Geld jeugdtheater blijft in regio 8e ZEELAND CREATIEF Zwemmen bij d'Antilopen zit in de lift Mobieltje maakt opgang bij ouderen V rij willigers werk verplicht voor studie Jongerenmiddag 10 11 12 zeelandhallen SSViSlSSS Bluesconcert Lenny's Rumble Leerstraf voor brommerdief Rapport Speelmansplaten onnodig Polen gewond bij aanrijding Vrouw gestraft voor drugsdelict Gemeente beloont inzet toneelvereniging Jong Op Drift ZIERIKZEE - De CJV start mor gen weer met de jongerenmidda- gen. De eerste middag staat in het te ken van het kaartspel Yu-Gi- Oh. De middag wordt gehouden in De Driehoek, Kerkhof in Zie- rikzee. Kinderen moeten zich vooraf aanmelden via cjv@scarlet.nl (Advertentie) Theo Laurentius signeert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek en beoordeelt prenten en boeken Zondag 5 november - 13.00-16.00 uur De Drvkkery, Middelburg Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl LET OP: Nieuw evenement in 2007 De Zeeuwse Kaartdagen NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER 13.00-21.00 u. 10.00-18.00 u. 10.00-18.00 u. Advertentie DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant:en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. Kinderopvang aanwezig Toegang volw. 7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar 4,- verzorgd door ROC t Zeeland 65+ 6,50 (niet in combinatie met andere kortingen) ,m .I,,,,Nobelweg 6 ^Goes info@zeelandhallen.nl www.zeelandhallen.nl Riet van der Valk (72) uit Zierikzee krijgt uitleg over de gsm van Sharon Kroon (16). door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bereikbaar zijn. En waar je ook bent, hulp kunnen vragen. Dat zijn de twee belangrijkste drijfveren voor ouderen om een mobieltje te ne men. De GSM maakt opgang bij oude ren, hoewel zij vaak niet alle geheimen van de mobiele telefoon doorgronden. Gisteren kreeg een aantal van hen 'bij les' van jongeren tijdens een door het Rode Kruis, Welzijnshuis en Vrijwillige Thuiszorg verzorgde themamiddag. Het is snel gegaan met de mobiele tele foon. Van een niet te hanteren kolos ver anderde de mobiele telefoon in rap tem po naar een supercompact wondertje van techniek waar je mee kunt bellen, sms'en, fotograferen en internetten. Steeds meer ouderen ontdekken vol gens projectmanager C. van Ouwerkerk van KPN het mobieltje, maar benutten maar een fractie van de capaciteiten er van. Geen wonder vindt Van Ouwer kerk. De mobieltjes worden steeds veel- zijdiger, maar tegelijkertijd ook steeds ingewikkelder qua bediening. Geen punt voor de jongeren die opgroeiden met het handzame telefoontje. „Jonge ren spelen ermee. Feilloos en razend snel bedienen ze die toestelletjes. Maar iedereen kan er mee leren bellen en sms' en. Dat is echt een kwestie van doen", hield Van Ouwerkerk zijn gehoor giste ren voor. Afgaand op de reacties van zijn 'klan ten' is dat niet de verdienste van de fa brikanten noch van de doorsnee tele foonwinkel. ,,De handleiding zit erbij", zeggen ze dan. „Maar daar snap je geen fluit van", aldus een van de ouderen. De 87-jarige J. van Sloten heeft pas twee jaar een mobieltje op zak. Hij wil, zegt hij, gewoon bereikbaar zijn. „Dat sms'en hoeft niet zo nodig voor mij. Ik ben al tevreden als ik gewoon kan bel len. En ik wil graag weten hoe ik nieu we nummers in het geheugen van de te lefoon kan zetten." Riet van der Valk (72) uit Zierikzee heeft een een jaar of zes een mobieltje en is er inmiddels aardig aan gewend én gehecht. „Bellen is geen enkel pro bleem, dat lukt prima, alleen dat sms'en wil maar niet lukken", aldus de Zierik- zeese. Zij kreeg een korte sms-cursus van stadsgenote Sharon Kroon (16). „Ik had me ingeschreven voor vrijwilligers werk en dit leek mij wel leuk." Sharon zegt niet verslaafd te zijn, maar wel veel te bellen met de mobiel. Hetzelfde foto Dirk-Jan Gjeltema geldt voor Sophie Reitsma (15) uit Brui- nise en Robin Provoost (15) uit Scharen- dijke. Met enige schroom geven ze toe dat ze niet zonder mobiel kunnen. „Maar dat geldt wel voor driekwart van de kinderen hier op school", zegt Sop hie. Het mobieltjesgebruik onder oude ren groeit zoals al aangestipt eveneens en dat gaat volgens Van Ouwerkerk be hoorlijk rap. „Er wordt ook goed geluis terd naar de klant. Er komen steeds meer eenvoudige mobieltjes - puur be doeld om mee te bellen - op de markt. Wie toch liever een mobieltje met wat meer gebruiksmogelijkheden zoekt, is het advies van Van Ouwerkerk dan goed op het gebruiksgemak te letten. „Je heb tegenwoordig heel kleine mo bieltjes, maar die hebben ook heel klei ne toetsjes. Die zijn soms lastig te bedie nen." In woonzorgcentrum Vronenburg in Renesse wordt vandaag vanaf 13.30 uur nog een themamiddag gewijd aan mobieltjes voor ouderen. