Spuistraat blijft toch afgesloten KRAS.NL PZC PZC Het einde van de glasgeperste lampvoet ,15 Vlissingen koopt huizen aan Singel toch Vlissingse wethouder Walraven overladen met kritiek weekenddiensten agenda Dansmiddag Met de feestdagen er tussen uit? Prachtig KEULEN Schitterend SAUERLAN Hilton SOESTDUINEN ZUIDHOLLANDSE kust Prachtig THURINGËN Hilton LUXEMBURG vrijdag 3 november 2006 iet door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat de 'vergeten hui zen' aan de Singel toch kopen, en Dat heeft het college, tot opluch- ting van de bewoners, besloten. Niet iedereen weet dat de Singel in Vlissingen nog doorloopt tot ,n achter Prins Glas. De gemeente jj[ kennelijk ook niet, want die had de bewoners van de drie huizen niet verteld dat hun huizen wor den gesloopt. De vergeten kwes tie kwam begin dit jaar per toe val aan het licht. De sloop bleek haast te hebben; de grond moest zo snel mogelijk vrijkomen voor het project Dokkershaven. Met ambtenaren en de advocaat van de gemeente maakten bewo ners de afspraak dat hun huizen zouden worden opgekocht. Gere geld, dachten ze, en ze doken de huizenmarkt op voor een nieuw huis. Sommigen, zoals Cor Gou- ka, kochten er zelfs al een. Totdat wethouder Tineke Verha- ge van volkshuisvesting vorige maand zei dat er helemaal geen huizen worden gekocht. Afspra ken waren volgens haar nooit ge maakt. Toch wel, zeiden de be woners, en ze legden het - door de gemeente ondertekende - ak koord voor aan advocaten. Dat is het stadsbestuur niet ont gaan. Het college heeft daarom dinsdag besloten de huizen toch op te kopen, vertelt wethouder Verhage. „Er zijn uitspraken ge daan door mensen die niet daar toe bevoegd zijn. Voor ons blijft er niets anders over dan de hui zen te kopen. Anders was het on herroepelijk tot een rechtszaak gekomen. Het is niet gepast het daarop te laten aankomen." De kwestie verdient nu eenmaal niet de schoonheidsprijs, zegt de wethouder. „Met de bewoners is een prijs afgesproken en ook dat ze er tot augustus 2007 kunnen blijven. Daarna worden de hui zen opgeleverd. Wanneer ze wor den gesloopt, is niet bekend." Gouka is gelukkig met de beslis sing van het college. „Het is na tuurlijk goed voor ons, maar te gelijk is het belachelijk dat de gemeente al die tijd onze onder handelingen heeft ontkend. Ge lukkig kon ik mijn koopcontract nog op tijd breken." Echt gerust is Gouka er daarom niet op. „Het kort geding blijft staan, tot we alles zwart op wit hebben. Dan kan mijn makelaar ook ons koopcontract weer uit de kast halen. Het huis was ge lukkig nog niet verkocht." (Advertentie) door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het lukte ver- ei'i keerswethouder M. Walraven gisteravond maar amper raadsle- ;el den te overtuigen van het be- W lang om de Vlissingse Spui- en straat dicht te houden. Zij kre gen niet de oplossing, die hun de ze week was beloofd. Het leek wel of de wethouder niets goed kon doen. Een onbe reikbare binnenstad, een traag sloopproces, ondernemers met miljoenenverlies, gebrekkige communicatie met bewoners en winkeliers. Zo'n beetje alle par- tijen buitelden gisteravond tij dens de commissievergadering Er óver Walraven heen. Zij begon een reeds bekende diapresentatie met de medede ling dat ze eigenlijk niets nieuws te melden had. Met excu- 06 ses, want eerder deze week ver klapte ze nog aan deze krant dat ze met 'iets over parkeren' zou komen. Een vergeefs voorstel. Het vrije parkeren tussen sinter klaas en Kerstmis, dat de wet houder voor ogen had, bleek ■ie niet haalbaar. De gemeente zou er 63.000 euro mee mislopen. „Maar dat is eigenlijk niet eens het probleem. Ik kan niet