PZC Zondag geopend ADZ toch dieper in problemen Overdaad schaadt meestal Tractor hoeft 's-Gravenpolder niet meer in Kapelle: NS snijden zich in vingers Rapport Speelmansplaten onnodig Scharendijke let op drugsgebruik Gratis second opinion over welstandsadvies? zeeuwse almanak Hondje Kantoor verkocht Wij geven u de helft cadeau! Uitbesteden drukwerk door gemeenten is oplossing voor tekort van zes ton Kogel door de kerk voor nieuwe school in Borssele Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 4 november 2006 editie Bevelanden-Tholen KAPELLE - De Nederlandse Spoorwegen snijden zich zelf in de vingers als het bedrijf besluit de drie Zeeuwse stations Arnemuiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendij- ke te sluiten. De Kapelse wethouder J. Herselman (WD, verkeer) heeft dat gisteren in een brief laten weten aan de NS-directie in Utrecht. Alternatieven die de provincie en gemeenten hebben aan gedragen voor sluiting van de stations, zoals om en om met een intercity stoppen op kleine stations, leveren pas- sagiersgroei op, haalt Herselman een onderzoek van TNO aan in zijn brief. Hij wijst er ook op dat Kapelle vlakbij het NS-station een nieuwe woonwijk (Zuidhoek) met zes honderd huizen gaat bouwen. Herselman heeft de NS in Utrecht rechtstreeks aangeschreven, omdat hij het idee heeft dat NS Regio Zuid - waarmee de provincie en ge meenten hebben onderhandeld - voor alles de drie Zeeuw se stations in 2008 wil sluiten. THOLEN - De meerderheid Thoolse gemeenteraad was het donderdagavond toch eens: er hoeft geen milieu-ef fectrapport opgesteld te worden voor de uitbreiding van recreatiegebied de Speelmansplaten aan de Oesterdam in Tholen. De SGP, die twee weken geleden nog grote twij fels had bij het voorstel, kon zich gisteren toch vinden in de plannen. De andere partijen hadden al aangegeven ak koord te gaan. Alleen de eenkoppige Reformatorische Fractie Tholen (RFT) stemde tegen. „Je kunt niet voor zichtig genoeg zijn als het om natuur en milieu gaat", stel de het enige lid van die fractie, M. Klippel. Er zijn al ja ren plannen om het recreatiegebied, dat vlakbij een hoog- watervluchtplaats ligt, uit te breiden. Het Thoolse college stelde aan de gemeenteraad voor geen milieu-effectrap port uit te voeren, omdat voldoende is aangetoond dat er geen schadelijke effecten zijn voor de omliggende natuur. SCHARENDIJKE - De dorpsraad van Scharendijke wil voorkomen dat het alcohol- en drugsgebruik onder de jeugd uit de hand loopt. Gevreesd wordt zelfs voor 'Flak- keese toestanden' wanneer de problematiek niet in de kiem wordt gesmoord. Op Goeree-Overflakkee vormt drugsgebruik onder de jeugd een groot probleem. De dorpsraad van Scharendijke heeft aan de bel getrokken bij Emergis verslavingszorg om te voorkomen dat het daar ook die kant uitgaat. Deze maand wordt op bijeenkomsten informatie gegeven over drugs. „Laat de jongeren er maar eens goed over na denken. Dat is wat wij hopen te bereiken", zegt dorps raadvoorzitter H. Bomer. Het gaat in Scharendijke om een kleine groep ('een stuk of vijftien') jongens en meiden tussen de twaalf en achttien jaar, die elkaar regelmatig opzoeken. „Wie z'n ogen niet in z'n zak heeft, ziet dingen gebeuren die niet normaal zijn." Volgens Bomer is het des te verontrustender, omdat ouders onverschillig lijken te staan tegenover het gedrag van hun kinderen. „Wanneer zoon of dochter regelmatig laveloos thuis komt, moet toch een alarmbelletje gaan rinkelen." (Advertentie) Woensdag 8 november a.s. van 11 u tot 14u architectentafel in de Drvkkery Middelburg. Of schuif om 1 Bu aan voor het open debat. [T] www.cbkzeeland.nl ORGANISATIE CBK Zeeland ism Het Zeeuwse Gezicht MET DANK AAN: DORP, STAD LAND, STIMULERINGSFONDS voor ARCHITECTUUR. (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Commotie op het sluizencom- plex in Terneuzen, deze week. De scheepshond van een Fran se schipper was bij het afme ren in de binnenvaartsluis van boord gesprongen en weg gelopen. Sluiswachters van Rijkswaterstaat hielpen zoe ken. De hond was nergens te be kennen: zeker niet in de buurt van de sluis. Toen de schipper ten einde raad iets verderop poolshoogte nam, stond hij plots oog in oog met zijn troe teldier. Het beestje zat op de stoep van koffieshop Checkpoint. En werd daar door tientallen bezoekers in vloeiend Frans aangesproken. Het voelde er zich op z'n gemak. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes BORSSELE - De reformatori sche ds G. H. Kerstenschool in Borssele krijgt nieuwbouw. Het 'oude' pand van de school wordt omgebouwd voor de openbare Franck van Borsseleschool, kin deropvang en zorgorganisatie Allévo. De Borselse gemeenteraad stel de deze week 2.925.000 euro voor de nieuwbouw en 720.000 euro voor de verbouwing be schikbaar. Twee weken geleden reageerden enkele bezoekers van een dorps raadvergadering in Borssele niet zo enthousiast op het ont werp voor de nieuwe school plus twaalf seniorenappartemen ten. Het langgerekte, zwarte gebouw zou naar hun oordeel niet bij het dorp Borssele passen. Volgens verschillende raadsle den gaven die insprekers niet de algemene mening in Borssele weer. Veel inwoners zouden het plan juist toejuichen. Voorzitter P. Hazelager van de dorpsraad Borssele bevestigt dat. „Wie hoor je op zo'n vergadering? Dat zijn meestal niet de voorstan ders." Tegen het nieuwbouwplan is één bezwaar ingediend door een omwonende die verlies van uit zicht vreest. „Wij proberen er in onderling overleg nog uit te komen", laat wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) we ten. Ze wijst erop dat in het ver leden op ongeveer dezelfde plek loodsen van busbedrijf AMZ stonden. Het streven is de nieuwbouw mei 2008 klaar te hebben. door Frank Balkenende GOES - Met een oorkonde voor de mooi ste donkere plek van Zeeland op zak, ben je bijna verplicht lichtvervuiling in te dammen. Goes gaat daar dan ook werk van maken. Het Goese Sas, het strandje ten westen van Sluis, is bij nacht de mooiste plek in Zeeland, leerde onderzoek van de Zeeuwse Milie Federatie (ZMF). Dat le verde de gemeente afgelopen weekeinde tijdens de Nacht van de Nacht een oor konde op. Adel verplicht en daarom willen burge meester en wethouders hun gebouwen en andere blikvangers in Goes die in de schijnwerpers staan, op een betere ma nier in het licht zetten. Beter betekent minder strooilicht en daar profiteren omwonenden weer van, want de omge ving van het aangelichte gebouw wordt weer wat donkerder. De gemeente verlicht momenteel het stadhuis op de Grote Markt en wat klei nere objecten. Stichtlicht zet onder meer de televisietoren in de schijnwer pers. Particulieren en bedrijven zorgen voor de andere bakens in de nacht, bij voorbeeld de watertoren in Goes-Zuid en de molen bij Kloetinge. Goes wil met die partijen om de tafel om tot verbete ringen te komen. Overdaad schaadt meestal. In veel ge vallen is sprake van onnodige lichtver vuiling. Te veel licht mist het doel en verspreidt zich naar de omgeving. Daar van is ook sprake bij het Goese stad huis. Het Goese college wil dan ook een deskundig bedrijf laten nagaan hoe dat beter kan. Eén van de lichtspecialisten in Neder land, al ruim honderd jaar, is het be drijf Ehrbecker Schiefelbusch, dat ook een vestiging in Goes heeft. Volgens woordvoerder A. de Graaf is het geen enkel probleem een toren of een historisch pand in het licht te zet ten zonder dat de omgeving daar last van heeft. „Helaas gaan overheden vaak met de goedkoopste aanbieder in zee. Dat zijn dikwijls beunhazen die niet zijn aange sloten bij de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde. Ze werken vaak niet met berekeningsprogramma's