PZC CharteiWeb.nl Kopje du Soleil 1 50,- Exclusief lezersvoordeel op sunweb.nl k Sun web Vliegtickets v.a. 29.- Vraag antwoord Reis in 5 clicks v\y ^^ÊÊsmÊÊÊÊÊÊÊSUiSÊ^Ê^^^^^M, Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Wl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 novem ber 2006 Reizen ADVERTENTIE IXCl. 1uchlh.ivenb«l.islin9/tiuffing<'M V UTI s na naar www.charterweb.nl ol bel 0900-1SS2 jlld p'n) Skiën in Frankrijk staat niet overal synoniem voor karakterloze betonnen appartementencomplexen. In Portes du Soleil, 's werelds grootste skigebied met 650 km piste, vind je talrijke knusse chaletdorpjes met vriendelijke familiehotelletjes. rtnnr OFRARD CHELI Zeven dagen, zegt skileraar Mi chel, heb je nodig om het he le gebied te verkennen. En dan nóg heb je alles slechts één keer gedaan. Fantastische uitda ging voor de echte freak, die zich da genlang glijdend en carvend een weg wil banen door dit enorme doolhof aan liften en pistes. Ben je wat minder fana tiek, dan heb je aan tien procent ge noeg - toch nog altijd 65 km. Er zijn ski gebieden die het met minder moeten doen. Op elke heuveltop zie je weer een an der skigebied, door elk dal loopt een an dere route. In ons land hebben we het al over horizonvervuiling bij tien wind molens op een rij; hoe je de mega hoe veelheid skiliften in de bergen van Por tes du Soleil moet duiden, is ons een raadsel. De Fransen maken er zich niet zo druk om - en buitenlandse skiërs al hele maal niet. Skiën in 's werelds grootste skigebied is een schitterende ervaring, maar voor dat je het weet mis je een afslag en kom je heel ergens anders uit. Voor een snelle kennismaking is het dus wel zo handig een gids als Michel te heb ben, die bijna blind de weg weet in dit skigebied waar geen grenzen bestaan en waar je zelfs zo nu en dan richtin gaanwijzers en verkeersborden tegen komt. Onhandig geworstel met kaartjes blijft ons zo bespaard en verdwalen doen we evenmin, waarmee we beter af zijn dan die Nederlandse meisjes die aan het einde van de dag nog net denken te weten waar ze zijn, maar geen idee heb ben hoe ze terug moeten. Vlaggen Kies je er voor om te skiën rond Avori- az en Chatel, let dan vooral op welke vlaggen er bij de talrijke, als authen tieke eethuisjes ingerichte, berghutten wapperen. Voordatje er erg in hebt ver laat je de Europese Unie en geraak je in Zwitserland. Maar paspoortcontrole blijft achterwege en de lunch reken je gewoon in euro's af. Al direct loodst Michel ons over 'le mur Suisse', een redelijk steile zwarte buckelpiste op de grens van de twee landen. Leuk voor de laatste dag, min der ideaal als 'warming up'. We steken de grens meerdere malen over en zijn al snel het spoor bijster. Alleen de grillig gevormde bergketen van 'Dents du Midi' biedt ons enige houvast - en natuurlijk verderop de wit te dame Mont Blanc, trotse heerseres over alle Alpen. Op de wat hoger gele gen toppen, de meeste niet zo gek veel meer dan 2000 meter, zien we dat het Meer van Geneve onder een-dilc "wol kendek verscholen ligt, maar dat de daarachter liggende Jura net zo wit en zonnig is als hier in 'Portes'. Uitdaging in 's werelds grootste skigebied Skiën in Frankrijk staat vaak synoniem voor karakterloze betonnen apparte mentencomplexen maar daarvan hier in de Haute-S.avoie gelukkig geen spoor. Alleen het hooggelegen en auto vrije Avoriaz is in de jaren zestig op de tekentafel ontstaan. Het sldresort is in een soort trapezevorm gebouwd en al le gevels zijn beplakt met singels van red cedar. Zacht hout, dat dan ook elke vijftien jaar moet worden vervangen, maar het kleurt mee met de seizoenen. Transport gaat er per slee, met paard en arrenslee of op de ski's, want Avori az is zo gebouwd dat je al sleiënd weg gaat en weer thuiskomt. Gehuchten Portes du Soleil telt zo'n dozijn karakte ristieke gehuchten, de meeste vele hon derden jaren geleden ontstaan, gelijke lijk verdeeld over Frankrijk en Zwitser land. Knusse chaletdorpjes met vrien delijke familiehotels, restaurants en winkelstraatjes. Elk stadje heeft zo z'n eigen kenmerken. Morzine bijvoorbeeld heeft een brui send nachtleven, Les Gets - waar aan het einde