lacht om gynaecoloog wordt beloond .beschonken kind Antillen zijn blij met autonomie PZC Friese paarden in galop naar de vrijheid Haagse scholieren gefouilleerd Bitse opmerking van prins was een grap Wakker Dier in actie tegen Hema-rookworst Drankgebruik jeugd hoogste van Europa Minder doorverwijzen naar jjj; Identiteit van li gevangenen wordt gecheckt Tarieven polis verschillen amper Jongen verdacht van verkrachting Man snijdt zijn stembanden door De Graaf burgemeester Nijmegen Opnieuw botbreuk ziekenhuisbaby zaterdag 4 november 2006 door Floor Liqtvoet VELDHOVEN - Nederlandse ouders doen veel te weinig tegen overmatig drankgebruik van hun kinderen. Volgens artsen en verpleegkundigen reageren ze la cherig als ze met excessen wor den geconfronteerd. Dat bleek gisteren tijdens een congres van Kindergeneeskundi gen in Veldhoven. Het drankgebruik onder Neder landse jongeren is het hoogst van alle Europese landen en waarschijnlijk ook het hoogst ter wereld, constateert alcohol en drugshoogleraar Ronald Knibbe. In vijftien jaar tijd is het aantal meisjes in ons land, van twaalf jaar en ouder dat dronken wordt, verdubbeld. Net zo veel meisjes als jongens, zo'11 21 procent, raakt jaarlijks zwaar onder invloed. Steeds va ker moeten ziekenhuizen ook jonge tieners met een ernstige al coholvergiftiging opnemen. Quders reageren geregeld 'lache rig' op een alcoholoverdosis van hun kind, constateren artsen en verpleegkundigen op het con gres. Terwijl de problemen, vol gens deskundigen, verre van lachwekkend zijn. I Alcoholvergiftiging j Kinderen die meerdere malen worden opgenomen vanwege j een alcoholvergiftiging, zijn J geen uitzondering meer, vertelt I kinderarts Nico van der Lely. Hij zag op zijn afdeling in het Delftse Renier de Graaf Gast huis het aantal vergiftigde kin- I deren onder de achttien in vijf jaar tijd verviervoudigen. Het betrof vooral meisjes. Volgens Knibbe en andere ex perts valt de toename van alco holgebruik en -misbruik bij tie- j hers deels te wijten aan de lakse houding van ouders. „Niemand Izegt tegen de kinderen: houd daar eens mee op." Ouders ho- cd 8 21' 23 14 li - ren, als de kinderen nog jong zijn, duidelijke regels te stellen, vindt ook Rutger Engels, de Nij meegse hoogleraar orthopedago giek: „Want hoe strenger de ouders zijn, hoe minder snel kin deren beginnen te drinken." Vol gens Knibbe en Engels zijn niet alleen de ouders maar ook politi ci 'de laatste jaren hopeloos na latig geweest'. De overheid hoort de regels te handhaven. Er moet daarom strenger gecon troleerd worden, zodat jongeren onder de zestien jaar niet langer massaal drank in de supermarkt of in de sportkantine kunnen ko pen. Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) gaat werken aan een aanscherping van de Drank- en Horecawet. Barkeepers en ser veerders mogen in de toekomst zelf niet overmatig alcohol drin ken tijdens het werk. Als perso neel laveloos achter de tap staat, kan de burgemeester de vergunning voor de horecagele genheid tijdelijk intrekken. Om het drankmisbruik te beteuge len gaat Hoogervorst ook de ver koop van alcohol in tabaksza ken, videotheken en bij drogis ten verbieden. Het drinken in sportkantines zal eveneens aan banden worden gelegd. GPD door Sandra Donker DEN HAAG - Zorgverzekeraar ZN betaalt tot grote woede van gynaecologen subsidie aan ver loskundigen als die het aantal keizersneden met vierhonderd per jaar terugdringen. De verloskundigen gaan op ver zoek van ZN vaker eigenhandig proberen kinderen in stuitlig- ging vlak voor de bevalling in de baarmoeder te draaien. Dat zou een doorverwijzing naar de gynaecoloog in veel gevallen overbodig maken. De brancheor ganisatie voor verzekeraars wil zo kosten besparen. De Nederlandse vereniging voor gynaecologen, NVOG, vindt dat moeders van wie het kind ver keerd in de baarmoeder ligt, al tijd naar een specialist moeten. „Dit is medisch gezien onverant woord", vindt! voorzitter Jan Nij- huis. „Er komt een dag dat een kindje hierdoor doodgaat. Ver loskundigen hebben verstand van normale zwangerschappen, maar het gaat hier om afwijkin