PZC Zondag geopend ADZ toch dieper in problemen Voor één keer een schildpad boenen Werkstraf voor dealen Vlissingse raad eist gratis parkeren in week voor kerst en week voor Sinterklaas Actie tegen drugsgebruik Scharendijke Gratis second opinion over welstandsadvies? Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Hondje Sinterklaas komt toch met de boot Leerstraf voor brommerdief Kapelle: NS snijden zich in vingers Middelburgse raad voert actie vóór moskee Uitbesteden drukwerk door gemeenten is oplossing voor tekort van zes ton Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 4 november 2006 editie Walcheren SCHARENDIJKE - De dorps raad van Scharendijke wil voor komen dat het alcohol- en drugs gebruik onder de jeugd uit de hand loopt. Gevreesd wordt zelfs voor 'Flakkeese toestan den' wanneer de problematiek niet in de kiem wordt gesmoord. Op Goeree-Overflakkee vormt I drugsgebruik onder de jeugd een groot probleem. De dorps- I raad van Scharendijke heeft j aan de bel getrokken bij Emer- gis verslavingszorg om te voor komen dat het daar ook die kant uitgaat. Deze maand wordt op bijeenkomstenl informatie gege ven over drugs. „Laat ze er maar eens goed over nadenken. Dat is wat wij hopen te berei- ken", zegt dorpsraadvoorzitter I H. Bomer. Het gaat het in Scha rendijke om een kleine groep ('een stuk of vijftien') jongens en meiden tussen de twaalf en j achttien jaar, die elkaar regel matig opzoeken. „Wie z'n ogen niet in z'n zak heeft, ziet dingen gebeuren die niet normaal zijn." Volgens Bomer is het des te ver ontrustender, omdat ouders on- verschillig lijken te staan tegen- j over het gedrag van hun kinde ren. Hij weigert te geloven dat ouders niet weten wat hun kind uitspookt. „Wanneer zoon of dochter regelmatig laveloos thuis komt, moet toch een alarm belletje gaan rinkelen. Bij Iguana steken zo'n twintig vrijwilligers het hele jaar door de handen uit de mouwen om te helpen bij de verzorging van de dieren. foto Lex de Meester door Anita Janse VLISSINGEN - Het vrijwilli gerswerk staat twee dagen in de schijnwerpers. Tijdens de mani festatie Make a Difference Day kan iedereen de handen uit de mouwen steken in een zelfgeko zen vrijwilligersproject. Bij rep tielenzoo Iguana in Vlissingen werden de schildpadden giste ren nog eens extra verwend. „Ik denk normaal niet eens aan vrijwilligerswerk, mijn tijd zit al helemaal vol", vertelt Dona Vekemans. „Maar nu ik hier ben, denk ik: 'waarom ook niet.'" Dat is nou precies de bedoeling van Make a Difference Day: mensen kennis te laten maken met de mogelijkheden voor vrij willigerswerk in hun buurt. Bij Iguana in Vlissingen werken een stuk of twintig vrijwilligers. „Die komen drie keer per jaar, of elke week. Net wat ze wil len", vertelt Ad Bom, eigenaar van de reptielenzoo. „Je hoeft niet per se veel tijd te hebben om vrijwilligerswerk te doen. Wij hebben ook vrijwilligers met drukke managementstaken. Die werken normaal al vijftig uur, maar draaien hun hand niet om voor een extra klus." Grote schoonmaak De vijf vrijwilligers die gisteren bij Iguana rondliepen, houden het toch liever bij een inciden teel klusje. „Voor de grote schoonmaak mag je me best bellen", belooft Ilona, die normaal gesproken in het provinciehuis werkt. Ze heeft samen met een paar colle ga's een vrije dag genomen om als vrijwilliger aan de slag te gaan. Via de website van Make a Diffe rence Day konden ze een project naar wens uitzoeken. Van pan nenkoeken bakken in een verzor gingshuis tot het vermaken van jonge asielzoekertjes. Toegege ven: de rug van een schildpad boenen is een klusje dat je in de dagelijkse praktijk niet zo vaak tegenkomt. Een dierenliefheb ber laat die kans niet aan zijn neus voorbij gaan. Dit jaar is het MADD-project voor het eerst gecombineerd met de Landelijke Natuurwerk dag. Vandaag gaan dan ook dui zenden mensen voor een keer aan de slag in de buitenlucht. Zeeland telt vijftien