8e ZEELAND CREATIEF Extra tegenvaller voor Vlissingen PZC Overdaad schaadt meestal PZC Open dag rouwcentrum Reimerswaal zet vraagtekens bij bijdrage Vredelust Externe bureaus de schuld geven is te makkelijk 10 zeelandhallen Fax0113-221536 Stadsbakens in slimmer licht Rapport Speelmansplaten onnodig Duo aangehouden voor misdrijven Polen gewond bij aanrijding Koch-groep in havenschapskantoor Afschrijven schoolgebouwen kost gemeente miljoenen extra Linedance in Serooskerke Speurtocht - bij Walk-Inn Muziekclub houdt avond in Arnemuiden r° uwo.e ntr tiiyy - Middelburg LET OP: Nieuw evenement in 2007 De Zeeuwse Kaartdagen DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND IVIet meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. Kinderopvang aanwezig Toegang volw. 7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar 4,- verzorgd door ROC - Zeeland 65+ 6,50 (niet in combinatie met andere kortingen) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl NOVEMBER 13.00-21.00 u. NOVEMBER 10.00-18.00 u. NOVEMBER 10.00-18.00 u Nobelweg 6 Tel. 0113 - 221020 ^Goes info@zeelandhallen.nl www.zeelandhallen.nl Het Goese stadhuis baadt in licht. Het kan mooier, efficiënter en met minder hinder voor de omgeving. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Met een oorkonde voor de mooi ste donkere plek van Zeeland op zak, ben je bijna verplicht lichtvervuiling in te dammen. Goes gaat daar dan ook werk van maken. Het Goese Sas, het strandje ten westen van Sluis, is bij nacht de mooiste plek in Zeeland, leerde onderzoek van de Zeeuwse Milie Federatie (ZMF). Dat le verde de gemeente afgelopen weekeinde tijdens de Nacht van de Nacht een oor konde op. Adel verplicht en daarom wil het colle ge van burgemeester en wethouders haar gebouwen en andere blikvangers in Goes die in de schijnwerpers staan, op een betere, slimmere manier in het licht zetten. Beter betekent minder strooilicht en daar profiteren omwonen den weer van, want de omgeving van het aangelichte gebouw wordt weer wat donkerder. De gemeente verlicht mo menteel het stadhuis op de Grote Markt en wat kleinere objecten. Stichtlicht zet onder meer de televisietoren in de schijnwerpers. Particulieren en bediij- ven zorgen voor de andere bakens in de nacht, bijvoorbeeld de watertoren in Goes-Zuid en de molen bij Kloetinge. Goes wil met die partijen om de tafel om tot verbeteringen te komen. Overdaad schaadt meestal. In veel ge vallen is sprake van onnodige lichtver vuiling. Te veel licht mist het doel en verspreidt zich naar de omgeving. Daarvan is ook sprake bij het Goese stadhuis. Het Goe se college wil dan ook een deskundig be drijf laten nagaan hoe dat beter kan. Eén van de lichtspecialisten in Neder land, al ruim honderd jaar, is het be drijf Ehrbecker Schiefelbusch, dat ook een vestiging in Goes heeft. Volgens woordvoerder A. de Graaf is het geen enkel probleem een toren of een historisch pand in het licht te zet ten zonder dat de omgeving daar last van heeft. „Helaas gaan overheden vaak met de goedkoopste aanbieder in zee. Dat zijn dikwijls beunhazen die niet zijn aange sloten bij de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde. Ze werken vaak niet met berekeningsprogramma's en zetten ergens maar wat armaturen neer. Negen van de tien keer heb je dan veel strooilicht. Bovendien worden ge bouwen zelden mooi aangelicht." Het soort armatuur, de plaats, de af stand, de breedte van de lichtstraal, de kleurwerking, alles berekent Ehrbecker Schiefelbusch via computermodellen. Het is alleen een kwestie van bouwteke ningen invoeren. Voor een monument als het Goese stad huis zou De Graaf Mezen voor Meine ar maturen die op de gevel bevestigd zijn. De schijnwerpers die nu op het monu ment gericht zijn, staan op daken en hangen aan masten. Gevolg is een over daad aan slecht geprojecteerd licht. Beekman adviseert gemeenten eens con tact op te nemen met theatertechnici. „Die weten over het algemeen meer van licht dan elektrobedrijven." De milieufederatie is blij met de stap die het