ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN EU wijst doodvonnis Saddam af Grote delen Europa zonder stroom PZC Spoor van vernieling in Terneuzen langer beheersbaar De Honte extra alert op kraamafdeling PvdA: netwerken niet iiiii ii mi i i bfbr'jf' (0 ilocal jtvmtden Volleybalsters naar tweede ronde op WK 17 Meer tieners aan de coke Oud-dictator tot de strop veroordeeld wegens bloedbad in 1982 Zorg om groei xenofobie Rusland Goed ondernemingsplan is must Matige resultaten hoofdklassers Sven Kramer verovert drie titels srssssc: van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor de PvdA is de Europese stroomstoring aan leiding om aan te dringen op top- beraad in Europa. PvdA-Twee- de Kaïnerlid Ferd Crone wil dat Nederland het initiatief neemt om de betrokken ministers hier over binnen een maand bijeen te laten komen. Volgens Crone zijn door markt werking de netwerken niet lan ger beheersbaar. In Nederland ondervond men daarvan al eer der de gevolgen, aldus Crone. Het komt voor dat windenergie uit Duitsland .via het Nederland se net naar Frankrijk wordt ge transporteerd en omgekeerd dat kernenergie uit Frankrijk via ons land in Duitsland terecht komt. Grote energiebedrijven la ten enorme hoeveelheden stroom over de nettten sturen, die daar niet op berekend zijn, aldus Crone. ANP (Advertentie) www.ilocal.nl - Dé bedrljvenzoekmachine met 3 miljoen zoekopdrachten per maand. Snel en eenvoudig. ^^^midd m,, Wolkenvelden, geleidelijk ook wat zon. Droog. Matige westenwind en maxima rond 12 graden. 248e jaargang no. 262 maandag 6 november 2006 los nummer 1,30 internet: www.pzc.nl I DEN HAAG - Steeds meer Ne derlandse tieners gebruiken co caïne. Met name notoire spijbe laars en vroegtijdige schoolver laters snuiven geregeld een lijn tje. Van die groep heeft tien pro cent van de 13- en 14-jarigen wel eens de harddrug gebruikt, bij de jongeren van 15 en 16 jaar is dat zelfs twintig procent. Dat zegt verslavingsarts Romeo Ashruf van het psychomedisch centrum Parnassia in Den Haag. Hij heeft onderzoek gedaan naar het cokegebruik van jonge ren. De schoolgaande jeugd blijft ook niet van de harddrug af, stelt hij. Op middelbare scho len gebruikt van alle 13- en 14-jarigen twee procent wel eens cocaïne, van de 15- en 16-jarigen is dat al zes procent. „De jaren tachtig zijn weer in de mode. De muziek, de kleren en dus ook de coke", verklaart de arts. „Coke is makkelijk ver krijgbaar. Via mobiele telefoon nummers die op internet circule ren kunnen tieners zo een bestel ling doen." GPD door Yolanda Sjoukes TERNEUZEN - De kraamafde ling van ziekenhuis De Honte in Terneuzen is sinds dit weekein de een gesloten afdeling. Zieken huizen in het hele land zijn extra alert op de veiligheid van kraamafdelingen, nu in Amster dam en Tilburg bij vier baby's botbreuken zijn geconstateerd. Woordvoerster M. Lafort van het Zeeuws-Vlaamse zieken huis: „We hebben vrijdag direct overleg gehad nadat het geval in Tilburg bekend werd." Besloten is om de deuren van de kraamaf deling dicht te doen. „Er zitten medewerkers aan de balie, dus je kunt niet meer ongezien bin nenkomen. Als die medewerkers worden weggeroepen, waarschu wen ze de bewaking", aldus Laf ort. Vandaag wordt bekeken of verdergaande maatregelen vol gen. In andere ziekenhuizen gaan ze nog een stapje verder. In een van de getroffen Amsterdamse ziekenhuizen zijn al camera's op gehangen en in het Bredase Am- phia Ziekenhuis wordt de kraamafdeling bewaakt. Woord voerster T. de Bruyn: „We heb ben een portiersfunctie opgezet bij de ingang van de kraam- en kinderafdeling. Bezoekers moe ten zich melden en zich legitime ren." Alle ziekenhuizen nemen het ge vaar van iemand die babybotten breekt, heel serieus. Deskundi gen zeggen dat het met opzet moet zijn gedaan. Het is een raadsel hoe dat drie keer kon ge beuren. In Roosendaal liggen alle baby's bij hun moeder op de kamer. Als de moeders van de kamer gaan, moeten ze het personeel waar schuwen. In Lievensberg in Ber gen op Zoom acht de ziekenhuis directie de babykamer met het huidige cijferslot vooralsnog ge noeg beveiligd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Twee uitgebran de auto's, kapotte ruiten van een fiks aantal auto's, een bus hokje en een woning en diverse andere vernielingen aan auto's. Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag tussen de Terneuzense binnenstad en de Frederik van Eedenstraat een spoor van vernieling getrok ken. De politie zoekt getuigen, die vandalen vernielingen hebben zien plegen. Een spoor liep langs de Churchillaan (ruiten bushokje en auto) en de Basalt promenade (auto in brand). Een ander - of afwijkend - spoor liep via de Willem Alexanderstraat (ruit van een woning), de Fre derik van Eedenstraat (auto uit gebrand en diverse andere wa gens beschadigd) naar de Van der Waalstraat en de Celsius- straat (beiden vernielingen aan auto's). Slok te veel De politie had gisteravond nog geen volledig beeld van de ver nielingen, omdat 'er morgen mis schien nog meer aangiften bin- van onze redactie buitenland DEN HAAG - De wereld heeft verdeeld gereageerd op het doodvonnis dat giste ren is uitgesproken tegen de Iraakse oud-dictator Sad dam Hoessein. De EU heeft bij monde van voorzitter Finland aan Irak gevraagd het vonnis niet uit te voe- Kort nadat de rechter met het uitspreken van het oordeel was begonnen, schreeuwde Saddam 'Lang leve Irak, lang leve het haakse volk. Weg met de verra ders'. De oud-dictator krijgt de doodstraf voor zijn rol bij een bloedbad in 1982 in het dorp Du- jail. De toenmalige presidentliet daar 148 sjiitische moslims ver moorden na een mislukte aan slag op zijn leven. „Een goede zaak voor het Iraak se volk", liet het Witte Huis we ten naar aanleiding van het von nis. Rusland reageerde terughou dend. Syrië stelde dat elk proces dat in een bezet land wordt ge voerd niet legaal is. Koeweit en Iran verwelkomden daarente gen de doodstraf voor Saddam. EU-voorzitter Finland roept hak op om het vonnis niet uit te voeren en ook Frankrijk en Spanje wijzen het af. De Europese Unie is principieel tegen de doodstraf, voor een land dat de doodstraf uitvoert, is binnen de EU geen plaats. EU-voorzitter Finland bena drukt in een verklaring dan ook dat 'de EU altijd en in alle om standigheden de doodstraf af wijst'. Volgens premier Jan Peter Bal kenende past het vonnis bij de manier waarop Saddam zijn land heeft geleid, al voegt hij er aan toe dat Nederland tegen de doodstraf is. Ook Groot-Brittan- nië legt de nadruk op het-feit dat Saddam gerechtigheid moet ondergaan. Mensenrechtengroepei'ingen ui ten felle kritiek op het vonnis. Volgens Human Rights Watch is het niet gelukt om tijdens het proces de feiten op een rij te krij gen. Amnesty International spreekt over „politieke bemoeie nis" die de onpartijdigheid en onafhankelijkheid van het ge rechtshof zou hebben aangetast. De gezant van de Verenigde Na ties voor de Mensenrechten, Louise Arbour, dringt er bij Bag dad op aan om het vonnis niet te voltrekken. Saddam, zijn halfbroer Bar- zanal-Tikri, ex-chef van de in lichtingendienst, en de vroegere opperrechter Hamed al-Bandar werden gistel-morgen tot de dood aan de galg veroordeeld. Vice-president TahaYassin Ra madan hoorde levenslang tegen zich eisen, drie anderen moeten 15 jaar de cel in en een aange klaagde werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Onduidelijk is wat er gaat ge beuren met de andere proces sen, onder meer wegens genoci de tegen Koerden. GPD pagina 5 doodstraf zal Irak nog meer verdelen Duizenden ultranationalisten en neonazi's hebben zater dag in meer dan twintig Russische steden geprotesteerd tegen illegale immigratie. Mensenrechtenorganisaties ma ken zich zorgen over de toename van xenofobische gevoe lens, die gevoed worden door armoede, werk loosheid en het verlies van macht na het uiteen vallen van de Sovjetunie. Onnodig veel beginnende ondernemers mislukken omdat ze geen goed ondernemingsplan hebben. Dat moet en kan veranderen door ze beter te adviseren. Dat vindt Leen van Gelder, oud-voorzitter van de Kamer van Koophan del Zeeland. Hij zei dat zaterdag bij de uitrei king van de naar hem genoemde prijs voor star- dI tende ondernemers. De Zeeuwse hoofdklassers kwamen niet tot winst. Hoek moest in Nieuwegein een 