fZC Werkwijze Het Loket slaat aan Toon Gerritse weet rust en stilte zichtbaar te maken Een concert is de kers op de taart FNV eist uitleg directie Yara Archiefbeheer weg bij waterschap Vrachtauto met rolstoelen gestolen Willem-Alexander weer in de vaart Formule van opleidingsmakelaar wekt interesse uit andere provincies i kunst Expo 170 biedt kunst en muziek zeeuwse boek Bromfietsster ten val na uitwijken Lintje voor Frans de Nooijer vrijdag 3 november 2006 1 SLUISKIL - FNV Bondgenoten eist dat de directie van Yara Sluiskil het personeel snel tekst en uitleg geeft over de financiële problemen van het bedrijf. De Partij voor Zeeland heeft inmiddels vragen gesteld over de gang van zaken bij Yara aan het dagelijks provinciebestuur. De kunstmestfabrikant gaf in een gesprek met deze krant de ze week aan in financieel zwaar weer te zitten door de ho ge gasprijzen. Bestuurder L. Schoone van FNV Bondgeno ten is daarover verbaasd. „In het overleg dat ik kort gele den heb gehad met de directie was de gasprijs zo erg nog niet en nu moet ik uit de krant lezen dat het niet goed gaat." Door de berichten over de problemen bij Yara is volgens Schoone veel onrust ontstaan bij de zeshonderd werknemers. FNV gaat op korte termijn met haar achter ban rond de tafel over de ontstane situatie. De Partij voor Zeeland is ook verbaasd en vraagt of het dagelijks provin ciebestuur informatie heeft over de situatie bij Yara en of het mogelijkheden heeft iets voor het bedrijf te doen. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden draagt het beheer van zijn archieven over aan het Zeeuws Ar chief. R. Koops, directeur van het Zeeuws Archief, wordt met ingang van 1 januari 2007 ook formeel waterschapsar chivaris. Bij de verhuizing van het waterschap naar de nieuwe locatie in Middelburg, in 2004, zijn de statische ar chieven al ondergebracht bij het Zeeuws Archief. Ook de archivaris van het waterschap kreeg daar onderdak. Nu hij met pensioen gaat, is besloten het totale beheer in han- d.en van het Zeeuws Archief te geven. Het gaat dan om za ken zoals het conserveren, restaureren en toegankelijk maken van de archieven. Het archief omvat de stukken van de ongeveer 190 rechts voorgangers van Zeeuwse Ei landen. Geïnteresseerden kunnen het materiaal inzien in de studiezaal van het Zeeuws Archief aan het Hofplein. Binnen afzienbare tijd wordt het ook mogelijk deze digi taal via internet te raadplegen. GOES- Vanaf een bedrijfsterrein aan de Verrijn Stuart- straat in Goes is een vrachtwagen van thuiszorgorganisa tie Allevo gestolen. De vrachtwagen was geladen met on der meer rolstoelen en bedden. De diefstal is tussen woensdagmiddag half vijf en donderdagochtend kwart over zeven gepleegd. Het gaat om een witte Mercedes met het kenteken BJ-XT-57. Op de vrachtwagen staat met blauw/paarse letters de tekst Allevo-Thuiszorg. BRESKENS - De veerboot Willem-Alexander vaart van af maandag weer tussen Breskens en Vlissingen. Proef vaarten wezen gisteren uit dat de voortstuwingsmotor ook bij herfstachtig weer goed functioneert. Woordvoer der J. van den Broek van vervoersbedrijf BBA dat Fast Ferries Vlissingen-Breskens exploiteert, meldde gisteren dat de dienstregeling van de veerboten vanaf maandag 6 november weer geheel volgens schema zal verlopen. Na dat problemen met de Maxima net waren opgelost, het de motor van de Willem-Alexander het in een van de druk ste weekeinden van het jaar afweten. Herstel duurde veel langer dan verwacht. Van den Broek is ervan overtuigd dat de 'zeer complexe technische storing' goed is verholpen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Een Spaanse Bra bander in Kos' zou de omschrij ving kunnen zijn voor de exposi tie die zondag begint bij galerie Kos in Zierikzee. Galeriehou ders Els en Chris Grinwis kie zen echter voor 'Jubileumten toonstelling Toon Gerritse 75'. „De expositie is bedoeld als hommage aan deze man die in MIDDELBURG - Expo 170. ge vestigd aan de Noordsingel 170 in Middelburg, opent zondag van 13.00 tot 17.00 uur de deu