Zorg over versnippering winkels a PZC Varen in de blubber Bezwaren tegen windmolenpark Anna Jacobapolder Grenspaal 348 krijgt plaats in oorlogsmuseum Dorpsraad 's-Gravenpolder gaat proberen een beetje te sturen donderdag 2 november 2006 door Maartje Huijben ANNA JACOBAPOLDER - Last van schaduw, geluidsover last, verpest uitzicht en waarde vermindering van de woningen. De omwonenden van de toekom stige windturbines bij Anna Ja cobapolder hebben flink wat be zwaren tegen het windmolen park. Maar liefst tien zienswijzen zijn er bij de gemeente Tholen bin nengekomen. Negen van omwo nenden, één van stichting Het Zeeuwse Landschap. De komst van de vijf grote wind molens aan de Del Campoweg heeft al veel stof doen op waaien. Er heerst veel onrust over de effecten van de 125 me ter hoge gevaartes. Onderzoe ken vertonen verschillen. Pro jectontwikkelaar KP P uit Le lystad liet uitrekenen dat alleen bij extreme weersomstandighe den het buurtschap Sluis ge luidsoverlast kan hebben. Al leen dan zou de norm van 40 de cibel overschreden worden. Wetenschappers van de Univer siteit Groningen kwam tot een totaal andere conclusie. Deze onderzoekers berekenden dat het geluid tenminste tweedi zend meter zal dragen. Dit be; kent dat niet alleen de buu schap hinder ondervindt, ms ook Anna Jacobapolder zelfs de kern Sint Philipslanó De hinder is ook de angst v de bezwaarmakers. „Ze r bang dat ze te maken krijg met slagschaduw, geluidsów last en een verpest uitzich weet gemeentewoordvoerst H. Schipper. „Daarnaast is een bezwaar binnen gekon. dat de windturbines de natu en het landschap aantasten willen omwonenden dat er a nog een milieu effectrappi tage (mer) komt." Standpunt Een mer is volgens de gemeei: Tholen in dit geval officii niet nodig, omdat de produc: per windturbine onder de d: megawatt blijft. De ingediec bezwaren worden de komen maand bekeken. Op grond da; van bepaalt het college van b; gemeester en wethouders e standpunt. „Dan gaan de plannen naar provincie. Die neemt op h; beurt ook weer een standpt door Frank Gijsel OOSTBURG - Grenspaal 348, die de grens markeerde op het moment dat koningin Wilhelmi- na op 13 maart 1945 om 12.29 uur na vijf jaar ballingschap voet op Nederlandse bodem zet te in Eede, krijgt een plaatsje bij het oorlogsmuseum Switchback in Oostburg. De historische grenspaal werd in 1992 ernstig beschadigd bij een ongeval en vervangen door een nieuwe. Vanaf die tijd stond de grensmarkering in het depot van de gemeente. Bij de bewuste paal werd bij de komst van de koningin in Nederland de beke de meelstreep gestrooid, bij \vi ze van grensmarkering. Op 1 maart 1945 reed de koning vanuit Brussel naar Eede stapte daar midden tussen puinhopen van het totaal ve woeste dorp uit de gepantsen wagen om te voet de grens passeren. ITet tafereel voi plaats bij het café van Augu de Geeter vlakbij bewuste gren paal 348. Het museum Switci back is zaterdag en zondag vl 10-17 uur geopend ter gelegei heid van de herdenkingsplee! tigheden en de Canadese bevri dingsmars van Hoofdplaat na; Knokke. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Verdere versnippering van winkels over 's-Gravenpolder moet worden voorkomen en de winkeltijden kunnen beter op elkaar worden afgestemd. De dorpsraad van 's-Gravenpolder gaat zich daar voor inzetten. Op de jaarvergadering van de dorpsraad is dit gisteravond be sloten. De angst bestaat dat het zwaartepunt van het winkelbe stand in 's-Gravenpolder meer en meer gaat verschuiven naar de omgeving van sporthal De Zwake, in het nieuwere deel van het dorp. Dé supermarkt (Golff) van het dorp zit er al en rondom De Zwake komt ook nog nieuw bouw met commerciële ruimtes op de begane grond. De Rabo bank zou zich daar willen vesti gen. Verrast Voor winkels in het oudere deel van 's-Gravenpolder - de 's-Gra- venstraat en rondom de her vormde kerk - kan dat wel eens gevolgen hebben. Zo zou met de Rabobank een pinautomaat in die buurt verdwijnen. „Terwijl de gemeente mij enkele jaren ge leden heeft verzekerd dat win kels aan de-'s-Gravenstraat zou den worden geconcentreerd", verklaarde bakker P. Claassen gisteravond. Hij zei verrast te zijn geweest, toen hij hoorde dat er bij De Zwake commerciële ruimtes komen. „Dat zal het pro bleem, de versnippering van winkels in 's-Gravenpolder, al leen maar groter maken." Hij zei zich 'behoorlijk in de steek gelaten te voelen'. komt in het midden van het dorp (An den Diek, op de plek van oude basisscholen) en later aan de westkant, bij de Schuit- weg". Wat betreft de eventuele verhuizing van de Rabobank naar De Zwake, merkte De Bruijne op: „De gemeente kan daar niet in sturen, klanten wel," De dorpsraad is het ook van plan zó te spelen: invloed uitoe fenen waar het kan. Dat gaat de bewonersorganisatie ook probe ren als het om cle winkeltijden gaat. Die zijn erg verschillend. Plet was gebruikelijk dat win kels in 's-Gravenpolder dinsdag middag dicht waren in verband met de markt in Goes. Dat is ver leden tijd. Iedereen lijkt maar wat te doen. Een bezoekster zei daarover: „Op den duur weet je het toch." Volgens voorzitter A. Walhout is dat niet lang vol te houden, omdat winkeltijden ge regeld veranderen. Het zou naar zijn idee voor iedereen goed zijn, als er meer eenheid in de winkeltijden komt. Winkels Wethouder M. de Bruijne (WD) probeerde dat gevoel weg te ne men door aan te geven dat in de commerciële ruimtes niet per se winkels hoeven te komen. Hét winkelgebied van 's-Gravenpol der blijft volgens hem de 's-Gra- venstraat. Nieuwbouw in 's-Gra venpolder is ook gunstig ge pland tegenover het 'oude' win kelgebied, aldus De Bruijne. Die KLOETINGE - Nee, deze bulldozer is niet vastgelopen in de vette smurrie. Het bootje met een schuif voor de neus ruimt de vaete aan het Marktveld in Kloetinge juist op. De speciale onderwaterbulldozer duwt de bagger naar de kant, waar een kraan vervolgens de troep in een vrachtvvagen laadt. De specie gaat naar een depot aan de Schottersweg ten zuiden van de Goese wijk Ouverture. Baggeren is noodzakelijk. Het water wordt er schoner van, zodat planten en dieren zich er lekkerder in voelen. Daarnaast verbetert de aan- en afvoer van water. Voor omwonenden is er een prettige bijkomstigheid: de vaete stinkt straks niet meer of in elk geval veel min der. Het manhaftige bootje verhuist volgende week naar de vijvers aan de Oranjeweg en de 's-Heer Elsdorpweg in Goes. De schoonmaakbeurt is een onderdeel van het stedelijk waterplan dat de gemeente Goes en waterschap Zeeuwse Eilanden hebben gemaakt. foto Willem Mieras Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. j||^) papieren karton r/r/v/.pdpt tr16nl(dr1i'Oy}or^j NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30