Ritsma zakt door het ijs Handbalsters herstellen zich tegen Tsjechië Een lastige en definitieve keuze Halve van Egmond al bijna volgeboekt Boer verrast Timmer Damtitel lonkt voor Hoekman Ploegleider Takens overleden Cees Lok naar IJsselmeervogels Krajicek soepel door naar halve finale Hasselt Routinier laatste in door Kramer gewonnen 5000 meter Serena Williams maakt rentree Vergeer in atletencommissie Yao Jie naar halve finale Aarhus Robredo ook naar Masters van onze sportredactie ROTTERDAM - De Neder landse handbalsters hebben de afstraffing tegen Portugal op karakter verwerkt. De ploeg van bondscoach Sjors Röttger vocht zich gister avond in de derde wedstrijd van het Holland Toernooi langs het stugge Tsjechië en won met 30-28. Saskia Mulder en Diane La- mein waren de uitblinkers in het team, dat donderdag volle dig werd overlopen door het veel zwakker gachte Portugal (20-34). Mulder schoot negen keer raak en Lamein gooide er ze ven in. Oranje bezet na drie speelrondes de derde plaats met vier punten. Brazilië, dat met 32-27 won van Oosten rijk, is koploper met zes pun ten. Nederland, de nummer vijf van de wereld, wilde vrij dag koste wat kost een nieu we afgang voorkomen in het uitverkochte Topsportcen trum in Rotterdam. Zonder de geblesseerde Joyce Hilster en Irina Pusic ging het team het defensief ingestelde Tsje chië te lijf. Mulder excelleer de in de hoek en aanvoerster Lamein was steeds aanspeel baar op de cirkel. Bij rust stond Oranje met 17-13 voor. In de tweede helft dichtte Tsjechië de ldoof en kwam het op gelijke hoogte bij 24-24. In de slotfase was het alles of niets en op het tandvlees haalde de meiden van Röttger de winst binnen. Vandaag volgt het duel tegen het nog puntloze Oostenrijk. ANP zaterdag 4 november 2006 2J ASSEN - Margot Boer is giste ren in Assen verrassend Neder lands kampioen op de 500 meter geworden. De sprintster uit de opleidingsploeg van de KNSB versloeg Marianne Timmer, An nette Gerritsen en Ireen Wüst met ruime afstand. De 21-jarige Boer legde de basis voor haar titel al in de eerste rit (39,86 seconden), waarin ze een gat van bijna drietiende sconde sloeg met Marianne Timmer. In de tweede omloop breidde ze haar voorsprong uit door samen met Timmer als enige onder de 40 seconden te schaatsen (39,71 en 39,92). „Ik voelde me super- goed. Het is leuk om Marianne Timmer te pakken op het mo ment dat zij iets minder is", al dus de glunderende kampioen. Duikeling Jan Bos won het sprintnummer bij de mannen. Hij prolongeerde daarmee zijn titel. Bos maakte een matige eerste omloop (36,51 seconden), waarin hij als zesde eindigde, goed met een snelle tweede race (36,22). Beom Nijen- huis en Simon Kuipers, die na de eerste 500 meter nog drie en vier op de ranglijst stonden, ver prutsten hun goede uitgangspo sitie met een duikeling bij de start. Nijenhuis bleef na een paar sla gen met zijn linkerschaats in het ijs steken, Kuipers struikel de op bijna dezelfde plek. De twee missen door hun valpartij en vrijwel zeker ook deelname aan de World Cup in Heeren veen volgende week. Alleen de eerste vijf van het NK plaatsen zich daarvoor. De jonge sprinter Jan Smeekens won de eerste race in 36,26, maar moest na de tweede (36,51) genoegen nemen met het zilver. Erben Wennemars, Ger ard van Velde en de verrassende Lars Elgersma legden beslag op de plaatsen drie, vier en vijf. Simon Kuipers rekent op cle mentie van de schaatsbond. „Er is één aanwijsplek, ik hoop dat ik daar kans op maak. Ik