Tekort op oud-papiersysteem Zintuigen prikkelen rond de kerkklok Roofvogelshow trekpleister van landgoeddagen Viskotter in Colijnsplaat maakt water Winterse trucjes Spektakel in Wissenkerke Souschef wint Zilveren Garde Nieuwlander is de beste blazer Pijproker van het jaar gekozen Agenten beledigd, jongeren vast Vrouw met slok op achter het stuur Aparte inzameling is in Borsele succes, maar nog te beperkt Informatie over borstvoeding maandag 6 november 2006 bil GOES - De winterse trucendoos van dieren komt woensdagmid dag op tafel in het milieu educa tiecentrum De Bevelanden in Goes. Zo wil het milieu educatiecen trum kinderen van zeven tot twaalf jaar laten zien hoe dieren de winter weten te overleven De activiteit is van 14.00 tot 16.00 uur en deelname kost drie euro. Aanmelden: 0113-252628. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00- 17.00 uur: Open voor bezichtiging; GOES - Palazzoli Huis, 10.00-12.00 uur: Ontmoetingsmorgen voor borstkanker- patiënten ism BVN; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.15 uur Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; Bibliotheek, 20.15 uur: Verhalenvertel lersvan de Vertelkring Midden-Zeeland met muzikale omlijsting door ceremo niemeester Engel Reinhoudt; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voorouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam WISSENKERKE - Terwijl drie jongens zaterdagmiddag een balletje trapten op het schoolplein werd in de aula van openbare basisschool De Vliete in Wis senkerke muziek gemaakt. Een stuk of tien bevlogen muzikanten repeteerden voor hun multi-zintuiglijke voorstel ling. Dat klinkt ingewikkeld, maar sim pel gezegd kunnen bezoekers straks ho ren, zien. voelen en zelfs ruiken. Het idee voor de multi-zintuiglijke voor stelling is afkomstig van Ron Meuldijk. Als directeur van de openbare basis school en, sinds kort, raadslid is hij een bekende verschijning in Wissenkerke. „Ik loop al zes jaar met dit idee rond", zegt hij. „Maar het kwam er steeds niet van. Nu heb ik een enthousiaste groep mensen uit het hele land om me heen verzameld met wie ik het aandurf." Even wat helderheid scheppen: de mul ti-zintuiglijke voorstelling, met de naam Moistured Minds, wordt zaterdag 28 juli 2007 opgevoerd bij de kerk aan de Voorstraat in Wissenkerke. Daar worden vijfhonderd stoelen en een groot podium neergezet. Vanaf half twaalf 's avonds wordt het publiek ge trakteerd op dans, film, muziek en de geur van wierook. Al deze elementen moeten de geest van de bezoekers prik kelen. Om het allemaal nog een beetje ingewikkelder te maken is het project niet alleen multi-zintuiglijk, maar ook multi-interpretabel. „We geven de voor stelling geen thema mee", legt Meuldijk uit. „De ene persoon zal er iets heel an ders in zien dan een ander." Uitdaging Eén van de grootste uitdagingen voor de artiesten is de tijdslimiet. De voor stelling begint om half twaalf 's avonds en eindigt precies een half uur later, als de klokken twaalf uur slaan. De klok kentoren speelt sowieso een belangrijke rol in het geheel. Op die manier wil Meuldijk het sonore geluid van de klok, dat normaal alleen klinkt tijdens een kerkdienst of een begrafenis, ook eens op een andere manier etaleren. „Ik heb de muziek helemaal afgestemd op de snelheid van de klokken", zegt hij. Bij het schrijven van het stuk heeft Meul dijk de gulden-snede verhouding ge bruikt door het hoogtepunt op twee der de van de voorstelling te leggen. Daar na valt alles stil om vervolgens weer op te krabbelen en naar het einde toe te werken. Zaterdag - tijdens de vijfde repetitie - werd vooral geoefend op het muzikale gedeelte, maar ook de dansers zijn al eens komen oefenen. Meuldijk heeft het idee opgevat om hen te verstoppen in een soort cocon, die op een gegeven mo ment oplicht en uiteen valt, waarna de dansers eruit stappen. Wat er verder al lemaal gaat gebeuren op het podium moet een beetje geheim blijven. Dat is ook de reden dat het gezelschap geen en kele keer op straat repeteert in aanloop naar de grote dag. In plaats daarvan wordt het klokgelui opgenomen, want daar moet natuurlijk wel mee geoefend worden. „De mensen moeten het straks lekker over zich