Zo'n trainings avond vliegt altijd voorbij Wil De meiden van de Wilde Kippen Club hebben een vijand! GEBOEKT Griezelbus bekroond in Amerika I 95 Nintendo DS op de Engelse toer Williams valt weer tegen zaterdag 4 november 2006 Als je zelf weinig anders te doen hebt dan thuis een beetje zitten niksen en van je vriendinnen eentje de hele tijd op haar kleine broertje moet pas sen, een andere lang niet elke dag iets spannends beleeft en van de derde het grootste avon tuur haar wekelijkse balletles is, dan kun je maar beter samen een club worden. Dertien jaar geleden had je het als je toen tien of zo was vast en zeker ook heel leuk, maar toch ietsje minder dan iemand van tien nu. In Nederland tenmin ste, want in Duitsland kon je al in i993 in 'Die Wilden Hühner' van Cornelia Funke lezen over vier kostelijke meiden, vriendin nen door dik en dun. Onder de titel De Wilde Kippen Club ver scheen deze zomer dan eindelijk de Nederlandse vertaling van dat boek. Alles begon met Sprotje toen ze hoorde dat ze een weeklang op het huis en op de kippen van haar oma moest passen. Ze heeft geen broertjes of zusjes, haar moeder die op de taxi rijdt is meestal niet thuis en 'haar va der - nou, die was er niet'. Met haar vriendinnen Kim, Melanie en Roos heeft ze al eens een club je gehad, maar dat was vooral gedoe. Nu oma een week de deur uit is, kan haar huis mooi dienst doen als hoofdkwartier. Ze kunnen dan met z'n viertjes wat vaker - liefst elke dag hoopt Sprotje - bij elkaar komen, om zo 'misschien toch nog een echte club te worden'. Kim, Melanie en Roos lopen niet over van enthousias me, maar Sprotje is het van harte met zichzelf eens. Met geen ja en geen neen, want 'Avonturen kun je toch niet plannen, zoals ballet of zo. Die wachten om de hoek en... tjak! Opeens zijn ze er!' trekt ze de an deren over de streep. Tegen de beelden van schatten, ridders en piraten waarmee hun hoofd op eens volloopt, houden hun be denkingen geen stand. En dan gaat het snel. De meiden noemen zich De Wilde Kippen, spreken als herkenningsteken een kippenveertje om hun nek af en beloven plechtig ('Ik mag ter plekke morsdood neerval len!') dat ze de geheimen van de club binnenskamers zullen hou den. Zelfs over het ritueel waar mee ze elkaar trouw zweren krij gen ze geen ruzie: 'We kunnen gewoon in onze vingers prik ken', stelde Sprotje voor. Kim werd bleek om de neus en ver stopte haar met chocola be smeurde vingers in haar schoot. 'O ja. Dan krijgen we nog bloed vergiftiging ook', zei Melanie. 'Nee, wacht... We nemen spuug. Met spuug gaat het ook.' 'Ja hoor! Spuug... Nou goed dan...' Sprotje haalde haar schouders op. 'Dan spugen we dus op onze vingers en wrijven we ze tegen elkaar.' Maar een geheime club met ge heimtaal en wachtwoord en al les, is pas echt een geheime club als er ook een vijand is. Geluk kig zijn daar de jongens - hun klasgenoten Dikke Steve, Fred die stomkop, Mattias (volgens Sprotje niet goed bij zijn hoofd) en Willem de Wurger. Samen vormen ze de Pygmeeënbende. Of die 'achterlijke' gasten aan de weet komen wat De Wilde Kippen op het spoor zijn en waarom ze de zwarte sleutel van Sprotje's oma in handen moeten zien te krijgen? Natuur lijk! Wat had je dan gedacht! Over Sprotje en haar vriendin nen schreef Cornelia Funke tus sen 1993 en 2003 vijf boeken, in Duitsland een daverend succes. En van geen wonder. Want wie leest nou niet graag een span nend en geestig, lekker vlot ge schreven boek over levensechte kinderen die - zoals wij alle maal - ieder met hun eigen klei ne of grotere