De Jongeschoo omarmt Jenaplan Met een emmertje sop naar Dakar tPZC Ledlampjes werken op commando 169.' Duinkonijnen gaan op reis Bestaande werkwijze sluit naadloos aan bij bijzonder leerconcept weekenddiensten Ghana centraal in kerkdiensten Spoedoverleg na klachten vissers over bevaarbaarheid Slijkgat 15 'Vlet de feestdagen er tussen uit? 1 Prachtig KEULEN Schitterend SAUERLAND ZUIDHOLLANDSE kust Prachtig THÜRINGEN Hilton LUXEMBURG Hilton SOESTDUINEN Zaterdag 4 november 10.00-11.30 uur Boekhandel de Vries, Zierikzee 15.00-17.00 uur Boekhandel Basting, Oostburg door Inge Heuff RENESSE - Ze zijn er helemaal klaar voor. Nog één nachtje moeten Janny en Peter van Malland slapen en dan gaan deze duinkonijnen op weg. Met een bar rel van nog geen 500 euro, een Volkswa gen Golf uit 1987, van Amsterdam naar Dakar. Over drie weken hopen zij aan te komen. In de drie jaar dat de Amsterdam-Da kar Challenge bestaat, is deze race voor auto's en motoren tot 500 euro een groot succes geworden. Voor deze derde editie hebben zeshon derd mensen zich ingeschreven óm in bijna driehonderd equipes zo snel moge lijk naar Dakar te rijden. Nadat deze hoofdstad van Senegal is bereikt, wordt doorgereden naar Banjul (Gambia) waar de auto's worden geveild. De op brengst gaat naar een van de ruim veer tig goede doelen in Gambia die door de organisatie uitgekozen zijn. Janny en Peter van Malland zijn in de eerste van de zes groepen geplaatst. Zij vertrekken morgen met 48 andere equipes, waaron der die van de Zeeuws-Vlamingen Ri chard de Gardeijn en Ab van der Slikke (de Sandbusters). De andere groepen, met nog drie Zeeuw se equipes, vertrekken op 11,18 en 25 november en op 17 en 24 februari 2007. Peter las ooit een verhaal over deze bar relrace en was verkocht. ,,Je vindt zo'n race óf hartstikke leuk óf je verklaart de deelnemers voor gek. Wij behoren dus tot die eerste groep. We wilden vo rig jaar al meedoen, maar toen hadden we te veel verplichtingen om dat te ha len. Nu zijn we er helemaal klaar voor." Zelfredzaamheid De Volkswagen Golf is al acht jaar in hun bezit. Peter: „Deze auto kennen we door en door. Er staat maar 1,5 ton op de teller en de benzinemotor draait pri ma. Hij verbruikt geen spetter olie. We hebben van AD automaterialen uit Zie rikzee een doos vol essentiële onderde len meegekregen, zoals koppakkingen, i(Advertentie) fjoorAli Pankow ZIERIKZEE - Christelijke basis school Johan Louis de Jonge in Zierikzee wil de eerste Jenaplan school op Schouwen-Duiveland vvorden. Het stimuleren van creatieve kwaliteiten, samenwer ken in groepsverband en het creëren van zelfvertrouwen zijn belangrijke kenmerken van het onderwijs op die leest. „In feite hebben we dit traject onbewust drie jaar geleden al in- >t", zegt directeur C. van lamme. Toen lanceerde deze school al de kernbegrippen 'christelijk en creatief'. „Binnen ons onderwijsteam beschikken we over talenten op het gebied van muziek en beeldende kunst. Die zetten we specifiek in bij Eet organiseren van bijvoor beeld een kunstmarkt en school- iténtoonstellingen", licht Van 1 Damme toe. Verder kent de J. L. de Jonge- school de zogeheten 'vieringen'. Dat zijn presentaties, waarin groepjes leerlingen vertellen en tonen hoe ze met een specifiek onderwerp aan de slag zijn ge weest. Een ander begrip hier is 'Het zonnetje van de week' met als doel de positieve kwaliteiten en het zelfvertrouwen van de leerlingen te versterken. Binnen de groep krijgt één van de kinde ren bij toerbeurt specifieke aan dacht: zijn portret hangt met zonnestralen erom heen