Goes stemt toch per computer PZC Gepensioneerde ambtenaren boos Vrijwilligerswerk krijgt vaker vraag voor vervoer op provincie We moeten minder achter Europa aanhollen Raadkaart wekt historie tot leven Schakel tussen onderwijs en politiek Ministerie stelt vervangende apparatuur beschikbaar Werkstraf voor huiselijk geweld en hennepteelt Aardenburger verongelukt Borden Partij voor de Dieren weg Rijverbod van 15 maanden Politierechter gelooft verweer niet Hoor Frank Balkenende GOES - Kiesgerechtigde Goese- naren stemmen 22 november toch per computer. Minister At- zo Nicolaï (Bestuurlijke Vernieu wing) geeft de gemeente 25 ver vangende stemcomputers. Goes is één van de drie Zeeuwse gemeenten waar de stemcompu ters van leverancier Sdu zijn af gekeurd. De andere twee, Veere en Tholen, zien af van tijdelijke itemmachines, omdat de bedie ning afwijkt. Zij kiezen voor ze kerheid en grijpen voor de Ka- meiverkiezingen terug op het al oude rode potlood. De Goese burgemeester D. van der Zaag is opgelucht dat zijn gemeente daartoe niet is veroordeeld. Daar zag het even wel naar uit. Minister Nicolaï heeft vrijdag vijfhonderd reserve-stemcompu ters van fabrikant Nedap vooral toegewezen aan grote gemeen ten zoals Eindhoven en Tilburg. Goes mag zich in de handjes knijpen dat ze ook stemcompu ters krijgt. In de Brabantse ge meente Uden, met nog meer in woners dan Goes, moeten kiesge rechtigden voor het eerst in ruim tien jaar weer met het rode potlood stemmen. „Terug naar een schriftelijke stembusgang geeft enorm veel rompslomp. Je hebt twee keer zoveel mensen nodig op de stem bureaus, want je moet de stem men met de hand tellen. Daar naast moet je stemhokken op bouwen. Een ander nadeel is dat je de uitslag niet voor mid dernacht hebt", reageert Van der Zaag. Volgens de burgemeester heeft de minister mede Goes uitverko ren vanwege het hoge gemiddel de kiezers per stembureau (rond de duizend). Ook speelt mee dat de gemeente al tien jaar stem computers gebruikt. Omdat de vervangende computers anders werken, gaat een medewerker van het ministerie de leden van de Goese stembureaus instrue ren. Stemgeheim Het ministerie heeft de stemcom puters van Sdu afgekeurd, om dat een actiegroep tegen stem computers heeft aangetoond dat de computers eenvoudig zijn af te luisteren. Het stemgeheim ligt dus zo op straat. In Nederland gebruiken 35 ge meenten de Sdu-apparatuur. Dat is tien procent van de ge meenten. Het gros werkt met stemcomputers van fabrikant Nedap. Ook die zijn volgens de actie groep niet helemaal afluisterbe- stendig en moeten dus net zo goed worden afgekeurd. Minis ter Nicolaï denkt dat het stemge heim op de Nedap-computers met enkele maatregelen (extra sloten en meer toezicht) kan worden gewaarborgd. Burgemeester Van der Zaag vindt de toestand 'een storm in een glas water'. „Wie heeft er nou belang bij het afluisteren van stemcomputers? We laten ons zo door een actiegroepje in de hoek duwen." COR DE JONGE door Joeri Wisse GOES - De provincie Zeeland steekt jaarlijks één miljoen euro n de zak doordat ze haar gepen sioneerde ambtenaren geen ver goeding voor de ziektekosten geeft. „Het ergste is dat heel wat mensen met een klein pen sioentje er daardoor tachtig eu ro per maand op achteruit zijn aan", zegt Sjaak van der Lin de van Actiecomité Ziektekos ten provincie Zeeland. Het actiecomité dat een 'behoor lijk deel' van de ruim zevenhon derd gepensioneerde provincie ambtenaren vertegenwoordigt, heeft dat laten uitrekenen. Korting Jarenlang ontvingen de oud ambtenaren een korting op hun ziektekostenverzekering. De