PZC Mond dicht over gevoelige onderwerpen De Zeeuwse wortels van generaal Winkelman Ambtenaren in greep van censuur zaterdag 4 november 2006 Vier jaar geleden verscheen zijn boek Een soldaat doet zijn plicht, over het leven en de betekenis als militair van gene raal H. G. Winkelman. Het voorzag in een behoefte; de oplage was snel verkocht. Au teur en historicus Teo van Middelkoop uit Goes heeft er niet eens een eigen exemplaar aan overgehouden. In plaats van een snelle herdruk, is er nu een heel nieuwe versie ver schenen: Generaal H. G. Winkelman, stand vastig strijder. Uitgebreider dan het eerste boek, want Van Middelkoop - docent geschiedenis aan het Calvijncollege in Goes - heeft heel wat reac ties op de uitgave ontvangen en die voor een belangrijk deel in de nieuwe uitgave verwerkt. Hij bezocht prins Bernhard. „Die heeft een aantal aardige anekdotes verteld. De prins maakte Winkelman zelf mee. Hij haalde herinneringen op aan stafvergade ringen, inspectiebezoeken en bijeenkom sten van de generale staf. Het zijn smaak makers." Capitulatie In plaats van als weinig bekende militair in de vergetelheid te raken, kreeg Winkelman (1876-1952) een plaatsje in de geschiedenis omdat hij bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog opperbevelhebber van land en zeemacht was en enkele dagen de hoog ste gezagsdrager in het land. Dat was nadat koningin Wilhelmina en de regering naar Engeland waren uitgeweken. Winkelman tekende 15 mei 1940 de capitulatie in een schooltje te Rijsoord (nu een museum). Het is vooral dat feit waardoor hij herinnerd wordt. Al in zijn eerste boek maakte Van Middelkoop duidelijk dat daarmee de gene raal onrecht aangedaan wordt. Hij heeft aanzienlijk méér voor het vaderland bete kend. In het nieuwe boek besteedt Van Middel koop meer aandacht aan de persoon Winkel man en zijn wortels. Van de familie - die zich nooit zo in het leven van de generaal had verdiept - kreeg hij onder meer een schoenendoos uit de linnenkast mee, waar in foto's, brieven en delen van dagboeken zaten. Eén van de aardige ontdekkingen is dat de voorouders van Henri Gerard Winkelman uit Zeeland kwamen. Grootvader Comelis werd in 1787 geboren in Vlissingen, waar uit hij als 42-jarige vertrok om Provinciaal Inspecteur voor het vak der Registratie in Limburg te worden. Comelis' vader Hendrik Winkelman dreef op de Grote Markt in Vlissingen een flinke kruideniers zaak. Van Middelkoop kan dankzij de familiekro niek en genealogisch onderzoek van echtge note Arendina Coert van de generaal, mel den dat het geslacht Winkelman teruggaat tot in de Middeleeuwen. Een deel van de fa milie ging eind 15e eeuw naar Vlaanderen en tijdens de Tachtigjarige Oorlog vestigde aan de Rotterdamse Kaai 0.247 en van de indeling van de woning heeft zijn echtgeno te nauwkeurige schetsjes gemaakt. Aandacht voor de persoon betekent ook aandacht voor het gezin. Van Middelkoop maakt onder meer melding van tochten met zeilboot de Golfbreker. „De kinderen zoch ten vertier op de markt en op de kermis in Middelburg, en met een babbelaar achter de kiezen ging het daarna de Westerschelde op." De familie kreeg in 1931 een zware slag te verwerken door de zelfdoding van jongste zoon Eduard Laurent. Veruit de meeste ruimte in het boek is voor Winkelmans functioneren als militair en dan in het bijzonder voor zijn periode als opperbevelhebber. Hij was al enkele jaren met pensioen toen hij in februari 1940 als zodanig werd benoemd (zijn voorganger I. H. Reynders moest na onenigheid met de regering weg). Fouten Van Middelkoop schetst Winkelman als ie mand die administratief-organisatorisch goed was, maar militair-organisatorisch minder sterk. Zijn studie aan de Hogere Krijgsschool rondde hij af met een studie over een kustspoorweg achter de Hollandse duinen, bedoeld om militair