ren. Er zijn deze keer kleurrijke ab stracte olieverfschilderijen van Miranda van der Poel uit Mid delburg te zien. Rockgroep Ica rus Ink, die bestaat uit studen ten van de Roosevelt Academy, verzorgt tussen 14.00 en 15.00 uur een akoestisch optreden. zijn arbeidzame leven van groot belang is geweest voor de teken lessen in het voortgezet onder wijs. Bovendien betreft het een persoonlijke schildervriend van mij die kort geleden 75 jaar is ge worden", zegt Chris Grinwis. Volgens hem past de typering 'Spaanse Brabander' wel naad loos bij Toon Gerritse. Deze te kenleraar in ruste, maar nog steeds actieve kunstschilder woont in Helvoirt, maar doet de inspiratie voor zijn landschap pen vooral op in midden- en zuid-Spanje. Gerritse tracht rust en stilte in zijn werk zichtbaar te maken en blijkt daar goed in te slagen. „Echt bekijken vergt onthaas- ting, maar in de huidige tijd is dat niet zo gemakkelijk", zegt de kunstenaar. Eigenzinnig kleurgebruik is een van zijn ken merken. Zijn toepassing van licht en schaduw is vaak bewust irreëel. Hij 'legt zich toe op strak ke, eenvoudige composities waarin kleurencombinaties, maar vooral de wisselwerking tussen licht en schaduw de sfeer bepalen. Een mooi voorbeeld daarvan in de tentoonstelling bij galerie Kos biedt een schilde rij van een verlaten straatje met witte woningen blikkerend in de zinderende zon. Naast zonovergoten plekken waarin rode en paarsen tinten overheersen, schildert Gerritse, uitsluitend met olieverf, ook landschappen onder een uitbun dige of soms nog wat verscholen maan. Bomen in nachtelijk blauw roepen een mystieke sfeer op. Op ander werk over heersen .groene bomen en weel derige bosschages bij daglicht. Met zijn raadselachtig licht creëert de kunstenaar oases van rust en ruimte. Verder schildert Gerritse ook se rene kerkinterieuren met de fo cus op specifieke details. Een verrassende variant op deze landschappen en interieuren biedt zijn schilderij van een vrouw met hoed en bonte bloe- mentooi. Minder uitbundig, maar ook opvallend is het tafe reel waarin Gerritse een soort 'Leda met de zwaan' uit de Griekse mythologie opvoert. In de jaren zeventig verschenen van de hand van Toon Gerritse enkele boeken voor het tekenon derwijs, waaronder Beginselen van de beeldende vormin'. Zij gelden als de didactische stan daard voor het tekenonderwijs in Nederland en België. De expositie bij galerie Kos wordt zondagmiddag om 15.00 uur ge opend door kunstschilder Hans Keukelaar met muzikale omlijs ting van flameco-gitarist Albert de Vos. Deze jubileumtentoonstelling is tot en met 31 december te zien van vrijdag tot en met zondag tus sen 11.00 en 17.00 uur. In het kader van de Week van het Zeeuwse Boek, die duurt tot en met za terdag 11 november, zijn er vrijwel da gelijks activiteiten. Vandaag zijn dat: Goes, De Koperen Tuin, 13.00-16.00 uur: Theo Laurentius, schrijver van het boekenweekgeschenk 'De Rem- brandts van Oostkapelle', signeert. Sa men met zijn zoon Frans taxeert hij prenten en boeken van bezoekers. Goes, De Koperen Tuin, 16.00 uur: Presentatie boek Zeeland in de vorige eeuw, de Raadkaart uit Buitenge bied van Hans Lindenbergh en Rinus Antonisse. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur: Prijsuitreiking Zeeuwse Boe kenprijs 2006. kleinschaligheid van Zeeland. Een bedrijf zoekt bijvoorbeeld een cursus voor drie werkne mers. Dat aantal is zo laag dat voor opleidingen veelal naar een andere provincie moest worden uitgeweken." Inmiddels hoeft dat niet meer en kunnen bedrijven terecht bij Het Loket. Het werkt eenvou dig, legt S. Volwerk uit. „Een be drijf dat voor personeel op zoek is naar een bepaalde opleiding of cursus meldt zich bij Het Lo ket aan. Wij zoeken vervolgens een onderwijsinstelling die de lessen kan verzorgen." Cursus Inmiddels hebben zich 115 be drijven bij Het Loket aangeslo ten en wordt jaarlijks voor 2200 Zeeuwen een cursus georgani seerd. Volwerk: „Dat gaat van management- en telefoontrai ning tot allerlei technische cur sussen." Een bijkomend effect is