Bouwkas scholen kost Goes te veel PZC Met geweld bereik je niks Zeeuwse kinderopvang iets duurder Invulling Thools bedrijventerein komt op gang Ouders zien weinig in beheer dorpshuis Doorsluizen rijksgeld naar voortgezet onderwijs slaat gat in begroting agenda i Scholierenactie schoenmaatjes Anti-pestprogramma Computerclub komt bij elkaar Nazomerfestival wil meer subsidie Onderzoek theater Middelburg Bromfietser gewond in Renesse Bedrijfsauto tegen lichtmast Provincie steunt jeugdzorg met extra 111.500 euro donderdag 2 november 2006 b 11 door Frank Balkenende GOES - Als de gemeente Goes het voortgezet onderwijs eigen huisvestingbudgetten geeft, bijt ze in haar eigen staart. Ze vreest dat ze dan te weinig geld in de knip houdt om huisvestingspro blemen in het basis- en speciaal onderwijs op te lossen. Het voortgezet onderwijs in Goes schreeuwt al jaren om ei gen budgetten voor zijn gebou- wen. Op alle gebieden zijn ze au tonoom, behalve als het gaat om nieuwbouw en verbouwingen. Het rijksgeld dat daarvoor jaar lijks beschikbaar is, verdeelt de gemeente nu in samenspraak met het onderwijsveld. De school die het meest' knijp zit, krijgt doorgaans het eerst geld om huisvestingsproblemen op te lossen Andere scholen staan daardoor vaak langer dan gewenst op de wachtlijst. Bovendien zijn ze af hankelijk van (soms stroperige) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl politieke besluitvorming. Het voortgezet onderwijs is dat tra ge proces beu en wil zelf kunnen sparen voor nieuw- en verbouw. De gemeente moet daarom rijks helden doorsluizen naar het voortgezet onderwijs, vinden het Calvijn College, Ostrea Col lege, Pontes Goese Lyceum en De Vliedberg (voortgezet spe ciaal onderwijs). Hoewel burgemeester en wet houders dat ook expliciet toezeg- gen in hun collegprogramma, blijkt de financiële afwikkeling uiterst complex en dus omstre den. Het gaat daarbij om de waarde van gebouwen, kapitaal- lasten en (schommelende) leer lingenaantallen. De projectgroep onderwijshuis- vesting", waarin de Goese scho len zijn vertegenwoordigd, re kent zich al anderhalf jaar suf. Het jongste rekenmodel is onac ceptabel voor het college van burgemeester en wethouders. Van de 4,5 miljoen euro die Goes jaarlijks van Den Haag ontvangt, zou er 2,4 miljoen eu ro naar het voortgezet onder wijs gaan. Van de ruim twee mil joen die overschiet, moet de ge meente het basis- en speciaal on derwijs helpen. Dat is te weinig, zegt wethouder S. van 't West einde (WD, onderwijs). „Het re kenmodel van de projectgroep slaat grote gaten in de begroting van de gemeente. Het college is bereid om het voortgezet onder wijs eigen budgetten te geven, maar dat moeten beide partijen er iets bij winnen." Het rekenen moe, heeft de pro jectgroep het college gevraagd een simpeler rekenmodel toe te passen. „Anders kom je er niet uit", zegt voorzitter B. Vogel over de impasse. Hij wijst erop dat de gemeente wel garen kan spinnen bij financiële autono mie van het voortgezet onder wijs. „Er zitten grote investerin gen aan te komen. Het Goese Ly ceum heeft bijvoorbeeld een grootscheepse verbouwing op stapel staan. Wij verlossen de ge meente van die lasten. Boven dien hoeven ambtenaren zich niet meer bezig te houden met deze huisvestingsproblemen. Dat is ook een besparing." Volgens wethouder Van 't West einde resteert er onder de streep toch een nadeel voor de gemeen te. Daarom maakt de gemeente nu zelf een rekensom. De wet houder verwacht de uitkomst voor het einde van het jaar. I GOES - Actie Schoenmaatjes, voorheen Operatie Schoenen- doos, komt er weer aan. In Goes kunnen basisscholen versierde schoenendozen voor kinderen in I Afrika, Azië en Oost-Europa I vanaf 13 november inleveren aan de Braillestraat 7. j De actie wordt gevoerd via de basisscholen. Kinderen wordt gevraagd schoolspullen en ca- I' deaus in een versierde