Dekbed volgt de lichaamsvorm PZC De wondere wereld van ziektes Levendigheid W3! Designradiator op olie De perfect gedekte tafel ONDER DE PANNEIV wf zaterdag 4 november 2006 Door hetbutton down systeem' blijft het dekbed in de hoes. Een dikke donzen vul ling? Veilig slapen zon der muggen? Snel te warm? Er zijn tegenwoordig zoveel soorten dekbedden te koop dat bijna overal een oplos sing voor is. Dat een hard of zacht ma tras bepalend is voor een goede nachtrust, is tegenwoor dig alom bekend. Dat geldt in mindere mate voor de invloed van het dekbed, terwijl ook dat bepalend is voor ons slaapge drag. Dus staan in de dekbed denwereld de ontwikkelingen niet stil. Allergieën, overmatig zweten, altijd koude voeten: overal is een oplossing voor. Om te beginnen met de synthe tische dekbedden die vanwege de prijs nog altijd wat gemakke lijker over de toonbank gaan dan natuurlijké exemplaren. De meeste synthetische dekbedden zijn tegenwoordig voorzien van een speciaal soort vezel die schimmel, bacterie en huisstof mijt buiten "het bed houdt. Voor beelden zijn de Wellcare vezel in dekbedden van producent Au- ping en de Advansa-vezels in de dekbedden van Plumka. Omdat kunststof de eigenschap heeft warmte en vocht tegen te houden, wordt ook transpiratie aangepakt. De dekbedden van het Belgische Plumka zijn bij voorbeeld voorzien van Cool- max: „Dat zijn vezels die vocht heel snel doorgeven"legt Jan de Pril van het bedrijf uit-, „Daardoor verdampt het in de lucht en wordt het dekbed niet klam." Maar om vochtproble- men al op voorhand te voorko men, is de keus voor een dekbed dat gemaakt is van organische materialen zo gek nog niet. Het is daarom niet vreemd dat ze synthetische exemplaren steeds vaker verdringen. Soja, maïs en bamboe vormen de basis voor deze dekbedden die vocht auto matisch afvoeren. Bamboe In de Silvana Temprite Hawaï van de Nederlandse firma Jade is bamboe in zowel vulling als de tijk (hoes) verwerkt. Niet al leen handig voor mensen die snel transpireren, bamboe is ook nog eens bacterie- en schim- melwerend. De Silvana Tempri te Samoa van Jade is dan weer uitgerust met Climate Control. Door een speciaal laagje onder de tijk heeft de slaper het niet snel meer te koud of te warm. Maar voor wie zweert bij com fort is een wollen of donzen dek bed nog altijd ideaal. „Het luxe gevoel van een donzen dekbed is nergens mee te vergelijken", ver klaart Aukje Peters van Auping. „Vooral.omdat dons het lichaam perfect omsluit." Zeker nu de dekbedden zó gemaakt zijn, dat ze de anatomie van het lichaam volgen. Er zijn zo veel soorten dekbedden dat bijna overal een oplossing voor is. Hoewel Peters daarover twij felt, zouden volgens Maurice Maissan van de Nederlandse dekbeddenproducent Ducky- dons ook mensen met een aller gie tegenwoordig gerust onder een wollen of donzen dekbed kunnen slapen. „Niet alleen om dat ze meestal behandeld zijn tegen mijten, ook omdat de tijk zo fijn geweven is dat het materi aal er niet eens doorheen kan." Hoewel ook donzen dekbedden verkrijgbaar zijn met klimaatre geling, is dat eigenlijk overbo- dig. Of epn extra toevoeging, zoals Maissan zegt. „Want dons heeft van zichzelf al een ventilerende werking. Evenals wol, dat daar naast ook vuil afstoot. Voor- beeld daarvan zijn de dekbed den van Texeler." Maurice Mais san waarschuwt voor nep. „Gro te producenten worden streng gecontroleerd op wat er in de dekbedden gaat. Tegenwoordig zijn dekbedden overal te koop. Er is vaak geen controle op en dat komt de kwaliteit niet ten goede." Wie er niet uitkomt kan altijd nog terugvallen op het zoge naamde Dekbed Informatie Sys teem (DIS), in het leven geroe pen door verschillende grote pro ducenten. Op het bijbehorende label staan alle eigenschappen van het dekbed vermeld: de vul ling, het model, de afmeting, de tijk, het vulgewicht, de warmte- klasse, de gewichtsklasse, het wasvoorschrift, het gebruiks voorschrift en de garantie. Leuke extraatje: Auping heeft een zogenaamd Buttondown sys teem verwerkt in de dekbedden, waarbij de hoes wordt vastge knoopt aan het dekbed. Dat blijft daardoor altijd op z'n plaats. Een hekel aan muggen? Dan is de No Bzzz van Plumka een oplossing. De hoes is behan deld met Health Guard, een voor de mens onschadelijke stof waar muggen niet van