vervoer te ver beteren. Van Middelkoop over de korte strijd tegen de Duitsers in mei 1940: „Hij heeft het goed gedaan maar ook fouten ge maakt. Hij heeft vooral gerekend op de steun van de Fransen en dat was eeng ,;C gok." Wat dat betreft wijkt de histól r van Lou de Jong, die Winkelman inzi de standaardwerk over de Tweede Werf- de log kritiekloos neerzette. Hoewel hij 1 sp kend was met de ontwikkeling van dei fa macht (als commandant van een lucht: pn digingskring), onderschatte hij het ge sti van de parachutisten, die de Duitsets Ki 1940 volop inzetten. L>J Enige naïviteit was hem niet vreemd.$)e nacht van 9 op 10 mei '40 ging hij thuiki; Wassenaar slapen. Een buurman metfee meende Duitse sympathieën bracht tègi: per auto naar de generale staf, omdatjp< dienstauto uitbleef, bijna veertien kil tke ter over tweebaans weggetjes. Na vijffóv in krijgsgevangenschap te hebben dofjk bracht, vervulde Winkelman na de ocjhi geen rol van betekenis meer. Wel zette hij zich nog in voor behoud ja Nederlands-Indië (hield daarover ooi he spreekbeurt in Goes), onder het mot!' Or houden met praten, oprukken naard) ri Zijn herinneringen zette Winkelman! A op papier. Hij was liever bezig met tia jn ren en meubels maken. „Hij kon ergg |e zwaluwstaartjes maken", weet VanM kc koop. Rinus Au! W' Generaal II. G. Winkelman, standvast di strijder. Door Teo van Middelkoop. t' M Aprilis, Zaltbommel. Prijs 29,95 euro Het is goed mis op het ministerie van justitie. Er heerst een cul tuur van angst en intimidatie, zeggen betrokkenen. Belastende informatie belandt in een diepe la en zwijgen is huisregel nummer 1. „Het lijkt wel of de Oost-Duitse Stasi het voor het zeg gen heeft." een aantal zich in Zeeland. Henri Winkel man had geen directe band met Zeeland meer; hij groeide op in Limburg. Maar hij heeft later wel enige tijd in Middel- Generaal H. G. Winkelman in 1940. foto's uit boek H. G. Winkelman een standvastig strijder burg gewoond, waar hij als militair ge plaatst was. In de Eerste Wereldoorlog is Winkelman geplaatst bij het commando Zeeland in Middelburg. Het gezin woonde Opperbevelhebber van Landmacht en Zeemacht Winkelman, getekend door de strijd. Terreur Arme Ernst Hirsch Ballin. Hij moet zich lelijk hebben verslikt tijdens de diner pauze van het Schipholdebat. Koud drie we ken in functie en zijn eigen ambtenaren stu ren hem met foute informatie de Kamer in. Een uiterst belastend rapport over de brand veiligheid van het cellencomplex was wel degelijk besproken met de directeur van Schiphol-Oost, terwijl hij de Kamer zojuist had bezworen dat dit niet het geval was. Hirsch Ballin wist onmiddellijk: de Kamer verkeerd voorlichten, dat is een politieke doodzonde. De eerst zo zachtaardige minis ter werd woest, Was het een domme fout van zijn ambtena ren of is er structureel iets mis bij justitie? Dat laatste, zegt Boris Dittrich. Hij is erva ringsdeskundige. De oud-rechter was de af gelopen 12,5 jaar justitiewoordvoerder van D66. „Al die jaren zijn er justitiedossiers ge weest waarover maatschappelijke commo tie ontstond. Telkens bleek informatie niet correct." De misser tijdens het Schipholdebat is niet de laatste. Een paar dagen later gaat het al weer fout. Ditmaal rommelen ambtenaren met informatie over een tbs'er die de benen neemt tijdens begeleid verlof en in Rotter dam een serie misdrijven begaat. De inciden ten zijn vooral pijnlijk, omdat de minister kort daarvoor zijn medewerkers nog een pluim had gegeven voor hun open- heid.Hirsch Ballin zou eens beter moeten kijken, schamperen justitiemedewerkers, parlementariërs, vakbondspersoneel en oud-bewindslieden. Vooral over gevoelige onderwerpen luidt het devies nog immer: mond dicht. Intern praten over problemen en wantoestanden is bij justitie geen ge bruik, en praten met Kamerleden of de pers