pro vincie en andere overheidsinstel lingen grepen volgens Van der Linde het nieuwe ziektekosten stelsel aan om de bijdrage met ingang van begin dit jaar af te schaffen. „Ze zeggen dat de overheid hen verbiedt om nog een bijdrage te geven, maar mi nister van Volksgezondheid Hoo- gervorst zegt dat werkgevers hun gepensioneerden nog wél een vergoeding mogen geven." Het bedrag dat gepensioneerden mislopen, varieert van 700 tot 3700 euro per jaar. „Dat zijn be hoorlijke bedragen, zeker voor de mensen die weinig hebben te besteden. Nu de premies vol gend jaar nog hoger worden, zien sommigen het echt niet meer zitten", zegt Van der Lin de. Het actiecomité heeft, gepro beerd het provinciebestuur op andere gedachten te brengen, maar kreeg telkens nul op het re kest. Ook schriftelijke vragen van de Statenfractie van het CDA over de kwestie leverden niets op. Volgens Van der Linde lopen er momenteel een aantal procedu res waarmee de gespenioneerde ambtenaren hun gelijk proberen te halen. door Claudia Sondervan GOES - Vrijwilligers worden steeds vaker gevraagd voor ver voer naar het ziekenhuis of dok tersbezoek. Verzoeken om gezel schap, een wekelijks koffiebe- zoekje of begeleiding bij een uitje, kunnen vrijwilligersbu- reaus in Zeeland nog steeds ho noreren. Maar soms kan het een paar maanden duren, zegt Ma- rus van de Graaf van de Vrijwil- ligerscentrale Schouwen-Duive- land. De maatjes voor de psychiatri sche patiënten en de vrienden diensten draaien naar behoren, zo lijkt het. Ook de ouderen die een vrijwilliger als gezelschap MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Temse (B) die zijn vriendin toetakelde, is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 180 uur werkstraf en twee maan den voorwaardelijke celstraf. Aan het slachtoffer moet de Belg 250 euro smartengeld beta len. Verder moet hij contact on derhouden met de reclassering. Politierechter B. Duinhof liet in de strafmaat meewegen dat de man een wietkwekerij had. Toen-de verdachte in de woning van zijn vriendin in Axel uit haar dagboek opmaakte dat ze een relatie met een ander had, sloegen de stoppen door. Toen ze thuiskwam zou hij haar fors hebben toegetakeld. De verdach te bleef gisteren ontkennen zijn partner te hebben geslagen. Het slachtoffer had daarentegen ver klaard dat ze dacht het geweld niet te overleven. In paniek was ze door een bovenraam naar bui ten geklommen. Volgens de offi cier van justitie kon er voldoen de bewijs worden geput uit de verklaringen van een getuige, die de vrouw had horen gillen en uit de medische verklaring waaruit bleek dat ze kneuzin gen, blauwe plekken en een zwelling aan haar achterhoofd had. De man betuigde spijt, maar zei haar niet te hebben ge- slagen. „We hebben elkaar niet begrepen." In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC naar de belang rijkste problemen op de ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister of staatsse cretaris maken als we daarvoor een oplossing willen? Jan Klomp uit Oostburg is schaap herder. door Joeri Wisse Wat is het grootste •probleem in Nederland op het gebied van na tuurbeheer? „Omdat ik schaapherder ben, val ik natuurlijk onder land bouw. En op dat gebied is de re gelgeving absoluut het grootste probleem. Er zijn heel veel re gels en bovendien veranderen ze ontzettend vaak. Aan die re gelgeving ben ik veel tijd kwijt. Ook zijn er veel regels die niet stroken met de praktijk. Van Europa, waar verreweg de meeste regels vandaan komen, moeten bijvoorbeeld de scha pen twee oormerken hebben. De wet schrijft