Hoongelach is de kop in gedrukt d® verlersgorog Spakenburg siddert al van opwinding aan vooravond van de dorpsderby Broekhoven: kwestie van geluk dat ik de 750 haal Groenendaal en De Knegt balen van generale in Treviso Huldiging zonder Marianne Timmer Rugbyers Oemoemenoe winnen met grote cijfers van Tovaal: 52-10 Grootste zege Oemoemenoe aller tijden Dubbelslag Marianne Vos RUGNUMMER Marathon maandag 6 november 2006 door Euqène de Kok MIDDELBURG - Als nieuwe ling in de selectie van het Mid delburgse Oemoemenoe waren de roemruchte rugbyderby's met Tovaal uit Goes hem tot gis teren nog vreemd. Toch werd het de Belg Karei Dick gister middag snel duidelijk dat er een speciaal duel op het punt van be ginnen stond. „Je merkte het vooral' aan alles", zei hij kort na de eclatante 52-10-zege van de Middelburgers. „Iedereen was zo gespannen in de kleedkamer", verduidelijkte Karei Dick gisteren op het rug by veld van sportpark De Voor- borch. „Iedereen wilde er kei hard voor gaan. Je voelde de spanning, maar toen het in het veld eenmaal goed ging, ver dween dat snel." Dick is bezig aan zijn eerste sei zoen bij de Middelburgse twee deklasser. Het is niet dat hij in Vlissingen ging studeren of in Zeeland een vriendinnetje op scharrelde. Nee, de Belg rijdt puur en alleen voor het rugby twee keer per week van Gent MIDDELBURG - De rugbyers van Oemoemenoe hebben in de negentiende derby met Tovaal hun grootste zege ooit geboekt. De Middelburgers wonnen giste ren op eigen veld met 52-10. Tot gistermiddag dateerde de groot ste zege van Oemoemenoe van 24 januari 1999. Toen werd het 22-0 voor de Middelburgers. De uitslag van gisteren overtrof ook Tovaals grootste zege op Oe moemenoe ooit, de 40-0 van 24 november 2002. Rink Basie was grotendeels ver antwoordelijk voor de hoge sco re. De voormalige topscorer van voetbalclub MZVC nam via tries, conversions en een straf schop dertig punten voor zijn re kening. naar Middelburg en terug. Het lijkt niet echt een logische keu ze voor een jongen uit Gent, maar de beslissing om zich als lid aan te melden was welover wogen. „Ik ben een paar keer mee geweest met de jongens van Oemoemenoe naar het beachrug- by-festival op Ameland", zei hij gistermiddag. „Tijdens dat toer nooi heb ik altijd fantastische barbecues met ze gehad.- Toen was ik snel verkocht. Het bier is hier misschien minder dan in België, maar de catering is al tijd goed verzorgd. Daar zorgt Harry Pool wel voor, hij is altijd kok geweest", zei de voormalige speler van de Brugsche Rugby club lachend over zijn ploegge noot. Naast gastronomische overwe gingen had de Gentenaar nog an dere beweegredenen om in Mid delburg te gaan rugbyen. „Het niveau van het rugby is hier ho ger dan in België. Bovendien is dit een leuke, hechte, familiale ploeg." Het is de kracht van Oemoeme noe. De kameraadschap lijkt zich dit jaar ook op het veld uit te betalen. Na een paar mindere seizoenen staat Oemoemenoe dit jaar vooralsnog op een eerste plek in de tweede klasse Zuid. „Het gaat tot nu toe heerlijk", zei Tanneguy Descazeaud, de uit Frankrijk afkomstige maar al jaren in Nederland woonachti ge aanvoerder van Oemoeme noe. „Er is dit seizoen veel jeugd bijgekomen, maar we zijn een hecht collectief in het veld en spelen erg goed samen. We zijn sterk in de scrum, sterk in de li ne-out." In tegenstelling tot Dick is Des cazeaud na acht jaar al wel be kend met het speciale karakter van de duels tussen zijn club en Tovaal. „Net als in Frankrijk is dit soort wedstrijden natuurlijk de belangrijkste van het