PZC Tv bepaalt wie in de politiek telt F Regering Bush dreigt als een nachtkaars uit te gaan Geen vrouw op Jeugdzaken Partijen zoeken passende fora S-r HU Stm-Wmr,? *7 Dag des oordeels voor Saddam 1 I 1 Politici gaan op de buis soms te ver van het métier afstaan 3 november 1956 H vrijdag 3 november 2006 door Erwin Buter In verkiezingstijd gelden de wetten van de televisie. Politi ci vertellen al lang niet meer al leen in Nova en het Journaal hun boodschap. Al is Dancing with the stars nog een stap te ver. Voorzichtigjes reed PvdA-leider Wouter Bos deze week op een paard door een park met Sophie Hilbrand en Filemon Wesselink van het BNN-programma Lijst Nul. In hetzelfde politieke jonge renprogramma lag lijsttrekker Mark Rutte van de VVD meer in de sneeuw dan hij op zijn snow board kon blijven staan. Politici die zich van een andere kant laten zien; het is weer verkiezingstijd. Wie 's avonds de televisie aanzet, ziet de lijst trekkers aanschuiven bij het se rieuze Nova en de late-night talkshow Pamo Witteman, maar ook bij het veel luchtiger Man bijt. Hond of RTL Boule vard. 9 9 Bij Boulevard is CD A-lijsttrek ker Jan Peter Balkenende op 16 november 'gasthoofdredacteur'. Balkenende neemt daarmee een groot risico, vindt mediahistori- cus Huub Wijfjes. „De premier is geen man die makkelijk en spontaan is, zoals de formule van het programma voor schrijft, maar iemand die netjes formuleert. De kans dat hij in Boulevard uitglijdt, is groter dan dat hij scoort. Ik snap niet dat zijn campagneteam dit toe laat." De grenzen'waar politici wel en niet aan meewerken schuiven op, ziet de historicus. „Programma's willen meer en meer de persoon achter de politi cus laten zien. In de jaren '60 kenden we dit niet. Misschien met het programma Mies-en-scè- ne, maar dat staat in geen ver houding met de Jensens van te genwoordig." Volgens Wijfjes heeft Nederland de grenzen van de zogeheten televisiedemocra tie nog niet bereikt. „De Vere nigde Staten lopen tien jaar op ons voor. Daar is politiek al hele- De campagneteams van de partijen moeten keuzen ma ken uit een ontelbaar aantal ver zoeken van de media. Met een relatief onbekend televi sieprogramma als P-side van ad vocaat Prem Radhakishun be reikt een politicus in één klap meer kiezers, dan met een inter view in een middelgroot dag blad. Een nog groter bereik heb ben infotainment- en amuse mentsprogramma's als Man bijt Hond, Raymann is Laat, De La ma's en RTL Boulevard, die ook nog eens een ander soort kijkers trekken. Toen Femke Plalsema van GroenLinks onlangs had toege zegd te zullen meedoen met het BNN-programma Lijst Nul, dat zich richt op jongeren, moest ze maal teruggebracht tot perso nen. Hier gaat het ook nog om de inhoud." Hoe meer het in de politiek draait om personen, des te gro ter de macht is van de televisie. „Televisie is in staat de politiek op een meer emotionele en per soonlijke manier tot de kijker te brengen", zegt socioloog Dick Pels. „Tv-journalisten fungeren als poortwachter. Zij kiezen wie het maakt en wie niet. Daarbij telt het charisma van de kandi daten. Pim Fortuyn had het zon der televisie niet gered." De naam is gevallen. De charis matische Pim Fortuyn was de belichaming van de televisiede mocratie. „Hij had in zich wat nodig is voor televisie", aldus so cioloog Pels. Stijl Pels; „Fortuyn liet alles zien. Hij was een celebrity, iemand die sterk gericht was op stijl. In zijn dandy-achtige voorkomen zag je duidelijke invloeden van entertainment. Hij wist te spe len met televisie. Anderen heb ben dat niet. Die laten zich in pakken door Ferry Mingelen." Journalist Frits Wester van RTL 4, in een vorig leven perschef van de toenmalige CD A-fractie leider Elco Brinkman, signa leert met verbazing waartoe po litici in deze verkiezingstijd alle maal bereid zijn. „Ik snap best dat ze de verbreding zoeken en ook mensen willen bereiken die niet allemaal het