In de rij voor Oosterscheldekreeft De vergeten barre tocht van De Ruyter Première eerste productie Zeelandia in Scherpenisse E. Nieuwkerk meed politieke slangenkuil Zandee gekozen als wethouder zeeuwse boek Zeeuwse delegatie op 's werelds grootste beurs ambachtelijk bereid voedsel 2 kunst Presentatie Masterclass Het Getij door Rinus Antonisse POORTVLIET - Na een korte verpleging in het Thoolse zorg centrum Ten Anker is afgelopen dinsdag ondernemer en politi cus E. Ph. Nieuwkerk uit Poort vliet overleden. Hij zou eind de ze maand 80 jaar zijn geworden. Evert Philippus Nieuwkerk, ge boren in Krabbendijke, begon zijn loopbaan als fabrikant van banket- en suikerwerken. In Poortvliet richtte hij het ver pakkingsbedrijf Budelpack op. Plet bleek een gouden greep: de onderneming groeide gestaag en werd marktleider op het gebied van verpakkingen op allerlei ge- 1926-2006 bied. Thans telt Budelpack zo'n 1700 medewerkers in zeven Eu ropese landen. Naast die activiteiten zette Nieuwkerk zich bijna een halve eeuw in voor de politiek. Eerst voor de Christelijk Historische Unie, later voor het CDA. Als 72-jarige zette hij daar in 1999 een streep onder, door het voor zitterschap van de CDA-afde- ling Tholen neer te leggen. In 1974 werd Nieuwkerk lid van Provinciale Staten voor de CHU. Nadat die met KVP en ARP was omgevormd tot CDA bleef hij die nieuwe partij verte genwoordigen Nieuwkerk volg de H. Eversdijk op als lijsttrek ker, haalde 16 zetels binnen, maar werd toch geen gedepu teerde (het CDA koos voor J. Ventevogel en R. Barbé). Wespen Later vertelde hij dat er binnen de partij grote verdeeldheid was: 'een slangenkuil en een mand met wespen'. Daar wilde hij zijn hand niet tussen steken. Als succesvol ondernemer hoef de hij ook niet zonodig. In de Staten was hij onder meer frac tievoorzitter en afgevaardigde in de Raad van Bestuur van nuts bedrijf PZEM. Na de Statenpe- riode werd hij voorzitter van het CDA Tholen. Nieuwkerk kwam over als een aimabel politicus. Wat insteek betreft deed hij denken aan de befaamde freule Wttewaal van Stoetwegen, kleurrijk CHU-Ka- merlid. Hij zag politiek als een invalshoek om invloed uit te oe fenen, niet om op het scherp van de snede elkaar te bekampen. Als ondernemer voelde hij zich thuis in de raad van bestuur van de PZEM, waar hij actief mee werkte aan de vorming van één nutsbedrijf voor stroom, gas, wa ter en kabel in de vorm van Del ta. In de laatste periode voor zijn vertrek uit de Staten moest hij met lede ogen toezien hoe de CD A-fractie, mede als gevolg van de belastingaffaire (die vier gedeputeerden de kop kostte), uiteenviel. De kikkers waren door de politiek-zachtmoedige Nieuwkerk niet in de kruiwagen te houden. Een commissie stelde orde op zaken. Vandaag wordt in de hervormde kerk te Oud-Vossemeer een her denkingsdienst gehouden (aan vang 13.00 uur). Aansluitend is de begrafenis in Poortvliet. HEINKENSZAND - J. Zandee, fractievoorzitter van SGP/Chris- tenUnie in de Borselse gemeente raad, is deze week met vijftien stemmen vóór gekozen tot wet houder van Borsele. Drie stem men waren ongeldig. PvdA'er D. Welleman zei vooraf dat de PvdA van mening blijft dat bij de samenstelling van het college van burgemeester en wet houders afgelopen maart geen rekening is gehouden met de uit slag van de gemeenteraadsver kiezingen. De PvdA won, maar CDA, SGP/ChristenUnie en WD vormden opnieuw een col lege. De stemming over de voor dracht van Zandee was geheün. Zandee (ambtenaar bij de ge