Woonstichtingen samen sterker PZC Diepe voren in de klei Provincie steunt jeugdzorg met extra 111.500 euro Nieuw West worstelt vooral met zichzelf Een tien met een griffel van weervrouw Marjon Fusie Terneuzense en Middelburgse woonstichtingen op til deDRVKKERY Pand Zoutestraat deze maand weg Reimerswaal schrapt subsidie ZMF Celstraf voor geweld tegen ex Wij geven u de helft cadeau! PZC zeeuwse almanak Logica Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl 1 E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes I Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 donderdag 2 november 2006 Ook in Zeeland ,|e«4 ake ifference ay' MAD DC Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? j Kijk op www.makeadifferenceday.nl of ga naar: www.scoopzld.nl De campagne is mogelijk gemaakt door financiering van de provincie Zeeland editie Zeeuws-Vlaanderen door René van Stee TERNEUZEN - Clavis in Ter- neuzen en Woongoed Middel burg gaan nauw samenwerken. Het resultaat hiervan is moge lijk een fusie. Dat is volgens bei de woonstichtingen nodig om dat in Zeeland een krimp van de bevolking dreigt. In Zeeuws-Vlaanderen zijn die prognoses somberder dan in de rest van Zeeland. „Om aan de steeds toenemende eisen aan de kwaliteit van de or ganisatie te kunnen blijven vol doen, willen wij onze krachten en kennis bundelen. De bedreiging die op ons af- I komt vraagt om een sterke cor poratie. De verwachting is dat die ons in staat stelt om bewo- I ners en klanten te behouden en nieuwe bewoners en klanten aan te trekken", verklaart direc teur E. van Exter van Clavis de samenwerking. Keuzevrijheid Beide corporaties willen hierbij de keuzevrijheid van hun klan ten voorop stellen. Die moeten kunnen kiezen tussen huur- en koopvormen en tussen verschil lende kwaliteitsniveaus. Ook is het de bedoeling dat er woonmi- lieus worden gecreëerd die in sterke mate het onderscheiden de vermogen van Zeeland ten op- zichte van de rest van Neder land benadrukken: ruimte, rust groen en water. Bovendien zet ten beide corporaties in op inves teringen in de leefbaarheid van bestaande wijken. Van Exter: „De krachtenbundeling moet dus ook zorgen voor de noodza kelijke transformatie van het woningbestand en de ontwikke- (Advertentie) Week van het Zeeuwse boek t/m ïi-ii gratis bij aankoop van €15,00 aan boeken De Rembrandts van Oostkapelle door Theo Laurentius vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosselsoep of courgettesoep en heilbotfilet of portabello en flensje €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 za. 4-11,15.00-16.30 uur Zing Zeeuws met Peter Quaak, Donder en Crash Boogie 15.30-16.30 uur Marga Gielis signeert Dood zijn bestaat niet zo. 5-11,13.00-16.00 uur Theo Laurentius signeert zijn boekje De Rembrandts van Oostkapelle en beoordeelt oude boeken zo. 5-11,15.00-16.00 uur Gouden Griffelwinnares Mireille de Geus vertelt en leest voor Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www. de-drvkkery.nl ling van nieuwe duurzame woon gebieden." Zowel Clavis als Woongoed Mid delburg ontpopt zich meer en meer als projectontwikkelaar. Bij de concurrentie om bouwpro jecten verwachten beide corpo raties ook gezamenlijk sterker te staan ten opzichte van andere marktpartijen uit Zeeland en el ders. Bovendien denken Clavis en Woongoed Middelburg dat zij door hun grotere slagkracht een aantrekkelijke partner voor Zeeuwse bedrijven en instellin gen worden op het terrein van zorg, dienstverlening, energie en dataverkeer. Van Exter verklaart dat Clavis bewust niet voor een samenwer kingspartner in eigen regio kiest, omdat Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zich in haar beleidsdoelstellingen voor al richt op het behoud van de leefbaarheid op het platteland. „Clavis heeft daar helemaal niks mee, omdat wij vooral ac tief zijn in stedelijk gebied. De meerwaarde van een samenwer king met Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zou door die uiteenlopende doelstellingen te weinig opleveren. Het is daar om verstandiger dat wij in zee gaan met een sterke partner zo als Woongoed Middelburg, die er nagenoeg dezelfde werkwijze als wij op nahoudt", aldus Van Exter. Hij voegt eraan toe dat de sombere bevolkingsprogno ses in Zeeuws-Vlaanderen na drukkelijk een rbl spelen in de keuze voor Woongoed Middel burg als samenwerkingspartner. Zowel de huurdersverenigingen als de ondernemingsraden van beide corporaties zijn over de voorgenomen samenwerking geïnformeerd. De huurders krij gen die informatie nog. Het is de bedoeling dat Clavis en Woon goed Middelburg het samenwer- king'straject op basis van gelijk waardigheid ingaan. Clavis ver huurt in de gemeente Terneuzen zo'n 2500 woningen. Met circa 5700 woning is Woongoed Mid delburg de grootste woningcor poratie in Middelburg. door Frank van Cooten SLUIS - Het bestuur en de le den van de Sluise politieke par tij Nieuw West worstelen met zichzelf over de interne politie ke crisis. Voorzitter P. van Vel- zen schorste de ledenvergade ring dinsdag laat in de nacht zonder concreet resultaat. De worsteling gaat ook over de eigen identiteit. Geboren als op positiepartij draagt Nieuw West nu bestuursverantwoordelijk- heid. „Wij zijn de grootste par tij, maar in de coalitie is het van zelfsprekend compromissen te sluiten. We hebben echter wel het gevoel dat Nieuw West in de coalitie nauwelijks een rol van betekenis speelt." De voorzitter twijfelt daarom niet aan de ge loofwaardigheid van de eigen wethouder A. Rosendaal. „Het is niet zo dat Rosendaal opeens alle principes en grondbeginse len van onze partij overboord heeft gegooid." Het bestuur wil de onrust bin nen de eigen partij snel de we reld uit hebben. „Iedereen moet ervan doordrongen zijn dat we haast hebben. Dit mag niet te lang duren. Onze achterban heeft het recht te weten wat wij belangrijk vinden. We streven ernaar voor de raadsvergade ring van 9 november, waar de begroting 2007 wordt behan deld, voortgang te boeken. Maar hoe het uitpakt, daar is nog geen zinnig woord over te zeg gen. Het is een lastige kwestie. Er is in ieder geval beweging van twee kanten. Daar ben ik blij om. De taak van het bestuur is immers de partij bij elkaar te houden. Daar zet ik op in." Met die twee kanten doelt de voorzitter op de fractie en wet houder Rosendaal, die behoor lijk van mening verschillen over de verbouwing van het gemeen tehuis. Nieuw West is als opposi tiepartij altijd een fel tegenstan der geweest van een forse inves tering in de gemeentelijke huis vesting. Toen Nieuw West als grootste partij deel ging uitma ken van het college, werd in het bestuursakkoord een compro mis bereikt. De verbouwing mocht maximaal, vijf miljoen kosten en geen cent meer. De rapen waren gaar toen de ei gen wethouder Rosendaal met een investering van bijna zeven miljoen op de proppen kwam. Met uitzondering van Nieuw West ging de gemeenteraad vori ge week akkoord met het colle ge-voorstel. De politieke crisis binnen Nieuw West was hier mee een feit. De fractie vindt de geloofwaardigheid van de partij op het spel staan. Voorzitter Vdn Velzen bestrijdt dat er spraké zou zijn van een persoonlijk conflict tussen Ro sendaal en fractievoorzitter H. Meijer. „Het is geen kwestie van twee mannen die om de kroon vechten. Dat is in de le denvergadering ook niet als zo danig aan de orde geweest. De coalitie is dóór onze partners op geblazen door een belangrijke HULST - De gemeente Hulst geeft deze maand nog op dracht voor de sloop van de bijna twee jaar geleden afge brande woning aan de Zoutestraat 75 in Hulst. Dat zegt wethouder P. Weemaes. De eigenaar van het slooppand had de gemeente verzekerd dat hij ervoor zou zorgen dat de woning uiterlijk gisteren gesloopt was, maar is die be lofte niet nagekomen. „We zullen de eigenaar nu opnieuw