Nieuwe natuur bij Zwaakse PZC Weel 8e ZEELAND CREATIEF Gulle gaven uit de hoorn des overvloeds PZC Polen gewond bij ongeval Reimerswaal zet vraagtekens bij bijdrage Vredelust ,15 Natuurmonumenten koopt 17 hectare landbouwgrond s-Gravenpolder '^Strenge controle la'iftp drank en jrugs rondom heiwin College Vogelshow Dorcas houdt supermarktactie Hulst bekijkt cameratoezicht Duo aangehouden voor misdrijven Raad Middelburg is vóór moskee Sinterklaas komt toch met de boot Leerstraf voor brommerdief 10 11 12 zeelandhallen ™™06 zaterdag 4 november 2006 hor Frank Balkenende [WADENDAMME - Het na- üurgebied Zwaakse Weel tus- cn Kwadendamme en 's-Gra- (enpolder is koud klaar of Na- liirmonumenten zet alweer een jolgende stap. Volgend jaar jcht de vereniging zeventien jectare landbouwgrond in bij [-Gravenpolder. j)e natuurbeheerder heeft de Und onlangs gekocht. Het nieu- ve bezit ligt naast uienfabriek ide (Advertentie) alen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Top. Volgens A. Boonman van Natuurmonumenten sluit het niet alleen prachtig aan op de honderd hectare heringerichte grond rond de Zwaakse Weel, het vormt straks ook een mooi uitloopgebied voor de inwoners van 's-Gravenpolder. Doel is de zeventien hectare vol gend jaar als natuurgebied in te richten. Hoe is nog de vraag. „We moeten nog een inrichtings plan maken en subsidie aanvra gen", zegt Boonman. Natuurmonumenten bouwde de ze week een feestje rond de ople vering van de eerste fase van het plan Zwaakse Weel. Gedeputeer de W. van Zandbrink opende de Zuid-Bevelandse 'parel', waar na de schare genodigden een fietstocht door het natuurge bied maakte. Het afgelopen jaar is honderd hectare nieuwe natuur rond de plas ingericht. Door oevers af te graven, is de overgang van weel naar weilanden natuurlijker ge maakt. Daardoor gedijen plant en dier beter. Orchideeën doen het er weer goed en moeras vogels keren terug naar de Zwaakse Weel. Het gehele plan omvat tweehon derd hectare. Hoe snel Natuur monumenten naar het einddoel sprint, hangt af van de wil van grondeigenaren om hectares te verkopen. Toegankelijker Natuurmonumenten kan met de aankoop van de zeventien hecta re bij 's-Gravenpolder alvast een stevige stap zetten. Tegelij kertijd wil de natuurbeheerder ervoor zorgen dat het natuurge bied nog beter toegankelijk wordt voor wandelaars en fiet sers, want die moeten met res pect voor plant en dier kunnen genieten van het weelgebied. Verbetering van fietsroutes tus sen Kwadendamme en 's-Gra- venpolder is daarbij een speer punt. Ook komen er nieuwe in formatiepanelen. Die vertellen niet alleen iets over de Zwaakse Weel, maar verwijzen ook naar andere bezienswaardigheden zo- als de vlindertuin in Langeweeg- je, het stoomtrein-emplacement in Hoedekenskerke, de schaaps kooi bij Nisse en Fort Ellewouts- dijk. De Zwaakse Weel is een oude ge- tijdengeul, die in de loop der eeuwen is dichtgeslibt. Tussen de vijftiende en zeventiende eeuw zijn steeds meer polders bedijkt. Nu is het een geva rieerd landschap met water, kronkelige dijkjes, monumenta le boerderijen, akkers en boom gaarden. -urs iOSTBURG - Leerlingen van iet Zwin College in Oostburg liebhmen niet langer ongestraft 7) /ejond het schoolterrein een joint- b opsteken of met een blikje jier over straat lopen. Hardleer- je jongeren krijgen een boete. gemeente Sluis, de politie en B directie van Zwin College wil- hiermee de overlast voor et name de bewoners van de eerhoekwijk een halt toeroe- en en duidelijk maken dat ge- ruik van softdrugs en alcohol en rond de school niet wordt jaccepteerd. p het terrein van de school is lcohol- en drugsgebruik al ver oden. De directie heeft rond et schoolterrein echter geen be- heid. Schooljeugd koopt issen de middag bier bij super- larkten, drinkt het onderweg p en gooit de blikjes weg. Dat jordt nu niet meer toegestaan oor een aanpassing van de alge- ïene plaatselijke verordening ipv). Het is verboden om in het 1 rond