Beroerde dag arbiter Kuipers Lornah Kiplagat op gemakje naar achtste plaats marathon New York Kampioenschap van de veelvraten Toubiana en EMM wacht zware straf na aanval op arbiter Handbalsters leren van oorwassing Clijsters wint bij rentree Arts: Belgische veldrijders aan epo Hoek verspeelt twee punten Heracles en Ajax zijn het na afloop van hun duel (0-3) roerend met elkaar eens Wennemars: De Smelt platbranden Oemoemenoe oppermachtig 24 ROTTERDAM - De Nederlandse handbalsters staan weer met beide benen op de grond. De nummer vijf van de we reld kreeg in het Holland Toernooi een paar stevige oor wassingen en weet nu dat een permanent verblijf in de we reldtop veel moeilijker is dan gedacht. Oranje eindigde als vijfde en voorlaatste in het jaarlijkse zeslandentoer- nooi. „De basis is te dun. Als we te veel dragende speelsters mis sen, komen we tekort. Dat is moeilijk accepteren", vond keepster Debbie Klijn na afloop van de vijfde en laatste wedstrijd, die Nederland met 32-22 verloor van toernooi- winnaar Brazilië. HASSELT - Kim Clijsters heeft haar eerste toernooi na twee maanden blessureleed gewonnen. In Hasselt prolon geerde de Belgische haar titel. In de finale versloeg zij de Estse qualifier Kaia Kanepi in drie sets: 6-3 3-6 6-4. De eindstrijd duurde op vier minuten na twee uur. Kanepi was de speelster die de Nederlandse troef Michaël- la Krajicek in de halve eindstrijd uitschakelde. Voor Clijs ters was het de derde toernooizege in 2006 en de 33e in haar tennisloopbaan. BRUSSEL - De Nederlandse (sport)arts Berend Nikkels heeft in een interview met de Belgische krant Het Laatste Nieuws hard uitgehaald naar de Belgische topveldrijders. „De Vlaamse veldrijders zijn beter geprepareerd dan de Nederlanders en de Fransen en daarom staan ze in de top vijf, topzes van elke veldrit", noteert de krant uit zijn mond. Volgens Nikkels, die Nederlandse atleten en wielrenners begeleidt, is wel duidelijk dat de Vlaamse sterren van het cyclocross doping gebruiken. „De Vlaamse veldrijders sleuren met z'n allen aan kop, het hele seizoen. Neem van mij aan: de FC Vlaanderen van het veldrijden zit aan de epo en zijn opvolger aranesp." GOES - De voetballers van Hoek verspeelden zaterdag door een 2-2-gelijkspel twee punten bij het laag geklas seerde Geinoord uit Nieuwegein. Hoek maakte pas in de slotfase gelijk via clubtopscorer Jan Huygens. De Zeeuws-Vlaamse club houdt niettemin de koppositie in de hoofdklasse B in zicht. Kloetinge hield op eigen veld Spakenburg in bedwang (1-1), terwijl nummer laatst SSV'65 met 4-0 verloor bij IJsselmeervogels. pagina 19 Zeeuwse hoofdklassers Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 november 2006 rloor Dick Sintenie ALMELO - Ze zijn vaak voer voor discussie: scheidsrechters. Na afloop van Heracles-Ajax (0-3) was hij zelfs het enige ge spreksonderwerp. Arbiter Björn Kuipers kwam er in de beschou wingen erg slecht vanaf. Forse kritiek was er op Kuipers' besluit John Heitinga in de 51ste minuut - Ajax leidde met 1-0 - van het veld te sturen. Hei tinga was te laat met zijn tackle, raakte tegenstander Diego Bises- war en kon vertrekken. Heitinga: „Ik was totaal verrast door die kaart." De Ajacied kreeg na afloop bijval van zijn trainer Henk ten Cate en van 'die van Heracles, Ruud Brood. „Diego Biseswar is snel en be hendig", zei Brood. „Als je iets telaat bent met je sliding ben je als verdediger gezien." En Hei tinga was gezien. „Belachelijk", vond Wesley Sne- ijder. „Het was zijn eerste over treding van de wedstrijd. En een minder zware dan de schop die ik kreeg in de tweede mi nuut." Die schop kwam van Remon de Vries. „Ik wilde de toon zetten", zei De Vries naderhand openhar tig. „Wesley Sneijder is een ge vaarlijke speler. En in de eerste paar minuten van de wedstrijd word je toch meestal niet be straft." De Vries, door Ten Cate na af loop omschreven als een en de zelfde speler die drie keer een schop mocht uitdelen zonder dat hij de intentie had de bal te spelen, werd inderdaad niet be straft. Kuipers riep hem bij zich, maakte duidelijk dat het eens maar nooit weer was, maar Ajax-trainer Henk