zeg gen waarom, maar het kan ge woon niet." De PvdA, die deze week het vrije parkeren opperde, bleef verstomd achter. De inrit van de parkeergarage van de Fonteyne 'r later asfalteren, een motie van de Lokale Partij Vlissingen, haalde het evenmin. De Spui- straat blijft gesloten tot 16 de- (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl cember. Onder voorbehoud, bleek uit de woorden van Walra ven. Die waarschuwde voor vorst aan de grond. Dat viel niet in goede aarde bij W. Hirdes van de lokalen. „Ik wil precies weten wanneer de Spuistraat weer opengaat. Ondernemers lij den een miljoenenverlies. Ik kan me niet voorstellen dat een par keergarage belangrijker is. Dat maandje vertraging kan er nog best bij." Liever niet, verweerde Walra ven. „De asfaltering is al een keer op verzoek van onderne mers uitgesteld om het zomersei zoen vrij te stellen, en nog een keer voor de herfstvakantie. Op een gegeven moment moet je be ginnen. Anders zijn de winkels in de zomer nog niet bereikbaar. Die pijn kun je beter nu lijden. Dan kunnen bezoekers straks weer hun rondje stad doen." Raadslid voor de WD P. van der Maden haalde zijn herinne ringen als wethouder boven. „Ik weet nog goed dat we na de zo mer zouden beginnen, om voor de feestdagen klaar te zijn. Dat verzoek om uitstel, was dat wel namens alle ondernemers? Ik weet dat de binnenstad zich gro te zorgen maakt." Ontbreken Walraven had daar niet direct een antwoord op. Kritiek van de RPCU, die wees op het ontbre ken van een communicatieplan, zei de wethouder zich aan te trekken. Vanuit het CDA werd gewezen naar Gent, waar een bouwput in de binnenstad ken nelijk geen problemen oplevert. „Daar werken twee ploegendien sten, ook op zaterdag en zon dag, en met voldoende man kracht en materiaal", schamper de R. Suurmond. „En wat ge beurt hier? Op vrijdag wordt niet gewerkt, op maandag niet, op dinsdag niet." Dat komt omdat onvoorziene problemen kwamen bovendrij ven, legde Walraven uit. „Het as falt bleek dikker dan gedacht, de ondergrond was anders dan we veronderstelden. In die da- Werknemers in de Vitrite-fabriek. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Maandagochtend om zeven uur is het zover. Dan produceert Vitrite de laatste lampvoet van geperst glas. De productie van de lampvoeten waar 'De Fitting' groot mee werd, ver huist naar Polen. Adrie Franke, die veer tig jaar bij de fabriek werkte, schreef een boek over het bedrijf. Hoewel het boek gaat over de geschiede nis van Vitrite, leest het ook als een so ciale geschiedenis van de twintigste eeuw. Aan het eind van de negentiende eeuw maakten de mensen die in de fa briek werkten werkweken van zestig uur. Zaterdag was een gewone werk dag. Ze werden betaald voor wat ze pro duceerden, een ongevallenverzekering bestond niet. In 1906 kreeg het personeel voor het eerst drie dagen verlof per jaar. Op de zaterdag voor Pinksteren, op tweede paasdag en op tweede pinksterdag. Vier jaar later mochten de mensen van Vitri te op zaterdag om één uur naar huis. Daar moest dan in de zomer wel dage lijks een half uur langer voor gewerkt worden. Hoe de omstandigheden waren, wordt duidelijk uit het verhaal van Gerard van Belzen uit 1978, dat door Franke in het boek is opgenomen. Van Belzen be gon als jongen van veertien in 1927 bij De Fitting. „In de eerste jaren had ik het goed naar mijn zin. Ik liep elke dag van Arnemuiden naar Middelburg. Eens in de zes weken waren mijn klom pen versleten. Ik verdiende acht cent per uur, maar als je jarig was, kreeg je twee cent meer." „Maar toen kwamen de jaren dertig en elke vrijdag werden er mensen ontsla gen. Soms wel meer dan