meente Goes) volgt F. Tollenaar op die 18 oktober opstapte, na dat hij was betrapt op het rijden onder invloed. Zandee krijgt als taken onderwijs, sociale zaken, kindercentra, dorpshuizen, mi lieu en openbare werken. !n het kader van de Week van het Zeeuwse Boek, die duurt tot en met za terdag 11 november, zijn er vrijwel da gelijks activiteiten. Dit weekeinde zijn dat: Zierïkzee, Boekhandel De Vries, 10.00 11-30 uur; Oostburg, Boekhandel Bas- ^n9, 15.00 - 17.00 uur: Theo Lauren- tlUs, schrijver van het boekenweekge schenk 'De Rembrandts van Oostkapel- Jesigneert. Samen met zijn zoon Frans taxeert hij prenten en boeken. o Kloetinge, hervormde kerk, 13.30 uur: Presentatie boek Over ambachtshe ren en kasteelbergen, de geschiede nis van twee buitenplaatsen in Kloe tinge, geschreven door Marian Lens- hoek-Smeets en Ronald van Immerzeel. Tevens studiemiddag over kastelen en buitenplaatsen op Zuid-Beveland, Middelburg, De Drukkerij, 15.30 - 16.30 uur: Paranormaal therapeute Mar- ga Gielis signeert haar nieuwe boek 'Dood zijn bestaat niet'. Middelburg, De Drukkerij, 15.00 - 16.30 uur: Zing Zeeuws!, met optre dens van Peter Quaak, Dpnder en Crash Zondag: Middelburg, De Drukkerij, 13.00 - 16.00 uur: Theo Laurentius, schrijver van het boekenweekgeschenk 'De Rem brandts van Oostkapelle', signeert. Sa men met zijn zoon Frans taxeert hij prenten en boeken van bezoekers, Middelburg, binnenstad, 13.00 - 17.00: Kunst- en Cultuurroute, in het teken van poëzie. Dichters lezen op di verse plaatsen voor. Westkapelle, Polderhuis, 14.30-16.30 uur: Ans Dingemanse leest voor uit werk van Zeeuwse schrijvers en dich ters. Er worden ook oude liederen ge zongen. Middelburg, De Drukkerij, 15.00 uur: Kinderen van groep 7 en 8 interviewen Mireille de Geus, winnares van de Gouden Griffel. zaterdag 4 november 2006 19 je'|d Jeugdroman John Brosens mengeling van feit en fictie door Ben van den Aarssen SCHERPENISSE - Tussen Es kimo's in klederdracht en Afrikaanse marktkooplui stond hij kreeft uit de Oosterschelde en de platte Zeeuwse oester te promoten. Ook demonstreerde restaurateur Maurice de Co- ninck zijn kunnen tijdens een goedbekeken culinair program ma op Rai Uno. De chef-kok van de Gouden Leeuw uit Scherpenisse is juist terug van de Salone del Gusto in Turijn, de grootste beurs van am bachtelijk bereid voedsel ter wereld. Hij is terug, met kapotte han den van vier dagen onafgebro ken oesters steken. Maar vol in drukken en inspiratie. „Italia nen zijn helemaal gek van voed sel." De Coninck behoorde tot de vier man sterke delegatie van de Stichting Promotie Oos terscheldekreeft, een organisa tie die zich inzet om Zeeland als culinaire bestemming op de kaart te zetten. Ook Cor van Gils van Dragon Plastics uit Sint-Maartensdijk behoorde tot het gezelschap. Zijn doel: het onder de aandacht brengen van de 'lobsterbox', een spe ciaal ontwikkelde vinding om kreeften en oesters onder zo diervriendelijk mogelijke om standigheden langer vers en op smaak te houden. Gat in de markt Een gat in de markt, aldus De Coninck. „Tachtig procent van de kreeft die de consument eet, is niet vers. De kreeft is het stressgevoeligste dier ter we reld en breekt zichzelf af als ze uit haar natuurlijke omgeving wordt gehaald. Het homarium, de bekende glazen bak in veel restaurants, is geen goede oplos sing. Een kreeft vindt het niet prettig om in de etalage te zit ten en een deel van het publiek vindt het ook geen prettig ge zicht." De beurs in Turijn trok