Nostalgie in Raadkaartenboek J Hersenschimmen, maar dan andersom 5,9 PZC 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE bruna B 1 I 21 ctie GENIET VAIM 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! „V* u+ V KORTINGSBON 595 PZC vrijdag 3 november 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Er zijn zeer gulle lezers, die gaarne al hun kennis delen met zoveel mogelijk medemensen. Zij in het bijzonder zijn heel ge lukkig met het internet. Je kunt in een brief kort uiteenzetten wat je ergens van vindt en dan aan het eind verwijzen naar je website of weblog. De methode is sterk aan te beve len voor mensen die hun vakan tiefoto's willen laten zien. 'Hoge bergen en diepe dalen hebben we gezien en de rest kun je bekij ken op...' Zo voorkomt men het einde van vriendschappen. Schrappen Een enkele keer verwijzen schrij vers van ingezonden brieven naar hun log of site. Die adres sen worden door de lezersredac teur geschrapt. Niet uit cha grijn, maar om onheil te voorko men. Het probleem is naihelijk dat de redactie van deze krant niet over voldoende mankracht be schikt om al die logs en sites plus alle daaraan verbonden links te controleren. Daardoor wordt het mogelijk lezers onge wild langs virtuele wegen te lei den naar zondige krochten. De argeloze lezer wil iets meer weten over de Westerschei de Container Terminal of de de aan leg van Nieuwe Natuur en be landt in een huis van lichte ze den. Daar wil de krant niet verant woordelijk voor zijn. door A.J. Snel Wekelijks gooien ze een steen in de vijver. Daarmee veroorzaken ze in het water concentrische cirkels die zich voortzetten tot aan de wal, daar worden gekeerd en in een teruglopende beweging worden omgezet. Actie en in teractie. Met die metafoor beschrijft Hans Lin- denbergh uit Goes de activiteit die hij elke week samen met PZC-redacteur Ri- nus Antonisse ontwikkelt in de bijlage Buitengebied. Lindenbergh, verwoed verzamelaar van oude ansichten, en An tonisse, op de redactie bekend als wan delende Zeeuwse encyclopedie, zijn de mannen achter De Raadkaart, een ru briek die veel lezers steeds opnieuw in beweging brengt. 'Interactiviteit' is een modewoord in de wereld van de media. Het moet er niet bij blijven dat de me dia hun informatie de wereld insturen, als het een beetje wil, moet de lezer daarop kunnen reageren. Antonisse en Lindenbergh kunnen worden gezien als interactieve types avant la lettre. Ze doen al vijf jaar lang het spel van vraag en antwoord: de lezers van de Provincia le Zeeuwse Courant krijgen een oude prentbriefkaart onder ogen en zij mo gen de vraag beantwoorden wat daar op te zien is. Er vallen voor de deelne mers prijsjes te winnen, maar daar gaat het zeker niet in de eerste plaats om. Het tevreden gevoel het bij het juiste eind te hebben en, daar omheen, het ple zier van het ophalen van herinneringen, zijn op zich al voldoende beloning. En, er worden contacten gelegd en onder houden rond het fenomeen Raadkaart. Er zijn in Zeeland kleine telefooncir cuits, gevormd door mensen die overleg hebben over de afbeelding op de prent briefkaart en die samen verifiëren of hun geheugen de waarheid vertelt. Raadkaart Vandaag wordt de neerslag gepresen teerd van vijf jaar Raadkaart. Er is een keuze gemaakt van 56 ansichtkaarten en bijbehorende teksten, die zijn geba seerd op informatie die lezers de PZC-redactie stuurden. Die afbeeldin gen en teksten zijn in een boekje bijeen gebracht om een breed publiek nog eens de gelegenheid te geven tot enig nostal gisch tijdverdrijf. Voor veel lezers, en zeker voor collectio neur Lindenbergh, zijn de ansichten veel meer dan een plaatje van een dorp, Hans Lindenbergh; wekelijks een steen in de vijver. gehucht, buurtschap of stad. In de af beeldingen ligt het verleden besloten. Lindenbergh: „De beelden wekken een zekere melancholie. Naar mijn gevoel meer dan een verzameling munten. Uit de kaarten is iets te leren over cultuur en historie, ze wekken het besef van de veranderingen