van de middag de auto uit de hoofdstraat wordt geweerd - presen teert zich graag als milieuvriendelijk en Chatel is een rustig Klein dorp. Al hoewel wij natuurlijk net die ene crazy bar binnenstappen, waar Hotel Lion d'Or op de gevel staat, maar waar bin nen drank, hapjes (bitterballen!), bar man en publiek Hollandser zijn dan menig stadje in de Lage Landen. Hazes schalt er uit de boxen en de bus van een Nederlandse touroperator stopt er voor de deur. Gewoon hotel De Gouden Leeuw dus. IJsduiken Tussen het skiën door ruimte voor an der winters vermaak. Zo glijden we 's avonds bij Morzine op een slee met aan zienlijke snelheid de helling af. De slee heeft remmen en wij zijn blij een ski bril opgezet te hebben. Een mijnwer- lcerslampje op ons voorhoofd geeft ons het idee dat we wat kunnen zien. 's Mid dags hadden we nog geprobeerd ons het oeroude skiën eigen te maken. Tele- marlcen heet het wanneer de schoen hak losstaat van de ski, in de jaren zes tig wisten we niet beter. Diep door je knie, gewicht op je voorste ski, om hoog die hak en laat glijden die ski, in strueert Bruno, die het perfect voor doet. Wij zijn er ietwat minder bedre ven in, al weten we ons nog wel net staande te houden. En we laten ons overhalen tot ijsdui- ken in het bevroren Lac Montriond. We lijken wel gek, buiten is het -9. Maar met de kou valt het in het water reuze mee. Gehuld in een droogpalc, hermetisch afgesloten, met daaronder een trainingspak en zelfs sokken, da len we af. Instructeur en touw behoe den ons voor verdwalen. De luchtbel len die we uitblazen huppelen langs het plafond op zoek naar de opening. Een enkele keer is er een soort bres in het ijs, die er uitziet als een lichtkoepel- tje. Net groot genoeg om je hoofd door te steken. Leven zien we in de donkerte niet. Op eigen kracht uit het wak klau teren is lastig, maar het touw brengt redding. Als een geharpoeneerde wal vis worden wij op het ijs getrokken, waaraan we natuurlijk direct vastvrie zen. Pas dan wordt het echt koud. Vijf afzonderlijke skigebieden - 0^1 Morzine/Les Gets, Montriond/Avoriaz, Su- H per Chatel/La Chapelle d'Abondance, Chêtel/Linga in Frankrijk en Champéry/Les Crosets in Zwitserland - vormen sa men Portes du Soleil. Samen 650 km. Elk gebied ('massif') heeft een eigen skipas, maar raison van 184 euro kun je een 6-daagse pas ko pen die voor de hele Portes du Soleil geldig is. Het wemelt er van de skischolen en in het hoogsei zoen staan bijna 1100 instructeurs klaar. Hoewel met zo hoog, de hoogste top telt 2466 meter, is het gebied behoorlijk sneeuwzeker. De afgelopen jaren zijn aan Franse kant de mees te sleepliften vervangen door stoeltjesliften. Aan Zwitserse zijde zijn naar verhouding nog wel veel sleepliften. De gebieden onderling zijn verbon den door cabineliften. Wij telden 28 zwarte pistes, 108 rode, 111 blauwe en 39 groene. Erg veel off piste mogelijkheden ook, zowel voor skiër als snowboarder. Après-ski is er in overvloed en spa wellness is ook hier volop aanwezig. Je kunt er telemarken, langlaufen (243 km), sneeuwschoenlopen (385 km), parazeilen, ijsduiken en sleeën. Het gebied is per auto te bereiken (930 km vanaf Utrecht), per trein tot Geneve (TGV) of Aigle. Per vliegtuig via Geneve of Chambéry. Vanaf Geneve circa 1,5 uur rijden, vanaf Chambéry circa 2,5 uur. Informatie: elk dorp heeft een eigen VW. Alge meen: www.portesdusoleil.com en Maison de la France, www.francequide.com Vergaande veiligheid Vliegen met het vliegtuig wordt nog strenger beveiligd. Binnen de EU mogen vanaf 6 november heel beperkt vloeistoffen mee aan boord. Welke maatregel vindt u het meest overdreven? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Minder toeslag o> t>o 0) O Omlaag met de luchthavenbelasting en de brandstoftoeslag. Dat is het devies van de Graadmeterlezer. We vroegen welke toeslag op vliegen direct verlaagd of afgeschaft moet worden. De uitslag: a Luchthavenbelasting 20% Brandstoftoeslag 20% Weekendtoeslag 14% Veiligheidstoesla 12% Immigratiekosten 9% 6 Vervoersbelasting 9% Administratiekosten 9% Douanekosten 8% Wat gebeurt er met mijn vliegticket als ik te laat arri veer en mijn vlucht mis? Marcel Veenhuizen van Airtrade Holding: 'De klant is altijd zelf verantwoordelijk voor het op tijd inchecken bij de luchtvaartmaatschap pij. Wij wijzen onze klanten van Vliegwin- kel.nl hierop via een bijlage bij de elektroni sche of papieren tickets. Als de klant toch zijn of haar vliegtuig mist, zal deze dat in eerste in stantie bij.de desbetreffende luchtvaartmaat schappij neerleggen. In veel gevallen zal de klant een nieuw ticket moeten kopen, waarbij de klant voor teruggave van de luchthavenbe lasting terecht kan bij Vliegwinkel.nl.' Simone van den Berk van ArkeFly: 'De tickets zijn waardeloos als reizigers hun vlucht heb ben gemist. Uit coulance proberen we toch om vakantiegangers op hun bestemming te krij gen.' Bart Koster van KLM: 'De tickets van deze reizi gers behouden bij ons hun waarde en kunnen gebruikt worden op volgende vluchten.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Voor indrukwekkende paleizen hoeven we niet naar het buitenland. Ook het bewonderen van onze eigen paleizen is de moeite waard. Drie paleizen zijn in gebruik door de Konin gin: Paleis Noordeinde, Paleis Huis ten Bosch en het Koninklijk Paleis Amsterdam. Verzameling: www.koninkliikhuis.nl Paleizen: www.paleizen.nl Soestdijk: www.wikipedia.orq Het Loo: www.paleishetloo.nl Noordeinde: historie.denhaaq.orq/paleis Foto Jean-Frangois Vuarand/Office de Tourisme Chatel Wintersport in Chatel Hotel Le Panoramic ALL INCLUSIVE All inclusive! Op ca. 400 meter van de skilift 1 Prachtig panorama uitzicht Hotel L.e Panoramic staat garant voor een geweldige wintersportvakantie. Het Nederlandse team zorgt voor een gezellige sfeer en voor een uitstekende service. Le Pa noramic is super gelegen: in het centrum van het dorp en op circa 400 meter van de skilift. Zoals de naam van het hotel aangeeft, heeft u vanuit het hotel een prachtig uit zicht over het dorp. De nette kamers zijn voorzien van een televisie en een badkamer. Sommige kamers hebben een balkon. U verblijft op basis van all inclusive, dus geen onverwachte hoge barrekeningen achteraf! CODE: CHATPANO All inclusive: uitgebreid ontbijtbuffet met o.a. keuze uit diverse soorten broodjes, kaas en fruit lunchpakket met brood, beleg, fruit en een pakje drinken koffie,thee,wijn,frisdrank,jus d'orange en hiertussen 16:00 en 23:00 uur taart of een snack om 17:00 uur 's avonds een viergangendiner met keuze uit twee hoofdgerechten 8 tweemaal per week lokale specialiteiten zoals fondue en raclette Hoe u van deze korting gebruik kunt maken: 1Ga naar www.sunweb.nl en boek uw reis online 2. Volg de boekingsstappen en typ aan het eind van uw boeking in het opmerkingen veld "lezersactie krant" 3. Uw €50,- korting per boeking wordt binnen 3 werkdagen met uw factuur verrekend Let op: de korting geldt alleen voor de vertrek/ aankomstdata zoals weergegeven in de tabel 8-daagse reis eigen vervoer 13 jan 17 mrt 24 mrt 12,3 en 4 personen 529 509 399 10-daagse busreis 12 jan 16 mrt 23 mrt j 2,3 en 4 personen 609 589 479 3r 20% Super kinderprijs 2 t/m 4 jaan 125,- (busreis). orting 3e/4e bed op 2-pe Voorwaarden: - De korting is geldig tot en met boekdatum 25 november 2006 - De korting geldt alleen voor de vertrek/aankomstdata zoals weergegeven in de tabel - De korting Is niet geldig op reeds gemaakte boekingen - De korting is niet geldig in combinatie met andere aanbiedingen er - Per boeking wordt slechts één keer een korting verstrekt Servië in winterpakket Nieuw in het programma van Balkan Ski is het wintersportresort Kopaonik in Servië. Kopao- nik is een kleinschalig luxe resort voor de hap py few uit Servië, gelegen op 1700 meter hoog te in een prachtig natuurgebied op ruim 200 km van Belgrado. Het skigebied is uitstekend geschikt voor beginnende en gemiddelde skiers, meldt Balkan Ski, en is vanwege de lig ging tot ruim 2000 meter voldoende sneeuwze ker. Tot eind maart kan er geskied worden. Bal kan Ski vliegt per lijndienst van Amsterdam naar Belgrado met aansluitend een transfer naar Kopaonik. Prijs vanaf 539 euro p.p. inclu sief vlucht excl. luchthavenbelastingen en transfer. www.balkanski.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41