Risico thuisbevalling blijft te groot PZC Geen professional, wel een hoog niveau Landinrichting Schouwen-Oost mijlpaal gat;-"': Bouwkas scholen kost Goes te veel Huisartsen vinden terugkeer op Schouw en-Duiveland niet reëel agenda Scholierenactie schoenmaatjes Horeca komt bijeen tijdens Red Monday ril Bromfietser gewond Nazomerfestival wil meer subsidie Onderzoek theater Middelburg Politie houdt brommerdieven aan door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Voor zitter A. Baas van de Districts Huisartsen Vereniging (DHV) ge looft niet in de terugkeer van thuisbevallingen op Schou- wen-Duiveland. Zonder een 24-uurs specialistische zorg in de directe omgeving blijft de re gio aangewezen op de ziekenhui zen in Goes of Dirksland. Baas heeft zich verbaasd over de mededeling van wethouder G. Houtekamer (volksgezond heid) dat de gemeente in ge sprek is met de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen over de te rugkeer van thuisbevallingen op Schouwen-Duiveland. De huis artsen waren daarvan niet op de hoogte en hechten er vooralsnog ook weinig waarde aan, rea geert Baas, Argument Het nieuw aangevoerde argu ment dat het inwonertal van Zie- rikzee de komende jaren naar verwachting flink zal groeien, snijdt volgens hem geen hout. „Die afstand tot Goes blijft een heel eind. Tenzij Zierikzee zo groot groeit dat we weer een ei gen ziekenhuis krijgen. Maar dat zie ik niet gebeuren." De volledige concentratie van de klinische zorg in Goes sinds 1998 betekende het einde van thuisbevallingen op Schou- wen-Duiveland. De meeste huis artsen volgen het advies van de gezondheidsinspectie, die een thuisbevalling zonder directe na bijheid van gynaecologen onver antwoord vindt. Baas: „Dat von den we toen en vinden we nu nog steeds. Als het bij een beval- STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur: Openbare vergadering Commissie Sa menleving en Bestuur; Openbare Bibliotheek, 20.15 uur Zeeuw se verhalen en muziek van Engel Rein- houdt. GOES - Actie Schoenmaatjes, voorheen Operatie Schoenen doos, komt er weer aan. In Goes kunnen basisscholen versierde schoenendozen voor kinderen in Afrika, Azië en Oost-Europa vanaf 13 novem ber inleveren aan de Braille- straat 7. De actie wordt gevoerd via de basisscholen. Kinderen wordt gevraagd schoolspullen en ca deaus in een versierde schoenen doos te doen. Ontwikkelingsorganisatie Edu- kans zorgt er dan voor dat de dozen op de goede plek terecht komen, onder meer in de Afri kaanse landen Malawi en Oegan da en het Oost-Europese Molda vië. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ling misgaat, dan gaat het heel snel mis", wijst hij onder meer op het risico van hevige bloedin gen. „Je moet dan snel kunnen ingrijpen en niet eerst nog hele maal naar Goes moeten." Alleen in Bruinisse durven de huisart sen het nog aan, met het zieken huis van Dirksland als achter- vang. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vierhonderd hec tare nieuwe natuur, mooie fiets paden waaronder de unieke fietsboulevard langs de Ooster- scheldedijk, rotondes waardoor gevaarlijke kruisingen veiliger zijn geworden. Het ambitieuze herinrichtings plan Schouwen-Oost is een heel eind op streek, maar er moet ook nog veel gebeuren: het groot ste deel van de wettelijke herver kaveling, aanleg van nog eens vierhonderd hectare natuurge bied, fietsroutes langs natuur vriendelijke oevers, groenstro ken rond recreatieparken en als het even kan ook nog gluurmu- ren, observatiehutten voor voge laars en laarzenpaden. Tien jaar landinrichting