ten Cate haalt verhaal bij arbiter Kuipers nadat hij John Heitinga uit het veld heeft gestuurd. foto Cees van Hoogdalem/WFA zag een grove overtreding van De Vries een kwartier later op nieuw door de vingers. Onverbiddelijk Zes minuten na rust gleed Hei tinga stevig in op Biseswar, ter hoogte van de middenlijn. Kui pers was onverbiddelijk: rood. Heitinga: „Een scheidsrechter is een mens en mensen maken fou ten." Ten Cate: „We hebben alle maal wel eens een slechte dag, nu was het de scheidsrechter." Heitinga: „Ik verwacht dat ik volgende week tegen PSV ge woon kan spelen." Ten Cate: „Als-John wordt geschorst, gaan we tegen de straf in beroep." Ook Brood was uiterst ongeluk kig met de rode kaart. „Ik zou willen dat hij hem nooit had ge geven." Volgens Brood heeft scheids rechter Kuipers zich na dat mo ment bij veel van zijn beslissin gen laten beïnvloeden door het wegsturen van de Ajacied. Met andere woorden: Kuipers heeft gemarchandeerd? Brood: „Abso luut." Een aantal spelers van Ajax be weerde na het duel dat Kuipers al in het veld zou hebben gezegd dat de rode kaart te zwaar be straft whs. Kuipers ontkende dat na afloop. Hoe dan ook: in de tachtigste minuut wees Kui pers gedecideerd naar de penal tystip toen Wesley Sneijder in de mangel werd genomen door Mark Looms en Emmanuel Boa kye. Oud-Ajacied Boakye vond het geen overtreding, maar Kui pers en Sneijder wel. Over de plek waarop de Ajacied ten val kwam, was echter geen discus sie mogelijk: buiten het straf schopgebied. En om de verwar ring compleet te maken, kreeg niet Looms of Boakye een gele kaart maar Rob Maas, wegens protesteren. Na de 2-0 van Ajax - Kenneth Perez benutte de penalty - vond Kuipers het evenwicht kenne lijk voldoende hersteld, want een overtreding van Maas in het strafschopgebied bestrafte hij met een vrije trap erbuiten. Waarbij de arbiter overigens na liet Maas diens tweede gele kaart te geven. Sneijder: „Ach, als je alle foute beslissingen te gen elkaar wegstreept, kom je weer ergens in het midden uit." „Want", benadrukte Ten Cate, „Kuipers zat er misschien een paar keer flink naast - hij was niet partijdig." De vraag of het verstandig is van de KNVB een scheidsrech ter uit Oldenzaal vijftien kilome ter verderop (Almelo) te laten fluiten, hoefde dus niet te wor den beantwoord. Wat bleef was het kattterige gevoel van een verloren voetbalmiddag. Ten Cate: „Dit was niet leuk voor ons, niet voor de spelers en ook niet voor het publiek. Op dat vak met Ajax-supporters na misschien." Want in de 87ste minuut maak te Wesley Sneijder er nog 0-3 van. GPD door Koen de Vries MIDDELBURG - Jean Marie Toubiana moet vrezen voor zijn carrière. De handballer van EMM ging gisteren volledig door het lint in de slotfase van de thuiswedstrijd tegen White Demons 2. Toubiana (39) gaf scheidsrechter Wassink uit Dru- nen een kopstoot. Het was niet de eerste keer dat Toubiana en Wassink het met el kaar aan de stok hadden. Vorig jaar gaf de arbiter Toubiana rood omdat hij zich naar eigen zeggen bedreigd voelde. De tuehtcommissie legde een straf van tien wedstrijden op, die la ter werd teruggebracht naar vier. Twee weken geleden ontmoet ten de twee elkaar tijdens de wedstrijd Jupiter-EMM op nieuw. Trainer Hans Dierickx haalde zijn speler toen tien mi nuten voor het eind naar de kant. „Het dreigde helemaal mis te gaan", aldus Dierickx. Nu heb ik het niet zien aankomen." Toubiana rekent nu op minder clementie van de bond. „Ze gaan me niet wagen waarom ik het gedaan heb, maar wel wat ik gedaan heb. Het kan betekenen dat me een zware straf boven het hoofd hangt." Opgekropte woede De daad van Toubiana was het resultaat van een grote portie opgekropte woede. De handbal ler heeft het in zijn 31-jarige car rière twee keer serieus aan de stok gehad met een arbiter, bei de keren met Wassink. Toubiana: „Hij loopt me con stant te zoeken. Na vorig jaar had ik me voorgenomen nooit meer iets tegen hem te zeggen. Dat lukte me gisteren bijna de hele wedstrijd, waarin aan het eind duidelijk werd dat we van de scheidsrechters niet mochten winnen. Met nog vijf minuten te gaan stonden we met 