PZC Forthomme is ver van topvorm Doelpuntloos gelijkspel bij Rapide Dunne ijzers brengen Heideman weer de winst Schaker Breukelman komt maar net tekort tegen grootmeester Drie op een rij voor Piëdro Schweertman Van de Grift boekt toernooizege in Breda jean Paul de Bruijn laat zege voor Delta/Frans Bevers liggen (4-4) 23 Zeeuwse teams snel klaar op judotoernooi in Amersfoort Simone de Klerk Minderhoud vierde in Breda Nederlaag voor HVM/Darts De Kam moet opgeven tijdens NK Jens van Dam achtste op EK Goofie's Race maandag 6 november 2006 rinor Frits Bakker GOES - Het moet het jaar van je definitieve doorbraak wor- jcn voor Roland Forthomme, de Belgische biljarter wor stelt met een vormcrisis in de eredivisie driebanden. Hij won maar één van de zes partijen, leeft onder zijn stand en kon het van Delta/Frans Bevers gisteren weer niet aan een over- «inning helpen (4-4). De kopman ergerde zich in zijn j tegen Eddy Merckx aan iet rumoer in het Utrechtse ca fé, maar vergat daardoor te sco ren. Zijn Belgische opponent trok zich daar in eigen huis niets van aan en trok de partij moeiteloos naar zich toe: 50-27 in28 beurten. Cruciaal moment was een cruciaal moment in het gevecht tussen Dekker Keu en Delta/Frans Bevers, waar voor de Zeeuwen na twee partijen een voorsprong van 4-0 het scorebord stond. Jean Paul de Bruijn had in zijn duel met John Tijssen de volle winst voor zijn team voor het op rapen, maar de Hulstenaar strui kelde in het zicht van de finish: 19-50 in 43 beurten. Wat er met Roland Forthomme mis is, kan hij zelf ook niet ver klaren. „Ik weet dat er weer een betere tijd komt", beseft hij zelf ook, maar de verwachtingen wa ren hoger gespannen na prachti ge optredens voor de wereldbe ker. De realiteit is dat er na zijn over- sinning in het wereldbekertoer nooi van Volos, waar hij Blom- dahl versloeg in de finale, de klad in is gekomen. Dat vertaalt ach nog het best in de resulta ten voor de eredivisie. Voor Del- iawon Forthomme alleen zijn oartij tegen de Deen Brian Knudsen. Tegen Carlsen, Jas pers, Coklu, Caudron en Merckx trok Forthomme aan het kortste eind. Dat is ronduit teleurstellend voor de biljarter die zesde staat op de wereldranglijst en zelfs derde is in de rangschikking LEUSDEN - De twee Zeeuwse judoselecties (-15 en -17 jaar) zijn afgelopen zaterdag niet in de prijzen gevallen tijdens het internationale teamtoernooi van Iheo Meijer Sport. Voor zowel de semi-aspiranten als de aspi ranten was het toernooi na twee iredstrijden voorbij. De aspiranten wisten nog wel bijna de tweede ronde te halen, naar de strijd tegen judo vere niging Groot Houten ging net verloren. Na zeven wedstrijden stond de stand nog gelijk (3-3); de partij van Bouke Bon- gertman (Judo Ryu van Schaik) de klasse -55 kilo eindigde onbeslist. De Vlissinger moest daarom opnieuw de mat op voor ie beslissing, maar verloor deze wedstrijd. De daaropvolgende partij tegen Judo Promotion Twente werd verloren met 5-2. De semi-aspiranten troffen ach tereenvolgens Sport Instituut de Korte, waarvan ze met 6-1 verlo ren, en Tom van de Kolk, dat met 5-2 won. In het team De Korte debuteerde Sjors Ridders- ma in de klasse tot 60 kilo. De Middelburger won zijn indivi duele partij tegen Gianni van Meel (Judo Goes). Maar ook Rid- dersma ging uiteindelijk zonder medaille naar huis; het team uit Hoogvliet werd in de kwartfina- uitgeschakeld. Ook club genote Tess van 't Westende uit ingen behaalde geen po diumplaats met haar aspiran tenteam. Het meisjesteam van De Korte werd door Sport school Essink uit Eindhoven eveneens in de kwartfinale uitge schakeld. De mini's van Sportschool Geel hoed wisten opnieuw het po dium te behalen. Na het goud van vorig jaar was er nu het brons voor de judoka's uit Oost-Souburg. Het team van Geelhoed tot 12 jaar werd in de derde partij uitgeschakeld. ROTTERDAM - Tafeltennisster Simone de Klerk uit Klooster- ftnde staat met