Burger draait op voor meerkosten PZC 1 Daniel Ortega maakt zich op voor comeback in Nicaragua PZC Laat Walcheren een eiland zijn Docent niet thuis in digitale wereld van jongeren Flexibilisering van de kinderopvang heeft duidelijke schaduwkant te gast 2 november 1956 donderdag 2 november 2006 door Dylan de Gruijl en Paul Koopman Buiten is het nog donker, maar bij crèche Kikker is leidster Rosita al druk in de weer. De stoeltjes gaan van ta fel, de plastic blauwe slofjes die ouders moeten aantrekken als ze de speelruimte betreden, staan klaar. Rond acht uur arri veert de eerste moeder met een baby op de arm. Vanaf 1 janua ri 2007 is zij al om half acht wel kom. En de kleine Eva weer op halen, kan straks tot half zeven 's avonds. Aan die ruimere open stelling (een uur per dag) hangt echter wel een prijskaartje. Het dagtarief van deze crèche in de Randstad gaat omhoog van 57 euro (voor tien uur) naar 63,58 euro (elf uur). „Uiteraard leidt dit tot een ho ger bruto maandbedrag", is de ouders in een brief voorgehou den. „Maar"zo voegt de kinder opvangorganisatie daar gerust stellend aan toe: „Wat u écht gaat betalen zal voor de meeste ouders aanzienlijk minder zijn. Het goede nieuws is dat de rege ring heeft besloten de kinderop vang voor ouders veel goedko per te maken." Deze alinea vat precies samen wat er in de crèchewereld aan de hand is: het voordeel dat de regering voor ouders in petto heeft, mogen zij weer (deels) bij de kinderopvang inleveren. Zij krijgen er wel ruimere openings tij den voor terug. Doorzichtige truc Maar de meeste ouders maken daar spaarzaam gebruik van, be toogt voorzitter Gjalt Jellesma van de ouderorganisatie Boink. „Het is een doorzichtige truc. Het extraatje van de regering wordt bij voorbaat alweer inge pikt. Als een crèche één uur per dag langer openblijft, gaan de tarieven voor alle ouders tussen de vijf en tien procent omhoog. Alleen: slechts een fractie van de ouders maakt er gebruik van. Wie laat zijn kind nou elf uur op een crèche?" Volgens Jellesma heeft de over heid de problemen over zichzelf afgeroepen. „Er wordt in poli tiek Den Haag aangedrongen op meer flexibiliteit in de kinderop vang. Nou, dat hoef je een crèche-organisatie maar één keer te vertellen. Het maakt een leidster, die vaak toch al een halfuurtje eerder op haar werk is, niet veel uit of zij de deur wat eerder openzet. Maar het is wel kassa voor de crèche. Op deze manier wordt een stille tariefsverhoging doorgevoerd. Jellesma is geen grote voorstan der van de regeling voor de kin deropvang die per 1 januari 2005 werd doorgevoerd. Vooruit lopend op de nieuwe wet wer den de tarieven al met ruim tien procent verhoogd. De wachtlijs ten verdwenen grotendeels, maar dat kwam vooral omdat veel ouders met hoge inkomens hun kinderen van de crèche haalden. Eigen bijdrage Hun eigen bijdrage aan de opvang werd door de nieuwe re geling namelijk fors verhoogd. Jellesma: „De wet is gebaseerd op het misverstand dat de kin deropvang een vrije markt is. Maar er is echt geen ouder die zijn kind van de crèche haalt om met de peuter onder de arm een goedkopere of betere stek te zoe ken." Mensen met bovenmodale inko mens zullen vanaf 1 januari de crèches weer gaan opzoeken, is de verwachting, omdat ze straks wél weer recht hebben op tege moetkoming in de kosten. Vol gens Jellesma zullen daardoor de wachtlijsten weer gaan groeien. Olaf Pool, directeur van het Nijmeegse marktanaly sebureau voor de kinderopvang 'Buro Pool' bevestigt dat. „Voor al in grote en middelgrote ste den zullen weer wachtlijsten ontstaan. Dan moet je denken aan steden als Den Bosch, Utrecht, Amersfoort, Breda en Haarlemmermeer. Ook basi- sischolen gaan kinderopvang centra inschakelen bij het rege len van buitenschoolse opvang. Daar bovenop kampen grotere