Karinthië, ijs het lekkerst Metershoge sneeuwmuren in oude hart van Duitsland WinterNieuws Landal Skilife zaterdag 4 november 2006 W17 meter hoog. Wat een simpele, maar geweldige naam voor een berg, de Brok. Maar ook nu kauwen we een te leurstelling weg. Er is 's nachts weer zoveel sneeuw bijgevallen dat het treintje naar de top met een witte puntmuts beneden blijft. 'Ik heb het nog maar een paar keer meegemaakt in mijn lange leven hier', zegt de ma chinist. Hij wijst op de top. 'Als kind ging ik al naar boven, maar toen was de Broeken helemaal groen, zwaar be groeid. In alle paranoia hebben de communisten van de DDR de berg ge schoren, dan konden ze alles zien en bekoekeloeren.' Beneden aan de berg steekt een bord WC nog net boven de twee meter sneeuw uit en alles wat de Harz maakt kun je hier krijgen, Bockwurst, gekruide Glühwein, zwaarbepoeierde wafels en kaartjes voor de lift. We besluiten op een dag mee te gaan met een groep. Diep in het bos wor den het roodwild, grote herten, ge voerd. In het Nationale Park de Harz zijn ze gek met hun dieren, waaron der de zwarte ooievaar en de fameu ze lynx. Het wordt een expeditie die ook onze hond zich lang zal heugen. Lopen is heel moeilijk, kniediep wegzakkend. Wanneer bij een 'Waldgaststatte' bin nen zijn, mogen we twee uur niet meer naar buiten. Dat verstoort het wild. Geen probleem, de huizenhoge kachel straalt immens, soep en jacht schotel - we hebben even getwijfeld - voortreffelijk en de gesprekken in een paar talen aangenaam. De herten verschijnen, schuw, ze eten met lang- gestrekt lijf om onmiddellijk weg te kunnen rennen. Tijdens de terugtocht naar Sankt Andreasberg steekt een razende wind op die sneew als ijs in de gezich ten blaast. Onze hond heeft bevroren wenkbrauwen en lijkt een poolvis. Hij blijft in het kilometer lange spoor van een groep mensen met gebogen en ingepakt hoofden. Het is aardedon ker. Later, bij het open haardvuur van huize Forenst knort ze van genoe gen na dit avontuur, net als wij. Deze reportage kwam tot stand i.s.m Har- zer Verkehrsverband, Marktstrasse 45, Goslar, tel: 049 -(0)5321 34040, www.harzinfo.de en het Duits Ver keersbureau, www.duitsverkeersbu- reau.nl Schaatsfans weten Karinthië al jaren te vinden. Maar op slechts een half uurtje van de beroemde Weissensee in Oostenrijk ligt ook het fraaie skigebied Nassfeld. Voor wie nog meer koud vertier zoekt, zijn alle maffe wintersporten mogelijk. Van ijsklimmen tot aan onderwaterijshockey toe. Landal heeft de smaak van sneeuw te pakken. Begin december gaan er in Oostenrijk weer twee nieuwe parken open waarmee het totaal aantal parken daar op vier komt. De nieuwe Landalparken liggen in Bad Kleinkirchheim (in Karinthië) en Hochmontafon (Voralberg), in beide gevallen vlak bij een flink skigebied, met aparte skiclubs voor kinderen en Nederlands sprekende skileraren. Bad Kleinkirchheim omvat 82 luxe apparte menten en chalets, het park in Hochmontafon 93 appartementen, verdeeld over twaalf cha lets. Het totale winteraanbod, met ook het park in Tsjechië, is te vinden in de speciale bro chure Ski Life. Volgend jaar moet in Zwitser land nog een nieuw Landal-park geopend wor den. www.landalskilife.nl Boodschappendienst in Frankrijk Aankomen in je chalet en geen boodschappen meer hoeven doen want die worden gebracht. En