het Rotterdam se FvT na acht duels derde in de degradatiepoule van de eerste di- tisie. pe ploeg verloor zaterdag met b-3 van Amsterdam. De Klerk verloor één enkelspel, maar won hoar andere enkelpartij en de haar dubbelpartij. van de wereldbeker. Alleen Dan iel Sanchez en Dick Jaspers gaan hem voor in die stand, met alleen het toernooi in Istanboel (deze week) nog te spelen. Forthomme had gisteren in het Utrechtse biljartcafé De Wind hoek zijn zelfvertrouwen kun nen opvijzelen. Hij trof er Eddy Merckx, de wereldkampioen van Sankt Wendel, tegenover zich. Zelden of nooit kreeg Fort homme kansen om de partij naar zich toe te trekken, want Merckx nam snel een voor sprong en bleef een ruime mar ge behouden. Het Delta-team kon halverwege wel een stootje verdragen, om dat Peter de Backer zijn zesde overwinning in zes partijen haal de. De ongeslagen Belg had wat moeite met de ballen, maar be reikte in veertig beurten toch on bedreigd de finish. Henk Habraken leverde een slij tageslag tegen Hans van der Wurf. „Het was niet best, maar wel doeltreffend", vond Habra ken, die zijn derde overwinning van het seizoen boekte. Oude bekende De partij van Jean Paul de Bruijn, bij een tussenstand van 4-2 voor Delta, moest daarna nog de beslissing brengen. De Hulstenaar had John Tijssen als tegenstander, een oude bekende van bij Ockenburgh, die hij ook regelmatig tegenkomt in interna tionale toernooien. Teamleider Jan Kikken reali seerde zich op een stand van 47-37 voor De Bruijn: „De winst is nog niet helemaal, want met Tijssen weet je nooit." Hij kreeg gelijk, want in het tactische eindspel keerden de kansen. Tijs sen bediende zich van een be kend wapen. Klikken: „Hij be gon wegwerpgebaren te maken en riep tegen De Bruijn: 'maak maar uit, ik geef er toch niks meer om'. Maar toen het erop aankwam, deed Tijssen ons de das om." De Brabander sloeg toe als een tijger, die zijn prooi eerst tot zwijgen had gebracht. Met De Bruijn al op 49 (één carambole van het einde) kreeg Tijssen de ballen in zijn macht. Het serie- tje van drie bracht hem op 50-49 en de stand tussen de twee ploegen op 4-4. Ranglijst De Goese ploeg blijft zevende op de ranglijst, met een achter stand van zes punten op koplo per Van Wanrooy. De Belg Eddy Leppens speelde op de zesde speeldag een sensationele partij. Hij won in twaalf beurten van Murat Coklu (50-12). Ook Torb- jörn Blomdahl schoot uit zijn slof in de partij tegen Dick Jas pers. Zelden leed de Brabander zo'n kansloze nederlaag: 50-17 in zeventien beurten. Roland Forthomme is uit vorm: hij verloor gisteren voor de vijfde keer dit seizoen. foto Dirk-Jan Gjeltema Dekker Keukens-Delta/Frans Bevers 4-4. Eddy Merckx-Roland Forthomme 50-28 (27 beurten), Jo hn Tijssen-Jean Paul de Bruijn 50-49 (43), Kurt Ceulemans-Peter de Backer 39-50 (40), Hans van der Wurf-Henk Habraken 29-50 (55). door Peter Snelders TERNEUZEN - De hockeyers van vierdeklasser Rapide verloren gisteren de topper tegen Udenhout met 2-0. Het topduel in de vierde klasse bij de vrouwen tussen Rapide en Rosmalen ein digde doelpuntloos. Een klasse hoger speelde Vlissingen gelijk (1-1) bij Hilva- renbeek. Udenhout-Rapide 2-0: „Het wordt nu moeilijk. We hebben een competitie met slechts zestien wedstrijden en Udenhout en wij zijn de ploegen die er bovenuit ste ken. Dus veel fouten zal die ploeg niet meer maken. We krijgen ze nog wel thuis, maar bij winst blijft Udenhout op een beter doelsaldo staan. De nederlaag van vandaag was verdiend. De tegenstan der had net iets meer inhoud dan wij", was de heldere analyse van coach Ab Klaeijsen. Olympia-Pelikaan 2-2: De verdediging van Olympia stond in de beginfase niet goed. Daar profiteerde Pelikaan van door in de in de negende en tiende mi nuut te scoren. Olympia bracht de defen sie op orde en kwam daarna steeds beter in de wedstrijd. Op slag van rust kreeg het aansluiting door een doelpunt van Aaron Lexmond: 