18-17 voor. Toen kreeg de ene na de andere speler geel. Ik ook, ter wijl een tegenstander me bij de nek greep en me op de grond gooide. Toen vlak voor tijd Mar cello Tax voor de derde keer twee minuten kreeg en dus rood, zei ik tegen de scheidsrech ter dat hij toch weer voor elkaar had. Hij gaf me met zo'n gemene grijns meteen rood. Toen werd het zwart voor mijn ogen en heb ik hem een kopstoot gegeven. Ze zeggen dat ik hem op zijn borst raakte. Zelf weet ik er niets meer van. Ik was helemaal de weg kwijt. Wat ik wel weet, is dat ik weer bij zinnen kwam toen vier man bovenop me za ten." Diep triest „Ik schaam me voor wat er ge beurd is. Het is diep en diep triest. Ik heb me laten gaan, ter wijl het er duimendik bovenop lag dat hij me uit mijn tent wil de lokken. Ik ben bang dat mijn handbalcarrière voorbij is. Ter wijl ik het nog zo verschrikke lijk graag doe." Niet alleen Toubiana hangt een zware straf boven het hoofd. Ook EMM zal daarvoor moeten vrezen. Toen de arbiter na de kopstoot ter aarde was gestort, kreeg hij volgens getuigen van EMM-spelers nog verschillende schoppen. Henk Klerks, die al ja ren met Wassink een koppel vormt en ook gisteren samen met hem actief was, zag dat on der andere Jurgen Vermaat Was sink hard raakte. De arbiter uit Drunen, die jaren lang internationale wedstrijden floot, is gisteren in zijn woon plaats naar de dokter geweest. Hij klaagde vooral over pijn aan de ribben en zijn hoofd. EMM-trainer Hans Dierickx zegt het schoppen niet gezien te hebben. „Ik ben meteen boven die scheidsrechter gaan staan en heb iedereen weggestuurd. Wat ik wel weet is dat die man Jean-Marie op een verschrikke lijke manier uit de tent heeft ge lokt. Jean Marie doet geen vlieg kwaad en staat altijd klaar om iedereen te helpen." Praten Klerks is verontwaardigd over die opmerking: „Als ze proble men met ons hebben, moeten ze naar ons toekomen. Dan kunnen we erover praten. Ze hebben ver schillende keren de kans ge had." De wedstrijd EMM-White Demons 2 werd dertien secon den voor het eind gestaakt bij een 21-22-stand. Wassink deed gisteren meteen na de wedstrijd aangifte bij de politie. Hij voel de zich niet in staat om de PZC te woord te staan. Een deelnemer legt vlak na de start op de Verrazano Bridge de verrichtingen van een aantal van zijn 'concurrenten' vast. foto Jeff Zelevansky/Reuters door Wilko Voordouw DEN HAAG/NEW YORK - De marathon van New York is gisteren gewonnen door de Braziliaanse outsider Marilson Gomes Dos Santos. Hij volbracht de klassieke af stand in een tijd van 2 uur, 9 minuten en 58 seconden. Tweede werd de Keniaan Stephen Kiogora. Derde werd wereldrecordhouder Paul Ter gat. Bij de vrouwen deed Lornah Kiplagat niet mee om de zege. Ze werd achtste in een tijd van 2.32.31. De Letse Jelena Pro- kopcuka prolongeerde haar vorig jaar ver overde titel. Na een kleine twee uur was de pijp van de Nederlandse langeafstandsloopster Lor nah Kiplagat leeg. Haar vijfde deelname aan de New York marathon zou wederom niet tot de ontrafeling van het raadsel van de marathon leiden. De beste wegatlete van dit jaar kwam als achtste over de fi nish in de 37ste editie van de meest tot de verbeelding sprekende marathon van de wereld. Haar tijd lag ruim 10 minuten bo ven haar beste ooit gelopen (2.22.22 urn-) en ook meer dan negen minuten boven haar Nederlandse record. Maar Kiplagat was vooral in New York om te genieten na een jaar waarin ze we reldkampioene werd op de weg, een zilve ren medaille won op het WK cross en het goud veroverde op het EK cross in Til burg. Winnares in New York werd de Letse Jele na Prokopcuka in een wedstrijd die zich onder ideale omstandigheden voltrok. De 30-jarige Letse prolongeerde haar titel en bleef de onbekende Oekraïnse Tatiana Hla- dyr voor. Derde werd de Keniaanse Ka- therine Ndereba. Maagpijn Toen Prokopcuka en Hladyr besloten de kopgroep achter zich te laten - na zo'n 35 kilometer - kon Kiplagat als eerste niet meer volgen. Ook de Amerikaanse Deena Kastor, door de lokale media gezien als de te kloppen vrouw - moest het tweetal la ten gaan. Vorig jaar leverde Prokopcuka tot in de