in het lokaal en de andere leerlingen mogen zijn goede kanten benoe men. Verder heeft het vak 'Wereldori ëntatie' een prominente plek bin nen het leerplan. Dat had onder meer dit jaar de bejubelde 'We reldtentoonstelling' tot resul taat. Dat dit project juist deze week is onderscheiden met de Zeeuwse Onderwijsprijs, ziet Van Damme als een bevestiging dat zijn school goed bezig is. Respectvol met elkaar omgaan ziet hij als rode draad binnen het schoolbeleid of het nou leer lingen, leerkrachten of ouders betreft. De gehele werkwijze blijkt uit stekend te passen binnen het Jenaplan-concept. „Een nieuwe leerkracht die er elders ervaring mee had opgedaan, maakte ons daarop attent. We weten dat het belangrijk is om je als school duidelijk te profileren en te on derscheiden. Het Jenaplan-con cept biedt ons de mogelijkheid compact en duidelijk over te brengen waar we voor staan en hoe onze werkwijze is. Deze keus vloeit dus voort uit de din gen die we al doen", benadrukt de directeur. Volgens hem geldt deze onder wijsvorm niet als strak keurs lijf, maar biedt het Jenaplan naast specifieke kenmerken vol doende ruimte voor een eigen in vulling. Grondlegger In Nederland zijn ruim 240 scho len, zowel openbare als bijzonde re, aangesloten bij de Nederland se Jenaplan vereniging (NJPV). „De christelijke scholen zijn in de meerderheid. Dat is niet zo verwonderlijk, de grondlegger Peter Petersen was een vrij gelo vig man." Binnen de Jenaplan-seholen is het onderwijs duidelijk gericht op de opvoeding van kinderen. Volgens de directeur wil dat niet zeggen dat het aanleren van schoolse kennis en vaardighe den daarmee in het gedrang komt. De specifieke signatuur komt tot uiting in de manier waarop kennis wordt overgedra gen. De J. L. de Jongeschool krijgt bij de invoering van het Jenaplan systeem begeleiding van de landelijke vereniging. Van Damme verwacht het predi kaat binnen een jaar officieel te kunnen presenteren. 9i agenda I STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De '006iSchutse, 20.15 uur: Avondvullende show Zweeuwen door Popkoor Pop-Wa- ZIERIKZEE - Pontes scholengroep, 14.00 uur: thema-middag voor ouderen qver 'het mobieltje'; .Brogum, 16.30 uur, startmanifestatie jpngerenraad en radioprogramma van que ifn9eren' Theo Laurentius signeert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek en beoordeelt prenten j en boeken foto Marijke Folkertsma remblokken, wiellagers en slangen. Pro blemen moet je onderweg namelijk zelf oplossen, zoals je ook het eten en slapen zelf moet regelen." Vanaf Ceuta, Noord-Afrika, is een route uitgezet. On derweg zijn meldpunten ingericht om te zien of de groep nog compleet is. Alleen in Mauritanië wordt, vanwege de poli tieke situatie, onder begeleiding gere den. Daar mogen de equipes onder geen beding zelfstandig rijden. Het tandartsenechtpaar behoort tot de oudere deelnemers. „De meesten zijn in de dertig, maar dat maakt ons niet uit. We redden ons wel. We nemen een tent je, en eten mee en we hebben goed naar alle tips en trucs geluisterd. Zo kun je onderweg de was doen door een emmer tje met deksel met wat sop te vullen. Door het schudden van de auto wordt de was vanzelf schoon." door Melita Lantinq RENESSE - De recreatieverdeel- weg tussen Burgh-Haamstede en Renesse wordt begin volgend jaar een stuk donkerder. Dan worden de meeste lantaarnpa len langs de weg weggehaald en vervangen door ledverlichting in het midden van de weg. Bijzonder is dat deze zuinige verlichting alleen gaat branden als een auto aan komt rijden. Lussen in de