taboe. „Ik zou het bijna terreur willen noemen", zegt Frans Weekers, VVD-Kamerlid en ad vocaat. „Er heerst strikte censuur. Mensen die naar buiten treden worden op een Oost-Europese manier op de vingers ge tikt." Hoe dat precies in zijn werk gaat, komt slechts een enkele keer aan de opper vlakte. Zo werd een paar weken geleden met een camera vastgelegd hoe een Haarlem se gevangenbewaarder tot zwijgen werd ge maand. „Je bent 24 uur per dag ambte naar", siste de gevangenisdirecteur hem toe toen de man, tijdens zijn lunchpauze, aan de NOS zijn zorgen over de bezuinigingen wilde uiten. De boodschap was niet mis te verstaan: wie openlijk zijn hart lucht, maakt zich schul dig aan ernstige integriteitsschending. Di rect ontslag volgde niet, maar volgens bron nen in het gevangeniswezen werd de man stevig zijn plek gewezen. Een oud-ambtenaar van justitie bevestigt dat het er bij de justitiële diensten en op het departement hard aan toe gaat. „Iedere week ging er wel iets fout. Niet alles werd aan de Kamer gemeld, dat was echt ondoen lijk." Als er iets misgaat, is altijd de vraag: wie kunnen we daarop afrekenen: „De last werd niet samen gedragen, mensen werden er zó uitgeknikkerd." Eng, noemt vakbonds bestuurder Jan Willem Dieten van FNV Ab- vakabo het als de overheid zich zo gedraagt. Hij kent genoeg voorbeelden van justitie ambtenaren die een berisping kregen omdat ze hun zegje deden. „Mensen zeggen niets meer. Er wordt immers toch niet geluis terd." De zucht van justitie om de touwtjes strak in handen te houden, komt volgens kenners voort uit twee crises: de IRT-affaire, over de omstreden opsporingsmethodes naar cocaï nesmokkel, en de vermeende muiterij van de top van het Openbaar Ministerie onder leiding van Arthur Docters van Leeuwen, tegen minister Winnie Sorgdrager. In beide Hirsch Ballin op 22 september op weg naar de koningin bij zijn aanstelling als minister van justitie. gevallen bleken ministers nauwelijks te we ten wat zich onder hun verantwoordelijk heid afspeelde. Sorgdrager moest het tij dens heikele debatten doen met een half A4-tje aan informatie, herinnert oud-staats secretaris Ella Kalsbeek (PvdA) zich. Beide ruzies werden uitgevochten in de pers. Hilbrand Nawijn kreeg met de straffe wind te maken toen hij in 2002 namens de LPF aantrad als minister van vreemdelingenza ken, onderdeel van justitie. Daarvoor was hij directeur van de immigratiedienst. „Geen enkele ambtenaar mocht met de pers of met Kamerleden praten. Deed je dat toch, dan kreeg je op je sodemieter. Het zijn werkwijzen van de Oost-Duitse Stasi, de ge heime dienst." Nawijn nam als minister zijn eigen voorlichter mee. „Ik vertrouwde de af deling voorlichting voor geen cent. De rijks recherche heeft onderzoek gedaan naar lek ken door die afdeling - daar kwam volgens insiders een keihard rapport uit voort. Het is in een diepe lade verdwenen. Zelfs als mi nister heb ik dat niet te pakken kunnen krij gen." Geen enkele minister heeft de pikorde willen doorbreken, zegt Nawijn. Dat is vra gen om moeilijkheden. Daar struikelen mi nisters over. „Als je kijkt naar zo'n Schip- holbrand - je kon de problemen van mijlen ver zien aankomen. Er heerst een cultuur van angst, niemand durft dingen aan de kaak te stellen. Zelfs Donner heeft het niet gered." Volgens Kalsbeek is de lijn nu wel erg strak aangetrokken. Met de huidige ge sloten cultuur kun je wachten op het mo ment dat de vlam in de pan slaat, denkt ze. „Als ambtenaren al niet de nadelige kanten van beleid mogen laten zien, wie moet dat dan wel doen?" De hiërarchische structuur heeft ook het Openbaar Ministerie in een las tig parket gebracht, vult rechtspsycholoog Peter van Koppen van het NSCR (Neder lands Studiecentrum, Criminaliteit en Rechtshandhaving) aan. Hij noemt de kokervisie in de Schiedamse Parkmoord zaak als