Acht ton voor adviezen theater Dl Ophef na legitimatieplicht op veerboot Autoriteiten krijgen schuld paardendrama Kamer eist onderzoek identiteitsruil in bajes Te vroeg, maar wat geeft het Meesterkoks vinden Oud Sluis weer het beste Auto DIGITALE FOTO'S verschoore.nl Baby vliegt uit 5 kinderwagen bij aanrijding Ambacht Einde Antillen -Middelburg besteedde na bouwputdrama veel geld aan extern onderzoek Studie: stijgen zeespiegel vergt extra duinenrij m K H ms Strengere regels bagage Schiphol Zoeken naar oplossing Pechiney Ajax opent met zege in Uefa Cup Topkwaliteit Tuurlijk bij: Wolkenvelden, af en-toe zon en plaatse lijk een bui. Maxima 11 a 12 graden en een matige noordwestenwind. c 248e jaargang no. 260 vrijdag 3 november 2006 los nummer 1,30 1 SOEST - In Soest is gisteren een vijf maanden oud meisje uit de \.u5l kinderwagen geslingerd toen slaCdie werd aangereden door een 6auto. In -g 2 De moeder wilde op een zebra- >pl<jlpad oversteken en reed de kin- vewerwagen voor zich uit de weg Een auto schepte de wagen, em.:waarbij het kind eruit vloog. Frpet meisje is naar het zieken- vorihuis vervoerd en moet daar en kele dagen ter observatie blij- Peven, maar zij maakt het verder bas.goed. De moeder is ongedeerd. terd.De automobilist, ook onge- Ideerd, is aangehouden. ANP (Advertentie) Uw parketspecialist Palletverkoop Eiken planken nu 34,- BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG NOORDSTRAAT 46 AXEL MARRUM - Bij het Friese Marrum is een groep paar den nog steeds ingesloten door hoogwater. Het paar dendrama heeft al achttien dieren het leven gekost. De paarden kwamen om toen een buitendijks gebied onder water kwa te staan. Volgens agrariër S. Hoogland, eigenaar van 40 hectare buitendijks land, hadden de hulpverleningsdiensten en autoriteiten zich niet moeten bemoeien met de eva cuatie van de paarden, die sinds woensdag omringd zijn door water. „Zij kwamen met een rampenplan en dat heeft inderdaad een ramp veroorzaakt", aldus de boer. „Dit is maar een kleine overstroming. Wij hadden de paarden gisteren al weg kunnen halen, maar dat mocht niet van de autoriteiten, wij mochten ons er niet mee bemoeien." Vanochtend wordt gekeken of het water genoeg is gezakt zodat de paarden naar de dijk kunnen lopen. foto Laurens Aaij/ANP door llona de Ruyter en Fons Kockelmans DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat er een grootscheep se controle komt op de identiteit van gevangenen. CDA, PvdA en WD reageren daarmee op een steekproef van een onderzoeker van het ministerie van Justitie, waaruit blijkt dat veel veroor deelden tegen betaling een an der hun straf laten uitzitten. Volgens de proef zou in 46 van de zevenhonderd gevallen spra ke zijn van persoonsverwisse ling of onjuiste gegevens. Als deze cijfers kloppen, dan is er volgens WD-Kamerlid Wee kers sprake van een onaanvaard bare situatie. „Dit ondermijnt de rechtsstaat." Weekers krijgt steun van PvdA en CDA. De cij fers van de onderzoekers staan in een magazine van Justitie. In het artikel staat dat de steek proef vier maanden tevoren al bekend was onder de gedetineer den en dat de uitkomst dan ook geïnterpreteerd moet worden als 'een indicatie van de minima le omvang'. ANP DEN HAAG - Curasao en Sint Maarten worden autonome lan den binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Dat is het resultaat van overleg inDen Haag. Eerder werd al een akkoord bereikt over Bonai re, Sint Eustatius en Saba. ANP 1 DEN HAAG - Als de zeespiegel met meer dan 1,5 meter stijgt, dan zijn in Nederland kostbare Of maatregelen nodig. Het gaat om aanleg van een tweede dui nenrij langs de gehele kust. Ook Ide afvoer van het rivierwater van de Rijn via de IJssel naar de Waddenzee is dan nodig. [Deze conclusies zijn afkomstig jvan het het Milieu- en Natuur- iplanbureau (MNP). Een andere jmaatregel is wonen en werken 'Concentreren op de hogere de alen. Plet planbureau uit tegelijk kritiek op de grote politieke par tijen, die het probleem zouden negeren. Opvallend, aldus het MNP, is dat geen van de verkie- izingsprogramma's van de grote 'partijen een uitspraak doet over "ipe vraag of de overheid de ver- .