Zaterdags Bij voegsel van de NRC lezen. Maar er zitten toch ook wel program ma's bij waarvan ik denk: waar om doe je dat nou? Ze doen soms dingen die ver van de poli tiek afstaan." Ook de VPRO schenkt aandacht aan de verkiezingen met serieu ze programma's als Buitenhof en Tegenlicht. Daarnaast brengt 'kijkcijferkanon' cabaratier Freek de Jonge op eigen verzoek bij deze omroep een serie pro gramma's over de verkiezingen onder de titel Stemmingmake rij. „Dit valt bij ons onder verstrooi ing", zegt de eindredacteur Joost de Wolf. „Dat is amuse ment, maar dan wel met een se rieuze basis." GPD pagina 11 Bos en Balkenende in de boksring aanvankelijk met de twee pre sentatoren kickboksen. Het al ternatief was kleiduifschieten. Ze bedankte beleefd. „Uiteinde lijk gingen we strandzeilen, dat is milieuvriendelijk en leuk. Dat kan dan weer wél", zegt Groen- Links-campagneleider Tom van der Lee. Volgens hem zijn er grenzen aan wat een politicus mag doen op tv. „Het moet passen bij wat je uitdraagt. Ze is ook gevraagd voor Dancing with the Stars. Dat doen we dus niet." De versnippering van de televi sie maakt de druk voor politici groter, zegt Van der Lee. „Vroe ger had je met één optreden een veel groter bereik dan tegen woordig. Nu moeten we op zoek naar andere programma's dan Nova en Buitenhof." GPD -doo door Gijs van Wetten Het Iraaks Hoog Strafge rechtshof komt zondag weer bijeen en zal dan naar verwachting vonnis wijzen in het eerste proces tegen Sad dam Hoessein. De oud-dicta tor staat terecht voor de mas samoord in het dorp Dujail in 1982, en krijgt waarschijn lijk de doodstraf. Zowel de Iraakse als de Ame rikaanse regering heeft, de formele onafhankelijkheid van de rechtspraak ten spijt, al laten weten hem te willen zien bungelen. Het proces we gens misdaden tegen de men selijkheid tegen Saddam Hoessein en zijn zeven mede- beklaagden heeft meer dan een jaar geduurd. In die tijd werden vier advocaten van de verdediging vermoord, moest de voorzittend rechter wor den vervangen, omdat het hem aan daadkracht ontbrak en kreeg het hof veel kritiek omdat de Verenigde Staten er te veel invloed op zouden heb ben. „Dames en heren, wij hebben hem." Met deze woorden maakte de Amerikaanse be windvoerder in Irak Paul Bre mer op 14 december 2003 de arrestatie van Saddam Hoes sein bekend. Onmiddellijk rees de vraag hoe en door wie de ex-president moest wor den berecht. Monsterproces Uiteindelijk werd gekozen voor een proces voor een Iraaks tribunaal, op Iraakse bodem. De feiten waarvan Saddam werd verdacht, moes ten een voor een worden be handeld, om een lang en ono verzichtelijk monsterproces te voorkomen. Als eerste kwam de zaak-Dujail aan bod omdat daarin volgens ex perts de schuld van Saddam Hoessein en zijn handlangers het gemakkelijkst te bewijzen zou zijn. In het sjiitische dorp werd in 1982 een mislukte moordaan- ipEI ijen ener doet Age °P SaddaiPve Hoessein. Uit wraak liet d«J toenmalige dictator inwonen van Dujail oppakken. Na ee:|J schijnproces werden 148 manV* nen terechtgesteld. Vervol gens hielden de Iraakse strijd krachten huis in het dorp Saddam, die alle beschuldi gingen tegensprak, probeerdi- van het begin af aan de pro cesgang te frustreren. Hij wei gerde de rechtsgeldigheid vai - het tribunaal te erkennen, ei-,n. hield vol dat hij nog altijd pre sident was en. dus immuniteit3' genoot. Desondanks bego:/er( het proces op 19 oktobe'u.s* 2005, onder leiding van dej^. Koerdische rechter Rizga: a' D-^ '--w Mohammed Amin. aan Minachting Tijdens de rechtszaak prot"^ beerde Saddam Hoessein her-P haaldelijk de rechtszaal te gef, bruiken als politieke arena Dat bracht hem in aanvaring-, met de rechters, die hem meer, dan eens lieten verwijder®! wegens minachting van heat hof. Twee keer ging dtP] oud-dictator in hongersta-f king uit protest tegen de gangj van zaken. Uiteindelijk werll te hij redelijk mee aan het