stichtingen nu al met een tekort Leidster Rosita is bij crèche Kikker al druk in de weer terwijl het buiten nog donker is. De verruiming van de opvanguren is voor sommige ouders welkom, maar uiteindelijk zal het geld dat zij van het kabinet krijgen voor de kinderopvang toch direct terechtkomen bij de instel lingen. foto Chris Pennarts/GPD/Hollandse Hoogte aan groepsleiders." Boink ziet de bui al hangen: een terugkeer van wachtlijsten, gecombineerd met hogere tarieven. „Het is een buitengewoon gevaarlijk scena rio", zegt Jellesma. „Vanwege een tekort aan leidsters zullen de personeelskosten vrijwel ze ker fors stijgen. In Amsterdam zijn er nu alweer wachtlijsten tot één jaar. Wat zal dat voor de tarieven gaan betekenen? Die kunnen alleen maar verder om hoog." Het rijk heeft de tegemoetko ming voor de kosten van kinder opvang per 1 januari 2007 ver ruimd. Daarvoor is 125 miljoen euro uitgetrokken. Met name ouders met een midden- of ho ger inkomen profiteren hiervan omdat de extra toeslag geldt vanaf 130 procent van het mini mumloon. Ook werkende ouders die tot nog" toe geen bijdrage van hun werkgever in de kosten kregen, gaan er op vooruit. Deze kinderopvangtoeslag (33 pro cent van de kosten) wordt per 1 januari wettelijk verplicht ge steld en uitgekeerd via de belas tingdienst. Het rijk vult die toe slag nog aan tot een bepaald per centage, afhankelijk van het to tale bruto inkomen per huishou den. De tegemoetkoming voor het tweede kind geldt ook voor de overige kinderen in grotere gezinnen die gebruik maken van kinderopvang. GPD door Peter Fraanje Stichting Tuin van Zee land steunt de zienswijze van de nieuwe gedeputeerde voor natuur, water en landin richting Wouter van Zand- brink. Walcheren is een (schier)eiland en een natuur lijke, historische, culturele en landschappelijke eenheid en daarom moet ook heel Wal cheren Nationaal Landschap worden. Zeeland is een eenheid in ver scheidenheid, een eilanden rijk. Walcheren is een eiland sinds mensenheugenis en voor veel bewoners en bezoe kers is het dat gevoelsmatig nog steeds. In 1871 werd een dam tussen Zuid-Beveland en Walcheren aangelegd, waar door het mogelijk werd in 2,5 uur te reizen met de trein van Rotterdam naar Middelburg. Nog in 1944 - het jaar van Walcherens zwaar bevochten vrijheid - was deze Sloedam smal en klotste het water te gen de dijk. In 1961 werd door het sluiten van het Veer- se Gat ook de verbinding met Noord-Beveland een feit. Pas in het midden van de ja ren zestig van de vorige eeuw, na de bouw van de Zeeland- brug en de aanleg van de A58 werd Walcheren echt goed ontsloten voor autoverkeer. Tot die tijd was een Bathse reize een veelgebruikte uit drukking voor een verre reis (naar Rilland Bath). In de no ta Ruimte, vastgesteld op 26 april 2004 is het voormalig ei land Walcheren officieel aan gewezen door de Rijksover heid als Nationaal Land schap, maar de bewoners en de bezoekers van ons mooie ei land merken hier niets van. Tot 2007 heeft het Rijk 30 mil joen euro beschikbaar voor twintig Nationale Landschap pen, dus 1,5 miljoen euro Df tal toe pei An op 'lij voor Walcheren. De Rijksover-V0' heid heeft de provincie Zee pij land de regie gegeven en gaal vii er vanuit dat de provincie etbr derden dit bedrag minimaal verdubbelen. Verder heeft dt rijksoverheid gesteld te stre- j ven naar een jaarlijkse, struc- turele en duurzame financie ring van de nationale land- schappen, maar dan moete: I de provincies eerst de ambi- I ties hebben vastgesteld. Tot. op heden blijft het stij rond het Nationaal landschap Walcheren. In het Omgevings-do plan van de provincie Zee-en land zijn enkele pagina's oveij de begrenzing van de nationa-BI le landschappen in Zeeland scl opgenomen. Een kaartje illus-tn treert de beleidskeuze die ken-ou nelijk door een groep