schoenen- I doos te doen. Ontwikkelingsor- ganisatie Edukans zorgt er dan voor dat de dozen op de goede I plek terecht komen, onder meer in de Afrikaanse landen Malawi en Oeganda en het Oost-Europe- I se Moldavië. Het inleverpunt in Goes voor ba- sisscholen uit de wijde omge- I ving is 13, 14, 16 en 17 novem- i| ber geopend van 15.00 tot 18.00 uur, 15 november van 13.00 tot 18.00 uur en 18 november van 9.00 tot 14.00 uur. STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00 - 17.00 uur: Open voor bezichtiging; GOES - Palazzoli huis,14.00 - 15.30 uur: Ontmoetingsmiddag voor nabestaan den; 1 Oosterkerk, Bergweg 88, 11.00 - 12.00 uur: Sacraal dansen; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00 - 10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15 - 10.00 uur en 12.00 -13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRABBENDIJKE - Zorgcentrum Ter i Weel, 19.30 uur: Thema-avond 'Alles I heeft zijn tijd, rouw ook'; SIIMT-MAARTENSDIJK Gemeente huis, 14.00 uur: Vergadering gemeente- I raad; THOLEN - Aula Calvijn College, 19.30 uur: Start promotietour SGP; I Brasserie Du Bois, 19.45 uur: Verkie zingsbijeenkomst CU; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 -17.00 uur: Biljarten. Jan en Henry beantwoorden vragen in de Geweldig Express. door Cornelleke Blok THOLEN - Meisjes die verliefd worden op andere meisjes, is dat vreemd of ge woon? En dan deze stelling: John is de meest voorkomende naam ter wereld. Waar of niet waar? Nee fout, het goede antwoord is Mohammed. Een vooroordeel sluipt er gemakkelijk in, zo merken de jongste leerlingen van het Calvijn College in Tholen-stad woensdag. Ze worden geconfronteerd met zinloos geweld, ruzie, zondebok ken, vooroordelen, spijt en verzoening in de Geweldig Express, een grote bus die bij de school staat als onderdeel van het anti-pestprogramma van de Thoolse jongerenraad Joth, Jan (12) en Henry (13) uit klas 1F kijken geboeid naar de lichtgevende borden in de bus. Wie is je grootste vijand?', is de vraag die ze moeten beantwoorden. 'Ajax!roepen de twee tegelijk. 'Wat doe je als je zusje voor de tv staat? Duw je haar weg, of vraag je of ze opzij wil gaan?' Dat is duidelijk. „Dan duw ik haar natuurlijk weg, of ik trek de stek ker eruit", lacht Henry. 'Als er een meis je in de klas gepest wordt, zeg je dan dat ze daarmee moeten stoppen?' Da's een lastige, vindt Jan. „Ze moeten er wel mee stoppen vind ik, maar dat durf ik dan niet goed te zeggen hoor." De vragen in de Geweldig Express lij ken misschien niet serieus, maar de boodschap ervan komt goed over, zo blijkt. „Ze willen ons laten weten dat je met geweld niks bereikt", zegt Jan wijs. Joth wil dit schooljaar weer veel aan dacht besteden aan pesten. Vorig jaar werd voorlichting gegeven op basisscho len. Dit jaar zijn de middelbare scholen aan de beurt. Drie dagen lang kunnen eerste- en tweedeklassers van het Cal vijn College in Tholen en het Markie- zaat College in Sint-Maartensdijk de Geweldig Express bezoeken. Aan de derde- en vierdeklassers geven de jonge- renraadsleden voorlichting over pesten buiten school. De activiteiten van deze week zijn nog maar het begin, want er komt een werk groep van scholieren en jongerenraads- leden, die het hele schooljaar verschil lende projecten gaat opzetten. „We wil len de scholieren zelf laten meedenken over manieren om het pesten aan te pak ken", legt jongerenwerker Ingrid Bras van de gemeente Tholen uit. Op het Calvijn College boeken de jonge- renraadsleden de eerste successen. Ze laten de scholieren uit klas drie en vier een zelfgemaakte fotopresentatie zien met daarin een nagebootste fietstocht foto Willem Mieras die uit de hand loopt. Scholieren wach ten elkaar op en gaan elkaar te lijf gaan met fietspompen. De situatie is natuurlijk zwaar overdre ven, maar er zitten wel degelijk realis tische elementen