problemen moeten leren leven? En die met elkaar bevriend zijn zoals alleen kinde ren eikaars vriendje of vriendin netje kunnen zijn. Je zult tot voorjaar 2007 moeten wachten op het tweede boek over De Wilde Kippen en de Pyg meeën. Da's lang. Maar intussen heb je wel mooi tijd om zelf een eigen geheime club op po ten te zetten. En ook om de drie eer der verschenen boe ken van Cornelia Funke te lezen. De dievenbende van Scipio (Zilveren Griffel 2004) over Prosper van twaalf die met zijn broertje Bo van vijf wordt opgenomen in een bende straat kinderen; Thomas en de laatste draken over een spannend avon tuur tijdens een opwindende reis, en Hart van inkt dat dit jaar met een Zilveren Griffel be kroond werd en waarvan deze week het vervolg Web van inkt verscheen. Jan Smeekens Cornelia Funke: De Wilde Kip pen Club. Querido; 155 pag.; vanaf 10 jaar; 12,50. Ook bij Querido: De dievenben de van Scipio; 335 pag.; 12,50. Thomas en de laatste draken; 408 pag. 15,95. Hart van inkt; 496 pag.; 17,95. Alles over De Wilde Kippen op www.wildekip- penclub.nl. Kijk ook eens op vvww.kjoek.nl de grootste kin derboekensite van Nederland met heel veel interessants over beregoeie kinderboeken. 318 300 554 371 m b.\ 347 377 355 372 n 354 294 116 )49 125 ser 351 543 296 Ï30 ft- 588 139 ie) 165 •E !10 189 '46 [78 '57 1Frans Bauer - Voor Altijd (--) 2. Robbie Williams - Rudebox (--) 3. Jan Smit - Op Weg Naar Geluk (1 4. John Legend - Once Again (--) 5. Lucie Silvas - The Same Side (--) 6 Paul De Leeuw - Mooi! Weer Een Cd! (2) 7. De Dijk - We Beginnen Pas - Ahoy- concert 2006 (20) 8. Meat Loaf - Bat Out Of Heil 3 (--) 9. James Morrison - Undiscovered (5) 10. Justin Timberlake - Futuresex/lovesounds (8) 11 Ilse Delange-The Great Escape j (6) 12. Andre Hazes - Hazes 100 (9) 13. Katie Melua - Piece By Piece (3) 14. Evanescence - The Open Door (4) 15. Boris - Holy Pleasure (--) 16. The Pussycat Dolls - Pcd (36) 17. John Mayer - Continuum (12) 18. Bruce Springsteen - We Shall Overcome - The Seeger Sessions (16) 19. K3 - Ya Ya Yippee (7) 20. Kus - Kus Gaat Los (--) 21. Scissor Sisters - Ta-dah (15) 22. Nick Simon - Nick Simon (21) 23. Venice - Amsterdam (13) 24. Maria Mena - Apparently Unaffec ted (-) 25. Bob Dylan - Modern Times (11) 26. Corinne Bailey Rae - Corinne Bai ley Rae (17) 27. Janine Jansen - Concertos Ro mance (23) 28. J.J. Cale - Collected (19) 29. Snow Patrol - Eyes Open (34) .30. Enigma - A Posteriori (10) 31. Christina Aguilera - Back To Ba sics (30) 32. Jannes - Laat Me Vrij (27) 33. Blof - Umoja (22) 34. Rowwen Heze - Rodus Lucius (14) 35. Guus Meeuwis - Live In Het Phi lips Stadion 2006 (28) 36. Jan Smit - Jansmit.com (32) 37. Petra Berger - Here And Now (24) 38. Winx Club - Winx Club On Tour (-) 39. Lionel Richie - Coming Home (26) 40. Beyonce - B'day (37) 1. Marco Borsato 81 Lucie Silvas - Everytime I Think Of You (1) 2. Scissor Sisters -1 Don't Feel Like Dancing (2) 3. James Morrison - You Give Me Something (3) 4. The Pussycat Dolls -1 Don't Need A Man (5) 5. Jan Smit - Als De Morgen Is Gek omen (4) 6. Supermode - Tell Me Why (6) 7. Christina Aguilera - Hurt (13) 8. Tiesto Ft Maxi Jazz - Dance4life (8) 9. Pakito - Moving On Stereo (9) 10. Beyonce - Irreplaceable (--) 11. John Legend - Save Room (16) 12. Cascada - Everytime We Touch (10) 13. Basshunter - Boten Anna (7) 14. Racoon - Brother (21 15. Razorlight - America (35) 16. Nelly Furtado Ft Timbaland - Pro miscuous (15) 17. Van Velzen - Baby Get Higher (20) 18. Evanescence - Call Me When You' re Sober (11) 19. Justin