jaar. Ie dereen is honderd procent gemo tiveerd. Iedereen wil er vol voor gaan." De Middelburgers straalden dat gisteren - in tegenstelling tot To vaal - ook uit op het veld. Oe moemenoe was vanaf het begin veel feller, sterker en beter dan Tovaal. Bij rust leidde de thuis ploeg met 24-3, grotendeels door toedoen van Rink Basie. Na de pauze maakte Koen Spaas weliswaar de enige Goese try, maar bleef Oemoemenoe veel sterker en maakte het ver schil - weer vooral dankzij de scoringsdrift van Basie - in de slotfase veel groter. „Alles dat vandaag fout kon gaan, ging fout", concludeerde de in een keurig driedelig pak en lange re genjas gestoken Tovaal-trainer Alfred Verdonk. De nederlaag maakte nog eens duidelijk dat het voor Tovaal geen makkelijk seizoen zal wor den. De Goesenaren, die vorig jaar in de top eindigden, staan met nagenoeg hetzelfde team voorlopig laatste in de competi tie. „Vorige week na de zege op Sparta dacht ik nog, nu gaat het beginnen, maar na dit pak slaag weet ik dat niet meer zo zeker. We zullen alle zeilen bij moeten zetten om niet te degraderen." B-team Herbert-Jan van der Waal heeft die zorgen dit jaar niet. Waar Oemoemenoe vorig jaar nog te gen degradatie streed, lijkt het nauwelijks veranderde team dit seizoen voor het kampioenschap te kunnen gaan. „Maar", temper de de Middelburgse coach al te hoge verwachtingen, „zolang we de uitwedstrijden door aller lei oorzaken met een B-team moeten spelen, zijn we geen titel kandidaat." Van der Waal zag er gisteren na de winst echter uit alsof zijn sei zoen sowieso niet meer stuk kon. „Dit is echt heel lekker", glun derde hij onder het gigantische balkon van het clubhuis. „Dit doet me zo veel deugd. Het was de afgelopen seizoenen niet best tegen Tovaal. We kregen steeds dik op onze flikker, maar van daag kon Tovaal heel weinig te genstand bieden. Het hoonge lach dat we de laatste drie jaar jaar over ons heen kregen van Tovaal hebben we vandaag de kop in gedrukt." door Ad Pertijs DEN HAAG - De vierde wereld- bekerveldrit van dit seizoen was tevens de generale repetitie voor het WK cyclo-cross dat in 2008 in het Italiaanse Treviso wordt gehouden. De Fransman Fran cis Mourey versloeg in de eindspurt verrassend het Vlaam se koppel Sven Nys-Erwin Ver- vecken. Voor nationaal kampioen Ger- ben de Knegt en Richard Groe nendaal was het een 'generale' van niks. De van zijn fiets gere den Groenendaal haalde finish niet eens en De Knegt reed lek in de voorlaatste ronde. „Ik vond er helemaal niks aan", be antwoordde De Knegt de vraag of hij na zaterdag uitkijkt naar het WK van volgende winter. „De entourage is leuk, maar het is allemaal zo snel. Rijd je nog lek ook op het einde", verzucht te de man uit Goirle. De Knegt zegt daarnaast nog altijd niet lekker in zijn vel te zitten. „Mijn rug speelt op en ik voel me verre van fit", klaagt de lan ge Rabobank-renner. Zijn kopman Sven Nys zit al maanden goed in zijn vel. Zater dag liet hij zich evenwel verras sen door Mourey. „Ik dacht dat het voldoende was om Erwin Vervecken te kloppen in de spurt. Kwam Mourey er nog overheen", zei de Vlaming na de verrassende ontknoping van de snelle cross. De drie waren op kop gekomen na een mikado-val partij halfweg koers. In een hoog tempo bleven ze vervol gens uit de greep van de achter volgers. De eindspurt is in zo'n geval meestal een kolfje naar de hand van wereldkampioen Ver vecken. Hij dacht dat het vol doende was om als eerste de fi- nishstraat in de rijden. De aan- komstlijn was echter niet getrok ken op een keurige