Irak vreest geweld na vonnis tegen Saddam VS maakt plannen voor aanval op Noord-Korea PZC Taoïstische opera Kirgiezen eisen vertrek president Christelijk leider VS klem door homoseks Palestijnse vrouwen helpen militanten ontsnappen Draagiesigne voor militairen Dutchbat Del Ponte: Geen voorkennis genocide I Regering trekt alle militaire verloven in 5 Dood onder tram Lijfstraffen op school in ruim honderd landen Steun voor verpleegsters hiv-zaak Redding nabij voor witte Bambi Informatie voor kernbom op site Polen gaat geweld op scholen te lijf Bulgarije ontdekt fraude met olie Europa kritisch over Turkije zaterdag 4 november 2006 j door Robert Bloemen BAGDAD - Vooruitlopend op het eerste vonnis tegen de voor malige dictator Saddam Hus sein, heeft de Iraakse regering alle militaire verloven ingetrok ken. Door een versterking van de veiligheidstroepen wil Bag dad mogelijke uitbarstingen van geweld na de uitspraak voorkomen. Hussein kan de doodstraf krij gen, wat onder zijn aanhangers tot protesten kan leiden. Naar verwachting wijst het flraaks Hoog Strafgerechtshof .zondag vonnis in de zaak Du- jail, die draait om een dodelijke wraakactie van Hussein in 1982 op sjiitische moslims na een mis lukte aanslag op zijn leven. De verdedigers van Hussein pleit ten gisteren voor uitstel van de uitspraak. Volgens de juristen is het tijdstip gepland als duwtje in de rug voor de Amerikaanse president George Bush, enkele dagen voor de parlementsverkie zingen in de Verenigde Staten. Een doodstraf voor Hussein kan de groeiende Amerikaanse kri tiek op het Irak-beleid van Bush ,doen verminderen. sEen doodstraf voor de soenniti sche moslim Hussein kan echter ook het geweld tussen de rivali serende soennieten en sjiieten in Irak verder doen aanwakkeren. •De afgelopen dagen eisten con- SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 lnfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl frontaties tussen de religieuze stromingen opnieuw vele tiental len slachtoffers. In Kerbala, een sjiitische stad ten zuiden van Bagdad, open den de autoriteiten vrijdag een vers massagraf waarin 176 stof felijke overschotten bleken te In Bagdad zelf meldde het minis terie van Binnenlandse Zaken de vondst van 56 lijken binnen 24 uur. Dat aantal is zelfs voor de Iraakse hoofdstad, waar da gelijks tientallen moorden en executies plaatsvinden, vrij hoog. De VN-vluchtelingenorga nisatie Unhcr sloeg gisteren alarm over de lauwe internatio nale reactie op de groeiende hu manitaire crisis in Irak. De in stantie stelde dat de situatie in het ontwrichte Arabische land nog slechter is dan waarmee re kening was gehouden voor de Amerikaanse invasie van Irak begin 2003. Dit jaar ontvluchtten honderd duizenden Iraki's hun huizen. Het probleem gaat de capaciteit van hulporganisaties praktisch te boven, aldus een woordvoer der in Genève. De Unhcr zelf zegt te kampen met ernstig geldgebrek om vluchtelingen te helpen. In 2002 had het agentschap 154 miljoen .dollar gereserveerd om voor de te verwachten vluchtelingen stroom van 600.000 Irakezen te zorgen. De organisatie heeft nu slechts 29 miljoen dollar voor Irak, terwijl er meer dan vijf keer zoveel vluchtelingen zijn. ANP door Frank Hendrickx WASHINGTON - Een invloed rijke leider van de Evangelische gemeenschap in de VS is in op spraak geraakt door contacten met een homoseksuele prosti tuee. Dominee Ted Haggert, die regelmatig contact had met het Witte Huis, is inmiddels opge stapt in afwachting van een in tern onderzoek. Amerikaanse media menen dat het schandaal rond de christelij ke conservatief deel uitmaakt van de harde verkiezingsstrijd in de VS. De Republikeinen doen er alles aan om dinsdag tij dens de Congresverkiezingen zo veel mogelijk aanhangers naar de stembus te krijgen. Het schandaal rond Haggert, die als voorzitter van de Evangelische Associatie zo'n 30 miljoen chris tenen vertegenwoordigt, zou de conservatieve kiezers kunnen ontmoedigen. Enkele commenta toren menen dat het schandaal 'te goed getimed' is om toevallig te zijn. Een mannelijke prosti tuee openbaarde zijn relatie met de dominee uit Colorado aan een lokaal televisiestation. Campagne Hij zou drie jaar lang een relatie hebben gehad met Haggert, een vader van