Schou wen-Oost biedt de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) een mijlpaal om bij terug- en vooruit te kij ken. Dat gebeurt in het boekje 'Zichtbare inrichting' dat giste ren in de Putmeet in Scharendij- ke tijdens de jubileumavond van de Landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost (LIC) werd gepresenteerd. Voorzitter LIC én agrarisch voorman Peter de Koeijer steekt de loftrompet over de integrale aanpak. „Daardoor is het hele ei land erop vooruit gegaan. Het project gaat verder dan alleen hatuur." Hij memoreert de ver gelijking die wijlen gedeputeer de Thijs Kramer ooit trok: „Pa- De gemeente heeft geenszins de bedoeling het advies van de inspectie te negeren, bena drukte de wethouder vorige week al. Ook hij realiseert zich dat het plan alleen kans maakt indien de 24-uurs specia listische zorg gegarandeerd is. Om dat te bereiken is mede werking van gynaecologen en rijs heeft de Eiffeitoren, Schou wen-Oost heeft eenzelfde gran deur." De Koeijer erkent dat bij de op handen zijnde grondruil (herver kaveling) niet met alle wensen van de boeren rekening kan wor den gehouden. „Uitgangspunt is dat niemand er op achteruit gaat, maar we kunnen er niet voor zorgen dat iedereen er even veel op vooruitgaat." De aanleg huisartsen onmisbaar. Baas ver wacht echter niet dat de specia listen bereid zijn hun werkge bied uit te breiden, omdat de vier in Goes hun handen al vol genoeg hebben. Een fusie met Ziekenhuis Wal cheren biedt mogelijk wel enige soulaas, denkt hij. Maar los daarvan betwijfelt Baas of het van groenstroken rond recreatie parken blijft volgens de voorzit ter een lastige discussie zolang het rijk hiervoor geen geld be schikbaar wil stellen. Dat geldt ook voor het fel begeerde fiets pad langs de Delingsdijk. Hij benadrukt het internatio naal belang van Schouwen-Oost als natuurgebied, omdat het als essentiële schakel geldt voor heel veel vogels. In de toekomsti voor deze beroepsgroep, evenals de verloskundigen, interessant is op Schouwen-Duiveland een zelfstandige praktijk op te zet ten. „Zoveel geboorten zijn er hier nu ook weer niet. Ik schat op jaarbasis zo'n tweehonderd. Daar heb je als team, dat er op z'n minst achter moet zitten, dus geen dagtaak aan en dat ge aanleg van het natuurgebied vlakbij Zierikzee ziet De Koe ijer een tegemoetkoming aan de wens de nieuwe natuur toegan kelijker te maken voor de mens. „Daar komen paden waar je straks vrij kunt wandelen zon der begeleiding van een gids." Ganzen laten zich niet regisse ren door een landinrichtings commissie zo blijkt inmiddels uit de praktijk. „De bedoeling maakt de spoeling dun." Vol gens wethouder Houtekamer staat ziekenhuisdirecteur H. Simons positief tegenover het Schouwse initiatief en heeft hij toegezegd de haalbaarheid te zullen onderzoeken. Dat geldt ook voor het toetsen van de op vatting onder de medisch specia listen en huisartsen. was overwinterende brand- en rotganzen te trekken, maar nu zitten er duizenden 'overzomer- ende' grauwe ganzen. Ze rusten uit in de natuurgebieden en eten hun buikjes rond op agrarische grond. Tot ergernis van de boe ren", zegt de voorzitter. Volgens hem vraagt het ganzen- probleem een intensief overleg tussen agrariërs en beheerders. De Koeijer acht een streng be heer op korte termijn noodzake lijk. Hij denkt bijvoorbeeld aan eieren rapen. 