houden. Die zullen dus niet op het dek bed landen. Dan moeten natuur lijk wel de ledematen binnen boord blijven. Leuk voor de kinderkamer: het dekbed Plumka Dabra is be drukt met verschillende lichtge vende figuurtjes. Caroline Göttgens Prijzen: Auping: variërend van een eenpersoons synthetisch dekbed (165 euro) tot een vier seizoenen donzen dekbed met battisten tijk (655 euro). Plum ka Dabra vanaf 109,90 euro (in clusief dekbedovertrek en kus sensloop), Plumka No Bzzz van af 89 euro (eenpersoons). Silva na Temprite Jade Hawaii vanaf 79 euro (eenpersoons), Silvana Temprite Samoa vanaf 129 euro (eenpersoons). Meer informatie: www.plum- ka.be, www.duckydons.nl, www.auping.nl,www.jade.nl, www.texeler.nl Een reis naar de Pitangui- groeve in het Braziliaanse Minas Geraïs zit er niet in. Het blijft slechts bij een enkele auto trip naar Harelbeke, een kilome- ter. öf veertig ten zuiden van Gent. Desondanks de moeite waard. Want wie een natuursteenvloer - koopt, doet er verstandig aan om zelf de partij uit te kiezen. Eigenlijk hebben we straks ge woon klei op de vloer liggen. Wel een beetje uit de tijd. Want het stamt uit het Proterozoïcum; een periode uit de geologische geschiedenis van de aarde, tus sen de 2500 tot 542 miljoen jaar geleden. Door de druk van aard lagen ontstaat na lange tijd lei steen. Het leuke is dat de leisteen die vorige maand is gedolven er to taal anders kan uitzien dan die gisteren is opgegraven. Niet al leen de kleur verschilt, maar ook de tekening. Sommige te gels zijn bijna egaal glad, ande- re sterk gelaagd. Wij houden juist van tekening en levendigheid. Met enige regel maat duiken we in ons huidige huis nog met de poetsdoek naar de vloer omdat we denken dat die vies is. Veelal is het gezichts bedrog, Door de gelaagdheid van het graniet lichten soms stukjes op in de diepere lagen van het gesteente. Puur natuur. Leisteen heeft op een heel ande re manier een natuurlijke en le vendige uitstraling. Hoe modern tegelfabrieken tegenwoordig ook zijn, een gebakken exem plaar haalt het er niet bij. De ge bakken tegel heeft wel één voor deel: zoals dié er in de winkel uitziet, zo krijg je hem ook thuis. Daar zorgen de compu- f ters in de fabriek wel voor. Bij natuursteen is dat gelukkig an- ders. Maar omdat elke partij die j uit de berg komt verschilt van j kleur en tekening, is het verstan dig niet af te gaan op een mon- i ster in de winkel. De vloerleverancier in Goes raadde het ons al aan: ga zelf kij -1 ken. Dat advies hebben we afge lopen week opgevolgd. Een gou-, den tip. Behalve dat je je, ogen uitkijkt, bepaal je zelf welk soort steen er straks wordt gelegd. In grote magazijnen staat de leisteen al gezaagd in de juiste maat tegels klaar. Het is wel even letten op de naamgeving. Voordat je het weet reserveer je totaal iets an ders. De Belgische groothandels gebruiken namelijk andere na men voor dezelfde soort stenen j dan de Nederlandse. Wat wij willen heet hier Mustang en over de grens Black-Slate. Een medewerker haalt er een stuk of acht tegels uit om te la ten zien. Wij treffen een erg levendige partijverschillende antraciet- tinten, met af en toe een lichte groene zweem en vol met reliëf. Aan ons de keus: afkeuren en I wachten op een volgende partij of reserveren. Lang hebben we niet nodig om te beslissen. Dit is; hem. Nog iets meer dan twee maanden en dan hebben we geen gestolde magma, maar j oude klei op de vloer. In schuur, zolder, tuinhuisje of caravan ontbreekt vaak cen trale verwarming. Om deze ruimtes in de koude maanden toch op temperatuur te krijgen, is een ventilatorka chel of oliegevulde radiator wel zo handig. Maar het oog wil ook wat. Daar om komt producent Dimplex nu met een oliegevulde designradia tor, De techniek van de Cadiz is volgens de producent niet onder geschikt gemaakt aan het uiter lijk. Het apparaat, verkrijgbaar van af 160 euro, is bijvoorbeeld voor zien, van vorstbeveiliging en digi tale display. Ook producent Delonghi heeft een aantal designexemparen in de collectie: de DCH4120, voor 109 euro en de TRN0505M, die 69,95 euro kost. Als ik 's ochtends aanschuif achter mijn tekstverwer ker, kijk ik altijd eerst-even naar mijn e-mail. Soms kan dat even kijken aardig uitlopen, als mijn computer meer dan tien mi nuten bezig is met het ontvan gen