Rusland zet Georgië onder druk PZC Britse pensionado's in Spanje mogen hun buren verklikken Iran vuurt ballistische Shahab-raketten af Oproep tot bouw van meer kerncentrales Clusterbom treft vooral kinderen Antwerpse verdachte racistische moorden toerekeningsvatbaar IGazprom verdubbelt vraagprijs voor gas aan buurland Schrijver van «Sophie's Choice ™;is overleden Honden in China «zijn vogelvrij J Duits eurobiljet verkruimelt Na oorlog nog doden door wapens Casinopersoneel ontvangt toch fooi Toeristen keren IJsland de rug toe China verliest bijna duizend meren Tien jaar cel voor besnijdenis Arrestatiegolf Barrière Rif in Australië gebaat bij zonnescherm vrijdag 3 november 2006 floor Maurice Wilbrink SDEN HAAG - Overheden moe ten hun plannen voor nucleaire energie versnellen. Die oproep doet het Internationaal Energie Agentschap (IEA). da bverheden zouden hun twijfe- t dl lende kiezers ervan moeten over tuigen dat kernenergie veilig en noodzakelijk is. Het is voor het eerst sinds de oprichting van het IEA in 1974 dat het aan spoort om meer te investeren in kernenergie. Het agentschap werd opgericht in reactie op de eerste oliecrisis, en het berekent periodiek de toekomstige we reldwijde vraag naar energie. IEA-hoofdeconoom Fatih Birol zegt: „Wij hebben in feite mor gen al een beslissing nodig, om te voorkomen dat er onomkeer bare dingen gebeuren op het ge bied van klimaat en leveringsze kerheid." Het IEA-advies komt nadat de G-8 (groep van acht grote indus trielanden) had gevraagd hoe overheden moeten omgaan met de opwarming van de aarde en energieveiligheid. Olie en gas ko men veelal uit instabiele delen van de wereld. Klimaatverande ring wordt toegeschreven aan het verbruik van fossiele brand stoffen. GPD joor Remco Reidinq MOSKOU - Rusland heeft de vraagprijs voor gas aan Georgië Verdubbeld, nadat topoverleg "^Tussen beide landen was mis lukt. Met de prijsverhoging 1 maait het Kremlin het buurland ^pog steviger de duimschroeven aan. ^everancier Gazprom maakte Propekend dat Georgië volgend i jaar 230 dollar (190 euro) per ^'duizend kubieke meter aardgas enamoet betalen. Die prijs is verge lijkbaar met wat rijke Europese "eei landen neerleggen voor Rus- sisch gas. Eerder op de dag was Ie Georgische minister van Bui- tenlandse Zaken, Bezjoeasjvili, f ;r niet in geslaagd de hoogopge- lopen spanningen tussen beide landen te verminderen en de Russische blokkade van Georgië te beëindigen. Hij sprak met zijn Russische collega Lavrov. Het was de eerste ontmoeting van toppolitici uit beide landen sinds de diplomatieke crisis eind september escaleerde. Na de arrestatie van vier Russi sche officieren op verdenking van spionage kondigde Rusland een economisch embargo af. Eer der waren landbouwproducten, wijn en water uit Georgië al ver boden. Alle verbindingen (lucht vaart, grenzen en post) werden verbroken. Een klopjacht leidde tot de uitzetting van honderden 'illegale' immigranten uit Geor gië. Geweld Het Kremlin beschuldigt de re gering in Tbilisi ervan met ge weld de controle over twee sepa ratistische regio's te willen her stellen. De Georgische regering verwijt Rusland op zijn beurt Abchazië en Zuid-Ossetië te steunen en ontkent dat het plan nen heeft voor militair ingrij pen. Bezjoeasjvili kreeg slechts een lijst met eisen mee waaraan zijn regering volgens Moskou moet voldoen. De minister sloot vervolgens niet uit dat Tbilisi de Russische toetreding tot de We reldhandelsorganisatie (WTO) zal blokkeren. Dreigementen, provocaties en intimidaties vlie gen al maanden over en weer tussen beide