maar liefst 170.000 bezoekers. Velen Maurice de Conick (links) en Cor van Gils promootten vier dagen lang de Zeeuwse Oosterscheldekreeft op de Salone del Gusto in Tu rijn, het visitekaartje van de slow food-beweging. foto Dick de Boer van hen zagen of proefden de Zeeuwse streekproducten. Ook de media-aandacht was met zo'n twintig televisiezenders overweldigend. De Coninck en Van Gils waren van vroeg tot laat in touw. De chef-kok uit Scherpenisse deed het graag. Hij had er zelfs een week sluiting van zijn eigen etablis sement voor over. „Ik wil graag laten zien dat Nederland meer dan enkel een patat- en frika- dellencultuur heeft." De Salone del Gusto en het daaraan gekoppelde congres Terra Madre "zijn het visi tekaartje van de slow food- beweging, een mondiale stroming die zich richt op puur en vers eten. Het evenement wordt om de twee jaar ge houden. Meer dan vijfhonderd ambachtelijke producenten uit de hele wereld komen naar de Italiaanse stad om hun waren aan groothandel, restaurateurs en het brede publiek te tonen. De Oosterscheldekreeft is door het presidium van de beweging erkend als een authentiek product dat zich door haar DNA- structuur, uiterlijk, duur zame vangstmethode en regio nale gebondenheid onder scheidt van soortgenoten. De Zeeuwse oester is nog niet als zodanig erkend, maar wel geno mineerd. Ideeën Wereldberoemde koks als de Amerikaanse Alice Waters en tal van Europese Coryfeeën wa ren in Turijn aanwezig. Hoewel hij zelf voortdurend in actie was, heeft De Conick ogen en tong de kost gegeven. „Je doet altijd weer nieuwe ideeën op." Vermoeiend was het wel. De Co ninck en Van Gils reden samen met de bedrijfsbus naar Noord- Italië, de lobsterboxen vol Zeeuwse delicatessen achterin. De andere twee leden, Jaap Ge- leijnse namens de Zeeuwse kreeftenvissers en bioloog Ge rard Heerebout, maakten de reis per vliegtuig. Het publiek, dat grif twintig eu ro per persoon neertelde voor het beursbezoek, stond in rijen voor de Zeeuwse kraam. Van Gils sloot een contract af met een restaurateur die de lob sterbox op de Italiaanse markt gaat introduceren. Voor De Coninck zat er geen direct commercieel belang aan vast, hoewel het aanboren van nieuwe toeristisch-culinaire doelgroepen en seizoensverlen ging tot de hoofddoelstellingen van de stichting behoren. „Ik verwacht nu niet ineens een mondiale vraag naar Ooster scheldekreeft. Daarvoor is het ook een té moeilijk te exporte ren product. Ook hebben we, omwille van het duurzame ka rakter, te maken met vangstbe perking." Neveneffecten Een toenemende vraag zou bo vendien ongewenste neveneffec ten hebben. „Het is een schaars product en meer vraag bete kent automatisch prijsopdrij ving. Voor de consument moet het wel betaalbaar blijven. Ook bestaat het gevaar dat niet ie dereen zich houdt aan de regels van het spel en dat er Ooster scheldekreeft wordt verkocht die dat per se niet is." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Bij het lezen van Ronald Prud'homme van Reines biografie van Michiel de Ruyter Rechterhand van Ne derland, 1996) trok één alinea de bijzondere aandacht van au teur John Brosens. Die ene pas sage was aanleiding voor een ei gen boek: de jeugdroman Koers pal noord, die morgen in Vlissingen wordt gepresen teerd. De biograaf maakte melding van 'een hachelijk avontuur' dat De Ruyter als jonge ma troos had beleefd. Het kaap schip waarop hij voer werd ver overd door de Spanjaarden. Hijzelf raakte gewond aan zijn arm, maar wist te