Oosten rukt op in het Westen Terug naar de Hollandse pot Agentes Zakformaat Reizen Sensor zaterdag 4 november 2006 Boeddha uit Birma. materialen die bij deze stijl pas sen. Vergelijkbaar is Essential balance, het labeltje dat het In ternationaal Bloemen Centrum (IBC) op deze trend heeft ge plakt. Steekwoorden zijn rust, spiritualiteit, evenwicht en ont spanning. Volgens Brenda Horstra van de Vereniging Belangenbeharti ging Tuinbranche komt deze ont wikkeling niet uit de lucht val len. Vorig jaar al doken Ooster se sferen mondjesmaat op in de tuin. Maar eerst is volgens haar de woonkamer aan de beurt. Pas daarna dompelen we de tuin in oosterse sferen. Sophie Keijser van Blokker denkt dat er niets nieuws onder de zon is. „Het Verre Oosten is bij ons sinds jaar en dag een te rugkerend thema. In onze maat schappij is het dat eigenlijk al sinds we de wereldzeeën beva ren." Lakwerk Historisch gezien heeft ze het ge lijk aan haar zijde. Zo impor teerde de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie begin zeven tiende eeuw bijvoorbeeld al Chi nees porselein en Japans lak werk. De wereld is sindsdien al leen maar kleiner geworden. Dat verklaart ook de populari teit nu. „We reizen over de hele wereld", legt Henk Broeke uit. Na de populaire tv-serie Boer zoekt vrouw is er nu ook Het Boer zoekt Vrouw kook boek. Ook bij dé boer gaat de liefde door de maag. Erwtensoep met knolselderij, draadjes vlees, zuurkool, stamp pot van raapstelen, andijvie met spekjes. Hele volksstammen zijn er mee grootgebracht. En nog, met na me op het echte platteland, waar ouderwetse boerenkost zich niet dagelijks laat verdrin gen door kant-en-klaarmaaltij- den, een gemakzuchtig menu als friet met kroket of 'nieuwerwet se' warme happen als pasta of tagliatelli. Met Het Boer zoekt Vrouw kook boek daagt schrijfster Joyce Huisman de lezer (of liever: de kok) uit de Hollandse pot, die 'uitblinkt in eenvoud' te (her)ontdekken. Een boeiende variatie aan recepten komt in het kleurrijke boekje voorbij. Van soep via hoofdgerecht tot toetje. En zelfs lekkernijen als uien- en appeltaart en kruisbes- senjam met munt komen aan bod. Seizoenen Prettig is dat het boekje de sei zoenen volgt. Gemakkelijk voor wie kan oogsten uit een eigen moestuin, al realiseert Huisman zich dat velen niet over die luxe beschikken en dus aangewezen zijn ,op de groenteman of de su permarkt. 'En die volgen al lang niet meer de seizoenen'. Voor wie dat wel doet zijn er in de lente bijvoorbeeld allerlei sa lades, doperwten- of linzensoep en natuurlijk raapsteeltjes. In de zomer staan onder meer frambozensoep en tuinkruidenri- sotto op het menu. De herfst vraagt onder meer om andijvie- stamppot en peren in krieken bier. In de winter is het smullen van erwtensoep, zuurkool met appel tjes en gestoofde rode kool. Het kookboekje is weliswaar ge koppeld aan het tv-programma, maar het heeft daar in feite wei nig mee uit te staan. Of het moet zijn dat er ook enkele multi-cul- ti recepten in staan die de boer - als hij eenmaal zijn vrouw ge vonden heeft - zal moeten leren eten. Als dat maar lukt. Immers, wat de boer niet kent.... Carel Thijssen HANGOP MET PRUIMEN (voor 4 personen) Ingrediënten: 2 liter volle yog hurt, sap en rasp van 1 sinaasap pel, 0,25 liter rode wijn, 250 gram pruneaux (gewelde prui men zonder pit), 2 zakjes vanil lesuiker, 2 theelepels kaneel. Bereiding: Maak een stuk kaas doek of een schone theedoek nat en wring hem goed uit. Leg de doek in een vergiet en schenk de yoghurt erin. Laat de yoghurt enkele uren uitlekken tot er een dikke, romige massa ontstaat. Breng in een pan het sinaasap pelsap en de sinaasappelrasp, de wijn, pruimen, vanillesuiker en kaneel aan de kook. Laat het mengsel 15 tot 20 minu ten op laag vuur koken tot het vocht bijna verdampt is en de pruimen omhuld zijn met een stroperige saus. Laat de pruimen in het vocht af koelen. Schep de hangop in vier schaal tjes en verdeel de pruimen en saus erover. Tip: Hangop kan het hele jaar door gemaakt worden en is be halve met pruimen ook lekker met elke fruitsoort uit het sei zoen. Joyce Huisman, Het Boer zoekt Vrouw kookboek, uitgeverij In- merc, 14,95 euro. Samsonite heeft eens goed naar het verleden gekeken en een se rie op de markt gebracht die re fereert aan de tijd dat reizen al leen was weggelegd voor de be ter bemiddelden. Met bijbeho rende prijzen, want de tassen va riëren van 250 tot 600 euro en de koffers van 500 tot 900 euro. Maar dan heb je ook wat. Black label vintage limited edition heet de serie, maar alleen het la bel is zwart. Veel kleur, en mo derne handigheidjes als gsm-vakjes en sleutelhouders. Trendwatchers noemen het Essential Balance of Eas tern Eggs. Het zijn enigszins cryptische aanduidingen voor de toenemende invloed van oosterse culturen op het westerse interieur. Want die ontwikkeling is volgens futu roloog Adjiedj Bakas onvermijdelijk. „Onze calvinistische