Sloepoort tast woonkwaliteit aan Kinderexpositie toont volop talent Goes hamert op aanpak Deltaweg Pijpenkrullen en klederdracht in De Meestoof deDRVKKERY Wij geven u de helft cadeau! PZC Installatie beheercommissie jop Stelende boekhouder moet cel in Reclame bij Zeelandhallen mag Celstraf voor geweld tegen ex zeeuwse almanak Logica Dorpsraden Nieuwdorp en 's-Heerenhoek fel tegen nieuw bedrijventerrein Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 donderdag 2 november 2006 editie Bevelanden-Tholen Ook in Zeeland lake A Difference ay Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op www.makeadiffGrenceday.nl of ga naar: www.scoopztd.nl De campagne is mogelijk gemaakt door financiering v; van de reepe (Advertentie) Week van het Zeeuwse boek i t/m ïi-ii gratis bij aankoop van €15,00 aan boeken De Rembrandts van Oostkapelle door Théo Laurentius vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosselsoep of courgettesoep en heilbotfilet of portabello en flensje €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118-886866 za. 4-11,15,00-16.30 uur Zing Zeeuws met Peter Quaak, Donder en Crash Boogie 15.30-16.30 uur Marga Gielis signeert Dood zijn bestaat niet zo. 5-11,13.00-16.00 uur Theo Laurentius signeert zijn boekje De Rembrandts van Oostkapelle en beoordeelt oude boeken zo. 5-11,15.00-16.00 uur Gouden Griffelwinnares Mireille de Geus vertelt en leest voor Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Kin deren met pijpenkrullen, jon getjes met rokken aan, die 'bik kelen' op de stoep: de foto's van Nicolaas Bruynzeel laten unieke beelden zien uit het begin van de vorige eeuw. De hele maand zijn ze te be wonderen in het streekmuse um de Meestoof in Sint-Anna- land. „We kregen de foto's vorig jaar aangeboden van de achterklein zoon van de fotograaf. We den ken dat ze aan het begin van de vorige eeuw zijn gemaakt, want de fotograaf is in 1920 overleden", vertelt Piet van Dij- ke, bestuurslid van de Mees toof. „Het waren allemaal glas negatieven. Het Zeeuws docu mentatiecentrum heeft de fo to's voor ons; op cd gezet. Het is prachtig materiaal, omdat het een mooi tijdsbeeld geeft van hoe de mensen zich toen kleed den." Van de ruim tachtig foto's is maar heel weinig bekend. „We weten maar van een paar men sen de namen. Waarschijnlijk zijn het allemaal Stallanders, want de mensen gingen in die tijd natuurlijk niet vaak het dorp uit. Misschien zijn er nog bezoekers die iets meer kunnen vertellen." De diapresentatie met de foto's is tot eind november elke van 14.00 tot 17.00 uur te zien in streekmuseum de Meestoof. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Eerste Gro te Zeeuwse Kinderexpositie is enigszins uit de hand gelopen. De jury werd overstelpt met in zendingen, in totaal vele honder den. De van oorsprong Zeeuwse weervrouw Mar jon de Hond reikte gistermiddag de hoofd prijzen uit op het Binnenplein van De Drukkerij in Middel burg, dat eveneens overvol was. De wedstrijd is de opvolger van de Zeeuwse Kinderboekenpuz- Advertentie) zei, die jarenlang werd georgani seerd. Omdat de tijd rijp werd geacht voor iets anders, werd ba sisschoolkinderen nu gevraagd creatief aan de slag te gaan met dieren als thema. Dat leverde vele bijzondere in zendingen op, van bescheiden te keningen tot bijvoorbeeld een slang met een lengte van vijftien meter. Talentvol „Ik kom zelf uit Rotterdam, maar daar zijn niet zoveel talent volle kinderen als in Zeeland", zei Jet Manrho (hoofdredacteur van BoekieBoekie, een tijd schrift voor kinderen over kunst en. literatuur), die samen met Jan Smeekens, Aagje Feldbrug- ge, Dick Anbeek en Henk Kos ters de jury vormde. „Als je in Zeeland zoiets organiseert, ge beurt er ook echt wat." In diverse leeftijdscategorieën werden er prijzen uitgedeeld, die bestonden uit BoekieBoe- kie-abonnementen en boeken- bonnen. De eerste prijzen werden gewon nen door Iris de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke, Quiniver Tuinder uit Middelburg en Swe- ta Joosse uit Sint Laurens. De schoolprijzen gingen naar Ceder hof in Middelburg, De Kring in Goes en De! Wegwijzer in Hein- kenszand. J Een gezin uit Tiel, dat diverse bijdragen had ingeleverd, werd beloond met de familieprijs. De winnaars toonden vanachter een poppenkast hun werk. Quiniver Tuinder las bijvoor beeld zijn winnende verhaal voor over een moedervarken dat in haar slaap wordt getroffen door een meteoor. Gelukug haalt de boer de meteoor weg en ze leefde nog lang en gululcug', zo