n Ajax neemt de eerste hindernis ïs^amiUSSeSSSSSii liaifts frr v» tui wp - jp »sfg Eltingh laat deur op kier staan Zware klap Heerenveen W-K: piiii J lliüiiniiniiMë p| v.a m, v AZ maakt alleen indruk met cijfers 21 Trainer Ten Cate wil zo snel mogelijk zekerheid over volgende ronde Voortreffelijk debuut Krul llllftiv.'i iii W >i ïfiPÉiij m 1fijf'iv- 'j ?»W' ill IW li 'i wmm u Van Velde en Ritsma samen in een ploeg Toppers rijden tegen elkaar op vijf kilometer Romme meldt zich af voor NK ^*1 "W -T' Krajicek in kwartfinale Eerste nominaties voor Peking Strijd om WK 2018 barst al los Voetbalgala FIFPro afgelast Nalbandian naar Shanghai Zulte Waregem blijft verbazen vrijdag 3 november 2006 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Ajax heeft het eerste duel in de groepsfase van I het Uefa Cuptoernooi met ruime I cijfers gewonnen van Austria I; Wien: 3-0. Klaas-Jan Huntelaar li scoorde twee keer. Trainer Henk ten Cate wil na de volgen- I de wedstrijd tegen het nog punt- loze Sparta Praag al zeker zijn 3 van kwalificatie voor de volgen- de ronde. De Amsterdammers zijn halverwege. De nieuwe grasmat in de Arena en het nachtje in het Amster- 'damse Hilton Hotel zijn Ajax goed bevallen. Op alweer het Ï//VC PALERMO - Tim Krul heeft een voortreffelijk de buut gemaakt in het Euro pees voetbal. De jonge Haagse doelman hielp zijn Engelse werkgever New castle United gisteravond aan de overwinning op Pa lermo. Het duel op Sicilië eindigde in 0-1. De Spaanse aanvaller Al- bert Luque scoorde vlak voor rust met het hoofd. De achttienjarige Krul, vorig jaar door Newcastle overge nomen van ADO Den Haag, verrichtte een tien tal goede reddingen. Hij kreeg van trainer Glenn Roeder de voorkeur boven de niet geheel fitte Steve Harper. De weer'herstelde Shay Given mocht ook mee naar Palermo maar keek vanaf de tribune toe. Roeder zei vooraf al er geen enkele moeite mee te hebben Krul te laten begin nen. De coach gaat ervan uit dat de getalenteerde Ne derlander snel uitgroeit tot de absolute nummer één. ANP derde tapijt van dit seizoen zet ten de Amsterdammers Austria Wien met veel succes klem. Na een lange omsingeling sloeg de koploper van de eredivisie in het laatste deel van de wedstrijd toe tegen de kapotgespeelde Oos tenrijkers. Austria Wien verloor het eerste duel in de groepsfase van de Ue fa Cup al met 4-1 van Zulte Wa- regem. Maar het Oostenrijkse team onderging na die neder laag wel een kleine gedaantever wisseling. De Nederlandse trai ner Frenk Schinkels werd ont slagen en Georg Zellhofer nam het roer over. De nieuwe trainer had zich gezien zijn defensieve tactiek (één spits) voorgenomen niet met grote cijfers te verlie zen in Amsterdam. Dat lukte niet. Kenneth Perez maakte weer deel uit van het basisteam. De eergevoelige Deen was na zijn korte invalbeurt tegen SC Plee-, renveen nogal verbolgen over het selectiebeleid van Ten Cate en hij zei dat het nog twee lange jaren konden worden in Amster dam. Daags voor de wedstrijd wuifde Ten Cate die woorden al weg als de uitspraak van een te leurgestelde speler. Gezien de basisplaats van Perez tilde de trainer inderdaad niet zwaar aan de slip of the tongue. Verwarring Verder was het opvallend dat Mauro Rosales terugkeerde in de basisformatie. Misschien had dat iets te maken met de links back van Austria Wien: Fernan do Troyansky. Net als