heen laten komen, hun gedachten loslaten en zich laten meevoe ren". aldus Meuldijk, die er bewust voor heeft gekozen om het geheel maar een half uur te laten duren. „Het moet spannend blijven", legt hij uit. „Ik wil dat de mensen het jammer vinden dat het is afgelopen in plaats van dat ze op hun horloges zitten te kijken met zo'n blik van: hoe lang duurt het nog?" Stoelen De schooldirecteur werkt nu met een groep van ongeveer vijftien mensen, maar dat moeten er toch zeker vijfen twintig tot dertig worden. Niet zozeer voor het artistieke, maar meer voor het logistieke gedeelte. De stoelen klaarzet ten en mensen hun plek wijzen. Dat soort zaken. Meuldijk heeft er alle ver trouwen in dat hij genoeg mensen en thousiast zal krijgen en dat het optre den in juli staat als een huis. „We zijn nog maar een paar keer bij elkaar ge weest en het klinkt nu al bijzonder goed." Meuldijk gaat voorlopig uit van een eenmalig project. „Maar als ze in bijvoorbeeld Veere vinden dat hun kerk klok het ook eens verdient om onder deel te zijn van zo'n voorstelling, wie ben ik dan om nee te zeggen? Natuur lijk zal ik dan wel een heel nieuw stuk moeten schrijven, dat is aangepast op het ritme en de luidsnelheid van hun klokken." SCHUDDEBEURS - Danny Poortvliet, souschef bij Hos- tellerie Schuddebeurs, heeft op de Horecavakbeurs in Den Bosch de Zilveren Garde gewonnen. Zijn viergangen menu (volgens wedstrijdreglement gebaseerd op champig nons of andere paddestoelen van Nederlandse bodem) werd door de vakjury zowel qua smaak als presentatie als de beste beoordeeld. Poortvliet had vijf uur de tijd om zonder keukenbrigade zijn menu te bereiden. Voor deze editie van de jaarlijkse kookwedstrijd waren uit meer dan dertig inzendingen acht finalisten gekozen. Poortvliet deed voor de tweede keer mee. De tweede en derde prijs waren voor respectie velijk restaurant Huys van Voskens (Tilburg) en restau rant Negenmannen (Boxtel). NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stephan Knuijt (14) uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag de beste blazer van Nederland gebleken. Hij deed op het Nederlands Kam pioenschap in Weert mee met de solisten in de jeugddivi- sie. De jury kende de Nieuwlander 92 van de 100 punten toe voor zijn stuk op euphonium 'The Return' van Hart man. Stephan Knuijt blaast bij fanfara Onda in zijn dorp. MIDDELBURG - In café De Mug in Middelburg is giste ren de pijproker van het jaar benoemd. Dat werd Peter Hendriks, oud-directeur van een groothandel in rookwa ren. Het is voor het eerst dat de Nederlandse Federatie van Pijprokers iemand uit de industrie de titel geeft. Het be drijf van Hendriks ging enige tijd geleden failliet, volgens voorzitter Crans van de federatie 'mede door het stringen te rookbeleid'. En dat terwijl volgens Crans voor pijpro kers een uitzondering in de regelgeving gemaakt zou moe ten worden. Niet alleen omdat pijproken een cultuurfeno meen is, maar ook omdat pijprokers niet inhaleren. Daar om zou het niet ongezond zijn. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagnacht op het Zusterplein in Middelburg zes jongeren aangehouden. De jongeren, allemaal Middelburgers in de leeftijd van 17 tot 24 jaar, werden eerder bij een opstootje door de agen ten verzocht weg te gaan. Dat deden ze niet. Ze probeerden de aanhouding van een van hen te voorko men en beledigden de agenten. Een jongen verzette zich zo hevig dat er volgens de politie een politiehond aan te pas moest komen. De politie heeft drie jongens ingeslo ten. BRUINISSE - Een 40-jarige automobiliste uit Papen- drecht is zaterdag in de Noordstraat in Bruinisse met een flinke slok teveel op met haar auto tegen een geparkeerde auto gereden. De vrouw reed vervolgens zonder zich bekend te maken door. De politie hield de vrouw enkele straten verder staande. De Papendrechtse bleek vier keer zoveel te heb ben gedronken dan is toegestaan. door Piet Kleemans RENESSE - Hij was als klein kind al gefascineerd door vo gels, had op z'n twaalfde zijn eerste torenvalk en heeft nu 70 roofvogels. Ruben van Maaren uit Wemeldinge heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Zijn roofvogelshow was een van de trekpleisters