pro-L, ces. |S( Nadat beide partijen hun slot pleidooien hadden gehouden kwam Saddam Hoessein meij^ een opmerkelijk verzoek. Hi, zei dat hij, mocht het komen ich tot een doodvonnis, het vuur-., peloton verkiest boven d:^ strop. Dat is volgens hem d- u' f ove juiste manier om een milita;: leider ter dood te brengen^ Saddam Hoessein diendt, -j-i.i i boe nooit in het leger, maar be-yer noemde zichzelf in 1979 tafces veldmaarschalk. Inmiddels is een tweede pro|pe ces begonnen tegen Saddantjra Hoessein wegens genocid^Qe tegen de Koerden in noorden van Irak. Het is diiv-, g vraag of hij het einde van dit,, g rechtszaak zal halen. Overig gens heeft Saddam Hoessein-- nog de mogelijkheid tegen he: mg- vonnis in beroep te gaan-. ANP Re President George Bush bekommert zich ondanks negatieve peilin gen niet om zijn positie. „Als historici nu nog steeds bezig zijn met de eerste president, dan hoef ik me als 43ste president voorlopig geen zorgen te maken", zegt hij. foto Jim Young/RTR door Frank Hendrickx President Bush vecht voor zijn politieke leven. Een ne derlaag van zijn Republikeinse partij bij de komende Congres verkiezingen is fataal voor de slagkracht van het Witte Huis. Duurt het presidentschap van George Bush zes jaar of acht jaar? Dat is de vraag die Was hington op dit moment bezig houdt. Een verlies van de Repu blikeinse meerderheid in het Congres zal Bush volgens bijna alle voorspellingen veranderen in een 'lame duck', aangescho ten wild. De president heeft dan nog twee jaar te gaan, maar fei telijk is zijn tijd voorbij. Een vij andig Congres hoeft normaal ge sproken geen onoplosbaar pro bleem te zijn. President Clinton verloor al na twee jaar zijn meer derheid. Door gelegenheidscoali ties te sluiten en slim te onder handelen met leden van het Con gres, wist Clinton in de zes vol gende jaren toch nog voldoende voor elkaar te krijgen. De situatie voor Bush is anders. Hij nadert het einde van zijn ter mijn en is minder populair on der de bevolking. Bovendien heeft hij zich de afgelopen zes jaar weinig aangetrokken van de oppositie. Zelfs toen hij in 2000 met een minieme marge won van Al Gore, toonde hij zich geen bruggenbouwer. Be zwaren tegen zijn conservatieve agenda werden hooghartig weg gewuifd. Democraten zijn dat niet vergeten. De peilingen wijzen er nu op dat de Republikeinen in elk geval de meerderheid gaan verliezen in het Huis van Afgevaardigden, het lagerhuis van het Congres. Democraten krijgen daarmee een veto over een aantal plan nen van Bush. Zeker lijkt dat de omstreden be lastingverlagingen voor het be drijfsleven niet verlengd wor den. Het voornemen om de socia le zekerheid te individualiseren is gedoemd vast te lopen en Bush' pogingen om meer vol machten te krijgen in de strijd tegen het terrorisme zullen even eens op verzet stuiten. Het Wit te Huis vreest bovendien dat De mocraten de financiering van de dure oorlog in Irak beperken. Het zal voor Bush lastig worden om nieuw beleid te maken, maar daar houden de proble men niet op. De Democraten wil len hun meerderheid gebruiken om in het Congres onderzoek te doen naar de aanleiding voor de oorlog in Irak. Waarom zijn er nooit massavernietigingswa pens gevonden? In hoeverre is in lichtingendienst CIA onder druk gezet om met argumenten voor de oorlog te komen? Wat is er allemaal misgegaan tijdens de bezetting? Het zijn vragen die het Witte Huis in grote verle genheid kunnen brengen. Ook van zijn eigen partij heeft Bush het nodige te vrezen. Na de 'midterm elections' van 7 no vember begint de race naar het Witte Huis. Republikeinse kan didaten voor het presidentschap in 2008 zullen met een oplossing moeten komen voor de oorlog in Irak. Kritiek op de strategie van de president ligt voor de hand, want Bush overtuigt de Ameri kaanse bevolking steeds min der. Na een nederlaag op 7 no vember kunnen de dijken bre ken. De eerste scheuren zijn zichtbaar. Het