1 De natuurontwikkeling in Schouwen-Oost is onderdeel van Plan Tureluur en geldt als compensatie voor de afname van zoutwaterinvloed als gevolg van aanleg van de Oosterschel- dekering, de Philipsdam en de Oesterdam. De natuurorganisatie trok aan de bel toen schorren, slikken en zandplaten zich verplaatsten of helemaal verdwenen. Voor het eerst in de geschiedenis vroeg de natuurorganisatie een landin richtingsproject aan. De land bouworganisaties aarzelden, maar besloten tot deelname in de LIC toen duidelijk werd dat niet het alleen om natuurbelan- gen zou gaan. Verkeersveilig heid en waterbeheersing zouden zonder dit project nooit zo snel en grootschalig zijn aangepakt, zegt De Koeijer. Verder ziet hij niet alleen de recreanten, maar ook de schoolgaande jeugd profi teren van het nieuwe fietspaden- net. door Frank Balkenende GOES - Als de gemeente Goes het voortgezet onderwijs eigen huisvestingbudgetten geeft, bijt ze in haar eigen staart. Ze vreest dat ze dan te weinig geld in de knip houdt om huisvestingspro blemen in het basis- en speciaal onderwijs op te lossen. Het voortgezet onderwijs in Goes schreeuwt al jaren om ei gen budgetten voor zijn gebou wen. Op alle gebieden zijn ze au tonoom, behalve als het gaat om nieuwbouw en verbouwingen. Het rijksgeld dat daarvoor jaar lijks beschikbaar is, verdeelt de gemeente nu in samenspraak met het onderwijsveld. De school die het meest knijp zit, krijgt doorgaans het eerst geld om huisvestingsproblemen op te lossen Andere scholen staan daardoor vaak langer dan gewenst op de wachtlijst. Bovendien zijn ze af hankelijk van (soms stroperige) politieke besluitvorming. Het voortgezet onderwijs is dat tra ge proces beu en wil zelf kunnen sparen voor nieuw- en verbouw. De gemeente moet daarom rijks helden doorsluizen naar het voortgezet onderwijs, vinden het Calvijn College, Ostrea Col lege, Pontes Goese Lyceum en De Vliedberg (voortgezet spe ciaal onderwijs). Hoewel burgemeester en wet houders dat ook expliciet toezeg gen in hun collegprogramma, blijkt de financiële afwikkeling uiterst complex en dus omstre den. Het gaat daarbij om de waarde van gebouwen, kapitaal- lasten en (schommelende) leer lingenaantallen. De projectgroep onderwijshuis vesting, waarin de Goese scho len zijn vertegenwoordigd, re kent zich al anderhalf jaar suf. Het jongste rekenmodel is onac ceptabel voor het college van burgemeester en wethouders. Van de 4,5 miljoen euro die Goes jaarlijks van Den Haag ontvangt, zou er 2,4 miljoen eu ro naar het voortgezet onder wijs gaan. Van de ruim twee miljoen die overschiet, moet de gemeente het basis- en speciaal onderwijs helpen. Dat is te weinig, zegt wethouder S. van 't Westeinde (WD, onderwijl). „Het reken model van de projectgroep slaat grote gaten in de begroting van de gemeente. Het college is be reid om het voortgezet onder wijs eigen budgetten te geven, maar dat moeten beide partijen er iets bij winnen." Het rekenen moe, heeft de pro jectgroep het college gevraagd een simpeler rekenmodel toe te passen. „Anders kom je er niet uit", zegt voorzitter B. Vogel over de impasse. Hij wijst erop dat de gemeente wel garen kan spinnen bij financiële autono mie van het voortgezet onder wijs. „Er zitten grote investerin gen aan te komen. Het Goese Ly ceum heeft bijvoorbeeld een grootscheepse verbouwing op stapel staan. Wij verlossen de ge meente van die lasten. Boven dien hoeven ambtenaren zich niet meer bezig te houden met deze huisvestingsproblemen. Dat is ook een besparing." Volgens wethouder Van 't West einde resteert er onder de streep toch een nadeel voor de gemeen te. Daarom maakt de gemeente nu zelf een rekensom. De wet houder verwacht de uitkomst voor het einde van het jaar. RENESSE - Altijd en eeuwig in de weer om