stond vierde na de eerste omloop, op driehonderdste van de nummer één." Een World Cupplaats voor Kui pers zou ten koste gaan van El gersma. GPD Ben ik een Marokkaanse Nederlan der of toch een Nederlandse Ma rokkaan? Moet ik voor mijn vaderland uitkomen of voor Oranje? En wat zal mijn omgeving zeggen als ik voor het laatste kies? Het zijn een paar vragen die ongetwij feld al geruime tijd door het hoofd van Ibrahim Afellay spoken. De PSV'er werd afgelopen week door Marco van Basten opgenomen in de voorlopige se lectie van het Nederlands elftal en staat nu voor een lastige en definitieve keuze: Nederland of Marokko. Afellay is niet de eerste en ook zeker niet de laatste Marokkaan die voor de keuze wordt gesteld. Mbark Boussouf- fa, aanvaller van Anderlechl en afkom stig uit de jeugdopleiding van Ajax, werd ook al eens benaderd door Van Basten. Hij koos echter resoluut voor Marokko. Een voorbeeld van een speler die niet hoefde te kiezen, is Khalid Bou- lahrouz. Hij werd door Van Basten gese lecteerd, debuteerde voor Oranje, waar na de beleidsbepalers in Marokko wak ker schrokken. Het bleek een dure mis ser, want een topverdediger als Boulah- rouz hadden ze heel graag in de armen willen sluiten. Die onoplettendheid heeft er wel voor gezorgd dat de Marokkaanse bond alle Europese competities nu nauwlettend in de gaten houdt. Spelers met Marok kaanse wortels, die in bijvoorbeeld Frankrijk, Duitsland, België of Neder land geboren zijn, kunnen namelijk een meer dan welkome versterking zijn voor het Afrikaanse land. Zo werd ook de jonge Ibrahim Maaroufi al gevraagd om toch vooral voor zijn vaderland te kiezen. Maaroufi groeide op in Brussel, speelde in de jeugd van Anderlecht en stapte ruim vijf jaar geleden over naar PSV. Afgelopen zomer verruilde hij Eindho ven voor Milaan, waar Internazionale een contract voor hem klaar had lig gen. Een overstap naar de Serie A leek wat aan de vroege kant, maar inmid dels heeft de zeventienjarige Maaroufi wel al acht keer bij de selectie van trai ner Mancini gezeten. Afgelopen week einde maakte hij tegen Livorno als in valler zelfs zijn debuut in het sterrenen semble. Vanwege die stormachtige ontwikke ling vielen onlangs twee brieven voor dezelfde interland op zijn deurmat. Wat wil het toeval: Jong België speelt op 14 november een oefeninterland te gen Jong Marokko. En Maaroufi werd door beide landen uitgenodigd om aan de aftrap te verschijnen. Net als Bous- souffa koos hij resoluut, alleen wel voor België. „De bondscoach (René Vandereycken) is me in Milaan op ko men zoeken", zei Maaroufi. „Hij heeft gezegd dat hij in de toekomst op me re kent." Een persoonlijk bezoek of telefoontje kan dus doorslaggevend zijn, maar dergelijke vormen van communicatie behoren niet echt tot de sterke punten van Marco van Basten. Ruud van Nis- telrooij, Mark van Bommel en Clarence Seedorf kunnen daar over meepraten. De huidige situatie van Afellay doet denken aan die van Ugur Yildirim an derhalf jaar geleden. Na lang wikken en wegen koos de Turk voor het Neder lands elftal, maar na één vriendschap pelijk potje verdween hij razendsnel weer uit beeld. Misschien kan Ibrahim Afellay dat mee laten wegen bij het vaststellen van zijn besluit. Want mocht hij straks defini tief worden geselecteerd voor de wed strijd tegen Engeland en ook daadwer kelijk in actie komen, dan betekent dat nog niet dat hij toekomst heeft in het Nederlands elftal. Barry van der Hooft van onze sportredactie EGMOND - De