benaderen", aldus de wethouder, „om mee te delen dat wij de woning op zijn kosten laten slopen." Weemaes be aamt dat de gemeente de kwestie nu niet langer op zijn be loop kan laten. „Het moet nu echt afgebroken worden, ook uit het oogpunt van de volksgezondheid omdat er as best in de woning aanwezig is." De wethouder wil de sloop van het pand in opdracht van de gemeente in de eerstvolgende vergadering van het college van burgemees ter en wethouders bespreken. KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal schrapt de subsidie aan de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Aanleiding vormt de strijd van de ZMF tegen het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. Minis ter Veerman heeft inmiddels weer een vergunning afgege ven voor het uitzaaien van de mosselen, maar in maart verbood de Raad van State dat nog. Een bezwaar van de ZMF vormde daar mede de aanleiding toe. De verontwaar diging in Reimerswaal was zo groot dat de jaarlijkse sub sidie van 1100 euro aan de ZMF door meerdere partijen ter discussie werd gesteld. De federatie mocht nog wel tekst en uitleg komen geven aan de gemeenteraad. Dat ge beurde in april, maar daarna bleef het stil. Mede omdat al leen de WD, Leefbaar Reimerswaal en de Christenunie onomwonden stelden dat de subsidie geschrapt diende te worden. CDA en SGP deden dat niet, maar deze week stel den de christen-democraten voor om de subsidie te beëin digen. Volgens de CDA-fractie is de milieufederatie van een groep idealisten uitgegroeid tot een organisatie die van procederen zo ongeveer haar kerntaak heeft ge maakt. Met de steun van het CDA, is een ruime meerder heid nu voor het schrappen van de subsidie, want ook de SGP gaat daarmee akkoord. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 36-jarige Vlissinger voor geweld tegen zijn ex-vriendin veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De Vlissinger kreeg ook voor drie jaar een contact- en straatverbod op gelegd. Aan zijn ex moet hij verder vijfhonderd euro smar tengeld betalen. De man had 14 juni in Vlissingen het slachtoffer met een mes in haar arm gestoken en in haar gezicht geslagen. GROEDE - Met een uiterst droge maand juli, een uiterst natte maand augustus en een bovenmatig zonnig najaar mag de zomer van 2006 er dan één van extremen zijn ge weest, langzamerhand keert de rust in de Zeeuws-Vlaamse polders terug. Behoudens suikerbieten en wat maïs is de oogst binnengehaald en de boer maakt zijn land winter - klaar. De ploeg trekt diepe voren in de vette klei, zoals hier onder Groede. En een rustperiode voor een nieuw groeizaam jaar treedt in. foto Peter Nicolai afspraak in het bestuursak koord niet na te komen. De felle reactie van onze fractie donder dagavond op deze gang van za ken was nodig en duidelijk. Maar wij zijn niet overal op te gen. We hebben wel een duidelij ke mening en een eigen idee van hoe dingen er uit moeten zien." Voorzitter Van Velzen vond het in ieder geval zeer verstandig dat de fractie in de raadsverga dering niet is meegegaan met een motie van wantrouwen van de PvdA tegen wethouder Rosen daal. „Dat zou een te impulsieve actie zijn geweest. Het zijn de le den die je daarover moet raad plegen. We willen hierin trans parant zijn, maar dat is in de praktijk niet makkelijk; bleek ook dinsdagavond." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland (BJZ) en jeugd zorgverlener AZZ krijgen in to taal 111.500 euro extra provin- ciegeld om mee te doen aan twee programma's die moeten zorgen dat kinderen sneller hulp krijgen. AZZ ontvangt 73.500 euro, BJZ 38.000 euro. Met dat geld kunnen zij tijdelij ke krachten inhuren, die de in stanties een nieuwe manier van werken leren. In het proefproject Stroomlij nen van het ministerie van justi tie gaat het erom de tijd tussen de melding dat een kind bescher- (Advertentie) door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Eerste Gro te Zeeuwse Kinderexpositie is enigszins uit de hand gelopen. De jury werd overstelpt met in zendingen, in totaal vele honder den. De van oorsprong Zeeuwse (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 weervrouw Marjon de Hond reikte gistermiddag de hoofd prijzen uit op het Binnenplein van De Drukkerij in Middel burg, dat eveneens overvol was. De wedstrijd is de opvolger van de Zeeuwse Kinderboekenpuz zel, die jarenlang werd georgani seerd. Omdat de tijd rijp werd geacht voor iets anders, werd ba sisschoolkinderen nu gevraagd creatief aan de slag te gaan met dieren als thema. Dat leverde vele bijzondere in zendingen op, van bescheiden te keningen tot bijvoorbeeld een slang met een lengte van vijftien meter. „Ik kom zelf uit Rotter dam, maar daar zijn niet zo veel talentvolle kinderen als in Zee land", zei Jet Manrho (hoofdre dacteur van BoekieBoekie, een tijdschrift voor kinderen over kunst en literatuur), die samen met Jan Smeekens, Aagje Feld- brugge, Dick Anbeek en Henk Kosters de jury vormde. „Als je in Zeeland zoiets organiseert, ge beurt er ook echt wat." In diverse leeftijdscategorieën werden er prijzen uitgedeeld, die bestonden uit BoekieBoe- kie-abonnementen en boeken- bonnen. De eerste prijzen werden gewon nen door Iris de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke, Quiniver Tuinder uit Middelburg en Swe- ta Joosse uit Sint Laurens. De schoolprijzen gingen naar Ceder hof in Middelburg, De Kring in Goes en De Wegwijzer in Hein- kenszand. Een gezin uit Tiel, dat diverse bijdragen had ingele verd, werd beloond met de fami- lieprijs. De winnaars toonden vanachter een poppenkast hun werk. Qui niver Tuinder las bijvoorbeeld ming nodig heeft en het uitvoe ren van de beschermende maat regel zo kort mogelijk te hou den. Daarin werken Raad voor de Kinderbescherming, BJZ, Ad- vies- en Meldpunt Kindermis handeling (AMK), rechtbank en AZZ samen. De tijdswinst zit hem daarin, dat de instanties hun werkwijzen op elkaar af stemmen en beter gebruik ma ken van eikaars gegevens. Het tweede project, Doorbraak, beoogt een soepelere samenwer king nodig tussen AMK en BJZ. Elders in het land heeft het pro ject Doorbraak goede resultaten opgeleverd. BJZ doet sinds sep tember mee. De provincie is te vreden over de resultaten tot nu toe. AZZ krijgt het extra druk omdat kinderen nu eerder uit de onderzoeks- en indicatiefase ko men en klaar zijn voor de echte hulpverlening. Óm te zorgen dat dat geen problemen geeft, zet AZZ Intensieve Pedagogische Thuiszorg in. Daarbij bepaalt een hulpverlener vanuit een ge zin welke zorg er voor kind en gezinsleden nodig is om de thuis situatie te verbeteren. (Advertentie) Theo Laurentius signeert het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek en beoordeelt prenten en boeken Vrijdag 3 november - 13,00-16.00 uur De Koperen Tuin, Goes Weervrouw Marjon de Hond reikte gistermiddag de hoofdprijzen uit bij De Drukkerij in Middelburg. foto Lex de Meester zijn winnende verhaal voor over een moedervarken dat in haar slaap wofdt getroffen door een meteoor. ?Gelukug haalt de boer de meteoor weg en ze leefde nog lang en gulukug', zo eindigt de korte geschiedenis. De Groté Zeeuwse Kinderexpo- site doet;pas vanaf januari haar naam echt eer aan. Dan komt er een reizende tentoonstelling van de winnende en andere inzendin gen, zo is de bedoeling. Die zal, waarschijnlijk, onder meer te zien zijn in de Zeeuwse Biblio theek en De Drukkerij in Mid delburg en boekhandel 't Spui in Vlissingen. Die achtjarige jongen snapte helemaal hoe het zat en wilde zijn zojuist verkregen inzicht dan ook graag met zijn moe der delen. „Mama, mama, ik weet wat een neger is", riep gen, dus nog geen tiener." hij enthousiast. „Oh, vertel eens?", vroeg ze belangstel lend. „Nou", vervolgde haar zoon, „dat is een negenjarige jon- Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39