vijf kinderen. Pas re cent zou hij er achter zijn geko men dat Haggert een bekend christelijk leider was. De prosti tuee verlilaarde dat hij Haggert wilde ontmaskeren, omdat die campagne voert tegen het homo huwelijk. GPD ANTWERPEN - Een jonge al lochtoon is gisteravond in Ant werpen om het leven gekomen toen hij tijdens een ruzie onder een tram werd geduwd. Hij was op slag dood. De dader, die volgens de politie ook allochtoon zou zijn, is ge vlucht, aldus de Vlaamse televi sie. ANP/BELGA ten BERLIJN - In bijna de helft van de landen op de wereld is fysiek geweld tegen leerlingen op school toegestaan. In 31 landen is de situatie zo ern stig dat bijvoorbeeld zweepsla gen worden uitgedeeld of li chaamsdelen van kinderen wor den geamputeerd als tuchti gingsmaatregel. Dat blijkt uit een onderzoek van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, dat gisteren in Berlijn is gepresenteerd. Het de eerste wereldwijde stu die naar geweld tegen kinderen. De situatie in ruim tweehon derd landen is onderzocht. Volgens Unicef is het een para dox dat geweld tegen volwasse nen in de meeste landen is verbo den terwijl er een uitzondering voor kinderen wordt gemaakt. Slechts in veertien landen is er een volledig verbod op geweld legen kinderen. ANP/DPA (Advertentie) BEIT HANOUN - Een menigte gesluierde Palestijnse vrouwen heeft gisteren een groep gewapende Palestijnse militanten laten ontsnappen uit een door Israëlische militairen belegerde moskee in Beit Hanoun. Door Israëlische kogels kwamen twee vrouwen in het menselijke schild om het leven, meldden Palestijnse artsen. Het ge weld kwam op de derde dag van een militair offensief in de plaats, de grootste Is raëlische operatie in de Gazastrook in maanden tijd. De operatie, die sinds woens dag al aan zeker 28 Palestijnen het leven zou hebben gekost, is gericht tegen mili tanten die zelfgemaakte raketten op Israël afvuren. Ook een Israëlische militair kwam om bij het offensief. Ongeveer zestig gewapende mannen zochten donderdag hun toevlucht tot de moskee al-Nasir. Na een oproep van het plaatselijke radiosta tion van Harnas trokken circa vijftig gesluierde vrouwen naar de moskee om een menselijk schild te vormen. In de chaos die vervolgens ontstond wisten de Palestijn se militanten te ontsnappen door gaten die ze in een muur van de moskee hadden geslagen, meldde een plaatselijke Hamas-commandant. foto Suhaib Salem/RTR door Henk van Lierop DEN HAAG - Het personeel van Dutchbat 3 krijgt een draag- insigne als bijzondere blijk van erkenning voor de deelname aan de vredesoperaties in voormalig Joegoslavië. Dit heeft het minis terie van Defensie gisteren be kendgemaakt. Het is de ongeveer 850 militai ren jarenlang aangerekend dat ze de enclave Srebrenica niet konden beschermen, maar een rapport van het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumenta tie en een parlementaire enquê te hebben uitgewezen dat de ver antwoordelijkheid niet op hen mag worden afgewenteld, aldus het ministerie. Bij de val van Srebrenica zijn duizenden Bosnische moslims vermoord door de Bosnisch Servische Strijdkrachten. Minister Henk Kamp van Defen sie zal op 4 december de insig nes uitreiken. Ter nagedachte nis van de gesneuvelde Dutch bat 3-militairen Jeffrey Broere en Raviv van Renssen wordt bo vendien een plaquette geplaatst bij het stoottroepenmonument op de Johan Willem Frisokazer- ne in Assen. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Hoofdaanklaag ster Carla Del Ponte van het Joe- goslavië-Tribunaal beschikt over geen enkel bewijs dat de in ternationale gemeenschap van tevoren wist van plannen om in Srebrenica een genocide te ple gen. Dit zei de woordvoerder van de Zwitserse gisteren. Een eerder deze week in het Franse weekblad Paris Match gepubliceerd interview was niet geautoriseerd. In de gepubliceer- (Advertentie) >C> het alfabet van Zeeland de tekst, waaruit andere media hebben geciteerd, wordt gesug gereerd dat het Westen de mas saslachting onder duizenden moslims van tevoren verwachtte en er toch niets tegen deed. Als Del Ponte bewijs had gehad over voorkennis van de interna tionale gemeenschap over plan nen voor de volkenmoord van Srebrenica, dan had zij dat ge presenteerd tijdens het