asfaltstrook, maar op een onverhard dolomie tenzandpad. Vervecken viel stil en Nys dacht dat de buit binnen was. Niet dus. Mourey, die ook al mee voorop reed in Kalmt- hout, wipte nog net over de bei de Belgen heen. Groenendaal noemde de omloop in Treviso (onder de rook van Venetië) 'techniek- en weerstandloos'. Daardoor sloot steeds een groot aantal renners bij het voorste pe- loton. „In dat gedrang werd il; steeds van de fiets gereden. Na de derde keer besloot ik er mee te stoppen. Dit is niets meer voor mij", aldus de wereldkampi- oen uit 2000. Groenendaal hoopt 'Treviso' er volgende winter anders bij ligt, De organisator wil het circuit aanpassen (meer lussen, minder rechte stukken) en de verwach ting is dat het eind januari/be gin februari het weer een stuk slechter is dan in november. „Dat zal de cross een stuk zwaarder maken", aldus Groe nendaal. Vossem De Knegt reed gisteren een twee de wedstrijd in Italië. In Fae di Oderzo werd hij 'balend' vierde achter Stybar, Franzoi en Fonta- na. „Ik kreeg een kwak in de laatste bocht." Groenendaal trof gisteren in Vossem een lek ker crossparkoers. Hij kwam voorop met Gadret en Nys. maar materiaalpech wierp hen: uit de kopgroep. De Nederlan der kwam terug in de wedstrijd, maar daarna was de pijp Teeg. Hij finishte als vijftiende. Nvs won de wedstrijd in Vossem. GPD VOSSEM - Wielrenster Marian ne Vos heeft gisteren de Witloof cross op haar naam geschreven. De Nederlandse wereldkampioe ne op de weg, die zaterdag ook in het Italiaanse Treviso de bes te was, bleef in het Belgische Vossem Hanka Kupfernagei (Dui) eri Laurence Leboucher (Fra) voor. Het was de laatste editie van de Witloofcross, die 45 jaar op de kalender stond. GPD Oemoemenoe heeft de bal veroverd na de scrum. De Middelburgse ploeg was de hele wedstrijd de bovenliggende partij. foto Lex de Meester door Barry van der Hooft In het riante sponsorhome van IJsselmeer vogels, dat ook dienst doet als bestuurs kamer, vielen zaterdagmiddag de woorden 'indrukwekkende daadkracht'. Daarmee werd het snelle handelen tijdens een hecti sche week uitstekend samengevat. Willem Leushuis maakte maandag zijn vertrek naar Koeweit bekend, maar vier dagen la ter werd met Cees Lok al een nieuwe trai ner vastgelegd. Ook hij zal een hectische week tegemoet gaan, want hij debuteert za terdag met de derby tegen buurman en aartsrivaal Spakenburg. Van een amateurclub kun je in het geval van IJsselmeervogels eigenlijk niet meer spreken. De vereniging heeft de structuur van een profclub en draagt dat ook graag uit. Spelers worden van heinde en verre naar de 'Rooien' gehaald en daar hoort dan uiteraard ook een trainer van naam bij. Na de mededeling van Leushuis werd dan ook meteen een lijst van werkloze trainers opge vraagd. Kandidaat nummer één was Henk Wisman, maar de voormalig bondscoach van Armenië bedankte voor de eer, omdat hij binnenkort in China aan de slag hoopt te kunnen. Donderdag werd met een nieuwe kandi daat gesproken, maar daar had het bestuur geen goed gevoel bij. En dus werden de stoute schoenen aangetrokken en kreeg Cees Lok een aanbieding. De ontmoeting tussen het bestuur en de voormalig trainer van NEC en NAC vond plaats op een bedrijventerrein in Spaken burg en had geheim moeten blijven. Maar ja, als een vijand van de 'Blauwen' van Spa kenburg de delegatie ontdekt, is het nieuws snel verspreid. Zo gaat het in het vissersdorp, waar de twee grootmachten elkaar constant probe ren te overtreffen. Spakenburg heeft ter ere van het 75-jarig bestaan bijvoorbeeld een retro-shirt, met