Aanpak overlast drank en drugs Zingend raadslid presenteert cd ftk PZC PZC Woestijnrally voor het goede doel 8e ZEELfiND CREATIEF ADZ Vlissingen in financiële problemen o ,15 Onderzoek naar cameratoezicht in centrum Hulst Strengere politiecontrole rondom schoolgebouwen Zwin College Oostburg Cheque voor jubilerende Radio Delta Amsterdam Dakar Challenge Kaartverkoop Buutfestival later Oud gemeentehuis bijna verkocht Duo aangehouden voor misdrijven Polen gewond bij ongeval busje 10 11 12 Izeelandhallen S*Sm£S2 zaterdag 4 november 2006 door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst wil volgend jaar toch de discussie voeren over het al dan niet invoeren van camera toezicht in de binnenstad als middel om vandalisme en vecht partijen op straat tegen te gaan. In het pas gepresenteerde werk programma van de gemeente- raad staat een onderzoek naar voor- en nadelen van camera toezicht op de rol voor volgend jaar. De nota moet ook uitsluit sel geven over de kosten van elektronisch toezicht in het (uit gaanscentrum. Het onderzoek komt er ondanks de twijfel bij burgemeester J.-F. Mulder. Die liet eerder dit jaar al weten dat hij niet gelooft in cameratoe zicht als middel om het vanda lisme in de binnenstad van Hulst tegen te gaan. Volgens hem is het middel erger dan de kwaal, omdat een dergelijke manier van toezicht vele hon derdduizenden euro's kost, al dus Mulder toen. De binnen stad van Hulst heeft de afgelo pen jaren regelmatig te kam pen met uitgaansoverlast in de vorm van vechtpartijtjes, van dalisme, baldadigheid en een ver-velende sfeer op straat. Met het convenant Veilig Uitgaan wordt actief beleid gevoerd om de sfeer in het Hulster uitgaans leven te verbeteren. Zo hebben de horecaondernemers huisre gels opgesteld en is al een aan tal malen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om relschop pers uit de uitgaansgelegenhe den te weren. PvdA-fractievoor- zitter D. van Damme zei eerder deze week in de vergadering van het presidium (het dage lijks bestuur van de gemeente raad, red.) zich grote zorgen te maken over de vechtpartijen die vorig weekeinde plaatsvon den in het uitgaansleven. „Ik zou willen vragen om daar kort op te zitten, want dit zorgt voor onrust." De burgemeester ver zekerde haar dat het probleem volop de aandacht heeft. door Frank van Cooten OOSTBURG - Leerlingen van het Zwin College in Oostburg kunnen niet langer ongestraft rond het schoolterrein een joint je opsteken of met een blikje bier over straat lopen. Hardleer se jongeren krijgen een boete. De gemeente Sluis, de politie en de directie van Zwin College wil len hiermee de overlast voor met name de bewoners van de Veerhoekwijk een halt toe roe pen en duidelijk maken dat ge bruik van softdrugs en alcohol in en rond de school niet wordt Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl leren rond de skatebaan en het gebied tussen de winkels en de school. „We waarschuwen in het begin eerst. Maar jongeren die niet willen luisteren krijgen een bekeuring", zegt politiechef C. van Bostelen. Bewoners klagen over dealers van softdrugs die zich bij de school ophouden in de hoek van de skatebaan en het ziekenhuis en over leerlingen van het Zwin College die lege bierblikjes op straat gooien. Daarom is door de gemeente, de politie en het Zwin College besloten de han den ineen te slaan. Op school wordt tevens door de schoolagent, die zijn pappenhei mers goed kent, en de jeugdpoli tie kordater opgetreden tegen agressie. „We willen de zaak niet opblazen. De problemen zijn klein, maar we moeten er voor zorgen dat ze niet groter worden. Daarom is besloten de handen ineen te slaan om de overlast voor de wijk zo goed mogelijk tegen te