landen. Oekraïne Bezjoeasjvili zei dat hij wel ga ranties had gekregen dat Rus land deze winter gas en elektrici teit niet zal afsluiten ondanks de crisis en onenigheid over de gasprijs. Op 1 januari had Ga zprom de gaskraan voor Oekraï ne dichtgedraaid, nadat beide landen niet tot prijsafspraken waren gekomen. Het leidde tot stokkende leveranties aan en grote verontwaardiging in Euro pa. De Georgische minister van Eco nomische Hervormingen, Ben- doekidze, noemde de prijsverho ging 'een politieke beslissing'. Die zou het land moeten dwin gen op de knieën te gaan. Geor gië haalt driekwart van zijn gas uit Rusland. „Ik weet niet of de ze prijs vaststaat, maar het is duidelijk dat dit geen markt prijs is", zei Bendoekidze. Gazprom heeft de afgelopen ja ren de prijzen voor gasleveran- ties aan buurlanden fors ver hoogd. Rusland wil subsidies die date ren uit de Sovjettijd beëindigen en vindt dat ook de voormalige Sovjetstaten marktprijzen moe ten betalen. Analisten menen dat het Kremlin buurlanden met een pro-westerse koers zo ook wil laten voelen dat zij af hankelijk blijven van Rusland. GPD Zie ook: www.ruslandblog.nl erk- pro- mecNEW YORK - De Amerikaanse lu,r"schrijver William Styron is ^'woensdag op 81-jarige leeftijd overleden, zo is gisteren bekend gemaakt. Styron, in Nederland ^vooral bekend van het verfilmde taii boek Sophie's Choice, gold in de Verenigde Staten als een van de ;beste naoorlogse schrijvers. ?10'De in Virginia geboren auteur Afwacht als 26-jarige zijn eerste boek op de markt, Lie Down in IDarknessThe Long March 5.1(1957) en Set this House on Fire .'(I960) trokken al snel de aan- e11 dacht van het grote publiek. A flijn doorbraak kwam in 1967 pet The Confessions of Nat Tur- aanWr. Een jaar later kreeg hij er ■de Pulitzer-prijs voor. ANP n tePEKING - Een campagne tegen hondsdolheid brengt veel Chine- se hondeneigenaars en -liefheb- rallbers tot wanhoop. i ee :SC|pe hond als huisdier in plaats ^„wan lekkernij is in opmars in China, waar veel leden van de ^middenklasse een hond aan schaffen. Maar velen vrezen nu voor hun metgezel door een bru- ia E|e campagne tegen honden in het kader van de strijd tegen °!e hondsdolheid. Honden die zijn |ingeënt worden net zo goed mee gevoerd of doodgeknuppeld {door de ambtenaren, die wille- •keurig jacht maken. ANP TEHERAN - Iran heeft gisteren tijdens een militaire oefening Shahab-3 raketten afgevuurd die een clusterlading kunnen dragen. De oefening neemt tien dagen in beslag en moet een presentatie zijn van 'de defensieve krachten van het land', meldde de staatstelevisie. Een Shahab-raket met een clusterkop zou een reikwijdte van 2000 kilometer hebben. De oefening onder de naam Grote Profeet II heeft plaats 120 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Teheran. foto RTR 'door Henk van den Boom BARCELONA - Britse gepensio neerden aan de Spaanse Costa del Sol worden door de Britse en Spaanse politie aangespoord, el -mee te helpen met de opsporing jt pan criminelen, afkomstig uit het Verenigd Koninkrijk. Wie denkt een verdachte buurman te hebben, kan anoniem naar een nummer in Londen bellen. [De kliktelefoon werd deze week ■gepresenteerd aan de 350.000 Britten, veelal ouderen, die aan oeidj de Spaanse zuidkust wonen. Op jen.