Goese college zet. Volgens direc teur T. van Mierlo kost het weinig moei te om gebouwen slimmer te verlichten MIDDELBURG - Het is feest bij uitvaartverzor ging De Groot-De Kam. Het bedrijf bestaat 25 jaar en gisteren opende de onderneming een splinternieuw rouwcentrum aan de Buitenhove- laan in Middelburg. Het oude centrum is totaal gerenoveerd: er is een nieuwe ontvangstruimte en er zijn kamers waar mensen 24 uur per dag terecht kunnen om afscheid te nemen van een overledene. Yvon de Kam begon in 1981 met het verzorgen van uitvaarten, als eerste vrouw in Zeeland. Vandaag houdt het bedrijf open dag. Bezoekers kunnen een kijkje nemen in het centrum. Boven dien is er veel informatie over uitvaarten en rouw. Er zijn optredens van 'Toeters en bellen', een onderdeel van Veere's Genoegen en van het mannenkoor Semper Fidelis. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. foto Lex de Meester (Advertentie) zaterdag 4 november 2006 w 15 THOLEN - De meerderheid Thoolse gemeenteraad was het donderdagavond toch eens: er hoeft geen milieu-ef fectrapport opgesteld te worden voor de uitbreiding van recreatiegebied de Speelmansplaten aan de Oesterdam in Tholen. De SGP, die twee weken geleden nog grote twij fels had bij het voorstel, kon zich gisteren toch vinden in de plannen. De andere partijen hadden al aangegeven ak koord te gaan. Alleen de Reformatorische Fractie Tholen (RFT) stemde tegen. „Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn als het om natuur en milieu gaat", stelde het enige lid van die fractie, M. Klippel. Er zijn al jaren plannen om het re creatiegebied, dat vlakbij een hoogwatervluchtplaats ligt, uit te breiden. Het Thoolse college stelde aan de gemeente raad voor geen milieu-effectrapport uit te voeren, omdat voldoende is aangetoond dat er geen schadelijke effecten zijn voor de omliggende natuur. GOES - Met de aanhouding van een 26-jarige Reimerswa- ler en een 28-jarige man uit Noord-Beveland heeft de poli tie waarschijnlijk een reeks misdrijven opgelost. Het duo wordt verdacht van onder meer een tasjesroof in Goes. Daarnaast zouden ze in Colijnsplaat, Kats en Kortgene auto's hebben gestolen en woning- en winkelinbraken hebben gepleegd. HOEDEKENSKERKE - Zes Polen zijn gisterochtend ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeval met een busje ten noorden van Ploedekenskerke. De chauffeur (31) bleek bij een blaastest drie keer zoveel te hebben gedronken als mag. Het ongeluk gebeurde even na half acht op de Moertjesdijk die van de Zeedijk richting 's-Graven- poldersestraat loopt. Volgens de chauffeur stak er 'iets' de weg over, waarvoor hij probeerde uit te wijken. Het busje dat hij bestuurde met zes inzittende, raakte van de weg en belandde in een sloot. De brandweer moest eraan te pas komen om de Poolse arbeiders - van 21 tot 45 jaar - uit het busje te bevrijden. Het dak is eraf gehaald. De be stuurder en de vijf inzittenden raakten gewond, de mees ten aan hun hoofd. Zij zijn met ambulances naar het zie kenhuis in Goes en Vlissingen vervoerd. De politie heeft de chauffeur aangehouden. Hij is vrijgelaten na inleve ring van zijn rijbewijs. TERNEUZEN - Het voormalige havenschapskantoor aan de rand van het havengebied in Terneuzen is verkocht. Het kantoor met z'n karakteristieke glas-in-loodwand aan de achterzijde is na jaren leegstand verkocht aan het Raadgevend Ingenieursburo F. Koch, onderdeel van de Koch Adviesgroep. De groep is actief in projectmanage ment, architectuur, bouwconstructies, bouwkunde, civie le techniek en technische installaties. Het bedrijf bedient zowel de industrie, het bedrijfsleven als de overheid. Koch bestaat twaalf jaar en heeft enkele tientallen men sen in dienst. Binnen vijf jaar wil het bedrijf doorgroeien naar vijftig medewerkers. Koch, met de hoofdvestiging in Goes, vestigde zich een jaar geleden al in Terneuzen, in een kantoor aan het Oostelijk Bolwerk. Hoeveel mensen er in het nieuwe onderkomen worden gehuisvest, is nog onduidelijk. SEROOSKERKE (W) - De Coun try Coast Line