gaan", zegt burgemeester J. Sala. „Buiten de school wordt actiever opge treden. We zijn trots op het Zwin College. De scholenge meenschap zit bij de twintig bestpresterende scholen in Ne derland. De kwaliteit willen we ;zo houden." Lessen Volgens E. de Roo, lid van de centrale directie van het Zwin College, wordt op school al veel aandacht besteed aan de geva ren van alcohol- en drugsge bruik. „In de lessen maatschap pijleer en levensbeschouwing doen we aan preventie en als het moet wordt corrigerend opgetre den. Ons personeel is hierin ge schoold. Het is overigens maar een kleine groep die voor over last zorgt. Maar het is wel zaak hier adequaat tegen op te tre den." Ook Van Bostelen zegt dat de overlast op zich meevalt. De po litie krijgt ongeveer tien klach ten per maand. Het gaat dan vooral over zwerfvuil en onvei ligheidsgevoelens. „Daarom pro beren we het gedrag van de jeugd een andere wending te ge ven." Sala benadrukt dat de intensie vere aanpak bij het Zwin Colle ge niet betekent dat de aan dacht in andere dorpen - zoals Aardenburg waar op enkele plekken ook sprake is van drugs overlast - verslapt. Op het terrein van de school is alcohol- en drugsgebruik al ver boden. Alleen op schoolfeesten uitsluitend gericht op leerlingen van zestien jaar en ouder, kan zwak alcoholische drank wor den geschonken. De directie heeft rond het schoolterrein echter geen be voegdheid. Schooljeugd koopt tussen de middag bier bij de vlakbij gelegen supermarkten, drinkt het onderweg op en gooit de blikjes weg. Dat wordt nu niet meer toegestaan door een aanpassing van de algemene plaatselijke verordening (apv). Het college heeft verboden om in het gebied rond het Zwin Col lege met flessen of blikjes alco holhoudende drank rond te lo pen. De politie kan nu' adequater op treden tegen jongeren met alco hol en/of drugs in de directe om geving van de school. Zo zal de Hermandad intensiever surveil- OOSTBURG - De jubilerende huisomroep Radio Delta in Oost- burg heeft een cheque van dui zend euro gekregen van het Mo- nuta Charity Fund. Radio Delta bestaat 25 jaar. Dat is eerder deze week gevierd met een jubileum-uitzending vanuit het Ledeltheater in Oostburg. Radio Delta verzorgt met veer tig vrijwilligers radioprogram ma's voor alle zieken, bejaarden en gehandicapten in West - Zeeuws-Vlaanderen. Als waar dering voor dit werk overhandig de Marianne Albers, werkzaam bij Monuta Haerens in Oostburg en ambassadrice van het Monu ta Charity Fund de cheque aan voorzitter Arnold Scheele. Foto links: woestijnrally-deelnemers-Michiel van den Beukei (1) en Istvan van de Ree. Foto rechts: Richard de Gardeyn (in de auto) en Ab van der Slikke. foto's Peter Nicolai door René van Stee BRESKENS - Geld inzamelen voor een goed doel en tegelijkertijd een span nend avontuur beleven. Voor die uitda ging staan zes stoere knapen uit West-Zeeuws-Vlaanderen. Want zij doen mee aan de Amsterdam Dakar Challenge, een rally van dik zevendui zend kilometer die de Sahara door kruist. En dat gebeurt in tweedehands auto's van maximaal vijfhonderd euro. De rally is inmiddels toe aan zijn derde editie. De belangstelling is dit keer der mate groot dat ruim tweehonderd teams in zes groepen vertrekken. Ab van der Slikke uit Breskens en Richard de Gardeyn uit Sluis beginnen hun avontuur vandaag in de eerste groep. Het duo gaat de komende drie weken als de Sandbusters door het leven. Hun streekgenoten Istvan van de Ree, Michiel van den Beukei, Paul Wessel en Stephan Anthonisse, allen afkomstig uit Breskens, volgen een week later. Zij hebben zichzelf Pirates of the Desert ge doopt. De combinatie tussen een ideëel initia tief, de knipoog naar de echte 'Le Da kar' en het realiseren