van het land goedweekend op Landgoed Moermond. „U hoeft niet weg te duiken. Ze raakt bijna nooit iemand", grapt Van Maaren als Hanna, de woestijnbuizerd in scheervlucht vanuit de boom terugvliegt naar de valkenier. Onwillekeurig wijkt het publiek toch wat, want Hanna behoort tot de gro tere vogels uit de stal van Van Maaren. De grootste roofvogel waar Van Maaren mee werkt, is een jonge Andes-Condor. De grootste vliegende vogel ter we reld en het enige exemplaar in Nederland. ,,Hij heeft nu een spanwijdte van 3 meter en daar komt nog wat bij, want hij zit nog in de groei", vertelt Van Maaren. Overwicht Roofvogels trainen kost tijd. De valkenier moet het vertrouwen winnen van de vogels en vooral overwicht hebben. „Het is per vogel verschillend. Een gier is van nature een groepsdier en binnen de groep is een sterke pikorde. Daarom moet je als val kenier duidelijk maken dat jij de baas bent. Loop er omheen en laat het dier zien dat jij fy siek groter bent. Die condor is weer heel anders. Die leeft soli tair of in koppel en is heel mak kelijk te trainen." Zee-arend Queen is heel aanhan kelijk, maar ook eenkennig. „Ik heb het meegemaakt dat iemand met haar .op de foto wilde, maar dat verrekte ze. Zij ziet mij ge woon als partner en ze is heel eenkennig." Favoriet bij Van Maaren is het werken met de slechtvalk. „Die zijn zo supersnel, dat is echt kicken. Ze gaan heel hoog in de lucht stilhangen op zoek naar een prooi. Ik gooi dan een duif op en daar duiken ze dan echt op af. In die duikvlucht berei ken ze een snelheid van 300 kilo meter per uur." Van Maaren voegt de daad bij het woord. Slechtvalk Jimmy wordt de lucht in gestuurd. Van Maaren wacht tot het dier op hoogte is en gooit dan plotseling de dode duif omhoog. Jimmy duikt pijlsnel naar beneden om vlakbij de grond even plotseling weer af te remmen. „Hij ziet dat het een dode duif is en geen levende prooi", legt Van Maaren het publiek uit. Dat pu bliek vergaapt zich aan de reus achtige condor, de geruisloze vlucht van de uilen en de snel heid van valk en havik. Van Maaren heeft zichtbaar plezier in de demonstratie. „Ik probeer ook altijd het pu bliek er zoveel mogelijk bij te be trekken. Dat is leuk, maar ook heel educatief. Sommigen din gen weten mensen gewoon niet. Je mag een roofvogel nooit over de rug aaien. Zo'n dier heeft er ook niets mee, maar erger is dat je met je handen de beschermen de vetlaag van de vleugels wrijft. Dan kan een roofvogel onderkoeld raken, ziek worden en doodgaan." Het verzorgen van demonstra ties is voor Van Maaren maar een klein onderdeel van het werk. „Ik jaag met ze, ik verjaag vo gels met ze en ik heb ook al een paar keer meegewerkt aan een film en bijvoorbeeld een opera. Dat maakt dit werk zo afwisse lend. De ene dag sta je voor de camera's en de volgende dag laat je je dieren trouwringen aanvliegen." Passie Het is duidelijk: valkenier is niet alleen het beroep van Van Maaren, maar ook zijn passie. „Valkenier zijn is een levenswij ze." De roofvogelshow van Van Maaren was een van de trek pleisters van de openlandgoed- dagen bij Slot Moexuiond. Direc teur H. van den Assem van de beherende Stichting Moermond schat het aantal bezoekers op ongeveer 1000. Het openland- goedweekend werd voor de ze vende keer gehouden. foto Willem Mieras In de aula van basisschool De Vliete in Wissenkerke werd zaterdag gerepeteerd voor de zintuiglijke voor-stelling van volgende zomer. Hnnr Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het nieu we systeem voor het ophalen van oud papier werkt in de ge meente Borsele, maar nog niet voldoende. De reinigingsdienst haalt meer restafval op dan vooraf geraamd en dat dreigt een financieel tekort op te leve ren. Sinds 1 januari dit jaar hebben alle inwoners van Borsele een aparte vuilcontainer voor oud papier. De gemeente is hiertoe overgegaan na een succesvolle proef in Lewedorp en Nieuw- dorp. Inwoners van beide dor pen bleken veel meer oud papier té scheiden met een aparte vuil container voor oud papier dan dat ze het gebundeld of in karn tonnen dozen aan de straatkant zetten voor inzamelende vereni gingen. Oud papier kan hergebruikt worden. Dat is goed voor het mi lieu. Het mes snijdt nog