in. „Er zijn problemen tussen leerlingen van het Markiezaat College en het Calvijn College. Op de fiets wordt er geduwd, gescholden en naar elkaar gespuugd. Herkennen jullie dit?", vraagt jongerenraadslid Michiel van der Velde de scholieren. Enkelen knikken instemmend. „Mijn nichtjes gaan met de bus naar school, omdat ze bang zijn om met de fiets te gaan", zegt een meisje. „Vinden jullie dat normaal", is de volgende vraag van Michiel. Daar is iedereen het over eens. „Er moet gewoon een oplossing ko men", geeft één van de jongens aan. Dat is precies wat Joth dit jaar wil bereiken. Een goed begin is het halve werk. Na de eerste dag heeft Joth drie aanmeldingen voor de nieuwe anti-pest werkgroep. Michiel: „Dat vind ik echt gaaf." door Joeri Wisse GOES - De tarieven voor kinder opvang stijgen vanaf volgend jaar met ongeveer 3,5 procent. Dat blijkt uit een rondgang langs de overkoepelende kinder opvangorganisaties in de provin- De tarief stijgingen zijn met na me te wijten aan toenemende personeelskosten. Volgens P. El- bertsen van Kinderopvang De Bevelanden valt de prijsstijging bij haar organisatie mee in ver gelijking met de landelijke stij ging. „Dat komt omdat wij al ruimere openingstijden hante ren. Wij zijn al 52 weken in het 's-GRAVENPOLDER - De vere niging van computergebruikers HCC Zeeland houdt dinsdag 7 november de maandelijkse club avond in 's-Gravenpolder. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds en vindt plaats in dorpshuis Ons Dorpsleven aan dë Poelvoordestraat. De nieuw ste computertijdschriften en een draadloze internetverbinding zijn aanwezig. jaar open en als ouders dat wil len, kunnen ze hun kinderen vroeger brengen of later op ko men halen." Gemiddeld gaan de tarieven dus met 3,5 procent omhoog, maar daardoor wordt de kinderop vang niet veel duurder. Elbert- sen: „Vanaf volgend jaar zijn werkgevers verplicht om een fi nanciële bijdrage te leveren in de opvang van de kinderen van hun werknemers. Daarmee komt de uurprijs voor een ge middeld Zeeuwse gezin op onge veer twee euro." Ook in Zeeuws-Vlaanderen wer ken de verschillende locaties van de kinderopvanginstellin gen al langere tijd met ruimere openstellingstijden. Directeur R. Vons geeft aan dat met de toeslag voor kinderop vang de ouders niet veel meer zullen gaan betalen komend jaar. J.W. Coumou, directeur van het Welzijnshuis dat de kinderop vang van Schouwen-Duiveland onder zijn hoede heeft, vertelt dat ouders op Schouwen-Duive land geen tariefsverhoging hoe ven te verwachten in januari. „Een eventuele aanpassing zal waarschijnlijk wel in de loop van 2007 aan de orde zijn, maar voor het zover is moeten wij, net als andere kinderopvangorgani saties, zo'n aanpassing goed la ten keuren door de ouderraad." Als het tot een bijstelling van het tarief komt, zal deze ook rond de 3,5 procent liggen, schat Coumou in. Kinderopvang Walcheren laat bij monde van directeur E. van Alphen weten dat de uurtarieven weliswaar licht stijgen, maar dat de kinder opvang voor tachtig procent van de klanten volgend jaar goedko per wordt als gevolg van over heidsmaatregelen. Overigens geeft Van Alphen aan dat niet al le tarieven zullen stijgen. „Zo kon ik het tarief voor gastouder- opvang' verlagen." door Frank Balkenende SCHORE - Schorenaren lopen niet warm voor het beheer van het dorpshuis. Daarom blijft de huidige exploitant, familie De Wee, het dorphuis tot 2009 runnen. Vader en zoon De Wee waren van plan begin 2007 het touw tje in de boot te gooien. Er vin den maar mondjesmaat activi teiten plaats in het dorpshuis, waardoor de exploitant er nau welijks een cent aan over houdt, hoewel hij jaarlijks twintigduizend euro subsidie krijgt van de gemeente Kapel- Ie. De De Wee's huren het dorps- huis van de gemeente. Om te voorkomen dat het dorpshuis de deuren zou sluiten, onder nam de Kapelse wethouder