9 PROVING QURAN Zeeland houdt haar bevrijders in ere Cultuur op Justitie verziekt wr*m r rosada Boek Carolijn Visser bekroond KOOPZONDAG 5 NOVEMBER A.S. Witte dolfijn geboren ®S> J.j ZsjJjJ GLASHANDEL MOERSTEE Kamer en vakbonden zeer kritisch over ministerie CAR VILLAGE" ROSADA FACTORY OUTLET Goes krijgt reserve-stemcomputer Romme beëindigt schaatscarrière Vochtproblemen? Bos winnaar van debat lijsttrekkers Snoezig winkeltje in Veere sluit haar deuren... entend miclaaa NW\ Af en toe zon, vanmiddag meer bewol king. Matige tot vrij krachtige westen wind en maxima rond 12 graden. I I I I Je vindt de auto die je zoekt L 248e jaargang no. 261 zaterdag 4 november 2006 los nummer 1,85 internet: www.pzc.nl j Herdenken herdacht Hartjes en pijlen wijzen naar de k liefde Veteranen en oud-commando's staan stil bij de tank op de dijk van Westkapelle. door Anita Janse WESTKAPELLE - In Westkapelle is gisteren de bevrijding van Walcheren herdacht. Uit de mon den van veteranen, oud-commando's en schoolkin deren klonken herhaaldelijk de woorden: „We shall remember them." Het regende stevig, maar wat is een regenbui ver-' geleken bij de bevrijdingsoperatie van 62 jaar ge leden? „Normandië was verschrikkelijk, maar Walcheren was een hel", citeerde de plaatsvervan gend commandant van het Korps Commandotroe pen tijdens zijn speech bij de tank op de dijk. Ze ven procent van de bevolking van Westkapelle kwam om het leven bij de bevrijding van Walche ren. Ook onder de geallieerden vielen veel doden. Na de kransleggingen op de dijk, vertrok het ge zelschap richting het oorlogsmonument aan de voet van de vuurtoren. Bij die plechtigheid was een belangrijke rol weggelegd voor kinderen van basisschool De Lichtstraal. „Het is goed om ten minste één keer per jaar de herinnering naar vo ren te halen", zei Paul Suijk, meester van groep zes. Met zijn klas zong hij een lied. Ook mochten de kinderen kransen plaatsen bij het monument. Burgemeester R. van der Zwaag legde een krans namens gemeente Veere. De gemeente besloot vo rig jaar niet meer aanwezig te zijn bij de herden kingen in oktober en november. Omdat er nu een buitenlandse hoogwaardigheidsbekleder bij was, de Britse ambassadeur, bleef de gemeente niet achter. In Zeeland vonden gisteren meerdere herdenkin gen plaats. In Zeeuws-vlaanderen waren er kransleggingen in Eede en Sluis. Op Walcheren werden bloemen gelegd bij de monumenten in Vlissingen en Nieuw- en St. Joosland. Vandaag wordt de grote herdenking gehouden van de Slag om de Sloedam. Die plechtigheid begint om 10.30 uur bij de monumenten op de Sloedam en aan de Postweg. foto Lex de Meester pagina 23 zwaar is de tol geweest (Advertentie) Voor al uw isolerende beglazing, breuk, hardglazen deuren, glazen meubelen Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge www.moerstee.nl (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index Advertentie VOLVO V70 DAGEN Uitgestelde betaling: max. 25.000,- tot jan. 2008 VOLVO door Sandra Donker en Floor Liqtvoet DEN HAAG - Een verziek te cultuur, Stasi-praktij ken, bijna-terreur, een feo dale organisatie: die kwalifi caties geven justitieambte naren, Kamerleden en vak bondsbestuurders aan de cultuur op het ministerie van justitie. Ze maken zich grote zorgen over de wijze waarop het ambtelijke appa raat critici de mond pro beert te snoeren. Werknemers die zonder toestem ming hun zegje doen of kritiek spuien, krijgen van leidingge venden een berisping of worden ontslagen. „Ze worden op een Oost-Europese manier op hun vingers getikt", zegt WD-ka- merlid Frans Weekers. „Ik zou het bijna terreur willen noe men." Hilbrand Nawijn, oud-mi- nister voor vreemdelingenza ken, vergelijkt de ambtelijke (Advertentie) Bulgaars leren Zie www.ebc.nl óf bel 0164 - 265679 top met de voormalige Oost-Duitse geheime dienst, de Stasi. Volgens Nawijn wil de top alle informatie controleren en beheersen. Deskundigen waarschuwen er voor dat problemen en fouten door deze cultuur worden ver zwegen in plaats van opgelost. „Ambtenaren van justitie beden ken zich wel twee keer voordat ze een misstand melden", aldus vakbondsbestuurder Alfred Loh- man van CNV Publieke Zaak. „Mensen zeggen niets meer", voegt Jan Willem van Dieten van FNV ABVAKABO toe. „Er wordt toch niet geluisterd." De gesloten cultuur en gebrekki ge informatievoorziening zorg de er onlangs voor dat minister Ernst Hirsch Ballin de Tweede Kamer tweemaal verkeerd infor meerde. Dit is geen incident, meent de Tweede Kamer. De fracties vinden dat de cul tuuromslag die Hirsch Ballin heeft aangekondigd, broodno dig is. De PvdA en GroenLinks denken dat het zelfs noodzake lijk is daarvoor iemand van bui ten aan te trekken. Ook onafhan kelijke onderzoekers zeggen ge