| de website 'most wanted' zijn de foto's te zien van de tien meest tgezochte misdadigers die zich ren i.volgens de politie ergens aan de fiCosta del Sol hebben verstopt. jDe Spaanse kuststreken zijn in jltoenemencle mate een toe- fyluchtsoord voor misdadigers luit de hele wereld. Het is makke- jlijk om je te verbergen tussen de tienduizenden buitenlanders die /dagelijks in- en uitreizen naar ihun tweede woning aan de kust. fiNet als de Nederlanders en ande re nationaliteiten, wonen de rBritten vaak in afgesloten kolo- ,ed nies bij elkaar. Onderduiken iVoor iemand die aan de aan- Idacht van de politie wil ontsnap pen zijn het ideale onderduika dressen. De luxe chalets zijn door hoge schuttingen aan het •zicht onttrokken. Zij worden be- fwaakt door camera's, honden en lijfwachten. Hierdoor is het voor de Spaanse politie moeilijk om een beeld te krijgen van wie zich ophouden in deze 'urbanisa ties'. Daar komt bij dat veel van deze wijken geheel of deels ille gaal zijn, waardoor de bewoners nergens staan geregistreerd. De kliktelefoon is een initiatief van 'Crimestoppers', een Engel se particuliere organisatie die nauw samenwerkt met de poli tie. De directeur van Crimestop pers, Dave Cording, zegt dat de kliktelefoon eerst drie maanden op proef draait. Als het project een succes wordt, dan krijgen mogelijk ook de andere costa's een kliktelefoon. Het gaat vol gens Cording vooral om het op sporen van zware criminelen, zo als moordenaars, leden van de drugsmaffia en gewelddadige roofovervallers. Volgens gege vens van het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn aan de costa's bijna tweehon derd criminele organisaties ge vestigd. Vorig jaar zomer heeft de Spaanse politie aan de Costa del Sol in één keer dertien Brit se criminelen opgepakt. Drie van hen waren ook betrokken geweest bij een criminele afreke ning in Nederland. De Spaanse justitie heeft toegegeven dat zij over onvoldoende mankracht en middelen beschikt om de toene mende internationale misdaad het hoofd te bieden. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Kinderen zijn we reldwijd de voornaamste slacht offers van clusterbommen. Om dat het in 98 procent om burger slachtoffers gaat, hoort cluster munitie in het wapenarsenaal van een beschaafd land niet thuis en dient daarom zo snel mogelijk verboden te worden. Bovendien zijn deze bommen veel te onnauwkeurig en ineffec- tief op het slagveld. Dat is de conclusie van de giste ren gepubliceerde studie van Handicap International, een in Brussel gevestigde organisatie die zich het lot van gehandicap ten in derdewereldlanden aan trekt. De organisatie publiceer de gisteren de uitkomst van een onderzoek naar het wereldwijd gebruik van clusterbommen. Een clusterbom spuwt bij ont ploffing zo'n tweehonderd klei ne bommetjes uit, tot een kilo meter ver. De oudere typen ko men vaak niet meteen tot ont ploffing, wat na afloop van een gewapend conflict fatale gevol gen kan hebben voor burgers. Vierentwintig landen in de we reld zijn 'vervuild' met cluster bommen die soms tientallen ja ren blijven liggen, schat Handi cap International. Omdat in lan den als Afghanistan, Irak en Cambodja jongens en mannen het meest buiten de deur ko men, vormen zij de grootste groep slachtoffers: ruim 84 pro cent, onder wie 40 procent jon gens onder 18 jaar. De studie spreekt van 11.044 ge registreerde burgerslachtoffers van clustermunitie wereldwijd, maar de organisatie schat dat de werkelijke aantallen doden en gewonden vele malen hoger liggen. „Alle aandacht gaat nu uit naar de anderhalf miljoen clusterbommen die na de strijd in augustus zijn achtergebleven in Libanon, maar de omvang van het probleem is veel gro ter", zegt Maes van Handicap In ternational. Landmijnen In Vietnam zijn, in de dertig jaar na de Vietnamoorlog, tus sen de 34.000 en 52.000 slachtof fers gevallen, van wie er slechts 1275 zijn