Zwerfafval vormt groot probleem Honderd jaar Veer se boeven PZC Nieuwe voedselbaok in Goes groeit hard YiAj Gemeente treft vooral in zomermaanden puinhoop aan Brommerheler langehouden Souschef wint Zilveren Garde Nieuwlander is de beste blazer Pijproker van het jaar gekozen Brand bij mosselloods Yerseke Agenten beledigd, jongeren vast Informatie over borstvoeding maandag 6 november 2006 si I rjnor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zwerfafval blijft een probleem op Schouwen-Dui- «land. Met name in het drukke toeristenseizoen bezorgt achte loos weggeworpen afval danwel doelbewust illegaal gedumpte rommel de gemeente veel werk. Daarom worden binnenkort vrij- ffillige zwerfafvalpakkers in het zonnetje gezet. gen mentaliteitskwestie is het niets anders, zegt wethouder G, Houtekamer. Een lastig uit te roeien kwaad. Gelukkig staan verschillende opruimacties jan burgers tegenover, i Oosterland wordt elk jaar door basisschoolleerlingen een grootscheepse schoonmaakactie optouw gezet. Elders op het ei land zijn vergelijkbare acties. Jlaar het is natuurlijk bescha mend als kinderen rommel die whvassenen maken op moeten nomen. Daarom moeten we als gemeente continu bezig zijn met Set op gang houden van een be- fustwordingsproces." Het pro- steekt in de Schou- ien-Duivelandse dorpskernen .1 in de drukke zomermaan den de kop op. Flyers en folders Op mega-parkeerterrein het nnsferium bij Renesse zorgen üyers en folders voor veel over- ist, zegt A. van den Dries van de afdeling openbare werken de gemeente. In het dorps centrum laten toerist en recre ant ook heel wat sporen na. „In het hoogseizoen gaan onze mede werkers elke ochtend om 6.00 uur de straat op om het dorp fhoon te maken. Dat dorp is jan echt één grote puinhoop die opgeruimd moet worden." Door hard werken kan voorkomen worden dat het probleem uit- maar indammen is volgens wethouder Houtekamer lastig. Dat is ook de ervaring van wa nschap Zeeuwse Eilanden die set enige regelmaat geconfron- ïerd wordt met illegaal ge dumpt afval. Tuinafval vaak, saar ook papier en plastic vin den de medewerkers van het wa- IERNEUZEN - Politieagenten ronden zaterdagmorgen vroeg 'per ongeluk' een gestolen brom- ner terug in Terneuzen. De twee agenten wilden twee icnsen aanhouden, die zonder sim op een bromfiets reden. De «rijder ging er op de Binnen- taartweg vandoor. De bestuur der - een 17-jarige Terneuze- aaar - werd aangesproken op lijn onverantwoord gedrag. Na dere beschouwing van de brom mer leerde de agenten dat er geen verzekeringsplaatje of ken teken op de brommer zat, ter wijl het slot was doorboord. De jongen kon of wilde daar geen Verklaring voor geven. Nadat bleek dat de brommer in augus- luswas gestolen, is de jonge Ter- aeuzenaar overgebracht naar een cel in Middelburg. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl terschap langs dijken en <in ber men. Het is volgens C. Reule van het waterschap seizoensgebon den, maar dat maakt het pro bleem er niet minder op. „Het neemt niet toe, maar het lukt ook niet om het verder terug te dringen." Het waterschap probeert zwerf afval tegen te gaan door bijvoor beeld bij picknickplaatsen in de polder afvalbakken te plaatsen. Werkt goed in de praktijk, maar het kost wel een hoop tijd en geld, want de bakken moeten ook twee keer per week geleegd worden. De gemeente Schouwen-Duive- land grijpt de landelijke actie van Stichting Nederland Schoon - die in heel Nederland vrijwilligers die zwerfafval op ruimen in het zonnetje zet - aan om nog eens extra de aandacht te vestigen op het probleem. Schouwen-Duivelanders die me de-eilanders willen nomineren voor een zwerfafvalpakker- speldje kunnen dat doen bij de gemeente. Valkenier Ruben van Maaren betrekt het publiek zo veel mogelijk bij zijn demonstraties. door Piet Kleemans RENESSE - Hij was als klein kind al ge fascineerd door vogels, had op z'n twaalfde zijn eerste torenvalk en heeft nu 70 roofvogels. Ruben van Maaren uit Wemeldinge heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Zijn roofvogelshow was een van de trekpleisters van het landgoedweekend op Landgoed