Timberlake - Sexyback (18) 20 Bob Sinclar 8i Cutee-b - Rock This Party (19) 21. Nick Simon - De Soldaat/vaarwel Verleden (22) 22. Chipz - One Day When I Grow Up (12) 23. Shakira - Illegal (--) 24 Ilse Delange - The Lonely One (33) 25. Stone Sour - Through Glass (14) 26. Basshunter - Dota(31 27. Body Rox - Yeah Yeah(-) 28. Sergio Mendes Ft The Black Eyed Peas - Mas Que Nada (23) 29 Snow Patrol - Chasing Cars (26) 30. Blof-Mens (25) 31. Pirates Of The Caribbean - He's A Pirate (tiesto Remix) (24) 32. Gebroeders Ko - Boten Anna (17) 33 Ilse Delange - The Great Escape (30) 34. Rihanna - Unfaithful (28) 35. Jeckyll Hyde - Frozen Flame (--) 36. Robbie Williams - Rudebox(27) 37. Guillermo Tropical Danny - Top pertje! (29) 38. Panic! At The Disco - But It's Bet ter If You Do (32) 39. Ferry Corsten Ft Guru - Junk (38) 40. The Kooks - She Moves In Her Own Way Een topturnster? Nee, die kwalificatie zal Audrey Mol (14) niet gauw gebruiken als ze haar eigen tumprestaties moet beoor delen. Of ze ooit dat niveau zal bereiken is maar de vraag. Audrey: „Daarvoor ben ik iets te laat met tur nen begonnen. Om de abso lute top te bereiken moet je eigenlijk als kleuter al op de mat staan." De Zierikzeese is wat dat be treft een laatbloeier. Nog geen vijf jaar geleden trok ze voor het eerst een turnpak aan en werd lid van de plaatselijke turnvereniging Delta Sport. De streetdance werd vaarwel ge zegd - 'ik vond die muziek niet zo leuk' - en na een korte recrea tieve periode stapte ze al snel over naar de selectie. Onder lei ding van trainer Julian Ringel- berg probeerde ze de turnkunst- jes in de vingers te krijgen. Met veel succes. Audrey: „In mei, tijdens de lan delijke finale meei'kamp haalde ik een zilveren medaille bij de junioren. Een verrassing? Ja, dat kun je wel zeggen. Je hoopt vooraf op een goed resultaat, maar dit was echt boven ver wachting. Als je ziet, dat ik maar een paar tiende van een punt tekort kwam op nummer één, Klazine Draaijer van K&V Lemmer, dan besef je pas hoe, dicht je bij de titel bent géweest. Maar eerlijk is eerlijk, na de sprong en de brug was het al dui delijk, dat het gaatje met Kla- zien niet meer te dichten viel. Met die tweede stek ben ik dus meer dan tevreden." De zilveren plak is voor Audrey een enorme stimulans om zich de komende maanden voor te be reiden op het nieuwe turnsei- zoen. De trainingsarbeid is opge schroefd naar ruim vijftien uur in de week. Audrey: „In januari begint de competitie. Weer een stapje ho ger dan vorig seizoen, van de derde naar de tweede divisie. Je weet dat de eisen aan de uitvoe ring hoger zullen zijn, dus moet je nog meer overleggen met je trainer welke onderdelen je in je oefening zult stoppen. Turn je te simpel, dan zie je dat terug in de uitslag. Te ingewikkeld bete kent weer, dat je risico's loopt bij de uitvoering. Kortom, een goede en uitgebalanceerde keus is heel belangrijk. Je koopt er niks voor als je bijvoorbeeld bij de balkoefening eraf duvelt." De oefenstof wordt door Audrey nooit in stukjes 'geknipt'. „Ik probeer altijd de hele oefening in één keer door te nemen, dat vind ik het prettigst." Plezier Trainen is voor haar nooit een opgave. „Ik train met zoveel ple zier. De avond vliegt voorbij. Na de warming-up een stukje krachttraining - optrekken aan de brug of iets dergelijks - even tueel gevolgd door een serie sit-ups. Daar ben ik overigens niet echt dol op, maar ja, het hoort er gewoon bij." De zolen- draai, de handstand, de streksal- lol: „Turnen is fantastisch, maar je kunt er nooit je