volgens Cardon en Volwerk dat Zeeuw se bedrijven meer aandacht be steden aan het opleiden van hun personeel. Het Loket werkt samen met 25 opleidingsinstituten, waarvan vijftien in Zeeland. „Daaronder GOES - In Goes is gisteroch tend een 17-jarige vrouw uit de gemeente Borsele ten val geko men. Ze reed rond kwart over elf op haar bromfiets over de Voorstad toen aan de linkerzijde van de straat een vrachtauto stilstond. Toen ze naast de vrachtauto reed, kwam plotseling vanach ter de vrachtwagen een auto recht op haar afgereden. Hier door moest de bromfietsster hard remmen, waardoor ze ten val kwam. De auto, een grijze Renault, stopte, maar reed toen weg zonder dat de bestuurder zich bekendmaakte. De politie is op zoek naar de bestuurder van de auto en getuigen. De bromfietsster bleef ongedeerd. fiirek Coutigny uit het Bel gische leper is recent geselec teerd is voor de finale van Dexia Classics. Het veertienjarig pia- lotalent trad al verschillende ke ien op en wacht met spanning iijn eerste cd af. Zondag ver- iorgt hij in Hengstdijk een red ui in het kader van het Festival |n Zeeuwsch-Vlaanderen. loor Jeanette Vergouwen pADZAND - De ouders van Mi- :ek, Dirk en Frieda Coutigny, cennen het muzikale wereldje foed. Hij is intendant van het symfonieorkest Vlaanderen, is irganist en dirigeert een kamer tooi*. Zij zingt in dat koor. Mi- 'ek probeerde toen hij heel l dein was af en toe iets op de pia- ïo te spelen en wilde pianoles 'an zijn vader toen hij zeven vas. ,Ik leerde hem piano spelen zon- ïêr eerst notenleer te geven. Mi- lék maakte zeer snel vorderin- [en en na enkele maanden speel- le hij volwaardige pianowerk- és. Met veel plezier en gevoel 'oor de muziek ging zijn studie n een snel tempo vooruit. Een aar later kon hij naar de acade- Inie, waar hij onmiddellijk in let tweede jaar werd toegela- en. Toen Marie-Noëlle Damien iem hoorde, was zij verbaasd [ver zijn pianospel en stelde 'oor om hem wekelijks privéles e geven. Dankzij haar grote in- :et en gedrevenheid bereikte Mi- ek in korte tijd een mooi ni- 'eau." 3e ouders willen dat Mirek een j| [ewoon tienerleventje leidt en [even hem niet het gevoel dat j| lij in een uitzonderlijke positie I lit. Hij zit in het derde jaar van 'ffi iet lyceum in de Latijnse afde- ing en studeerde deze zomer af i 'au de academie voor piano en «Samenspel. Nu volgt hij in de s® icademie cursussen voor compo- ïtie en de hogere graad noten eer. -3e moeder van Mirek regelt al- in verband met zijn lessen, Bncerten en contacten, zijn lera- en steunen hem en hij kan al- ij d op zijn vader rekenen als hij ieuwe wei-ken moet instude- |n. Hij studeert aan de muziek- cademie, krijgt privéles van jarie-Noëlle IDamien en om de ■vee weken van Jean-Claude pinden Eynden in Brussel. Dat jetekent dat er veel gereisd (0hoet worden. 'Als Mirek gevraagd wordt wat lij het fijnste vindt: studeren of foto Marijke Folkertsma [oor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Bijna twee jaar ia de oprichting blijkt oplei- lingsmakelaar Het Loket suc- :esvol. Negen van de tien keer is iet nu mogelijk om werknemers n Zeeland om- of bij te scholen. Voorheen moesten veel mensen >p cursus buiten Zeeland. Ande re provincies tonen interesse /oor het initiatief. iiinds maart 2005 is er één plek j Zeeland voor opleidingsvra- en en -aanbod van en voor het edrijfsleven. Vraag en aanbod jmnen daardoor nog beter op lkaar worden afgestemd. Éét Loket draagt er toe bij dat voor Zee- I land behouden blijven en in de- ie provincie georganiseerd kun- aen worden. En de Zeeuwse ken nis en faciliteiten worden opti maal benut. Uitzoeken (Voorheen was het moeilijk /oor bedrijven om uit te zoeken jf de gezochte opleiding ook in Zeeland wordt gegeven", legt jlt. Cardon van het Loket uit. ^Dat uitzoeken kost veel tijd. Een veel groter probleem is de vallen de Regionale Opleidings centra, maar ook de Hogeschool Zeeland en kleinere instituten", aldus Cardon. Hoe Het Loket werkt, demon streert Cardon met een voor beeld uit de praktijk. „We kre gen niet