Congres heeft een commis sie in het leven geroepen die on derzoek doet naar een oplossing voor de chaos in Irak. Bush heeft laten weten dat hij geïnte resseerd is, maar dat hij uitein delijk als opperbevelhebber de beslissingen neemt. Formeel is dat zo, maar als Democraten en afvallige Republikeinen een an dere visie hebben, komt hij in een bijna onhoudbare positie. Succes Een groot diplomatiek succes zou de laatste jaren van Bush kleur kunnen geven, maar het Witte Huis heeft de afgelopen ja ren enorm veel krediet ver speeld binnen de internationale gemeenschap. Het lijkt bijna uit gesloten dat Bush nog een door braak kan forceren in het Pales tijnse conflict of het Verre Oos ten, waar een nieuwe nucleaire wapenwedloop dreigt. Republikeinen vrezen dat de re gering Bush als een nachtkaars uitgaat, terwijl de oorlog in Irak voortwoekert. De president zelf maakt zich minder druk. „Ik vraag me niet af hoe de geschie denis over me zal oordelen", zei hij deze week tegen een verslag gever. „Ik heb net drie boeken over George Washington gele zen. Als historici nu nog steeds bezig zijn met de eerste presi dent, dan hoef ik me als 43ste president voorlopig geen zorgen temaken." GPD Wie is, in een doorsnee 'normaal' gezin - man, vrouw en twee kin deren - belangrijker voor de ontwikke ling van de kinderen - de vader of de moeder? Aan wie kunnen kinderen na een scheiding, als dat moet gebeuren, beter worden toegewezen, aan de vader of de moeder? Als samenleving hebben we beide vragen lang geleden al beant woord. Als het gaat om opvoeding en ontwikkeling van (jonge) kinderen dan komt moeder de hoofdrol toe. Onlangs had ik, in het kader van mijn werk als adviseur Jeugdbeleid, een overleg met vertegenwoordigers van consultatiebureaus. Verschillende ke ren lieten ze de term OKZ, ouder-kind zorg, vallen. Op een gegeven moment vroeg ik hoeveel van de ouders in hun OKZ vaders zijn. Het antwoord was: een (heel) kleine minderheid. Een paar dagen later had ik een overleg met me dewerkers van een aantal GGD's die oudercursussen verzorgen of coördine ren. Ik vroeg hun hoeveel van de ouders die aan de cursussen deelnemen vaders zijn. Het antwoord was: een (heel) kleine minderheid. Op mijn vraag aan beide groepen of het geringe bereiken van vaders hen niet veront rustte en of ze inmiddels manieren had den gevonden of in onderzoek hadden om meer vaders te bereiken, was het antwoord op de eerste 'ja', op de twee de 'eigenlijk niet'. Eigenlijk, want ze hebben het er wel eens met elkaar over, maar tot gerichte actie of onderzoek leidt dat nauwelijks. Als het gaat om ouder-kind zorg en opvoedingsonder steuning hebben de verantwoordelijke instanties zich er blijkbaar al lang bij neergelegd dat dit voornamelijk moe der-kind zorg en 'moeder' ondersteu ning is. Ik heb het donkerbruine ver moeden dat ze dat ook niet slecht uit komt. Want de cultuur van de betreffen de instellingen is vooral een 'moedercul tuur'. Wat dat betreft was het tekenend dat bij de overleggen, waar ik het over had, in totaal op de ongeveer 30 vrou wen, zegge en schrijve één man aanwe zig was (mezelf niet meegerekend). Overheidsdiensten en organisaties die zich met opvoeding bemoeien lijken in derdaad een soort van 'moeders voor moeders' clubs. Alleen al om die reden zullen veel mannen vinden daar weinig te zoeken te hebben. Zoals dat omge keerd ook het geval zou zijn. Boven dien werken veel vrouwelijke hulpverle ners meestal ook liever met vrouwen dan met mannen. Het verontrustende aan deze situatie is dat het volstrekt voorbij gaat aan de grote invloed die vaders hebben op de ontwikkeling van hun kinderen, een invloed die, zoals we tenschappelijk onderzoek laat zien, niet onderdoet voor en op bepaalde punten mogelijk zelfs groter is dan die van moeders. Zo blijkt het verband tussen de ontwikke ling van kinderen, in intellectueel, so ciaal en moreel opzicht, en het gedrag