Rosales is Troyansky een Argentijn. Echt helpen deed het niet. Rosales speelde slecht en gaf nauwelijks bruikbare voorzetten. Ook zaai de hij met zijn schijnbewegin gen bij zijn medespelers even veel verwarring als bij de tegen stander: vaak deed Rosales alsof hij diep ging, maar vervolgens bleef hij toch staan. De steekbal van een ploeggenoot rolde ver volgens doelloos over de achter lijn. Ook van de linkerkant kwam aanvankelijk weinig dreiging. Perez gaf één gevaarlijke voor zet, maar een Oostenrijks been verhinderde dat de inzet van Huntelaar gevaarlijk werd. Met het oog op het magere spel van af de flanken was het volkomen begrijpelijk dat Ten Cate in de tweede helft wisselde. Tom de Mul verving Rosales. Ook wijzig de Ajax in de tweede helft van tactiek: in plaats van een verde digende middenvelder gingen de Amsterdammers met een aan vallende middenvelder spelen. Perez vervulde die rol. Edgar Manucharyan had na een uur Hedwiges Maduro vervangen. Na ruim een half uur was Ajax op voorsprong gekomen. Een mooie vrije trap van Perez kwam op het hoofd van Hedwi ges Maduro terecht. Doelman Szalbolcs Safar kon nog keren, maar in de rebound maakte Huntelaar 1-0. De Armeniër Ma nucharyan toonde zich een links buiten met een fijne trap en een fijn spelinzicht. Na ruim een uur maakte hij met een (licht aangeraakt schot) uit een afge slagen corner vanaf twintig me ter de 2-0. Kort daarna besliste Huntelaar de wedstrijd. Van dichtbij kopte hij de 3-0 binnen. Ajax speelt de volgende wed strijd op 23 november uit bij Sparta Praag. Ten Cates plan is duidelijk: „Ook daar wil ik win nen. We moeten ons zo snel mo gelijk plaatsen voor de volgende ronde. Dat geeft rust en schept de mogelijkheid jonge spelers er varing te laten opdoen in Euro pese wedstrijden." Ten Cate wilde niet al te veel woorden vuilmaken aan de wed strijd. Het leek wel alsof de Am sterdamse coach zich een beetje had verveeld in de hali'gevulde Arena. „Het ging bij vlagen wel aardig, ja", gaf Ten Cate toe. „Het was een vrij regelmatige overwinning. Soms was ons tem po te laag, maar dat kwam ook door de tegenstander. Met klei ne overtredingen in een kleine ruimte probeerde Austria ons ritme te breken." Ajax-Austria Wien (Oos) 3-0 (1-0). 35. Huntelaar 1-0, 65. Manucha ryan 2-0, 68. Huntelaar 3-0. Scheidsrechter: Corpodean (Roe). Gele kaart: Perez, Stam, Gabri (Ajax), Troyansky, Aigner (Austria Wien). Aantal toeschouwers: 32.000. Ajax: Stekelenburg; Heitinga, Stam, Grygera en Emanuelson; Ga bri, Maduro (58. Manucharyan) en Sneijder (78. Vertonghen); Rosales (46. De Mul), Huntelaar en Perez. Austria Wien: Safar; Ertl, ToJcic, Schiemer en Troyansky; Kieseneb- ner, Vachousek (82. Metz), Blan- chard en Lasnik; Mair (88. Wim- mer) en Aigner (66. Wal'lner). GPD IJijS:»:" I WINSCHOTEN - De erelijsten zijn imposant. Bij elkaar opge teld zijn Rintje Ritsma en Ger ard van Velde goed voor bijna honderd podiumplaatsen op NK's, EK's, WK's en Olympi sche Spelen. Eén brok routine dus, maar toch zaten de twee deze zomer zon der ploeg. Tot gisteren, toen zet- I ten de 35-jarige Ritsma en de 34-jarige Van Velde in Winscho- ten een handtekening onder een contract dat ze dit seizoen ver- bindt aan de Blauwestad.nl -ploeg. Voor Ritsma en Van Vel de betekent het een hernieuwde I samenwerking. In 1999 sloot Van Velde zich aan bij de Sa- 1 