locaties waar gewerkt kan worden. Wie zin heeft om zijn handen te la ten wapperen kan meer informa tie vinden op de website www.makeadifferenceday.nl. Advertentie www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis 11.00 tot 17.00 uur De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Met de belofte dat gekeken wordt of het asfalt niet sneller in de Spuistraat kan worden gestort, neemt de Vlis singse raad geen genoegen. Met de bewering van verkeerswet houder M. Walraven dat vrij par keren niet haalbaar is, evenmin. Het moet maar gewoon. In een motie draagt de PvdA het college op om de week voor Sin terklaas en de week voor kerst alle parkeerplaatsen in Vlissin gen vrij te geven. Ook in de par keergarage. De motie is onderte kend door alle fracties. Verkeers wethouder M. Walraven (PSR) kan de opdracht dus niet zo maar naast zich neerleggen. Bedenker was B. Bruinooge. Zij diende eerder deze week al een dergelijk voorstel in. Maar dat haalde het niet bij het college. Walraven zei donderdag tijdens een commissievergadering dat gratis parkeren helaas niet haal baar was voor de stad. Daar was een reden voor, maar die kon ze niet onthullen, zei ze veront schuldigend. Vlissingen zou er in ieder geval 63.000 euro mee mislopen. Echter, de raad blijkt volhardend. We moeten een ge baar maken naar de midden stand, hamert Bruinooge. „En naar het publiek. Ik wil niet zeg gen dat die zonder vrij parkeren ergens anders gaan winkelen maar mét vrij parkeren kun je ze wel hier houden. Daar ben ik van overtuigd. Ik heb gebeld met de winkeliersvereniging en die vinden het een uitstekend plan." De verkeerswethouder noemde Advertentie Woensdag 8 november a.s. van 11u tot 14u architectentafel in de Drvkkery Middelburg. Of schuif om 15u aan voor het open debat. [F] www.cbkzeeland.nl door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Westkapelle voor een aantal drugsdelicten tot 180 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. De verdachte bestuurde op 28 oktober vorig jaar onder invloed van cannabis een auto. De poli tie zag de auto in Middelburg slingerend over de weg gaan en hield daarop de bestuurster aan. Ze zei dat ze drie joints had ge rookt voordat ze in haar auto was gestapt. In het handschoe nenvakje werd 104 gram amfeta mine aangetroffen. Een en an der was aanleiding om te veron derstellen dat de vrouw in drugs handelde. Ze gaf toe de amfeta mine deels voor eigen gebruik te hebben gekocht, maar ook voor verkoop aan vrienden. Officier van justitie G. Oosterveld tilde zwaar aan de handel in hard drugs en eiste 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Die eis vond raadsman A. Bals te gortig. „Hier schrik ik van. Het dealen moet in een ander perspectief worden gezien. Ze kopen samen een grote hoeveelheid amfetami ne en verdelen het daarna onder elkaar." Volgens de strafpleiter ging het om een kortere dealers periode. Bals pleitte voor een aanmerkelijk lagere werkstraf. De vrouw moet 500 euro aan de Staat terugbetalen. Dat bedrag zou ze met de amfetaminehan- del hebben verdiend. Een 32-ja- rige vrouw uit Westkapelle kreeg 150 euro boete opgelegd, waarvan de helft voorwaarde lijk. Zij had het onderzoek van de politie belemmerd door een weegschaal te verbergen. Daar van werd vermoed dat haar kom paan die gebruikte voor het af wegen van de amfetamine. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Wj Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het plan eerder deze week een leuke geste. Gisteren was zij niet bereikbaar voor commen taar. Commotie op het sluizencom- plex in Temeuzen, deze week. De scheepshond van een Fran se schipper was bij het afme ren in de binnenvaartsluis van boord gesprongen en weg gelopen. Sluiswachters van Rijkswaterstaat hielpen zoe ken. De hond was nergens te be kennen; zeker niet in de buurt van de sluis. Toen de schipper ten einde raad iets verderop poolshoogte nam, stond hij plots oog in oog met zijn troe teldier. Het beestje zat op de stoep van koffieshop Checkpoint. En werd daar door tientallen bezoekers in vloeiend Frans aangesproken. Het voelde er zich op z'n gemak. organisatie: CBK Zeeland ism Het Zeeuwse Gezicht MET DANK AAN: DORP, STAD LAND, STIMULERINGSFONDS v< Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes VLISSINGEN - Met de touringcar komen vond hij maar niks. En met de taxi al helemaal niet. Nee, Sinterklaas komt zaterdag 18 november gewoon met de boot naar Vlissingen. Zoals het een echte havenstad betaamt. Eigen lijk zou het niet lukken. Op het moment dat de water stand in Vlissingen gunstig is voor de pietenboot, is de Sint nog maar net in Middelburg. En dan kan hij natuur lijk nooit op tijd in Vlissingen zijn. Vandaar dat de ge meente had gekozen voor een sneller vervoersmiddel'dan een trage boot. Maar nu heeft de gemeente Vlissingen een heel snelle boot gevonden, vertelt Hans Vermeule. De hoofdpiet van de gemeente verklapt niet hoe het toch nog zo snel goedkwam. Wel mag iedereen weten dat Sinter klaas om 14.00 uur de Dokhaven komt binnenvaren. Als hij voet aan wal zet, kan hij meteen de Zware Plaatwerke rij in. Daar is een speelcircus, speciaal voor het sinter klaasfeest. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Oost-Sou burg gaf gisteren in Middelburg toe een bromfiets te heb ben gestolen. Politierechter N. van Spronssen veroordeel de de jonge Souburger tot een leerstraf van 28 uur (ge dragstraining) en 22 uur voorwaardelijke werkstraf. „U moet met uw vingers van andersmans spullen afblijven, maar ik houd het op een eenmalige misstap", zei de poli tierechter. Positief was dat de verdachte de (brom- mer)schade van 600 euro aan het slachtoffer had betaald. De jongeman had 21 januari in Vlissingen samen met een mededader de brommer van een meisje gestolen door met een slijptol het stuurslot te verbreken. „Het was uit verve ling dat we de brommer hebben gestolen, maar het zal niet meer gebeuren", verzekerde de Souburger. KAPELLE - De Nederlandse Spoorwegen snijden zich zelf in de vingers als het bedrijf besluit de drie Zeeuwse stations Arnemuiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendij- ke te sluiten. De Kapelse wethouder J. Herselman (VVD, verkeer) heeft dat gisteren in een brief laten weten aan de NS-directie in Utrecht. Alternatieven die de provincie en gemeenten hebben aangedragen voor sluiting van de sta tions, zoals om en om met een intercity stoppen op kleine stations, leveren passagiersgroei op, haalt Herselman een onderzoek van TNO aan in zijn brief. Hij wijst er ook op dat Kapelle vlakbij het NS-station een nieuwe woonwijk (Zuidhoek) met zeshonderd huizen gaat bouwen. Herselman heeft de NS in Utrecht rechtstreeks aangeschreven, omdat hij het idee heeft dat NS Regio Zuid - waarmee de provincie en gemeenten hebben onder handeld - voor alles de drie Zeeuwse stations in 2008 wil sluiten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De demonstra tie van extreem-rechts tegen de bouw van de moskee in Middel burg vraagt om een tegenreac tie, vindt een een meerderheid van de politieke partijen in Mid delburg. Volgende week verschijnt een paginagrote advertentie in De Faam. „Met een tekst erop waar mee we duidelijk maken dat er wel degelijk plaats is voor een moskee in Middelburg", zegt Saskia Szarafinski van de PvdA. „We willen mensen oproepen om die advertentie voor het raam te hangen als die demon stratie op 11 november aan de gang is.We hebben lang nage dacht over een tegenactie. Som migen vinden dat je zo'n demon stratie beter kunt negeren, maar ik vind dat we iets moeten doen. Een tegendemonstratie kan uit lopen op een confrontatie en dat willen we ook niet. Dit is een stille en vreedzame actie. Of mensen eraan mee zullen doen, weet ik niet. Daar is natuurlijk iedereen vrij in. Wij waren in ie der geval blij dat de wijktafel