aan een andere kant. Als er meer oud pa pier wordt opgehaald, daalt de hoeveelheid restafval die tegen vrij hoge kosten moet worden verbrand. De gemeente Borsele heeft daar vooraf een bereke ning van gemaakt en die blijkt nu niet uit te komen. De hoeveelheid oud papier die wordt opgehaald, is gestegen en fors ook. De stijging bedraagt van januari tot en met augustus dit jaar ruim 44 procent in verge lijking met dezelfde periode in 2005. Dat is onder meer te dan ken aan het feit dat voor het eerst met de aparte containers ook oud papier wordt ingeza meld in het uitgestrekte buiten gebied van Borsele. Een minpunt is echter dat de ki lo's restafval in Borsele welis waar zijn gedaald, met 8,5 pro cent, maar lang niet zoveel als van te voren geraamd. Tot en met augustus was gerekend op 553 ton minder restafval, maar dat blijkt in de praktijk 'slechts' 295 ton te zijn. Als dit zo door gaat, levert dit de gemeente Box'- sele over heel 2006 een finan cieel nadeel van 50.000 euro op. De gemeente Box-sele wijt de te genvaller aan de aantrekkende economie en dat het bedrijfsle ven achterblijft bij het gebruik van aparte oud papiercontai ners. Als de economie aantrekt, geeft de gemeente aan, stijgt de consumptie en daarmee de hoe veelheid afval. De Borselse wethouder J. Zan- dee (SGP/ChxistenUnie, milieu) benadrukt in een reactie dat het nieuwe systeem voor het opha len van oud papier een succes is, maar dat het beter moet kun nen. „We zijn er ook nog rxiet zo lang mee bezig." Hij wil met een voorlichtingscampagne het ge bruik van de oud papiercontai ner proberen te stimuleren. „Al zul je altijd een categorie men sen houden die het scheiden van afval minder belangrijk vindt." Op de Bevelanden was Goes de tweede en tot nu toe laatste ge meente die onder alle inwonex's een aparte oud papiercontainer heeft verspreid. Sinds 1 juli draait het systeem daar. Een ge meentewoordvoerster laat we ten dat het nog te kort dag is om conclusies te trekken. De hoe veelheid oud papier die in Goes wordt opgehaald, is in elk geval aanzienlijk gestegen in de maan den juli tot en met september. Werd er in die maanden in 2005 432.020 kilo ingezameld, dit jaar was dat over dezelfde perio- de 758.180 kilo. ZIERIKZEE - Borstvoedingsor ganisatie La Leche League houdt woensdag een themabij eenkomst over borstvoeding in het multifunctioneel centrum (MFC) aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Aan de orde komen problemen als tepelkloven of het weigeren van de borst. Voorkomen en op lossen van deze problemen staat centraal. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehou den in lokaal 6. Advertentie door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - De viskotter Lia-Jan (HD 64) uit Den Helder heeft gistermiddag water ge maakt in de vissershaven van Colijnsplaat. Twee bemanningsleden waren aan boord. Zij heten een pomp lopen voor koeling met water uit de haven. Dit ging goed tot er een koppeling, een flens, van de pomp losschoot. In plaats van het water texug de haven in te pompen, stroomde het uit de pomp onder meer de machineka mer in. De opvarenden konden niets an ders doen dan de brandweer waarschuwen. „Het water stond anderhalve meter hoog in de ma chinekamer", aldus Noord-Beve- lands brandweercommandant E. Hol. „Wij hebben dat eruit ge pompt, waarna de flens kon wor den gemaakt." Diesel Het wegpompen van het binnen gestroomde water moest voor zichtig gebeuren, omdat diesel was vrijgekomen. Een laagje die- selresten heeft de brandweer in het schip achtergelaten. Volgens commandant Hol komt er van daag een gespecialiseerd bedrijf om dit spul vakkundig te verwij- deren, zodat er geen vervuiling ontstaat in de Colijnsplaatse ha ven. Als dit karwei klaar is, ver wacht Hol dat de Lia-Jan weer kan uitvaren. De HD64 is een vx'ij nieuwe kotter, gebouwd in 2001. Brandweergroep Colijns- plaatKortgene is ter plaatse ge weest met de blus- en pompwa- gen uit Colijnsplaat en een per- soneelsbusje uit Kortgene. De melding kwam rond kwart voor twee binnen. Het duurde ander half uur, aldus Hol, om alles on der controle te krijgen. foto Roland de Jong SCHILDERIJEN Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27