Kramer koning, Tuitert schlemiel PZC PZC Flier trekt volleybalploeg uit moeras Armstrong haalt Davydenko laat niets heel van Hrbaty meet binnen drie uur hemelsbreed verschil tussen allrounders op NK afstanden 17 WK turnen naar Rotterdam Dekker en Veldhuis zwemmen snel Erik Dekker derde bij afscheid Bokser Briggs wereldkampioen Winst en verlies volleyballers Nederland naar Osaka Hoekman sluit NK in stijl af Tourkaart lonkt voor golfers tor Maarten van Helvoirt a de lui gen- ldés bian km jSSEN - Even schoot het Mark litert gistermiddag op de ijs- in Assen door zijn hoofd: dit jaar zou weieens een kopie kunnen worden van zijn drama tisch verlopen vorige seizoen. Toen kostten een rugblessure en valpartijen hem het ene na andere titeltoernooi. Nu knapte al na tien slagen op de meter van het NK een cpjer in zijn liesstreek. Tuitert, de door velen getipte toekomstige wereldkampioen al- round, kon het wederom schud- iken ater jsi p de vijf. Jiaar snel vond hij de berusting cat de blessure minder ernstig dan het leek. „Al zal ik er wel moeten omgaan dat ik nu «een wereldbekerwedstrijden de 1500 meter kan schaat- de Ie maandag 6 november 2006 viel hij ook op de duizend meter buiten de boot. „Ik wed een beet je op twee paarden - de korte en de langere afstanden dus - maar ik ben gretig genoeg om alles te willen. En wil ik in het allroun- den meekomen, dan moet ik me eigenlijk op elke afstand kun nen plaatsen voor de worldcup", zei hij zaterdag nog. Samen met Sven Kramer wordt Tuitert de titaan van het all- roundschaatsen genoemd. Zij zijn de favorieten dit seizoen voor het NK, EK en wie weet het WK. Maar het contrast tus sen de twee was dit weekeinde groot. Terwijl Tuitert binnen op een bankje aan het bekoelen was van zijn frustratie, reed Kramer met de expressie van een ware kampioen over het ijs. Met goud op de 5000 meter (vrijdag), goud op de 1500 meter en later in de middag goud op de tien kilome ter mocht de jonge Fries zich de koning van het NK afstanden noemen. Met overmacht. „De verschillen waren inderdaad best groot, maar dat heb ik al tijd zo gewild. Ik wil de allerbes te worden." De 1500 meter, de afstand waar op Tuitert dus de schlemiel van het toernooi werd, vond Kramer zijn mooiste overwinning. „Vo rig jaar was ik zo aan het wroe ten om een acceptabele opening neer te zetten, maar nu niet meer. Ik heb gewoon de macht." Geplaatst voor wereldbekers. Man nen, 500 meter: Jan Bos, Jan Smeekens, Erben Wennemars, Ger ard van Velde, Lars Elgersma. 1000 meter: Jan Bos, Stefan Groot huis, Beorn Nijenhuis, Simon Kui pers, Erben Wennemars. 1500 meter: Sven Kramer, Simon Kuipers, Jan Bos, Erben Wenne mars, Carl Verheijen. 5000 meter: Sven Kramer, Carl Verheijen, Bob de Jong, Brigt Ryk- kje, Mark Tuitert. 10.000 meter: Carl Verheijen, Bob de Jong, Brigt Rykkje, Arjen van der Kieft, Kurt Wubben. Vrouwen, 500 meter: Margot Boer, Marianne Timmer, Annette Gerrit sen, Ireen Wüst, Laurine van Ries- sen. 1000 meter: Ireen Wüst, Annette Gerritsen, Marianne Timmer, Pau line van Deutekom, Margot Boer. 1500 meter: Ireen Wüst, Renate Groenewold, Pauline van Deute kom, Tessa van Dijk, Margot Boer. 3000 meter: Renate Groenewold, Ireen Wüst, Pauline van Deute kom, Marja Vis, Tessa van Dijk. 5000 meter: Gretha Smit, Tessa van Dijk, Carien Kleibeuker, Mar ja Vis, Wieteke Cramer. GPD Terwijl Tuitert krom gebogen n de pijn over het ijs gleed - één keer stoppen is niet ver- itandig als je net een spierscheu- ig ring hebt opgelopen - lag Simon Kuipers (de uiteindelijke num mer twee) nog met zijn knieën up het ijs bij te komen en de spa- [hetti van 's ochtends eruit te iraken. Zo diep had hij moeten aan. „Ik had er geen idee van celke rit bezig was, maar het iel me wel op dat er maar een- je in de baan was." Dat bleek jan Bos (de nummer drie van gis- ieren) te zijn en die andere had dus zijn DSB-ploeggenoot Mark Tuitert moeten zijn. Kuipers overkwam vorig jaar recies hetzelfde, herinnerde luitert zich nog. „Maar bij hem bi het scheurt je in de aanhech- -jg en bij mij in een