PZC Kustvisserij dreigt te ontsporen -Sss»" Reder Piet Vroon blijft rijkste Zeeuw Eerbetoon aan levensredder Adriaan Groenleer Nog geen beperkende maatregelen voor vissen met staande netten Auto uitgebrand op tunnelweg Eis werkstraf voor bezit van kinderporno a.-Sf!35SE5" Ter Reede opent leerafdeling voor stagiaires in de zorg Trio botendieven voor rechter Zeldzame vlinders rond Hulst Protest tegen bomenkap Terneuzen Wij geven u de helft cadeau! C J Morgen Open dag zeeuwse almanak Ingeburgerd 'jRedactie: 0113-315649 ivvww.pzc.nl iE-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; iNationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 3 november 2006 editie Walcheren door Edith Ramakers VLISSINGEN - De kustvisserij met staand want breidt zo sterk uit dat die wijze van visserij aan strenge regels gebonden moet worden. Er gelden momenteel geen beperkingen. Ook moet er meer onderzoek verricht wor den naar de gevolgen ervan en naar de bijvangst van onder meer bruinvissen en zeehonden. „Als we niets doen, gaat het een keer mis", waarschuwt K. Camp huyzen van het Koninklijk Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ). Eerste stap kan zijn dat er een nettenvrije zone wordt ingesteld yan 1 mijl langs de gehele Neder landse kust. Het Visblad onder voeg" onlangs de politieke par tijen hierover. Resultaat van de - enquête is dat de PvdA een to- i taalverbod op de staand want- Rasserij wil. Groenlinks deelde 's-HEERENHOEK - Een perso nenauto is in de nacht van woensdag op donderdag op de Westerscheldetunnelweg in 's-Heerenhoek volledig uitge brand. Omstreeks kwart over een raak te een achttienjarige automobi list uit de gemeente Terneuzen de macht over het stuur kwijt, belandde in de berm en botste vervolgens tegen een verkeers- 1 bord. Door de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder raakte niet gewond. MIDDELBURG - Tegen een 38-jarige inwoner van Middel burg is gisteren voor bezit van kinderporno 240 uur werkstraf geëist. Volgens officier van justitie L. Boogert had de verdachte een groot aantal pornografische af beeldingen van meisjes tussen acht en veertien jaar op zijn computer, die vorig jaar 11 juli in beslag werd genomen. De Middelburger betwistte dat hij bewust de kinderpornoplaatjes had gedownload. De officier stelde echter vast dat de verdachte de kinderpor- 1 hofoto's op cd-roms had be waard en verder seksverhalen over kinderen op floppy's had staan. „Dat past bij het beeld van een man die pedofiele nei gingen heeft." Uitspraak op 15 november die mening en de SP pleit voor strengere regulering, vooral om de bijvangst van zeeforel, zalm, bruinvissen en zeehonden in te perken. Camphuyzen verwacht dat volle dige afschaffing van deze vorm van visserij een utopie is. „We moeten wel precies weten wat de gevolgen zijn. Wanneer en waar worden bijvoorbeeld bruinvissen in de netten aange troffen? Dan kunnen we gebie den afsluiten voor een periode. Als er gevist wordt, heb je bij vangst. Ook sportvissers over komt dat. "Sportvissers uit West- kapelle signaleerden enige tijd geleden al dat er steeds meer net ten voor de Walcherse kust han gen. De beroepsvissers vissen naar zeebaars en hangen netten uit tot zo'n vijftig meter voor de kust. Het is geoorloofd, 'maar we weten niet wat de visvangst betekent voor het leefmilieu on der water', reageert Camp huyzen. Deze week werd in België een Nederlandse visser bestraft die tot ergernis van sportvissers en milieuorganisaties vlak onder de kust op zeebaars viste. Hij ge bruikte warrelnetten en maakte zijn staande netten vast op de strekdammen van Zeebrugge en Nieuwpoort. Het ministerie heeft de man verboden om zijn netten daar nog uit te zetten. Na tuurpunt Vogelbescherming Vlaanderen verwacht dat het niet bij deze ene maatregel zal blijven. Volgens Camphuyzen zijn er in België veel netten uitgezet: onge veer drie keer de lengte van de hele kustlijn. „Vreemd genoeg weet niemand in Nederland hoe veel staand wantvissers er zijn. In korte tijd is het enorm toege nomen. We kunnen overal de vis sersbootjes dicht onder de kust zien liggen en de drijvers zien dobberen die aangeven dat er netten hangen." Camphuyzen onderzocht on langs 64 aangespoelde bruinvis sen. Ze waren allemaal verdron ken. „Dit weten we nu, maar we weten nog niet wat daarvan de oorzaak is. We kunnen wel roe pen dat ze in de netten vast zijn komen te zitten en dat ze daar door verdronken zijn, maar dat hebben we niet geconstateerd. Zeker weten doen we dat niet." Als er niets gebeurt, dan gaat de zeebaars de kabeljauw en plat vis achterna, meldt het Visblad. Camphuyzen: „Daar heeft nie mand iets aan. Als je aan vissers vraagt of ze bijvangst hebben, zullen ze dat ontkennen. Dat doen professionele en recreatie ve vissers. Het is een gemeen schappelijk probleem, waar we met elkaar uit moeten komen. We hebben de hulp van vissers nodig." Op zeebaars zit geen vangstbeperking. deYAD-VASHEMonde^ nFR DE VOLKEREN" «oniSE ONDER Dt Het echtpaar Overman-Polak onthulde gisteren bij de synagoge in Middelburg een gedenksteen ter nagedachtenis aan Adriaan Groenleer. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een postume hidde aan Adriaan Groenleer, een moedig man, levensredder en held. Dat zei Ada Over- man-Polak gisteren bij de onthulling van de gedenksteen in de synagoge van Mid delburg. Groenleer had de familie Polak ruim twee jaar lang in de oorlog een on derduikadres geboden in Colijnsplaat. „Maar Adriaan heeft veel meer voor ons gedaan. Hij heeft ons verzorgd, eten gege ven en ook een nieuw onderduikadres ge geven toen het nodig was." Toen de familie Polak midden in oorlogs tijd in het geheim terugkeerde van Am sterdam naar Zeeland, was Groenleer hen voorgegaan. Hij had hun bagage in Amsterdam opgehaald. „Adriaan zorgde dat wij konden reizen. Hij had alles voor ons geregeld en ook voor een betrouwba re dokter gezorgd, toen mijn broer ziek was." Ada Polak zei dat niemand van haar fa milie de oorlog overleefd zou hebben, als ze Adriaan Groenleer niet hadden ont moet. Na de evacuatie van Middelburgse jood se families naar Amsterdam, volgde vaak de deportatie naar de vernietigingskam- (Advertentie) MET VELE DEMONSTRATIES Caravanmover-circuit Demonstraties satelliet schotelantennes Gratis rij-instructie VRIJDAG 3 ZATERDAG 4 NOVEMBER 10.00-17.00 UUR ,'vtO ^èé^ERCENTRUM MECHIELSEN Gildeweg 35 GASVUL - TANKSTATION (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. door Emile Calon GOES - Het Zeeuws gehalte in die rij grootverdieners is als al tijd zeer bescheiden. Zes Zeeuw en staan er op de lijst van vijf honderd rijkste Nederlanders die het zakenblad Quote jaar lijks in november publiceert. Reder Piet Vroon, oud-inwoner van Breskens, staat volgens de redactie van het blad op de 77e plaats met een geschat vermo gen van 291 miljoen euro. Vergeleken met de toppers uit het lijstje van Quote is het ver mogen van de Bressiaander be scheiden. De familie Brennink- meijer (C&A) neemt de eerste stek in met een geschat vermo gen van maar liefst vijftien mil jard euro, Charlene de Carval- ho-Heineken (bier) staat op twee met 4,9 miljard euro en de ei-ven Frits Fentener van Vlissin- gen zijn goed voor de derde plaats met 2,7 miljard euro. De tweede Zeeuw in hët lijstje van Quote is Gerard Cok. Deze voormalige inwoner van Sluis, nu woonachtig in Knokke, heeft volgens Quote een vermogen van 220 miljoen euro dankzij de verkoop enige jaren terug van zijn erotiekconglomeraat aan het Duitse Beate Uhse. Kees Meijer van Lamb Weston Meijer staat op de 164e plaats, met een geschat vermogen van 142 miljoen euro. De Zierikzeese familie Doele- man staat wederom in de Quote 500. Vorig jaar op de 232e plek, deze keer op 213. De gebroeders zouden nu samen een vermogen hebben van 105 miljoen. Derk Sauer, zo af en toe te vin- ()i!K,!\AUS Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 - de Jonge Hoek van Dijke N I - modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl door Anita Janse VLISSINGEN - Verpleeghuis Ter Reede in Vlissingen heeft als eerste instelling van Zee land een leerafdeling geopend. Negen studenten van het Hoornbeeck College in Goes gaan onder echte werkomstan digheden meedraaien in het team van medewerkers. Met het opzetten van een leer afdeling willen Stichting Werkt voor Ouderen en het Hoornbeeck College bereiken dat goed geschoolde en op de praktijk voorbereide medewer kers op de arbeidsmarkt ko men. „Het grootste verschil met een normale stage schuilt in de con tinuïteit", aldus F. de Bruin, lo catiemanager bij Ter Reede. „Op de leerafdeling worden stagiaires ingeroosterd, ook voor de weekend- en avond diensten. Daardoor leren ze be ter omgaan met alle facetten van een baan in de zorg." De stagiaires gaan aan de slag in negen woningen van het ver pleeghuis dat over kleinschali ge woonvormen beschikt. Bin nen iedere woning loopt één student stage. Extra kracht „Ze worden als extra kracht in geroosterd, dat betekent meer handen aan het bed", vertelt De Bruin. „Omdat ze tien we ken lang aanwezig zijn, kun nen de studenten ook een echte band opbouwen met de bewo ners." De eindverantwoordelijkheid ligt net als in een normale sta ge bij de vaste medewerkers. De leerafdeling is een nieuw fe nomeen in Zeeland. „In andere regio's bestaan wel dergelijke projecten. Wij heb ben de