ambte-tij naren kan worden gemaakt he Walcheren met een flinke hap tij eruit: het grondgebied varve Middelburg en Vlissingen ont-du breekt. Nu Van Zandbrink ztscl goed begrijpt dat Walcheren een eiland is en dat je dat ei-Dc landgevoel kan accentuerend! (niet door een brug aan te leg- de gen, maar wel door het Slosge weer wat uit te diepen, dooi ra de oude grenzen van Walche-vo ren nadrukkelijker in beeld te ge brengen) hoopt de Stichting va Tuin van Zeeland dat er eeira belangrijke medestander ze-sc telt in het provinciehuis voo: bl Walcheren als één geheel, al' één Nationaal Landschap. De Stichting Tuin van Zee-"T land ziet de aanwijzing vat*- Walcheren niet als een bedrei- q ging, maar als een kans. Eet kans die ook Middelburg er|] Vlissingen moeten grijpen De Tuin van Zeeland vind'B; het een slechte zaak dat er al ee leen in bestuurskamers word' bi gepraat over het Nationaa B; Landschap Walcheren ei w roept de provincie op de deu ren te openen en het debat D aan te gaan met burgers en be- la zoekers van Walcheren. h( m Peter Fraanje is scheident lit voorzitter van de Stichtim N Tuin van Zeeland. w door Emmanuel Naaijkens Docenten maken zich zorgen over de digitale wereld van de jeugd. Er dreigt een kloof tus sen docenten en leerlingen, die is te voorkomen door zich te ver diepen in wat jongeren bezig houdt. „Het is van alle tijden dat oude re generaties zich zorgen maken over de jeugd. Dat er dus een kloof is tussen de generaties is niet zo bijzonder en in het verle den kon die ook altijd wel wor den overbrugd. Jongeren groeien op met de computer en de digitale wereld is voor hen vertrouwd terrein. Volwassenen hebben niet of nauwelijks zicht op waar hun kinderen mee be zig zijn en maken zich zorgen. De digitale kloof die er nu is, is wel problematisch", zegt Ine Spee (50). Als adviseur bij onderwijsad- viesbureau KPC Groep in Den Bosch adviseert zij scholen over de sociaal-emotionele begelei ding van leerlingen. Zelf stond ze jaren voor de klas en was leerlingbegeleider. Ze heeft gemerkt dat docenten wor stelen met de afstand tussen de generaties. Op een congres giste ren in Nieuwegein onder het motto 'Begrijpen we ze nog wel?' probeert de KPC groep die afstand te verkleinen. Dan gaat het over zaken als gamen, cyber- pesten, internetten, msn'en, maar ook over tienerseks „Veel computertermen zeggen oudere docenten niets, sommi gen zien technologische snufjes als een bedreiging of kunnen zich niets voorstellen bij gamen, msft'en of chatten. Ze beseffen niet dat deze manier van com municeren voor de jeugd net zo gewoon is als telefoneren. Er zijn docenten die zich negatief over msn uitlaten vanwege het eigen taalgebruik en de eigen spelling. Jongeren op hun beurt verwijten docenten soms dat ze digibeet zijn en niets van hun wereld begrijpen", aldus Spee. Openstellen Het is van groot belang dat do centen zich openstellen voor de mogelijkheden van het internet „Want er zitten ook risico's aan. Neem het cyberpesten: bijna een kwart van de kinderen tussen tien en twaalf jaar wordt digi taal gepest. Cyberpesten is ern stiger dan gewoon pesten, om dat het anoniem gebeurt." „Docenten", zo viridt ze, „moe ten kinderen leren waar die grenzen liggen. Daarvoor is no dig dat zij de digitale wereld van de jeugd binnengaan. Zij moeten zich verdiepen in wat kinderen bezighoudt, er nieuws gierig naar zijn. Dat getuigt van respect en respect is nodig om een vertrouwensband op te bou wen met leerlingen." Kloof Ine Spee signaleert ook een kloof tussen jonge en oudere leerkrachten. „De jongste lichting docenten is wel vertrouwd met msn en com municeert zo al vaak met leerlin gen. Dat is heel handig en di rect. De drempel om de docent te benaderen is heel laag. Maar hoe ga je met elkaar om? Wat als een leerling allerlei