Starters zonder plan struikelen PZC Groene Groot aanbod in workshops popmuziek Boeiend pianorecital in Hengstdijk 1 draad voor een beter klimaat Veel handtekeningen generaal pardon voor asielzoekers Natuurexcursies in Zeeuws-Vlaanderen Carnavalsvierders presenteren prinsen Goed advies speelt belangrijke rol voor beginnende ondernemer 14 kunst Subliem optreden van Spiegelkwartet Zang en Kleur showt vogels Boerenavond maandag 6 november 2006 door Ben Jansen GOES - Beginnende onderne mers moeten zich beter laten ad viseren. Onnodig veel starters mislukken. „Dat moet verande ren", zei Leen van Gelder, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel Zeeland, zater dag bij de uitreiking van de naar hem genoemde prijs voor startende ondernemers. Basisvoorwaarde voor een goe de start in het ondernemerschap is een deugdelijk ondernemings plan. Het vormt het fundament onder een nieuw bedrijf. Enthou siasme en gedrevenheid zijn niet voldoende. Hoe belangrijk zo'n onderbouwing is, blijkt ook uit een onderzoek dat de Hoge school Zeeland in opdracht van de Kamer van Koophandel heeft uitgevoerd. Van zeven van de tien gestruikelde starters valt achteraf vast te stellen dat ze niet over een goed onderne mingsplan beschikten. Winnaars Bij de winnaars van de Starters- prijs, Jet en Jeroen Hanemaaijer van Jachtwerf Oostwatering in Veere, was dat plan dik in orde. Ze hebben de jachtwerf overge nomen. Het plan waarop ze die stap hebben gebaseerd was vol gens de jury van de Starters- prijs volledig, de haalbaarheid was goed in kaart gebracht en ook was aangegeven welke advi seurs waren geraadpleegd en wat met hun raad is gedaan. „We hebben er dan ook een jaar over gedaan", vertelde Jeroen Hanemaaijer. „Langer dan je zou verwachten. We hebben een bedrijf overgenomen dat was doodgebloed. Dan moet je na tuurlijk wel goed onderzoeken of het met een oppepper weer kans van slagen heeft." De Hanemaaijers zijn vol ver trouwen dat de activiteiten van hun bedrijf (onderhoud en ver koop van jachten, verhuur van ligplaatsen en pleziervaartuigen en verschaffen van winterber- ging) voldoende mogelijkheden voor groei bieden. Het werkne mers bestand is inmiddels ver groot van twee bij de overname tot zes (uitgedrukt in voltij dsba- nen). De andere genomineerden voor de Startersprijs waren Min naar Wielersport uit Middel burg en K&B Metalen uit Tho- len. Afgaand op het bezoeker saantal van de Startersdag oriënteren beginnende onderne mers zich in elk geval wel. Bijna zevenhonderd belangstellenden met min of meer vergevorderde plannen voor een eigen bedrijf kwamen in Hotel Goes een kijk je nemen. De Kamer van Koop handel, die het evenement voor de vijfde keer hield, constateer de dat de Startersdag zo langza merhand uit zijn jasje begint te groeien. De Belastingdienst, banken, accountants, de Kamer van Koophandel en andere advi seurs verschaften algemene in formatie. Wie dat wilde kon ook dieper op de zaken ingaan tij dens een persoonlijk gesprek. De Startersdag werd zaterdag op veel plaatsen in het land ge houden. Bij de landelijke ope ning liet staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken blijken dat ze gecharmeerd is van een initiatief van de Kamer van Koophandel in Hilversum. Die heeft een starterspas inge voerd, waarmee beginnende on- door Piet Kleemans en Rene Hoonhorst ZIERIKZEE - De provincie Zee land laat het milieubeleid een beetje versloffen, vindt de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Bij de start van de Zeeuwse etap pe van de klimaatcampagne 'Groene draad voor een beter kli maat' zaterdag in Zierikzee daagde ZMF-directeur Tjeu van Mierlo het dagelijks provinciebe stuur uit de draad van een goed milieubeleid weer op te pakken. In drie dagen tijd fietsten verte genwoordigers van milieuvereni gingen, natuurclubs, politici en vrijwilligers over een