Moer- mond. „U hoeft niet weg te duiken. Ze raakt bijna nooit iemand", grapt Van Maaren als Hanna, de woestijnbuizerd in scheer- vlucht vanuit de boom terugvliegt naar de valkenier. Onwillekeurig wijkt het publiek toch wat, want Hanna behoort tot de grotere vogels uit de stal van Van Maaren. De grootste roofvogel waar Van Maaren mee werkt, is een jonge An des-Condor. De grootste vliegende vo gel ter wereld en het enige exemplaar in Nederland. „Hij heeft nu een spanwijd te van 3 meter en daar komt nog wat bij, want hij zit nog in de groei", vertelt Van Maaren. Roofvogels trainen kost tijd. De valke nier moet het vertrouwen winnen van de vogels en vooral overwicht hebben. „Het is per vogel verschillend. Een gier is van nature een groepsdier en binnen de groep is een sterke pikorde. Daarom moet je als valkenier duidelijk maken dat jij de baas bent. Loop er omheen en laat het dier zien dat jij fysiek groter bent. Die condor is weer heel anders. Die leeft solitair of in koppel en is heel makkelijk te trainen." Zee-arend Queen is heel aanhankelijk, maar ook eenkennig. „Ik heb het meege maakt dat iemand met haar op de foto wilde, maar dat verrekte ze. Zij ziet mij gewoon als partner en ze is heel eenken nig." Slechtvalk Favoriet bij Van Maaren is het werken met de slechtvalk. „Die zijn zo super snel, dat is echt kicken. Ze gaan heel hoog in de lucht stilhangen op zoek naar een prooi. Ik gooi dan een duif op en daar duiken ze dan echt op af. In die duikvlucht bereiken ze een snelheid van 300 kilometer per uur." Van Maaren voegt de daad bij het woord. Slechtvalk Jimmy wordt de lucht in gestuurd. Van Maaren wacht tot het dier op hoogte is en gooit dan plotseling de dode duif omhoog. Jimmy duikt pijlsnel naar beneden om vlakbij de grond even plotseling weer af te rem men. „Hij ziet dat het een dode duif is en geen levende prooi", legt Van Maaren het publiek uit. Dat publiek ver gaapt zich aan de reusachtige condor, de geruisloze vlucht van de uilen en de snelheid van valk en havik. Van Maaren heeft zichtbaar plezier in de demonstra tie. „Ik probeer ook altijd het publiek er zoveel mogelijk bij te betrekken. Dat is leuk, maar ook heel educatief. Sommi gen dingen weten mensen gewoon niet. Je mag een roofvogel nooit over de rug aaien. Zo'n dier heeft er ook niets mee, maar erger is dat je met je handen de be schermende vetlaag van de vleugels foto Dirk-Jan Gjeltema wrijft. Dan kan een roofvogel onder koeld raken, ziek worden en dood gaan." Het verzorgen van demonstra ties is voor Van Maaren maar een klein onderdeel van het werk. „Ik jaag met ze, ik verjaag vogels met ze en ik heb ook al een paar keer meegewerkt aan een film en bijvoorbeeld een opera. Dat maakt dit werk zo afwisselend. De ene dag sta je voor de camera's en de volgen de dag laat je je dieren trouwringen aan vliegen." Het is duidelijk: valkenier is niet alleen het beroep van Van Maaren, maar ook zijn passie. „Valkenier zijn is een levenswijze." Moermond De roofvogelshow van Van Maaren was een van de trekpleisters van de open- landgoeddagen bij Slot Moermond. Het publiek kon verder het slot bekijken, paard rijden over de Slotlaan, kanova ren op de slotgracht en wandelen over het landgoed. Directeur H. van den As sem van de beherende Stichting Moer mond schat het aantal bezoekers op on geveer 1000. Het openlandgoed week end werd voor de zevende keer gehou den. door Wendy van den Hurk VEERE - Je zou maar een heks zijn in de zestiende eeuw. Op de brandstapel ermee. Incest? Een brandmerk kun je krijgen, met een kwart eeuw ballingschap op de koop toe. Nee, erg mild von nisten de Veerse rechters niet. Nu heet het Museum De Vier schaar, maar vroeger was het de rechtbank van Veere. Wat zich daarin al die eeuwen heeft afge speeld, is opgeschreven in perka menten. Jarenlang dachten archivaris sen dat versie C van het Registre van criminele saecken, uit 1552 tot 1663, verloren was gegaan. Zoals veel Walcherse documen ten in water verdwenen, of door het vuur werden verbrand. Het register was kwijt. Totdat bij stadsarchivaris Peter Blom de te lefoon ging. Register Het was iemand