^antwoordelijkheid moet nemen |g|voor de mogelijke gevolgen van zeespiegelstijging of kiest jjfflvoor marktwerking. ANP ÉL pagina 3 mobiele nooddijk vervangt zandzakken door Frank van Cooten BRESKENS - Onder passagiers van het fietsvoetveer van Vlissin- gen naar Breskens is woensdag grote commotie ontstaan. Ze werden in opdracht van de BBA door een bijzondere opsporings ambtenaar gecontroleerd en moesten een identiteitskaart of legitimatie tonen. Volgens de kwade passagiers ge beurde dat zonder opgave van reden. Een man van 74 werd op de bon geslingerd omdat hij zich niet kon legitimeren. „Dit vind ik veel te ver gaan. Een eer zaam burger die geen vlieg kwaad doet, wordt zonder aan leiding gecontroleerd en be keurd", zegt zijn vrouw. „Prompt kwamen bij hem weer gedachten over de oorlog boven. Toen werd ook te pas en te on pas naar je papieren gevraagd." Ook het Sluisse PvdA-raadslid Leen Wille werd gecontroleerd. „Het is gewoon belachelijk. We schieten echt door in Neder land. Een typisch geval van over ijverige dienstklopperij." Wille sprak tegen de persoon die controleerde zijn veront waardiging uit over de gang van zaken. „Zo langzamerhand krijg ik de indruk dat we in Ne derland bij geboorte maar een brandmerk op het voorhoofd moeten branden. Sofi-nummer, identificatienummer, enzo voorts. Betekent dit nu ook dat opsporingsambtenaren tijdens de file langs auto's gaan lopen en vragen om legitimatie? Waar gaan we naar toe? Ik- begin me er zo langzamerhand voor te schamen dat ik in een land woon waar je wordt bekeurd om dat je buiten je huis geen docu mentje kunt laten zien." Het onderzoeksbureau Jansen en Janssen in Amsterdam be moeit zich ondertussen met de zaak. Dit bureau volgt politie en inlichtingendiensten kritisch. Het bureau doet onderzoek naai de Wet op de Uitgebreide Identi ficatieplicht die op 1 januari 2005 in werking trad. Rick van Amersfoort van Jansen en Jans sen wil weten of de controles ge bruikelijk zijn op de boot van Breskens naar Vlissingen. Volgens woordvoerder John van den Broek van BBA Fast Ferries MIDDELBURG - Hij ging alleen maar even poten knippen. Maar ja, schaap 0006 wilde niet mee de wei in. Toen Kees Jasperse uit Middelburg even later nog een poging deed, lagen er ineens twee lammetjes in het hooi. „De vroegste van het seizoen." Ook schaap 0916 heeft verdacht dikke uiers. „Dat zal ook niet lang meer duren. En ik wist niet eens dat ze drachtig waren. Maar ik weet wel hoe het komt", lacht de boer. „De ram heeft te lang bij de schapen ge staan. Normaal zet ik hem eerder apart met een oud schaap, anders begint-ie meteen al. De lammetjes zijn te vroeg, maar wat geeft het? Ik zou willen dat ze allemaal zo gemakkelijk geboren worden. Die kou is niet erg voor ze. Als het buiten niet te nat is, huppelen deze beestjes over een paar weken al rond de groentekas." En over vier maanden gaan ze de pan in. Op zich nog gunstig ook, markttech nisch gezien. „De eerste lammers leveren het meeste op." foto Ruben Oreel controleren bijzondere opspo ringsambtenaren de vervoers- kaartjes. Dat gebeurt al met eni ge regelmaat in de bussen en de laatste tijd ook steeds vaker op de boot. „Wij hebben reductiekaarten voor mensen ouder dan 65. De bijzondere opsporingsambtena ren controleren of de passagiers recht hebben op deze reductie. Dat gebeurt aan de hand van een legitimatie. Dat is vrij ge bruikelijk." De gecontroleerde passagiers zeggen echter dat ze zich zonder opgave van reden moesten legiti meren. „Dat kan ik me niet voor stellen", zegt Van den Broek. „De opsporingsambtenarenheb- ben instructies gekregen. Maar ik ga na of de instructies op de juiste wijze zijn uitgevoerd." SLUIS - Oud Sluis bestempelen als 'beste restaurant' is een wat saaie, voor de hand liggende keuze, verontschul digt een topkok zich in het Elsevier themanummer 'Aan Tafel', Maar, zegt hij: het eten is er nooit saai. De jury, bestaande uit 186 topkoks, deelt die mening, zo dat Oud Sluis net als vorig jaar gekozen is als beste res taurant van Nederland. Chef-kok en eigenaar Sergio Herman vindt het 'echt su per' dat directe collega's de loftrompet over hem steken. Net als bij vorige uitverkiezingen door culinaire tijd schriften en het behalen van de derde Michelinster, vo rig jaar, benadrukt hij dat de uitverkiezing een team prestatie is. Zijn creativiteit - die volgens de jury 'niet doorslaat' naar oneetbaarheid - kan alleen gedijen in een goed team. „In de keuken én in de bediening willen we elke dag opnieuw voor elkaar vechten om er het bes te eruit halen." Naast Oud Sluis werden nog een aantal Zeeuwse restau rants geroemd. Inter Scaldes in Kruiningen stijgt van de twaalfde naar de achtste plaats in de top twintig. Col lega-koks bewonderen de veerkracht van het