spier, en tradat die beter doorbloed is, ai ik er sneller van herstellen." Jlaand zoet iuipers was een maand zoet ret zijn liesblessure, Tuitert sgt er alles aan te doen om ko- ;end weekeinde al de wereldhe er in Heerenveen te schaatsen. Be Sallander mag overigens al leen op de 5000 meter uitkomen. Want hoewel Tuitert het meer lan zijn snelheid moet hebben, Mark Tuitert grijpt naar zijn been tijdens de 1500 meter van het NK afstanden. Hij moest de strijd met een scheurtje in de lies staken. foto Vincent Jannink/ANP RIJSWIJK - De internationale gymnastiekfederatie FIG heeft de wereldtitelstrijd turnen in 2010 aan Rotterdam toegewezen. Het is de derde keer in zes jaar dat Neder land een groot internationaal titeltoernooi in het turnen krijgt. In 2004 vond de Europese titelstrijd voor vrouwen in Amsterdam plaats. Volgend jaar is de EK turnen voor mannen en vrouwen op nieuw in de RAI te Amsterdam. De KNGU en het organi satiecomité van de WK maken maandag de details rond het evenement in 2010 bekend. Rotterdam organiseerde, eerder in 1987 de WK turnen. Dat werd destijds in Ahoy' afgewerkt. ANP EINDHOVEN - Bij limietwedstrijden in Eindhoven heb ben Marleen Veldhuis en Inge Dekker snel gezwommen. Veldhuis legde de 100 meter vrij in het 50-meterbad van De Tongelreep af in 54,50 seconden. Dekker klokte op de 100 meter vlinderslag 58,44. Pieter van den Hoogenband kwam ook in actie in zijn thuisbad. De olympisch kampioen liet een acceptabele 49,69 noteren op de 100 meter vrij. Bondscoach Jacco Verhaeren toonde zich tevreden. „Veld huis en Dekker zitten met deze tijden al dicht bij hun per soonlijke records en dat is in deze opbouwfase heel goed. Pieter mag ook niet klagen voor dit moment. De piek moet uiteraard pas komen op het WK volgend jaar." ANP WILLEMSTAD - Erik Dekker heeft met de derde plaats in de Amstel Curagao Race afscheid genomen van de actie ve wielrennerij. De 36-jarige Drentse beroepsrenner werd in de sprint van een kopgroep van drie verslagen door de Spanjaard Alejandro Valverde. De Luxemburger Frank Schleck eindigde voor Dekker als tweede. Het drietal was 25 kilometer voor het einde weggereden uit het peloton. ANP PHOENIX - De Amerikaanse bokser Shannon Briggs heeft in Phoenix de WBO-wereldtitel bij de zwaargewich ten veroverd. Uitdager Briggs versloeg de Wit-Rus Sergej Liakovitsj. De 121 kilo zware Briggs verzekerde zich pas in de slotseconden van de wereldtitel. Op punten ruim achter sloeg hij Liakovitsj met twee rechtse stoten tegen de grond. „Ik ben een nobody uit Brooklyn. Werkloos en nu opeens wereldkampioen: dat kan alleen in Amerika", lichtte Briggs zijn zege toe. ANP/DPA MOSKOU - De Nederlandse volleybalmannen hebben gis teren in Moskou verloren van Rusland. In een vriend schappelijke wedstrijd was de thuisploeg met 3-1 (22-25 25-22 25-20 25-16) te sterk voor Oranje. Zaterdag verras te Nederland nog door de Russen in eigen land met 3-0 te verslaan. Het team van bondscoach Peter Blangé speelt drie duels in Rusland, dat oefent voor het wereldkampioenschap, la ter deze maand in Japan. Nederland heeft zich niet ge kwalificeerd voor die titelstrijd. ANP ■lder fan onze sportredactie jaar PARIJS - Nikolai Davydenko >ang keft voor de eerste keer in zijn nog vnnisloopbaan een toernooi uit ver-i Ie Masters Series gewonnen. In den.' k finale van Parijs overklaste orak Ie Rus gistermiddag de hulpelo- Slowaak Dominik Hrbaty: (1 6-2 6-2. Voor zijn zege in Ine sets (best-of-5) had hij slechts 1 uur en 38 minuten no- niel lig. Phil !yan foor Davydenko was het de vijf- Ie overwinning dit jaar. Hij wam in aantal naast de Span iard Rafael Nadal en de Ameri- aan James Blake. Alleen de iwitserse wereldranglijstaan- öerder Roger Federer behaalde meer triomfen: 11. ianshebber Bp de wereldranglijst zal Davi- de lenko vandaag twee plaatsen ggen niet >oek tijgen: van vijf naar drie. Op 12 die november start de 25-jarige Rus rijft alseen van de grootste kansheb- ;wel Iers in de Masters Cup te Shang- stel- ai, het WK voor de beste acht ders