cultuur heeft zijn langste tijd gehad." Henk Broeke verzamelt al ruim dertig jaar accessoi res en meubilair uit onder ande re Japan, Thailand, Indonesië en Birma. „Dat hangt samen met mijn eerste reis naar India en Nepal", verklaart hij. „Ik voelde me daar direct thuis. De mensen zijn er minder gehaast, ze zijn vriendelijker, gelukkiger met kleine dingen dan wij." Hij startte zijn verzameling met houtsnijwerk uit Indonesië, ge volgd door kasten uit Japan. Inmiddels haalt Broeke ook boeddha's uit Birma, zilver uit India en kimono's uit Japan. Niet meer alleen voor eigen ge bruik. Zo'n drie jaar runt Broe ke inmiddels de winkel Yoshino Interieur in Den Haag, waar woonproducten uit Zuidoost Azië en West-Europa gebroeder lijk naast elkaar staan. „De win kel ziet eruit zoals mijn interi eur thuis." Commercieel slaat Broeke daar mee de spijker op de kop. Dat beweert althans trendwatcher en futuroloog Adjiedj Bakas. In zijn vorig jaar verschenen boek Megatrends Nederland voor spelt hij dat de invloed van oos terse culturen op de westerse sa menleving komende jaren ra zendsnel zal toenemen. „Onze calvinistische cultuur heeft zijn langste tijd gehad", zegt hij. De reden daarvoor is „Mijn klanten kopen dingen die ze van daar kennen." Grappig genoeg werkt het ook omge keerd. „China verwestert, ter wijl wij juist kiezen voor een oosterse invulling van het interi eur", aldus Horstra. „We gaan overigens niet voor een pure stijl, maar een westerse interpre tatie daarvan met bijvoorbeeld bamboe en papieren kamer schermen." En soms sluiten de stijlen prettig bij elkaar aan. Voorbeeld daarvan is het 'lage zitten', waaraan we dankzij de loungetrend gewend zijn ge raakt. Horstra: „Daarin passen ook de lage zitjes uit Japan." Dat we niet doorslaan heeft vol gens Henk Broeke een prakti sche oorzaak. „In Japan heb je bijvoorbeeld geen eetkamerta fels, terwijl mensen hier toch ge woon aan tafel willen kunnen zitten. We combineren daarom liever het strakke Westerse inte rieur met de uitbundigheid van oosterse culturen. Waarom? Om dat een modern interieur vaak koel is. Met accessoires uit on der andere Indonesië, China en Japan krijg je een warmere sfeer." Paul Geerts Informatie: www.yoshino-interi- eur.nl, www.blokker.nl, www.tuinweb.nl Joyce Huisman daagt de lezer van Het Boer zoekt Vrouw kookboek uit de Hollandse pot te (her)ontdekken. foto GPD De tv-serie Totally Spies trekt al zes jaar hele hordes meisjes. Ze smullen van de avonturen van Clover, Sam en Alex. De meisjes willen volgens speel goedfabrikant Goliath hun hel dinnen ook kunnen naspelen. Dus komen er wat attributen op de markt voor de geheim agen tes in spe. Zoals een speciale poederdoos, waar je ook de horo scoop mee kunt lezen. Geen meisje wil nog de deur uit zon der make-up rugzak of elektro nische agenda. Japans kamerscherm. Porseleinen theeservies uit Japan vooral een economische. Lan den als China en Zuid-Korea hebben steeds meer een vinger in de pap. En een stroom Ooster se toeristen dient zich volgens Bakas aan. „Daardoor wordt wat Aziatisch is hip in het Wes ten", beweert de trendwatcher. Dat duurt nog even, denkt hij. Bakas richt zijn pijlen op de Ne derlandse samenleving van over pakweg twintig jaar. Maar coüe- ga trendwatchers denken dat de oosterse invasie al veel sneller komt of zelfs al zichtbaar is. In hun prognoses voor komend jaar spelen met name accessoi res met een Chinese uitstraling een rol. De European Floral Lifestyle Products Suppliers Association - kortweg EFSA - omschrijft die ontwikkeling enigszins cryp tisch als Eastern Eggs. Ge kleurd hout, bamboe, gedeco reerd keramiek en papier zijn Zaken doen en plezier maken J gaan volgens Samsung prima sa men in de nieuwste smartphone. Het kantoor in zakformaat be hoort tot de lichtste en dunste in I zijn soort, claimen de Koreanen. Op de organizer zijn e-mail en MSN Messenger binnen handbe- j reik. Knap wat er verder alle maal in zo'n doosje is geperst: 1.3 megapixelcamera, mp3-spe- ler met twee speakers, Java-ga mes, usb, Bluetooth en een Mi- croSD-sleufje. Hij 'draait' op Windows Mobile. Eindelijk is er de oplossing voor overkokende melk, plakkende rijst en pasta: Een sensor, ge plaatst op de handgreep. Maar zo simpel is het nu ook weer niet, want we dienen wel de juis te Tefal-pan en Scholtès-kook- plaat aan te schaffen. Die wor den in één pakket geleverd. Dat kost liefst 2495 euro (inclusief twee pannen). Het maakt deel uit van de Attitude-lijn. Het in tuïtieve bedieningspaneel is in een hoek van 45 graden ge plaatst. De sensor geeft een in frarood signaaltje door naar bo ven. Via de afzuigkap die een roestvrij stalen vlak moet heb ben, weerkaatst dat naar de in ductiekookplaat. Die past daar na het vermogen automatisch aan. De serie is ontworpen door David Lewis. De koloniale kast geeft het westerse interieur een oosters tintje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37