gen." In de meeste gevallen leidt een stuitligging tot een keizer snede - jaarlijks zijn dat er 27.000 - omdat een bevalling via de natuurlijke weg dan meer ri sico's met zich meebrengt voor moeder en baby. „Dit systeem beloont verloskun digen als zij patiënten niet door verwijzen. Het is de uitverkoop van ons vak", zegt de gynaeco loog. Het risico bestaat dat het draaien van het landje proble men oplevert, zodat een spoed- keizersnee nodig is. Ook kan de verkeerde ligging het gevolg zijn van afwijkingen aan de baarmoeder of een aangeboren afwijking van het kind. „Dat moet je wel eerst uitsluiten", al dus Nijhuis. Onbruik De vereniging van verloskundi gen, KNOV, bestrijdt dat medi sche risico's worden genomen. Voorzitter Jos Becker Hoff: „De mogelijkheid om een kind vlak voor de bevalling te draaien, be staat al heel lang. Die is alleen een beetje in onbruik geraakt. Wij hebben nu afgesproken dat weer vaker te doen. In een groot aantal gevallen lukt het en is een keizersnede niet nodig." Vol gens Becker Hoff maakt de af spraak - een 'inspanningsver plichting' - met brancheorgani satie ZN om minder vrouwen naar een specialist te sturen, deel uit van een bredere trend om minder snel door te verwij zen. GPD DEN HAAG - Van alle 17.000 gevangen in Nederland wordt de identiteit vastgesteld. Dat kondigde minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) gisteren aan in reactie op een steekproef dat bij 7 procent van de gevangenen sprake is van persoonsverwisse ling of onjuiste gegevens. Hirsch Ballin noemde dit onaan vaardbaar. De Tweede Kamer had hem donderdag opgeroepen actie te ondernemen. Justitie werkt ook aan maatregelen om te voorkomen dat een veroor deelde iemand anders een straf laat uitzitten. Bij de politie moet al bekeken worden of die wel de juiste per soon te pakken heeft en bij de gevangeriispoort vindt er nog maals een controle plaats om te zorgen dat er geen plaatsvervan ger van een veroordeelde achter de tralies verdwijnt. Daarbij moet ook gebruik worden ge maakt van biometrische gege vens als vingerafdrukken. ANP MARRUM - De overgebleven honderd paarden die buitendijks waren ingesloten door de zee bij Marrum, zijn gisteren veilig aan wal gebracht. Vier ruiters leidden de paarden door het gezakte water weg van de 'dobbe' waar ze sinds woensdag stonden. De ruiters lokten de paarden mee, terwijl de hulpverleningsdiensten vanaf zee la waai maakten om de dieren op te drijven. De paarden moesten door laagstaand wa ter lopen. Ze zaten sinds de nacht van dinsdag op woensdag vast in de kwelder aan de Waddenkust. Ze waren ingesloten door het zeewater dat werd opgestuwd door de noorderstorm. Tot gistermiddag waren in totaal achttien paarden verdronken of gestorven aan de ontberingen. Justitie onderzoekt of de eigenaar van de paarden kan worden vervolgd, omdat hij zijn dieren niet in veiliger gebied had gebracht. foto Catrinus van der Veen/GPD van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Op Curasao en Sint Maarten is met veel vreugde gereageerd op het ak koord dat donderdag in Den Haag is gesloten met Nederland en de Nederlandse Antillen. De verkegen autonomie van de eilanden leidde in de ochtend- W(M 1 JE- MOE.0£:/Q_ (5- Jv? uren al tot enthousiaste com mentaren op de radio en in de ochtendkranten. Maar er is ook kritiek op de invloed die Neder land behoudt op de eilanden. Tijdens de twee lange dagen van onderhandelen heeft Nederland bepaald aanwijzingsbevoegd heid te krijgen bij de benoeming van nieuwe ministers van Justi tie op de eilanden. Als voorwaar de voor een drastische verlaging van de Antilliaanse schulden last heeft Nederland tevens be dongen invloed te kunnen uitoe fenen op de financiële huishou ding van de eilanden. Deze be slissingen doen volgens sommi ge partijen afbreuk aan de auto nome status. Reden bijvoorbeeld voor het och tendblad Ultimo Noticia om vrij dagochtend als kop één woord neer te zetten: 'Verkocht!' Met als onderkop: 'Een ieder die heeft gestreden voor onze vrij heid, draait zich nu om in het graf'. Aan de andere kant is er in de mediacommentaren ook