brood mee verdienen." foto Marijke Folkertmsa to van de brug ongelijk, het lijkt haar allemaal moeiteloos af te gaan. Een turntalent bij uitstek. Zelf is ze wat bescheidener. „Ik pak de dingen vrij snel op, dat wel. Maar misschien komt het ook wel, omdat ik vrij klein ben. Dan heb je met verschillende on derdelen iets minder moeite. Hoewel, een flikflak op de balk blijft voor iedere turnster een lastige opgave. Zelfs toppers ver liezen wel eens de balans. Dat zag ik onlangs nog bij de het WK turnen in Aarhus." Ondanks haar talent ligt een overstap naar het turninternaat in Papendal niet voor de hand. Audrey: „Ik moet realistisch zijn. Turnen is fantastisch, maar je kunt er nooit je brood mee ver dienen. Ik doe nu het VWO op het Pontescollege. Daarna wil ik gaan studeren en vervolgens als het meezit een goede baan." De komende jaren blijft de war me hap voorlopig geprogram meerd op half acht 's avonds. Audrey: „Dat is niet anders. De training begint om half vijf en duurt drie uur. Trainen met een volle maag is onmogelijk, maar om half acht smaakt de prak ook prima hoor! Hans Segboer De Nederlandse jeugdfilm De Griezelbus van regis seur Pieter Kuijpers is op het Chicago International Child ren's Film Festival (CICFF) be kroond als beste film. Het CICFF is het grootste kinder filmfestival van Noord-Ameri- ka. Ook de Nederlandse jeugdfilm Het Paard van Sinterklaas viel in de prijzen. De productie van regisseur Mischa Kamp kreeg de tweede prijs van de kinderju ry en de derde prijs van de vol wassen jury. De Griezelbus is gebaseerd op de populaire kinderboekenreeks van schrijver Paul van Loon. De productie trok in Nederland 225.000 bezoekers. Hij werd al verkocht aan diverse landen, waaronder Duitsland, Japan en Spanje. Van zowel De Griezel bus als Het Paard van Sinter klaas is een vervolg in de maak. GPD 58 \XTeer wat nieuws voor de VV Nintendo DS! Het appa- l_ i raat leert je Engels. Je moet al wel enige basiskennis hebben. Een vrouwenstem dicteert sim- 38 pele zinnetjes, die vervolgens op het aanraakscherm van de DS geschreven moeten worden. 1 Een Nederlandse zin moet in 66 het Engels worden vertaald en opgelezen. Gaat dat goed, dan i laat het apparaat de Nederland se vertaling en de zinsontleding zien. Ook moet tegen het appa- z£ raat worden gepraat. De stem leest een zin voor, die zo netjes i i mogelijk moet worden nage zegd. Alle vorderingen worden 12 bijgehouden op een kalender en er wordt een heus grafiekje van 1 gemaakt. In de wedstrijdstand i kan je kiezen uit twee spellen. i English Training: €29,95 Nog maar een jaar na de tegen vallende cd Intensive Care komt Robbie Williams (32) al met Rudebox. Ook dat is artistiek gezien niet de gehoopte revan che van het Britse popfenomeen. Goed, de door synthesizers ge dragen pop luistert ditmaal be ter weg dan die van de matte voorganger, maar Rudebox voegt op nieuw geen klassie kers van het kaliber Feel, Angels of Mil lennium toe aan het oeuvre van de Brit se entertainer. In plaats daarvan geeft de rebelse showpik een feest der herkenning voor derti gers en veertigers. Zo haalt hij niet alleen The Pet Shop Boys uit de mottenballen, maar covert hij ook The Human Lea gue en Stephen 'Tin Tin' Duffy. Helemaal overbodig is - on danks de leuke vocalen van Lilv Allen - zijn opgeklopte versie van Bongo Bong/Je Ne t'Aime Plus van Manu Chao. Peter van der Heide Robbie Williams - Rudebox (Chrysalis/EMI), speelduur illustratie Juliette de Wit, uit De Wilde Kippen Club

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39