bevestigd. Handicap International noemt het 'een gebrek aan politieke wil' dat er geen wereldwijd ver bod bestaat op het gebruik van clusterbommen, zoals er ook een verbod voor landmijnen be staat. België is tot nu toe het enige land waar de productie, de ver koop, het transport, en de uit voer van clusterbommen bij wet is verboden. GPD FRANKFURT - Vijftienhonderd eurobiljetten zijn de afgelo pen maanden in Duitsland verkruimeld kort nadat het geld uit een geldautomaat was getrokken. Dat heeft de Duitse cen trale bank gisteren gemeld. Volgens de politie van de Duitse hoofdstad Berlijn is zwavelzuur (vitriool) de oorzaak. De bil jetten vallen bij aanraking uiteen. Het gaat om biljetten tot 100 euro. De eerste keer dat een biljet in snippers veranderde, was in juni in Berlijn. Volgens een woordvoerder van de cen trale bank is het probleem niet veroorzaakt tijdens het druk ken. Het is nog onduidelijk of er opzet in het spel is. De geld automaten waaruit de biljetten kwamen, worden vervangen. foto RTR SARAJEVO - Ook na het einde van de oorlog in Bosnië in 1995 zijn er nog vele duizenden doden gevallen door de ve le wapens die in omloop zijn gebleven. Dit zegt Adem Hus- kic, een lid van de parlementaire commissie voor defensie en veiligheid, gisteren in Bosnische kranten. „Ongeveer tienduizend mensen zijn de afgelopen tien jaar door lichte wapens gedood of hebben ermee zelfmoord ge pleegd", aldus Huskic. Toen de oorlog in 1995 eindigde, waren er driehonderdduizend Bosniërs met wapens in le gers en milities. De meesten hebben een wapen gehouden, uit vrees dat een nieuwe oorlog kon uitbreken. ANP/AFP GENEVE - Een casino in de Zwiterse stad Luzern moet 1,5 miljoen euro overdragen aan zijn personeel, omdat het de fooienpot in 2002 en 2003 had achtergehouden. Een plaatselijke rechtbank oordeelde dat het tipgeld voor het personeel is, nadat twee werknemers hadden ge klaagd dat de goktent met de fooien zijn rekeningen be taalde. De ongeveer tweehonderd werknemers van het gokpaleis kunnen door het vonnis bij hun kerstpakket een extraatje verwachten dat kan oplopen tot ruim 9000 euro. ANP/AFP LONDEN - De hervatting van de commerciële walvis vangst door IJsland heeft flinke gevolgen voor het toeris me naar het land. Het aantal internationale boekingen is met 25 procent te ruggelopen, een miljoenenstrop. IJsland was juist in de lift als vakantieland, uitgerekend onder meer voor 'whale watching', het kijken naar walvissen in het wild. Dit jaar komt een recordaantal van vierhonderdduizend toeristen naar IJsland. ANP PEKING - China heeft de afgelopen vijftig jaar zeker dui zend meren verloren. Zij droogden vooral op door overma tig watergebruik in de landbouw en doordat milieuvervui ling hele ecologische systemen verwoestte. Dat heeft de Chinese staatssecretaris van Milieu, Zhu Gu- angyao, gezegd tijdens een conferentie in Peking. China telt nu nog twintigduizend natuurlijke meren. Daarvan is ongeveer driekwart vervuild door landbouw en industrie. De Chinese regering heeft naar eigen zeggen strenge maatregelen genomen om verdere milieuschade te voorkomen. Milieuorganisaties roepen China al jaren op meer te doen. ANP WASHINGTON-Een rechtbank in de Amerikaanse staat Georgia heeft een Ethiopische immigrant veroordeeld tot tien jaar cel wegens het besnijden van zijn dochtertje. De man gebruikte volgens Amerikaanse media een schaar om de daad bij zijn dochter uit te voeren in 2001. Het meisje was destijds twee jaar. De man ontkende, maar de jury achtte uiteindelijk bewe zen dat de 31-jarige verdachte schuldig is. Het was