anderen in de wat ten te leggen. Op Red Monday kunnen horecamedewerkers zelf eens rustig achterover leunen. In discotheek Pinky's in Renesse wordt maandag de derde Zeeuw se horecanacht van dit jaar ge houden. Alle horecagelegenheden op Schouwen-Duiveland en diver se etablissementen in de rest van Zeeland, West-Brabant en in de omgeving Rotterdam zijn benaderd om deel te nemen aan Red Monday; een geniet- en net werkfeestje voor medewerkers in de horeca. Rond de zevenhonderd uitnodi gingen zijn de deur uit, zegt E. van de Linde van Pinky's. Met dj's, entertainers en andere verrassingen wordt Red Mon day ingekleurd. Zo treedt onder meer dj Trun voor het voetlicht en is er een speciaal optreden van percussionist Norman. Red Monday duurt van 21.00 tot 3.00 uur. donderdag 2 november 2006 Violiste Annette Jumelet combineert haar gezinsleven met haar passie: „Op deze manier is mijn leven goed in balans." door Inge Heuff BRUENTSSE - Het grote plezier dat An nette Jumelet uit Bruinisse in vioolspe len heeft, deed haar besluiten om niet naar het conservatorium te gaan. Van die keuze heeft zij geen spijt, ze speelt nog steeds met plezier en op een hoog Zaterdag bijvoorbeeld treedt ze op, tij dens het concert dat het Nieuw Kamer orkest onder leiding van Sietse van Wij- gerden geeft in Middelharnis. Het Nieuw Kamerorkest bestaat uit jon ge professionele musici, aangevuld met enkele semi-professionele collega's zo als Annette Jumelet. Dit recent opge richte orkest wil een podium zijn voor conservatoriumstudenten en beginnen de professionals, en met afwisselende programma's komen. Het concert van zaterdagavond in de rooms-katholieke kerk in Middelharnis bestaat uit wer ken van Mozart (concert voor viool en orkest KV 218), Haydn (symfonie nr 55), Bach (openingskoor cantate nr 6), Brunél (soft song voor hobo en tape), Poulenc (quatre motets pour le temps de Noël) en Elgar (serenade voor strij korkest). Solisten zijn Lieke Loosjes op hobo en de Franse violiste Violaine Del- mas die aan het Rotterdamse conserva torium is afgestudeerd. Het Christelijk Jong Kamerkoor Fiori Musicali uit Mid delharnis neemt de koorpartijen voor zijn rekening. Jumelet wordt vaker voor concerten ge vraagd maar dit is de eerste keer dat zij met het Nieuw Kamerorkest speelt. „Het Nieuw Kamerorkest timmert flink aan de weg en de samenwerking ver loopt goed dus ik verwacht dat ik wel vaker gevraagd zal worden. Het is heel hard werken want het niveau ligt hoog. We hebben inmiddels vier repetities ge had die heel intensief waren. Maar ik vind het prachtig om met zo'n stimule rend, internationaal gezelschap en op dit niveau te kunnen spelen." Jumelet speelt sinds haar negende viool en was voorbestemd om naar het conser vatorium te gaan. „Die studie vereist echter een ijzeren discipline en mijn pas sie was niet groot genoeg. Ik was erg bang dat ik daar mijn plezier in het viool spelen zou verliezen." Jumelet koos voor de studie logopedie, het be roep dat zij nu uitoefent. De combinatie foto Marijke Folkertsma van een eigen praktijk, haar gezin met een jong kind en een intensieve repeti tieperiode is soms lastig te regelen, maar zij geniet enorm. „Ik krijg veel energie van die viool. Ik heb dan ook geen spijt van mijn beroepskeuze, al speelt de gedachte aan het conservato rium, nu ik weer zo hard repeteer, wel door mijn hoofd. Maar het leven van eèn professionele violist bestaat veel uit reizen en ik ben nogal honkvast. Ik heb mijn werk als logopediste wat ik leuk vind, en ik heb een gezin waar ik enorm van geniet. Uitnodigingen