alarm over ,weer en verkeer Strengere regels handbagage Schiphol Gemeenten zijn niet klaar voor inburgeringscursus Verdonk zinspeelt op uitzetten haatprediker Fawaz 3 Overheid en KNMI werken samen Inspectie tikt ProRail op de vingers Minder illegalen in Nederland Cel voor doden senior tijdens race Agente uit functie door spray Oude vrouw verliest 5000 euro Vaccin beschikbaar tegen baarmoederhalskanker Een op de drie kiezers zweeft Heertje noemt hogeschool crimineel Vergelijken van -ziekenhuizen op wachtlijsten Mobiele nooddijk vervangt zandzakken vrijdag 3 november 2006 DEN HAAG - ProRail moet nog dit jaar het handboek voor treindienstleiders aanpassen. De spoorbeheerder moet duidelijke instructies geven over hoe het personeel moet handelen als seinen slecht zichtbaar zijn, bijvoor beeld tijdens hevige sneeuwbuien. Dat staat in een rap port van de Inspectie Verkeer en Waterstaat dat gisteren openbaar werd gemaakt. De aanleiding was üc situatie op 3 maart, toen rode sei nen langs het spoor bij Rotterdam, Gouda en Dordrecht slecht zichtbaar waren na sneeuwbuien. Uit het onder zoek is gebleken dat het handboek voor de treindienstlei ders geen instructie bevat over de handelwijze als seinen slecht of helemaal niet zichtbaar zijn na sneeuwval. ANP DEN HAAG - Het aantal buitenlanders dat illegaal in Ne derland verblijft lijkt af te nemen. Tussen april 2005 en april 2006 waren er 75.000 tot 185.000 illegalen in ons land. In de periode 1997-2003 liepen de schattingen uit een van 125.000 tot 225.000. Dat blijkt uit onderzoek dat de Universiteit Utrecht heeft gedaan in opdracht van het ministerie van Justitie. Minister Verdonk van Vreemdelin genzaken heeft het onderzoek gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De meeste illegalen komen van buiten Europa: 62.500 tot 115.000. Van hen is een op de tien een uitgeprocedeerde asielzoeker. Van de Europese illegalen komt ongeveer de helft uit Roemenië of Bulgarije. ANP LEEUWARDEN - De rechtbank in Leeuwarden heeft twee jonge mannen gisteren veroordeeld tot anderhalf jaar cel voor het doodrijden van een oude vrouw tijdens, een straatrace. De rechter noemde de race 'een dollemans- rit'. De 25-jarige Leeuwardenaar en de 22-jarige man uit Berlikum hielden op 28 juni een straatrace tegen elkaar. Al jakkerend door de straten van Leeuwarden werd een oude vrouw doodgereden, toen zij met haar fiets over wil de steken. ANP DEN BOSCH - Het politiekorps Brabant-Noord heeft een negentienjarige agente in opleiding uit haar functie gezet, omdat zij haar pepperspray tijdens een privéruzie heeft gebruikt. Een woordvoerster heeft dat gisteren gemeld. Het is een aspirant niet toegestaan geweldsmiddelen, zo als pepperspray mee naar huis te nemen, legde de woord voerster uit. Het korps stelt een onderzoek in. ANP ZWIJNDRECHT - Een 79-jarige vrouw uit Zwijndrecht is dinsdagochtend 5000. euro verloren. Zij had het geld kort daarvoor bij de bank opgenomen en was vervolgens op haar scootmobiel vertrokken. Zij ging daarbij volgens de politie bewust op de envelop met geld zitten. Toen werkzaamheden aan het trottoir haar korte tijd later dwongen de stoep te verlaten, viel de scootmobiel bijna om. Waarschijnlijk is de envelop toen op de grond gevallen. Het geld was bedoeld voor de klein kinderen van de vrouw. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ouders kunnen sinds gisteren hun kinderen pre ventief laten vaccineren tegen baarmoederhalskanker. Het gaat om meisjes van negen tot en met 26 jaar en jongens van negen tot en met vijftien. Het middel Gardasil voorkomt de overdracht van het menselijk papilloma virus (hpv), dat tumo- ren kan veroorzaken. Ook mannen verspreiden het vi rus via seksueel contact. Van daar dat ook zij tot de doelgroep behoren. Elk jaar krijgen ongeveer zes honderd vrouwen baarmoeder halskanker. Er overlijden in Ne derland ongeveer tweehonderd vrouwen aan. Volgens de fabrikant, Sanofi Pasteur MSD, kan driekwart van de gevallen van baarmoeder- DEN HAAG - De politieke par tijen kunnen de komende weken tijdens de verkiezingscampagne nog heel wat stemmen winnen. Uit onderzoek van adviesbu reau Cendris blijkt dat 32 pro cent van de kiezers nog niet weet op wie hij zal stemmen bij de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november. De peiling is gehouden onder tweehonderdduizend huishou dens. Daaruit komt ook naar vo ren dat relatief veel kiezers lij ken over te stappen naar een an dere partij. Van niet-stemmers bij de stembusgang in 2003 weet bijna de helft nu nog niet wat hij op 22 november zal doen. In het onderzoek komen per soonlijke zaken als leeftijd, op leiding, beroep, mediagedrag en interesses aan bod. Hierdoor is een verband te leggen tussen de achtergronden van kiezers en hun stemgedrag. Zo blijkt GroenLinks studenten als kiezer kwijt te raken aan de WD en is de partij vooral in trek bij werklozen. Mensen die overstappen naar de WD wer ken vooral in het onderwijs. PvdA-stemmers wonen vaker in een huurwoning en meer dan in 2003 trekt het CDA gepensio neerden aan. Van de aankomen de CDA-stemmers is 45 procent 65-plusser. ANP halskanker worden voorkomen, Het bedrijf hoopt dat minister Hoogervorst van Volksgezond heid het middel opneemt in het rijksvaccinatieprogrammaHoo gervorst besluit naar verwach ting nog dit jaar of hij de Ge zondheidsraad onderzoek laat doen naar het nieuwe vaccin. Baarmoederhalskanker wordt veroorzaakt door een virus dat zich via seksueel contact ver spreidt. Het gros van de vrou wen draagt het virus bij zich, Het ontwikkelt zich niet bij ie dereen tot kanker. Mensen kunnen zich laten inen ten bij de huisarts, maar zij die nen dat wel zelf te betalen. Het vaccin moet via drie injecties worden toegediend en kost in to taal 360 euro. Het Tweede Kamerlid Arib van de PvdA vindt dat Hoogervorst het vaccin in het vaccinatiepro gramma moet opnemen zodat het voor iedereen gratis beschik baar komt. Het CDA wacht eerst het onderzoek van de Ge zondheidsraad af. ANP DEN HAAG - Het hoger be roepsonderwijs in Nederland is ziek. Alles moet wijken voor het binnenhalen van geld. De kwali teit van het onderwijs doet er niet meer toe. Dat is de strekking van een be toog van PvdA-econoom prof. Arnold Heertje in de november- editie van Ondernemen!het blad van MKB-Nederland. Heer tje richt zijn pijlen vooral op de Fontys Hogescholen, die hij een instituut noemt met 'de formele karakteristieken van een crimi nele organisatie'. Fontys neemt de aanval niet ai te serieus. „Blijkbaar mag je in een column alles schrijven", al dus de school in een reactie. De gepensioneerde hoogleraar schrijft dat de bestuurders van het hbo belang hebben bij finan cieel rendement door zoveel mo gelijk leerlingen door een oplei ding heen te jagen, ongeacht de capaciteiten en de prestaties. „Het is een groot bedrog ten fa veure van de beheerders en ten koste van de studenten en de on derwijsgevenden", briest Heer tje. ANP