voorbeeld. „Alles wordt van boven af opgelegd. Daarmee creëer je geen tegen spraak." Regels Juist achter regels kan een ambtenaar zich makkelijk verschuilen. „Hij veegt er zijn straatje mee schoon." Zorgelijk, vindt hij, want het gaat niet om lopende-bandwerk: „Een officier van justitie moet onafhanke lijk en op grond van zijn eigen geweten be slissingen nemen. Niet omdat het volgens de richtlijnen moet." Niet alleen ambtenaren ondervinden de gevolgen van de controle- zucht van het departement. Ook het werk van vakbondslieden, journalisten, onderzoe kers en Kamerleden lijdt er onder. Als vak bondsbestuurder Alfred Lohman van CNV Publieke Zaak iets onwelvalligs naar buiten brengt, wordt hij door justitie gekapitteld. „Belangrijke informatie wordt dan plots voor me achtergehouden." Natuurlijk wordt hij daar boos om, zegt hij, maar de bal hard terugkaatsen doet hij niet. „Want dan kan ik de belangen van mijn leden niet meer behartigen." Journalisten klagen dat justitie vooral actief informatie naar buiten brengt die het departement positief in het nieuws brengt. Belastende, openbare stuk ken zijn alleen na lang getouwtrek of via een beroep op de de Wet Openbaarheid Be stuur te verkrijgen, zoals gebeurde na de Schipholbrand. Gevoelige informatie over asielzoekers wordt in het parlement steeds vaker vertrouwelijk behandeld, zodat het buiten het zicht van de media blijft, is de er varing van SP'er Jan de Wit. De Onderzoeksraad voor Veiligheid, die de Schipholbrand onderzocht, had er eveneens last van, zegt voorzitter mr. Pieter van Vol lenhoven. „Het was buitengewoon ingewik keld bepaalde informatie boven tafel te til len." Parlementariërs klagen steen en been. „Ik werd door een gevangenispsycholoog uitgenodigd om informeel bij te praten," zegt Weekers. „Dat kwamen ze in Den Haag te weten, en meteen moest dat bezoek ge meld worden aan het departement, met een draaiboek van minuut tot minuut. Er zou den ambtenaren worden meegestuurd - zeg maar als spion. Je moet gewoon in het ge heim een kroegje opzoeken om elkaar te spreken. Dat is toch niet van deze tijd?" Kamerleden moesten zelfs dreigen met een parlementair onderzoek om een gesprek te mogen voeren met advocaat-generaal Frits Posthumus, die bestudeerde wat er fout ging in de beruchte Schiedammer park- moord. Weekers: „Posthumus was een goe de, onafhankelijke rapporteur, maar Don ner vond dat het zijn ambtenaar was en dus konden we niet met hem spreken. We heb ben het hard en onaangenaam moeten spe len om het uiteindelijk toch voor elkaar te krijgen." De Kamer vindt dat het ministerie schoon schip moet maken. Ella Kalsbeek denkt dat krachten van buiten nodig zijn om de supertanker justitie van koers te doen wijzigen. Aan Ernst Hirsch Ballin zal foto Harmen de Jonsl* het niet liggen. Veel tijd heeft hij een paar maanden is zijn opvolge benoemd. Toch beloofde hij de Kamer deze wet' plechtig te werken aan een broodnodi tuuromslag: met het vervangen van te r tenaren heeft hij een begin gemaakt.! stap is essentieel, zegt PvdA'er Piet Si j. „Want een trap moet je van boven nas neden schoonmaken. Anders werkt h niet." Gesloten Minister Hirsch Ballin weerspreekt di departement de laatste jaren gesloten: geworden. „Naar mijn waarnemingni tegendeel zelfs.Missers zijn volgensl J een uitzondering, ernstige missers zeil Wel kondigde hij deze week aan dateii cultuuromslag moet komen. „Belangrijk is dat vragen niet hoeven! den gezien als een bedreiging, maar ai; aanleiding om te leren van ervaringen! titie heeft ook een verplichting om gei] te zijn, zegt hij. „Je mag niet alles vera Er is een eis van professionaliteit. Inü zijn de directeuren verantwoordelijk» wat er gebeurt, en ik leg naar buiten ke verantwoording af." Sandra Dok Floor li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26