nex-ploeg van Ritsma. De sprin- J: ter was al gestopt, omdat hij ^worstelde met de klapschaats. I Ritsma leerde Van Velde de tech- niek en in 2002 kroonde Van Vel- de zich in Salt Lake City op de ~J klapschaatsen tot olympisch kampioen 1000 meter. GPD ASSEN - Olympisch kampioen Bob de Jong moet het op de vijf kilometer bij de NK afstanden in Assen opnemen tegen wereld recordhouder Sven Kramer. Beide rivalen schaatsen in de itiende en laatste rit. In de zeven de rit werden Jochem Uytde- haage en Rintje Ritsma aan el kaar gekoppeld. Mark Tuitert BIT heeft Brigt Rykkje als tegenstan- ï1 der (8e rit), terwijl Carl Verhei- I jen in de negende rit tegen Sicco h Janmaat schaatst. ANP ASSEN - Gianni Romme zal tij dens de Nederlandse afstands kampioenschappen in Assen niet in actie koenen. De Brabant se stayer heeft zich gisteren bij de KNSB afgemeld, zonder daar voor een reden te geven. Romme liet zich de afgelopen da gen niet zien op ijsbaan De Smelt. De tweevoudig olym pisch kampioen had zich via en kele marathonwedstrijden voor bereid op de NK. Op het laatste moment haakte hij toch af. ANP 'üi v tf Ri 0V& pjpPP Klaas-Jan Huntelaar heeft zojuist de openingstreffer voor Ajax gemaakt tegen Austria Wien. Hij ving zijn eigen inzet direct weer op met zijn handen, foto Jerry Lampen/RTR HEERENVEEN - Voor Heeren veen wordt het nog een hele toer om te overwinteren in de Uefa Cup. De Friezen kregen gister avond in de tweede groepswed strijd dik klop van Odense BK. De Denen wonnen in het Abe Lenstra-stadion met 0-2 en die uitslag was verdiend. Odense was beduidend beter en speelde Heerenveen met enige regel maat compleet zoek. Heerenveen had zich twee we- ken geleden al rijk gerekend, na de verrassende 0-0 bij Osasuna. Odense speelde op dezelfde dag thuis tegen Parma en verloor met 1-2. Maar door de uitslag van gisteren is de wereld ineens omgekeerd. Heerenveen staat laatste in groep D en moet nog maar zien voldoende punten te halen in de resterende twee duels om bij de bovenste drie in de groep te ko men. Op 23 november moet de ploeg van Gertjan Verbeek ho pen op een wonder, uit bij Par ma. En op de laatste speeldag (14 december) komt RC Lens naar Friesland. Grote man bij Odense was Raj- ko Lekic. De 25-jarige spits scoorde beide treffers. Vooral de eerste, pal voor de rust, was er een om in te lijsten Hij scoorde met een halve omhaal na een in eerste instantie afgeslagen cor ner. SC Heerenveen-Odense BK (Den) 0-2 (0-1). 45. Lekic 0-1, 59. Lekic 0-2. Scheidsrechter: Asumaa (Fin). Gele kaart: Zuiverloon, Dingsdag, Bradley (SC Heerenveen), Lekic (Odense BK). Aantal toeschou wers: 17.500. SC Heerenveen: Vandenbussche; Zuiverloon, Hansson, Dingsdag (64. Breuer) en Drost; Bosvelt (60. Bradley), Hanssen (76. Storm) en Pranjic; Yildirim, Friend en Alves. Odense BK: Onyszko; Ophaug, Christensen, Laursen en Sörensen; Hansen, Grahn (90. Fevang) en Be- chara; Borre, Lekic en Borring. GPD Jacco Eltingh draait er niet omheen: de job van Davis Cup-captain lijkt hem wel wat. Maar of het er ooit van komt, nu zijn vriend Tjerk Bogtstra net aan de dijk is gezetOnwaarschijnlijk. „De kans is klein, maar ik zou dom zijn als ik de deur nu al dichtgooi. door Martijn Krullaars EPE - Hoe het met hem gaat? „Het gaat. Net herstellende van een ontsteking", zegt Jacco Eltingh. „Bijna standaard na de Alex Tennis