2-1. In de tweede helft werd Paul Schueler te ruggehaald naar de verdediging. Mede daardoor werd het evenwicht in de wed strijd hersteld. De teams gaven elkaar weinig toe en kregen beiden kansen. Halverwege de tweede helft werd het ge lijk door een fraaie strafcorner van Paul Schueler. Vrouwen Hilvarenbeek-Vlissingen 1-1: De uitslag was een juiste afspiegeling van het wed- strijdbeeld. In de eerste helft was Hil varenbeek wat sterker en na rust had Vlissingen een overwicht. De thuisploeg kwam na een kwartier op 1-0 uit een strafcorner. Even later moest Suzanne Heuff een bal van de lijn halen en ont snapte Vlissingen aan een ruimere achter stand. Na rust pakte Vlissingen de zaken energieker en kreeg de ploeg een over wicht. Dat resulteerde in de 59e minuut in de gelijkmaker. Uit een strafcorner van Karin Schuitema scoorde Iris Koole. Daarna kreeg Vlissingen zelfs nog enkele kansen op 2-1. Rapide-Rosmalen 0-0: Rosmalen was voor een punt naar Hulst gekomen en kreeg die ook. Het had eerder dit seizoen de thuiswedstrijd tegen Rapide met 1-3 verloren. Rosmalen opereerde nu met een versterkt verdedigingsblok en loerde op een foutje van de thuisploeg. Tot drie keer toe counterde medekoploper Rosma len gevaarlijk, maar iedere keer was keepster Tamara Verbraeken present om onheil te voorkomen. Rapide had con- door Roeland Alders HILVERSUM - In de voorron des van het NK schaken heeft Jan Breukelman voor een dave rende verrassing gezorgd door van grootmeester John van der Wiel te winnen. Desondanks werd de Terneuzenaar na barra ge uitgeschakeld. De eerste partij kwam Breukel man erg lekker te staan tegen Van der Wiel, die ruim 400 ra- tingpunten meer heeft. In een Nimzo-Indische partij kreeg hij licht voordeel. Het eindspel dat daar uit voortkwam, bracht de jonge Terneuzen keurig naar de winst. De tweede partij was een stuk zwaarder, met in het achter hoofd dat remise genoeg was voor plaatsing voor de volgende ronde. Vanuit een Russische ope ning werd de druk op de stelling van Breukelman opgevoerd. Met een pion minder werd een lastig toreneindspel met een pion minder in gegaan. Mis schien was het ergens remise te houden, maar dat gebeurde niet en de Leidse grootmeester kwam langszij. De barrage gaf Breukelman we derom perspectieven. In een voordelige stelling gaf hij echter een stuk weg en was de koek op. De tweede partij was een forma liteit. van onze sportredactie EINDHOVEN - Schaatser Jan Maarten Heideman heeft op nieuw zijn gelijke niet gevonden in het marathonpeloton. De Pro- teq-rijder uit Oldebroek won za terdag in Eindhoven de vijfde wedstrijd van de Essent topcom- petilie. Een week eerder was de klassementsleider ook al de sterkste in Amsterdam. Op het Brabantse ijs toonde Hei deman zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van ne gentien man, voor de Fransman Cédric Michaud en Ingmar Ber- ga. Heideman behaalde zijn 65e zege op kunstijs. Halverwege de race over 100 ronden trokken lijstaanvoerder Heideman en Arjan Smit het pe loton volledig uiteen. Samen met nog 22 lijders, onder wie Mi chaud, Berga, Angenent en Van Meggelen, pakte het tweetal een ronde winst op de rest. Heidemans ploeggenoten Baars en Borst hielden in de finale het tempo hoog, zodat niemand kon ontsnappen. „Dit scenario had den we in de voorbespreking al doorgenomen. Het is natuurlijk fantastisch dat je dat dan ook in de praktijk kunt uitvoeren. Ik heb deze overwinning helemaal aan mijn teamgenoten te dan ken", benadrukte Heideman. Toch stond Heideman er in de laatste ronden er helemaal al leen voor. Zijn concurrenten Smit en Michaud lagen in eerste instantie op kop. Maar bij het in- BREDA - Andries Minderhoud (Waarde) en Erwin Mesu (Middelburg) zijn als vierde en vijfde geëindigd in een schaatsmarathon voor Cl-rijders in Breda. Het tweetal maakte lang deel uit van een kopgroep van vier, die op ini tiatief van Mesu tot stand was