weg activeren de lampjes en na een korte tijd gaan ze automatisch weer uit. De huidige verlichting met lan taarnpalen stuit op weerstand. Het lichtspoor prijkt onder meer op een lijst van meest hin derlijke verlichting die door de Zeeuwse Milieu Federatie is op gesteld. De lampen zijn dan ook van kilometers ver te zien in het vlakke polderland. Ledverlich ting kent deze bezwaren niet. De lampjes zitten in platte scho teltjes die in het midden van de weg wórden aangebracht, tus sen de twee doorgetrokken stre pen. De lampjes schijnen niet omhoog, maar horizontaal. Van lichtuitstraling naar boven is dus geen sprake. De lampjes zor gen er vooral voor dat de auto mobilist goed kan zien hoe de weg loopt en komen alleen in de bochten, waar nu ook lantaarn palen staan. De reguliere palen bij de rotonde blijven wel staan. Ledverlichting bij wegen .is niet nieuw en wordt vaker toegepast om het verkeer te geleiden, In Heikenszand is een strookje led lampjes aangebracht bij een ver keersremmer. In Renesse wor den de lampen echter op veel grotere schaal toegepast. zaterdag 4 en zondag 5 november 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111406111 RENESSE - De hervormde ker ken in Renesse en Scharendijke en de gereformeerde kerk in Zie rikzee houden zondag een Gha- na-zondag. Tijdens de kerkdien sten wordt stilgestaan bij de partnergemeente in Ghana. Tijdens de dienst in Renesse worden beelden vertoond van een kerkdienst in Ghana. Kerkgangers in Renesse worden nadrukkelijk uitgenodigd om mee te doen met dansen en drummen. Kinderen zingen een lied uit The Lion King en tij dens de dienst worden ook Gha- nese liederen gezongen. Het Ni- colaus kerkkoor uit Wolphaarts- dijk brengt een medley van ne grospirituals. De dienst in Renesse begint om 9.30 uur. De diensten in Zierik zee en Scharendijke beginnen om 10.00 uur. door Piet Kleemans GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede heeft naar aanlei ding van klachten van vissers over de bevaarbaarheid van het Slijkgat gisteren spoedoverleg gevoerd met onder anderen het Havenbedrijf Rotterdam. Eind volgende week moet duidelijk worden of het Slijkgat gebag gerd moet worden. De veiligheid van kotters en op varenden staat bij de gemeente hoog in het vaandel. Toen bij de gemeente klachten binnenkwa men over de bevaarbaarheid van het Slijkgat - cruciaal voor de bereikbaarheid van de haven van Stellendam - werd onmid dellijk actie ondernomen. Gister morgen kwamen het havenbe drijf, de gemeente Goedereede, de Vaarwegmarkeringsdienst en visafslag United Fish Auctions (UFA), bij elkaar om de situatie te bespreken. Het Havenbedrijf Rotterdam is verantwoordelijk voor het op de juiste diepte hou den van de vaargeul. Afgespro ken is dat deze over een breedte van honderd meter tenminste vijf meter diep moet zijn. Vol gens metingen van het havenbe drijf wordt aan die voorwaar den voldaan. Het havenbedrijf heeft de gemeente Goedereede aangeboden de meetgegevens van 19 oktober met betrekking tot de diepte van de vaargeul be schikbaar te stellen. Gemeente en vissers kunnen dan de exacte ligging van de vaargeul in de monding van het Haringvliet zien en verwacht wordt dat het aantal klachten afneemt als ie dereen precies weet waar de vaargeul ligt. De klachten die af gelopen week binnenkwamen bij de gemeente vallen zowel binnen als buiten genoemde hon derd meter. Vaargeulbeheerder Rijkswaterstaat gaat naar aan leiding van het spoedoverleg gis teren zodra het weer het toelaat de diepte van het vaarwater op nieuw peilen. Die zogeheten