Classics. Dan crash ik even, worden alle zwakke plekken bloot gelegd. Vroeger was het als tennisser ei genlijk precies hetzelfde." Het tekent de voormalig wereldkampi oen dubbelspel. Half werk kent hij niet, altijd volle bak. Juist die karaktertrek is een belangrijk gegeven in de brede dis cussie over wie de nieuwe captain van het Davis Cup-team moet worden. El tingh en Paul Haarhuis gaven eind vori ge week aan niet langer ambassadeur te willen zijn van de KNLTB, maar staan vreemd genoeg wel op het kandidaten- lijstje om de ontslagen Tjerk Bogtstra op te volgen. Nota bene een goede vriend van het koppel. Om bij het begin te beginnen: het ambas sadeurschap. „Een papieren functie", stelt Eltingh resoluut. „Samen met Paul, Jan Siemerink en Richard Krajicek heb ik die rol een paar jaar geleden geaccep teerd, maar er is nooit iets uitgekomen. Vier, vijf maanden terug is er opnieuw een gesprek geweest. Toen Paul en ik daar een paar weken geleden nog niets Jacco Eltingh over gehoord hadden, zijn we er mee ge stopt. Het had geen inhoud." Het maakt de contacten met technisch di recteur Hans Felius - volgens velen de kwade genius achter het ontslag van Bogtstra - er niet-makkelijker op. Felius gaf al eerder aan ook Eltingh en Haar huis te zullen polsen voor de vacature, maar hoe reëel dat is? „Wordt moeilijk", beaamt Eltingh. „Daar moet je eerlijk in zijn. Ik vind het sowieso al pretentieus om te zeggen dat ik beter ben dan Tjerk. En ik heb natuurlijk net die functie van ambassadeur neergelegd. Daar zullen ze niet blij mee zijn." Neemt met weg dat Eltingh altijd bereid is om te praten, „Ik ga er niet pro-actief achteraan, maar als er een direct verzoek komt vanuit de spelersgroep ben ik mo reel verplicht om zo'n job serieus in over weging te nemen. Want dat is het enige dat ik heel erg belangrijk vind. Als de spelers zeggen: 'Goh, Jacco, Paul, we wil len heel graag dat jij of jij het doet'. Dan ben je het verplicht aan het tennis." Want eerlijk is eerlijk, het lijkt hem wel een leuke baan. „Wat ik nu doe, vind ik het allerleukst", verwijst hij naar zijn succesvolle bedrijf Eltingh Haarhuis Ten nis Events. „Maar in Nederland zijn er in mijn ogen nog drie leuke functies: toer nooidirecteur van Rosmalen of Ahoy' en de rol van Davis Cup-captain. Dat is een belangrijke functie, maar je moet het ook niet stoerder maken dan dat het is. Je hebt de spelers een paar dagen tot je be schikking, daarin moet je het doen," Boezemvriend Boezemvriend Jan Siemerink is op dit moment de meest logische kandidaat om Bogtstra op te volgen. „Als de spelers Jan ook willen, dan juich ik dat voor 110 procent toe. Prima kandidaat. Maar er zijn zo veel mogelijkheden." Wat te den ken van een duobaan, een nieuwe uitda ging voor het dynamische koppel Eltingh/Haarhuis? „Zou ook kunnen, maar dan moet je toch weer naar de waarschijnlijkheid kijken. Eén ding is ze ker: niemand is groter dan het tennis. Als één van ons wegvalt, draait de wereld ge woon door." Wie de nieuwe captain ook wordt, hij kan zijn borst natmaken. Eltingh kan best een paar lichtpuntjes benoemen, maar ook hij kan er niet omheen dat het Nederlandse tennis niet meer is wat het ooit was. „Kijk naar de aandacht van de pers. Die is tanende. Behalve over Mi- chaëlla Krajicek lezen we alleen nog ver halen over spelers die niet fit zijn", ver wijst hij naar