die plaatsvinden. Hans Lindenbergh kocht 36 jaar gele den zijn eerste kaart, met een foto van het huis dat hij aan de Oostsingel zou gaan bewonen. Het huis dateerde van 1895, de kaart van vijf jaar later. „Hoe ontstaat zo'n verzameling? Je hebt zo'n eerste ansichtkaart en je ziet er ook een tje van je geboorteplaats. Langzaamaan ga je verder en zo ben ik nu dan uitgeko men op een verzameling van vele dui zenden prentbriefkaarten waarvan er heel veel Zeeuws zijn. Als je verzamelt, kom je ook in den brede achter bepaal de verbanden. De opkomst van de an sichtkaart was in de periode van 1890 tot 1910. Kijk je verder, dan zie je hoe er een terugval is in de tijd van 1920 tot 1930. De telefoon werd geleidelijk ge meengoed en je kreeg het Kodakje. Dat had tot gevolg dat mensen, als ze op va kantie in een hotel waren aangekomen, even naar huis belden om te zeggen dat ze goed waren aangekomen. En ze leg den de omgeving zelf fotografisch vast. Zo nam de waag naar prentbriefkaar ten af." Kostbaar De verzameling van Lindenbergh is kostbaar. Afhankelijk van de gaafheid van de kaart, de leeftijd, het aantal dat nog in omloop is, de leesbaarheid van de poststempel en de aanwezigheid van een ongeschonden postzegel, kan de prijs per stuk oplopen van 10 tot wel 25 of 30 euro. De verzameling is vooral ook kostbaar doordat heel veel mensen er, via de foto Willem Mieras krant, hun herinnering mee activeren, zich weer verplaatsen in de dingen van jaren her. Lindenbergh vindt dat wel passen bij de manier waarop hij voor zijn pensionering zijn vak uitoefende. Hij was leraar lichamelijke opvoeding en voelde zich het meest thuis bij de Oostenrijkse school. Die was meer dan de Duitse school gericht op spel, uitda ging, provocatie. De uitdaging waar voor de lezers de afgelopen vijf jaar wer den gesteld, heeft ruim voldoende reac ties opgeleverd voor een gaaf, nostal gisch boek. Zeeland in de vorige eeuw, de Raad kaart uit Buitengebied. Foto's collectie Hans Lindenbergh. Teksten Rinus Anto nisse. Verse Hoeven uitgeverij, Raams- donksveer. ISBN 90 75703 11 2. Prijs 18,50 euro. PZC-lezers kunnen elders in de krant van vandaag een bon vinden die recht geeft op 3 euro korting. Ac Nc Ze Né De laatste weken heb ik in deze rubriek nogal eens aandacht be steed aan de overgang van de Provinciale Zeeuwse Courant op ta- bloidformaat. Op de krant zijn groepen redacteuren cursussen aai het volgen om hun vaardigheid in beknopt schrijven te vergroten. Zij ervaren daarbij dat een diepe wijsheid ligt besloten in de medt deling: „Ik heb vandaag weinig tijd; ik moet nog een korte brief schrijven." Ik heb onlangs ook aan de lezers gevraagd hoe zij denken over de toekomstige vorm van de rubriek Lezers Schrijven, die compactei zal worden. Er kwamen nogal wat reacties. Met als laatste een heel mooie. Vai C. Wiersma uit Middelburg, die een proeve van bekwaamheid leve de. Hij schreef twee brieven, een lange en een korte, en bleek in staat in beide precies hetzelfde te zeggen. Ik geef ze, uiteraard mei toestemming van de auteur, hier weer om meer mensen te laten gt nieten van een prachtig staaltje vakmanschap. Lang Eerst de lange versie van de brief: „Ik heb er geen flauw idee van wat voor soort mensen de pen grijpt om een ingezonden brief te schrijven voor de rubriek 'Lezers Schrijven' in de PZC. Het stille vermoeden bekruipt mij dat dat mensen zijn van allerlei slag, af komstig uit bijna alle lagen van de Zeeuwse bevolking en allen in een grote verscheidenheid aan opleidingsniveau. Dat al die categc. rieën die we ook in de samenleving kennen zich met behulp van fc- geschreven woord kunnen mengen in de discussie, kan volgens mi niet hoog genoeg worden aangeslagen. Zo lang ik in Zeeland wooi nu bijna zes jaar - lees ik in uw krant alle ingezonden brieven nas: aanleiding van wat zich in het Zeeuwse afspeelt en dat moet zo bli ven. Het mag mijns inziens niet zo zijn dat een verandering van fo maat van de krant negatieve gevolgen heeft voor lezersdeelname