J. Herselman een poging Schoren aren te interesseren voor het beheer. Als voorbeeld geldt Kattendijke, waar vrijwilligers het dorpshuis Het Blokhuis draaiende houden. In Schore vond de wethouder een medestander in locatielei der C. de Jong van de openbare basisschool De Tunnel. Hij be loofde interesse te peilen bij de oudercommissie van de school. Geen vreemde gedachte, want De Tunnel maakt in Schore het meeste gebruik van het dorps huis. Aansprakelijk Ouders staan echter niet te springen om het bestuur te vor men van een(op te richten) stichting die het dorpshuis dan gaat beheren. Dat wordt als een zware verantwoordelijk heid gezien, zeker als de vrij willigers financieel aansprake lijk zijn voor het reilen en zei len van het dorpshuis. Ook speelt mee dat het dorps huis nu wordt gerund door een personeelslid van de familie De Wee. Een nieuwe stichting zou haar in dienst moeten ne men en daar zitten allerlei ha ken en ogen aan. Volgens Herselman staat de deur nog wel op een kier. De Wee stopt begin 2009 met het beheer, want dan loopt het huurcontract af. „Mocht dan sluiting van het dorpshuis dreigen, dan wil de school opnieuw nagaan of mee kan mee werken aan een oplos sing voor het beheer." MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival wil meer subsidie van de gemeente Middelburg. Het geld is nodig omdat de kosten voor optredens op het Abdij plein, het festivalhart, steeds toenemen. Bands vragen door te genvallende cd-verkoop steeds meer geld voor optredens. Bovendien nemen de kosten voor de organisatie toe als er meer bezoekers naar het plein komen. Dit jaar heeft het festival geprobeerd om de kosten te dekken door hogere entreeprijzen te vragen. Het gevolg was dat op het Abdij- plein minder bezoekers kwamen. Volgens festivaldirec teur Ruud van Meijel profiteert Middelburg van de aanwe zigheid van het festival. Middelburg heeft al toegezegd jaarlijks ruim vijftigduizend euro te willen bijdragen. Het nazomerfestival wil 85.000 euro. MIDDELBURG - Middelburg trekt opnieuw geld uit voor een onderzoek naar een nieuw theater. Het onderzoek moet uitwijzen wat de beste plaats is om het te bouwen. Ook moet duidelijk worden hoe groot het nieuwe theater moet worden. De afgelopen zeven jaar zijn stapels rappor ten verschenen over een nieuw theater. Toch is een nieuw onderzoek nodig, zei wethouder A. de Vries gisteravond in de commissie maatschappelijke zaken. ,,De ideeën over het theater in Middelburg stammen alweer van zo'n vijf jaar geleden. Intussen zijn De Mythe in Goes en het Schel- detheater in Terneuzen erbij gekomen. Het uitgangspunt is dat we een theater bouwen waarmee we iets toevoegen aan het bestaande aanbod in Zeeland." Het nieuwe onder zoek kost 75.000 euro. De SGP en de ChristenUnie vinden dat er geen onderzoek moet plaatsvinden zolang de pro blemen met de bouwput niet zijn opgelost en zolang de ge meente nog geen overeenstemming heeft met de aanne mer van de bouwput over de kosten. De SP en Middel burg Transparant vinden het onzin om nog meer geld uit te geven aan onderzoeken. „Zolang we voedselbanken hebben, denk ik: laat dat hele theater maar zitten", zei commissielid A. de Vries (SP). RENESSE - Een 18-jarige bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gistermiddag in Renesse ten val gekomen nadat hij was aangereden door een auto. De be stuurder van de auto, een 24-jarige vrouw uit de gemeen te Schouwen-Duiveland, reed over de Kuijerdamseweg en verleende bij het oprijden van de Stoof weg geen voor rang aan de bromfietser, die over het fietspad reed. Na de aanrijding gleed de bromfiets door tegen de auto van een 59-jarige man die op dat moment net passeerde. De 18-ja- rige bromfietser had wat pijnlijke klachten en zou nog een huisarts bezoeken, zijn brommer is echter volledig vernield. De twee auto's liepen lichte schade op. TERNEUZEN - Op