denkbeel dige groene draad. De draad, die met milieuvriendelijke 'verf' werd getrokken, markeert de vloedlijn van de Noordzee als er geen duinen en dijken zouden zijn. Saskia Kluit (Natuur en Mi lieu Utrecht) en Ivo Rodermans (Milieufederatie Zuid-Holland) waren de enige twee die de zui delijke tocht Hilversum-Cad- zand helemaal fietsten. Ze kwamen pas tegen half ze ven, twee uurtjes later dan ge pland, in Cadzand aan. Ze beslo ten de groene draad niet meer in het donker in zee uit te rollen, maar bij het plaatsnaambord Cadzand. „Het gaat erom dat we van Lauwersoog, waar een andere ploeg fietsers heentrok, tot aan Cadzand mensen op merkzaam hebben gemaakt op de bedreigingen van klimaats veranderingen en zeespiegelstij gingen." Kluit en Rodermans kregen tij dens him fietstocht de indruk door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De komende maanden gaat in Zeeland een groot aantal workshops rondom popmuziek van start. Het gaat om een samenwerkingsverband tussen Toonbeeld Terneuzen, Stichting Welzijn Zeeuws- Vlaanderen, de Zeeuwse Muziek school en Poppuntzeeland. De workshops worden gehou den in Terneuzen, Oostburg, Goes en Middelburg. Op het pro gramma staan onder meer een dj-project, een PA-cursus, soundscaping, rap en double bass-drummen. Trucjes Beginnende dj's leren de begin selen van mixen, scratchen en de trucjes en handigheidjes van het deejayen. De workshop be staat uit vier sessies van een uur. Er is ook de dj-project voor gevorderden. Voor bands is er ook een work shop. De bandleden leren waar ze op moeten letten bij samen spelen. Er wordt eerst een opname ge maakt in de demostudio. Aan de hand daarvan wordt bekeken wat er verbeterd kan worden. De workshop duurt vier sessies van anderhalf uur. De workshop PA-techniek is bedoeld om muzikanten op een praktische manier te laten kennismaken met de techniek van geluidsversterking. Deel nemers leren onder meer hoe de mengtafel, randapparatuur, microfoon en monitoring werkt. De workshop duurt een dag. Er is ook een vervolgworkshop Saskia Kluiten en Ivo Rodermans in de ligfiets, nog in gezelschap van SP-Statenlid Fons Luijben, vlak voor het invallen van de scheme ring bij Groede. foto Peter Nicolaï dat veel mensen bewuster wil len nadenken over energiege bruik en ook bereid zijn om maatregelen te nemen. De site www.groenedraad.nl kan geïnte resseerden op ideeën brengen. Kluit: „Neem de vervanging van een koelkast. Veel mensen we ten niet dat zo'n apparaat na acht jaar opeens van de een op andere dag tot vier keer zoveel stroom kan gebruiken. Vervan ging is dus echt lonend." Om veranderingen tot stand te brengen, zijn beleidsmakers en -uitvoerders nodig. Vandaar dat Van Mierlo milieugedeputeerde Jaques Suurmond (WD) uit daagde. Bij het opstellen van het nieuwe omgevingsplan heeft de provincie volgens de ZMF het milieu 'wat laten liggen'. „Het uitgangspunt dat ontwik keling van de economie gelijk op moet gaan met terugdringen van de C02-uitstoot is losgela ten. En dat is een slechte zaak", stelde de ZMF-voorman. Suurmond liet zich niet verlei den tot harde toezeggingen. „Ik denk dat we bij het streven naar een beter klimaat heel nadrukke lijk de bron moeten aanpakken. We moeten vooral ook fors blij ven inzetten op energiebespa ring." voor gevorderden. Bij soundsca ping leren de deelnemer muziek componeren op de computer. In vijf lessen maken ze kennis met verschillende muziekprogram ma's, leren iets over midi en hoe je om moet gaan met synthesi zersounds. Uithoudingsvermogen In de workshop double bass- drummen wordt in vier lessen gewerkt aan balans, sound, li chaamshouding, precisie, onaf hankelijkheid, hand-voetcoördi natie, grooves, patronen, snel heid en uithoudingsvermogen. Beginnende rappers tussen de twaalf en vijftien jaar kunnen in een speciale workshop een dag lang leren rappen. Onder