PZC Opnieuw onderzoek naar theater Klassenfoto's maken tijdsbeeld volledig Expositie toont volop creatief talent Zeejachthaven bij Westkapelle nog steeds in beeld Ook in Zeeland 'Make A Difference l ay' 3PZ IPlannen bouwput Middelburg vertraagd van de reepe Nazomerfestival wil meer subsidie Celstraf voor geweld tegen ex Reimerswaal schrapt subsidie ZMF Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Logica ledactie: 0113-315649 yww.pzc.nl :-mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: iSBHBJoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; w3$Keeuws-Vlaanderen: 0113-315570; ■Sillationaal: 020-4562500. .ezersservice: 0800-0231231 tion 2) iG Vadonderdag 2 november 2006 502II 5Ö2TJ olanetj Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? jf"' Kijk op of ga naar: www.scoopzld.nl De campagne is mogelijk gemaakt door financiering van editie Walcheren l/v), j foor Nadia Berkelder ien MIDDELBURG - Middelburg Sgnrekt opnieuw geld uit voor een SEfflnderzoek naar een nieuw thea- Hger. Het onderzoek moet uitwij- ^^®:en wat de beste plaats is om 'iet te bouwen. Ook moet duide- ijk worden hoe groot het nieu- in Willie theater moet worden, ide en i ende iei)e afgelopen zeven jaar zijn sta- rerec 'fels rapporten verschenen over bekenden nieuw theater. Toch is een >m op ïieuw onderzoek nodig, zei wet- ïn iouder A. de Vries gisteravond ee^atefi commissie maatschappelij- s aan d£6 zaken. rmeer ,De ideeën over het theater in 5_ Middelburg stammen alweer leur-1 fan zo'n viif iaar geleden. Intus- len zijn De Mythe in Goes en let Scheldetheater in Terneu ien erbij gekomen. Het uitgangs- junt is dat we een theater bou- ven waarmee we iets toevoegen tan het bestaande aanbod in Zeeland." Onzin Het nieuwe onderzoek kost ?5.000 euro. De SGP en de Chris- ;enUnie vinden dat er geen on- TÊ lerzoek moet plaatsvinden zo- {ang de problemen met de bouw- iut niet zijn opgelost en zolang ie gemeente nog geen overeen stemming heeft met de aanne- maa|aer van de bouwput over de kos- it maafen- >7 en pe SP en Middelburg Transpa- :meenvant vinden het onzin om nog over t. bedoel (Advertentie) iggen d— loemd zage o. s. Beid v.borse ;uurlijk worde >ver d1 period col legt nen va worde1 (0113 rdt ee rvan zi Hen va1 steunin atschap Guess handtassen schoenen (Advertentie) Week van het Zeeuwse boek t/m li-u gratis bij aankoop van €15,00 aan boeken De ■ristlchiii Remdi"andts van Oostkapelle iderland d00r Laurentius 10, DEN H vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosselsoep of courgettesoep en heilbotfilet of portabello en flensje €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren; 0118-886866 za. 4 - ii, 15.00-16.30 uur Zing Zeeuws met Peter Quaak, Donder en Crash Boogie 15-30-16.30 uur Marga Gielis signeert Dood zijn bestaat niet meer geld uit te geven aan ondér- zoeken. „Zolang we voedselban- ken hebben, denk ik: laat dat he le theater maar zitten", zei com missielid A. de Vries (SP). Begin volgend jaar moet het on derzoek klaar zijn. Dan discussi eert de gemeenteraad opnieuw over de vraag wat voor theater Middelburg nodig heeft. Dat het een groot theater wordt staat wel vast. Dat heeft het college (met uitzondering van de SGP) na de verkiezingen in maart af gesproken. Over de locatie zal geen discussie plaatsvinden, zei De Vries. Het college wil met een voorstel komen. De raad zal geen keuze mogelijkheden krijgen. Wethou der De Vries moest terugkomen op zijn eerdere uitspraak dat de bouwput aan de Zuidsingel voor het eind van het jaar dicht zal zijn. ,,Ik begin daaraan te twijfelen. De twee ontwikkelaars (Prover- ko en WBU, red) stellen steeds nieuwe vragen. Ik verwacht wel dat we deze maand een keuze kunnen maken tussen die twee partijen. Het is ingewikkelder dan we hadden verwacht." Het is nog niet duidelijk wat er met het Molenwater gaat gebeu ren wanneer Miniatuur Walche ren verhuist naar de Mortiere. Het is een mogelijke locatie voor het theater, maar ook wo ningbouw is een optie. Bewoners van de binnenstad hebben aangegeven dat ze daar graag een park willen. „Daar heb ik heel goed naar geluis terd", zei De Vries. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival wil meer subsidie van de gemeente Middelburg. Het geld is nodig omdat de kosten voor optredens op het Abdijplein, het festivalhart, steeds toenemen. Bands vragen door te genvallende cd-verkoop steeds meer geld voor optredens. Bovendien nemen de kosten voor de organisatie toe als er meer bezoekers naar het plein komen. Dit jaar heeft het festival geprobeerd om de kosten te dekken door hogere entreeprijzen te vragen. Het gevolg was dat op het Abdij plein minder bezoekers kwamen. Volgens féstivaldirec- teur Ruud van Meijel profiteert Middelburg van de aanwe zigheid van het festival. Middelburg heeft al toegezegd jaarlijks ruim vijftigduizend euro te willen bijdragen. Het nazomerfestival wil 85.000 euro. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 36-jarige Vlissinger voor geweld tegen zijn ex-vriendin veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De Vlissinger kreeg ook een contact- en straatverbod opgelegd, waar aan hij zich tijdens de proeftijd van drie jaar moet hou den. Aan zijn ex moet hij verder vijfhonderd euro smar tengeld betalen. De man had 14 juni in Vlissingen het slachtoffer met een mes in haar arm gestoken en in haar gezicht geslagen. KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal schrapt de subsidie aan de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Aanleiding vormt de strijd van de ZMF tegen het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. Minister Veerman heeft inmiddels weer een vergunning afgegeven voor het uitzaaien van de mosselen, maar in maart verbood de Raad van State dat nog. Een bezwaar van de ZMF vormde daar mede de aanleiding toe. De verontwaardiging in Reimerswaal was zo groot dat de jaarlijkse subsidie van 1100 euro aan de ZMF door meer dere partijen ter discussie wercl gesteld. De federatie mocht nog wel tekst en uitleg komen geven aan de ge meenteraad. Dat gebeurde in april, maar daarna bleef het stil. Mede omdat alleen de WD, Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie onomwonden stelden dat de subsidie geschrapt diende te worden. CDA en SGP deden dat niet, maar deze week stelden de christen-democraten voor om de subsidie te beëindigen. Volgens cle CDA-fractie is de milieufederatie van een groep idealisten uitgegroeid tot een organisatie die van procederen zo ongeveer haar kerntaak heeft gemaakt. Met de steun van het CDA, is een ruime meerderheid nu voor het schrappen van de subsidie, want ook de SGP gaat daarmee akkoord. Weervrouw Marjon de Hond reikte gistermiddag de hoofdprijzen uit bij De Drukkerij in Middelburg. foto Lex de Meester door Edith Ramakers door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Eerste Grote Zeeuwse Kinderexpositie is enigszins uit de hand gelopen. De jury werd overstelpt met inzendingen, in totaal vele honder den. De van oorsprong Zeeuwse weer vrouw Marjon de Hond reikte gistermid dag de hoofdprijzen uit op het Binnen plein van De Drukkerij in Middelburg, dat eveneens overvol was. De wedstrijd is de opvolger van de Zeeuwse Kinderboekenpuzzel, die jaren lang werd georganiseerd. Omdat de tijd rijp werd geacht voor iets anders, werd basisschoolkinderen nu gevraagd crea tief aan de slag te gaan met dieren als the ma. Dat leverde vele bijzondere inzendingen op, van bescheiden tekeningen tot bij voorbeeld een slang met een lengte van vijftien meter. „Ik kom zelf uit Rotter dam, maar daar zijn niet zoveel talentvol le kinderen als in Zeeland", zei Jet Manr- ho (hoofdredacteur van BoekieBoekie, een tijdschrift voor kinderen over kunst en literatuur), die samen met Jan Smeek- ens, Aagje Feldbrugge, Dick Anbeek en Henk Kosters de jury vormde. „Als je in Zeeland zoiets organiseert, gebeurt er ook echt wat." In diverse leeftijdscategorieën