Sluis drijft gezin tot wanhoop dtioow PZC Tarieven voor kinderopvang c stijgen licht Grenspaal 348 krijgt ereplaatsje Tussen en werkelijkheid ip; Werkstraffen voor mishandeling vader in speeltuin Hulst Natuurwerkdag in Zeeuws-Vlaanderen Reimerswaal schrapt subsidie aan ZMF Echtpaar wacht al jaar op bouwvergunning voor kavel Park Groeneveld Feestmarkt Celstraf voor frauderende boekhouder hldbftirlijlt, papier en Ifprhn1 donderdag 2 november 2006 KRUININGEN - De gemeente raad van Reimerswaal schrapt de subsidie aan de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Aanleiding vormt de strijd van de ZMF tegen het uitzaaien van Ierse mosselen in de Ooster- schelde. Minister Veerman heeft inmid- dels weer een vergunning afge geven voor het uitzaaien van de mosselen, maar in maart ver bood de Raad van State dat nog. Een bezwaar van de ZMF vorm de daar mede de aanleiding toe. De verontwaardiging in Reimerswaal was zo groot dat de jaarlijkse subsidie var. 1100 euro aan de ZMF door meerde re partijen ter discussie werd gesteld. De federatie mocht nog wel tekst en uitleg komen geven aan de gemeenteraad. Dat ge beurde in april, maar daarna bleef het stil. Mede omdat alleen de WD, Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie onomwonden stel den dat de subsidie geschrapt diende te worden. CDA en SGP deden dat niet, maar deze week stelden de christen-democraten voor om de subsidie te beëindi gen. Volgens de CDA-fractie is de milieufederatie van een groep idealisten uitgegroeid tot een organisatie die van procederen zo ongeveer haar kerntaak heeft gemaakt. Met de steun van het CDA, is een ruime meerderheid nu voor het schrappen van de subsidie, want ook de SGP gaat daarmee akkoord. door Frank van Cooten SLUIS - Het echtpaar Van Osta is de manier waarop de gemeen te Sluis omgaat met hun belan gen als kopers van bouwgrond in park Groenevelt in Sluis beu. Het was de bedoeling dat Brigit te en Eric van Osta daar deze zo mer een nieuw huis hadden staan, maar een jaar na de grondaankoop hebben ze nog niet eens kunnen beginnen met de bouw. Het gezin Van Osta kocht vorig jaar een stuk grond in Groene velt voor de bouw van een vrij staand huis. De woning zou de ze zomer worden opgeleverd. Het echtpaar wacht echter nog steeds op de bouwvergunning. Nu de gemeenteraad de vaststel ling van het bestemmingsplan Groenevelt heeft doorgeschoven naar volgende maand, is hun ge duld ten einde. Van Osta woont tijdelijk in een huurhuis in het Belgische West-Kapelle. De maandelijkse lasten zijn niet meer op te bren gen, stellen Brigitte en Eric van Osta in een mail aan de gemeen te. ,,Onze maandelijks extra kos ten van veertienhonderd euro worden onhoudbaar en zullen ons dadelijk niet meer in staat stellen onze woning naar onze ei gen wensen in te richten Onze schadepost wordt hierdocr aan zienlijk. Nog maar niet tt spre ken over de emotionele ichade die wij als gezin oplopen.' Vertraging Het echtpaar kaartte de vertra ging een paar maanden grieden al aan bij de gemeente. Nude ge meenteraad de vaststelling van het bestemmingsplan heelt door geschoven naar vdgende maand, voorzien de VanOsta's dat pas in de winter daadwerke lijk met de bouw begonnen zal kunnen worden. Zij vnorzien daardoor nog verdere vertra ging. De achterliggende oorzaak van de problemen zijn de bezwaren die de Vereniging van Eigena ren van het villapark indiende tegen een uitbreiding van Park Groenevelt. Het echtpaar Van Osta voelt zich slachtoffer van de bezwaren en de procedures die de gemeente moest volgen. Van Osta roept de gemeente op per direct vrijstelling te verle nen voor de te bouwen woning. „Alleen wij zijn overgebleven van een groep kopers van mid den 2005." Wethouder Johan Provoost kan de teleurstelling van het echt paar Van Osta goed begrijpen. „De bedoeling was het bestem- Erik Adriaansens met de grenspaal voor het oorlogsmuseum Switchback in Oostburg. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel OOSTBURG - Grenspaal 348, die de grens markeerde op het moment dat koningin Wilhelmi- na op 13 maart 1945 om 12.29 uur na vijf jaar ballingschap voet op Nederlandse bodem zet te in Eede, krijgt een plaatsje bij het oorlogsmuseum Switchback in Oostburg. De historische grenspaal werd in 1992 ernstig beschadigd bij een ongeval en vervangen door een nieuwe. Vanaf die tijd stond door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren drie mannen (19 en 38 jaar) en een 59-jarige vrouw uit Hulst werkstraffen op gelegd. Hun werd geweld tegen een plaatsgenoot ten laste ge legd. De verdachten, die familie van elkaar zijn, besprongen op 5 juli in Hulst een man, sloegen en schopten hem en bewerkten hem met een stuk hout met spij kers. De aanleiding tot de vechtpartij was een aanvaring tussen het slachtoffer en een zeventienjari ge jongen. Die laatste moest zich voor de meervoudige kin derkamer verantwoorden De jongeman kwam tierend en vloekend langs de speeltuin aan de Moerschansstraat, waar op dat moment het slachtoffer met zijn kinderen aan het spelen was. Toen de man de passerende jongen vroeg op te houden met zijn gevloek, spuugde de jongen hem in het gezicht. In een reac tie daarop zou de vader de jon gen met een honkbalknuppel hebben geslagen. Familie van de jongen, die vlak bij het speel veld wonen, bemoeide zich er mee en takelde de vader toe. „De verdachten hebben de speel tuin in een arena omgetoverd", merkte officier van justitie J. Zondervan op. De officier acht te de aanklacht bewezen en eis te tegen drie verdachten werk straffen van honderd uur. Een negentienjarige man hoor de honderd uur werkstraf plus 22 uur voorwaardelijk en 28 uur leerstraf agressietraining tegen zich eisen. In de eis werd nog een bedrei ging van een buurman meegeno men. Er waren vijftien getuigen gehoord, die tegenstrijdige ver klaringen hadden afgelegd. De 59-jarige vrouw (oma) zou vol gens getuigen met het stuk hout hebben geslagen, maar anderen hadden niets gezien. Zelf be weerde ze een stok te hebben weggegooid. De verdediging zag alleen be wijs voor de openlijke geweld pleging. Het letsel van het slachtoffer (wond aan neus en schaafwonden) viel achteraf mee. Politierechter I. Woltring hield daar rekening mee en meende verder dat het stuk hout slechts even was vastgehouden. De negentienjarige verdachte werd voor mishandeling en be dreiging veroordeeld tot vijftig uur werkstraf plus 22 uur voor waardelijk en 28 uur leerstraf agressietraining, zijn leeftijdsge noot en de 38-jarige man kregen zestig uur werkstraf. Het aan deel van de 59-jarige vrouw was volgens de politierechter be perkt. Hij vond veertig uur voor waardelijke werkstraf genoeg. de grensmarkering n het depot van de gemeente. Volgens Arco Wlleboordse, ambtenaar cultuur van de ge meente Sluis, zit ei een bijzon der verhaal achter ce grenspaal. Bij de bewuste paa! wei'd bij de komst van de konin'jin in Neder land de bekende meelstreep ge strooid, bij wijze vin grensmar kering. Vorig jaar vas het zestig jaar geleden. Dit feit werd toen op grootse wijze gevierd in Ee de. Op 13 maart 1945 ieed de konin gin vanuit Brussel-naar Eede en stapte daar middm tussen de puinhopen van het totaal ver woeste dorp uit dt gepantserde wagen om te voe. de grens te passeren. Het tafereel vond plaats bij het caê van August de Geeter vlakbij tewuste grens paal 348. Dezelfd? dag maakte ze een rondreis cöor de streek en zag hoe erg d( streek onder de oorlog te lijden had gehad. Het was zowel voxr Wilhelmina als voor de Wes-Zeeuws-Vla- mingen een dag Tol emoties en symboliek. Voor de bewoners van de streek wes het alsof de oorlog, onvrijheid en ellende pas met het wee-zien van hun koningin afgelopen waren. Als of pas toen een ïieuwe tijd be gon, een tijd van