van een jongens droom gaf voor Istvan van de Ree de doorslag om mee te doen aan de rally. „En daar ben ik geen uitzondering in. Want zowat alle andere deelnemers die je wel eens spreekt of ziet, denken er precies hetzelfde over. De uitdaging om als recreant de finish te halen is natuur lijk heel belangrijk, maar om meteen iets te kunnen doen voor een goed doel is minstens zo belangrijk", legt hij uit. Tijdens de rally is er geen ondersteu ning of begeleiding. De teams zijn dan ook volledig op zichzelf én elkaar aange wezen. Het motto is, laat niets of nie mand achter en help elkaar hoe dan ook de finish te bereiken. Als dit betekent dat een auto tweehonderd kilometer door de woestijn moet worden gesleept, dan is dat zo. Pechduivel Ab van der Slikke en Richard de Gar deyn hopen uiteraard dat de pechduivel niet toeslaat of dat zij voortdurend te maken krijgen met corrupte douaniers. Aan hun auto, een terreinwagen van Su zuki, zal het volgens hen niet liggen. Want die is op en top geprepareerd. „We zijn zelfs nog enkele keren naar de Maasvlakte gereden om in het zand te oefenen. Het woestijngevoel hebben we dus al te pakken", aldus Ab van der Slikke. De mannen uit Breskens rijden de Am sterdam Dakar Challenge met twee wa gens. De auto van Istvan van de Ree en Stephan Antonisse is een Ford Sierra, terwijl Michiel van den Beukei en Paul Wessel in een Nissan Patrol zullen rond toeren. „Het is de bedoeling dat we bij elkaar blijven. Dan heb je in ieder geval steun aan elkaar. En we zullen ongetwij feld ook wel eens van auto wisselen. Dan zijn de omstandigen voor allevier gelijk", aldus Istvan van de Ree. Als de teams na circa drie weken het of ficiële eindpunt Dakar hebben gehaald, rijden ze door naar het Gambiaanse Banjul. Daar worden de 'barrels' ge veild voor het goede doel. Het geld dat de Sandbusters binnenhalen is bestemd voor de bouw van een school voor be roepsonderwijs in Gambia. De Pirates of the Desert steunen twee goede doelen in hetzelfde land, een generator en zon nepanelen voor een ziekenhuis en een energiebesparingsproject. De avontu ren van beide teams zijn ook te volgen op het internet. door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Zijn oom Ri- ni is de zingende dierenarts, zelf mag René van den Kieboom uit Kloosterzande zich straks het zin gende gemeenteraadslid noemen. De 58-jarige Van den Kieboom pre senteert zaterdag 25 november zijn eerste cd, getiteld Listen to me. „Ik zing al vanaf m'n dertiende", zegt Van den Kieboom, gepensio neerd directeur van verzorgings huis Antonius in zijn woonplaats en sinds afgelopen voorjaar raads lid voor de groepering Groot Honte- nisse. De geboren Brabander komt zoals hij zelf zegt uit een muzikale familie. „Samen met mijn broertjes zongen we Twist and shout, zonder muziek." „Er zijn zoveel mensen die kunnen zingen", antwoordt hij op de vraag of de drang om zelf een cd vol te zingen er niet eerder was. Tot zijn oom Rini, gepensioneerd dierenarts, die eveneens zingt en daarnaast gitaar en ukelele speelt, hem aanmoedigde dat een keer te doen. „Eigenlijk heeft mijn vrouw Rianne daama alles in gang gezet." Van den Kieboom dook drie dagen de Swamp Muziekstudio in Raams- donk in om twaalf van zijn favorie te nummers te coveren. Hij zingt nummers van Benny Neij- man, The Tumbleweeds en The Drifters. Maar ook van Cornelis Vreeswijk, Pierre Kartner en Fats Domino. „Dat was een hele erva ring, zo als amateurzangertje de studio in. Dan leer je dat er toch heel wat bij komt kijken voor mu ziek perfect op cd staat", vertelt hij. „De eerste dag heb ik 8,5 uur in de studio gestaan met maar een paar korte pauzes. De refreinen bij voorbeeld moet je wel vier keer