proces te gen ex-president Slobodan Mi losevic van Servië, aldus haar woordvoerder. Speculatie Er is al jaren veel speculatie over wat het Westen van tevo ren had kunnen weten over de genocide van Srebrenica. Duidelijk was destijds voor de Nederlandse Dutchbat-militai- ren in de enclave dat er Bosnisch-Servische troepenbe wegingen en -versterkingen wa ren. De medewerkers van Del Ponte hebben echter voor het tribu naal herhaaldelijk betoogd dat het besluit tot de massamoord pas is genomen na de val van de enclave op 11 juli 1995. ANP HONGKONG - Chinese operazangers ontspannen even voor de aanvang van hun voorstelling in een dorpje in Hongkong. De voorstelling maakt deel uit van een vijfdaags taoïstisch ritueel dat eens in de tien jaar plaats vindt om boze geesten te verdrijven en de vrede in het dorp te bewaren. foto Paul Yeung/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van defensie maakt haast met het opstellen van plannen om nucleaire instal laties in Noord-Korea aan te val len. Dat schrijft de Amerikaan se krant The Washington Times. Volgens anonieme bronnen bin nen het Pentagon wordt onder meer een aanval voorbereid op een centrale voor de verrijking van plutonium in Yongbyon, door speciale commando's of ra ketten. De voorbereidingen zijn al enke le maanden gaande, maar zijn versneld sinds de Koreanen be gin oktober een eerste kernproef uitvoerden. Volgens de Washington Times betekent dit echter niet dat Was hington binnenkort ook daad werkelijk de aanval opent op Noord-Korea. De Amerikanen voelen zich ge steund door de houding van Chi na, een belangrijke bondgenoot van Noord-Korea. Ook de Chine zen hebben de nucleaire test fel veroordeeld en de door de VN-Veiligheidsraad ingestelde CAIRO - Enkele tientallen Nobelprijswinnaars hebben in een brief aan de Libische leider Muanmar Khadaffi ge pleit voor een eerlijk proces voor de vijf Bulgaarse ver pleegsters en een Palestijnse arts die al jaren vastzitten omdat zij honderden Libische kinderen met het hiv-virus zouden hebben besmet. De brief is gepubliceerd in het we tenschappelijk tijdschrift Nature. De Nobelprijswinnaars wijzen er nogmaals op dat al in 2003 wetenschappelijk bewijs zou zijn geleverd dat de kinderen nog voor de komst van de buitenlanders naar het Libische ziekenhuis besmet met hiv waren. Zij vragen onder meer de advocaten van de zes verdachten het recht te geven meer getuigen op te roepen en informatie in te winnen bij hiv-deskundigen. ANP HAMBURG - De redding is nabij voor een Oost-Duitse al bino-ree. Een Duitse stichting heeft de witte Bambi asiel aangeboden in een groot natuurpark voor zeldzame wilde dieren. Het dier, inmiddels Reewitje gedoopt, werd de afgelopen dagen groot nieuws. Jagers wilden de ree doodschieten. Zij spraken over een mutatie die niet in de natuur thuis hoort. De autoriteiten spraken zich uit tegen het doden van Reewitje, omdat het dier niet ziek is. ANP NEW YORK - De Amerikaanse autoriteiten hebben zelf documenten op internet gezet die uitlegden hoe een kern bom gemaakt kan worden. Dat heeft The New York Ti mes gisteren gemeld. De informatie is er deze week gehaast weer afgehaald, al dus de krant. De documenten werden gevonden in Irak na de invasie van maart 2003 en zijn afkomstig van het Iraak se programma van voor de eerste Golfoorlog (1991) voor het opzetten van een kemarsenaal. ANP WARSCHAU - De Poolse regering gaat een 'zero toleran- ce'-beleid voeren tegen geweld en intimidatie op scholen. Speciale politieteams gaan inspecties uitvoeren en misdra gingen zullen streng worden bestraft. Dat heeft de Poolse minister van Onderwijs Roman Giertych gisteren laten weten. Het besluit volgt op een incident waarbij een 14-jarige scholiere zelfmoord pleegde nadat ze seksueel was verne derd door haar medeleerlingen. Toen de leraar niet in de klas was scheurden jongens haar de kleren van het lijf en betastten haar overal. Leraren die gewelddadigheden niet melden hangt een gevangenisstraf boven het hoofd. ANP SOFIA - De Bulgaarse politie heeft een btw-fraude met olie ontdekt. De staat liep daardoor 300 a 400 miljoen eu ro per jaar aan inkomsten mis. Bedrijven verkochten ille gaal geïmporteerde olie. De zaak kwam aan het licht na invallen bij acht