ont- dt", sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert '(coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tennissers van het seizoen. Het Parijs' Masters werd, net als vo rig jaar trouwens, gekenmerkt door een serie afzeggingen van wereldtoppers, onder wie Fede rer en Rafael Nadal. Tommy Haas zal dit jaar niet meedoen aan de Masters Cup. De Duitser moest zaterdag in Pa rijs in de halve finale de strijd staken wegens griep. Haas stond al met 4-6, 0-1 ach ter tegen Dominik Hrbaty. Hij had het toernooi moeten winnen om in aanmerking te komen voor het achtste ticket voor de Masters Cup. De Amerikaan James Blake, die in de achtste finales door Haas werd uitgeschakeld, is nu verze kerd van het laatste ticket. ANP/RTR/GPD KOBE - De Nederlandse volley- balsters hebben de eerste groeps- fase van het WK afgesloten met een derde plek, achter Brazilië en de Verenigde Staten. Oranje verhuist vandaag van Ko be per bus naar het nabijgele gen Osaka voor de tweede ron de, samen met de winnaar van groep C Brazilië, nummer twee Verenigde Staten en nummer vier Puerto Rico. In die tussen- ronde worden ze gekoppeld aan de beste vier teams van groep B, die in Sapporo speelde. De teams nemen hun onderlinge re sultaten mee. Nederland begint die tussenron- de daardoor op de met China ge deelde vijfde plek. Beide teams nemen uit de groepsfase slechts één zege mee. Brazilië en Rus land (drie zeges) leiden, Verenig de Staten en Duitsland (twee ze ges) zijn gedeeld derde, Puerto Rico en Azerbeidzjan staan ge deeld laatste zonder overwin ning. Oranje opent de tweede ronde woensdag (06.00 uur Nederland se tijd) tegen het sterk voor de dag komende Duitsland. Daar na volgen Rusland (donderdag, 04.00 uur), Azerbeidzjan (zater dag 10.00 uur) en China (zondag 08.00 uur). De eerste twee van deze groep plaatsen zich voor halve finales, die in de loop van de volgende week zijnGPD door René Banierink KOBE - Manon Flier geeft het grif toe: ze was lange tijd een volleybalster met hoge pieken en diepe dalen. Maar hoewel pas 22 jaar, eist bondscoach Se- linger intussen van zijn kanon dat deze consequent met scherp schiet. Dat doet ze en vooral daardoor mag Oranje op het WK hopen op een stunt in de tweede ronde. Na een week van ups en downs heeft Nederland zich gisteren op het WK in Japan op passende wijze geplaatst voor de tweede ronde: na een achtbaanrit werd uiterst moeizaam met 3-2 ge wonnen van Kazachstan. Een be langrijke zege, want na twee eer dere nederlagen tegen Verenig de Staten en Brazilië kon Neder land zich geen misstap nieer ver oorloven. De opluchting spatte bij Manon Flier dan ook van het gezicht direct nadat zij het laat ste punt tegen de vloer had ge timmerd. „Pfoehh, dit is echt een megaop- luchting", verklaarde ze nadat ze zich losgemaakt had uit een innige omhelzing met haar va der en moeder. Juist voor haar zou een nederlaag een enorme domper zijn geweest. Zij was af gelopen week zo ongeveer de eni ge speelster die ieder duel haar niveau haalde. Ze is met twaalf aces de beste serveerder van het toernooi en met 97 gescoorde punten gedeeld nummer vier op de lijst van beste scorers. „Ze zit duidelijk in een flow", wist bondscoach Avital Selin- ger. „En daar is iedere speelster constant naar op zoek. Maar dat lukt niet altijd", verwees hij naar het wisselvallige presteren van het gros van de ploeg. De enige die ook echt constant goed is, is libero Janneke van Tienen. Maar die mag de ballen alleen verdedigen en ze niet tegen de vloer slaan. De flow. De volleybalsters zijn er als team nog naar op zoek, maar er is een individuele uit zondering: Manon Flier. Opmer kelijk. Want de geboren Nieuw- leusense, tegenwoordig met Reinder Nummerdor samenwo nend in Uithoorn, stond jaren lang te boek als een schoolvoor beeld van wisselvalligheid. Het was alles of niets: geweldige aces werden meteen gevolgd door foute services, prachtige dreunen afgewisseld met vuur pijlen richting de muur. „Ik was jong en mocht ook nog fouten maken." Ze was de oogappel van de vori ge bondscoach, Angelo