het Zwin College iet flessen of blikjes alcohol- pudende drank rond te lopen, e politie kan nu adequater op- eden tegen jongeren met alco- d1 en/of drugs in de directe om- eving van de school en zal in- insiever surveilleren. LUISKIL - De Sluiskilse Vo- elvrienden houden dit weekein- e hun jaarlijkse vogeltentoon- ;elling. In het Meulengat in luiskil pronken in totaal 477 )gels van verschillende pluima- imet hun veren. De vogelshow vandaag voor het publiek ge- ipend 10.00 tot 22.00 uur en lorgen van 10.00 tot 17.00 uur. Theo Laurentius igneert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek en beoordeelt prenten en boeken ag 5 november - 13.00-16.00 uur De Drvkkery, Middelburg Ineke (1) en Wieneke pakken de spullen aan om ze netjes te sorteren. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Als je de hoorn des over vloeds wil zien overlopen, moet je naar de supermarkt. Niet alleen de uitstal ling spreekt boekdelen, ook wat mensen in hun karren laden, toont hoezeer we met z'n allen verwend zijn. Het is dan ook in de supermarkt dat Dorcas elk jaar de nationale voedsel actie houdt: een aansporing om in natura te delen met mensen die elders op de wereld ge brek lijden. Dorcas Hulp Nederland is ontstaan uit de zendingsorganisatie Dorcas, die op grond van reformatorische beginselen is uitgegroeid tot een belangrijke speler in de ontwikkelingshulp. De organisa tie werkt bij voorkeur nauw samen met lokale clubs en richt zich op noodhulp, sociale hulp, structurele hulp en finan ciële adoptie. De voedselactie valt on der het kopje noodhulp, want het eten dat wordt ingezameld, gaat naar gebie den in Oost-Europa en zuidelijk Afrika waar mensen - vooral ouderen en kinde ren - regelmatig van de honger sterven of ziek worden door ondervoeding. Het principe van de actie is even simpel als beproefd. De afdeling De Bevelan- den van Dorcas vraagt bij zoveel moge lijk supermarkten toestemming om de actie te mogen houden. Vrijwilligers vat ten post op de plaats waar de klanten binnenkomen en naar buiten gaan en verstrekken informatie op een flyer. Daarin wordt gerefereerd aan de noden van de zwaksten in landen als Rusland, Moldavië en Albanië en er zit een lijst in van spullen die in een voedselpakket zullen worden uitgedeeld. Eenvoudige levensmiddelen zijn het: macaroni, suiker, Brinta, pakjes soep, kaarsen, tandpasta enzovoort. Geen luxeartikelen maar spullen waarmee je een winter kunt overbruggen. In de win kel zijn de artikelen bij elkaar gelegd met nog eens een uitleg over de actie er- bij. Het moet wel heel gek lopen, wil je tus sen de bonbons, de luxe broodjes en het dure badschuim in je winkelwagen, niet foto Willem Mieras twee tandenborstels, een paar kilo rijst of een blik bruine bonen leggen. Na het afrekenen worden die in onvangst geno men door de vrijwilligers, die de pakket ten later zullen samenstellen. Bij de ClOOO-supermai'kt in Kapelle, hebben Ineke Eckhart en Wieneke Baan 's ochtends al een heleboel volle dozen weggezet. Ze zijn toevallig vrij van school en helpen Ineke's moeder, die als vrijwilliger de folders uitdeelt. „We heb ben een ploeg van heel veel vrijwilli gers, die allemaal maar anderhalf uur hoeven te staan." Vandaag wordt de actie voortgezet, waarna de pakketten op een centraal punt worden verzameld en verstuurd. Dat versturen kost ook geld, zodat aan de flyer een machtiging gehecht is. Wie graag wil dat de fiscus ook wat bij draagt, kan op die manier meedoen. HULST - De gemeenteraad van Hulst wil volgend jaar toch de discussie voeren over het al dan niet invoeren van cameratoe zicht in de binnenstad als mid del om vandalisme en vechtpar tijen op straat tegen te gaan. In het pas gepresenteerde werk programma van de gemeente raad staat een onderzoek naar voor- en nadelen van cameratoe zicht op de rol voor volgend jaar. De nota moet ook uitsluit sel geven over de kosten van elektronisch toezicht in het (uit gaanscentrum. Het onderzoek komt er ondanks de twijfel bij burgemeester J.