eindigt de korte geschiedenis. De Grote Zeeuwse Kinder expositie doet pas vanaf januari haar naam echt eer aan. Dan komt er een reizende tentoon stelling van de winnende en an dere inzendingen, zo is de bedoe ling. Die zal, waarschijnlijk, on der meer te zien zijn in de Zeeuwse Bibliotheek en De Drukkerij in Middelburg en boekhandel 't Spui in Vlissin- (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 hei alfabei: van Zeeland Weervropw Marjon de Hond reikte gistermiddag de hoofdprijzen uit in De Drukkerij in Middelburg. foto Lex de Meester 's-GRAVENPOLDER - De beheercommissie voor de jon- gerenontmoetingsplek (jop) in 's-Gravenpolder is gister avond officieel geïnstalleerd op de jaarvergadering van de dorpsraad. Twee bewoners van de Magnoliastraat (waar de jop komt), één dorpsraadlid, twee jongeren, een vertegenwoordiger van de speeltuinvereniging en één van de gemeente Borsele nemen erin deel. Woensdag beginnen de jongeren met het opknappen van hun toekomstige honk. Ze hopen dat die dan over vier we ken kan worden geplaatst. Omwonenden hebben ingestemd met de komst van de ont moetingsplaats, onder meer omdat er een beheercommis sie zou komen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 51-jarige administrateur uit Kwadendamme voor het bestelen van twee werkgevers tot een jaar gevangenis straf en zes maanden voorwaardelijk veroordeeld. De man moet daarnaast contact onderhouden met de reclas sering. De boekhouder mag gedurende de twee jaar proeftijd ook geen administratieve functie uitoefenen. De Kwadendammer was boekhouder bij een taxibedrijf, waar hij gemachtigd was om transacties te verrichten. Op die manier sluisde hij in een jaar tijd ruim 120.000 euro door naar zijn privérekening. Ook een makelaardij werd voor 38.000 euro getild. De bedragen moet hij terugbeta len aan de gedupeerden. GOES - De gemeente Goes staat bewegende reclame bij de Zeelandhallen toe. Het gaat om aankondigingen van evenementen op de reclamezuil voor de hallen. Bewegen de reclame, bijvoorbeeld een draaiende informatiebalk, is strijdig met het gemeentelijke welstandsbeleid. Burgemeester en wethouders maken voor de Zeelandhal len een uitzondering en leggen daarom een negatief ad vies van de welstandscommissie naast zich neer. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 36-jarige Vlissinger voor geweld tegen zijn ex-vriendin veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De Vlissinger kreeg ook voor drie jaar een contact- en straatverbod opgelegd. Aan zijn ex moet hij verder vijf honderd euro smartengeld betalen. De man had 14 juni in Vlissingen het slachtoffer met een mes in haar arm gestoken en in haar gezicht geslagen. door Frank Balkenende GOES - Zonder extra maatrege len loopt het verkeer op de Del taweg tussen Goes en Colijns- plaat de komende jaren steeds vaker vast. Daarvan is de ge meente Goes stellig overtuigd. Ze vraagt de provincie dan ook de N256 snel aan te pakken, met name de kruispunten. Die noodkreet kan gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, ver keer) binnenkort op papier ver wachten. Het Goese college van burgemeester en wethouders schrijft Poppelaars een brand brief als reactie op de brede ge- biedsvisie Zuid-Beveland. Deze visie geeft aan hoe het verkeer zich de komende jaren in Mid den-Zeeland ontwikkelt, waar de knelpunten liggen en welke het eerst moet worden opgelost. Bij de visie zijn verschillende overheden betrokken, waaron der Goes. De aanpak van de N256, de pro vinciale weg tussen Goes en Zie- rikzee, krijgt in de visie geen voorrang. Bovendien kiest de provincie ervoor eerst geld te steken in andere verkeersprojec- ten: verbreding Sloeweg, Trac- taatweg (Terneuzen-Gent) en tunnel bij Sluiskil. Gedeputeerde Poppelaars gaat ervan uit dat de aanleg van de Zoomweg-Noord (A4) de N256 zal ontlasten. Voor vrachtwa genchauffeurs die vanuit het Sloegebied of uit de Westerschel- detunnel komen, is de snelweg (A58-A4) dan aantrekkelijker en sneller dan de route over de eilanden richting Rotterdam. De Goese wethouder M. Diele- man (CDA, verkeer) betwijfelt of de Zoomweg-Noord het vrachtverkeer op de Mid- den-Zeeland-route zal vermin deren. „Ten eerste zal toch een deel van de vrachtwagenchauf feurs voor de N256 blijven kie zen en ten tweede neemt het vrachtverkeer op de route over de eilanden alleen maar toe als er een straks een containertermi- nal in het Sloe bijkomt." De provincie moet dan ook snel maatregelen te nemen om te