touwtje door de kraag, laten ontwerpen. En wat doet IJsselmeervo gels dan? Het vlaggenschip speelt nu met vijf sterren boven het embleem. Eén ster voor elk landskampioenschap dat de club heeft behaald. Zwijgen „Het moet de tegenstanders een beetje inti mideren", verklaarde Leushuis nadat hij het idee had gelanceerd. Dat het ook be doeld was om de rivaal, die slechts één keer kampioen werd, voor even het zwij gen op te leggen, werd niet vermeld. De komende dagen zal het dorp in ieder ge val weer sidderen van opwinding. Zater dag staan de twee ploegen op het terrein van de 'Blauwen' tegenover elkaar en wordt een kleine achtduizend man publiek verwacht. Paul Verboom, de keeper van IJs selmeervogels die zaterdag geblesseerd uit viel, bestelde alleen al honderd kaarten voor familie en vrienden uit de regio Rot terdam. En er komen bussen uit Friesland, waarbij de derby het hoogtepunt van een dagje Spakenburg moet worden. Leushuis zal het zijn opvolger zaterdag al lemaal verteld hebben. Samen met Lok zat hij 's ochtends al vroeg aan het ontbijtge- bak bij Rutger van der Groep, één van de boegbeelden en beleidsbepalers van IJssel meervogels. Lok was enkele uren later aan dachtig toeschouwer bij het duel met SSV'65 (4-0). Na afloop moet hij onder de indruk zijn geraakt van de manier waarop afscheid werd genomen van Leushuis. Door het bestuur, de supporters en zijn spe lers werd hij uitgebreid bedankt. Schep door Maarten van Helvoirt Zes minuten zijn zes minuten. Wie te laat is, heeft geen recht op een huldi ging, zo ontdekten zaterdag Marianne Tim mer, Jan Bos, Stefan Groothuis en Beom Nijenhuis op het NK afstanden in Assen. Stonden bij de vrouwen na de 1000 meter nog in ieder geval twee medaillewinnares sen op het ereschavot, bij de mannen werd de hele ceremonie maar overgeslagen- Een beetje verbouwereerd stonden Ireen Wüst en Annette Gerritsen zaterdagmid dag met z'n tweetjes op het podium van het NK afstanden in Assen. De nummer drie van de duizend meter, olympisch kam pioene Marianne Timmer, was er nog niet toen het Wilhelmus al werd ingezet. 'Dan toch lekker niet', wilde ze met een qua- si-laconiek wegwerpgebaar zeggen, toen ze opdook aan de kant van de ijsbaan. Maar eigenlijk was ze ontdaan. En ver baasd. „Ik vind het vreemd dat ze niet even op mij konden wachten. Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Als je de laatste rit hebt gereden, mag je toch ze ker wel even op adem komen." Een halfuur na de huldiging zat haar bron zen medaille nog steeds in de jaszak van hoofdscheidsrechter Jan Augustinus. Hij was het die onverbiddelijk besliste dat de ceremonie protocollaire moest doorgaan zonder de nummer drie. „Alle trainers we ten dat er zes minuten tussen de laatste rit en de medaille-uitreiking zit. Dat heeft te maken met de tv-uitzendingen die strak moeten verlopen. Daar hebben we ze bij de loting nog eens op gewezen. Kijk, het staat zelfs voorgedrukt op mijn schema." Augustinus hield na afloop vol dat het Timmers eigen schuld was dat ze niet op het podium mocht verschijnen naast de nummers één Wüst (in een baanrecord van 1.18.88) en twee Gerritsen (1.20.63). „Mis schien is het maar goed dat zij het is. Dan ziet iedereen dat we ook voor een olym pisch kampioen hard kunnen zijn. Maar ik hoef die medaille niet zelf te houden hoor, ze kan 'm zo krijgen." Bij de mannen werd zaterdag na de dui zend meter zelfs helemaal geen huldiging gehouden. De nummers één (Jan Bos), twee (Stefan Groothuis) en drie (Beorn Nijenhuis) redden het geen van drieën om binnen