veel ruimte voor blijdschap voor de gezette stap. Diverse politici hebben, in na volging van de Antilliaanse pre mier Emily de Jongh-Elhage in Den Haag, het Curacaose volk gefeliciteerd met het resultaat. Rentelast Daarbij is vooral van belang dat door de overname van een groot deel van de Antilliaanse schuld er een einde komt aan de enor me rentelast. De Antillen hebben een schuld van meer dan 5 miljard Antilli aanse gulden (ongeveer 2,3 mil jard euro). Op Sint Maarten is men vooral in afwachting van de terugkomst van de drie poli tieke leiders. Gedeputeerde Sarah Wes- cott-Williams betrok in Den Haag de twee andere, tevens aanwezige, politieke leiders van het eiland bij het resultaat. Daarmee lijkt ze elke kritiek bij voorbaat uit te bannen. Op beide eilanden moet de Ei landsraad eerst instemmen met het akkoord voordat de feitelij ke opheffing van de Antillen plaats kan vinden. Daartoe moet in 2007 een rondetafelcon ferentie worden gehouden. Als DEN HAAG - Bij een grote preventieve fouil- leeractie zijn gisterochtend 268 Haagse scholie ren gecontroleerd. De actie vond plaats in trams op het traject van lijn negen door Den Haag-Zuid. Dat traject is door de Haagse burge meester Wim Deetman aangewezen als risicoge bied vanwege intimidatie en vechtpartijen in de trams. Aan het traject liggen acht scholen. De buit was mager. Een jongen had een stanley- mes en een klein gewoon mes bij zich. Een ande re jongen had een mes bij zich. Beiden, dertien en veertien jaar oud, zijn aangehouden, maar de wapens bleken na onderzoek niet strafbaar. De trams in Den Haag-Zuid werden enige jaren geleden geteisterd door overlast. Jongeren vie len andere reizigers lastig en pleegden vernie lingen. Bij de aan lijn negen gelegen scholen hoort ook het voormalige Terra-college, waar op 13 janua ri 2004 adjunct directeur Hans van Wieren werd doodgeschoten door een toen 17-jarige leerling. foto Harmen de Jong/GPD DEN HAAG - Zorgverzekeraar Univé vraagt volgend jaar 1134 euro voor de basisverzekering. Univé blijft hier mee dicht in de buurt van de twee zorgverzekeraars die tot nu toe hun premie voor 2007 hebben bekend gemaakt: DSW (1137 euro) en CZ (1140). Opvallend is dat zij alledrie ruim onder het premieniveau blijven dat de brancheorganisatie van de zorgverzeke raars verwacht. Zorgverzekeraars Nederland raamde een gemiddelde premie van 1180 euro. Dat is veel hoger in het afgelopen jaar. GPD LEEUWARDEN - Het Openbaar Ministerie verdenkt een 14-jarige jongen ervan een meisje te hebben verkracht. Dat bevestigde het OM in Leeuwarden gisteren. Het misdrijf zou in mei in de badkamer van een woning in Sneek hebben plaatsgevonden. De strafzaak tegen de jongen wordt volgende week donderdag achter gesloten deuren behandeld omdat de verdachte nog minderjarig is. Het vermeende slachtoffer eist 5000 euro schadevergoe ding van de jongen. Of de jongen en het minderjarige meisje elkaar kenden, wil het OM niet zeggen. ANP AMSTERDAM - Een 44-jarige man is in de nacht van donderdag op vrijdag in Amsterdam zwaargewond ge raakt toen hij tijdens zijn werk per ongeluk met een cir kelzaag in zijn hals zaagde. In het ziekenhuis bleek dat hij zijn stembanden heeft doorgesneden. De sloper had nachtdienst en was bezig met het verwijde ren van een muur in een gebouw van de Vrije Universi teit. Door nog onbekende oorzaak ketste zijn werktuig te rug, waarop het tegen de hals aankwam. ANP NIJMEGEN - Oud-minister Thom de Graaf (D66) wordt de nieuwe burgemeester van Nijmegen. Hij volgt op 8 januari 20G7 de vertrekkende Guus je ter. Horst (PvdA) op. Dat heeft het kabinet gisteren bekendge maakt. De 49-jarige De Graaf was van 2003 tot 2005 mi nister Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties en vicepremier. Vanaf 1994 tot 2003 zat hij in de Tweede Kamer. De gemeenteraad van Nijmegen stemde woens dag unaniem in met de voordracht van De Graaf door de vertrouwenscommissie. ANP TILBURG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg roept alle ziekenhuizen op extra waakzaam te zijn op de afde lingen waar baby's liggen. Zij doet dit omdat voor