Scharendijke mist smoel PZC Die paal is voor ons een symbool Dat er iets met Scharendijke moet gebeuren, is voor ve len duidelijk. Het dorp, waar de een nog niet dood aangetroffen wil worden, maar de ander zich geen betere woonplaats kan voorstellen, mist een centrum. Er is geen enkele binding met het prachtige en drukbevaren Grevelingenmeer dat net over de dijk ligt. Ook de jachthaven van Scharendijke heeft geen ver binding met het dorp, waardoor beide een eigen leven lijken te leiden. Zeeuwland presenteerde mid den jaren negentig ambitieuze plannen voor een zorgzone rond het Bethlehemplein. Rond 2000 werden deze plannen concreter voorgesteld. Er zouden 49 luxe huur- en acht koopappartemen ten met zorgaanbod voor oude ren gebouwd worden, verdeeld over verschillende apparte mentsgebouwen. Ook dorpshuis De Putmeet zou vernieuwd wor den. Hier zou de toenmalige zorgaanbieder Arcus een eigen zorgruimte krijgen. Ook de peu terspeelzaal zou bij De Putmeet onderdak vinden, evenals onder meer de kinder- en naschoolse opvang. Bouwbedrijf Louwerse uit Scha rendijke wist in diezelfde tijd grond te verwerven aan de Dijk- straat om er een tiental eenge zinswoningen te bouwen, onder meer op de plaats van een nog te slopen kerk. En afgelopen jaren heeft Innovation Island zijn oog op Scharendijke laten vallen. Het dorp heeft vooral door de ligging aan het Grevelingen meer veel potentie voor de klein schalige, bijzondere woning bouw die het project voorstaat. Dik dossier Inmiddels is het najaar 2006 en is er nog geen woning gebouwd. Bouwbedrijf Louwerse is in mei van dit jaar overgenomen door A. de Swart. „We hebben de plannen rond de Dijkweg weer vlot getrokken", zegt De Swart. „Het is een tamelijk dik dossier dat bij mij nog enige vragen op roept. Misschien dat ik toch met iets andere ogen naar dit project kijk dan de vorige eigenaar. Maar we gaan bouwen en het zullen uiteindelijk zestien wo ningen worden. De invulling is echter nog niet duidelijk. Het wordt een mix van starters- en eengezinswoningen in verschil lende uitvoeringen." De Swart is in gesprek met de gemeente om de knelpunten te bepalen, nog niet alles is hem duidelijk. „Maar ook de gemeente wil graag dat er gebouwd wordt in Scharendijke dus ik heb er alle vertrouwen in dat we volgend jaar aan de slag kunnen." Ook Hans Boogert, directielid van ProWonEc Zeeland en één van de initiatiefnemers van In novation Island, is positief over de mogelijkheden in Scharendij ke. „Achter de schermen wer ken we hard aan de integrale ge biedsgerichte plannen. Binnen kort zullen we met afgevaardig den van de bewoners en de on dernemers van Scharendijke rond de tafel gaan zitten om ideeën en wensen uit te wisse len. We willen innovatief en vraaggericht gaan bouwen waar bij ook bestaande plannen en ontwikkelingen waar mogelijk worden meegenomen." Boogert verwacht uiterlijk in de eerste maanden van 2007 dergelijke ge sprekken te kunnen afronden, waarna de plannen concreet kunnen worden uitgewerkt. Zeeuwland was het verst in de uitwerking van de plannen rond het Bethlehemplein. Maar bij de laatste presentatie, deze zomer, blijkt van die ambitieuze plan nen voor een zorgzone niet zo- Scharendijke, het Bethlehemplein veel meer over te zijn. Het aan tal appartementen is drastisch teruggebracht en over de zorgzo ne wordt niet meer gesproken. „Waar nu zeven garages staan aan de Kerkstraat komen vier startersappartementen", legt di recteur Antoine de Ceuster uit. „En op de plaats van het ge sloopte gemeentehuis, dus aan de overkant van het Bethlehem plein, gaan we acht appartemen ten voor senioren bouwen. Maar als eerstb zullen we het voorma lige Rabobankgebouw, dat naast het dorpshuis staat, reno veren. Dit is al aanbesteed. Hier komt de peuterspeelzaal die nu nog. gevestigd is aan de Middel- plaatstraat. In