gewoon thuis achter de computer besteld. Deze service (gratis bij bestellingen boven de 125 euro) is een van de nieuwtjes uit het win teraanbod van het Frankrijkhuis. Voor het eerst is het aanbod gebundeld in een fraai, sfeervol minimagazine dat een goed beeld geeft van de ongeveer 150 luxe accommodaties van het Frankrijkhuis. Met bijvoorbeeld ook gratis massages aan huis voor wie een luxe, ca tered chalet boekt. Maar de durfals zullen waar schijnlijk eerder kiezen voor Paradiski waar voor het eerst Speed flying wordt aangeboden, een kruising van skiën en kite-surfen. www.frankriikhuis.nl Cbaletplaza in de lucht Nog meer winterse huizen, appartementen en chalets, incluis het aanbod van Euro Relais, zijn te vinden op de site www.chaletplaza.nl onder het vlagje 'wintersport'. Het aanbod om vat verder huizen van o.a. Novasol en Villava- cant. Zoeken kan op onder meer gebied, prijs klasse en vakantieperiode. www.chaletplaza.nl Herten eten lang gestrekt om elk mo ment weg te kunnen rennen. Foto's GPD Wandelen in de winter Sindbad Reizen, reisorganisatie voor de actieve vakantie, heeft ook een aparte brochure uitge bracht met daarin het aanbod voor komende winterseizoen. Wandelen (sneeuwschoenen) of langlaufen in Tsjechië of Oostenrijk bijvoor beeld of fraaie natuurgebieden in Noorwegen, Zweden en Italië. Alle wintersneeuwbestem mingen zijn groepsreizen met vaste vertrekda ta. Ook met wandelschoenen maar minder sneeuw zijn wandeltrips naar steden als Ber lijn, Istanbul, Barcelona of Parijs. En voor wie het dichter bij huis zoekt heeft Sindbad ook wandelreizen in Nederland (de Achterhoek en en Duitsland (Rheinehöhenweg in petto. vaker naar de sneeuw senioren gaan op wintersport, miljoen mensen die in 2005 op win- ngen waren er 17% ouder dan 55 dat percentage zal alleen maar Toeroperator Vrij Uit heeft met Age- een onderzoeksbureau voor de 50+ markt, de behoeften van de doelgroep in kaart gebracht. Er bleek een sterke behoefte te zijn aan accommodaties die zich kenmerken door kleinschaligheid, sfeer en een gunstige prijs. Ze zijn meestal te vinden in sfeervolle skioor den waar naast het skiën ook uitstekende lang lauf- en wandelmogelijkheden zijn. Senioren gaan ook veelvuldig met kinderen en kleinkin deren naar de sneeuw en willen daarvoor rui me chalets en familiekamers in het aanbod zien opgenomen. Het aanbod is te boeken via ANVR reisbureaus, of per telefoon 0900 - 874 58 48. we bij Seesen het vlakke land verlaten wordt het wit en twintig minuten la ter rijden we voorzichtig tussen drie tot vier meter hoge sneeuwmuren. Hnnr HANS VAN ALEBEEK I In de zomer struikel je in Ka rinthië over de gele kentekenpla ten en Hollandse sleurhutten. Ne derlanders zijn namelijk dol op dit stukje Oostenrijk, met al zijn me ren, dat zo lekker aanschurkt tegen het warme Italië. Maar 's winters is dat an ders, dan zit de Hollander liever wat meer boven in Oostenrijk. De gemiddelde wintersporter wil lie ver niet meer dan 1000 kilometer rij den en dus draait hij na Kufstein zo snel mogelijk van de snelweg af. Met uitzondering dan van de duizenden schaatsfans die elk jaar op de Weissen see hun klapschaatsen uitslaan voor de alternatieve Elfstedentocht. Het skigebied Nassfeld in Karinthië is zo'n beetje het Zuid-Limburg van Oos tenrijk, maar dan ietsjes heuveliger. Maar