Zwaar is de tol geweest Herdenken herdacht Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goés Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 4 november 2006 De Zeeuwse wortels van generaal Winkelman Uit: PZC, do. 1 nov. 1945. Eede herdacht 13 maart 1970 dat koningin Wil- helmina daar precies 25 jaar geleden voet op va derlandse bodem zette. Prinses Margriet liet ver stek gaan, omdat ze het te mistig vond om in een helikopter van de luchtmacht te gaan vliegen. De PZC rapporteerde: 'Voor de met oranje feest- mutsen getooide schooljeugd uit Eede en Aarden burg was het wegblijven van de prinses duidelijk een grote tegenvaller. Alleen het feit, dat de vrije middag er niet bij inschoot, vergoedde nog iets.' foto archief PZC Op 5 mei 1955 werd de tiende verjaardag van de bevrijding in Zee land uitbundig gevierd. De PZC deed een dag later vooral fotogra fisch verslag van de feestelijkheden. Het muziekkorps van Renesse, dat in.alle vroegte op de toren van het dorp was geklommen, lever de een muzikaal beeld met uitzicht. foto archief PZC" Zaterdag 1 november 1969 was koningin Juliana aanwezig bij de herdenking van de bevrijding in Middelburg. In de PZC werd een dag eerder in de Kantlijn dichter Halbo C. Kool aangehaald, die in het eerste jaar na de oorlog schreef: 'Er zijn veel te veel jonge doden om rustig rond te kunnen lopen. Je loopt in drukke winkelstraten nog binnensmonds met ze te praten, je hoort, maar ijler dan tevoren, steeds weer hun laatste afscheidswoorden'. Waarna de Kantlijnschrijver overstapte naar dichter Bertus Aafjes, die al tij dens de oorlogsjaren voorspelde dat het leed voor latere generaties moeilijk invoelbaar, zou zijn: 'Tussen u en ons in: mist, verleden, de Lethe'. Die mist zou nog wel even kunnen optrek ken, verwachtte de PZC-beschouwer: 'Op zo'n moment (van herdenking) zal men het duidelijk herkennen, 'het vrije lied waarvan geen onzer ooit geneest'. Dan kunnen de bladzijden van de tijd weer worden omgeslagen, nadat allen bereid bleken samen te denken aan wat is geweest.' foto archief PZC Zaterdag 22 september 1962 werd in Axel de be vrijding door een regiment Polen herdacht. Bur gemeester M.K. van Dijkè legde een krans. De PZC deed maandag 24 september verslag. Een lange stoet zette zich vanaf het Szydlowski-mo- nument in beweging, om op de r.-k. begraaf plaats bloemen té leggen op de. graven van de ge vallen burgerij. Ook op de Algemene Begraaf plaats sierde men de graven van strijders en bur gers Inwoners van Axel boden hun Poolse gasten het middagmaal aan. Bij het Poolse monument kreeg eenieder gelegenheid bloemen en kransen te leggen voor. 'polens zonen die op dezen grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden'. foto archief PZC Op 11 september 1944 werd Breskens zwaar getroffen door een geal--; lieerd bombardement. In 1994 werden nabij de Steenoven de tw stenen 'enen' onthuld, die de zwarte dag voor het vissersdorp in hei inhering houden. Elk jaar worden de namen van de slacht of fej voorgelezen: van hele families, ouderen, jongeren en baby's. In 2001 kreeg de datum 11 september met de aanslag op de TwihlS wers een extra dimensie. foto Peter Nicola: Burgemeester Van der Doef van Vlissingen legde 3 november 1986 met wethouder Wisse een krans bij. het monument van de Comman do's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division, de plaats waar in 1944 de geallieerden aan land kwamen. De ge meente Vlissingen houdt jaarlijks sobere herdenkingsbijeenkom sten aan de Commandoweg. foto Lex dc Meester Herdenking vorige week donderdag op de dijk bij Baarland, waar 26 oktober 1944 de Royal Scots Fusiliers en Camerorians in hun Buffalo-amfibievaartuigen aan land kwanten. Het plaatselijk Schots comité legde een blóemstuk, gevolgd door leerlingen van openbare basisschool De Berenburcht. Schot® |ud-strijders Waren niet aanwezig. 'We sturen hen toto's', zei Arjaan Elenbaas van het. Schots comité. foto Willem Mieras in Serooskerke (W) foto Lex Dé Meest Zeeland heeft de laatste weken zijn bevrijding herdacht: de reeks verbitterde gevechten, die W.-Zeeuwsch-Vlaanderen maakten tot een land van tranen en ruïnes, den strijd om Zuid-Beveland, met als hoogtepunten de gevechten om den Kreekrakdam, de landing bij Baar land en Hoedekenskerke en als belooning de bevrijding van Goes. Vandaag gaat de herinnering terug naar de landingen op Walcheren, bij Westkapelle en Vlissingen. Hier woedde een strijd, even hevig als in Zeeuwsch- Vlaanderen, zwaarder dan in Normandië. Groot waren de geallieerde verliezen, maar hun opzet slaagde: Zeeland werd vrij Zwaar is de tol geweest, die Zeeland aan Mars moest betalen. De Zeeuwen echter hebben het onheil moedig onder oogen gezien, aan vaard en heldhaftig gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23