lo- dinggevens zijn naar verwach ting eind volgende week binnen. Dan wordt bekeken of het nodig is het Slijkgat te baggeren. Te vens is tijdens het spoedoverleg afgesproken dat de Vaarweg markeringsdienst op basis van de lodinggegevens kijkt of de be tonning van het Slijkgat herzien moet worden of dat de tonnen kunnen blijven liggen waar ze liggen. (Advertentie) de i-gei Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl If Janny en Peter van Malland: helemaal klaar voor de reis van Amsterdam naar Dakar, in hun Golf uit 1987. vrijdag 3 november 2006 (Advertentie) 4-daagse autoréis Duitsland December 24 verblijf in 4-sterren RamadaTreff Hürth ligt in het plaatsje Hürth, een voorstadje van Keulen lounge, restaurant, fitnessruimte, solarium, sauna en whirlpool de imposante Gotische Dom, blikvanger van Keulen de Schildergasse, de beroemdste winkelstraat van Keulen diverse musea zoals het Museum Ludwig en het Stadtmuseum Duitse bierhallen, waar u een echte'Kölsch'kunt proeven Reisnummer KE 73.449, zie www.kras.nl/73449 4-/5-/6-daagse autoreis Duitsland December 22-23-24 verblijf in het luxe 4-sterren hotel Mercure Hagen aan de rand van het Sauerland, vlakbij het centrum van Hagen o.a. bar, restaurant, lounge, overdekt zwembad en gratis parkeren prachtige omgeving met heuvellandschap en vakwerkhuizen Warstein, het vestingstadje Attendorn en Lüdenscheid met een beetje geluk ligt er rond de feestdagen voldoende sneeuw bij Winterberg en Willingen Reisnummer KE 73.460, zie www.kras.nl/73460 4-daagse autoreis Noordwijkerhout December 23 verblijf in het luxe 4-sterren hotel NH Leeuwenhorst gunstig gelegen t.o.v centrum van Noordwijkerhout en strand o.a. liften, restaurant, bars, zwembad, sauna, solarium, fitness, tennis, tafeltennis, bowling en fietsverhuur Katwijk en Noordwijk; heerlijke en gezellige badplaatsen Scheveningen met haar boulevard met vele gezellige terrasjes Reisnummer KE 73.440, zie www.kras.nl/73440 5-daagse autoreis Duitsland December 23 verblijf in hotel Steigenberger Maxx****, aan de rand van Jena o.a. lift, restaurant, fitness, sauna en tegen betaling solarium vele wandel- en fietsmogelijkheden in de prachtige omgeving Weimar, bakermat van de Duitse, klassieke literatuur, Erfurt en de mooie Saalfelder Feeëngrotten kunst- en cultuurstad Leipzig, met o.a. de Madlerpassage Rudolstadt, met Schloss Heidecksburg, een sierlijk barokpaleis Reisnummer KE 73.454, zie www.kras.nl/73454 4-daagse autoreis naar Groothertogdom December 24 verblijf in super-de-luxe 5-sterren Hilton Luxemburg gratis gebruik fitness, binnenzwembad en sauna gezellig restaurant, bar en parkeergelegenheid Luxemburg-Stad (op UNESCO-lijst van werelderfgoederen) het middeleeuwse stadje Echternach met de nauwe straatjes Trier, de oudste stad van Duitsland, gelegen aan de Moezel Vianden, gelegen in het dal van de Our met de burchtruïne Reisnummer KE 73.447, zie www.kras.nl/73447 SUPERcompIeet atrangement! 4-daagse autoreis Utrecht December 24 verblijf in luxe Hilton Pare Soestduinen**** middenin het bos o.a. bar, lounge, a la carte restaurant en binnenzwembad heerlijk fietsen op de Leusder Heide, de Utrechtse Heuvelrug landgoed Huis ter Heide met prachtige bossen en vennen Amersfoort de Onze-Lieve-Vrouwetoren en de Muurhuizen de gezellige plaats Baarn met knusse winkelstraten winkelstad Utrecht met haar gezellige binnenstad en de Dom Reisnummer KE 73.422, zie www.kras.nl/73422 Informatie, voorwaarden en boekingen: KRAS EUsfart&kartb'e* www.kras.iil 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41