net zo internationaal want de dampen van Italiaanse pizza en Slo veense knoflooksoep slaan hier bij wij ze van spreken zo over de bergkam men heen. Aan de voet van dit skigebied, met ruim 110 km aan piste, ligt Tröpolach. Ruim zes jaar geleden nog een boeren- gat zoals honderden anderen dorpjes in Oostenrijk. Ansichtkaart, een kroeg, een kar met paard, een kar die ratelt op de keien, dat werk. Inderdaad, Das Dorf. Maar toen kwam de Millenium Express. Deze HSL voor skiërs heeft het dorpje in één ldap in de 21ste eeuw ge bracht. In totaal telt het gebied zo'n achttien slepertjes. Foto's GPD niks skiën, dag rodeln, niks langlau fen en zeker geen Nordische stokken met stappenmeter. Nee, wandelen, sneeuwbalgooien en om vijf uur gloeiwijn als aanloop naar een echte degelijke Harzer maaltijd. De volgende dag blijkt al dat van de wandeltochten voorlopig niet veel komt, de sneeuw ligt zo belachelijke hoog dat we in tunnels door het land schap gaan. Dan maar eerst de beken de steden verkennen, zoals Goslar, Wernigerode, Bad Harzburg en Qued- linburg. De ijzige grens met voorma lig Oost-Duitsland liep dwars door dit gebied, dwars door sommige steden zelfs. Kleine plaatsen en dorpen met verloren industrie en onaantrekkelij ke bouw verraden dat zij aan de don kere kant van de grens lagen. De wel beroemde stadjes leveren bijna on echte plaatjes op met hun vakwerk huizen, kastelen en middeleeuwse rijkdom. Berg Daags daarna is het tijd voor het sym bool van de Harz, de Broeken 1141 Voor skiërs is deze express-verbinding een zegen. Waar vroeger iedereen met de auto, via de doorgaande weg naar Italië, richting pistes naar boven moest kronkelen, parkeer je nu de slee op sneeuwbanden bij de moderne gondel en sta je in 17 minuten vanuit het Gail- tal (op 610 meter hoogte) bovenop de Madritsche (1919 meter). En kan het feest meteen beginnen want dankzij de gunstige ligging zijn sneeuw en zon hier bijna gegarandeerd aanwezig. Nassfeld is het grootste van de vijf ski gebieden in Karinthië. Een echte boven- benenbreker is de Carnia, een dalafda ling van 7,6 km met een hoogtever schil van 1212 meter. Lekker raggen en racen dus. Eén keer per week, op woensdagavond, zijn de laatste twee km van deze reuze-afdaling verlicht tij dens het avondslciën. Gekkigheid is er ook meer dan genoeg in Karinthië. Zo als tegenwoordig in ieder wintersport gebied is er behalve skiën een keur aan alternatieve winterpret. Sleetje rijden, langlaufen, sneeuwschoen wandelen en meer van dat werk. Maar hier in Ka rinthië gaan ze, met dank ook aan alle diepbevroren meren, nog een stapje verder. Om, behalve schaatsen natuur lijk, maar eens wat te noemen: ijszei- len, ijssurfen, ijstennis (op schaatsen!), ijsmountainbiken en ijsgolf (bij voor keur met gekleurde balletjes). Voorlopig toppunt van deze gekte is het nagelnieuwe onderwaterijshockey waarbij de puck aan de onderkant van het ijs wordt geplakt en duikers zich kunnen uitleven. Dat is ons net iets te fris. Maar ijsklim men, dat klinkt al een stuk beter. Ijslolly 'Hee hallo, hierboven.' Charlie Lamp recht, oud-ijsklimkampioen van Ka rinthië hangt boven in de top van een 'ijspiemel' van zeker 30 meter hoogte en zwaait vrolijk naar beneden. In anr derhalve minuut zit hij, net als de hui dige klimkampioen Herwig Winker, boven in de voormalige