Vanaf maandag 6 nov, mogen passagiers in hun handbagage alleen N"K] vloeistoffen, zoals parfum en drank I zeer kleine hoeveelheden in doorzichtige zakjes meenemen. Zakjes worden de luchthaven door beveiligingsbeambte gecontroleerd Uitzonderingen: babyvoeding medicijnen 0K belastingvrije artikelen, gekocht. - op luchthavens binnen de EU Regels handbagage EU ALKMAAR - De broers Hans en Luud Wouters uit Alkmaar hebben een mobiele nooddijk uitge vonden. Het is een driehoekige combinatie van pvc en polyester. Vul hem met water en hij houdt overstromingen tegen. „Het is de ideale vervanger van zandzakken", zeggen de uitvinders. Hun vin ding is een meter hoog en tien meter lang. Het is simpel aan andere exemplaren te koppelen en is gemakkelijk te vullen met een brandweerslang. „Ieder waterschap zou ze in voorraad moeten heb ben." De twee vijftigers uit Alkmaar hebben alle bei een loopbaan in de verkoop achter de rug. Nu bestieren zij een technisch bureau. Hun belang rijkste product is apparatuur om energie te bespa ren. „Opeens was het idee er", vertelt Luud. „Met plastic slangen van de bouwmarkt, stokjes en bak ken zijn wij gaan experimenteren" Op een mooie dag in 2004 wisten ze het: het wérkt. foto GPD Eet KNMI in De Bilt geeft nu jiog een 'weeralarm' af als de ln dienst een flinke storm of zwaar bnweer verwacht. Rijkswater staat waarschuwt als het te ge- ■vaarlijk is om de weg op te ■gaan. Dat kan beter samen, ontdekten 5erde diensten vorig jaar. Toen atestond er op 25 november de lang ste avondspits ooit: 802 kilome- 3 ter file. Strooiwagens kwamen bok vast te staan en automobilis- Prten moesten de nacht in een gym zaal of buurthuis doorbrengen. gjDat er bakken sneeuw zouden kunnen vallen was vantevoren bekend. Dat mensen beter thuis konden blijven, meldden de ver- Mjceersbureaus niet. instanties leerden daarvan. maand later ging het veel beter. Want toen de weergoden op 30 december weer tekeer dreigden te gaan, adviseerde ^Rijkswaterstaat mensen om zo veel mogelijk thuis te blijven. De oproep kreeg gehoor en de fi les waren nauwelijks langer dan op een gewone werkdag. Dat was voor het ministerie van Verkeer reden om de weerswaar- schuwingen structureel te kop pelen aan de actuele verkeerssi tuatie. Met de nieuwe service moeten automobilisten en ande- Hre weggebruikers beter geïnfor meerd raken. 3 SCHEIDEN n w/ws sn II< Ach L\B\JB. SCH*T, 1 fAAA HE0P&N WE TOCH- H&Le/AML CSB-BN TljO VOOK _,.<joor Karen Zandbergen en Frouke Tamstra DEN HAAG - De overheid en het KNMI waarschuwen de ko mende winter samen automobi listen, treinreizigers en fietsers als er gevaarlijk weer op komst is. Als het weer zo slecht dreigt ^jte worden dat het verkeer vast 3'kan lopen, dan geven zij een et- maal van tevoren een voorwaar schuwing. Twaalf uur van tevo- I ren bepalen meteorologen en verkeerskundigen of een 'weer- en verkeeralarm' moeten wor den afgeven. „Wij wegen wel een beetje intuï tief af wat het effect zal zijn op het verkeer", zegt F. Brouwer, hoofddirecteur van het KNMI. Maar het lijkt hem beter om het structureel en met verstand van verkeerszaken te doen. Naar verwachting zal er zo'n vijf keer per jaar een weer- en verkeeralarm gegeven worden. Voor de ANWB, die onder meer de publieke omroepen van infor matie voorziet, verandert er niets. Net als de Verkeersdienst van het ministerie werkt de bond sa men met het KNMI en dat blij ven ze doen. GPD door Alex Bogers DEN HAAG - De meeste ge meenten