regeld te stuiten op de gesloten deuren van justitie. Informatie Pieter van Vollenhoven bemerk te dat het 'buitengewoon inge wikkeld' was om voor zijn on derzoek naar de Schipholbrand de juiste gegevens te krijgen. De zelfde ervaring had Amo Visser (WD) als voorzitter van de tbs-commissie. Directeuren van tbs-klinieken (die onder justitie vallen) durfden niet vrijuit te praten. Pas na lang aandringen kreeg hij informatie los. Betrokkenen wijten de proble men aan de sterke hiërarchie en de cultuur van angst die op het departement heerst. Ambtena ren die niet in de problemen wil len komen, verschuilen zich vaak achter regels. Die kunnen zich hierdoor minder verant woordelijk gaan voelen voor de uitvoering van het beleid, waar schuwen critici. GPD pagina 26 mond dicht over gevoelige onderwerpen door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse Boekenprijs 2006 is toegekend aan Carolijn Visser voor Miss Concórdia. De uitslag werd gis teravond bekendgemaakt in Middelburg. In Miss Concordia portretteert Visser, die opgroeide in Middel burg, acht vrouwen die zij heeft ontmoet tijdens haar reizen over de wereld. „Stuk voor stuk zijn het persoonlijkheden die met hun eigen verhaal de lezer we ten te boeien en te ontroeren", zei juryvoorzitter Mineke van Gelder-Wiggers. De jury prees de aanpak van Vis ser. „Zij is het voorbeeld van het bijna uitgestorven ras van de door eigen nieuwsgierigheid voortgedreven reizende repor ter." Carolijn Visser was zelf niet aanwezig, omdat ze in Chi na verblijft. Haar Australische partner Wayne nam de prijs - het gouden Zeeuws Meisje en 1000 euro - in ontvangst en las (Advertentie) AAN DE A58 EN DE A17 TE ROOSENDAAL Meer dan 50 nationale internationale merken o.a.: River Woods von Dutch Coat Concept Nike Puma www.rosada.nl factory outlet VALENCIA - Voor het eerst is in Europa een witte dolfijn of beloega in gevangenschap gebo ren. Het wijfje Yulka bracht na een draagtijd van zestien maanden een jong van 1,2 meter lang ter wereld in het Oceanium van de Oost-Spaanse stad Valencia, zo berichtte de Spaanse omroep. De baby-beloega weegt 90 ki lo. Het is nog onduidelijk wat het geslacht van het dier is en of de moeder erin slaagt het te zo gen. Yulka heeft dat niet kunnen leren van soortgenoten. Voorts is het onduidelijk of de moedermelk dezelfde voor zuigeling noodzake lijke stoffen bevat als die waarover witte wal vissen in het wild beschikken. foto RTR Scharendijke mist een centrum De gemeente Goes kan de rode potloden in de la laten lig gen. Ze krijgt van minister A. Nicolaï 25 stemcomputers toebedeeld uit de reservevoorraad. Burgemeester Van dei- Zaag is opgelucht: „Terug naar een schriftelijke stembus gang geeft enorm veel rompslomp." Goes kan tevreden zijn, want een grotere gemeente zoals Uden kreeg de reserve-stem- v computers niet. Tweevoudig olympisch kampioen Gianni Romme heeft bekendgemaakt zijn schaatsen niet meer onder te binden. De 33-jarige Brabander vindt zich nog wel vitaal genoeg voor top sport, maar ziet geen nieu we uitdagingen meer. „De geest is op", zei hij gisteren in Assen. Daar begon het Nederlands kampioen schap afstan den dus zon der hem. Varia: 3; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20, 21 en 22; Re portage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11; Reizen: W13, W14 en W17 (Advertentie) www.murprotec.nl tel. 0800-68 777 68 een verklaring van haar voor waarin ze zei zich nog nauw ver bonden te voelen met Zeeland. Dat Visser de prijs won was ver rassend, omdat Miss Concordia het minst Zeeuwse boek was van de zes genomineerden. Voor heen gold bovendien de eis dat de winnaar zelf aanwezig is. Het reglement blijkt recent op dat punt aangepast te zijn. Voor het eerst werd gisteren ook een publieksprijs uitgereikt: de Jan Bruijnsprijs. Deze ging, zo als verwacht, dankzij een inten sieve lobby naarRonny Boo- gaart en Eric de Rooij met Dui ven op Bouvet. HILVERSUM - Wouter Bos heeft gisteravond het lijsttrek kersdebat voor RTL gewonnen. Vijftig procent van de kijkers stemde voor de PvdA-lijsttrek ker, 46 procent voor zijn CDA-opponent Jan Peter Bal kenende. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS/NIPO onder 1342 kijkers. Zij beloonden het optreden van Bos met een 7,2, terwijl Balken ende een 6,9 kreeg. Balkenende zei in het debat dat er zolang hij politiek leider is van het CDA niet wordt getornd aan de aftrekbaarheid van de hy potheekrente. Uit onderzoek blijkt dat 60 procent van de Ne derlanders voelt voor beperking van de aftrek van hypotheekren te, mits het gaat om nieuwe hui zenbezitters. Ook de WD blijft voor aftrek. ANP (Advertentie) Zie adv. pag. 8 (Advertentie) m m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1