als van het Nieuw Kamerorkest stimuleren mij in mijn zelfstudie en bieden alle mogelijk heden om toch intensief met muziek be zig te zijn. Op deze manier is mijn leven goed in balans." Het concert wordt zaterdag 4 november in de rk kerk Middelharnis gehouden, aanvang 20,00 uur. RENESSE - Een 18-jarige bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gistermiddag in Renesse ten val gekomen nadat hij was aangereden door een auto. De be stuurder van de auto, een 24-jarige vrouw uit de gemeen te Schouwen-Duiveland, reed over de Kuijerdamseweg en verleende bij het oprijden van de Stoof weg geen voor rang aan de bromfietser, die over het fietspad reed. Na de aanrijding gleed de bromfiets door tegen de auto van een 59-jarige man die op dat moment net passeerde. De 18-ja- rige bromfietser had wat pijnklachten en zou nog een huisarts bezoeken, zijn brommer is echter volledig ver nield. De twee auto's liepen lichte schade op. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival wil meer subsidie van de gemeente Middelburg. Het geld is nodig omdat de kosten voor optredens op het Abdijplein, het festivalhart, steeds toenemen. Bands vragen door te genvallende cd-verkoop steeds meer geld voor optredens. Bovendien nemen de kosten voor de organisatie toe als er meer bezoekers naar het plein kpmen. Dit jaar heeft het festival geprobeerd om de kosten te dekken door hogere entreeprijzen te vragen. Het gevolg was dat op het Abdij- plein minder bezoekers kwamen. Volgens festivaldirec teur Ruud van Meijel profiteert Middelburg van de aanwe zigheid van het festival. Middelburg heeft al toegezegd jaarlijks ruim vijftigduizend euro te willen bijdragen. Het nazomerfestival wil 85.000 euro. MIDDELBURG - Middelburg trekt opnieuw geld uit voor een onderzoek naar een nieuw theater. Het onderzoek moet uitwijzen wat de beste plaats is om het te bouwen. Ook moet duidelijk worden hoe groot het nieuwe theater moet worden. De afgelopen zeven jaar zijn stapels rappor ten verschenen over een nieuw theater. Toch is een nieuw onderzoek nodig, zei wethouder A. de Vries gisteravond in de commissie maatschappelijke zaken. „De ideeën over het theater in Middelburg stammen alweer van zo'n vijf jaar geleden. Intussen zijn De Mythe in Goes en het Schel- detheater in Terneuzen erbij gekomen. Het uitgangspunt is dat we een theater bouwen waarmee we iets toevoegen aan het bestaande aanbod in Zeeland.Het nieuwe onder zoek kost 75.000 euro. De SGP en de ChristenUnie vinden dat er geen onderzoek moet plaatsvinden zolang de pro blemen met de bouwput niet zijn opgelost en zolang de ge meente nog geen overeenstemming heeft met de aanne mer van de bouwput over de kosten. De SP en Middel burg Transparant vinden het onzin om nog meer geld uit te geven aan onderzoeken. „Zolang we voedselbanken hebben, denk ik: laat dat hele theater maar zitten", zei commissielid A. de Vries (SP). j VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag twee jon- I gens van veertien en zestien jaar aangehouden. Ze wor den ervan verdacht een bromfiets te hebben gestolen. Agenten zagen de twee rond één uur over met de brom mer over de Keersluisbrug rijden. Eén van de jongens had geen helm op. Toen ze een stopteken kregen, gingen ze er te voet vandoor, terug over de brug. Daar" wachtten ande re agenten. De brommer was gestolen in Oost-Souburg. Nieuwe natuur aan de zuidkust van Schouwen met op de achtergrond De Heerenkeet, een horeca-eta- blissement middenin het natuurgebied. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35