in zingen voor een mooi vol geluid en ook nog eens precies gelijk. Blue berry Hill van Fats Domino stond er in een kwartier op. Dat nummer heb ik al zo vaak gezongen dat ik daar niet onzeker over was. Maai bij andere nummers duurde het drie kwartier tot soms wel ander half uur voor het er goed op stond." Van den Kieboom dankt zijn vrienden Chris Kalmeijer, Bert Baert en Izak Boerdam, die hem bij de productie van de cd behulp zaam zijn geweest. Listen to me is geproduceerd in een oplage van tweehonderd stuks en kost tien eu ro. De cd is verkrijgbaar tijdens de presentatie in hotel De Linde in Kloosterzande, waar Van den Kie boom vanaf 20.00 uur ook alle num mers van de cd ten gehore brengt. Bovendien treden daar dan ook The Skyriders op. Iedereen is wel kom in De Linde. HULST - De kaartverkoop voor het Buutfestival begint dit jaar niet. volgens de traditie op 11 november, maar drie dagen later. Op de borden bij de invalswegen van Hulst wordt aangekondigd dat de kaartverkoop op 11 no vember start, maar de Stichting Buutreedners had niet stilgestaan bij het feit dat 11 november op een zaterdag valt en dat op zaterdag de receptie van Den Dullaert ge sloten is. De kaartverkoop begint daarom op dinsdag 14 november, omdat sinds kort de receptie ook op maandag dicht is. De kaarten kunnen vanaf 9.00 uur gekocht wor den. Het 24ste Buutfestival vindt plaats in het weekend van 9, 10 en 11 februari 2007. Er vinden weer vier voor stellingen met optredens van de tonpraters plaats. Voor al le voorstellingen heeft Den Dullaert kaarten in voorraad. Het is ook mogelijk om via de website www.hulster- buut.nl kaarten te bestellen. Dit kan vanaf 11 november. Nieuwe talenten, die ook graag eens aan tweeduizend be zoekers willen laten zien wat ze in hun mars hebben, kun nen zich aanmelden bij de leden van de stichting of via info@hulsterbuut.nl. Aanmelden wel vóór 15 november. KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst heeft een voor lopig koopcontract voor het voormalige gemeentehuis aan het Hof te Zancleplein in Kloosterzande gesloten met het bouwkundig adviesbureau Bouwadvies Zeeland. Directeur W. van Acker van dat bedrijf wil er met drie me-: dewerkers kantoor gaan houden. Hij is met het gemeente bestuur van Hulst een prijs van 450.000 euro plus kopers- kosten overeengekomen voor het pand. Dat is 45.000 euro onder de vraagprijs. Het gemeentehuis en het gemeente kantoor (pand Collot) van de vroegere gemeente Hontenis- se staan sinds begin juli dit jaar in de verkoop. De ver koop is nog onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeenteraad. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad in haar vergadering van 21 december een besluit neemt. Het voornemen van het college van burgemeester en wet houders is, om de eigendom van het in 1868 gebouwde pand per 15 januari volgend jaar over te dragen. Nu is de brandweer nog gevestigd in het oude gemeentehuis. Die verhuist voorlopig naar het gemeentekantoor aan het Hof te Zandeplein 11 in Kloosterzande., Verder heeft de poli tie er momenteel nog een steunpunt. Dat huurcontract wordt beëindigd. GOES - Met de aanhouding van een 26-jarige Reimerswa- ler en een 28-jarige man uit Noord-Beveland heeft de poli tie waarschijnlijk een reeks misdrijven opgelost. Het duo wordt verdacht van onder meer een tasjesroof in Goes. Daarnaast zouden ze in Colijnsplaat, Kats en Kortgene auto's hebben gestolen en'woning- en winkelinbraken hebben gepleegd. HOEDEKENSKERKE - Zes Polen zijn gisterochtend ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeval met een busje ten noorden van Hoedekenskerke. De chauffeur (31) bleek bij een blaastest drie keer zoveel te hebben gedronken