voor dat wan neer een lammetje wordt gebo ren, het dezelfde dag gemerkt moet worden. Maar die oortjes zijn dan nog zo teer dat de kans op beschadiging en infecties groot is. Dat zijn regels die in de praktijk niet werkbaar zijn." Hoe moet dat worden opgelost? „We zouden eens moeten begin nen om niet achter alle regeltjes Het Zeeuwse schaduwkabinet aan te hollen. Nederland wil al tijd het beste jongetje van de klas zijn en voorop lopen als Eu ropa met nieuwe regels komt. Verder vind ik dat boeren die aan natuurbeheer doen, zoals ik met mijn schapen, zich niet aan alle regels moeten houden die gelden voor normale agrariërs. Zo moet ik een tijdrovende mestboekhouding bijhouden. Dat is ooit in het leven geroe pen omdat de bioindustrie mi lieuvervuilend is. Maar door de dijken te begrazen, bewjs ik de natuur juist een dienst." Welke coalitie zou dat het best kunnen? „Dat moet een links kabinet worden, denk ik. Maar ik weet het niet hoor, want tijdens Paars zijn er ook veel regels bij gekomen. Maar linkse partijen hebben toch meer aandacht voor milieu en natuur." Wie moet de volgende minister van Landbouw worden? „Iemand die van de hoed en de rand weet. Nu wordt er een zwalkend beleid gevoerd. Mis schien is de voorzitter van de Landelijke Werkgroep Profes sionele Schapenhouders wel een goede voorzitter. Die rijdt nu al in z'n werkkloffie met stront aan zijn laarzen naar Den 1-Iaag en daar weet hij toch maar afspraken met ministers te regelen." zien zitten, kunnen bezoek krij gen. Lastiger te beantwoorden zijn volgens Van de Graaf verzoeken van jonge mensen in het ver pleeghuis. „Een jonge vrouw met een dwarslaesie die bege leiding zocht voor haar paard rijles heeft maanden moeten wachten. Ook een jongeman die hulp zocht bij het leren msn'en heeft lang moeten wachten." De aandacht van vrijwilligers gaat naar de ouderen, merkt hij. „We vragen mensen na te denken bij het gegeven dat het wel een lang durig contact kan worden. Als je het enige bezoek in de week bent, gaan mensen naar je uitkij ken. Dat schrikt vrijwilligers niet af." De Schouwse centrale krijgt een kleine honderd gezelschapsver- zoeken per jaar. De maatschap pelijke stage die de havo-4 leer lingen van het Pontes-Pieter Zeemancollege doen, helpt daar bij. „We merken dat leerlingen dan later vaak ook wat doen." „We krijgen steeds vaker verzoe ken die eigenlijk bij de normale hulpvraag horen", zegt M. de Koeijer van Stichting Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen. „Bijvoorbeeld voor vervoer naar een ziekenhuis. Vaak zijn dat mensen die geen vergoeding of indicatie voor ver voer hebben, maar die het toch niet geregeld krijgen. Ook zijn er mensen die wagen of iemand meegaat in de spreekkamer of naar een onderzoek." Maar er bestaat bij mensen in zorgcentra ook steeds meer door Joeri Wisse GOES - 'Grandioos' vindt C. Fa se het boek Zeeland in de vorige eeuw. De PZC-lezer uit Sint An- naland is een trouwe inzender van reacties op de rubriek Raad kaart. Hij heeft daarmee een ste vig aandeel verworven in de bundeling van 56 afleveringen Raadkaart. De Raadkaart is een wekelijks terugkerende rubriek in het PZC-katern Buitengebied. Le zers worden uitgenodigd om hun herinneringen aan een oude ansichtkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh op te sturen. „Dat is het mooie aan de raad kaart. Het is geen saaie, stoffige historie, want door al die per soonlijke herinneringen raakt het de echte geschiedenis", zei hoofdredacteur Peter Jansen van de PZC gisteren bij de pre sentatie van het boek. Minstens zo belangrijk