leiding van een ervaren gitarist van de Rock Academie leren gitaristen met enige erva ring van alles over versterkers, gitaren en effectapparatuur. Zangeres Marjon van Iwaarden, onder meer bekend van 2 Unli mited, geeft een workshop 'Je stem als instrument'. Muziekstijlen Voor wie basgitaar, toetsen of drums speelt en wil leren hoe het is om in een band te spelen, is er de ritmesectie-workshop. Binnen deze workshop wordt aandacht besteed aan aan verschillende muziekstijlen zo als pop, rock, jazz, latin en funk. Alle informatie over de pop workshops en wanneer ze gehou den worden, is te vinden op www.poppuntzeeland.nl. Inschrijven kan ook via deze website of via toonbeeld@temeu- zen.nl. De 14-jarige Mirek Coutigny tijdens zijn recital. foto Camile Schelstraete HENGSTDIJK, Festival van Zeeuws-Vlaanderen Fringe concert Mirek Coutigny en Philippe Ras kin-piano Werken van: Bach, Beethoven, Liszt, Massart, Haydn, Barber. door Arie Karreman Twee pianisten stonden op het programma in Hengst dijk gisterenmiddag. Als eerste trad op de slechts 14-jarige Mi rek Coutigny. Een pianist die al over een ruime podiumervaring beschikt. Zo speelde hij al de pianoconcerten van Grieg en Shostakovitsj en nam hij al een cd op. Hij opende met de Prelude uit Partitia 1 van J.S. Bach, ge volgd door de bekende Sonate Pathétique van Beethoven.Na een zeer spanningvol Grave het stuwende en bruisende Alegro di Molto. Het Adagio had mijns inziens wat expressiever gekund. Het rondo heel levendig en virtuoos. Van Franz Liszt het welluiden de Un sospiro, waarin de melo die over beide handen verdeeld is temidden van grote arpeg gio's. 'Le violoniste bleu' van Massart bleek een interessant en melodieus stuk. Hier hoorden we een fraai toucher en mooie dynamiek op de fraaie Bösendor- fer vleugel. Voor een 14-jarige pianist een indrukwekkende prestatie. Na de pauze was het de beurt aan Philippe Raskin. Hij vertolk te de pianosonate no: 19 van Jo seph Haydn. Heel expressief in de Adagio-inleiding met een ver rassend mooie timing. Dan hoor je toch wat meer muzikale rijp heid dan bij Mirek Coutigny. De hele sonate zeer transparant ge speeld met een zorgvuldig gedo- IJZENDIJKE, Festival van Zeeuws Vlaanderen, N.H.Kerk Spiegelkwartet Elisa Kaïoaguti en Stefan Willems-viool, Leo De Neve-altviool, Jan Sciffer-cello, Liu Fang-pipa. Werk van: Tan Dun en Franz Schubert door Arie Karreman In de N. H. Kerk van IJzendij- ke hoorden we vrijdagavond een concert met grote contras ten. Eerst Franz Schubert en na de pauze een Chinees werk van Tan Dun.Het spiegelkwartet opende met het strijkkwartet no: 14 van Franz Schubert dat voor het eerst werd uitgevoerd in 1826 te Wenen. Het kwartet heeft als naam 'Der Tod und das Madchen'. Geba seerd op het gelijknamige lied van Schubert. Het werk opent al gelijk met een stevig thema dat grillig zijn weg vindt in het prachtige stemmen weefsel. Het tweede deel is eigenlijk het kern deel van het werk. Daarin horen we variaties op het lied. Opval lend fraai, en verfijnd gespeeld. Het was even wennen aan de grote akoestiek van de kerk. Via een scherzo komen we dan bij het heftige tarantella ritme van het slotdeel. Uitermate virtuoos gespeeld. Het was echt genieten tijdens dit kwartet. Na de pauze de Ghostopera van Tan Dun. Een vijfdelig werk voor strijkkwartet en Pipa, een peervormige Chinese luit met 4 snaren. Een instrument dat al 2000 jaar bekend is. Het werk begint met een Prelude van Bach, waarna de stemmen hun eigen weg gaan in de pentato- niek. De spelers spelen hier niet alleen op hun instrument, maar maken ook gebruik van de stem, verschillende types cymbalen, stenen, water en papier. Een uitermate boeiend werk vol spanning. Hier was de grote akoestiek van de kerk zeer dernemers advies op maat en hulp bij netwerken kunnen krij gen. Gevestigde bedrijven wer ken daaraan mee omdat gezon de jonge bedrijven de economie in de regio versterken. Na drie jaar bleek van de deelnemende starters meer dan 90 procent nog ondernemer. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Duizenden Zeeuws-Vlamingen zetten intus sen een handtekening voor een generaal pardon voor vluchtelin gen die al langer dan vijf jaar op een status wachten. N. van Waterschoot van de Stichting Kerk en Vluchteling Zeeuws-Vlaanderen heeft zelf een kleine tweeduizend handte keningen ingezameld. Maar de coördinator van de Zeeuws-Vlaamse actie weet dat vertegenwoordigers van politie ke partijen en medewerkers van Vluchtelingenwerk nog vele hon derden handtekeningen in hun bezit hebben. Ook in vele ker ken in de regio liggen nog lijsten met bij elkaar honderden handte keningen. „Het zou mooi zijn als we op 7 december vijfduizend handteke ningen kunnen aanbieden aan vertegenwoordigers van de vas- KLOOSTERZANDE - De vogel vereniging Zang en Kleur houdt zaterdag en zondag haar jaar lijkse expositie. De leden stellen in zaal de Kastanje in Klooster- zande ruim driehonderd gevleu gelde dieren van allerlei pluima ge ten toon. Behalve duiven, tropen, kana ries en parkieten zijn ook diver se grote parkieten in allerlei kleuren en maten te bewonde ren. Op vrijdag 10 november worden de vogels eerst door vijf erkende keurmeesters van de Ne derlandse bond van Vogellief hebbers onder de loep genomen. Formaat, vorm, houding, condi tie, kleur en bevedering zijn be palend voor de score. Het publiek kan zaterdag vanaf 13.00 tot 21.00 uur een kijkje ko men nemen. Zondag is de exposi tie vanaf 10.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. De toegang is gra tis. te Kamercommissie van Ju tie", zei Van Waterschoot gi< ren. Kerk en Vluchteling wild- de handtekeningen in eerste in- stantie nog vóór de verkiezing;; overhandigen. Maar het Kamer leven ligt al op zijn gat, omde; iedereen zich vol overgave in d; verkiezingscampagnes heeft ge- stort. „Een generaal pardon zal nu toch door een nieuw parlemeni moeten worden afgedwongen Het is dus prima om ons signaal in december af te geven." De afgelopen twee zaterdagmid. dagen stonden vrijwilligers m« kraampjes op de Markten van Axel, Oostburg en Terneuzen Komende zaterdag staat er ooi een kraam op het Hulster Sta tionsplein. In het westen wordt deze kee misschien voor de Markt vanU- zendijke of Sluis gekomen, ter wijl ook in cultureel centra; Den Hoekzak in Oostburg ka: worden getekend. Het is de ko mende week ook nog mo om een signatuur te zetten o; een lijst achterin veel kerken Van Waterschoot: „Na volgend; week willen we een punt achte de actie zetten, omdat iederee dan wel de kans heeft gel zijn handtekening te zetten." GROEDE - Rotaryclub Oost burg houdt vrijdag 17 novembei voor de vijfde keer een boeren avond. De avond is in de boerenschuur bij de familie Becu aan de Rijks weg 9 in Groede en begint on 18.00 uur. Er is muziek en dans en een te verloting. De toegangsprijs be draagt twintig euro, inclusit' maaltijd. Op het menu staat 'Ke- zanse kost'. Ook dit keer gaatc; opbrengst naar een goed doel Gekozen is voor het visserijmu seum in Breskens en de Happj Band. Kaarten zijn te koop bi; boekhandel Basting in Oostburj en bij Jan Becu aan de Rijkswet 9 in Groede. E-m Pos Ad\ Noc door onze regioredactie TERNEUZEN - De natuurbe schermingsorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen houden de ze maand verschillende excur- Op zondag 19 november staat een gratis excursie in het natuur ontwikkelingsgebied Margaret- hapolder oostelijk van Terneu zen op het programma. Er wordt onder meer aandacht be steed aan de sporen van de le gers van Napoleon, die daar te rug td vinden zijn. Om 10.00 uur is het verzamelen bij Café de Griete in buurtschap de Griete, waarna de boswachter de deel nemers mee het gebied in neemt. Het is