slotkilometer strijd met de Keniaanse Susan Chepkemei, dit jaar ook weer van de partij. Maar Chepkemei (gisteren tien de) kreeg toen problemen van haar maag, moest enkele keren overgeven, en verloor bijna aan de meet. Dit jaar was de over winning van de Letse een eenvoudige. Ze had in de laatste kilometer alle tijd om te genieten van de aanmoedigen van de New Yorkers. Bij de mannen leek het er lange tijd op dat wereldrecordhouder Paul Tergat - net als Prokopcuka - zijn titel zou prolongeren. Vorig jaar was er bijna een finishfoto no dig om uit te maken wie - Tergat of de Zuid-Afrikaan Hendrick Ramaala - de cheque van 100.000 dollar voor de eind overwinning zou mogen incasseren. Na on geveer 35 kilometer nam de Braziliaan Go- mes dos Santos het heft in handen en be sloot in de straten van New York op avon tuur te gaan. De achtervolging werd inge zet - maar te laat. Tergat en zijn landge noot Kiogora werkten eendrachtig samen, maar konden Gomes dos Santos niet meer inhalen. GPD pagina 17 Armstrong haalt meet binnen drie het NK allround. „Een leuke wedstrijd in Heerenveen." De ongelovige blikken die deze ontboezeming opleverde, beant woordde hij met: „Laat mij nou maar lekker schuiven, vorig jaar heb ik alles op één wedstrijd ge zet en dat pakte niet goed uit." Jan Bos, die op de sprint ieder een achter zich liet, wil dit sei zoen eigenlijk ook een stapje ma ken op de 1500 meter. O ja, en de ploegenachtervolging natuur lijk. Daarmee willen Bos en Wennemars allebei wel een we reldtitel winnen. „Misschien is het wel te veel", erkende Ireen Wüst! Daarom be sloot ze zaterdag nog om de World Cup 500 meter te laten vallen." Maar een dag- latei- kwam ze daar alweer op terug. Ploeggenoot Erben Wennemars had haar aangeraden de kortste afstand toch te rijden. Alleen het 19-jarige sprinttalent Jan Smeekens lust niet alles. De fijnproever beperkt zich tot de 500 meter, waarop hij zilver won. Er wordt hem vaak ge vraagd wanneer hij zijn 1000 meter gaat bijslijpen, maar Smeekens wil zijn specifieke kwaliteit op de kortste afstand niet verpesten door meer uithou dingsvermogen te kweken. Als het hem te ver is, haakt hij af. GPD pagina 17 Kramer koning, Tuitert schlemiel ASSEN - Tijdens elk toernooi op een buitenbaan keert de dis cussie weer terug: is rijden in de open lucht nog wel van deze tijd? De schaatsers hadden het maar moeilijk met de omstandighe den in De Smelt in Assen. Sprin ter Erben Wennemars was het duidelijkst over de baan waar hij meer zeperds dan waar ook meemaakte: „Platbranden die handel. Ik snap niet dat we dit nog steeds doen op dit soort ba nen", zei Wennemars. De TVM-rijder gaat zijn grieven kenbaar maken bij de pas opge richte schaatsersvakbond. GPD door Eric de Jager ASSEN - „We zijn alledrie erg hongerig", zei Ireen Wüst giste ren over de vrouwen van de TVM-schaatsploeg, die twee keer (1000 en 1500 meter) het he le podium van het NK afstan den vulden. Maar als Renate Groenewold en Paulien van Deutekom hongerig zijn, dan is Wüst een regelrechte veelvraat. De Brabantse won af gelopen weekeinde in Assen de 1000 en 1500 meter met ruime voorsprong, pakte zilver op de drie kilometer en plaatste zich dankzij een vierde plek ook voor de wereldbekerwedstrijden op de 500 meter. Krachtpatser Daarmee zadelt de gulzige krachtpatser uit Goirle zichzelf met een flink probleem op. Want eigenlijk wil ze op alle we reldbekerafstanden starten, de grote allroundtoernooien rijden én aan het WK spirint meedoen. En dan is er ook nog de ploegen achtervolging. Het was toch al het weekeinde van de veelvraten in Assen. Want ook Jan Bos (goud op de 500 en 1000 meter, brons op de 1500) en Erben Wennemars, die zich eveneens voor drie wereld bekerafstanden plaatste, heb ben het liefst een agenda van elastiek. Wennemars is van plan op alle afstanden uit te komen in de World Cup. „Ik wil ook wel een keertje winnen, dus dan moet je zo veel mogelijk kansen creë ren." De sprinter, die de komen de vijf weken achttien keer aan de start verschijnt, dacht zelfs hardop na over deelname aan Ireen Wüst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15