de der de keer in korte tijd een niet te verklaren botbreuk is ge constateerd bij een baby in een ziekenhuis. Er is nog geen reden voor een landelijk onderzoek. „Op dit moment is het vooral een zaak van het Openbaar Mi nisterie en de ziekenhuizen zelf," aldus een woordvoerder van de Inspectie. „We vragen ziekenhuizen wel alert te zijn. In het slechtste geval is er sprake van opzet." Giste ren werd bekend dat in het St. Elisabethziekenhuis in Til burg een baby op onverklaarbare wijze een gebroken beentje heeft opgelopen. GPD/Novum de Antillen ophouden te be staan, gaan Bonaire, Saba en Sint Eustatius verder als bijzon dere gemeente. Curagao en Sint Maarten krijgen, net als Aruba, een autonome status. ANP van onze redactie binnenland AUCKLAND - Prins Wil- lem-Alexander heeft de opmer king tegen een Nieuw-Zeeland- se radiojournalist dat „zijn pri- véleven hem niet aanging", eer der deze week tijdens een pri- véverblijf in Queenstown, als een grap gemaakt. Dat zei hij gisteren in Auckland tegen Ne derlandse journalisten. „Ik heb dat als een grap gezegd. We zijn ons hotel uitgekomen, we hebben zelfs nog foto's laten maken." Daarop wilde de zich al geruime tijd voor het hotel op houdende verslaggever meer we ten over het vrije weekeinde van prins en prinses in Queenstown, een rustpunt van twee dagen tus sen de officiële reis door Austra- •lië en die door Nieuw-Zeeland „Ik zei: het gaat je niet aan. Dat was hem van te voren ook ver teld. Maar goed, 't is jammer, maar niet van invloed op de reis", aldus de prins over de 'kwestie'. Die haalde de buiten landse pers nadat de verslagge ver in zijn programma opgewon den kond had gedaan van het feit dat hij door de prins was af geserveerd. Alexander zou 'bits' zijn ge weest en toeschouwers stomver baasd hebben achtergelaten. „Ik heb die uitzending niet ge hoord" aldus Willem-Alexan der. De prins wees er gisteren ten overvloede nog wel op dat hij zijn privéleven „koestert". De officiële reis naar Nieuw-Zeeland kwam ook extra in het nieuws door de voor zorgslanding die een Jetstream 32 met het prinselijk paar maak te kort na het vertrek van het vliegveld van Nelson. Er waren brandlucht en rook voor in het toestel. „Het kwam door een aanlopen de ventilator van de airco", al dus de prins, die inmiddels een onderzoeksrapport van de over heid heeft ontvangen. Hij heeft zich tijdens de vlucht geen enkel moment zorgen ge maakt en de vliegveiligheid was geen moment in gevaar: „Het was geen elektrische rook, dat merk je meteen. Maar het was een juiste beslissing van de pi loot om terug te keren. In zo'n si tuatie geldt: als je kimt landen, landen." Antarctica Het paar heeft genoten van de reis. Met name van het Antarcti ca Institute was het paar onder de indruk. De prinses vertelde al lang geleden gedroomd te heb ben van een verblijf op Antarcti ca om onderzoek te doen Vandaag vliegt het prinselijk paar naar huis. ANP door Joeke Berg en Anne-Mieke Schutten RIJSWIJK - Stichting Wakker Dier begon gisteren met een twee weken durende campagne tegen de Hema. Het bedrijf, dat vandaag zijn 80-jarig bestaan viert, zou vol gens de stichting voor de He ma-rookworst varkensvlees ge bruiken van onverdoofd gecas treerde biggen. De organisatie gaat de Hema hierop aanspreken door met mo biele billboards achter vracht wagens van het bedrijf aan te rij den. De actie tegen de He- ma-rookworst is het speerpunt van Wakker Dier in een meerja- rencampagne tegen onverdoof de castratie. De biggen worden gecastreerd omdat het vlees an ders de geur van mannelijke big gen, de zogeheten berengeur. zou hebben. Een woordvoerster van de Hema zegt het jammer te vinden dat de Hema-worst geko zen wordt als boosdoener. „Nog niet eens een procent van al het varkensvlees op de Neder landse markt komt bij ons. Druk op ons uitoefenen heeft dus geen zin en is ook niet te recht." De zegsvrouw bena drukt dat Hema wel met haar vlees-leveranciers spreekt over alternatieven voor het onver doofd castreren, ANP pagina 24 met een Hematasje mag je nu wel gezien worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3