die straat gaan we op de plaats van de peuter speelzaal en de voormalige brandweerkazerne twee a drie koopwoningen bouwen." Uitgekleed Volgens De Ceuster is er voor de ze plannen veel draagvlak, in te genstelling tot de oorspronkelij ke zorgzone. „Er was veel be zwaar tegen de hoogte van de ap partementsgebouwen die drie woonlagen zouden krijgen. Nu blijven we op twee steken." Dat de hele zorgzone in feite uitge kleed is, komt volgens de corpo ratiedirecteur doordat er ook binnen de zorgsector veel veran derd is. „Arcus is gefuseerd tot Allévo en de inzet is nu vooral om thuis zorg op maat te bie den. Allévo stelde geen prijs meer op een aparte ruimte met een huurcontract, mede ook om dat mensen zelf hun zorgaanbie der kunnen kiezen. Wellicht dat dit een ander wordt dan Allévo die vervolgens met een zorgruim te zit die niet gebruikt wordt." Enquête Zeeuwland heeft een enquête naar de woningbehoefte van starters en senioren uitgezet om te kunnen bepalen wat er pre cies gebouwd moest worden. „Er blijkt weinig behoefte te zijn aan starterswoningen. Voor hen heeft Scharendijke blijk baar te weinig te bieden. Van daar dat we niet meer dan vier appartementen willen bouwen. Er is wel grote vraag naar senio renwoningen. Er zijn ruim veer tig belangstellenden voor de twaalf appartementen. Afhanke lijk van de daadwerkelijke inte kening op de appartementen gaan we bekijken of we op ande re plaatsen in het dorp versneld foto's Marijke Folkertsma Plan voor de herinrichting van het centrum van Scharendijke. In het midden het Bethlehemplein met de vijver die kerk en (ver nieuwd) dorpshuis De Putmeet verbindt. illustratie architectenbureau Pieter Weeda Paul van der Weijden De peuterspeelzaal in de Middelplaatstraat gaat volgens de plan nen verdwijnen. Op de plaats van de peuterspeelzaal en de voorma lige brandweerkazerne moeten enkele koopwoningen komen. seniorenwoningen kunnen ont wikkelen. Op zich biedt Scha rendijke voldoende mogelijkhe den. En seniorenwoningen zijn het meest effectief in de keten omdat zij, in tegenstelling tot starters, met hun verhuizing be weging in de markt brengen." Plet dorpshuis De Putmeet wordt niet vergeten in de aange paste plannen. De gemeente heeft alle dorpshuizen te koop gezet. Zeeuwland heeft aangege ven specifieke belangstelling voor De Putmeet te hebben. „Als wij de garantie krijgen dat we het gebouw kunnen kopen, dan zullen wij het gebouw zo snel mogelijk een facelift geven. Door een nieuwe entree te ma ken, de eerste schetsen zijn er al, krijgt dat gebouw een beetje 'smoel' dal beter past bij de be oogde nieuwe uitstraling van het Bethlehemplein. Want het plein zelf wordt heringericht - de vijver wordt een rechthoeki ge verbinding tussen de kerk en het dorpshuis - en opnieuw be straat. Samen met de twee nieu we appartementsgebouwen krijgt Scharendijke toch een nieuwe impuls." Huurappartementen Over tien jaar, als De Putmeet economisch is afgeschreven, wil Zeeuwland het dorpshuis geheel en passend herbouwen tot een multifunctioneel gebouw met op de verdieping huurapparte menten. De Ceuster is optimistisch over de laatste uitwerking en presen tatie. „Nu de bevolking en de ge meente de plannen enthousiast hebben ontvangen, kan architec tenbureau Pieter Weeda Paul van der Weijden de schetsen na der gaan uitwerken. Vervolgens moet er nog een artikel 19 proce dure volgen omdat beide loca ties nog geen woonbestemming hebben. Maar ik verwacht in 2008 te kunnen gaan bouwen. Daar is het meer dan tijd voor." Inge Heuff Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 4 november 2006 Dekbed voor iedereen Het voormalige Rabobankgebouw wordt gerenoveerd. Het Schouwse Scharen dijke mag zich verheu gen in de belangstelling van woningbouwcorporatie Zeeuwland, bouwbedrijf Louwerse en het consor tium van