voorbeelden vertaald naar een project dat binnen on ze organisatie past." Cliënten en zorgmedewerkers zullen baat hebben bij de leer afdeling, verwacht De Bruin. ,,Als de economie aantrekt, neemt het animo voor verzor- gingsberoepen af. Dan is het extra belangrijk dat medewer kers goed opgeleid zijn," MIDDELBURG - Drie inwoners van Sittard-Geleen ston den gisteren voor de rechtbank in Middelburg op verden king van betrokkenheid bij twintig diefstallen van boten, boottrailers en buitenboordmotoren. Ze werden gestolen in jachthavens van Wolphaartsdijk, Kamperland en Port Zélande in Ouddörp. De officier van justitie had moeite het bewijs helemaal rond te krijgen, maar achtte zelf opzetheling wel bewe zen. Een 29-jarige man hoorde voor diefstal en heling vijf tien maanden cel tegen zich eisen. Tegen zijn partner, een 45-jarige vrouw, werd wegens opzetheling 240 uur werk straf, zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en de 39 dagen cel die ze in voorarrest heeft uitgezeten. Voor haar 24-jarige zoon had de officier een jaar cel in petto. De goederen werden tussen november vorig jaar en 1 au gustus gestolen. De 29-jarige man bood de nautische goe deren te koop aan via internet op www.marktplaats.nl. De (gestolen) spullen werden opgeslagen in de garagebox van de vrouw. Haar partner regelde de transacties. De rechtbank doet 15 november uitspraak. HULST - Op de valreep van het vlinderjaar is nog een zeldzame waarneming gedaan in Clinge. Bij de familie De Wilde vloog daar afgelopen zondag.een doodshoofdvlin der in huis. Sinds het oprichtingsjaar van de insecten- werkgroep van natuurbeschermingsvereniging De Stelt- kluut in 1986 is deze vlinder gemiddeld één keer per jaar gezien. Deze grote nachtvlinder is afkomstig uit Cen traal-Afrika en is dit jaar nog niet eerder in Zeeuws-Vla anderen waargenomen Eveneens spectaculair noemt vlinderkenner Eddy Tael- man uit Hulst de waarneming van twee kleine parelmoer vlinders op de Liniedijk in Hulst. Door de mooie nazomer zijn er verder opvallend veel rupsen geteld van de konin- ginnepage. TERNEUZEN - De bewoners van de Bachlaan in Terneu zen zijn massaal tegen het omhakken van meer dan dertig acacia's in hun straat. Dat blijkt uit een enquête die is ge houden door bewoner Adri van Es. Van de 52 ondervraagden bleken er maar twee voorstan der te zijn van het verdwijnen van de bomen. Veel bewo ners zijn ook verontwaardigd dat ze niet persoonlijk door de gemeente op de hoogte zijn gesteld van de plannen. De meesten hebben de gemeentelijke advertentie niet gele zen. De gemeente heeft de bewoners van de Bachlaan nu uitge nodigd voor een hoorzitting. Die wordt gehouden op 8 no vember om 17.00 uur in de burgerzaal van het Terneuzen- se stadhuis. (Advertentie) BRUIDSSHOWS Collectie 2007 27 november 2006 Arsenaal theater Vlissingen 11 december 2006 Toversluis Sluis Bel voor info of reservering 0117-454861 Rembo styling week 9-16 november 2006 (informatie, mannequins, gezelligheid en o.a. voor hel eerst de volledige collectie van rembo styling te zien en te passen In de winkel) foto Ruben Oreel pen. De Polaks overleefden het met hulp van Groenleer. Na de oorlog schonk de familie Polak uit dankbaarheid een klok aan de inwoners van Colijnsplaat, die nu in de toren van de Nederlandse hervormde kerk hangt. In 2000 kreeg Adriaan Groenleer nog de hoogste onderscheiding van de staat Is raël, de Yad Vashem. Hij overleed drie jaar later op 93-jarige leeftijd. Advertentie den in een van de mooiste villa's van Domburg, staat op plek 390 met een geschat vermogen van 63 miljoen euro. Deze uitgever van onder meer The Moscou Ti mes en de Russische Cosmopoli tan zakte negen plaatsen op de lijst van vijfhonderd rijkste Ne derlanders. Middelburger Henk van Koe- veringe stijgt van 449 naar plaats 436 dankzij de toename van bijna tien procent van zijn vermogen. Volgens Quote is de voorman van Roompot Vakan ties goed voor 56 miljoen euro. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve V serviezen van Johnson Brothers, één van de merken V van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onzé website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231if het alfabet van Zeeland (Advertentie) in.3D - 15.DD uur Lang heeft ze moeten wennen aan de Zeeuwse taal. Bij een kotje kon ze zich nog wel iets voorstellen, maar bij vuulte tussen de peeën moest ze diep nadenken. Vier jaar na haar vertrek uit de Randstad is ze inmiddels nagenoeg ingeburgerd iri Zee land. Dat bleek onlangs maar weer eens toen ze er op het hoogtepunt van een discussie uitfloepte: „Ja, maar da's geen waar." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13