lang. geleden een aan vraag voor het geven van een pensioentraining. Er waren 'slechts' drie cursisten en die zouden aanvankelijk voor de cursus naar Utrecht moeten rei zen. Wij hebben de vraag uitge zet en inmiddels hebben we het voor elkaar dat dezelfde cursus in Zeeland gegeven wordt. En niet meer voor die drie mensen alleen. Sterker: de vierde groep cursisten begint binnenkort met de opleiding." Binnenkort ge ven Cardon en Volwerk een pre sentatie op het ministerie van Economische Zaken over Het Loket. Cardon: „Andere provin cies hebben interesse voor het initiatief en willen een soortge lijk instituut opzetten. MIDDELBURG - Frans de Nooijer uit Nieuw- en Sint Joosland is gisteravond ge ridderd. Hij werd lid in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg zijn lintje tijdens een bij eenkomst op het Middelburgse stadhuis met veteranen uit de Tweede Wereldoorlog en huiiLgastgézinnen. De Nooijer (65) heeft er samen met Schotse oud-strijders voor ge zorgd dat het Schotse monument op de Sloe- dam werd geplaatst. Hij was voorzitter van het comité Arnemuiden en Nieuw-en Sint Joosland voor de Schotse oud-strijders en hij is bestuurslid van de Stichting Steun Be vrijders Walcheren. De Nooijer is aanspreek punt voor veteranen en hij is betrokken bij de organisatie van herdenkingen. Daar naast was hij bestuurslid van de dorpsraad Nieuw- en Sint Joosland, vrijwilliger bij de jeu-de-boulesclub en vrijwilliger en sup poost bij het museum in Arnemuiden. foto Lex de Meester optreden, denkt hij even na. „Om op te treden moet ik eerst studeren. Studeren is interes sant omdat je telkens opnieuw je grenzen verlegt en het keer op keer beter wil doen. Optreden is altijd een zeer boeiende uitda ging en het vergt vaak het uiter ste van me." Mirek lijkt een echt podiumdier. Zijn optreden in het Sportpaleis in Antwerpen tijdens de beken de Proms ligt nog goed in het ge heugen. „Een- concert geven is als de kers op de taart: je geeft dan het beste van jezelf. Door concerten te geven leer ik veel bij. Ik wil de muziek overbren gen en ik leer omgaan met span ning. Het Promsconcert was zeer speciaal. Een zaal met 12.500 mensen is wel een rillen de gedachte en dat voelde ik ook voor het optreden. Maar optre den is voor mij optreden. Het maakt niet uit of er tien, hon derd of 12.500 mensen in de zaal zitten. De combinatie klassiek en pop sprak me trouwens wel aan. Ik heb een brede interesse, muziek is voor mij veel ruimer dan enkel klassiek. Ik wil graag verder met muziek, maar dan wel zeer breed." Een favoriete componist heeft hij niet. Momenteel ligt de mu ziek van Debussy, Ravel en Grieg boven op de stapel partitu ren. Hij is (nog) geen fervent deelnemer aan wedstrijden en concoursen. „Mijn leraar raadt het me af. Ik wil eerst het piano spelen verder uitdiepen. Mis schien moet ik later wel weer aan wedstrijden deelnemen om voldoende bekendheid te ver werven. Ik heb dit jaar alleen meegedaan aan de Dexia Clas sics en ben geselecteerd." Mirek is blij met de kans om op te treden in Zeeuws-Vlaande- ren. „Het wordt mijn eerste op treden over de landsgrens. Ik vind het een uitdaging en kom in contact met een nieuw pu bliek." Het. programma jdat Mirek speelt is niet eenvöudig, maar hij vaart op het kompas van zijn leraar. „Hij houdt r'ekening met wat mij het beste ligjt. Ik wil evo lueren en nieuwe mukiek ontdek ken. Het instuderen'; vraagt tijd, de muziek moet rijpen en ik wil de componist begrijpen om de muziek goed te vertolken. De So nate Pathétique vari Beethoven sprak mij enorm aan!. Daarnaast speel ik onder meer de eerste partita van J.S. Bach en Un Sos- piro van Liszt." Concert: Mirek Coutigny samen met Philippe Raskin, zondag 5 no vember in de rlc kerk in Hengst dijk. Aanvang: 15.00 uur. Mirek Coutigny: „Optreden is altijd een zeer boeiende uitdaging en het vergt vaak het uiterste van me." foto Wim Kooyman (Advertentie) Galerie Kos in Zierikzee brengt een hommage aan kunstschilder Toon Gerritse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17