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het zwem men in extra verwarmd water zit letterlijk én figuurlijk in de lift bij d'Antilopen. Deze sport vereniging voor mensen met een lichamelijke functiebeperking bouwde gisterochtend een feest je rond de ingebruikname van de nieuwe zwembadlift in zwem bad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Deze elektrisch aangedreven voorziening vervangt de mecha nische lift, die d'Antilopen vijf jaar geleden cadeau kreeg van het Goese zwembad Sportpunt Zeeland. Een welkom geschenk toen, maar toch een 'afdanker tje'. In Goes immers was deze mechanische lift al afgekeurd. Het gebruik ervan vergde be hoorlijk wat inspanning. Zwem coördinator E. de Vries van d'Antilopen weet daar alles van, evenals vrijwilligster H. Poppe, die beiden de zwemuurtjes op de vrijdagochtend begeleiden. „Het mooie van de nieuwe lift is de gebruiksvriendelijkheid", zegt voorzitter W. Hefti van de gehandicaptensportvereniging. Hij laat weten dat deze voorzie ning dankzij financiële bijdra gen van het Nationaal «Fonds Sport Gehandicapten, tennisver eniging Scelveringhe uit Renes se, hervormde kerk in Burgh en de Stichting Gezondheids en Maatschappelijke Zorg Schou- wen-Duiveland kon worden aan geschaft. „Dol-Fijn en d'Antilo pen bewijzen hiermee dat het al lemaal mogelijk is. Geen geleu ter, maar simpelweg zaken aan pakken. We verrichten geen wonderen, maar we proberen het wel", aldus een trotse Hefti. Ontmoetingsplaats Hij omschrijft het zwembad als een fantastische sport- en ont moetingsplaats voor de leden van d'Antilopen. Volgens hen staat voor beide organisaties hoog in het vaandel dat ieder mens, met of zonder beperking, zich moet kunnen manifesteren. De nieuwe zwembadlift maakt het mogelijk dat mensen met een handicap eenvoudig het wa ter in kunnen. Aan burgemeester Asselbergs vervolgens de eer samen met be geleidster Poppe de zwembad lift officieel in gebruik te ne men. Als eerste mocht G. Beils- Burgemeester Asselbergs en begeleidster H. Poppe laten C. Kloet met de nieuwe lift in het zwembad zakken. foto Dirk-Jan Gjeltema ma uit Nieuwerkerk op deze wij ze het water in, gevolgd door C. Kloet uit Noordgouwe. Ook het ledental van d'Antilopen voor het verwarmd zwemmen in Dol-Fijn zit in de lift. „We heb ben nu vijfenveertig deelne mers", zegt zwemcoördinator De Vries. door Melita Lanting DREISCHOR - Verplicht vrijwil ligerswerk doen voor je studie. Leerlingen van Pontes zijn deze week twee dagen aan de slag ge weest bij vijftien verschillende organisaties op het eiland. Zo sprokkelen ze alvast een deel van de verplichte 40 uren vrij willigerswerk bijelkaar voor de zogenoemde maatschappelijke stage. Vijf jongeren uit havo 4 zijn gis teren naar Dreischor gegaan. Daar zetelt stichting Dieren vrienden Schouwen-Duiveland in een huis in de polder. Een vrij willigersorganisatie die zich be kommert om dieren in nood. „Volgens mij is de maatschappe lijk stage wel nuttig", zegt Chi- co Costa. „Ik had er eerst wel twijfels over, ik ben zelfs de au la uitgegooid omdat ik protes teerde, maar nu vind ik het wel leuk." Hij is buiten aan het klus sen bij een bestelautootje. De vloer in de wagen moet vlak ge maakt worden met hout. Daar overheen komt zeil zodat de wa gen goed te ontsmetten is en ge bruikt kan worden voor vervoer van dieren. Het is voor Chico duidelijk niet de eerste keer dat hij met een decoupeerzaag in de weer is. Behendig zaagt hij een bocht uit een plaat hout. Lenn- art Verhaak staat er bij te kij ken. Hij is - naar eigen zeggen - niet zo handig. Als de plank in de auto gelegd wordt, blijkt er veel te veel