aan de meningsvorming omdat een krant op tabloidformaat mind: ruimte zou hebben. Dat hoeft ook niet en ik zal u vertellen waaro; In de PZC van vrijdag 20 oktober wordt aangekondigd dat de mee werkers van deze krant zich vast kunnen voorbereiden op het aan halen van de verbale broekriem: minder ruimte betekent minder woorden. Het is mijn stellige overtuiging dat mensen die van degf legenheid gebruik maken hun mening te geven, hun verontwaardi ging te uiten of soms van hun instemming te getuigen dit ook moe ten kunnen door wat spaarzamer met hun woorden om te gaan. Zr als U zelf kunt lezen doe ik niet anders. Ik hoop met het schrijven van deze bijdrage het bewijs geleverd te hebben dat dit eigenlijk niet zo moeilijk is." Kort Dan de korte versie: „Het profiel van de deelnemers aan de rubriei 'Lezer's schrijven' is mij onbekend. Leeservaring leert mij dat dit wel eens een heterogene groep zou kunnen zijn. In een democratie moet iedereen in de gelegenheid zijn deel te nemen aan het debat Dat lijkt dus gegarandeerd. Een krant op tabloidformaat staat di- participatie geenszins in de weg als de redactie bereid is aan haai lezers dezelfde eisen te stellen als aan haar medewerkers: zuinige met woorden en minstens even duidelijk zijn. Of zelfs duidelijker. Dat kan." De is He ge co Ai 1-! SC re Citaat Het pad der deugd is mij te smal. Adriaan Roland Holst.!j Onder de naam 'Kopstukken' presenteert de PZC een nieuwe, 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag deel 3: de roman Eclips van J. Bernlef (1993) J. Bernlef foto GPD/Phil Nijhuis door Henk Aalbers Hersenschimmen (1984) is zonder twijfel de bekendste roman van J. Bernlef (1937). Van de boeiende bestseller over een dementerende man gingen in Nederland inmid dels meer dan een half mil joen exemplaren over de toonbank. Blijkbaar vindt de auteur het menselijk geheugen een interessant fenomeen, want in zijn roman Eclips, die ne gen jaar na Hersenschimmen verscheen, waagde Bernlef zich opnieuw aan een ver haal over een man die wor stelt met geheugenproble men. In Eclips gaat het in tegen stelling tot Hersenschimmen niet over het langzaam kwijt raken van het geheugen, maar juist om het hervinden van het verdwenen geheu gen. Dankzij het ik-perspec- tief en de daarmee gepaard gaande innerlijke monoloog, die Bernlef ook in Hersen schimmen hanteerde, krijgt de lezer de gelegenheid zich te verplaatsen in de gedachte wereld van een uiterst kwets bare hoofdfiguur. In dit geval is dat Kees Zo mer, die aan het begin van de roman geen idee heeft wie, wat en waar hij is. Zijn auto is te water geraakt, hij is juist ternauwernood ont snapt aan de verdrinkings dood en gaat op zoek naar... Ja, naar wat? Zoekgeraakte taal Het is een zoektocht van de hoofdpersoon naar wie hij is en naar de wereld waaruit hij afkomstig is. Het hervin den van de zoekgeraakte taal is eveneens een belangrijk motief in deze roman van Bernlef. Als gevolg van het (beperken de) ik-perspectief weet de le zer aanvankelijk evenmin wie, wat en waar die ik-fi- guur is. Langzaam maar ze ker komen ik-figuur en lezer erachter hoe de wereld van de ik-figuur er uitziet. Het leesproces is zo bezien vergelijkbaar met het maken van een legpuzzel: geleide lijk aan vormen de puzzel stukjes het beeld. Het romme lige, onherbergzame land schap waarin een groot deel van de zoektocht van Kees Zomer zich afspeelt, is een zeer toepasselijk decor. 'Eclips'van J. Bernlef is van af morgen verkrijgbaar bij de boekhandel en Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting op vertoon van de bon uit de krant. KORTINGSBON SLECHTS O m J» De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bernlef Eclips 4 november 4. Maarten T Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Amon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts POE per deel Postcode- Teletoon. lic-t alfabel van Zcelan ie] C3 ga He rei he tu tu Ee fo] he Zo ga far lie be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26