zijn op 1 januari niet klaar om de omstreden inburge- ringswet in te voeren. De ver plichte inburgeringscursus voor allochtonen loopt daardoor ver traging op van een paar maan den. Dat blijkt uit een onder zoek van organisatieadviseur Van Naem Partners. Het grootste probleem is dat de wet nog niet definitief is vastge steld, de Eerste Kamer moet zich nog uitspreken over de wet en doet dat pas op 21 november. Hoewel de Eerste Kamer inhou delijk niets kan veranderen, kan minister Verdonk van Vreemde lingenzaken besluiten nog wijzi gingen aan te brengen over de uitvoering van de wet. „Gemeenten willen eerst meer zekerheid", zegt onderzoekster N. Maas van Van Naem. De af wachtende houding is de afgelo pen maanden gevoed door aan passingen van de wet. De groot ste wijziging kwam na tussen komst van de Raad van State. Die trok eind augustus de con clusie dat de wet in strijd is met het gelijkheidsbeginsel - allocht onen met een Nederlands pas poort mogen niet worden ver plicht een examen af te leggen als autochtonen dat niet hoeven. Het wetsvoorstel is daarop zo aangepast dat allochtonen met een Nederlands paspoort nu wij- willig een cursus kunnen vol gen. Een poging van de Vereniging Nederlandse Gemeenten om uit stel te krijgen tot 1 maart strand de op verzet van Verdonk. GPD felLTHOVEN - Patiënten kun- ;nen sinds gisteren via internet 9 .ziekenhuizen vergelijken op 5 wachttijden voor behandeling. 9 De informatie is te vinden op de 5 'Onafhankelijke website kiesBe- 5 'ier.nl. 6 5 'üe website is gemaakt door het Rijksinstituut voor Volksgezond- 8 ;heid en Milieu (RIVM) in op- 6 (dracht van de overheid. ,g 'Wachttijden voor bijvoorbeeld 4 ^staaroperaties kunnen per zie- 2 ikènhuis verschillen van twee tot 6 iestien weken. 'Rij spataderoperaties liggen de jvachttijden tussen de twee en —21 weken en bij opnames voor Hknie- en heupoperaties geldt bij het ene ziekenhuis een wacht lijst van twee weken, terwijl pa is^ tiënten elders zeventien weken moeten wachten. Bij borst en buikcorrecties ko- ^jnen wachttijden van vijftig we cken voor. Er zijn ook ziekenhuizen die een ^patiënt binnen twee weken kun- hen opereren. ANP Leden van de Stichting Vrienden van Pim Fortuyn herdenken Theo van Gogh op de plek in Amsterdam waar hij twee jaar geleden werd vermoord. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken onderzoekt of de Haagse-imam Fawaz, die filmmaker Van Gogh kort voor hij vermoord werd tij dens een preek heeft vervloekt, Neder land uitgezet kan worden. Verdonk vindt dat de uitlatingen van de imam, die ook toenmalig WD-Kamerlid Hirsi Ali vervloekte, absoluut niet door de beugel kunnen. Volgens Verdonk be kijkt het Openbaar Ministerie ook of an dere maatregelen tegen de imam moge lijk zijn. De fracties van CDA en VVD drongen daar op aan. Zij opperden onder meer het opleggen van een preekverbod. Imam Eisha Bersham van de Al Four- kaan-moskee in Eindhoven was geen ge vaar voor de nationale veiligheid. Ver donk heeft de imam op 15 juni vorig jaar daarom ten onrechte ongewenst ver klaard en een verblijfsvergunning gewei gerd. Dat besloot de rechtbank in Am sterdam gisteren. Zowel Verdonk als de imam kan binnen vier weken hoger be roep aantekenen tegen de uitspraak. De rechter vernietigde met zijn uit spraak het besluit van de minister uit 2005 de aanvraag van de imam om verlen ging van zijn vergunning voor verblijf als geestelijk voorganger te weigeren. Verdonk baseerde haar besluit destijds