Sjeng Schalken en Martin Verkerk. „Terwijl tennis zo'n grote sport is. Hopelijk komen Martin en Sjeng weer terug, maar ik heb mijn twijfels." En dat terwijl Nederland net is gedegra deerd uit de wereldgroep van de Davis Cup. In april wacht Groot-Brittanië, in de weinig aansprekende eerste divisie. Geen geweldige tegenstander om de weg terug omhoog in te slaan: „Ik las dat Tim Henman wel weer Davis Cup wil gaan spelen. Nou, dan moet je het dus opne men tegen Henman en Tim Murray, ik wens je succes", zucht Eltingh. „Mis schien zelfs nog op gras ook, dat wordt een loodzware missie. Ik ben heel eerlijk, ik hou mijn hart toch wel een beetje vast." GPD HASSELT - Michaëlla Krajicek heeft met enige moeite de kwartfinale van het WTA-toernooi in Hasselt bereikt. De zeventienjarige Nederlandse klopte in de tweede ronde de Belgische Caroline Maes: 7-6 2-6 6-3. Bij de laatste acht stuit Krajicek op de Servische Ana Ivano- vic, de nummer veertien van de wereld. ANP DEN HAAG - NOCNSF heeft de eerste voordrachten voor deelname aan de Olympische Spelen in Peking 2008 gehonoreerd. De Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie diende een verzoek in voor haar teams springen, dressuur en eventing. Tijdens de Wereldruiters- pelen in augustus dit jaar zetten de teams springen, dres suur en eventing een goed resultaat neer. Zij behaalden respectievelijk een eerste, tweede en achtste plaats. Een nominatie wordt niet vanzelfsprekend omgezet in kwalifi catie voor Peking. Daarvoor moeten de genomineerde sporters vormbehoud tonen volgens de gemaakte afspra ken tussen de betrokken bond en NOCNSF. GPD DEN HAAG - Lennart Johansson wil dat het WK voetbal iedere twaalf jaar in Europa wordt georganiseerd. De voorzitter van de Europese voetbalunie Uefa zei in Lon den, waar hij zijn campagne startte om herkozen te wor den. Johansson gaat ervan uit dat het WK van 2018 het eerstvolgende toernooi zal zijn dat in de Uefa-zone wordt georganiseerd. Engeland wil graag dat WK organiseren. Minister Richard Caborn van sportzaken liet er gisteren geen misverstand over bestaan dat de organsiatie van een WK de volledige steun van de Britse regering zal hebben. Nederland en België onderzoeken ook serieus of het WK 2018 georganiseerd kan worden. Concurrentie kan komen uit Australië. Dat land heeft inmiddels ook belangstelling heeft getoond. GPD/RTR DEN HAAG - Het voetbalgala van de spelersvakbond FIFPro van maandag in Athene gaat niet door. Dë Griek se organisatoren hadden niet voldoende garanties dat de prijswinnaars zouden komen opdagen. Vorig jaar werd Ronaldinho door zijn collega's uitgeroepen tot de beste van de wereld. Dit jaar waren onder meer Arjen Robben en Edwin van der Sar genomineerd. GPD/ISS DEN HAAG - Zonder er zelf iets voor te doen heeft Da vid Nalbandian zich als zesde tennisser verzekerd van deelname aan de Masters Cup, het slottoernooi waaraan de beste acht spelers van het seizoen meedoen. Door de overwinning van de Duitser Tommy Haas op de Ameri kaan James Blake bij het toernooi in Parijs is Nalbandian niet meer in te halen door zijn concurrenten. De Argen tijn won vorig jaar de Masters Cup door in de finale Ro ger Federer te verslaan. GPD/RTR DEN HAAG - Internationale tóp, in eigen land een flop. Iets anders kun je niet zeggen van Zulte Waregem, de Bel gische ploeg die heel Europa blijft