereen hier voor komt en daar doen we het ook voor", aldus Bryan Hofman van Tandsjen Bei. Volgend jaar zal het met de elf de keer in carnavalstermen pas het échte jubileum zijn. „Dan gaan we het zeker speciaal aan pakken, maar hoe precies dat zien de mensen tegen die tijd dan wel weer. Wij hebben daar wel ideeën over en kijken er al weer naar uit," BRESKENS - De brommobiel van een 61-jarige invalide Bressiaanse is flink beschadigd toen van dalen het autootje in de nacht van zaterdag op zondag op zijn kop op het veerplein zetten. De eige naresse had haar autootje op het plein in Breskens laten staan, omdat ze een nachtje logeerde bij een familielid aan de overkant. De politie vraagt getuigen zich te melden. foto Peter Nicolai IC SCHUDDEBEURS - Danny Poortvliet, souschef bij Hostelle- rie Schuddebeurs, heeft op de Horecavakbeurs in Den Bosch 1 de Zilveren Garde gewonnen. Zijn viergangenmenu werd door de vakjury zowel qua smaak als presentatie als beste beoor deeld. Poortvliet had vijf uur de tijd om zonder keukenbrigade en ter plaatse zijn menu te bereiden. Voor deze editie van de jaarlijk se kookwedstrijd waren uit meer dan dertig inzendingen acht finalisten gekozen. Poort vliet deed voor de tweede keer mee. De tweede en derde prijs waren voor respectievelijk res taurant Huys van Voskens (Til burg) en restaurant Negenman nen (Boxtel). Tandsjen Bei in actie tijdens het dweilbandfestival in Westdorpe. door Gino van den Broecke WESTDORPE - Het was zater dagavond een meer dan gezelli ge boel in café 't Oude Raedhuys aan de Westdorpse Graafjans- dijk. Daar toeterden, bliezen en trommelden tien verschillende dweilbands een keur aan liede ren uit hun instrumenten tij dens het tiende door Tandsjen Bei georganiseerde festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37