op een.onderzoek van de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (ATVD). Volgens de rechter trokken de ATVD en de minister na onderzoek terecht de con clusie dat in de Al Fourkaan-moskee in het verleden sprake was van een voe dingsbodem voor onder meer het recrute- ren voor de jihad. Ook bleek dat imam Bersham in het verleden tegenover moge lijke recruteringsactiviteiten in zijn mos kee niet zo standvastig is opgetreden als foto Evert Elzinga/GPD mogelijk was. Die conclusies van de AI- VD zijn volgens de rechter echter niet zo eenduidig dat gezegd kan worden dat de imam persoonlijk en actief betrokken was bij het radicaliseren van een groep moskeebezoekers. Daarom kon de imam volgens de rechter in 2005 geen gevaar voor de nationale vei ligheid genoemd worden. Na zijn onge- wenstverklaring moest de imam Neder land verlaten. Eind 2005 is hij opgepakt en zat enkele dagen in vreemdelingenbe waring. Bersham keerde in afwachting van een definitieve uitspraak terug naar zijn geboorteland Soedan. ANP door Sandra Donker DEN HAAG - De invoering van de strengere Europese regels voor handbagage zorgt voor lan gere wachttijden bij de incheck- balie. De directie van Schiphol houdt rekening met veel irrita tie daarover bij de reizigers. Passagiers die binnen Europa vliegen, wordt geadviseerd om minimaal twee uur voor vertrek aanwezig te zijn. Voor intercon tinentale vluchten drie uur. Vanaf maandag moeten alle vloeistoffen, zoals flesjes water of fris, lotions, parfum, en ande re toiletspullen in een klein doorzichtig plastic zakje wor den gestopt. Alleen kleine hoe veelheden, van maximaal 100 ml per verpakking, mogen mee. De tasjes worden op de luchtha ven uitgedeeld. Alles wat niet aan de regels voldoet, zoals fles jes water van een halve liter, wordt in beslag genomen. Medi cijnen en babyvoeding die in het vliegtuig nodig zijn mogen wel mee in de handbagage. De strenge regels zijn niet van toepassing op bagage die in de laadruimte van het vliegtuig wordt vervoerd. Dus spuitbus sen, flessen; tandpasta en crè mes mogen wel zonder veel res tricties in de koffer. Vooralsnog mogen de veelgebruikte rolkof- fers nog mee als handbagage. Vanaf 1 mei kan dat alleen als ze kleiner zijn dan 56 bij 45 bij 25 centimeter. De maatregelen zijn een gevolg van de arrestatie deze zomer van een aantal verdachten die mogelijk in Groot-Brittannië vliegtuigen wilden opblazen met gebruik van flesjes met vloeibare explosieven; De regels worden gelijktijdig in alle 25 landen van de Europese Unie ingevoerd. Schiphol heeft zeshonderd extra mensen in dienst genomen om de invoering van de nieuwe veiligheidsmaat regelen soepel te laten verlopen. Zij zullen passagiers in de ver trekhal informeren over wat er nu wel of niet mee mag, en bij staan bij het overladen van hun spulletjes. De KLM is 'niet blij' met de Eu ropese regels, hoewel de lucht vaartmaatschappij de noodzaak ervan onderschrijft. „Wij advise ren onze klanten om iets eerder te komen", zegt F, de Reij, ver antwoordelijk voor de afhande ling van bagage bij de KLM. „Wij rekenen op een half uur extra voor het hele instapproces is doorlopen." De KLM schakelt honderd mensen extra in. Uiteindelijk betaalt de passa gier de extra kosten voor beveili ging. Hoeveel duurder de tickets worden, is nog niet bekend. Schiphol overlegt met de over heid over de vraag wie op korte termijn moet opdraaien voor die kosten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3