tankstations, een opslagplaats en drie kantoren. Bulgarije, dat 1 januari toetreedt tot de Europe se Unie, kreeg lange tijd Europese kritiek, omdat het cri minaliteit niet hard genoeg zou aanpakken. ANP door Remco Reidinq MOSKOU - Duizenden Kirgie zen zijn voor de tweede dag op rij de straat opgegaan om het ontslag van president Koerman- bek Bakijev te eisen. Hij zou po litieke hervormingen tegenhou den en van het land opnieuw een familiebedrijf hebben ge maakt. De tentjes, spandoeken en ge kleurde lintjes waren gisteren weer terug in het straatbeeld van de Kirgizische hoofdstad Bisjkek. Winkels en markten slo ten de afgelopen dagen hun deu ren uit angst voor een herhaling van de 'tulpenrevolutie' in maart 2005, die leidde tot de ver jaging van president Askar Aka- jev. De massale demonstraties eindigden destijds in rellen en plunderingen. Anderhalf jaar la ter eisen betogers opnieuw het vertrek van him president, voor alsnog op vreedzame wijze. Vol gens premier Feliks Koelov heeft de veiligheidsdienst echter plannen voor een staatsgreep en de bestorming van regeringsge bouwen ontdekt. De oppositie ontkent en spreekt van provoca ties. Tegenstanders verwijten presi dent Bakijev vooral dat hij poli tieke hervormingen tegenhoudt. Een grondwetswijziging moest zorgen voor meer invloed voor het parlement, maar sinds zijn aantreden heeft de president niet zo'n haast meer met dat plan. „De machthebbers zijn ver strikt geraakt in een web van leugens", vindt oppositieleider. Omoerbek Tekebajev. Bakijev was één van de leiders van de opstand tegen Akajev. De oppositie vindt nu dat hij geen haar beter is dan zijn kale voorganger. Figuurlijk dan, want ze noemen Bakijev spot tend 'Akajev met haar'. Vooral diens zoon Aidar Akajev, die vrijwel het hele zakenleven in het land controleerde, ver kreeg een slechte reputatie. Te kebajev: „We hebben vijftien jaar een president geduld die het land heeft leeggeroofd. We zijn niet van plan de fouten uit het verleden, toen het land werd geleid door de familie van de president, te herhalen." De jongste telg van Bakijev, ook actief als 'zakenman', zou de rol van Aidar Akajev hebben over genomen. Dollars Hij wordt al 'Maksim Akajev' ge noemd. „Waar heeft zijn zoon in eens 25 miljoen dollar van daan?", wil oppositieleidster Ro sa Otoenbajeva weten. „Een jaar geleden vertelde Bakijev mij dat hij geen geld had voor een revolutie!" Bakijev ontkent alle aantijgin gen. Hij heeft zijn familieleden opgeroepen zich buiten de poli tiek te houden en zoon Maksim geen zaken meer te doen in ei gen land. „Al zijn zaken zijn nu in het buitenland. Laat hem met rust." Maar rust krijgt de familie Ba kijev voorlopig niet, als het aan de oppositie ligt. GPD sancties gesteund. De rege- ring-Bush ziet die Chinese steun als 'het groene licht' voor de door Washington voorbereide agressievere, militaire opties, al dus de krant. De Amerikaanse regering gaf Zuid-Korea en Japan onlangs de verzekering dat iedere mili taire mogelijkheid, ook een nu cleaire aanval, wordt overwo gen om Noord-Korea in toom te houden. GPD/RTR pagina 27 boomschors is voedzaam, zei de Geliefde Leider volgende week presenteert. De commissie kondigt aan dat zij er scherper op gaat toezien dat Tur kije voldoende vorderingen maakt. Bij een ernstig verzuim kunnen de onderhandelingen worden geschorst. De belangrijkste mensenrechten- groepering van Turkije stelde eet'der dat de vrijheid van me ningsuiting in Turkije sinds het begin van dit jaar is achteruitge gaan. Volgens de voorzitter van de Turkse vereniging voor de mensenrechten, Yusuf Alatas, is er geen vooruitgang geboekt wat betreft de mensenrechten en vrijheden in de eerste negen maanden van 2006. ANP door Robert Bloemen en Liesbeth Buitink BRUSSEL - De Europese Com missie plaatst nieuwe vraagte kens bij de door Turkije gewens te toetreding tot de Europese Unie. Volgens de commissie is het tem po van de noodzakelijke hervor mingen gedaald. Ook dringt de commissie er bij de regering in Ankara op aan de vrijheid van meningsuiting te garanderen. Dat meldde de Britse omroep BBC. De BBC baseerde zich op de ontwerptekst van het verslag over Turkije dat de commissie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5