honderd tege lijk. Die stonden dan te schreeuwen, maar er was geen werk en het werd als maar slechter. Ik weet nog dat we met zo'n zestien jongens op de vrijdagen wegkropen onder de oude oven. Maar op kantoor wisten ze dat wel. Vijftien van de zestien jongens gingen er uit. Ik hield mijn hart vast maar er gebeur de niets. Het was een wonder dat ik niet werd weggestuurd." Vitrite is in 1889 opgericht door Theodo re Mace, een Amerikaanse industrieel. Vier jaar later kwam het bedrijf in Mid delburgse handen. Cornelis Boudewijn- se en Marinus van der Leije, die al een lampenfabriek hadden, namen het be drijf over. Het bijzondere van Vitrite was het glas, dat gebruikt werd als iso latie in de lampvoet. Het functioneerde veel beter als het gips dat anderen daar voor gebruikten. De ruime eeuw Vitrite kenmerkt zich door toenemende productie, investerin gen in nieuwe machines, maar ook door inzinkingen en tegenvallers, tijdens de crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog bijvoorbeeld. Het bedrijf begon op de Maisbaai, aanvankelijk in de oude VOC-gebouwen. Daar bleef het tot 1985, toen de hele productie verplaatst werd naar industrieterrein Arnestein. Aan het eind van dit jaar werken er, na een aantal reorganisaties, nog 147 men sen bij Vitrite. In 1985 waren dat er nog 862. Iedereen in Middelburg had wel ie- foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland mand in de familie die bij 'De Fitting' werkte. Franke vraagt zich in zijn boek af hoe het zover heeft kunnen komen. „De deskundigheid en de inzet van het Vitrite-personeel was zo groot dat het ondenkbaar was dat anderen dat over konden nemen." „Nu verdwijnen alle producten die glasgeperst zijn, een pro ces waar we altijd trots op waren, im mers wij waren de specialisten." De toekomst van de fabriek ligt volgens directeur Arie Bos in kunststof in plaats van in glas. Vitrite richt zich op de productie van lampvoeten voor au to's en televisies. Glas blijft echter ver bonden met de fabriek in Middelburg, stelt Franke vast. Al was het alleen maar door de naam Vitrite. Die is afge leid van het Latijnse vitrum, wat glas betekent. Op de dubbeltentoonstelling, te zien in de Zeeuwse Bibliotheek en de Drukke rij, wordt de geschiedenis van het be drijf belicht. Wie meer wil weten en wie meer foto's wil zien - een feest van her kenning voor Middelburgers - moet het boek aanschaffen. Adrie Franke, Vitrite, lichtpunt in Mid delburg, Uitgeverij den Boer/de Ruijter, ISBN 90-74576796, €18,50. zaterdag 4 en zondag 5 november 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.3Ó-ma. 08.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118)581271. Tandartsen Walcheren D. Ruissen, Kanaalstraat 91, Oost-Sou burg, tel. (0118) 461347. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen don. 20.00-vrij. 20.00 uur: M. Lindenbergh, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrug, Oude Domburgse- weg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel-en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10,00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118)612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118) 412730. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. I STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Wijkcentrum de Paraplu, 16.00-17.30 uur: Breakdance voor kinde ren tussen tien en vijftien jaar; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Wijkcentrum Aldegon- de, 19.30 - 01.00 uur: linedance; VLISSINGEN - Jongerencen trum Walk-Inn in Vlissingen houdt woensdag 15 november een dansmiddag voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Het dansevenement is van 13.30 tot 15.00 uur en de kinderen mo gen gratis meedoen. WESTKAPELLE - Westkapelle Herrijst, 18.30 tot 22.30 uur: huldiging jubilaris sen Walcherse Abvakabo-leden. (Advertentie) gen dat niet is gewerkt, hebben we uitgezocht hoe we verder moeten." Boor dan van tevoren een proef - gat in dat asfalt, mopperde Suurmond. „Bovendien, u zou het gebied aantrekkelijk en le vendig houden? Levendig, met die verhuiswagens van vertrek kende ondernemers zeker? Wij willen een versnelling." Wij ook, vulde Hirdes aan. De wethouder zuchtte. „Dat be loof ik uit te zoeken. En ook hoe veel dat kost:" 4-daagse autoreis Duitsland December 24 verblijf in 4-sterren Ramada Treff Hürth ligt in het plaatsje Hürth, een voorstadje van Keulen lounge, restaurant, fitnessruimte, solarium, sauna en whirlpool de imposante Gotische Dom, blikvanger van Keulen de Schildergasse, de beroemdste winkelstraat van Keulen diverse musea zoals het Museum Ludwig en het Stadtmuseum Duitse bierhallen, waar u een echte'Kölsch'kunt proeven Reisnummer KE 73.449, zie www.kras.nl/73449 r«pnwDIOOS VERBLUF in diamant Hagen! 4-daagse autoreis naar Groothertogdom December 24 verblijf in super-de-luxe 5-sterren Hilton Luxemburg gratis gebruik fitness, binnenzwembad en sauna gezellig restaurant,baren parkeergelegenheid Luxemburg-Stad (op UNESCO-Iijst van werelderfgoederen) het middeleeuwse stadje Echternach met de nauwe straatjes Trier, de oudste stad van Duitsland, gelegen aan de Moezel Vianden, gelegen in het dal van de Our met de burchtruïne Reisnummer KE 73.447, zie www.kras.nl/73447 4-daagse autoreis Utrecht December 24 verblijf in luxe Hilton Pare Soestduinen**** middenin het bos o.a.bar, lounge, a la carte restaurant en binnenzwembad heerlijk fietsen op de Leusder Heide, de Utrechtse Heuvelrug landgoed Huis ter Heide met prachtige bossen en vennen Amersfoort de Onze-Lieve-Vrouwetoren en de Muurhuizen de gezellige plaats Baarn met knusse winkelstraten winkelstad Utrecht met haar gezellige binnenstad en de Dom Reisnummer KE 73.422, zie www.kras.nl/73422 Informatie, voorwaarden en boekingen: krabfjwww.kras.iil 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl i 4-/5-/6-daagse autoreis Duitsland December 22-23-24 verblijf in het luxe 4-sterren hotel Mercure Hagen aan de rand van het Sauerland, vlakbij het centrum van Hagen o.a.bar,restaurant, lounge,overdekt zwembad en gratis parkeren prachtige omgeving met heuvellandschap en vakwerkhuizen Warstein, het vestingstadje Attendorn en Lüdenscheid met een beetje geluk ligt er rond de feestdagen voldoende sneeuw bij Winterberg en Willingen Reisnummer KE 73.460, zie www.kras.nl/73460 4-daagse autoreis Noordwijkerhout December 23 verblijf in het luxe 4-sterren hotel NH Leeuwenhorst gunstig gelegen t.o.v centrum van Noordwijkerhout en strand o.a. liften, restaurant, bars, zwembad, sauna, solarium, fitness, tennis, tafeltennis, bowling en fietsverhuur Katwijk en Noordwijk; heerlijke en gezellige badplaatsen Scheveningen met haar boulevard met vele gezellige terrasjes Reisnummer KE 73.440, zie www.kras.nl/73440 5-daagse autoreis Duitsland December 23 verblijf in hotel Steigenberger Maxx****, aan de rand van Jena o.a. lift, restaurant,fitness, sauna en tegen betaling solarium vele wandel- en fietsmogelijkheden in de prachtige omgeving Weimar, bakermat van de Duitse, klassieke literatuur, Erfurt en de mooie Saalfelder Feeëngrotten kunst- en cultuurstad Leipzig, met o.a. de Madlerpassage Rudolstadt, met Schloss Heidecksburg, een sierlijk barokpaleis Reisnummer KE 73.454, zie www.kras.nl/73454

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15