Dancers houden zondag 12 november een dans- bijeenkomst in Café De Olmen- ruif op de camping Olmenveld in Serooskerke. Aanvang is om 13.30 uur, afslui ting om 17.30 uur. De toegang is gratis. door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen worstelt opnieuw met een financieel probleem. Het gaat nu om 4,6 miljoen eu ro. Wethouder C. Seijbel van fi nanciën zoekt naar een oplos sing. Oorzaak voor de tegenvaller is het Besluit Begroten en Verant- i woorden van het Rijk. Dat be paalt dat gemeenten investerin gen in schoolgebouwen in veer tig jaar moeten afschrijven. Vlis- singen doet dat nog over zestig jaar, ofwel: de gemeente neemt zestig jaar de tijd om de kosten I voor een schoolgebouw terug te verdienen, zodat er een nieuwe school gebouwd kan worden. Dat verschil van twintig jaar be tekent dat Vlissingen veel eer der dan verwacht genoeg geld beschikbaar moet hebben om schoolgebouwen te kunnen ver vangen. In geld uitgedrukt bete kent dat een bedrag van 4,2 mil joen euro. Uit het Besluit Begro ten en Verantwoorden komen nog enkele tegenvallers naar vo ren, die het totaal op 4,6 miljoen euro brengen. De gemeente kan ervoor Mezen dat tekort uit te smeren over de jaren die nog resteren voordat de afschrijvingstermijn van veer tig jaar is verstreken. Dat lijkt echter gunstiger dan het is. „Sommige scholen staan er al dertig jaar, dus dan heb je geen veertig jaar meer", verduide lijkt wethouder Seijbel. Extra last Daarom geeft het college van B en W er de voorkeur aan het pro bleem in één keer op te lossen. Het gevolg daarvan is dat nu twintig termijnen extra afge schreven moeten worden; een extra last van 4,2 miljoen, die volgend jaar betaald moet wor den. De gemeenteraad moet het daar mee wel eens zijn. Het is nog niet duidelijk wanneer de raad daarover een uitspraak zal doen. Maandag komen de frac tievoorzitters bij elkaar om daar over te spreken. Komende week vindt, verspreid over twee dagen (dinsdag en donderdag) de begrotingsverga dering plaats. De kans bestaat echter dat het probleem met de afschrijvingen pas begin volgend jaar wordt be handeld. Dan verwacht wethou der Seijbel ook in beeld te heb ben hoeveel de gronden waard zijn waarop gemeentelijke ge bouwen staan, zoals het stad huis en scholen. De waarde van die gronden is nu meegenomen in de afschrijvingen. Dat hoeft echter niet, want de grond be houdt zijn waarde. Door de gronden opnieuw te taxeren en alleen de waarde van de gebou wen af te schrijven, zakt ook het bedrag van 4,2 miljoen. Hoeveel lager dat kan worden, moet uit de taxaties blijken. Seijbel wijst er wel op dat er hoe dan ook een tekort over zal blijven. VLISSINGEN - Jongerencen trum Walk-Inn in Vlissingen houdt woensdag 22 november een speurtocht. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar mogen gratis meedoen van 13.30 tot 15.00 '<T uur. '06 door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal twijfelt of ze de zes ton die staat gereserveerd voor Vredelust nog wel wil overma ken, nu bekend is geworden dat het zorgcentrum veel geld van de stichting Bosburg tegemoet kan zien. Vredelust begint volgend jaar met de bouw van een nieuw on derkomen aan de westkant van Yerseke. De gemeente besloot ruim twee jaar geleden om het geld dat het zorgcentrum tekort kwam voor de aankoop van de grond, ruim een half miljoen eu ro, bij te passen uit de algemene reserve. Op die manier wilde ze voorkomen dat Vredelust de fi nanciën niet rond zou M'ijgen en helemaal zou vertrekken uit Yer seke. Het bedrag staat sindsdien gereserveerd en is inmiddels op gelopen tot 605.000 euro. Miljoen euro De verbazing bij het college en enkele raadsfracties was groot toen ze een paar weken geleden in deze Mant lazen dat Vrede lust een aanzienlijk bedrag tege moet kan zien van de stichting Bosburg. Die exploiteert het ge lijknamige complex van senio- ARNEMLHDEN - Muziekvereni ging Arnemuiden houdt vrijdag een voorspeelavond. Leerlingen en gevorderden spe len dan solo's, duo's, trio's of kleine ensembles. Het jeugdor kest