wederopbouw, hernieuwde vrijheid en wel vaart. Conservator Er.k Adriaansen van het oorlogsnuseum Switch back kwam bij toeval bij de zwaar beschadigde en onthoof de grenspaal terecht, toen hij een bezoek bra:ht aan het ge meentedepot ii Aardenburg. „Als altijd ben ik op zoek naar OOSTBURG - De hervormde vrouwenvereniging Samen Sterk houdt zaterdag 25 novem ber een Sinterdaas- en kerst markt in het hervormd kerkcen trum aan het Kerkplein in Oost burg. Er zijn haidwerken en wa fels te koop. Daarnaast worden er demonstrates gegeven. Ook is er een verbting. De markt duurt van 10.0) tot 16.00 uur. mingsplan in september vast te stellen. Dat lukte niet vanwege de bezwaarschriftenprocedure." Onlangs zijn weer nieuwe be zwaren ingediend. „We willen alles zo goed mogelijk afhande len. We hopen het bestemmings plan samen met de lijst van beeldkwaliteitseisen in de no- vemberraad af te tikken. En dan kunnen de bouwvergunningen worden verstrekt." door Euqène Verstraeten AXEL- In het kader van de lan delijke Natuurwerkdag worden zaterdag in Zeeuws-Vlaanderen op vijf plaatsen verschillende soorten werkzaamheden aange pakt. De bedoeling van de Na tuurwerkdag is dat iedereen die daar zin in heeft eens een dagje op een mooie plek in de natuur kan werken. Op alle plaatsen wordt om 10.00 uur begonnen en tot in de mid dag gewerkt. De nadruk ligt zaterdag vooral op de omgeving van de waterto ren bij Axel. De werkdag wordt daar geopend door wethouder C. van Schaik. Er wordt daar niet alleen gewerkt (boswerk en wilgen knotten) maar er zijn ook tal van attractieve activitei ten. Scouting Axel en EOS Hu- bertus maken er onder andere een touwbrug over een sloot en een kabelbaan. Kinderen kun nen ook in een bietennet of hoog in een populier klimmen. Voor de kleintjes is er een boss- pel en ze kunnen er boshutten bouwen. Wie het aandurft kan met een vlot naar de overkant van de kreek varen. In Hulst wordt er verzameld in het bos aan de Liniedijk achter de Poorterslaan 118. Hier wordt de ongewenste Amerikaanse vo gelkers bestreden. Ook scouting Canisius uit Kloosterzande is er van de partij. In Clinge kunnen de bezoekers aan de slag in het bos van Stich ting Tragel bij de plantenkas aan de Sterredreef. Hier wordt het bos mooier, gevarieerder en natuurlijker gemaakt. In Temeuzen kunnen de mensen knotwilgen knotten langs de Otheense kreek en in het bos on gewenst bomen vellen. De Stelt- kluut werkt hier samen met de scouting Doormangroep. Verza melplaats is de kinderboerderij aan de Evertsenlaan. In Oostburg kunnen bezoeker sa men met 't Duumpje tronken knotten op de boerderij van Nor- tier aan de Brugsevaart 12. De deelnemers aan de werkdag kunnen zich opgeven voor hun favoriete locatie via de landelij ke site www.natuurwerkdag.nl, of via Stichting Landschapsbe heer Zeeland, 0113-230936. door Joeri Wisse GOES - De tarieven voor kinder opvang stijgen vanaf volgend jaar met ongeveer 3,5 procent. Dat blijkt uit een rondgang langs de overkoepelende kinder opvangorganisaties in de provin cie. De tarief stijgingen zijn met na me te wijten aan toenemende personeelskosten. Volgens P. El- bertsen van Kinderopvang De Bevelanden valt de prijsstijging bij haar organisatie mee in ver gelijking met de landelijke stij ging. „Dat komt omdat wij al ruimere openingstijden hante ren. Wij zijn al 52 weken in het jaar open en als ouders dat wil len, kunnen ze hun kinderen vroeger brengen of later op ko men halen." Gemiddeld gaan de tarieven dus met 3,5 procent omhoog, maar daardoor wordt de kinderop vang niet veel duurder. Elbert- sen: „Vanaf volgend jaar zijn werkgevers verplicht om een fi nanciële bijdrage te leveren in de opvang van de kinderen van hun werknemers. Daarmee komt de uurprijs voor een ge middeld Zeeuwse gezin op onge veer twee euro." Ook in Zeeuws-Vlaanderen wer ken de verschillende locaties van de kinderopvanginstellin