te zijn afgezaagd. „En dat noemt zich havo-leer ling", moppert Chico. Met enige creativiteit wordt het probleem echter opgelost en de klussers gaan weer verder. Binnen is Lia Storm (de drijven de kracht achter de stichting) be zig uit te leggen hoe je vetbollen moet maken. „Je kan vrijwel al le zaden gebruiken. De ene vo gel vindt dit lekker, de andere dat." Arnd de Ruiter, Lotte Pronk en Peggy Leenders luiste ren aandachtig naar de verhalen over gevonden vogels en hun ver wondingen. Door de kamer scharrelen verschillende poezen en in een hoek staat een grote kooi met daarin een vijf maan den oud katje. „Die kan nu ein delijk spelen, tot nu toe was ze alleen maar ziek." Na de uitleg gaat een groot pak vet in de pan om te smelten. De stage bij de stichting dieren vrienden is volgens Arnd leuk om mee te maken. „Het is bijzon der om te zien hoe mensen hier met de dieren bezig zijn." De. jongeren zijn bezig, om de hoe veelheden zaad af te wegen als hun oog valt op nog een kooi in een hoek met daarin een kat. Het diertje ligt er mistroostig bij. „Heeft zijn rug gebroken", zegt Storm. „Maar het knapt op. We zoeken nog de eigenaar." RENESSE - Lenny's Rumble treedt vanavond op in muziekca fé De Stulp in Renesse. Samen' met Paul Robbert (van de Paul Robbert Band) zingt ze num mers die geschreven zijn door Paul Robbert. Lenny's Rumble is blues pur sang. Het is niet het genre dat Miss Lenny altijd gezongen heeft. Ze is op haar zestiende vertrokken naar Amerika, waar ze een jaar ervaring heeft opge daan bij musicals. Terug in Ne derland volgde ze een master class bij Miss Saigon en vertolk te ze hoofdrollen in de musicals Les misérables en Into the woods. Vanaf haar achttiende jaar is ze gaan zingen in cover bands en in 2005 maakte ze de overstap naar de blues. Het optreden begint morgen om 21.00 uur en wordt gehouden in het kader van Blues around the beach, een samenwerking van vijf horecazaken die Renesse als bluesplaats, op de kaart willen zetten. Volgende week staat Jo hn Alex Mason op het program ma. Deze heeft inmiddels ver schillende cd's gemaakt en speel de onder meer in het voorpro gramma van BB King. zaterdag 4 november 2006 sl5 MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Oost-Sou burg gaf gisteren in Middelburg toe een bromfiets te heb ben gestolen. Politierechter N. van Spronssen veroordeel de de jonge Souburger tot een leerstraf van 28 uur (ge dragstraining) en 22 uur voorwaardelijke werkstraf. „U moet met uw vingers van andersmans spullen afblijven, maar ik houd het op een eenmalige misstap", zei de poli tierechter. Positief was dat de verdachte de (brom- mer)schade van 600 euro aan het slachtoffer had betaald. De jongeman had op 21 januari in Vlissingen samen met een mededader de brommer van een meisje gestolen door met een slijptol het stuurslot te verbreken. THOLEN - De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad was het donderdagavond toch eens: er hoeft geen mi lieu-effectrapport opgesteld te worden voor de uitbrei ding van recreatiegebied de Speelmansplaten aan de Oes- terdam in Tholen. De SGP, die twee weken geleden nog grote twijfels had bij het voorstel, kon zich gisteren toch vinden in de plannen. De andere partijen hadden al aange geven akkoord te gaan. Alleen de Reformatorische Frac tie Tholen (RFT) stemde tegen. „Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn als het om natuur en milieu gaat", stelde het enige lid van die fractie, M. Klippel. Er zijn al jaren plan nen om het recreatiegebied, dat vlakbij een hoogwater- vluchtplaats ligt, uit te breiden. Het Thoolse college stel de aan de gemeenteraad voor geen milieu-effectrapport uit te voeren, omdat voldoende is aangetoond dat er geen schadelijke effecten zijn voor de omliggende natuur. HOEDEKENSKERKE - Zes Polen zijn gisterochtend ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeval met een busje ten noorden van Hoedekenskerke. De chauffeur (31) bleek bij een blaastest drie keer zoveel te hebben gedronken als mag. Het ongeluk gebeurde even na half acht op de Moer- tjesdijk die van de Zeedijk richting 's-Gra- venpoldersestraat loopt. Volgens de chauffeur stak er 'iets' de weg