en zetten ergens maar wat armaturen neer. Negen van de tien keer heb je dan veel strooilicht. Bovendien worden ge bouwen zelden mooi aangelicht." Het soort armatuur, de plaats, de af stand, de breedte van de lichtstraal, de kleurwerking, alles berekent Ehrbecker Schiefelbusch via computermodellen. Het is alleen een kwestie van bouwteke ningen invoeren. Voor een monument als het Goese stad huis zou De Graaf kiezen voor kleine ar maturen die op de gevel bevestigd zijn. De schijnwerpers die nu op het monu ment gericht zijn, staan op daken en hangen aan masten. Gevolg is een over daad aan slecht geprojecteerd licht. De Graaf: „Met gevelarmaturen komen de stenen tot hun recht, vestig je aan dacht op details en krijg je een prachti ge schaduwwerking. Dat kan met con ventionele lampen, maar ook met led verlichting." Stichtlicht, de stichting die markante objecten in Goes verlicht, heeft weinig op met computersimulaties. Voorzitter E. Beekman: „Op een plaatje ziet het er leuk uit, maar in de praktijk klopt er niks van. Bedrijven houden vaak geen rekening met reliëf in gevels. Een ven sterbank kan al een slagschaduw van een paar meter opleveren." Hij verfoeit ook de oranje lampen die her en der op monumenten in Zeeland worden gericht. „Het wordt een oranje blubber, zonder enig kleuronder- scheid." Theatertechnici Beekman adviseert gemeenten eens con tact op te nemen met theatertechnici. „Die weten over het algemeen meer van licht dan elektrobedrijven."De milieufe deratie is blij met de stap die het Goese college zet. Volgens directeur T. van Mierlo kost het weinig moeite om gebou wen slimmer te verlichten TERNEUZEN - Het voormalige havenschapskantoor in Terneu zen, met z'n karakteristieke glas-in-loodwand aan de achter kant, is verkocht aan Ingenieurs- buro F. Koch, onderdeel van de Koch Adviesgroep. De groep is actief in projectmanagement, ar chitectuur, bouwconstructies, bouwkunde, civiele techniek en technische installaties. Koch, met de hoofdvestiging in Goes, vestigde zich een jaar gele den al in Terneuzen. Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231.' door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - 's-Gra- venpolder wordt mogelijk op korte termijn verlost van land- bouwverkeer door het dorp. De maximum snelheid op de provin ciale weg langs 's-Gravenpolder moet daarvoor omlaag van hon derd naar tachtig kilometer per uur. De Borselse gemeenteraad nam deze week eensgezind een motie van CDA en SGP/ChristenUnie aan voor het toelaten van land- bouwverkeer op de doorgaande weg langs 's-Gravenpolder (de Bernhardweg Oost en Nieuwe Vierwegen). Trekkers met fruit en uien uit de Zak van Zuid-Be veland wurmen zich in de oogst tijd door de kern van 's-Graven- polder. Ze rijden dan verder over Vierwegen (een polderweg) naar fruitopslagcentra in Kapel le en uienbedrijven in de ge meente Reimerswaal. De provinciale weg wordt er De Borselse gemeenteraad wil landbouwverkeer toelaten op de Bernhardweg Oost en Nieuwe Vierwegen. niet veiliger op, als daar trek kers mogen komen die langza mer gaan dan (vracht)auto's, on derkennen Borselse raadsleden. Het is volgens hen al met al toch beter voor de verkeersveiligheid de kern 's-Gravenpolder te ont lasten. Voorzitter R. van 't West einde van landbouworganisatie ZLTO afdeling Borsele kan zich daar helemaal in vinden. Als de maximum snelheid op de provin ciale weg omlaag gaat naar tach tig kilometer per uur, is het snel- heidsverschil tussen landbouw- en gewoon verkeer naar zijn idee al niet meer zo groot. Een moderne trekker haalt veertig tot vijftig kilometer. Of Borsele en de ZLTO Borsele hun zin krijgen, hangt van de provincie af. Die wilde in het verleden zelden of nooit iets we ten van landbouwverkeer op de doorgaande wegen, maar dat is aan het veranderen, laat provin ciaal bestuurder A. Poppelaars (CDA, verkeer) weten. „Zo heb ben we bij Breskens de rondweg opengesteld voor landbouwver keer om de dorpskern te ont zien. "Poppelaars kan nog niet aangeven of dit voor 's-Graven- polder ook gaat gebeuren. Een nieuwe beleidsnotitie over land bouwverkeer is in de maak. Hij wil daar eerst op wachten. „In principe doen we het niet, tenzij we er niet aan kunnen ontko men vanwege verkeersveilige si tuaties in de bebouwde kom." Volgens Borsele is dat zeker het geval in 's-Gravenpolder. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten moeten meer drukwerk uitbesteden aan het ADZ in Vlis- singen. Dat is nodig om de op lopende tekorten bij deze socia le werkvoorziening te compense ren. ADZ (Administratief Dien stencentrum Zeeland) komt aan het eind van dit jaar maximaal 600.000 euro te kort. wen in dat ADZ meer opdrach ten tegemoet kan zien. „Het gaat de goede kant op." Hij ver wacht eind dit jaar of begin vol gend jaar zeker te weten of dit de oplossing wordt. Tegelijkertijd moet ADZ zelf proberen van andere (mogelij ke) opdrachtgevers meer werk te krijgen, beseft Bouma. De winst die daarmee te halen is, schat hij echter niet al te groot in. „We hebben de afgelopen ja ren daarin al veel stappen ge zet." Bouma benadrukt dat de proble men dus op te lossen zijn. En dat de werkgelegenheid van de 350 medewerkers niet in gevaar hoeft te komen. Dat neemt niet weg dat hij het nog steeds niet juist vindt dat de subsidies ach terblijven bij de stijgende loon kosten. „Het gaat om de verant woordelijkheid. Als je ons op draagt mensen via de sociale werkvoorziening aan een baan te helpen, dan moet je ons ook het geld geven dat te kunnen doen." ADZ heeft drie aandeelhou ders: de sociale werkvoorzienin gen Lété in Middelburg, de Betho in Goes en Dethon in Ter- neuzen. Deze werkvoorzienin gen zijn gemeenschappelijke re gelingen van de gemeenten in die regio's. Indirect draaien de gemeenten dus ook financieel op voor de tekorten van ADZ. Fuseren Op de achtergrond speelt bij ADZ nog de discussie over de toekomst. De afgelopen maan den is onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om de Betho en Dethon uit te kopen en ADZ met Lété te laten fuseren. Dat had mede te maken met de finan cieel kwetsbare positie van ADZ. Deze onderzoeken zijn nu opgeschort in afwachting van de gesprekken met de gemeen ten over uitbesteding van druk werk. Bouma: „Als dit lukt, heb ben we weer een gezonde be drijfsvoering en dat geeft ons de ruimte in alle rust na te denken over de verdere toekomst." De financiële problemen heb- ben volgens directeur M. Bouma te maken met de sterk stijgende loonkosten voor het personeel, zoals pensioenpremies. Die kos ten worden niet voldoende ge compenseerd door subsidies van het Rijk. In 2002 bedroeg het 'gat nog 50.000 euro, dit jaar 600.000 euro, rekent Bouma voor. „Alleen dit jaar al stijgt het tekort met drie ton." In juh van dit jaar kwam ADZ 150.000 euro tekort. Toen voor spelde Bouma nog dat dat gat ge dicht zou worden in de loop van dit jaar, onder meer door inves teringen in een nieuwe en betere drukpers. Intussen is het tekort echter opgelopen tot bijna 400.000 euro. Toch hoeven de gemeenten geen extra geld uit te trekken om de problemen op te lossen, stelt Bouma. Mits zij bereid zijn meer drukwerk door ADZ te la ten uitvoeren. „Als zij opdrach ten die ze nu aan andere bedrij ven geven, naar ons overheve len, kunnen we negentig pro cent van ons tekort wegwerken. En de gemeenten kost dat niks extra, want dat geld zijn ze nu toch al kwijt." Volgens Bouma is met de ge meenten gesproken over deze op lossing en hij heeft er vertrou- door Harmen van der Werf Het Goese stadhuis baadt in licht. Het kan mooier, efficiënter en met minder hinder voor de omgeving. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53