zes minuten op het podium te staan en daarom kregen zij hun medailles in de kleedkamer uitgereikt. Ingrid Paul, coach van Bos en Groothuis, vond dat respectloos: „We hebben het hier wel over een NK, hoor. De winnaars heb ben er recht op dat ze geëerd worden." GPD „Dit is een uniek afscheid en daar heb ik het best moeilijk mee", bekende Leushuis. „Ik voel me een bevoorrecht mens dat ik dit mee mag maken. Het is een teken dat ik hier goed werk heb afgeleverd en daar ben ik trots op. Daarom zal ik altijd een warm gevoel richting de 'Rooien' houden." In zijn hand had hij een emmer en een schep. „Van de spelers gekregen. Dan kan ik in Koeweit lekker in het zand spelen." Om eraan toe te voegen: „Ik lever straks mijn auto in bij de club en dan zit het erop hier." Auto inleveren? Hoezo amateurclub? Wim Broekhoven wordt met zijn 750e duel gefeliciteerd door Patrijzen-voorzitter Wilfried Boonman. Walcheren-preses Henk Lenaerts staat ook met een bloemetje klaar. foto Willem Mieras Marianne Timmer kreeg haar bronzen me daille niet op het podium, maar pas enige tijd na de officiële plechtigheid. foto Vincent Jannink/ANP Niels Pacirdekooper speelde zaterdag zijn honderdste competitiewedstrijd in dienst van SSV'65. Tussen 1996 en 2000 speelde hij 92 duels voor de Goese voetbalclub. Na vijf seizoenen bij buurman Goes keerde hij dit seizoen terug bij zijn eerste liefde. Tegen IJsselmeervogels werd hij zaterdag de derde Paardekooper die de barrière van 100 compe titieduels slechtte. Eerder deed zijn vader Willem dat al (324 duels) en zijn broer Stefan (141 duels). door Roeland van Vliet Wim Broekhoven floot gisteren in 's-Heerenhoek zijn 750e voetbalwed strijd voor de KNVB. „Dat ik dit aantal heb kunnen halen, is een kwestie van puur geluk", zei de 59-jarige Middelburger na afloop. Het heeft - zo vertelde de jubilaris - Broek hoven nooit echt tegen gezeten. Hij wor stelde nooit met zijn gezondheid en kamp te zelden met blessures. Bovendien liet zijn thuissituatie het ook altijd toe, dat hij 's zaterdags en 's zondags op pad ging. „Dat ik het al zolang heb uitgehouden als scheidsrechter, is dus niet echt een verdien ste van mezelf." De Middelburger begon in 1964 met flui ten, in het afdelingsvoetbal. Maar pas in het seizoen '71-'72, toen hij voor het eerst voor de KNVB optrad als leidsman, begon hij met tellen. „Als ik alle wedstrijden die ik ooit heb gefloten bij elkaar zou optel len, kom ik misschien wel aan het dubbele van 750." De vraag of Broekhoven nog opgaat voor het aantal van 1000, beantwoordde hij gis teren resoltuut met 'nee'. „Het wordt mis schien wel eens tijd dat ik stop. Als er ie mand naar me toe komt en zegt dat ik zijn grootvader ook nog heb gefloten, wordt het tijd dat ik eens ga nadenken." Het duel van gisteren - Patrijzen-Walche- ren - was een niet al te moeilijke wedstrijd voor de onderwijzer. „Het was allemaal braaf." Desondanks moest hij een keer de rode kaart uit zijn broekzak halen. „Ja, maar daar was bijna iedereen het wel over eens. Dat leverde me geen problemen op." In navolging van Lance Armstrong gaat ook Erik Dekker een marathon lopen. Op 21 oktober 2007 loopt hij de pre-olym- pische marathon van Peking. Op 15 de cember starten de trainingsschema's van de 36-jarige Drent, die zaterdag op Cura cao zijn laatste wedstrijd als wielrenner reed. In 2008 is Peking gastheer van de Olympische Zomerspelen. De testwed strijd over 42 kilometer en 195 meter wordt gelopen door zes tot acht oud-top sporters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24