Egmond Halve Marathon, een atletiekklas- sieker over het strand, door de duinen en over de weg in en rond Egmond aan Zee, is tien weken voor het startsein al zo goed als volgeboekt. En dat, zo stelt organisator Le Champion, is een nieuwe mijlpaal voor de wedstrijd die op 14 januari al voor de 35e keer wordt gehou den. Maximaal 12.500 mensen kun nen aan de Halve Marathon dej nemen, maar de deelnemen! miet - het kleine dorp is mw lijk toegankelijk - is al in zidj Opvallend is volgens het orgaj serende Le Champion (ona meer ook verantwoordelijk va de marathon van Amsterdam!, de Dam tot Damloop) dat ste meer buitenlanders de weg m| het Noord-Hollandse dorp vl ten te vinden. Naast Duitse! Belgen, Britten en Fransen ha ben ook tientallen Italianen, P< tugezen en Zwitsers zich ine schreven. GPD ZAANDAM - Nina Hoekman kan zich opmaken vo haar vijfde nationale titel in het dammen. De internal naai grootmeester uit Zutphen sloeg gisteren in de zeve de ronde van het NK in Zaandam een aanval af van ha; grootste concurrente, Vitalia Doumesh. De partij eindr de in remise en met nog twee speelronden voor de b« heeft Hoekman drie punten voorsprong. ANP NIETAP - Wielerploegleider Gerrie Takens is donderde, avond overleden. De 46-jarige Drent kwam dit jaar enk le keren in actie voor Fondas. Hij was bezig zijn eig. ploeg (Robbinson) op te zetten. Takens werd begin i voorgesteld als een van de ploegleiders van Fondas. Dee stand van zijn woonplaats Nietap (nabij Roden) naarb zuiden bleek echter al snel te groot. Gaande het seizo-' besloot hij zijn energie liever te steken in het opzet!; van een nieuwe noorderlijke wielerformatie. Hien kwam hij nog incidentieel in actie voor Fondas. GPD NIJMEGEN - Cees Lok is met ingang van overmorg trainer van IJsselmeervogels. De voormalige coach v NEC en NAC is de opvolger van Willem Leushuis, die Koeweit gaat werken. Lok tekende een contract voore, derhalf jaar bij de ambitieuze amateurclub uit Spakt burg, die regerend landskampioen is. De trainer (40) hee in zijn contract wel laten opnemen dat hij aan het ein van dit seizoen eventueel mag overstappen naar een cl; in het betaalde voetbal. GPD HASSELT - Michaëlla Krajicek heeft de halve finales van het WTA-toernooi in Hasselt be reikt. De Nederlandse tennis ster versloeg gisteren in de kwartfinale de Servische Ana Ivanovic: 6-3 6-4. Een finaleplaats gloort voor Krajicek, nu haar tegenstander in de kwartfinales de relatief on bekende Kaia Kanepi uit Est land is. Tegen Ivanovic (de num mer mondiale nummer veertien) was het spel van Krajicek in drukwekkend. Nadat ze de eerste set op door zettingsvermogen en degelijk heid naar zich toe trok, leek haar opponente niet meer in een goede afloop te geloven. Kraji cek stootte door naar 5-1, maar kreeg het daarna toch nog las tig. Bij 5-2 leverde ze haar op slag in, om bij 5-4 alsnog toe te slaan. Haar spel en de soepele zege te gen de hoger aangeslagen Ivano vic (Krajicek staat zelf 41e op de wereldranglijst) moeten Krajicek vertrouwen schenken. Haar eerdere optredens in Has selt waren nog niet zo overtui gend. In de openingsronde gaf haar tegenstandster Mara San- tangelo geblesseerd op, bij een 5-2 voorsprong van Krajicek in de eerste set. In de tweede ronde had de Nederlandse het aanzien lijk lastiger met de verrassende Belgische Caroline Maes. Kraji cek had uiteindelijk drie sets no dig om een beslissing te force ren. Twee weken geleden had ze in Linz nog verloren van Ivano vic. GPD (Advertentie) VERANDERING VOOR REIZIGERS: NIEUWE REGELS VOOR UW HANDBAGAGE OP ALLE VLIEGVELDEN BINNEN DE EUROPESE UNIE Vanaf 6 november 2006 gelden voor alle vliegtuigpassagiers binnen de Europese Unie(Ej nieuwe regels voor wat mee mag in de handbagage. Vloeistoffen, gels en spuitbussenk de handbagage mogen alleen in kleine hoeveelheden (max. 100 ml per stuk) én opój juiste manier verpakt, worden meegenomen. Dit geldt voor alle passagiers die vertrekt? van, of overstappen op, een vliegveld binnen de EU. De nieuwe regels gelden voor vloeistoffen, zoals water en andere drankjes vi consumptie. Ook gelden ze voor gels, pasta's, lotions en de inhoud van spuitbusse Toiletartikelen, zoals tandpasta, scheerschuim, haargel, lipgloss en crèmes, vallen IÉ) dus ook onder. Dit zijn de regels voor vloeistoffen in uw handbagage 1. U kunt alleen nog vloeistoffen en gels meenemen in verpakkingen van niet meer dan 100 milliliter. 2. Deze verpakkingen mogen alleen worden meegenomen in een doorzichtige plasticza)| 3. Per persoon mag één doorzichtige plastic zak worden meegenomen. 4. De doorzichtige piastic zak mag niet groter zijn dan 1 liter. 5. De doorzichtige plastic zak moet hersluitbaar zijn. U kunt een geschikte, doorzichtige plastic zak van huis meenemen. Tijdens de intro periode ontvangt u de doorzichtige plastic zak gratis op alle Nederlandse Er zijn twee uitzonderingen a. Babyvoeding, die u tijdens de vlucht nodig heeft. b. Medicijnen, die u tijdens de vlucht nodig heeft. Aankopen op de luchthavens en aan boord Na de ticket- en/of paspoortcontrole kunt u op de EU-luchthavens en in het vliegtuig t een EU-luchtvaartmaatschappij nog steeds uw (taxfree) aankopen doen. Vloeisto"°n; gels die u na de ticket- en/of paspoortcontrole of in het vliegtuig heeft gekocht, door de winkel of aan boord - wanneer nodig - voor u verpakt en verzegeld. Het één dag geldig. Als u op een volgend vliegveld moet overstappen, mag u het verbreken tot u op uw eindbestemming bent aangekomen. Apart aanbieden van uw handbagage Bij de handbagagecontrole moet u alle vloeistoffen apart aanbieden. Voor de doorzit plastic zak geldt dat de verpakkingen er gemakkelijk in moeten passen en de zak is. Ook jassen, colberts en grote elektrische apparaten, zoals laptops, moet u bieden bij de handbagagecontrole. ic De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding www.nctb.nl www.nederlandtegenterrorisme.nl Rintje Ritsma zit compleet kapot na zijn blamage op de 5000 meter. De Fries werd daarom laatste. foto Vincent Jannink/ANP door Eric de Jager ASSEN - Sven Kramer en Carl Verheijen hebben hun over macht op de lange afstanden gis teravond in Assen weer eens on derstreept. De twee, die elkaar vorig jaar al afwisselden als we reldrecordhouders, eindigden op het NK ver voor de rest. Kra mer was de snelste, hij liet zich met een baanrecord van 6,31.34 tot Nederlands kampioen kro nen. Rintje Ritsma verliet schaatsbaan De Smelt gedesillu sioneerd via de achteruitgang. De geroutineerde Fries had op basis van zijn goede trainingsre sultaten besloten er nog een sei zoen aan vast te plakken. „Al leen als ik het NK afstanden heel belabberd rijd, stop ik er mee", zei hij aan de vooravond van het toernooi. Of de 7.05,04 en laatste plaats het predikaat 'belabberd' verdienen, liet de winnaar van zes olympische me dailles, zes Europese en zes we reldtitels na de race in het mid den. „Het liep technisch totaal niet. Als ik zo rijd, houd ik het in de marathon geen