de Scheldekade in Terneuzen is van middag een negentienjarige automobilist uit die gemeen te tegen een lichtmast gereden nadat een voorwiel van zijn bedrijfsauto was afgebroken. Door nog onbekende oorzaak brak het linkervoorwiel af waardoor het voertuig onbestuurbaar werd en vervolgens tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij, de bedrijfsauto en de lichtmast raakten beschadigd. door Maartje Huijben THOLEN - De invulling van be drijventerrein Welgelegen II in Tholen komt langzaam op gang. Anderhalf van de acht hectare is inmiddels verkocht. Melse Ij zerwaren begon onlangs met de bouw van een groothandel en doe-het-zelfzaak. Woordvoerster H. Schipper meldt dat de gemeente Tholen onderhandelt met drie kandida ten over nog eens 2,5 hectare. Het is lang stil gebleven op Wel gelegen II. Van Houte Interieur verhuisde al begin 2005 naar het nieuwe gebied, maar tot de ze week stond het pand er heel eenzaam. De nieuwbouw van Melse moet in maart 2007 klaar zijn. „We hebben een perceel van zesduizend vierkante me ter", zegt J. Melse. „De helft daarvan wordt bebouwd. Een derde is bestemd voor $e groot handel en tweederde voor de de tailhandel, een Multimate. Nu is dat allemaal nog in één, maar we willen het graag uit elkaar trekken." De opening van het nieuwe pand staat gepland voor mei of juni volgend jaar. „Het is een beetje afhankelijk van hoe de bouw verloopt natuurlijk." Een ander Thools bedrijf dat naar het bedrijventerrein ver huist, is Uitgeverij Boekhout. Een kleine zelfstandige christe lijke uitgeverij van theologische boeken en muziekuitgaven. Bij het bedrijf zijn zeven fulltimers werkzaam. Wanneer zij verhui zen is nog niet bekend. Over de drie andere kandidaten wil de gemeente niets naar bui ten brengen. „Als de onderhan delingen met die drie slagen, zit ten we op de helft van wat we in de eerste fase kunnen uitgeven" zegt Schipper. „In totaal heb ben we dan vier van de acht hec tare uitgegeven en dat is min of meer op schema van wat be groot is." Een deel van de overi ge hectares is gereserveerd voor bedrijven die nu nog op indus trieterrein Noord zitten. Of die zaken daadwerkelijk verhuizen is nog maar de vraag. Het plan om het sterk verouderde terrein compleet te revitaliseren, ligt na genoeg op zijn gat. Schipper meldt dat de gemeente voorals nog gewoon doorgaat met de ac quisitie voor Welgelegen II. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland (BJZ) en jeugd zorgverlener AZZ krijgen in to taal 111.500 euro extra provin- ciegeld om mee te doen aan twee programma's die moeten zorgen dat kinderen sneller hulp krijgen. AZZ ontvangt 73.500 euro, BJZ 38.000 euro. Met dat geld kunnen zij tijdelij ke krachten inhuren, die de in stanties een nieuwe manier van werken leren. In het proefpro ject Stroomlijnen van het minis terie van justitie gaat het erom de tijd tussen de melding dat een kind bescherming nodig heeft en het uitvoeren van de be schermende maatregel zo .kort mogelijk te houden. Daarin wer ken Raad voor de Kinderbe scherming, BJZ, Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK), rechtbank en AZZ sa men. De tijdswinst zit hem daar in, dat de instanties hun werk wijzen op elkaar af stemmen en beter gebruik maken van eik aars gegevens. Het tweede project, Doorbraak, beoogt een soepelere samenwer king tussen AMK en BJZ. Elders in het land heeft het pro ject Doorbraak goede resultaten opgeleverd. BJZ doet sinds sep tember mee. De provincie is te vreden over de resultaten tot nu toe. AZZ krijgt het extra druk omdat kinderen nu eerder uit de onderzoeks- en indicatiefase ko men en klaar zijn voor de echte hulpverlening. Om te zorgen dat dat geen problemen geeft, zet AZZ Intensieve Pedagogische Thuiszorg in. Daarbij bepaalt een hulpverlener vanuit een ge zin welke zorg er nodig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29