zor gen dat het verkeer blijft door stromen op de N256. De groot ste knelpunten zijn de kruispun ten bij Goes en de Langeweg. Daar staan verkeerslichten en die houden de boel vaak zoda nig op dat er files ontstaan. Vooral in de zomer als er veel toeristen naar de kust willen of er vandaan komen, loopt het ver keer al regelmatig vast. De bouw van de wijk Waterstad in Goes en een betere verbin dingsweg aan de oostkant van Wolphaartsdijk leidt tot extra druk op het kruispunt N256/ Langeweg. Daardoor zal het ver keer op de hoofdroute vaker voor rood licht moeten wachten, met files tot gevolg. Dieleman zegt dat beide kruis punten om een nieuwe inrich ting vragen. Hij denkt aan roton des, niet aan verbreding van de Deltaweg. „Je moet reëel zijn. Extra rijstroken zijn gewoon erg duur." Ook daar heeft de provincie voorlopig geen geld voor, zegt Poppelaars. Recent zijn wel maatregelen getroffen om de N256 veiliger te maken. „We wil len eerst eens kijken welk effect de Zoomweg-Noord sorteert." Goes vraagt in de brief ook extra aandacht voor een aanslui ting op snelweg A58 bij Goes-Zuid. Die achtjarige jongen snapte helemaal hoe het zat en wilde zijn zojuist verkregen inzicht dan ook graag met zijn moe der delen. „Mama, mama, ik weet wat een neger is", riep hij enthousiast. „Oh, vertel eens?", vroeg ze belangstel lend. „Nou", vervolgde haar zoon, „dat is een negenjarige jon gen, dus nog geen tiener. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De dorpsraden van Nieuwdorp en 's-Heeren- hoek hebben massief verzet aan getekend tegen de aanleg van het bedrijventerrein Sloepoort tussen beide dorpen. De komst van het dertig hectare grote Sloepoort betekent een on- aanvaardbare aantasting van het woongenot in Nieuwdorp en •J 's-Heerenhoek, volgens de dorps- i'if. raden in een reactie op het ont- j werp-bestemmingsplan van de gemeente Borsele voor Sloe- poort. De bewoners van de twee dorpen hebben genoeg voor hun kiezen gekregen, stellen beide •:;3' organisaties. Zij wijzen op een recent onder zoek van de Universiteit van Amsterdam, waaruit is geble- -j ken dat veel meer inwoners van Nieuwdorp en 's-Heerenhoek ge- J luidhinder ervaren. Lag dat aan- 'i:3 tal in 1991 in Nieuwdorp nog op [ijl 20 procent van de totale bevol- i-ji king, dit jaar was dat 39 pro- ;::f cent. In 's-Heerenhoek was spra- >•3 ke van een groei van 20 naar 28 procent. Door de aanleg van Sloepoort :;3 zal de overlast alleen maar toe- Ij nemen, vrezen de dorpsraden. Ij Zij kunnen zich niet voorstellen dat de geluidproductie van be- drijven in Sloepoort binnen de geluidnormen voor het indus- (Advertentie) trie- en havengebied Vlissingen- Oost kan worden ingepast, zoals Borsele stelt. „Wettelijk zal dit allemaal te regelen zijn, maar onze oren hebben helaas geen wettelijke grenzen", aldus de dorpsraden. Volgens hen ontbreekt ook de noodzaak om de tien jaar oude plannen voor Sloepoort door te zetten. Op bedrijventerreinen in Middelburg en Goes is genoeg ruimte voor het soort bedrijvig heid dat in Sloepoort zou moe ten komen. Hetzelfde geldt voor Vlissingen-Oost, geven de dorps raden aan, wat het des te schrij nender maakt dat Borsele bedrij ven wil vestigen net over de grens van het eigenlijke zeeha ven- en industriegebied. De grond waarop Sloepoort is gepland, kan een veel betere be stemming krijgen, menen de dorpsraden, één waarbij de leef baarheid in de dorpen is gebaat. De Sloeweg richting Wester- scheldetunnel wacht een verdub beling. Ter hoogte van Sloe poort is een verkeersknooppunt voorzien met wellicht hooggele gen rijbanen. Dit zal extra over last veroorzaken.,De grond voor Sloepoort kan worden gebruikt om dit knooppunt gelijkvloers te houden, is het voorstel van de dorpsraden. Wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) vindt dat de dorpsra den een te zwartgallig beeld schetsen van de gevolgen van Sloepoort. De gemeente houdt volgens haar in het plan nadruk kelijk rekening van de leefbaar heid van Nieuwdorp en 's-Hee renhoek. „En het is toch ook wat waard werkgelegenheid te houden." Borsele is in gesprek met bedrijven in de buurt van 's-Heerenhoek die interesse heb ben voor Sloepoort, meldt zij. „Het kan toch niet zo zijn dat die uit Borsele verdwijnen." De gemeente streeft aldus de wet houder naar 'evenwicht'. „Be drijven vragen wel eens 'stop met nieuwbouw in die dorpen'. We doen dat dus niet. 's- Heerenhoek en Nieuwdorp moe ten leefbaar blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27