over, waarvoor hij-probeerde uit te wijken. Het busje dat hij bestuurde met zes inzittenden, raakte van de weg en belandde in een sloot. De brandweer moest eraan te pas komen om de Poolse arbeiders - van 21 tot 45 jaar - uit het busje te bevrijden. Het dak is eraf gehaald. De bestuurder en de vijf inzittenden raakten gewond, de meesten aan hun hoofd. Zij zijn met ambulances naar het ziekenhuis in Goes en Vlissingen vervoerd. De politie heeft de chauffeur aangehouden. MIDDELBURG - Politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Westlcapelle voor een aantal drugsdelicten tot 180 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte bestuurde op 28 oktober vorig jaar onder in vloed van cannabis een auto. De politie zag de auto in Middelburg slingerend over de weg gaan en hield daarop de bestuurster aan. In het handschoenenvakje werd 104 gram amfetamine aangetroffen. Een en ander was aanlei ding om te veronderstellen dat de vrouw in drugs handel de. Ze gaf toe de amfetamine deels voor eigen gebruik te hebben gekocht, maar ook voor verkoop aan vrienden. Hnor Ali Pankow RENESSE- De bijdrage van de gemeente Schouwen-Duiveland voor jeugdtheater in Zeeland wordt met ingang van 2007 ge heel binnen de eigen regio inge zet. Het gaat om een budget van 2.868 euro. Dat bedrag gaat voortaan rechtstreeks naar to neelvereniging Jong Op Drift in Renesse. zet gekregen. Door het samen gaan met Amateurtheaterschool de Ambitie van het Zeeuws Cen trum voor Amateurtheater en met Theater Kwark is de Jonge ren Theaterschool Zeeland (JTZ) tot stand gekomen. Dra maconsulent R. Lubbersen van de Stichting Scoop ziet goede mogelijkheden voor de toe komst de activiteiten van Jong Op Drift daaiïn op te nemen. De cursussen in Renesse zouden dan als dependance van de JTZ kunnen functioneren. Eerdere samenwerking met het Jeugdtheaterhuis Goes is vol gens Lubbersen op een teleur stelling uitgelopen voor de Re- nesser toneelvereniging. Vanaf het tweede seizoen kwamen zo wel de kosten voor huisvesting als de docentenkosten voor reke ning van Op Drift. Bij een moge lijk nieuwe toekomstige samen werking met de Jeugdtheater- school Zeeland dient dat vol gens de dramaconsulent beter geregeld te worden. Hij advi seert de kosten voor de docent en de productiekosten jaarlijks door de JTZ te laten dragen. Voorzitter H. de Hamer van het Jeugdtheater in Renesse is bij zonder blij met de beslissing van het dagelijks gemeentebe stuur. „We stonden door het contract met het Jeugdtheaterhuis in het tweede seizoen plotseling voor een kostenpost van bijna vier duizend euro. Daardoor dreig den we behoorlijk in de knel te komen, maar nu schijnt de zon weer voor het toneel in Renes se." De groep kinderen van tien tot dertien in Renesse studeert op dit moment het toneelstuk 'Helden' in. De jongerengroep van dertien tot achttien jaar re peteert voor het bekende epos 'Odysseus' in een bewerking van Koos Terpstra. Beide opvoerin gen staan voor begin april 2007 gepland. Het gemeentebestuur honoreert hiermee de inzet voor jeugdto neel binnen de eigen gemeente. Volgens het ambtelijk advies aan het college van B en W is daar een enthousiaste club jon geren met een aantal vrijwilli- t gers bezig een goed theateraan bod voor jongeren neer te zet- I ten. Zij doen daarvoor ook een I beroep op professionele begelei ding. Exploitatie De gemeente droeg de afgelopen rijf jaar bij aan de exploitatie van het Jeugdtheaterhuis in Goes. Uitgangspunt is daar jon geren uit de hele provincie deel te laten nemen aan jeugdtheater met een professionele inslag. In de praktijk blijkt dat het be- drag van ruim 2.800 euro niet in verhouding staat met het aantal deelnemers dat vanuit Schou wen-Duiveland aan de cursus in Goes deelneemt. Gemiddeld de den er drie kinderen per jaar mee. Andere opzet Het college heeft derhalve beslo ten de bijdrage aan het Jeugd- theaterthuis Goes met ingang van het komend jaar stop te zet ten en het bedrag rechtstreeks beschikbaar te stellen aan de ini tiatieven van Jong Op Drift. Inmiddels heeft het Jeugdthea terhuis in Goes een andere op- (Advertentie) Den Dekker I k Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61