werden er prijzen uitgedeeld, die bestonden uit Boe- kieBoekie-abonnementen en boekenbon- nen. De eerste prijzen werden gewonnen door Iris de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke, Quiniver Tuinder uit Middelburg en Swe- ta Joosse uit Sint Laurens. De schoolprij zen gingen naar Cederhof in Middelburg, De Kring in Goes en De Wegwijzer in Heinkenszand. Een gezin uit Tiel, dat di verse bijdragen had ingeleverd, werd be loond met de familieprijs. De winnaars toonden vanachter een pop penkast hun werk. Quiniver Tuinder las bijvoorbeeld zijn winnende verhaal voor over een moedervarken dat in haar slaap wordt getroffen door een meteoor. 'Gelu- kug haalt de boer de meteoor weg en ze leefde nog lang en gulukug', zo eindigt de korte geschiedenis. Reizende expositie De Grote Zeeuwse Kinderexpositie doet pas vanaf januari haar naam echt eer aan. Dan komt er een reizende tentoon stelling van de winnende en andere inzen dingen, zo is de bedoeling. Die zal, waar schijnlijk, onder meer te zien zijn in de Zeeuwse Bibliotheek en De Drukkerij in Middelburg en boekhandel 't Spui in "Vlis singen. zo. 5-11,13.00-16.00 uur Theo Laurentius signeert zijn boekje De Rembrandts van Oostkapelle en beoordeelt oude boeken en prenten zo. 5-ti, 15.00-16.00 uur Gouden Griffel winnares Mireille de Geus vertelt en leest voor j/e Markt 511 Middelburg T0118886886 door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Een fototen toonstelling spreekt aan. Dat wisten Kees Pouwelse en Ko Ga- briëlse van de stichting Cultuur behoud Westkapelle inmiddels. Ze hadden al eerder foto's verza meld en tentoongesteld in het Polderhuis van Westkapelle. Beelden over de oorlog toen Westkapelle verwoest was en van de wederopbouw. Dit keer kwamen ze op het idee om klas senfoto's te verzamelen. Het zijn er meer dan 180 geworden uit de periode van 1935 tot 1980. Dat het zo storm zou lopen had den ze niet verwacht. In mei plaatsten ze de eerste oproep aan mededorpsgenoten van Westkapelle. Na een week had den ze vijf vergeelde exempla ren ontvangen. „Maar daarna werd het stil. We zijn toen maar zelf langs de deuren gegaan en als ik ergens op visite was, dan vroeg ik of ze nog oude foto's hadden. We gingen ook gerich ter zoeken. Dit is een kleine ge meenschap en dan weet je via, via wel wie er in klas 3 van een bepaald jaar heeft gezeten. Ik heb zo vaak naar foto's ge vraagd dat mijn vrouw zei: kun je nog wel ergens anders over praten?"', zegt Gabriëlse. Van Kees Pouwelse (74) hangt er een foto vanuit zijn tijd op de bewaarschool. „Die had ik zelf in huis. Daar is het helaas bij ge bleven." Bij Gabriëlse (60) niet. Hij werd blij verrast door enkele klassen- foto's waarop hij zelf ook stond. „En vreemd genoeg wist ik niet van het bestaan af van die fo to's. Kijk hier ben ik zes jaar en had nog een heel leven voor (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken' van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 me", zegt hij. De foto's van de la gere openbare en christelijke school en kleuterscholen geven een tijdsbeeld weer. In 1953 bij voorbeeld kregen kinderen uit Schouwen-Duiveland onderdak in Westkapelle omdat ze geen ei gen huis meer hadden door de watersnood. „Ze zaten bij mij in de klas, een tweeling, meisjes, en een jongen", merkt Gabriëlse op. Bij de beschrijving van de fo to's staat bij de Schouwse kinde ren vermeld dat het evacués zijn. „Niemand weet nog hoe ze he ten." Maar bij veel klassen blijft geen naam ongenoemd. Kinde ren zitten tussen de meesters en juffen. Molukkers Meester Vrijhoef bijvoorbeeld is vastgelegd in 1946. Hij staat met alle kinderen voor de chris telijke school, zo'n zestig in to taal. „Die kregen allemaal les in twee klaslokalen." De christelij ke school, die later de naam de Lichtstraal kreeg, werd in de ja ren vijftig te klein. Dat gebeur de in de periode dat de Moluk kers introkken in barakken in Westkapelle. De Molukse kinde ren gingen allemaal naar