verbazen. Het Bel gische samenraapsel van parttimevoetballers en postbo des, stratenmakers en laboranten klopte gisteren ook Sparta Praag: 3-1. Zulte Waregem is in de Belgische eer ste klasse aan een dramatisch jaar bezig. De ploeg staat zestiende en heeft pas twee duels gewonnen. In vier Euro pese optredens pakte het elftal inmiddels al drie zeges. GPD door uitblinker Martens, trof Coltorti nog op zijn weg maar Arveladze schatte de rebound op waarde. De Zeeuw omzeilde vervolgens de buitenspelval en kon de bal in het verlaten doel schuiven omdat Coltorti onzin nig ver was uitgelopen. Met de 2-1 voorsprong had AZ weliswaar orde op zaken ge steld, van zekerheid was nog al lerminst sprake. Omdat met na me de drie Brazilianen bij de Zwitsers individueel behendig bleken te zijn. Zoals Eduardo liet zien door zichzelf in stelling te brengen voor de gelijkmaker (2-2). Bisotte miste vervolgens maar net een kans die van de langzaam weer overeind gekrab belde thuisclub opnieuw de bo venliggende partij had gemaakt. Pas toen Grasshopper voor de tweede keer op achterstand werd gezet (Dembélé maakte 2-3) kon AZ wel van de vrijgeko men ruimte profiteren. Martens en opnieuw Dembélé zorgden voor cijfers die Europees gezien indruk maken. Grasshopper (Zwi)-AZ 2-5 (1-0). 30. Biscotte 1-0, 48. Arveladze 1-1, 56. De Zeeuw 1-2, 62. Eduardo 2-2, 79. Dembélé 2-3, 90. Martens 2-4, 90. Dembélé 2-5. Scheidsrech ter: Briakos (Gri). Gele kaart: Sala- tic (Grasshoppers), Opdam, Dem bélé, Mendes da Silva (AZ). Aantal toeschouwers5500. Grasshopper: Coltorti; Sutter, Langkamp (14. Schwegler), Wel lington en Jaggy; Pinto (75. Leon), Salatic, Dos Santos en Biscotte (88. Touré); Eduardo en Ristic. AZ: Sinouh; Steinsson, Jaliens, Op dam en De Cler; De Zeeuw, Men des da Silva, Martens en Schaars (72. Koevermans); Arveladze (89. Gudjonsson) en Dembélé. GPD door Ruud Ramler ZÜRICH - De cijfers waren fan tastisch maar geflatteerd. Want Grasshopper bracht AZ gister avond veel meer in verlegenheid dan de 5-2-zege doet vermoe den. De tweede overwinning op rij brengt Europees overwinte ren voor AZ niettemin nu al erg dichtbij in een poule van vijf waar de beste drie door mogen. In Zürich bleek maar weer eens hoe wispelturig AZ nog kan zijn in de zoektocht naar een con stant niveau. Want na de demon stratie in de eigen competitie volgde vier dagen later weer een Europese confrontatie waarin voor rust bijna alles fout ging. Er werd te vaak balverlies gele den en te veel buitenspel gelo pen in de ruimte die achter de Zwitserse verdediging lag. Van Gaal onderkende dat vanaf de kant, maar moest tot de rust wachten voordat hij zijn elftal daarmee kon confronteren. Oorwassing De ploeg die in vergelijking met de oorwassing van Utrecht op één plaats was gewijzigd - Mous- sa Dembélé verving Danny Koe vermans - keek toen tegen een onnodige 1-0-achterstand (kor te hoek bij doelman Sinouh) aan. Want AZ trof in Grasshop pers weliswaar de koploper van de Zwitserse competitie maar geen tegenstander die angst hoefde in te boezemen. Op scherp gezet door Van Gaal liet AZ het duel na rust aanvan kelijk in zijn voordeel kantelen. Dembélé, slim weggestuurd Moussa Dembélé zette AZ gisteravond op een 3-2-voorsprong tegen Grasshopper. In blessuretijd maakte hij ook de vijfde treffer van AZ. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21