uit de antiekwe reld. Bij een antiquair in Noord- Holland had hij een register ge vonden, dat uit Veere moest ko men. Dus Peter Blom daarheen. „Ik kreeg het werk niet zomaar van hem mee. We moesten flink onderhandelen. Uiteindelijk be reikten we een compromis, dat het Veerse stadsarchief nog niet Het Registre van criminele saecken van Veere. kon betalen. Hoeveel? Om het banaal uit te drukken: de waar de van een nieuw autootje." Gelukkig waren daar de Vrien den van Veere. De vereniging- was jarig en wilde de stad trak teren. Het bedrag werd bijeen gespaard en voorzitter Peter Hendrikx ging het werk opha len in Noord-Holland. Met de trein. „De mensen in mijn coupé hadden eens moeten weten wat er in dat bolletjesplastic zat ge rold. Een grote schat! Waar ik foto Lex de Meester overigens nog duizend euro van af heb weten te pingelen." Zaterdag is het gepresenteerd aan de burgers en burgemeester van Veere. Peter Blom bladert het nog eens door. Hij mag dan paleografisch onderlegd zijn; he lemaal ontcijferd heeft hij het re gister nog niet. „Daar ga je niet even een avondje voor zitten. Ik heb het natuurlijk wel al vluch tig doorgelezen. Ja, het is prach tig. Honderd jaar Veerse boe ven. Kijk, hier een prachtig ver haal. Johan Wemys, een spion die Veere wilde verraden. Hier staat dat hij bij aankomst met een naar een kapitein liep om hem om te kopen en Veere aan Spanje te verkopen. De sukkel. Die kapitein was natuurlijk een vroom man en hij bracht de spion bij de rechter. Op een scha vot voor het stadhuis is de spion met een zweerder onthalsd." Ook het bekende verhaal van de Veerse heks staat erin. Elk jaar wordt dat in Veere nagespeeld. „Ze maakte zalfjes, waarmee ze de schepen insmeerde", leest de stadsarchivaris voor. „Toevallig vergingen die schepen. Van Dig- ne Robbertsdochter, zo heette ze, werd gezegd dat ze haar ziel had verkocht aan de duivel." Haar vonnis: op een schavot le- vendich verbrant te worden en- de van u nijet te scheeden voor dat ghij gecommen suit wezen van levende lijve ter doot ende u lichaem sal daer blijven staen tot exemple van anderen. Het register ligt voortaan veilig opgeborgen op de Veerse afde ling van het Zeeuws archief. SCHUDDEBEURS - Danny Poortvliet, souschef bij Hos- tellerie Schuddebeurs, heeft op de Horecavakbeurs in Den Bosch de Zilveren Garde gewonnen. Zijn viergangen menu (volgens wedstrijdreglement gebaseerd op champig nons of andere paddestoelen van Nederlandse bodem) werd door de vakjury zowel qua smaak als presentatie als de beste beoordeeld. Poortvliet had vijf uur de tijd om zonder keukenbrigade zijn menu te bereiden. Voor deze editie van de jaarlijkse kookwedstrijd waren uit meer dan dertig inzendingen acht finalisten gekozen. Poortvliet deed voor de tweede keer mee. De tweede en derde prijs waren voor respectievelijk restaurant Huys van Voskens (Tilburg) en restaurant Negenmannen (Boxtel). NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stephan Knuijt (14) uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag de beste blazer van Nederland gebleken. Hij deed op het Nederlands Kam pioenschap in Weert mee met de solisten in de jeugddivi sie. De jury kende de Nieuwlander 92 van de 100 punten toe voor zijn stuk op euphonium 'The Return' van Hart man. Stephan Knuijt blaast bij fanfara Onda in zijn dorp. MIDDELBURG - In café De Mug in Middelburg is giste ren de pijproker van het jaar benoemd. Dat werd Peter Hendriks, oud-directeur van een groothandel in rookwa ren. Het is voor het eerst dat de Nederlandse Federatie van Pijprokers iemand uit de industrie de titel geeft. Het bedrijf van Hendriks ging enige tijd geleden failliet, volgens voorzitter Crans van de federatie 'mede door het stringente rookbeleid'. En dat terwijl volgens Crans voor pijprokers een uitzondering in de regelgeving gemaakt zou moeten worden. Niet alleen omdat pijproken een cul tuurfenomeen is, maar ook omdat pijprokers niet inhale ren. Daarom zou het niet ongezond zijn. YERSEKE - Brandweerlieden uit Yerseke en Kruiningen hebben zaterdagavond een brand bij een mosselloods aan de Korringaweg in Yerseke geblust. Tweeduizend kunst stof kratten die tegen de loods stonden waren, zoals dat heet, door onbekende ooi-zaak in brand geraakt. Dat leid de tot zoveel vuur en rook dat de bevelvoerder van de blusploeg uit Yerseke voor alle zekerheid het sein middel- brand gaf, waarop ook een blusgroep uit Kruiningen werd gealarmeerd. Verder kwam een hulpverleningsvoer tuig in actie om voor extra verlichting te zorgen. De brand werd snel geblust; de loods bleef gespaard. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagnacht op het Zusterplein in Middelburg zes jongeren aangehouden. De jongeren, allemaal Middelburgers in de leeftijd van 17 tot 24 jaar, werden eerder bij een opstootje door de agen ten verzocht weg te gaan. Dat deden ze niet. Ze probeer den de aanhouding van een van hen te voorkomen en bele digden de agenten. Een jongen verzette zich zo hevig dat er volgens de politie een politiehond aan te pas moest ko men. De politie heeft drie jongens ingesloten. door Rob Paardekam GOES - De nieuwe Goese voed- selbank heeft na een maand al meer dan vijftig gezinnen in geschreven. Daarmee is ze on geveer even groot als de hulp stichting van het echtpaar Weu- link. Marinus en Conny Weulink run nen sinds drie jaar een voedsel hulpstichting in Goes, maar de den dat op een niet al te profes sionele wijze. Daarom heeft de voedselbank Walcheren samen met de Bevelandse woningcorpo ratie RWS geprobeerd om wat meer structuur aan te brengen. Het kwam echter tot een breuk, omdat Weulink niet zou voldoen aan de eisen van de landelijke voedselbank. Zo vraagt hij een kleine bijdrage voor de pakket ten en dat is uit den boze. Het zou bovendien heel moeilijk zijn om met de Goesenaar samen te werken. Om die reden besloot de Wal cherse bank om in Goes een nieuwe voedselbank op te zet ten. Die deelt nu elke zaterdag voedselpakketten uit in de voor malige pizzeria aan de Abel Tas manstraat. „We helpen momen teel 53 gezinnen", zegt coördina tor Eric Oreel, zonder daar het etiket 'succes' op te willen plak ken. „In principe is elk gezin dat je inschrijft er één te veel." Volgens Oreel komt een groot deel van de gezinnen bij de stich ting van de familie Weulink van daan, maar doen ook nieuwe mensen een beroep op de nieur we voedselbank. Dat is volgens hem een teken dat de armoede nog allerminst afneemt. Marinus Weulink zelf zegt ook ruim vijftig gezinnen te helpen. Hij runt de voedselhulpstich ting (voedselbank mag hij het niet meer noemen) nu groten deels met zijn vrouw, maar kan naar eigen zeggen soms een be roep doen op jongeren met een taakstraf of een enkele vrijwilli ger. Hij is veel vrijwilligers kwijtgeraakt aan de nieuwe voedselbank. Weggeefwinkel Weulink zit vol ambitieuze plan nen voor de toekomst. Zo wil hij een boodschappenservice opzet ten voor mensen die moeilijk ter been zijn en denkt hij er over om een zogeheten weggeefwin kel te beginnen. Daar kunnen al lerlei spullen, die andere men sen hebben weggedaan, worden opgehaald door gezinnen die het niet breed hebben. Ondertussen valt het Oreel op dat zijn nieuwe voedselbank en de stichting van Weulink samen een kleine 110 gezinnen helpen, terwijl in het verleden 130 gezin nen een beroep deden op Weu link. Bekendheid „Ik heb geen idee waar die ont brekende mensen zijn geble ven", zegt hij. „Misschien zijn ze verward door het hele gebeu ren. Veel mensen denken dat wij De Helpende Hand (de stichting van Weulink, red) zijn. Mis schien moeten we nog iets meer bekendheid geven aan de voed selbank en duidelijk maken dat we met de andere stichting niets te maken hebben." ZIERIKZEE - Borstvoedingsor ganisatie La Leche League houdt woensdag een themabij eenkomst over borstvoeding in het multifunctioneel centrum (MFC) aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Aan de orde komen problemen als tepelkloven of het weigeren van de borst. Voorkomen en op lossen van deze problemen staat centraal tijdens de info-avond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in lo kaal 6, waar de speel-o-theek ge vestigd is. (Advertentie) Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31