de christelijke school. Er werd een nieuwe school ge bouwd en in de tussentijd moes ten de kinderen naar een nood- school. Ook van die periode zijn foto's gemaakt. „Maar toen ver trokken de Molukkers naar an- Huib Westerbeke vindt zichzelf terug op een klassenfoto uit 1956. foto Lex de Meester WESTKAPELLE - Het plan om voor de kust van Westkapelle een zeejachthaven te maken, krijgt meer vorm. Uit het over zicht van de tweede fase van de Zwakke Schakels blijkt dat twee kustvakken zijn aange merkt waar mogelijk een zee jachthaven én verblijfsaccommo- datie kunnen komen: bij 't Gat van Westkapelle en op de Zee dijk bij het IJzeren Torentje. De werktitel van de zeejachtha ven is Port Walcheren. Initiatief nemer is H. van den Tol. Deze maand is cruciaal voor de beslis sing of er wel of niet een jachtha ven in Westkapelle komt. De haalbaarheid en de effecten op de omgeving van de zeejachtha- ven worden door de verschillen de overheden en deskundigen onder de loep genomen. Binnenkort volgt een overleg, waarbij in elk geval het Project bureau Zwakke Schakels, de ge meente Veere, provincie, Rijks waterstaat en het Waterschap Zeeuwse Eilanden zijn betrok ken. Van den Tol, zelf woonach tig in Westkapelle, heeft grote partijen achter zich staan, zoals Boskalis. Het projectbureau Zwakke Schakels meldt dat een zeejacht haven positieve consequenties kan hebben voor de kustveilig- heid in met name het kustvak bij het IJzeren torentje. De jacht haven dient als een soort 'golf breker'. Bij het torentje is de nood het hoogst om de kust te versterken tegen een zware storm. Die plek én het gebied bij Westduin in Vlissingen zijn de zogenoemde acute Zwakke Schakels voor de kust van Zuid-West Walcheren. Deze twee locaties moeten tussen 2008 en 2020 op sterkte zijn ge bracht. Voordeliger Van den Tol heeft een voorkeur om ten noorden van Westkapel le een zeejachthaven te realise ren. „Daar bij het torentje zijn de nautische mogelijkheden gun stiger. Daar is de vaargeul ver der van de kust verwijderd. Dat is voordeliger voor onder andere de jachten." Uit het tijdpad van het plan van aanpak fase twee blijkt dat tus sen mei en augustus volgend jaar het ontwerp van het kust- versterkingsplan moet zijn opge steld voor de twee acute Zwak ke Schakels aan de Walcherse zuid-west-kust. Het ontwerp moet gedetailleerd zijn uitge werkt en klaar zijn om in proce dure ,te brengen. Daarvoor wor den de komende maanden be trokkenen benaderd, geïnfor meerd en is de 'dialoog gestart'. Vanaf 2004 wordt aan het pro ject Zwakke Schakels gewerkt. (Advertentie) Theo Laurentius signeert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek en beoordeelt p en boekei dere plaatsen. Een aantal is bij voorbeeld naar Oost-Souburg verhuisd. Wij weten niet meer hoe ze heten", zegt Pouwelse. Bij de Molukse kinderen staat nu 'onbekend'. Hopelijk komt er nog iemand kijken, die onze verzameling kan aanvullen en completer kan maken." In oorlogstijd was alles anders. De scholen waren gevor derd door de Duitsers. En met het bombardement van 3 okto ber 1944 werd de openbare school, de latere Lichtboei, ver woest. Gabriëlse: „We hebben na de oorlog in een noodschoot les ge kregen, die op de Markt was ge bouwd. Ik was 14 jaar toen en heb daar niet meer zoveel ge leerd. Werken moest ik, zo snel mogelijk." Expositie klassenfoto's in het Polderhuis in Westkapelle tot 7 januari. Openingstijden mu seum in de wintermaanden woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. In de kerstvakantie is het museum el ke dag open, behalve eerste kerstdag, oud- en nieuwjaars- Die achtjarige jongen snapte helemaal hoe het zat en wilde zijn zojuist verkregen inzicht dan ook graag met zijn moe der delen. „Mama, mamaik weet wat een neger is", riep hij enthousiast. „Oh, vertel eens?", vroeg ze belangstel lend. „Nou", vervolgde haar zoon, „dat is een negenjarige jon gen, dus nog geen tiener. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9