lichtmast die dankzij een sproei-installatie bovenin is veranderd in een mega-ijspegel. Ide aal om te leren ijsklimmen, want via een touw is iedereen gezekerd en 'val' doorTHOM PUNK Winterhanden? Ik denk je hooguit een halve meter als het mis gaat. Puntige stijgijzers aan de schoenen, twee ijshaken ter grootte van een hak- bijltje in de handjes en klimmen maar. Oftewel, lekker hard schoppend en hakkend naar boven klauteren. De praktijk is een ietsje weerbarstiger. Al na vijf minuten, op een meter of zes in de ijslolly, zijn de onderarmen totaal verkrampt en is verder klimmen totaal onmogelijk. Bij poging twee wordt de dubbele afstand gehaald maar dan zijn de armpjes dusdanig verkrampt dat de hakbijlen bijna uit de hand losgewrikt moeten worden. Nee, geef ons dan toch maar die rode skipiste, nummer 70 in Nassfeld. Sim pel omhoog met een comfortabel gon- deltje en dan met een snelheid omlaag waar de klimmers nog wat van kunnen leren. De automatische snelheidsregis tratie op de 'Speedstrecke' blijft steken op 76,2 km per uur. Gelukkig geen be keuring maar aan het eind wel sneeuw- happen en een beurse kont want de remmen haperen even. Het zorgt voor een ijskoude douche van sneeuw en ijs. Maar misschien is Karinthië zo wel op zijn lekkerst. van wel, anders krijgt uw familie de Harz niet eens te zien!' Duidelijk, er ligt sneeuw in het oude hart van Duitsland, het noorde lijkste berggebied van de Bondsrepubliek. Pas als We zijn in de Harz voor een oerdege lijke vakantie zoals die hier door heel veel Nederlanders werd en weer wordt gehouden. Na de hereniging kwam de stroom weer op gang. Ook bij ons thuis getuigden de sneeuw- koepeltjes -goed schudden!- met 'Grüsse aus Goslar im Harz' daarvan. We hebben ons bij het familiehotel aangemeld als man-vrouw-hond. Om in de Harz te kijken, rond rijden, kof fie te drinken, mit Kuchen natürlich: SLOVENIË H Het skigebied Nassfeld in Karinthië ligt op bijna 1200 km van Utrecht. Aan m de voet ligt het plaatsje Tröpolach van waaruit ook de snelle Millenium Ex press de skiërs naar boven brengt. Het dichtstbijzijnde vliegveld ligt op een uur rijden (Klagenfurt); met de trein is Hermagor het laatste station (20 km). Het skigebied (hoogte 810-2020 meter) omvat zo'n 110 km aan piste: 15 blauw, 80 rood, 5 zwart. In totaal zijn er dertig liften: 5 gondels, 7 stoeltjesliften (4- of 6-per- soons) en 18 slepertjes. Een skipas voor 6 dagen kost in het hoogseizoen 175 euro voor volwassenen en 88 euro voor kinderen. Tijdens speciale bonusweken is verblijf (7 nachten, 6 dagen skipas en 6 dagen materiaalhuur) mogelijk voor prijzen vanaf zo'n 400 euro. Andere sneeuwmogelijkheden zijn onder andere: wandelen (55 km), langlaufen (90 km) en ijsklimmen. Op de naburige Weissensee wordt veel geschaatst, vooral door Hollanders. Op de klimtoren in Kötschach-Mauthen wordt op 6 en 7 januari 2007 het Oostenrijks kampioenscap ijsklimmen gehouden. Meer informatie Skiarena Nassefeld: www.nassfeld.at Algemene informatie over Oostenrijk is verkrijgbaar bij het Oostenrijks Toeristenburo: www.austria.info/nl groepsreizen en individueel langlaufen -* cross-country sneeuwwandelen Naam Adres Postcode en woonplaats Vraagde brochure op via www.snp.nl of stuurde bon naar SNP, Antwoordnummeri738, 6500 VB Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45