Frigoni, die haar meenam naar het Itali aanse Novara na zijn afscheid van Oranje. „Ik kreeg heel veel vrijheid van hem, mocht veel fouten maken." Maar onder Avital Selinger is de tijd van vrijheid-blijheid voorbij. Het aantal afzwaaiers is gereduceerd, het aantal ver woestende dreunen alleen maar toegenomen. Ze heeft een voor trekkersrol toebedeeld gekregen en die heeft ze geaccepteerd. „Als ik blijf scoren, kan ik het team en de anderen in de wed strijd houden, ik kan ze meesleu ren. En als ik maar lang genoeg overeind blijf staan, komen ze vanzelf terug", verwees ze naar eerdere revivals van Debby Stam en gisteren ook Chaïne Staelens na twee slechte dagen. Ondanks haar impulsen kon Ne derland in de eerste ronde niet stunten tegen de VS of Brazilië, wat wel het plan was. Zeker te gen de VS (Flier: 'een sleutel wedstrijd') kwam dat ook om dat spelverdeelster Fledderus haar lange tijd oversloeg. Maar het is nog niet te laat voor een stunt, denkt Flier. „Er zijn nog heel veel wedstrijden te gaan. Ik ben er van overtuigd dat we die stunt nog gaan uithalen. En dan kan het zomaar zijn dat we alle maal in een flow komen." GPD Manon Flier was in de voorronde van het WK de motor van het Nederlands team. foto Toru Hanai/Rtr van onze sportredactie NEW YORK - Het doel van de zevenvoudig Tourwinnaar lag bij drie uur. Lance Armstrong liep gisteren de eerste marathon in zijn leven en constateerde na ruim 42 kilometer dat hij ook die uitdaging met succes had af gerond. De Amerikaan, die vorig jaar na zijn zevende succes in de Tour de fiets in de garage zette, finish te als nummer 869 in de mara thon van New York in 2 uur, 59 minuten en 36 seconden. Armstrong was één van de ruim 38.000 deelnemers. Rond zijn deelname ontspon zich een hele show. Via een webcam kon voor bijna 5 dollar zijn tocht door New York live worden gevolgd. Televisie-camera's hielden hem de hele race in het zicht: Met zijn debuut haalde de oud-wiel renner 600.000 dollar voor zijn ZAANDAM - Nina Hoekman heeft het Nederlands kampioen schap dammen in Zaandam in stijl afgesloten. De internatio naal grootmeester uit Zutphen, al zeker van haar vijfde titel, won in de negende en laatste ronde van Barbara Graas. Hoek man speelde alleen tegen Vitalia Doumesh remise. Doumesh verdedigde haar twee de plaats in de eindrangschik- king met moeite in een recht streeks duel met uitdaagster Jo- rien Alink. Deze zag na zeven uur het nutteloze van verder spe len in en stemde in met de pun- tendeling. Ze kwam daarmee uit op 11, één minder dan Dou mesh, zes minder dan de toer- nooiwinnares. Hoekman kan met haar vijfde ti tel nog niet tippen aan Karen van Lith. Deze Rosmalense was van 1986 tot en met 1996 elf keer op rij Nederlands kampioene. Graas werd in 1973 voor het eerst ge huldigd als nationaal titelhoud- ster. De routinier uit Wormer- veer was op haar 32e NK een ge ducht opponente. Dat bewees ze zaterdag nog met een zege op Irene Stegeman. Graas eindigde op de gedeelde vierde plaats. ANP foundation op. Armstrong kreeg keurig enkele tempomakers aan zijn zijde mee. Voormalig win naar Alberto Salazar, tweevou dig olympisch kampioen Hi cham el Guerrouj en oud-olym pisch kampioene Joan Benoit Sa- muelson steunden hem in de lan ge voettocht. „Zonder de hulp van New York had ik er echt wel drieëneenhalf uur over gedaan", zei de Ameri kaan. ANP Lance Armstrong in zijn eerste marathon DEN HAAG - Golfers Joost Lui ten en Inder van Weerelt zijn nog altijd in de race voor een speelkaart van de European Tour 2007. De Nederlanders plaatsten zich zaterdag in het Spaanse Jerez voor het derde en laatste kwalifi catietoernooi, volgende week in San Roque. Robin Swane, John Boerdonk en Ralph Miller wer den uitgeschakeld. Van Weerelt was als twaalfde speler zeker van een plaats in het laatste kwalificatietoernooi, met een totaalscore van 284 sla gen (-4). Luiten ging rond in 275 slagen en moest met vijf anders spelers een play-off spelen om de vier laatste tickets naar San Roque. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17