tien ronden vol en die rijd ik makkelijk uit. De trainingen geven een ander beeld dan deze race. Daar heb ik in het verleden ook wel eens last van gehad. Als het niet loopt, rijd jezelf helemaal over hoop. Maar stoppen? Dat hoor ik al sinds 1997. Dit is een te vroeg stadium om het daar over te hebben. Dit was, op een 1500 meter na, mijn eerste wedstrijd van het seizoen. Als je één slech te dag hebt gehad met je vrouw, ga je toch ook niet meteen schei den?" Carl Verheijen sloeg in zijn indi viduele race een flink gat met Sicco Janmaat en ook in het klassement kon niemand aanpik ken bij de Verheijen en Kramer. Verheijen bleef met zijn 6,32.64 de nummer drie Bob de Jong - die zijn baanrecord aan Kramer kwijtraakte - bijna tien secon den voor. Kramer had nog flink moeten werken voor zijn gouden plak. „Het was werkijs. Het begin ging goed, ik had de goede slag te pakken en ik had graag zo door geschaatst, maar daar waren het ijs en de vorm niet naar. En de buit is binnen. Carl en ik tillen elkaar naar een steeds hoger niveau. Ik denk dat Carl, Bob en ik de dienst gaan uitmaken op de lange afstan den." Verheijen en Kramer jutten el kaar voor elke race nog even op. „Dat begint al in de zomer", zegt de Nederlands kampioen la chend. Kramer wil voorlopig nog niet af van zijn collega Ritsma. „Zo lang hij' plezier heeft, moet hij doorgaan. Hij is sportman ge noeg om te weten dat er ook be tere tijden komen." Na de gestopte Gianni Romme en de balende Ritsma, had ook een andere voormalig olympisch kampioen moeite aan te klam pen bij de nieuwe generatie schaatsers. Jochem Uytdehaage zag Ritsma achter zich sneuve len en vocht zichzelf naar een ne gende plaats. „Het klinkt gek, maar ik ben daar tevreden mee. Twee weken geleden twijfelde ik nog of ik zou meedoen, maar ik heb niet de makkelijkste weg gekozen, een nieuwe ploeg en daar hoort deze confrontatie ook bij. Het moet allemaal nog wel veel beter." GPD DEN HAAG - Serena Williams heeft haar rentree aanf kondigd. De 25-jarige Amerikaanse, voormalig numcj één van de wereld, doet in januari mee aan het WTA-toj nooi van Hobart. Williams kampt sinds het begin vanvi rig jaar met blessures en vormverlies en is afgegleö naar de 95ste plaats op de wereldranglijst. Haar optred; in Hobart geldt als voorbereiding op de Australian Opt GPD/RTR ARNHEM - Rolstoeltennisster en viervoudig paralyc pisch kampioene Esther Vergeer is toegetreden tot de all; tencommissie van NOCNSF. Daarmee heeft de gehand captensport weer een vertegenwoordiger, nadat eerder p ralympisch zwemmer Kasper Engel van 2000 tot 201 commissielid is geweest. De commissie bestaat uit tii (ex-)topsporters en behartigt de belangen van topsporte en adviseert over topsportvriendelijk beleid. GPD AARHUS - De Nederlandse badmintonster Yao Jie het zich gisteren in het Deense Aarhus geplaatst voor de k ve finale van het Open Deense kampioenschap. Ze ve sloeg in twee games (21-18, 21-6) de Chinese Jiani C; Vandaag speelt ze tegen de Chinese Yanjiao Jiang, diet als eerste geplaatste Duitse Xu Huaiwen versloeg. GPD PARIJS - Tommy Robredo heeft zich als zevende tennisser geplaatst voor de Tennis Masters Cup over twee weken in Sjanghai. De Spanjaard drong dankzij een overwinning op Paul-Henri Ma- thieu (6-4 7-6) door tot de kwartfinales van het Masters-toernooi in Parijs. Met die zege verzeker de hij zich van de zevende plaats op de wereld ranglijst. foto Oliver Weiken/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22