Stromenwijk de demonstratie heeft afgewezen." Door de actie wordt de aan dacht gevestigd op de demon stratie. Is dat nou juist niet pre cies wat de demonstranten wil len? „Er is natuurlijk al aan dacht voor die demonstratie. Het heeft in alle kranten ge staan en het gebeurt ook ge woon. Ik vind dat je daar niet je ogen voor moet sluiten", zegt Szarafinski. „Er is natuurlijk al een moskee in Middelburg. Die gaat alleen naar een nieuw gebouw. We heb ben kerken, een synagoge en een moskee. Dat is toch prachtig, dat dat allemaal kan in je stad?" Volgens Szarafinski doen bijna alle partijen mee aan de actie. Het is nog niet bekend wat er precies op de poster komt te staan. „Daar zijn we nog niet he lemaal uit." door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten moeten meer drukwerk uitbesteden aan het ADZ in Vlis singen. Dat is nodig om de op lopende tekorten bij deze socia le werkvoorziening te compense ren. ADZ (Administratief Dien stencentrum Zeeland) komt aan het eind van dit jaar maximaal 600.000 euro te kort. De financiële problemen heb benvolgens directeur M. Bouma te maken met de sterk stijgende loonkosten voor het personeel, zoals pensioenpremies. Die kos ten worden niet voldoende ge compenseerd door subsidies van het Rijk. In 2002 bedroeg het gat nog 50.000 euro, dit jaar 600.000 euro, rekent Bouma voor. „Alleen dit jaar al stijgt het tekort met drie ton In juli van dit jaar kwam ADZ 150.000 euro tekort. Toen voor spelde Bouma nog dat dat gat ge dicht zou worden in de loop van dit jaar, onder meer door inves teringen in een nieuwe en betere drukpers. Intussen is het tekort echter opgelopen tot bijna 400.000 euro. Toch hoeven de gemeenten geen extra geld uit te trekken om de problemen op te lossen, 'stelt Bouma. Mits zij bex-eid zijn meer drukwerk door ADZ te la ten uitvoeren. „Als zij opdrach ten die ze nu aan andere bedrij ven geven, naar ons overheve len, kunnen we negentig pro cent van ons tekort wegwerken. En de gemeenten kost dat niks extra, want dat geld zijn ze nu toch al kwijt." Volgens Bouma is met de ge meenten gesproken over deze oplossing en hij heeft er vertrou wen in dat ADZ meer opdrach ten tegemoet kan zien. „Het gaat de goede kant op." Hij ver wacht eind dit jaar of begin vol gend jaar zeker te weten of dit de oplossing wordt. Tegelijkertijd moet ADZ zelf proberen van andere (mogelij ke) opdrachtgevers meer werk te krijgen, beseft Bouma. De winst die daarmee te halen is, schat hij echter niet al te groot in. „We hebben de afgelopen ja ren daarin al veel stappen ge zet." Bouma benadrukt dat de proble men dus op te lossen zijn. En dat de werkgelegenheid van de 350 medewerkers niet in gevaar hoeft te komen. Dat neemt niet weg dat hij het nog steeds niet juist vindt dat de subsidies ach terblijven bij de stijgende loon kosten. „Het gaat om de verant woordelijkheid. Als je ons op draagt mensen via de sociale werkvoorziening aan een baan te helpen, dan moet je ons ook het geld geven dat te kunnen doen." ADZ heeft drie aandeelhou ders: de sociale werkvoorzienin gen Lété in Middelburg, de Betho in Goes en Dethon in Ter- neuzen. Deze werkvoorzienin gen zijn gemeenschappelijke re gelingen van de gemeenten in die regio's. Indirect draaien de gemeenten dus ook financieel op voor de tekorten van ADZ. Fuseren Op de achtergrond speelt bij ADZ nog de discussie over de toekomst. De afgelopen maan den is onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om de Betho en Dethon uit te kopen en ADZ met Lété te laten fuseren. Dat had mede te maken met de finan cieel kwetsbare positie van ADZ. Deze onderzoeken zijn nu opge schort in afwachting van de ge sprekken met de gemeenten over uitbesteding van druk werk. Bouma: „Als dit lukt, heb ben we weer een gezonde be drijfsvoering en dat geeft ons de ruimte in alle rust na te denken over de verdere toekomst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13