gen al langere tijd met ruimere openstellingstijden. Directeur R. Vons geeft aan dat met de toe slag voor kinderopvang de ouders niet veel meer zullen gaan betalen komend jaar. J.W. Coumou, directeur van het Welzijnshuis dat de kinderop vang van Schouwen-Duiveland onder zijn hoede heeft, vertelt dat ouders in Schouwen-Duive land geen tariefsverhoging hoe ven te verwachten in januari. „Een eventuele aanpassing zal waarschijnlijk wel in de loop van 2007 aan de orde zijn, maar voor het zover is moeten wij, net als andere kinderopvangorgani saties, zo'n aanpassing goed la- erni jden ten keuren door de ouderraadoor d Als het tot een bijstelling Vcitesie het tarief komt, zal dit ook ror.ense de 3,5 procent liggen, schat Coit>rmal mou in. Kinderopvang Walct# s'u ren laat bij monde van directe^ ee.r E. van Alp hen weten dat de uu,e. rij- tarieven weliswaar licht stijgt maar dat de kinderopvang vol tachtig procent van de klante volgend jaar goedkoper woi|Pev! als gevolg van overheidsmaatr^erl gelen. Overigens geeft Van Al{?an P hen aan dat niet alle tarievan'-rn0 zullen stijgen. „Zo kon ik hetbPenü rief voor gastouderopvang verlip^ gen Pj si® itlati fjtBc iforde ~m I Nazomerfestival ge wil meer geld |arti van Middelburg Jt™ and. MIDDELBURG - Het Zee- land Nazomer Festival wile Bo meer subsidie van de ge-'BCI meente Middelburg. Het 'Pzei geld is nodig omdat de kos- ten voor optredens op het100^1 Abdijplein, het festival-'eau hart, steeds toenemen. taf preki Bands vragen door tegen- Ificht vallende cd-verkoop steeds ®rnan meer geld voor optredens. iai'i1 Bovendien nemen de kos- gF- ten voor de organisatie toe als ei' meer bezoekers naar Spnl het plein komen. Dit jaar op heeft het festival gepro- V beerd om de kosten te dek- 'an ken door hogere entreeprij-le s^' zen te vragen. Het gevolg vaca1 was dat op het Abdijplein:ou v minder bezoekers kwamen. 'unte Volgens festivaldirecteur'^een Ruud van Meijel profiteert >evoe Middelburg van de aanwe- rc zigheid van het festival, ip1^1 Middelburg heeft al toege- p.n>u zegd jaarlijks ruim vijftig-)inne duizend euro te willen bij- [ome dragen. Het nazomerfesti-jpet val wil 85.000 euro. 'e- 1 Ne z bijzondere voorwerpen voor mijn museum. Mijn voorkeur gaat daarbij uit naar materiaal uit .de streek dat in de oorlog een bepaalde functie heeft ge had. Aan deze grenspaal zit een toch wel bijzonder verhaal vast en daarom wilde ik hem graag in mijn collectie erbij hebben." Adriaansen wil de aanwinst een vast plekje geven voor de in gang van het museum naast het snelvuurkanon van het wrak van het transportschip Maison- neuve dat op 15 december voor de kust van Cadzand-Bad zonk tijdens een reis van New York naar Antwerpen. Een tweede historische grens paal uit het gemeentedepot wordt aan het begin van het mu seumseizoen 2007 naar Oost burg overgebracht. Het museum Switchback is za terdag en zondag van 10-17 uur geopend ter gelegenheid van de herdenkingsplechtigheden en de Canadese bevrijdingsmars van Hoofdplaat naar Knokke. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige administrateur uit Kwadendamme voor het beste len van twee werkgevers tot een jaar gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijk veroor deeld. De man moet daarnaast contact onderhouden met de reclasse ring. De boekhouder mag gedu rende de twee jaar proeftijd ook geen administratieve functie uit oefenen. De Kwadendammer was boek houder bij een taxibedrijf, waar hij gemachtigd was om transac ties te verrichten. Op die manier sluisde hij in een jaar tijd ruim 120.000 euro door naar zijn pri- vé-rekening. Ook een makelaar dij werd voor 38.000 euro getild. De bedragen moet hij terugbeta len aan de gedupeerden. tiftb Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. papieren karton */*/f/.pdpi&r&nl(4rhn. orj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42