en houding van vader ietwat sterker dan het verband tussen die ontwikke ling en het gedrag en houding van moe ders. Dat geldt over de hele leeftijdspe riode van 0-18 jaar, en ongeacht cul tuur, ethnische afkomst en sociale klas se. Opmerkelijk is verder dat het verband HONGARIJE - De Hongaarse regering heeft de hoofdstad Boedapest in staat van verdedi ging gebracht. Tanks staan voor het parlementsgebouw. Russische bommenwerpers zouden stellingen van Hon gaarse opstandelingen hebben gebombardeerd. De Russen hebben de grens met Oosten rijk afgesloten. DEENSE MOSSELEN - Twee Yersekse mosselschepen zijn te ruggekeerd uit Denemarken. De twee hadden onder Deense vlag bij Jutland naar mosselen gevist. Omdat er in Zeeland in middels weer voldoende mosse- bei len zijn en de Denen het de Yb sekenaren bepaald niet gemaft' kelijk maakten, is besloten itpp. rug te keren. hoJ 1 EGYPTE - De Britten en Frac sen bereiden zich voor op ee invasie van Egypte. Israëlisch j^e troepen zijn inmiddels heer Car meester in de Sinaï-woestijf^. tussen de Nijl en de Egypmi( tisch-Israëlische grens. voc MIJNRAMP - In een mijn jij te Nova Scotia (Canada) zitte 113 mijnwerkers opgeslote j10, na een explosie. Tien dod6jng zijn geborgen. Voor de andtge^ !do< 'kei ren rest nog weinig hoop. tussen ontwikkeling van kinderen en gedrag van vaders niet of nauwelijks afhankelijk is van hun biologische rela tie. Ook niet-biologische vaders, pleeg vaders of stiefvaders, blijken invloed rijk. Maar misschien nog wel het meest verrassend is de bevinding dat vaders net zo belangrijk zijn voor dochters als voor zonen. Hoe dochters hun vader zien en ervaren blijkt zowel van in vloed op hun sociale en intellectuele ontwikkeling en de manier waarop ze levensproblemen oplossen als op het beeld dat ze van mannen hebben en de wijze waarop ze daar relaties mee aan gaan. De conclusie? Verschillende partijen willen in een vol gend kabinet een ministerie voor Jeugd zaken. Komt dat er, dan dient de minis ter de rol van vaders tot speerpunt van beleid te maken. En, minstens zo be langrijk, die minister zou dus even geen vrouw moeten zijn. René F.W. Diekstra Internet: www.pzc.nl u7r Internetredactie: r liii Postbus 31 «sas» 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag voor 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd: zaterdag vóór 12 uur Centrale redactie: E-mail: lezersservice@pzc.nl Stationspark 28 Fax: (076)5312330 Postbus 31 4460 AA Goes Abonnementen: 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 21,50 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 1 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice,® pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvangt E-mail: lezersredacteur@pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC. t.a.v. lezersservice, Middelburg: Postbus 314460 AA Goes 8uitenruststraat18 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag: 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag: 1,85 Tel: (0118)493000 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35.93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevoeif Fax (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc,nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel; (076)5312240 Steenstraat 37, Fax:(076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454647 Fax.(0113)315529 Fax. (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax. (0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee onderdeel van het Wegener-concern. De dooi' aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p"> ducten van de titels en de werkmaatschappijen an Wegener of door ons zorgvuldig geseleciee- de derden. Als u op deze informatie geen prijs elt dan kunt u dit schriftelijk melden bi)- PZC, k- zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR IJdel foe fot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4