sluit het optreden af. Leden van de vereniging" geven infor matie over de lessen op alle in strumenten en over de repeti ties. De voorspeelavond begint om 19.30 uur in verenigingsge bouw De Arne in Arnemuiden. renwoningen dat tegenover het huidige zorgcentrum staat. De woningen worden straks ge sloopt, waarna de grond een be hoorlijk bedrag zal opleveren, vermoedelijk een miljoen euro. Dat geld wil de stichting Bos burg aan Vredelust geven. Directeur W. Hurkens van Ter Weel - waar het Yersekse zorg centrum onder valt - liet weten dat het waarschijnlijk wordt in gezet om net iets meer luxe te creëren. Airconditioning Hij noemde airconditioning en een uitbouw van het restaurant, zodat ook ouderen uit de buurt er kunnen komen eten. De SGP-fractie in de gemeente raad vraagt zich af of de gemeen te de gereserveerde zes ton nog wel moet overmaken nu Vrede lust zo'n groot bedrag van Bos burg krijgt. „Als Vredelust in nood zit, willen we ze absoluut helpen", benadrukt H. Knuist. „Maar als iemand geld heeft, waarom zouden we het dan ge ven?" De SGP wil dat het colle ge helderheid verschaft over de zaak, waarna een definitief be sluit kan worden genomen. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bijna elke ge meente wordt geleid door of ge adviseerd door externe advi seurs. En dat is helemaal niet erg, zegt Eelco van Hout, docent bestuurskunde aan de Universi teit van Tilburg. „Maar overhe den moeten wel leren om een goede opdrachtgever te zijn." Van Hout doet nu zo'n tien jaar onderzoek naar de rol van exter ne adviesbureaus. „Het is een ongelofelijke misvatting dat die bureaus worden ingeschakeld om maar geen besluit te hoeven nemen of om een besluit over de verkiezingen heen te tillen. Dat komt haast nooit voor. Het publiek en de media wijzen bij grote projecten die misluk ken en die veel geld hebben ge kost, zoals het nieuwe theater in Middelburg, snel naar de exter ne bureaus. „Het is makkelijk om externen de schuld te geven en te wijzen op de miljoenen die het advies heeft gekost. Maar als ik boodschappen ga doen, ben ik zelf verantwoordelijk. Eén van de dingen die wel fun damenteel mis is, is dat overhe den nog moeten leren om een goede opdrachtgever te zijn. Over het algemeen worden te weinig afspraken gemaakt over het eindresultaat." „Een groot gedeelte van de pu blieke taken die de overheid zou moeten uitvoeren, kan de over heid helemaal niet uitvoeren. Bouwen is bij uitstek zo'n ter rein. Dat wordt nog al eens ver keerd begrepen, door het pu bliek, maar ook door de politiek zelf. Het publiek verwacht van de overheid dat die zorgt voor een mooi nieuw theater, politici vinden ook dat ze daar zorg voor moeten dragen. Maar het is een volstrekte misvatting dat ambtenaren theaters bouwen. Dat kan helemaal niet." Overheden moeten zich dat goed realiseren en daarop inspe len, vindt Van Hout. „Wat nu te veel gebeurt is dat gemeenten te gen adviesbureaus zeggen: we hebben een probleem, los het maar op, zonder dat ze precies weten wat het probleem in houdt." Fietsenmaker Hij noemt dat het fietsenmakers syndroom. „Je brengt je fiets weg en ver wacht dat die gerepareerd wordt, zonder dat je weet wat er precies aan de hand,is. Het gaat vaak om projecten die zo inge wikkeld zijn, dat ze niet exact weten wat de problemen zijn. Een goede opdrachtgever moet er bovenop zitten. Gemeenten zouden veel zakelijker moeten opereren." Van Hout noemt het 'volstrekt naïef' om te denken dat een ge meente het zonder extern advies kan stellen. „Het ambtelijk apparaat wordt overladen. Er zijn te weinig men sen en ze hebben geen specialis tische kennis. Het blijft natuur lijk moeilijk uit te leggen dat je anderen het werk laat doen." Externe adviesbureaus hebben steeds meer invloed, zegt Van Hout. „Politici hebben de indruk dat zij verantwoordelijk zijn voor de inrichting van de samenle ving. Dat vindt ik naïef, bijna grappig. Bijna elke gemeente wordt geleid of in ieder geval beïnvloed door externen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15