raadzaam stevig schoeisel of laarzen aan te trek ken. Op zaterdag 25 november om 9.00 uur begint bij de Zwarten- hoek, aan de zuidkant van het reservaat langs de parallelweg van de Tractaatweg (Axel) een excursie in het recent uitgebrei de natuurontwikkelingsgebied. Diezelfde dag houdt het Zeeuw se Landschap een drie uur du rende tocht door het Verdron ken Land van Saeftinge, he grootste zoutwaterschor va: Noordwest-Europa. Het gebtó wordt gekenmerkt door dier* geulen met een unieke flora e fauna. Daarnaast kan een worden genomen in het bezoe kerscentrum. Deelnemers die nen in goede conditie te zijn; c: tocht is, volgens het Zeeuws Landschap, minder geschifc voor jonge kinderen, zwangere vrouwen en hartpatiënten. Gezien het karakter van ce tocht is het verstandig droge extra kleding mee te nemen. De excursie begint om 10.3! uur. Zondag 26 november om 10.31 uur begint op de parkeerplaat' Savoyaardsweg van het natuur reservaat Braakman-Noord tus sen Hoek en Biervliet een noemde licht-excursie, gewij: aan de natuurontwikkeling ii de Braakmanpolder. Tijdens d wandeling worden lopende ei op stapel staande ontwikkelin gen belicht: nieuwe kreekuitb pers, nieuwe bosgebieden, mes ruimte voor natuurgerichte re creatie. De exursie staat onde leiding van de boswachter Goed schoeisel is een vereiste. seerd pedaalgebruik. Zeer inte ressant was de sonate van Sa muel Barber uit 1949. Een mo dern werk met een stevige ope ning bestaande uit een thema in kleine secundes, uitermate knap uitgewerkt met een boeiende po lyfonie. Gevolgd door spranke lend leggiero, wat zeer toeganke lijk bleek te zijn. Een zeer medi tatief Adagio groeide uit tot hef tige emotie. En het slotdeel was bijzonder virtuoos. Een fuga waarin je heel goed de verschil lende thema-inzetten kon vol gen. Dit was een indrukwek kend knappe vertolking. Een heel boeiend concert. welkom. Heel fraai was het ge zongen Chinese lied door Liu Fang waarna je dan opeens weer Bach hoort en de vaak prachtige harmoniën temidden van grillige klankeffecten. Deze pipa combineert heel goed met de strijkinstrumenten. Het was een ontmoeting tussen Chinese volksmuziek en de westerse mu ziek. Luisteren naar dit werk was zeer aangenaam. Een bijzonder concert. HULST - Rond 11 november, de elfde van de elfde, begint het bij veel carnavalsvierders weer te kriebelen. In verschillende leut- plaatsen wordt dan met veel ver toon de prins voor het komende zottenfeest gepresenteerd. Op vrijdag 10 november houden De Lamsoren uit Lamswaarde hun prinsenbal. Het feest barst om 21.00 uur los in café De Lamsoren. Regionale carnavals stichtingen geven acte de presen ce. Een boerenkapel blaast sfeer volle muziek. Zaterdag 11 no vember is er carnavalsgedruis in Sas van Gent, Hulst, Sint-Jan steen en Vogelwaarde. Bij de Vogelpiekers in Vogel waarde zwaait prins Peet de Eer ste (Peter Dobbelaar) het komen de carnaval voor de elfde keer de scepter. In zaal Ons Vermaak wordt vanaf 20.30 uur alvast een voorproefje genomen op dit jubileum. De Vossen in Hulst pakken za terdag en zondag vanaf 14.0. uur traditioneel uit met het bier- proeffestival in een tent aan* Grote Markt. Zaterdagavond be gint hier om 20.00 uur het sonf festival voor de verkiezing va: het carnavalslied 2007. Depris wordt om 23.11 uur gepresen teerd. De Betekoppen in Sa van Gent maken hun aanvoer der op diezelfde tijd bekenc Daarvoor gaan De Betekoppe met dweilbands vanaf de Water geus op kroegentocht. In Sint-Jansteen wordt het pre sentatiefeest gehouden in cal- Ambiance. De vrouwelijke raar van Twaalf uit het Steense Rat- tenrijk houdt haar party in cat Lazarus. De Djerken Graauw trappen een weekje la ter af. Prins Ad den Eerste hangt na zes jaar zijn gewaad de finitief aan de kapstok. wordt zaterdag 18 novefflbe' nieuwe prins voorgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14