echtpaar Brevet. Drie jaar na een allesverwoestende brand kookt Jannis Brevet beter dan ooit tevoren. De Kromme Wa tergang in Slijkplaat en Nolet Het Reymerswale in Yer- seke horen bij de 42 restaurants die een eervolle vermel ding krijgen. Volvo C30 voor jonge mensen De invoering van de stren gere Europese regels voor handbagage zal zorgen voor langere wachttijden bij de incheckbalie op Schiphol. Vanaf maandag moeten alle vloeistoffen, zo als flesjes water, lotions en parfum in een doorzichtig plastic zakje worden ge stopt. Alleen kleine hoeveel heden mogen. De provincie Zeeland wil van het Rijk weten wat er alle maal mogelijk is om aluminiumproducent Pechiney uit de brand te helpen. Gedeputeerde M. Ie Roy en de Vlissingse wethouder C. Seijbel praten binnenkort met mi nister Wijn van Economische Zaken over oplos- singen voor het bedrijf. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Ss IVIeningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 23 en 25: Redactie Reac tie: 26; Auto: 27 en 28 Advertentie voorletters: i (postlbankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibij éénmalig toestemming voor rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 21,50)'. dl per kwartaal met automatische incasso (€61,50)'. per jaar met automatische Incasso (€236.00)'. met gratis PZC-parapiu svhóssussssbo1 i Kijk op mm.p2c.nl/abonneton, bel gratis 1 0800 - 0231231 o f stuur deze bon naar: i PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, -MCO WB Goes het alfabet van Zeeland Nadia Berkelder pc# Be MIDDELBURG - Goede raad is duur. Middelburg heeft sinds het bouwputdra- ma, nu ruim anderhalf jaar geleden, acht ton uitgege ven aan onderzoeken. Het geld is vooral besteed aan advies over de bouwput. Dat blijkt uit een notitie die op verzoek van de fractie van de ChristenUnie door het college iV. |van B en W is opgesteld. De onderzoeken die in de jaren e ^voor maart 2005 zijn gedaan, -> 6- zijn nog niet meegerekend. In de 'l aanloop naar de mislukte bouw van het theater is onder meer on- derzocht hoe het gesteld is met 'piet theateraanbod op Walche ren, waar het nieuwe theater I het beste kon komen en of er in de buurt van de Zuidsingel in Middelburg voldoende parkeer- gelegenheid was. Nadat de bouwput vol water is tei gezet, is vooral geld uitgegeven ym aan technisch advies over de en aan juridisch ad- Het grootste deel van het geld (ruim 350.000 euro) is be taald aan Toornend en Partners, het adviesbureau dat de gemeen te na de calamiteit inhuurde. Dat bureau heeft geadviseerd 11 over techniek en over mogelijke ;ve''oplossingen voor de lekke bouw- put. Verder heeft het onderzoek indlgedaan naar alternatieve loca- iaP ties voor de bouw van een thea- 10& ter. -bij Liet onderzoek naar de mogelijk- heden voor woningbouw aan de LkÜ' Zuidsingel kostte ruim 75.000 euro. Aan het onderzoek naar de mogelijkheid om een theater te bouwen op de plaats waar nu de schouwburg staat, was de ge meente 72.000 euro kwijt. Tot dit onderzoek werd direct na de bestuurscrisis van vorig jaar be sloten. Die crisis ontstond toen de ChristenUnie en GroenLinks uit de coalitie stapten omdat ze niet tevreden waren met het besluit om te stoppen met de bouw van het theater. Het onderzoek naar de schouw burglocatie was een compromis tussen de PvdA - die wilde stop pen met de bouw van het thea ter - en het CDA - dat geen af scheid wilde nemen van de par keergarage aan de Zuidsingel. Vrijwel meteen nadat de resulta ten bekend waren, werd gecon cludeerd dat het niet mogelijk was om op die plaats een thea ter te bouwen. Een conclusie die bij eerdere onderzoeken ook al was getrokken. De gemeente raad beslist binnenkort over een nieuw onderzoek, dat ook weer 75.000 euro moet kosten. Doel daarvan is bepalen welk type theater Middelburg nodig heeft en waar het moet komen. „Dat onderzoek is volstrekt overbo dig", vindt fractievoorzitter K. Hamelink van de ChristenUnie. „Van al die euro's die tot nu toe aan onderzoek en advies zijn uit gegeven, kun je bijna een thea ter bouwen. Wij vinden dat je eerst de rommel op moet ruimen voordat je aan een nieuw thea terproject begint." Ajax heeft gisteren het Ue fa Cup-duel met Austria Wien met 3-0 gewonnen. Klaas-Jan Huntelaar (foto) maakte twee goals, Edgar Manucharyan één. AZ liep gisteren in de slot fase over tegenstander Grasshopper heen. De Alk- maarders won nen in Zürich eji met 5-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1