persoon lijke vragen begint te stellen? Wanneer chat je met een leer ling? Alleen op afgesproken tij den of ook in het weekeinde en 's avonds? Daar moet je heldere afspraken over maken, anders kunnen grenzen worden over schreden. Mogen leerlingen tij dens de lessen msn'en of sms'en? Verbied je leerlingen op school foto's te maken met hun mobiel tje? Allemaal wagen waar een school antwoorden op moet heb ben." Jongeren krijgen etiketjes opge plakt als de generatie Einstein, Foxkids, patatgeneratie of Tom- Tom Generatie. Daarmee wordt de jeugd wegge zet als een generatie die zelf geen kennis meer heeft, niet na denkt en alles opzoekt op inter net. Met dit soort negatieve om schrijvingen heeft Ine Spee wei nig op: „Ik vind niet dat het hele maal de verkeerde kant op gaat met de jeugd. Achter de compu ter ontwikkelen ze zo goed socia le vaardigheden. Ze zijn niet in- dividualistischer dan oudere ge neraties en ze zijn wel degelijk maatschappelijk bewust. Ga men is voor hen niet alleen een spelletje, het is ook een nieuwe manier van leren. Het onderwijs moet daarin wel meegaan." GPD Sergio Ramirez uit Nicaragua is een gevierd romanschrijver. Bo vendien kent hij de politiek in zijn land door en door. In 1983 was hij vice-president in de rege ring van Daniel Ortega, voor man van de FSLN, het Sandinis- tische Front van Nationale Be vrijding. Hij stapte op toen Orte ga zich als anti-democraat ont popte. door Peter Hattink Op 5 november gaar. de Nica- raguanen naar de stembus om een nieuwe president te kie zen. De FSLN van Daniel Orte ga maakt grote kans op de over winning. In de peilingen staat hij op 33 procent van de stem men. Zijn tegenkandidaten ko men niet verder dan zo'n 20 pro cent. „Als Ortega wint, zal hij nooit een meerderheid krijgen in het parlement", stelt Sergio Rami rez. „De parlementariërs van de andere partijen zullen hun krachten bundelen om de radica le ideeën van Ortega teniet te doen- Ortega zal nooit de steun krijgen van tweederde van de parlementsleden die nodig is voor een grondwetswijziging." De verkiezingsstrijd wordt in het buitenland met argusogen gevolgd. De Amerikaanse am bassadeur in Nicaragua, Paul Travelli, heeft de kiezers opge roepen niet op Ortega te stem men. De Venezolaanse president Chavez levert daarentegen goed kope olie aan gemeenten die de FSLN aanhangen. „Travelli begaat een stommiteit door ons te vertellen wat we moeten doen. Wij houden er niet van om de les gelezen te wor den. Door ons voortdurend te gen de schenen te trappen, be reikt Travelli alleen dat de popu lariteit van Ortega toeneemt. Chavez is ook zo iemand die zich bemoeit met onze interne zaken. Venezuela moet zaken doen met Nicaragua als land of met importeurs, niet met ge meenten van een bepaalde poli tiek kleur." Verbond De vraag is hoe open en eerlijk de verkiezingen zijn. De twee grootste partijen van het land, FSLN en de PLC (de Liberaal Constitionele Partij), hebben na melijk in 20,03 een politiek ver bond gesloten met als doel de macht hoe dan ook te behouden. Ramirez: „De Hoge Kiesraad (CSE) is in handen van vier San dinisten en drie PLC-leden. De rechters zijn veelal aangesteld door Ortega en Arnoldo Aleman toen ze president waren in res pectievelijk 1985-1990 en 1998-2002. De Kieswet is ook opgesteld door dit tweetal. De kiesraden, de bezetting van de stembureaus en de bij de verkie zingen betrokken autoriteiten zijn allemaal partijdig. Datzelf de geldt voor degenen die de identiteitskaarten uitdelen en de stemmers registreren." Spionnen Sleutel tot eerlijke verkiezingen zijn de onafhankelijke contro leurs op de stembureaus plus de binnen- en buitenlandse waarne mers, meent Ramirez, die er fijn tjes op wijst dat juist Ortega niets moet hebben van deze 'spionnen'. De FSLN-voorman heeft daar volgens de