Zeeuwse bouwers dat zich verenigd heeft in ProWonEc Zeeland BV met het project Innovation Is land. Alle drie hebben zij bouwplannen ter verbete ring van het dorp. Maar al die belangstelling en plan nen hebben nog niet geleid tot concrete resultaten. En de lange looptijd zorgt er voor dat plannen ook weer drastisch kunnen verande ren. De garages in de Kerkstraat maken plaats voor appartementen. DE VOORDEUR In de tuin van de Noordlangeweg 14 in Kats staat een totem-achtige paal met schelpen, een stukje touw, een lapje en wat niet te determineren spul. In het hout zijn woorden gekerfd; 'soms wil je je zin wel... maar onthoudt... Ooit waren dat zinnen bedacht door meisjes van tien, nu zijn het wat vervaagde flarden, die bij Judith Vuijk herinneringen oproepen aan het ver jaardagsfeestje van dochter Nadine. Inmiddels bijna vier jaar geleden, maar de paal is gebleven. Heeft zelfs de verhuizing van anderhalf jaar geleden doorstaan. Glimlachend: „Ja, we gingen helemaal van de over kant, nummer 13, naar hier, nummer 14." „Die paal is een soort symbool en we hebben hem des tijds als een boompje 'geplant'. Tien jaar is een kroon jaar dus op die verjaardag wilden we wat bijzonders. De meiden hebben toen alles wat op de paal zit, op het strandje bij Kats bij elkaar gejut. Schelpen, oesters, touw noem maar op. Dat strandje maakt ook een be langrijk deel van ons leven uit. Het is een leuke plek om naar toe te gaan. De kinderen kunnen er lekker zwemmen, en rommeltjes zoeken. Ik vind het wel be langrijk dat zij zien dat er meer is dan alleen wegwerp- spul." Gezeten aan de keukentafel vertelt Judith over haar huis en haar gezin. De zwarte kat Boefie springt onmid dellijk op schoot en snuffelt nieuwsgierig aan het noti tieblok. Hij lijkt mee te lezen met wat wordt opgeschre ven, rolt zich dan lekker op om spinnend zijn tevreden heid kenbaar te maken. Boefie is overigens niet de eni ge viervoeter, het huishouden telt nog de katten Shakespeare, Swiebertje en Prinses, twee konijnen en een cavia. En niet te vergeten de bordercollie Boy. „Hij was eerst van een schaapherder maar had geen respect voor de schapen. Hij pieste ertegen. Dat is erg lastig als je een schaapshond moet zijn." De kinderen Nadi ne, Marijn en Casper ('iedereen noemt hem Cas') en echtgenoot Johan maken het gezin compleet. De keuken vertoont duidelijk 'trekken' van een verbou wing: deels gestripte muren, plafond half af. Judith: „Hier gaan we een eetkamer van maken en de keuken komt in de voormalige bijkeuken. We hebben een door gang gemaakt zodat je nu een open verbinding hebt." In de bijkeuken staan, onder een bordeauxrood kleed, nog de laatste 'verhuisspullen'. „Het is een fijn huis, met een mooie lichtinval. We heb ben er veel aan gedaan, het is bijna helemaal gestript. Mijn man Johan heeft een klusbedrijf en doet alles hier zelf. Maar zijn eigen klussen gaan natuurlijk voor, dus snel gaat het niet. Maar och, dat geeft niet. Het is bo ven klaar en ook de woonkamer is af." Opvallend in de woonkamer zijn de brede planken te gen de wand. „We zijn in Noorwegen geweest en daar hebben we veel houten huizen gezien. Die sfeer sprak ons wel aan. Vroeger zag je trouwens ook veel hout in huizen." Heel gedecideerd: „Het zijn geen schrootjes, die vind ik afschuwelijk. Dit zijn brede, houten plan ken die we in de lengte tegen de muur hebben gedaan." De zachte roomwitte glans reflecteert het licht op een mooie manier. De kamer krijgt er een behaaglijke uit straling van. De gietijzeren houtkachel draagt ook bij aan die warme sfeer, ,,'s Winters steken we om een uur of vier de kachel aan. Zeker de jongens vinden dat leuk, lekker een vuurtje poken." Annemarie Zevenbergen De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen txMm U «3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29