gekomen. Wouter Mesker uit Noordeloos slaagde er als enige in om bij het kwartet te komen en na zestig ronden verraste hij de leiders met zijn snelle eindsprint. Maarten Janse jr. (Wolphaartsdijk) zat in het peloton en werd zesde. In de C2 wedstrijd over veertig ronden kwamen Olivier Goud (Waarde) en Niels Mesu (Middelburg) als derde en vierde aan. De winst was voor Ard Buijk uit Hardinxveld. Adriaan Provoost uit Domburg werd bij de masters (zes tig ronden) zesde. OOST-SOUBURG - De darters van HVM/Darts hebben hun vijfde wedstrijd in de Superleague op een pijnlijke manier verloren. In de kantine van sporthal De Belt za- gen de mannen van coach Mike van Belle hoe een 1-0-voorsprong werd omgebogen in een 7-3-nederlaag. DOMBURG - Het seizoen van eventingamazone Marcelle de Kam is als een nachtkaars uitgegaan. De Domburgse gaf zaterdag tijdens het Nederlands kampioenschap in Princenhage (bij Breda) op omdat ze te veel last had van een gebroken teen. De Kam brak haar teen afgelopen woensdag toen een paard op haar voet ging staan. Met een ingetapete teen en twee paarden begon ze aan de titelstrijd. Het eerste onder deel, de dressuur, verliep met de zesjarige merrie Solid Touch (klasse L) en de negenjarige merrie PamPam (klas se Z) nog redelijk. Bij het springen ging het aanmerkelijk minder. Toen PamPam na een sprong niet lekker landde, verging De Kam van de pijn en moest ze opgeven. „Het zat lichamelijk en mentaal niet goed, terwijl je voor dit soort wedstrijden topfit moet zijn", aldus De Kam. „Het is balen, maar wel een extra motivatie om volgend jaar een goed seizoen te draaien." Vorige maand moest De Kam zich terugtrekken van de mi litary van Boekelo, omdat haar toppaard ïbouche niet fit genoeg was. BRUGGE - Jens van dam van HGL/KOT'86 is op het Eu ropees kampioenschap libre voor cadetten als achtste geëindigd. De Fransman Gaël Gaignepain onttroonde de Belgische titelverdediger Kenny Miatton. De Nederlan der Michel Vuurens werd vierde. Van Dam kon bij vlagen zijn aanvangsgemiddelde van 13.50 overtreffen, maar kwam daar over het algemeen niet in de buurt. In de groepsfase won hij van de Tsjech Radek Pavela en de Duitser Sebastian Fründt, maar ver loor hij van de latere kampioen Gagnepain. Dat zorgde er voor dat hij in de kwartfinale titelverdediger Kenny Miat ton uit België als tegenstander kreeg. Van Dam liet juist tegen hem zijn beste spel zien en haalde 23.00 als moyen ne, maar De Belg was al in drie beurten aan de finish en noteerde 67.67 als moyenne. In de eindrangschikking werd de Sassenaar achtste met 4 punten, 8.85 gemiddeld en een hoogste serie van 55. Rapide-aanvalster Elianne Totté (midden, donker shirt) strijdt tussen verdediger en keeper van Rosmalen om de bal, maar komt niet tot scoren. foto Camile Schelstraete stant een veldoverwicht. Dat resulteerde in vijf strafcorners voor en vijf na rust. Daaruit werd niet gescoord. Goes-DDHC 3-4: Een leuk en attractief duel. Na tien minuten nam DDHC de leiding. Rond het half uur liet Lillach de Kraa 1-1 noteren. Toch kwam DDHC nog voor rust opnieuw op voorsprong. Noortje Hermsen zorgde in de tweede helft op aangeven van De Kraa voor 2-2. Daarna werd het 2-3 en zelfs 2-4, na een misverstand in de verdediging. Goes trok alle registers open en kwam op 3-4 door De Kraa. In de slotminuten was de thuis ploeg nog dicht bij de gelijkmaker. Den Dommel-Olympia 7-0: In het begin kreeg Olympia een reuzenkans om te scoren. Tamara Buijsse had pech dat ze de paal trof. Vijfentwintig minuten bleef Olympia op de been tegen het hoog- geklasseerde Den Dommel. Toen scoorde die ploeg binnen tien minuten drie keer en was de wedstrijd reeds beslist. door Niels Bouterse GOES - Squasher Piëdro Sch weertman is al een eind op weg in strijd om de titel in het Wilson Circuit. Door de winst in de derde wedstrijd staat de Kou- dekerkse squasher ruim boven aan in de Belgische competitie. Zaterdag