is volgens Jansen dat de rubriek zich uitstekend leent om met de lezers in con tact te blijven. Voor de overhan diging van de eerste exemplaren waren de drie fanatiekste inzen ders van Raadkaart uitgeno digd: de heren C. Stevense uit Middelburg, C. Fase uit Sint An- naland en D. Tollenaar uit Ter- neuzen. Behalve het boek, samengesteld door PZC-joumalist Rinus Anto- nisse, kregen de trouwe inzen ders een ingelijste raadkaart van hun eigen woonplaats op groot formaat cadeau. Tollenaar hoefde geen moment na te den ken over de raadkaart die uitge ver Chris Verhoeven in de lucht stak. „Dat is de kop van de Noordstraat in Terneuzen. In mijn jeugd kwam ik daar vaak." En zoals een topinzender van de raadkaart betaamt, weet Tolle naar meteen nog wat achter grondinformatie over de oude fo to te vertellen. „Die moet meer dan honderd jaar oud zijn, want er staan gas lampen op en in het jaar 1900 is er elektriciteit aangelegd in de stad." waag naar aandacht of een wan delingetje, weet De Koeijer. „Koffie en een praatje is vaak wel in te vullen. Daar heeft de zorg geen tijd meer voor, door de veranderde werkdruk." Incidentele hulpvragen kunnen de wijwilligerscentrales goed aan. „Maar als iemand vijf keer per week vervoer vraagt, is het moeilijk. We kunnen het regelen met kunst- en vliegwerk. Wat een probleem wordt, zijn de klusjes. Mensen wonen langer al leen, maar kunnen veel dingen niet meer. Niet iedereen heeft honderd euro liggen om de heg te laten knippen." Een overzicht aan vrijwil- ligersvacatures is te vinden bij het servicebureau voor vrijwilli gers van Scoop in Middelburg, www.servz.nl en bij de lokale steunpunten. PZC-hoofdredacteur P. Jansen bekijkt het boek met C. Fase, C. Stevense en D. Tollenaar (vlnr). foto Willem Mieras zaterdag 4 november 2006 BRUGGE - Een 38-jarige motorrijder uit Aardenburg is in België omgekomen bij een frontale botsing met een te gemoetkomende auto. De wagen was aan het inhalen. Het ongeluk gebeurde gisteren op de weg tussen Brugge en Oostende. De motorrijder werd zwaargewond naar het ziekenhuis in Brugge gebracht, waar hij aan zijn verwon dingen overleed. De bestuurder van de inhalende wagen slipte na de bot sing in een gracht. Hij raakte licht gewond, aldus de poli tie. ANP/Belga 's-HEERENHOEK - Verkiezingsborden van de Partij voor de Dieren lijken in de gemeente Borsele het doelwit van vandalen of liefhebbers van de prominent op de affi ches afgebeelde lijsttrekster Marianne Thieme. In 's-Hee- renhoek, 's-Gravenpolder en Heinkenszand zijn borden weggehaald, heeft de Midden-Zeeuwse campagneleider Sietse Haak uit Kortgene geconstateerd tijdens een con trolerende. Hij heeft één van de borden in 's-Gravenpol der teruggevonden. In Baarland was volgens Haak een bord van zijn partij verwijderd en vervangen door een ver kiezingsbord van de PvdA. Het tegendeel is waar, volgens de Borselse PvdA-voorzit- ter Rinus de Bart. PvdA-leden hebben in Baarland boven het verkiezingsbord van de Partij van de Dieren een eigen affiche gehangen, vertelt hij, meer niet. „Dat bord van de Partij van de Dieren hing wij laag en was niet goed beves tigd. Waarschijnlijk is het door de één of de ander wegge haald, zeker niet door ons." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 38-jaiige inwoner van Vlis- singen voor herhaald dronken rijden veroordeeld tot vijf tien maanden rijontzegging en zestig uur werkstraf. De man had geen geldig rijbewijs toen hij twee keer dronken zijn auto bestuurde. De verdachte werd vorig jaar december in Vlissingen be trapt met een alcoholgehalte van 690 microgram: meer dan drie keer zoveel als is toegestaan. Afgelopen augustus was in Vlissingen het alcolholgehalte van de drankrijder nog hoger. De blaastest gaf een alcoholgehalte van 930 mi crogram aan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen hechtte gisteren geen enkele waarde aan het verhaal van een Belgische drankrijder. De 45-jarige inwoner van Stekene vertelde onbewogen op de dag van zijn aanhouding (1 augustus) bij zijn tante in Vogelwaarde enkele pintjes te hebben gedronken. De bloedproef gaf 2,28 milligram alcohol per milliliter bloed aan. Reden voor de politie om het rijbewijs in te nemen. „Dat is vierenhalf keer zoveel als is toegestaan. Dus u moet aanzienlijk meer bier hebben gedronken", wees de politierechter hem terecht. De Belg vertelde voor zijn werk regelmatig in Nederland te komen. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tien maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaar delijk en 1200 euro boete. De politierechter vond de eis een passende straf en vonniste conform. Achttien Zeeuiven hebben zich verkiesbaar gesteld voor de Tweede Kamer. Niet iedereen maakt evenveel kans. In de aan loop naar de verkiezingen stelt de PZC ze voor. Vandaag de nummer 57 van lijst 1, CDA'er Titus Frankemölle uit Axel. door Ernst Jan Rozendaal AXEL - Als het CDA gaal rege ren, is de kans groot dat Titus Frankemölle (44) uit Axel Ka merlid wordt. „Dat had ik afge lopen zomer niet één-twee-drie gedacht. Maar gezien de huidige peilingen en de kans dat veel mensen voor mij op de lijst in het kabinet terecht komen, is het plotseling toch mogelijk." Hoewel hij nog maar drie jaar rector is van het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen, zal hij een eventueel Kamerlid maatschap niet met tegenzin aanvaarden. „Ik heb er altijd re kening mee gehouden. Als je bij het CDA op nummer 57 staat, is de kans groot dat je ergens in de komende Kamerperiode door schuift. Alleen lijkt het nu veel eerder te gaan gebeuren." Vanaf de oprichting van het CDA is hij politiek actief. Op 23-jarige leeftijd werd hij raads lid in Zutphen. Twaalf jaar la ter was hij nog steeds het jong ste raadslid, maar ook de nes tor. Ook in de onderwijswereld vervulde hij diverse bestuurs functies. Het is de zorg om het onderwijs die hem deed beslui ten een gooi te doen naar het Ka merlidmaatschap „Het is goed als vanuit het on derwijs zelf mensen in de Ka mer terechtkomen. Weliswaar neemt de autonomie van de scho len toe en treedt de overheid ver der terug, maar dan blijft de vraag hoe de kwaliteit kan wor den gegarandeerd. Ik wil een schakel zijn tussen onderwijs en politiek." Frankemölle bestrijdt de opvat ting dat CDA-minister Van dei- Hoeven te weinig heeft gedaan voor het onderwijs. Hij vindt haar juist het voorbeeld van een bewindspersoon die het initia tief laat aan de scholen. „De laatste decennia zijn te veel on derwijsplannen achter Haagse bureaus bedacht en vervolgens mislukt. Mijn grootste angst is dat zoiets weer gebeurt, bijvoor beeld als de PvdA aan de macht komt." Gezien de gunstige peilingen zo kort voor de verkiezingen sluit Frankemölle niet uit dat het CDA vijftig zetels gaat halen. „We zitten er dicht tegenaan. Kennelijk merken de mensen in het land dat na het zuur het zoet is gekomen. Ze beseffen dat na de verkiezingen niet opnieuw de kraan moet worden opengezet. Soberheid is beter dan potverte ren." De kans stijgt dat Titus Frankemölle, rector van het Zeldenrust- Steelantcollege, snel in de Kamer komt. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63