2-2-gelijkspel incasse ren tegen Geinoord. SSV'65 had niets in te bren gen tegen koploper IJssel- meervogels: 4-0. Kloetinge zag in de slotfase titelkan didaat Spaken burg nog langs- zij komen: 1-1 Sven Kramer heeft drie titels gepakt tijdens op de Neder landse afstandskampioenschappen. De Friese schaatser noteerde gisteren op de 10.000 meter een tijd van 13.32,70 en bleef daarmee zijn ploeggenoot Carl Verheijen bijna ze ven seconden voor. Eerder op de dag won hij al de 1500 meter en vrijdag was hij de sterkste op 5000 meter. Ireen Wüst sleepte, net als Jan *4 C mm Bos, twee titels in de wacht. O1 f51 El I Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 14; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door Robert Bloem'en KEULEN - Grote delen van Eu ropa zijn zaterdagavond getrof fen door een stroomstoring na problemen in Duitsland. Vol gens een woordvoerder van de F ranse elektriciteitsleveranciers is Europa maar net aan een tota le black-out ontsnapt. Naar schatting tien miljoen Eu ropeanen zaten kort na 22.00 uur een tijd zonder stroom. Na een uur was praktisch overal de elektriciteit weer terug. Meldin gen over stroomuitval kwamen uit Duitsland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Kroatië, Italië, Por tugal en Spanje. Politie en brandweer in alle getroffen lan den kregen veel telefoontjes te verwerken, maar voor zover be kend hebben zich nergens echt grote problemen voorgedaan. De gevolgen voor Nederland ble ven beperkt. De Italiaanse pre mier Romano Prodi eiste in een reactie meer Europees toezicht. Hij pleitte voor één Europese in stantie voor elektriciteit en ener gie. De Duitse minister van Mi lieu, Sigmar Gabriel, laakte de elektriciteitsmaatschappijen om dat zij zouden afzien van drin gende investeringen. De groot schalige problemen zijn waar schijnlijk veroorzaakt door het uitschakelen van een hoogspan ningslijn in het noordwesten van Duitsland bij de Nederland se grens. Om een cruiseschip door te laten op de rivier Ems is de lijn boven het water korte tijd stilgelegd, meldde het Duit se energiebedrijf EON. De rest van het netwerk zou daardoor overbelast zijn geraakt. Door een acuut tekort aan stroom in Duitsland, raakte in een ketting reactie het Europese netwerk uit evenwicht. Volgens de woordvoerster van de beheerder van het Nederlandse hoogspan ningsnet Tennet is een Europese stroomuitval van deze omvang zeer zeldzaam. Het netwerk is er overigens wel op ingericht om dit soort grote problemen op te vangen. Lichtstad Parijs De grootste stroomuitval werd gemeld in Frankrijk. Daar zaten meer dan vijf miljoen mensen zonder stroom, bijna 10 procent van de bevolking. De Franse au toriteiten spraken van de groot ste elektriciteitstoring in dertig jaar. Ook delen van de lichtstad Parijs werden tijdelijk in het donker gezet. Volgens Tennet on dervond Nederland slechts be perkte gevolgen van de storing. De meeste uitval werd gemeld in Noord-Brabant. Medewer kers van het Regionaal Centrum van energieleverancier Delta, waar het Zeeuwse stroomnet dag en nacht in de gaten wordt gehouden, zagen zaterdag op hun schermen dat er iets aan de hand was. De frequentie op het stroomnet daalde. De afname was niet van dien aard dat hoef de te worden ingegrepen. In Zee land heeft dan ook niemand iets van de storing gemerkt. ANP pagina 3 dit is 'n échte Nacht van de Nacht (Advertentie) foto David Furst/RTR nenkomen'. De woordvoerster Een aanleiding voor het spoor len met een slok te veel op van wist wel dat minstens tien auto- van vernielingen is niet bekend, de binnenstad naar huis zijn ge- bezitters werden gedupeerd. De politie vermoedt dat vanda- lopen. Onder meer op de Basaltpromenade werd een auto in brand gestoken. foto Camile Schelstraete mm m mm Saddam Hoessein reageert woedend op het zojuist uitgesproken doodvonnis. Een parketwacht maant hem tot stilte. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: EJ per maand met automatische incasso 21,501*. Cl pet kwartaal met automatische incasso 61.501* per jaar met automatische incasso 236.00)" met gratis PZC-pataplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1