won de Zeeuwse squas her in Wevelgem zijn derde toer nooi (van de drie) op rij. „Het gaat me tot nu toe vrij gemakke lijk af", zei hij gisteren nuchter. In de finale speelde Schweert man tegen Luke Foster uit Au stralië. „Foster is een prof die België als zijn thuisbasis heeft om wat te oefenen. Toch was het geen moeilijke partij. De eerste twee sets won ik eigenlijk vrij vlot. In de derde kwam ik terug van een 8-1-achterstand tot 8-8. Die set verloor ik uiteindelijk met 10-9, maar dat gaf me goe de moed voor de laatste set." De Koudekerkenaar won zo uit eindelijk met 3-1 van Foster en neemt met nog zeven wedstrij den te gaan een grote voor sprong op zijn concurrenten. Dat de 23-jarige squasher voor Belgische toemooireeks geko zen heeft in plaats van voor de Nederlandse, lag aan de reisaf stand en het prijzengeld. „In Ne derland is het prijzengeld hele maal afgeschaft. Niet dat het bij een toernooi in België zo'n vet pot is - daar krijg je zo'n hon derd euro - maar als je het hele circuit wint, krijg je heel wat meer geld." gaan van de laatste bocht stoof Heideman zijn opponenten voor bij. „Door de hoge snelheid kon ik zelfs de bocht bijna niet hou den. Ik moest derhalve meer me ters maken. Desondanks was ik toch weer verreweg de snelste." De Willie Wortel van het mara thonpeloton - Heideman intro duceerde eerder het haaienvin- nenpak, de carve-schaats, de wisselschaats - reed op zeer dunne ijzers. In Amsterdam won hij op glij messen met een dikte van 0,55 millimeter. Dat is de helft van een gewoon schaats ijzer. In Eindhoven had Heide man weer een iets dikkere ijzer onder zijn schaatsschoen. „Ik heb de keuze uit drie varianten. Waar ik dit keer op reed, zeg ik niet." ANP door Edward Oranje BREDA - Ramon van de Grift (Judo Ryu Van Schaik) heeft het toernooi van judovereniging De Haagse Beemden uit Breda op zijn naam geschreven. De negentienjarige Vlissinger ging voortvarend van start bij de junioren (-20 jaar) in de klas se -73 kilo. Hij wist in de voor rondes al zijn drie partijen met een vol punt af te sluiten. In de finalepartij tegen Simon van den Doel (Sankaku) moest Van de Grift alles uit de kast halen om te winnen. Na vijf minuten was de stand nog steeds gelijk. In de verleging, om een 'golden score', maakte de Zeeuw een schouderworp op twee knieën (yuko) en won zodoende de wed strijd. Bij de aspiranten (-17 jaar) was Pim van Meerkerk uit Kloetinge succesvol. De zestienjarige judo ka, uitkomend voor Judo Goes, won de finale in de klasse -60 ki lo van Aron Thielen (De Kroe- ven) met een yuko. Broer en zus Boutens, die lid van Judo Ryu van Schaik zijn, zorgden bij de semi-aspiranten (-15 jaar) voor goud. Ruben Boutens (14) ver sloeg in de finale Niels Bom (De Kroeven '82), die voortijdig moest afkloppen. Annelien Bou tens (12) had in haar klasse -40 kilo was maar één tegenstand ster: Quirine Zwaans (Judovere niging Nintai). De Brabantse had niet veel in te brengen en werd tot twee maal toe door de Middelburgse met ippon versla gen. Clubgenoot Quincy Nagtegaal uit Vlissingen trof in de klasse tot 34 kilo ook een poule. Na twee verliespartijen won hij zijn laatste partij met een vol punt, waardoor hij derde werd. Mar- tijn Jansen (+66 kilo) uit Goes wist net zoals clubgenoot Bas Louwman (-50 kilo) uit Kloetin ge wel de finale te bereiken. Bei de judoka's van Judo Goes verlo- ren de eindstrijd echter. Mach- iel van Dijk uit 's-Heer Hen drikskinderen won brons in de klasse -55 kilo voor de nieuwe judovereniging uit Goes. COLIJNSPLAAT - Tijdens de Goofie's Race van zaterdag heeft de Roark van de Lewe- dorpse schipper Van Santen de IMS-klasse gewonnen. Hij ver sloeg Peter de Ridder uit Gorin- chem (Checkmate HI) en Frans de Vries Lensch uit Rotterdam (Stortemelk). De zege bij de ORC-Club was de eerste plaats voor de Goesenaar Johan Bol met A Boen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23