van post, dan raad ik het al: tuinfoto's. Begrijp mij goed - ik klaag niet, ik kijk graag naar fo to's van andermans tuin, al was het maar om te kunnen constate ren dat ik blij ben dat de gefoto grafeerde tuin de mijne niet is. Het meest waardeer ik beelden van ziektes en afwijkingen. Toen ik ooit met door een beren klauw veroorzaakte ernstige brandwonden in het ziekenhuis belandde, trof ik een dol-enthou- siaste dermatoloog die.eerst zijn camera tevoorschijn haalde en pas later de verbandmiddelen. Zo'n mooi voorbeeld van foto- toxische contactdermatitis had hij nog niet eerder onder ogen gekregen. Tijdens het fotografe ren van mijn wonden maakte de specialist goedkeurende smak kende geluiden. En 2oals een dermatoloog kan genieten van een mooie dermati tis, kan ik met veel waardering kijken naar een mooi voorbeeld van meeldauw of perenrdest. Zo als je je kunt verbazen over het krioelen van pantoffeldiertjes, zweepdiertjes en ander leven in een druppel vijverwater, zo kun je ook waardering opbrengen voor de wondere wereld van schimmels en bacterieën. De eigenaren van een plant met een prachtig ziektebeeld kun nen mijn enthousiasme voor de kwaal niet altijd waarderen. Niet zo lang geleden schreef ik over de druivenviltmijt - ook al zo'n interessante groep: de mij ten die bijna onopgemerkt onze wereld tot in alle uithoeken be volken, van druivenblad tot hoofdkussen en menselijke po riën. Een wonder van aanpas sing aan alle denkbare omstan digheden, de mijt. Toen ik een paar dagen geleden terugkwam van vakantie vond ik in mijn mail het volgende, op koele toon gestelde bericht: 'Ur gentie: hoog. Romke van der Kaa schijft over de druivenvilt mijt, maar niet hoe deze te be strijden. Graag informatie.' En Zaden van de magnolia. ja, dat was ik even vergeten: de eigenaar van de aangetaste plant is meestal niet geïnteres seerd in de oorzaak van de kwaal, maar slechts in de bestrij- ding. Wel, beste krantenlezer, zelf ben ik niet zo 'triggerhappy' als het om het spuiten van bestrij dingsmiddelen gaat. In ieder ge val lijkt het mij niet gezond om te spuiten op planten waarvan ik later zelf de vruchten eet, maar omdat iedere krant - en na foto Romke van de Kaa tuurlijk ook iedere tuinstukjes- schrijver - zijn lezers graag wil behouden heb'ik voor u even ge keken in het standaardwerk Ziekte en schade in de tuin van Andrew Halstead en Pippa Greenwood. Tot mijn opluchting las ik: „Er zijn voor de tuinliefhebber geen afdoende middelen beschik baar. Het verwijderen van aan- getaste bladeren kan de mijt tot staan brengen, maar aangezien de mijten weinig schade aanrich ten kan er door het op grote schaal weghalen van bladeren meer schade ontstaan dan wan neer de mijten ongestoord hun gang mogen gaan." Niet alle ziekte arriveert per e-mail. Een enkele keer krijg ik nog een pakje per ouderwetse slakkenpost. Meestal is de in houd dan verpakt in vershoudfo- lie. Een groter eufemisme dan vershoudfolie bestaat er niet in onze taal: de prachtige kobalt blauw en smaragdgroen be schimmelde plantenresten die ik ontvang doen vaak aan ver gankelijke kunstwerken den ken. Vershoudfolie, ga toch weg. Maar een enkele maal is het overschot herkenbaar. Zo ont ving ik in de afgelopen dagen, de zaadpeul van een oleander, een eikengal en de zaaddoos van een magnolia - alle met de vraag of het hier een afwijking of een ziekte betrof. En inderdaad: voor wie nog nooit de robijnro de zaden van de magnolia uit hun grillige zaadknotsen heeft zien breken ligt inderdaad de ge dachte voor de hand dat het hier om een vreselijke voorwereldlij ke builenpest gaat. Wat is de natuur toch mooi. Romke van de Kaa Hoe ziet een perfect gedekte tafel eruit? En welk servies is momenteel trendy? Wie antwootd op die vragen wil, kan van donderdag 9 tot en met zondag 12 november te recht in de Grote Kerk van Naar- den-Vesting. Daar vindt dan de beurs La Ta ble plaats, een evenement waar antieke en moderne serviezen centraal staan. Maar La Table beperkt zich niet tot de tafel al leen. In de Grote Kerk zijn onder meer ook woonaccessoires, an tiek, kunstobjecten en groende- coraties t'e zien. Informatie: www.latablesfeer- beurs.nl Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande I energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31