als mag. Het ongeluk gebeurde even na half acht op de Moer-, tjesdijk die van de Zeedijk in de richting van de 's-Gra- venpoldersestraat loopt. René van den Kieboom brengt deze maand zijn debuut-cd uit. foto Camile Schelstraete door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten moeten meer drukwerk uitbesteden aan het ADZ in Vlis singen. Dat is nodig om de op lopende tekorten bij deze socia le werkvoorziening te compense ren. ADZ (Administratief Dien stencentrum Zeeland) komt aan het eind van dit jaar maximaal 600.000 euro te kort. De financiële problemen heb ben volgens directeur M. Bouma te maken met de sterk stijgende loonkosten voor het personeel, zoals pensioenpremies. Die kos ten worden niet voldoende ge compenseerd door subsidies van het Rijk. In 2002 bedroeg het gat nog 50.000 euro, dit jaar 600.000 euro, rekent Bouma voor. „Alleen dit jaar al stijgt het tekort met drie ton." In juli van dit jaar kwam ADZ 150.000 euro tekort. Toen voor spelde Bouma nog dat dat gat ge dicht zou worden in de loop van dit jaar, onder meer door inves teringen in een nieuwe en betere drukpers. Intussen is het tekort echter opgelopen tot bijna 400.000 euro. Toch hoeven de gemeenten geen extra geld uit te trekken om de problemen op te lossen, stelt Bouma. Mits zij bereid zijn meer drukwerk door ADZ te la ten uitvoeren. „Als zij opdrachten die ze nu aan andere bedrijven geven, naar ons overhevelen, kunnen we negentig procent van ons te kort wegwerken. En de gemeen ten kost dat niks extra, want dat geld zijn ze nu toch al kwijt." Volgens Bouma is met de ge meenten gesproken over deze op lossing en hij heeft er vertrou wen in dat ADZ meer opdrach ten tegemoet kan zien. Tegelijkertijd moet ADZ zelf proberen van andere (mogelij ke) opdrachtgevers meer werk te krijgen, beseft Bouma. De winst die daarmee te halen is, schat hij echter niet al te groot in. „We hebben de afgelopen ja ren daarin al veel stappen ge zet." Bouma benadrukt dat de- problemen dus op te lossen zijn. En dat de werkgelegenheid van de 350 medewerkers niet in ge| vaar hoeft te komen. Dat neemt niet weg dat hij het nog steeds niet juist vindt dat de subsidies achterblijven bij de stijgende loonkosten. ADZ heeft drie aan4 deelhouders: de sociale werk^ voorzieningen Lété in Middel burg, de Betho in Goes ert Dethon in Terneuzen. Deze werkvoorzieningen zijn gemeen schappelijke regelingen van dé- gemeenten in die regio's. Indif: reet draaien de gemeenten dus ook financieel op voor de tekor ten van ADZ. Fuseren Op de achtergrond speelt bij ADZ nog de discussie over de toekomst. De afgelopen maani den is onderzoek gedaan naa£ de mogelijkheid om de Betho en Dethon uit te kopen en AD2Ê met Lété te laten fuseren. Dai had mede te maken met de finan-f" cieel kwetsbare positie vari' ADZ. Deze onderzoeken zijn nu opge-r schort in afwachting van de geé sprekken met de gemeenten; over uitbesteding van druk werk. Advertentie Theo Laurentius signeert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek eo beoordeelt prenteo en boeken j Zondag 5 november -13.00-16.00 uur De Drvkkery, Middelburg (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE www.dendekkermuziek.co 0113-330330 LET OP: Nieuw evenement in 2007 De Zeeuwse Kaartdagen NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER 13.00-21.00 u. 10.00-18.00 u. 10.00-18.00 u. Advertentie DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. Kinderopvang aanwezig Toegang volw. 7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar 4,- verzorgd door ROC - Zeeland 65+ 6,50 (niet in combinatie met andere kortingen) Nobelweg 6 Goes info@zeeIandhallen.nl www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69