schijver nog een reden voor: Ortega be seft dat hij het, als hij niet in de eerste ronde tot president wordt gekozen, in de tweede ronde te gen zijn opponent zal afleggen, wie dat ook moge zijn. BOMBARDEMENTEN - Brit se bommenwerpers zijn giste ren verder gegaan met vernie len van strategische punten in Egypte. Dat land heeft giste ren de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk en Enge land verbroken. Zwitserland zal de belangen van beide lan den in Egypte behartigen. Vol gens Egyptische berichten is het Suezkanaal geblokkeerd door een schip dat door de Brit ten tot zinken is gebracht. De geallieerden zeggen een schip dat de Egyptenaren in het ka naal wilden laten zinken, bui ten de betonning in de grond te hebben geboord. AANVAL - Volgens berichte uit Boedapest is de Hongaars y hoofdstad gisteravond beschi ten door Russen. Alle Hongaai J se vliegvelden zijn omsingel en tankeenheden rukken op. K g< HELIKOPTER - Op de hlgi Brussel-Zeeuws-Vlaanderen- le Rotterdam zal in de loop vsta november ook de helikoptikt S-58 C door de Sabena worde ti gebruikt. De S-58 C wordt m gi als zijn voorganger, de S-5C wentelwiek, gemaakt door ii Sikorsky Aircraft in de VerfH nigde Staten. De S-58 C is aar di gepast aan het geregelde con di merciële passagiersvervoer, se P' D Presidentskandidaat Daniel Ortega, voorman van het Sandinistische Front van Nationale Bevrijding (FSLN), spreekt aanhangers toe in de Nicaraguaanse stad Jinotega. foto Daniel LeClair/RTR Gezien deze constellatie acht Ramirez de kans op verkiezings fraude aanwezig. „De winnende presidentskandidaat moet in de eerste verkiezingsronde min stens 40 procent van de stem men halen. Vijfendertig procent is ook goed, mits hij minstens vijf procent meer stemmen heeft dan zijn naaste belager. Als Or tega net geen 35 procent haalt en zijn tegenstander minder dan vijf procent achter hem ligt, zul len de FSLN-leden van de CSE alles proberen om Ortega toch tot winnaar uit te roepen. Als de marge tussen de twee besten klein is, zeg een procent of wat, is de kans op fraude groot. Eén procent zijn ongeveer 25.000 stemmen. Een dergelijk verschil valt niet zo op." Ramirez ziet ook nog een licht puntje. „Deze verkiezingen zijn dé gelegenheid om af te komen van het pact tussen de FSLN en de PLC, zeker nu Aleman in de cel zit wegens corruptie. Dat ver bond heeft de democratie ge kaapt, want de onafhankelijke instanties zoals het parlement, het Hooggerechtshof en de CSE zijn door deze samenzwering ge monopoliseerd door partijbelan gen." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax-(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bultenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17,00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: t 61,50 64.50 per jaar: 236 00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uilgevoerf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volger» de Regelen voor het Advertentiewezen, j Overlijdensadvertenties: j maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren I zondag: van 16.00 tot 18.00 uur C Tel. (076)5312550 |r Fax, (076)5312340 Personeelsadvertenties: l Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): c Tel. (076)5312104 t Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 2 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen c Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed - Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomon in een bestand d (abonnememen)admmistratic en om u te (laten) informeren over voor ductcn van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door do dorden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk zorsservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR zorgvu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4