-F. Mulder. Die liet eerder dit jaar al weten dat hij niet gelooft in cameratoe zicht als middel om het vandalis me in de binnenstad van Hulst tegen te gaan. De binnenstad van Hulst heeft de afgelopen jaren regelmatig te kampen met uitgaansoverlast in de vorm van vechtpartijtjes, van dalisme, baldadigheid en een vervelende sfeer op straat. HOEDEKENSKERKE - Zes Po len zijn gisterochtend gewond geraakt bij een eenzijdig onge val met een busje ten noorden van Hoedekenskerke. De chauf feur (31) bleek bij een blaastest drie keer zoveel te hebben ge dronken als mag. Het ongeluk gebeurde even na half acht op de Moertjesdijk die van de Zeedijk richting 's-Gra- venpoldersestraat loopt. Vol gens de chauffeur stak er 'iets' de weg over, waarvoor hij pro beerde uit te wijken. Het busje met zes inzittenden, raakte van de weg en belandde in een sloot. De brandweer moest eraan te pas komen om de Poolse arbei ders - van 21 tot 45 jaar - uit het busje te bevrijden. De bestuur der en de vijf inzittenden raak ten gewond, de meesten aan hun hoofd. Zij zijn met ambulances naar het ziekenhuis in Goes en Vlissingen vervoerd. De politie heeft de chauffeur aangehou den. Hij is vrijgelaten na inleve ring van zijn rijbewijs. foto Erik Schwartz GOES - Met de aanhouding van een 26-jarige Reimerswa- ler en een 28-jarige man uit Noord-Beveland heeft de poli tie waarschijnlijk een reeks misdrijven opgelost. Het duo wordt verdacht van onder meer een tasjesroof in Goes. Daarnaast zouden ze in Colijnsplaat, Kats en Kortgene auto's hebben gestolen en woning- en winkelinbraken hebben gepleegd. MIDDELBURG - De demonstratie van extreem-rechts te gen de bouw van de moskee in Middelburg vraagt om een tegenreactie, vindt een een meerderheid van de politieke partijen in Middelburg. Volgende week verschijnt een pa ginagrote advertentie in huis-aan-huisblad De Faam. „Met een tekst erop waarmee we duidelijk maken dat er wel degelijk plaats is voor een moskee in Middelburg", zegt Saskia Szarafinski van de PvdA. „We willen mensen oproepen om die advertentie voor het raam te hangen als die demonstratie op 11 november aan de gang is. Sommi gen vinden dat je zo'n demonstratie beter kunt negeren, maar ik vind dat we iets moeten doen." Door de actie wordt de aandacht gevestigd op de demonstratie. Is dat nou niet wat de demonstranten willen? „Er is natuurlijk al aandacht voor die demonstratie. Het heeft in alle kran ten gestaan en het gebeurt ook gewoon. Ik vind dat je daar niet je ogen voor moet sluiten", zegt Szarafinski. VLISSINGEN - Met de touringcar komen vond hij maar niks. En met de taxi al helemaal niet. Nee, Sinterklaas komt zaterdag 18 november gewoon met de boot naar Vlissingen. Zoals het een echte havenstad betaamt. Eigen lijk zou het niet lukken. Op het moment dat de water stand in Vlissingen gunstig is voor de pietenboot, is de Sint nog maar net in Middelburg. En dan kan hij natuur lijk nooit op tijd in Vlissingen zijn. Vandaar dat de ge meente had gekozen voor een sneller vervoersmiddel dan een trage boot. Maar nu heeft de gemeente Vlissingen een hele snelle boot gevonden, vertelt Hans Vermeule. De hoofdpiet van de gemeente verklapt niet hoe het toch nog zo snel goedkwam. Wel mag iedereen weten dat Sinter klaas om 14.00 urn- de Dokhaven komt binnenvaren. Als hij voet aan wal zet, kan hij meteen de Zware Plaatwerke rij in. Daar is een speelcircus, speciaal voor het sinter klaasfeest. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Oost-Sou burg gaf gisteren in Middelburg toe een bromfiets te heb ben gestolen. Politierechter N. van Spronssen veroordeel de de jonge Souburger tot een leerstraf van 28 uur (ge dragstraining) en 22 uur voorwaardelijke werkstraf. „U moet met uw vingers van andersmans spullen afblijven, maar ik houd het op een eenmalige misstap", zei de poli tierechter. Positief was dat de verdachte cle (brommer)schade van 600 euro aan het slachtoffer had betaald. De jongeman had 21 januari in Vlissingen samen met een mededader de brommer van een meisje gestolen door met een slijptol het stuurslot te verbreken. „We deden het uit verveling, maar het zal niet meer gebeuren", verzekerde de Soubur ger. lust zo'n groot bedrag van Bos burg krijgt. „Als Vredelust in nood zit, willen we ze absoluut helpen", benadrukt H. Knuist. „Maar als iemand geld heeft, waarom zouden we het dan ge ven?" De SGP wil dat het college hel derheid verschaft over de zaak, waarna een definitief besluit kan worden genomen. De PvdA wil dat ook, maar neemt eens iets gematigder standpunt in. Raadslid C, Schoof vindt dat de gemeente de gereserveerde zes ton niet zo maar kan intrekken nu Vrede lust een aanzienlijk bedrag van Bosburg krijgt en zet bovendien vraagtekens bij de term luxe. „Het is helemaal niet zo dat Vre delust het geld van Bosburg zo maar even besteed aan allerlei overbodige luxe. Zo is aircondi tioning in deze tijd pure nood zaak." Wethouder J. de Kunder zegt dat de donatie van Bosburg aan Vredelust ook bij hem vragen op- ï'oept, maar hij vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken. Het college wil alles op een rij tje zetten en daarna bekijken in hoeverre de gemeentelijke bij drage nog gerechtvaardigd is. Directeur Hurkens van zorg groep Ter Weel laat weten dat hij het niet eerlijk vindt dat een koppeling wordt gemaakt tus sen het bedrag dat de gemeente wil bijdragen en de donatie van Bosburg. „Bosburg is een stichting die he lemaal los staat van Vredelust. Zij moeten ons toch geld kun nen geven om iets moois mee te doen, zonder dat we aan de an dere kant meteen worden ge kort?" door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal twijfelt of ze de zes ton die staat gereserveerd voor Vredelust nog wel wil overma ken, nu bekend is geworden dat het zorgcentrum veel geld van de stichting Bosburg tegemoet kan zien. Vredelust begint volgend jaar met de bouw van een nieuw on derkomen aan de westkant van Yerseke. De gemeente besloot ruim twee jaar geleden om het geld dat het zorgcentrum tekort kwam voor de aankoop van de grond, ruim een half miljoen eu ro, bij te passen uit de algemene reserve. Óp die manier wilde ze voorkomen dat Vredelust de fi nanciën niet rond zou krijgen en helemaal zou vertrekken uit Yer seke. Het bedrag staat sindsdien gereserveerd en is inmiddels op gelopen tot 605.000 euro. Miljoen euro De verbazing bij het college en enkele raadsfracties was groot toen ze een paar weken geleden in deze krant lazen dat Vrede lust een aanzienlijk bedrag tege moet kan zien van de stichting Bosburg. Die exploiteert het ge lijknamige complex van senio renwoningen dat tegenover het huidige zorgcentrum staat. De woningen worden straks ge sloopt, waarna de grond een be hoorlijk bedrag zal opleveren, vermoedelijk een miljoen euro. Dat geld wil de stichting Bos burg aan Vredelust geven. Directeur W. Hurkens van Ter Weel - waar het Yersekse zorg centrum onder valt - liet weten dat het waarschijnlijk wordt in gezet om net iets meer luxe te creëren. Hij noemde airconditio ning en een uitbouw van het res taurant, zodat ook ouderen uit de buurt er kunnen komen eten. De SGP-fractie in de gemeente raad vraagt zich af of de gemeen te de gereserveerde zes ton nog wel moet overmaken nu Vrede- (Advertentie) Den Dekker I '\Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com LET OP: Nieuw evenement in 2007 De Zeeuwse Kaartdagen NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER 13.00-21.00 u. 10.00-18.00 U. 10.00-18.00 u. (Advertentie) DE GROOTSTE CREABEÜRS VAN ZUID-WEST NEDERLAND Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. Kinderopvang aanwezig Toegang volw. 7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar 4,- verzorgd door ROC - Zeeland 65+ 6,50 (niet in combinatie met andere kortingen) Nobelweg 6 ^Goes info@zeelandhallen.nl www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55