zover bekend de eerste strafrechtzaak in de VS over vrouwenbe snijdenis. ANP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De 18-jarige Hans van Themsche, die op 11 mei in Antwerpen een Malinese vrouw en een Vlaamse peuter doodschoot en een Turkse zwaar verwondde, is volledig toerekeningsvatbaar. Dat blijkt uit de voorlopige conclusies van het psychiatrisch onderzoek. Uit de verhoren blijkt dat Van Themsche nog veel meer slacht offers had kunnen maken als hij - zoals hij aanvankelijk van plan was - het vuur had ge opend op de Groenplaats, één van de drukste pleinen van Ant werpen. Hij zag daarvan af om dat er die dag niet genoeg al lochtonen rondliepen. Opmerkelijk is ook dat Van Themsche vlak voordat hij het vuur opende, twee hulpagenten passeerde. Die sloegen echter geen acht op hem. Van Themsche trok op 11 mei een spoor van dood en verderf door de Antwerpse binnenstad. Nadat hij van school was ge stuurd, omdat hij was betrapt op roken en alcoholgebruik, kocht hij een geweer en schoot hij drie mensen neer. Slachtoffers waren de Malinese au pair Oulemata Niangadou en de tweejarige peuter Luna Dro- wart. De Turkse Songul Koe raakte zwaargewond. Luna zou hij hebben gedood om het kind 'een trauma te besparen'. Hij rekende er niet op zelf het bloedbad te overleven. Hij dacht 'vechtend ten onder te kunnen gaan'. Bij zijn arrestatie richtte Van Themsche doelbe- WASHINGTON - Bij een groot scheepse actie in het oosten van de Verenigde Staten zijn 10.700 voortvluchtige criminelen opge pakt. Onder de arrestanten zijn zes tienhonderd zedendelinquenten en 360 bendeleden. De politie nam 230 schietwapens in be slag. Aan de actie, die een week duurde, deden drieduizend agen ten in 24 Amerikaanse staten mee. De meeste criminelen wer den gezocht wegens ontvoering, roof en diefstal. ANP/DP A wust zijn wapen op een politie agent, in de hoop dat die hem zou doden. „Schiet me dood", riep hij tot drie keer toe. Hij kreeg uiteindelijk een kogel in de buik en raakte lichtgewond. Videogames Inspiratie vond Van Themsche in gewelddadige videogames. Het lijkt erop dat hij zijn uiter lijk baseerde op dat van de hoofdpersonen uit die computer spelletjes: lange leren jas, com- batschoenen en een hanenkam. De basis voor zijn racistische denkbeelden zou zijn gelegd op de middelbare school. Van Themsche werd gepest door al lochtone medeleerlingen, die hem op een bepaald moment op sloten in het schoolgebouw, de ultieme vernedering. Bij zijn arrestatie had Van Themsche een mes op zak waar in de leuze van de 'Hitlerju- gend', de nazi-jeugdbeweging, stond gegraveerd, geërfd van zijn grootvader, een oud-Oost- fronter. Op zijn kamer werd ook een exemplaar van Adolf Hit lers Mein Kampf aangetroffen, een ander erfstuk van zijn opa. SYDNEY - Het Groot Barrière Rif in Australië is volgens weten schappers in gevaar door opwar ming van de aarde. Minister Bai ley van Toerisme heeft een idee om het rif, een van de lucratief ste toeristische attracties van het land, van de ondergang te redden. Zij wil een gigantisch zonnescherm op pontons boven het rif plaatsen zodat het niet meer in de zon ligt. Bailey zegt op het idee te zijn ge komen toen een Britse weten schapper zei dat koraal in de schaduw beter af is dan in di rect zonlicht. Of haar plan haal baar en betaalbaar is, is nog maar de vraag. Het Groot Bar rière Rif is het grootste koraal rif ter wereld. Het strekt zich uit over een afstand van 2600 ki lometer en is wat oppervlakte betreft meer dan acht keer zo groot als Nederland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5