ontsnappen samen met twee andere matro zen. „Zonder enige bezitting moesten zij gedrieën over land, via Frankrijk, naar De Neder landen zien terug te keren", schreef Prud'homme van Rei ne, zonder er verder over uit te weiden „Daar zit een dijk van een ver haal in", wist Brosens meteen. Hij sloeg de vele andere biogra fieën van De Ruyter erop na, in clusief de allereerste: die van Gerard Brandt uit 1687. De conclusie was meteen duide lijk. Alle biografen hadden vrij wel klakkeloos overgenomen wat Brandt al had geschreven, in hun kennelijke ongeduld om aan de beschrijving van de late re heldendaden te beginnen. Thrillers Brosens komt uit Barendrecht, rnaar is geboren en opgegroeid in Vlissingen. Na een lange loopbaan in het onderwijs richtte hij zich volledig op het schrijven, onder meer van thril lers. Een jaar geleden ver scheen zijn tweede misdaadro man: Duijkers dossiers, die gebeurd zou kunnen zijn. „Of je er echt het etiket van De Ruy ter op kunt plakken, is de vraag. De historische context klopt in elk geval. Maar ik moest er ook drama in bren gen. Als zo'n tocht zonder te genslagen verloopt, is er niks aan om het boek lezen." Brosens heeft zich in eerste in stantie gericht op kinderen van groep acht, dus elf of twaalf jaar oud. „Maar inmiddels is ge bleken dat het verhaal ook graag wordt gelezen door vol wassenen. Blijkbaar is de toon niet al te kinderlijk." Thriller Het boek was al in 2004 af, maar de uitgever heeft er - om begrijpelijke redenen - bewust mee gewacht tot de vooravond van het De Ruyter jaar. Brosens is al volop met andere zaken be zig. Deze maand verschijnt ook een nieuwe thriller van hem: Zioart fortuin, met deze keer Rotterdam als decor. Hij werkt al aan een volgende misdaadro man. Hij sluit niet uit nog eens een soortgelijk boek als Koers pal noord te maken. „Het is ontzet tend veel werk geweest, maar het is erg interessant om zo'n historische figuur helemaal uit te vogelen en te proberen het traditionele beeld van zo ie mand in een roman een beetje te corrigeren. Dat zou ik nog wel een keer willen doen." John Brosens, 'Koers pal noord', uitgeverij De Fontein, 14,95. Het boek wordt morgenmiddag om 14.00 uur gepresenteerd in het Muzeeum in Vlissingen Het eerste exemplaar wordt uitge reikt aan F. de Ruyter de Wildt, nazaat van de zeeheld en secreta ris-penningmeester van de Stich ting Luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Over de totstandkoming van het boek is meer te lezen op de websi te van de schrijver: ivww.johnbro- sens.com. MIDDELBURG - De deelne mers aan de masterclass 'De kunst van het interdisciplinair theatermaken' geven zondag middag om drie uur een openba re presentatie in het Spiegelthea- ter in Middelburg voor alle be langstellenden. De masterclass staat onder lei ding van professioneel regisseur Wim Meeuwissen. Het betreft een initiatief van Het Getij, Werkplaats Amateurkunsten Zeeland in het kader van het Wim Hofman Festival. Samen met actrice Marije van de Zande geeft Meeuwissen lei ding aan de masterclass. Regis seurs en spelers uit het Zeeuws amateurtoneel werken dit week end aan een presentatie waarin proza, poëzie en beeldend thea ter met elkaar worden verwe ven. Dat alles gebeurt aan de hand van de boeken, voorlees verhalen, verzen en gedichten van Wim Hofman. Mieke De Groote (links) en Gonny Gaakeer. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - De eerste rei zende voorstelling van Theater productiehuis Zeelandia, Een Zeeuwse meid, gaat vrijdag 24 november in première in dorps huis Holland Huis in Scherpenis se. Zeelandia is voortgekomen uit het Zeeland Nazomerfestival. De voornaamste reden daarvoor was dat de wens om ook buiten het festival te werken met pro fessionele theatermakers in Zee land. Het is de bedoeling twee producties per jaar op te zetten, met een Zeeuwse inslag. Deze gaan reizen langs zalen in de he le provincie. Het eerste resultaat is de voor stelling Een Zeeuwse meid, die wordt geregisseerd door Marij ke Beversluis en gespeeld door Mieke De Groote en Gonny Gaakeer. De tekst is in opdracht van Zeelandia geschreven door Nirav Christophe, die eerder be trokken was bij de Nazomerfes tival-producties Kabaal (2001) en De oranje Kasuaris (2004). Het verhaal speelt in het heden, maar is geïnspireerd op de 53 brieven die de Thoolse dienstbo de Pietje Willemse tussen 1861 en 1873 schreef aan haar vrien din Maatje Weijler. In het stuk ontmoeten twee vrouwen, Mar- ga (Gonny Gaakeer) en Maatje (Mieke De Groote) elkaar in een leegstaande woning. De twee lij ken in compleet verschillende werelden te leven, maai' toch ontstaat er een bijzondere band tussen beide vrouwen. In totaal wordt de voorstelling 25 keer opgevoerd. In Scherpe nisse zijn behalve de première op 24 november ook try-outs op 21 en 23 november. Daarna is Een Zeeuwse meid achtereenvolgens te zien in dorpshuizen en theaters in Hein- kenszand, Vlissingen, Baarland, 's-Heer Hendrikskinderen, Dom burg, Westkapelle, Wemeldinge, Rilland, Renesse, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Goes, Terneuzen, Oostburg, Serooskerke (W), Hulst, Sluis, Hansweert, Wis- senkerke, Arnemuiden en Axel. De laatste opvoering is zaterdag 27 januari in activiteitencen trum Dauwendaele in Middel burg. Voor meer informatie over data, locaties, aanvangstijden en kaartverkoop zie: wiow.theater- zeelandia.nl. John Brosens: „Als zó'n tocht zonder tegenslagen verloopt, is er niks aan om het boek lezen." foto Willem Mieras zich afspeelt in Zeeland. In te genstelling tot de De Ruy- ter-biografen stortte Brosens zich, jaren geleden inmiddels, wél op het verhaal van de bar re tocht die De Ruyter als ma troos moest ondernemen. Hij verrichtte intensief onderzoek in Spanje, Frankrijk en Vlaan deren. Al snel concludeerde hij dat de gebeurtenissen zich in het voorjaar van 1623 moesten hebben afgespeeld. „Daarna heb ik contact gezocht met het scheepvaartmuseum in San Se bastian. De bibliothecaresse daar had uiteindelijk beet. In de registers stond dat in april 1623 een Zeeuwse kaper was geconfisqueerd. Dat was het eerste spoor." Het opgebrachte schip bleek De Honte te heten. Brosens raadpleegde vele ar chieven, liep delen van de rou te die De Ruyter en zijn kompa nen - waarschijnlijk - hebben gevolgd en verdiepte zich in de situatie in die gebieden aan het begin van de zeventiende eeuw. Wat werd er gegeten en gedronken? Hoe zagen de we gen er indertijd uit. Welke dor pen en steden kwamen ze on derweg tegen? Het had een wetenschappelijk boek kunnen opleveren. Bro sens koos echter bewust voor de vorm van een jeugdroman. „Ik ben opgeleid om weten schappelijk te schrijven. Nadat ik afscheid had genomen van het onderwijs, heb ik er juist voor gekozen om me helemaal te richten op fictie," Tegenslagen Koers pal noord is een menge ling van fantasie en werkelijk heid geworden, met ook veel Zeeuwse elementen. Het is vooral een verhaal over hoe het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19